KUNST EN LETTEREN WOENSDAG 30 MAART 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 NVv.h. J. GILTAY ZN BOEKBINDERIJ DORDRECHT TELEF 499 De Spaansche burgeroorlog REPUBLIKEINEN BIEDEN MEER WEERSTAND Lerida nog niet ingenomen Naar „United Pr." uit Fraga meldt, heeft een nationalistische divisie verscheiden kilometers ten zuiden van deze plaats de rivier de Cinca overgestoken. Zij bereikte reeds Sierra Grosa en het hydro-electrisch station in de nabijheid van Val de Buchesa Dit station voorziet een deel van Aragon en Catalonië van electrischen stroom. Enorme rookwolken, die van een afstand van 50 K.M. in de omgeving van Lerida worden waargenomen, doen vermoeden, dat de rooden de benzinetanks van Lerida in brand hebben gestoken. Volgens de rechtsche vliegers zou de be volking bezig zijn, de stad temidden van de grootste verwarring te ontruimen. Ondertusschen rukken de nationalisti sche troepen verder naar het Oosten en hebben zij Masalcorreig, op den rechter oever van de Segre-rivier en Seros bezet. Ze naderen thans Aytona, dat 10 K.M. bin nen de grens van Catalonië gelegen is. Na een verbitterden strijd voor Caspe hebben de troepen van Franco gisteren den weg FragaMaella bereikt, op onge veer 18 K.M. van Caspe. Volgens berichten uit Barcelona zijn de hevigste gevechten geleverd ten zuiden van de Ebro en ten zuid-westen van Alcaniz. De republikeinsche troepen zijn thans erin geslaagd, een groot aantal vliegtuigen in den strijd te brengen, welke de infanterie in staat stelden doelmatiger tegenstand te bieden aan de rechtsche aanvallen. Het minderheden-vraagstuk in TsjechoSlowakije •Verschillende groepen eischen autonomie Afgevaardigden van de Slowaaksche, Duitsche, Hongaarsche en Poolsche auto nomisten hebben gisteren in de kamer en in den senaat te Praag verklaringen voor gelezen. waarin zij voor de respectieve minderheden autonomie eischen. De kamerafgevaardigde der Sudeten- Duitschers, Kund, verklaarde o.adat „de orde, geschapen door het verdrag van Versailles, dat gebaseerd is op bedrog en miskenning van de rechten van het Duit sche volk, moet wijken voor den nieuwen toestand". „Veel sterkere mogendheden dan Tsjecho- Slowakije, aldus Kund, hebben deze reali teit moeten erkennen en er de consequen ties uit moeten trekken". Kund verklaarde vervolgens, dat een der voorwaarden tot regeling van de Duitsche kwestie het houden van nieuwe verkiezin gen is. De verklaring van Kund werd herhaalde lijk onderbroken door protesten van de Tsjechische afgevaardigden. in den senaat verlieten de Tsjechische senatoren bij de voorlezing van de Duit sche eischen, demonstratief de zaal. Na Kund las de afgevaardigde Budal namens de Slowaaksche autonomisten een verklaring voor, waarin gezegd werd, dat de Slowaken een autonomie moeten ver krijgen, welke de individualiteit van het Slowaaksche volk en de Slowaaksche taal als ófficieele taal erkent Bovendien moeten de ambtenaren in Slowakije van Slowaak sche nationaliteit zijn. De afgevaardigde der Poolsche autono misten, Wolf kondigde vervolgens na mens de Poolsche autonomisten de füsie aan tusschen de vroegere Poolsche katho lieke en protestantsche partijen, terwijl de Hongaar S z u 11 o, de formatie van een Roetheensch-SlowaakschHongaarsch bloc Hoover over oorlog en vrede Bij zijn terugkeer in de Vereenigde Staten beeft oud-president Hoover, die een reis door Europa heeft gemaakt, tegenover de pers verWaard, dat volgens zijn indrukken geen onmiddellijke oorlog dreigt. Ondanks de voorbereidingen, die de volken treffen, kan een oorlog nog steeds verhinderd worden. Niettemin, al-dus Hoover, is het