$limm $Viïtsil)i(üoitraiit mm Dagelijks versphijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken I.G. iiKig Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad T/j cl. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 5893b VRIJDAG 1 APRIL 1938 18e Jaargang Abbertentieprijjett: Van I tot 5 regelsf.17'/» Elke regel meer 022'h Ingezonden Mededeeljnger» van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer .«-• 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend /aio NO. 6358 ONGEWONE SCHEIDINGSLIJN Het valt te betreuren, maar het kan niet anders: het regeeringsjubileum van Koningin zal ons volk in twee groepen verdeelen; juister gezegd: nagenoeg heel ons volk zal het hartelijk meevieren, doch een klein percentage zal pruilend of schim pend ter zijde staan. Tot de massale groote groep behooren allen, die geen deel uitmaken var nationaal-socialistische of communistische partijen: de scheidslijn is dus gemakkelijk te trekken. In de politiek valt de eerste groep in tal van partijen uiteen en de tegenstellingen zijn niet zelden zeer markant. Maar wan neer het op nationaal bewustzijn en liefde voor het Oranjehuis aankomt wordt de eenheid onmiddellijk gevonden. Het is nog niet lang geleden, dat wij niet konden spreken. Toen bleven de sociaal-democraten op een afstand staan. Er was onder hen wel een enkeling, die zijn kinderen mee liet loopen in een school- .optocht van een Oranjefeest; maar dat was een uitzondering. Wat wij thans zien is eenig in d< schiedenis. In een comité onder leiding van Mr. Trip namen niet alleen allerlei Chris telijke en Roomsch-Katholieke Jeugdver- eenigingen zitting, maar ook de A.J.C. der S.D.A.P. Wij verheugen ons daarover hartelijk en we mtken er niet met opzet melding van om de vraag uit te lokken, of het nu van harte gaat en of de S.D.A.P. misschien om bijoorzaken het roer gewend heeft, en of er niet vele uitzonderingen zich zullen voordoen. In zeker opzicht dient o.i. nu te gelden: oude veeten zijn vergeten; de politieke strijd blijft, maar waar overeenstemming kwam, worde deze dankbaar aanvaard. Dat kan onze nationale kracht slechts verster ken. Ook tegenover hen, die onnationale gedachten propageeren. Buiten het nationaal verband plaatsen zich ook nu de N.S.B. en de communisten: twee groepen, die hun orders uit den vreemde venvachten. De communisten ko men er eerlijk voor uit, dat zij het natio nale vorstenhuis gram zijn en hoogstens gedoogcn; de N.S.B. stelt het gaarne voor, alsof zij voor troon en kroon steviger stut en steun is, dan wie ook; echter toont sympathie met alles, wat over zekere gren zen geschiedt voldoende, dat hier oppassen de boodschap is. Hoe onbeduidend ook het aantal is hen, die niet aan de nationale herdenking meedoen, het is jammer; maar de schuld ligt bij hen. die zich zelf buiten sluiten. GEZINSHARMONIE EN OPVOEDING In de sociaal-democratische pers schreef de oud-kinderrechter Mr G. T. J. de Jongh een artikel onder het opschrift: „Slechte gezinnen... ondeugende kinderen" en waar van de conclusie luidde: „De harmonie van het gezin is van groot gewicht voor de mo- reele en sociale opbouw der kinderen". Het artikel is geschreven naar aanlei ding van de lezing van zestig dossiers over kinderen, die aan de ouderlijke macht ont trokken en in een gesticht geplaatst moes ten worden; en de kern van het betoog komt hierop neer, dat uit deze bundel papier zonneklaar blijkt, dat het slechte gedrag der ouders en de huiselijke oneenigheid zich wre ken in het gedrag van de kinderen dat ouders, die elkaar niet leeren ver dragen en zich niet ontzien elkaar in het bijzijn der kinderen de grofste ver wijten naar het hoofd te slingeren, niet de grootste schade