denkbeeld van handhaving van den vrede door internationale economische samenwer king zeker dood. Hoover verklaarde van meening te zijn, 'dat de neutraliteitswet moet worden opge- lieven met het oog op de moeilijkheden, die de toepassing zou kunnen medebrengen. Slechts de president der Vereenigde Staten moet over neutraliteit beslissen. De zwaardere slagschepen Amerika en Engeland doen beroep op veiligheidsclausule Nog vóór het einde der week zal, naar Reuter verneemt, formeel worden aange kondigd, dat Groot-Brittannië en de Ver. Staten besloten hebben, een beroep te doen op de „escalator clause" van het vlootver- drag van Londen. De „escalator clause" zal alleen worden toegepast op slagschepen. Over kruisers zal niet gesproken worden. Bij de informeele besprekingen, welke tusschen Engelsche, Fransche en Ameri- kaansche vertegenwoordigers te Londen zijn gevoerd, onder voorzitterschap van Cadogan, is, naar men meent te weten, de laatste hand gelegd aan de nota's, die tusschen de verdragspartijen gewisseld zullen worden en melding zullen maken van het Britsch-Amerikaansche besluit. Frankrijk zal geen beroep op de clausule doen. Het wil, naar mên gelooft, geen groo- tere slagschepen bouwen, tenzij een andere Europeesche mogendheid daartoe overgaat. GOEBBELS SPREEKT TE WEENEN De militaire reorganisatie In het Nordwestbahnhof te Wecnen heeft G o e b b e 1 s een rede gehouden, welke door minstens 25.000 menschen werd aan gehoord, terwijl buiten nog honderddui zenden stonden te luisteren bij de luidspre kers. Hij zeide, dat veel leed gespaard zou zijn gebleven, wanneer men erin geslaagd zou zijn op 30 Januari 1933 Oostenrijk in te lijven, doch dit is toen door een kleine groep verhinderd. De verkiezing van 10 April a.s. is nood zakelijk om de wereld te bewijzen hoe Oos tenrijk denkt. Ten aanzien van beweringen van de wereldpers over den toestand dei- Joden in Weenen stelde G o e b b e 1 s vast, dat niet meer zelfmoorden voorkomen dan vroeger, evenwel met dit onderscheid, dat vroeger Duitschers zelfmoord pleegden thans Joden. Ten slotte verklaarde spr. nog, dat het nationaal-socialisme niet in kerkelijke din gen wil ingrijpen, doch anderzijds moet de kerk ook niet ingrijpen in wereldlijke zaken. Het Oostenrijksche legioen De Essener National Zeitung bericht dat het Oostenrijksche Legioen 2 April a. Weenen zal binnenrukken. Twee Oostenrijksche legerkorpsen Ter verwezenlijking van de fusie der Duitsche en Oostenrijksche legei's zullen met ingang van 1 April in Oostenrijk twee legercorpsen worden gevormd. Het zevende legercorps zal zijn zetel heb ben te Weenen en hét achttiende te Salz burg. Tot nog toe kende men in Duitschland officieel slechts het bestaan van het veer tiende legercorps. Thans blijkt dus. dat er nog een vijftiende en zestiende legercorps bestaan, waarover geen enkele nadere bij zonderheid bekend is. De houding der legitimisten Het voorbeeld, gegeven door kardinaal Innitzer en de Oostenrijksche bisschoppen, heeft een aantal vooraanstaande monar chisten er toe gebracht eveneens hun voor nemen te kennen te geven, bij de a.s. volks stemming hun steun aan den Anschluss te geven. Gustav Martinides, vroeger een der bekendste monarchisten-leiders, heeft een oproep gericht tot de leden van de z.g. kei- zer-volksbeweging met „ja" te stemmen. Volgens de „Wiener Neueste Nachrich- ten" heeft aartshertog Otto zijn aanhan gers in Oostenrijk ontslagen van den eed van trouw, dien zij te zijnen opzichte had den afgelegd. In sommige kringen zou men dit opvatten als een bewijs, dat hij van zijn aanspraken op den Oostenrijkschen troon zou hebben