berokkenen aan hun wederhelft, maar aan hun kroost Ook zullen zij door de anderen de kroon van het hoofd te rukken, hun eigen ouder lijk gezag grondig ondermijnen. In dit artikel ontbreekt de erkenning, dat de tftfc in het hart van ouders en kinderen ^grondoorzaak van deze ellende en misè|§ Ifj doch ook zij, die dit belijden, kunnen uit ervaring weten, dat iemands wangedrag vaak te verklaren is uit „de huiselijke omstandigheden en de sociale toestanden, waarin hij is opgegroeid en ge leefd heeft". En daarom behoort ieder de vermaning in bovenstaand citaat gegeven, ter harte te nemen. Alleen verstaan wij het niet, dat de schrijver, die zoo diep doordrongen is van deze waarheid, onlangs zijn handteekening zette onder het protest der 22 tegen het voorontwerp: verbod van loonarbeid voor de vrouw. Het zij verre van ons te beweren, dat ge zinnen, waar de vrouw loonarbeid ver richt, slechte gezinnen zijn; maar het is abnormaal, wanneer de moeder niet in staat is haar natuurlijke taak in het gezin te vemrllcn, en de opvoeding der kinderen moet et onder lijden. In meen gesproken men beroept zich ovUeur op uitzonderingsgevallen I <m financieele voordeel niet op- weg'de moreele schade: in gezin nen, waar de moeder buitenshuis werkt, gaat zoo licht iets stuV en wordt de har- thonie zoo gemakkelijk verbroken. DE BOLLENVELDEN Vroege bloemenpracht Dank zij het prachtige weer, dat tot dusverre het voorjaar van 1938 heeft gebracht, zal dit jaar de bloei tijd voor de verschillende bolgewas sen iets vroeger vallen dan vorige jaren. Van deskundige zijde wordt thans de volle hyacinthenbloei dit jaar een week vóór Paschen verwacht. De tulpenbloei zal, behoudens onver hoopte terugkeer van koud weer, samenvallen met het Paaschfeest. De narcissenbloei is reeds begonnen. HET CONFLICT BIJ FOKKER Het werk vanmorgen niet neergelegd Directie dreigde met ontslag De directie der N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker deelt mede, dat het personeel van de teekenkamer vanmorgen op de normale wijze aan 't werk is gegaan. De Directie der Fokkerfabrieken deelde gisterenavond het volgende mede: De beweringen, als zou het salarispeil het betrokken teekenkamerpersorieel een vergelijking met overeenkomstige bedrijven geenszins kunnen doorstaan, is in strijd met de feiten. Zulks blijkt o.m. uit de omstan digheid, dat niet minder dan 21 der in het laatste jaar aangenomen teekenaars een vorige betrekking verlieten, omdat zij zich bij de Fokkerfabriek konden verbeteren. Evenzeer iri strijd met de waarheid is de bewering, als zou de salarieering geheel wil lekeurig geschieden. Sedert 1 September 1936 werden aan 65 leden van het momenteel uit 79 personen bestaande teekenkamerpersoneel verhoogin gen toegekend. De resteerende veertien beambten ontvin ger. geen verhooging, hetzij omdat zM daar toe noe te kort in dienst van de fabriek waren, of hun ijver of bekwaamheid daartoe geen aanleiding- gaf. De directie is van meening, dat aan deze actie niet de arbeidsvoorwaarden bij de Fokkerfabriek ten grondslag liggen, maar de wensch van de betrokken Bonden tot er kenning door de werkgeversorganisaties. Deze Bonden meenen in de Fokkerfabriek, die zooals bekend, veel opdrachten ten be hoeve van de Nationale Defensie uitvoert, een geschikt aanvalspunt te hebben gevon den. De directie zal zich door deze overwe gingen evenwel niet laten beinvloeden on heeft terzake overleg met het Departement van Defensie gepleegd. Na een uitvoerige mondelinge uiteen zetting omtrent het standpunt van de directie, door den heer van T ij e n, onder-directeur der vennootschap, aan het personeel gegeven, is gister aan alle betrokken beambten schriftelijk mede gedeeld. dat hun, die zich tot bedoelde actie zouden laten bewegen, onmiddel lijk ontslag zal worden verleend, met de gevolgen, welke onwettige verbreking van een arbeidsovereenkomst met zich brengt. Bij de teekenaars heeft deze mededeeling den doorslag gegeven. Ondanks het sta- kingsbesluit ging hedenmorgen een sterke minderheid der teekenaars de fabriek in. De bestuurders der vier samenwerkende organisaties van technici pleegden daarop overleg met de overgeblevenen, die een kleine meerderheid vormden. Nu een be langrijk deel van het teekenkamerpersoneel de staking niet bleek aan te durven, acht ten de besturen het niet verantwoord, de overigen te adviseeren buiten de fabriek te blijven. Nadat de besturen opdracht hadden gekregen, alsnog alle pogingen in het werk te stellen om een oplossing te bereiken, begaven te ruim half negen ook de overige teekenaars zich naar binnen. Zaterdagmiddag te 2 uur zullen de teeke naars der Fokker-fabrieken opnieuw met hun besturen vergaderen. C. W. F. Baron Mackay Gaat heen als burgemeester van Ermelo Naar we vernemen zal de heer C. F. W. Baron Mackay op 20 April a.s. aftreden als burgemeester van Ermelo. Baron Mackay werd geboren 31 December 1870 en is dus thans ruim 67 jaren. Aanvan kelijk was hij officier bij de Marine. Onder het Ministerie Kuy-per werd hij benoemd tot burgemeester der gemeente Buren en in April 1908 volgde zijn benoeming tot burge meester van Ermelo. Baron Mackay is dus precies 30 jaar burgemeester van Ermelo ge weest en gedurende zijn ambtsperiode is deze gemeente sterk in beteekenis toegeno men. Op verschillend gebied heeft deze scheidende burgemeester veel voor Ermelo gedaan. Baron Mackay, die tot de C.-H. rich ting behoort, is o.m. hoofdbestuurslid van de Vereeniging voor Chr. Onderwijs Het officieele afscheid van den Raad zal plaats hebben op Dinsdag 19 April a.s. Uit de burgerij van Ermelo en Nunspeet hebben zich comité's gevormd, die het initia tief hebben genomen den burgemeester bij Defensielasten moeten worden gedekt EEN EEREZAAK VOOR HET GEHEELE VOLK Regeering overweegt verhooging van omzetbelasting en personeele belasting Instelling van een nationaal Defensiefonds IN de Memorie van Antwoord over het ontwerp tof verhooging van de in komstenbelasting en de dividend- en tantièmebelasting deelt Minister D e Wilde mede, dat de Rcgcering het denkbeeld overweegt de extra lasten voor de versterking van onze Defensie te financieren door middel van een Na tionaal Defensie-fonds. Het dragen van deze extra-lasten wordt beschouwd als een eerezaak voor het geheele volk. Naast de reeds voorgestelde belasting verzwaringen overweegt de Regeering een verhooging van het percentage der omzetbelasting, eventueel aangevuld met een matige verhooging van de perso neele belasting. De voorstellen zullen zoo tijdig aanhangig worden gemaakt dat de opbrengst voor een deel nog ten bate van den dienst 1938 kan strekken. Het denkbeeld van een „noodolfer" in den vorm van een heffing ineens wijst de Minister af. Ook van de invoering van een weerbelasting wordt afgezien. In de Memorie van Antwoord geeft de Minister allereerst een overzicht over den omvang der defensie-uitgaven welke dek king vereischen. Het begrootingstekort voor 1938 wordt thans becijferd op f85,1 millioen, hetgeen f13.7 millioen meer is dan aanvankelijk geraamd, hetgeen te wijten is aan de stijging der defensie-uitgaven. Daarbij laat het zich aanzien, dat de kosten verdeel ing met Indië. zooals deze voor 1938 zal gelden, het budget van het moe derland nog met circa f3,7 millioen zal be lasten. De wijziging van de Dienstplichtwet zal voorts voor 1938 nog beslag leggen op circa f9.4 millioen. Hierin zijn dan nog niet begrepen de kosten, veroorzaakt door de vervroegde in voering van de verlenging van den eer sten oefentijd, waartoe onlangs besloten is. Deze kosten zijn thans nog niet te overzien, doch worden zeer ruw geschat op f8 millioen. Recapituleerennde kan derhalve ge zegd worden, dat het rijk voor 1938, in vergelijking met de begrooting 1937, voor een meerdere uitgaaf voor defensie-doel einden staat van circa f34,8 millioen. Dit bedrac zal in de eerstvolgende jaren nog stijgen. Als men de begrooting voor 1937 voor de vergelijking als basis aanneemt, zal op de begrpoting voor 1939 f44,8 mil lioen meer drukken. Op die voor 1940 f52 millioen meer. op die voor 1941 f60 millioen meer en on die voor 1942 f62,1 millioen meer. Daarna zal het totaalbedrag als gevolg van de regelmatiee aflossing van schuld geleidelijk dalen. Voor al deze uitgaven thans geen dekking beschikbaar. Een blik op de bedragen, waarom het hier gaat, zal het voor ieder duidelijk maken, dat vol ledige dekking van de tekorten thans niet te verkrijgen is. Vandaar dat de Minister zijn standpunt handhaaft dat het noodzakelijk is de bezui- nigingsarbeid voort te zetten. Daarom ver zet hij zich ook tegen voorzieningen welke de staatsbemoeiingen weder aanmerkelijk kostbaarder zouden maken, en is besloten tot de hierboven vermelde maatregelen over te gaan. De Minister merkt tenslotte nog op, dat het de plicht is van ons volk de handen ineen te slaan om de offers te brengen, welke de defensie van ons land extra op legt, vandaar ook. dat hij wederom met groote vreugde heeft kennis genomen van de offers, waartoe verscheidenen zich geheel vrijwillig de laatste dagen gedrongen heb ben gevoeld. NED. CHR. DROGISTENBOND Herdenking van het tienjarig bestaan De voorzitter afgetreden De Nederl. Chr. Drogistenbond kwam dezer dagen :e Utrecht in jaarvergade ring bijeen, waarin tevens het tien-jarig bestaan van dezen Bond werd herdacht. De opkomst was verrassend groot en tal- looze bloemstukken gaven aan de zaal een feestelijk aanzien De voorzitter, de heer G. B o o d e, open de deze vergadering op de gebruikelijke wijze. In zijn openingsrede wees hij er op, dat de verwachtingen, in de vorige jaar vergadering uitgesproken, helaas niet in vervulling waren gegaan en de opleving zich niet in die mate had voortgezet, als algemeen werd verondersteld. Waar hij, wegens verandering van werk kring, zich niet meer herkiesbaar kor stellen voor het voorzitterschap en zich uit den Bond moest terugtrekken, dankte hij voor het. in hem gestelde vertrouwen, gedurende de tien jaren, dat hij den Bond als voorzitter heeft mogen dienen en wenscht bij voortduur Gods zegen over den arbeid, die nu onder een nieuwen voorzit ter zal moeten worden voortgezet. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. Uit dit verslag blijkt, dat de Bond gestadig in ledental toeneemt en een eigen plaats mag innemen op het terrein der Chr. Vakorganisatie. Ook het jaarverslag van den penning meester, den heer J. C o z ij n s e n te Bar- neveld, werd onder dankzegging voor het vele werk, goedgekeurd en hem werd decharge verleend. Begrooting, balans en winst- en verlies rekening werden goedgekeurd en de kas- commissie voor dit jaar herbenoemd. Als belangrijk punt der agenda volgde de bestuursverkiezing. Bij enkele candi- daatstelling werd de heer J. B r o n k- horst te Rotterdam als voorzitter geko zen. Hij nam deze benoeming aan en sprak den scheidenden voorzitter op harte lijke wijze toe, hem dankende voor hetgeen hij vanaf de oprichting voor den Bond was geweest en had gedaan. Spr. bad hem den zegen des Heeren toe in zijn nieuwe werk kring en bood hem, onder applaus der ver gadering, het eere-lidmaatschap aan. Als nieuw bestuurslid werd, eveneens bij enkele candidaatstelling gekozen de heer W. H. Neefjes te Den Haag, terwijl de penningmeester bij acclamatie herkozen erd. Na afdoening van huishoudelijke zaken werd de rondvraag gehouden, waarna deze ergadering door den nieuwbenoemden 'oorzitter met dankgebed werd gesloten. Hierna vereenigden zich de leden en ge- noodigden aan een gemeenschappelijken maaltijd. Tijdens dezen maaltijd werd een film vertoond van de Bayer Fabrieken *e Leverkussen en kregen de afgevaardigden gelegenheid hun gelukwenschen aan te bieden. Menig goed woord werd nog gesproken in het adres van den scheidenden voor zitter en door velen werd nadruk gelegd op de goede verstandhouding, die er tusschen de drogisten-organisaties bestaat, waardoor het mogelijk is geworden een federatief erband te stichten. Met dankbare herinnering kan de Ned. Chr. Drogistenbond op de viering van het tien-jarig bestaan terugzien.' WILLEM KLOOS t Gistermiddag is te Den Haag nog vrij plotseling, overleden Willem Kloos, de be kende letterkundige, een van de belang rijkste figuren uit de „beweging van '80". Met Karei Thijm, Frederik van Eeden en nog eenige anderen richtte hij „De Nieuwe Gids" op, waarvan Kloos tot aan zijn dood redacteur is gebleven. Behalve zijn dicht bundels is vooral bekend zijn groote werk: ..Letterkundige Inzichten en Vergezichten Willem Kloos zou 6 Mei 79 jaar geworden zijn. (Men zie verder het artikel op pag. 9) Extra hulp aan werkloozen Ook in 1938 kleeding, dekking en schoeisel beschikbaar V oor al grootste gezinnen zullen ervan profiteeren De Minister van Sociale Zaken heeft, in overleg met den Minister van Eco nomische Zaken, een circulaire gezon den aan de gemeentebesturen betref fende extra hulp aan werkloozen Blijkens dit rondschrijven zal, even als voor het afgeloopen dienstjaar, ook voor 1938 extra hulp aan werkloozen kunnen worden verstrekt in den vorm van dekking, kleeding en schoeisel. Dc steunverleening B, zoo merkt de Minister op, is een vorm van extra hulp, afhankelijk van de individueele behoeften en niet een aanvullende steun, waarvan ieder, daarvoor in beginsel in aanmerking komend gezin, een evenredig aandeel toe komt. Aangezien nu deze behoefte aan ex tra hulp over het algemeen grooter zal zijn naarmate het gezin grooter is, en de komsten geringer zijn, is de B-steun in allereerste plaats bedoeld voor de grootste gezinnen, waar tengevolge van langdurige werkloosheid of langdurige economische bedrijfsmoeilijkheden. mede gelet op bij zondere omstandigheden, als ziekte, ge zinsinkomsten enz., met betrekking tot het aanschaffen van kleeding, dekking en schoeisel, zoodanige achterstand is ont staan, dat verstrekking van extra hulp noodig is. Voor ieder geval afzonderlijk zal de be hoefte door middel van huisbe7~»k moeten worden vastgesteld. Hierbij wordt opge merkt, dat bij de beoordeeling dezer be hoefte geen rekening mag worden gehouden met de spaarregeling voor B-steun. Evenals het afgeloopen jaar, behoudt de Minister zich het recht voor, den B steun geheel of gedeeltelijk niet in geld, doch in nature te verstrekken. Er dient op te worden gelet, dat de goe deren, welke worden verstrekt, voor zoo veel mogelijk zijn van „Nederlandsch fabrikaat". w. VAN REES In den ouderdom van 53 jaar is gisteren na een ernstig lijden overleden de heer W. van Rees, in leven mede-directeur van de N. V. Scheepsbouwwerf v.h. C. M. van Rees. De overledene, die een geziene figuur was, bekleedde in het openbare leven diverse functies. Zoo was hij o.m. penningm. der A. R. Kiesvereenigïng, bestuurslid van de Geref. School, lid van het eere-comité der S.O.V., lid van de pi. comm. van de B.V.L. enz. De begrafenis zal plaats hebben as. Maandag om 2 u. van het sterfhuis. Aardappelen naar België Men wil invoer stop zetten Zooals we reeds enkele malen vermeld den is in België een actie gekomen tegen den invoer van tuinbouwproducten uit ons land. Thans hebben, naar „Belga" meldt, be sprekingen plaats gehad tusschen vertegen woordigers van het platteland. De katholieke fracties van Kamer en Se naat hebben in een vergadering gesproken over de bescherming der binnenlandsche markt en speciaal over den invoer van Ne derlandsche aardappelen. Eenstemmig werd geconstateerd dat de markt beschermd moet worden door invoerrechten en con tingen teeringen. Tijdens de bijeenkomst werd er aan herin nerd, dat de handelsovereenkomst met Ne derland bepaalt, dat ingeval de binnenland echo prijyen beneden de 40 frank zouden ko men, de invoer uit Nederland stopgezet zou kunnen worden. De vergadering was van meening, dat deze stopzetting moet worden afgekondigd. Van rechtsche zijde werd uitdrukkelijk geëischt. dat de BelgischNederlandsche overeenkomst zoo spoedig mogelijk wordt opgezegd, aangezien de geest der overeen komst niet beantwoordt aan de algemeene Voht.WaarC*en' We^e vorgadering noodig VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladen Verschenen is de Memorie van Ant woord over het ontwerp tot verhooging van de Inkomstenbelasting en de Divi dend- en Tantième-belasting. De Eerste Kamer heeft de behandeling van de begrootingen van Economische Zaken en van het Landbouwcrisisfonds voortgezet. In de levering van eieren aan Duitsch-t land is verandering gekomen. De Vestigingswet I, door Mr. P. Borst, Verschenen is het jaarverslag van de Haagsche Boazbank. De Ned. Chr. Drogistenbond heeft het tienjarig bestaan herdacht. De Hooge Raad heeft gister in een buitengewone zitting afscheid genomen van den procureur-generaal Mr L. Ch. Besier. Gistermiddag is de bekende dichter Willem Kloos te Den Haag overleden. De rechtsche troepen hebben thans de Catalaansche provincie Tarragona be treden. Op het Guadalajara-front hebben de republikeinen een afleidings-offensief ont ketend. Te Londen hebben nieuwe niet-inmen- gings-besprekingen plaats gehad. Hot komt; motor bromt; E Ben bandje knalt; een ptJnlUk halt •°o 'n rünlök halt vermjjden; t U FISK SAFTI-FLIGHT gaan rijden. Wilt U Basal tinetegels In alle kleuren. TROTTOIRBANDEN enz. N.V. HOLLANDSCHE BASALTINE TEGELFABRIEK - ROTTERDAM Solen en Bforvzen Domen D.ure, PlooFwerLen en UzereonshucHe: N.V. Construct, w.rkplacls.n MocUefabnelt I.G.E Deurwaarder voor het Hof Het gerechtshof te Arnhem heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaak tegen den deurwaarder P. W. M., die in hooger beroep was gekomen van een vonnis van de rechtbank te Arnhem, waarbij hij wegens verduistering is veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf. Het Hof verwierp de door overdachte aangevoerde venveren, daarop neerkomende, dat de oorspronkelijke dagvaarding nietig zou zijn en dat het ten laste gelegde geen strafbaar feit zou ople veren, waarna het vonnis van dc rechtbank werd bevestigd, echter met verminde ring van de straf tot zes maanden. HOTEL POLEN - SI 'MSTERDAM C IN-KALVERSTRAAT Tel. 33346 Gisteren is te Amersfoort het tweede gedeelte recruten voor het 21ste reaiment infanterie voor de lichting 1938 onder de wapenen gekomen. Een tweetal Volen- dammers melden zich DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamers incl. Holl. Ontbijt vanaf .f 4.— Rustige sfeer In het centrum van de stad leder modern comfort Teleloon 40661 „BAGATELLE" PASSAGE - DEN HAAG Het Restaurant met een bijzondei cachet Cuisine parfalte, plats copieux, cave renommée. Salons et salles de lêtes pour diners intimi.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1