afgezien. Het Poolsch-Litausche accoord Op de Poolsch-Litausche conferentie te Augustowo is een accoord tot stand geko men over de instelling van een recht- streeksch spoorweg-, straat-, lucht-, post-, telegraaf-, radio- en telefoonverkeer tus schen Polen en Litauen, in den zin der nota's, die de beide landen den 19den Maart hebben uitgewisseld. De Litausche delegatie is naar Kaunas teruggekeerd. De Poolsche bladen meenen te weten, dat binnenkort te Wilna een conferentie zal worden gehouden over de rivierscheepvaart tusschen- Polen en Litauen. Tijdens deze conferentie Ml ook de kwestie van het pas sagiersvervoer op de Njemen worden be handeld. De eerste Poolsche gezant in Litauen, Charwai is intusschen te Kaunas aange komen. Wat doet ge lieven? DUUR WONEN In of GOEDKOOP VVO HUIS cn tocb In 24 afbetalen? N.V. BOUWKAS „R 0 H Y P" SPUISTRAAT 219/221 - AMSTERDAM (0.) De Japansch- Chineesche oorlog Japanners doen Chineesche snccesen te niet Nieuwe incidenten te Shanghai De commandant der Britsche troepen in Shanghai heeft bij den Japanschen generaal Hata geprotesteerd in verband met tweetal incidenten. Bij een optocht ter gelegenheid van de installatie der regeering te Nanking heeft een Japanner, die als Chinees verkleed n zijn geweest, een Engelschen majoor et pistool op de borst gezet, terwijl een lid der Japansche militaire politie, wien men den toegang tot de internationale nederzetting geweigerd had, op dezelfde wijze tegen Brit sche officieren optrad. De Engelsche commandant heeft ver klaard, dat thans maatregelen zullen wor den genomen tot het verhinderen van ge welddadigheden. Op het terrein van het Italiaansche con sulaat te Shanghai werd een bom tot ont ploffing gebracht. De materieele schade is gering en er werd niemand gewond. Dit is de eerste aanslag opeen niet-Japan- sohe buitenlandsche autoriteit. Lintsjeng en Tsining heroverd Met behulp van versche divisies hebben de Japanners Lintsjeng en Tsining heroverd. De Chineesche troepen omsingelen thans Lintsjeng. Gistermorgen vroeg hebben intusschen de Chineezen een offensief ontketend te Taiertsjwang. De bekende strateeg van Kwangsi, gene raal Pai Tsjoeng Si, leidt nu persoon lijk de operaties op den Chineeschen linker vleugel in het westen van Sjangtoeng en tracht door den Japanschen rechtervleugel heen te dringen door Tsining aan te vallen. Tien der beste divisies van Kwangsi nik ken op en bezetten stellingen in de front linie. Uit Tsinan wordt gemeld, dat de Japan sche strijdkrachten in Zuid-Sjantoeng erin geslaagd zijn, Itsjau „de laatste sterkte der Chineezen", te omsingelen. De Chineesche troepen, aldus wordt gemeld, beginnen uit de stad te vluchten. UIT OOST- INDIE EN WEST- Meer volmachten voor Roosevelt De Amerikaansche Senaat heeft een wets ontwerp aangenomen tot reorganisatie van de regeering. Hierbij worden aan president Roosevelt zulke uitgebreide volmachten gegeven, daf hij, volgens de tegenstanders van het ontwerp, vrijwel dictatoriale vol machten krijgt. De president zal o.a. kun nen beschikken over zes administratieve secretarissen, hij zal een permanent admi- nistratiekorps vormen, diensten instellen voor de openbare gezondheid, voor het in standhouden van de natuurlijke hulpbron nen des lands en voor controle op de reg-ie- 'ingsboekhouding. De publieke opinie is zoo tegen het om werp ingenomen, dat de leden van het con gres gedurende het weekeind eenige hon derdduizenden telegrammen hebben ontvan gen, waarin wordt geprotesteerd. Het ontwerp zal thans door het huis van afgevaardigden worden behandeld. Het vluchtelingenvraagstuk Italië verleent geen medewerking De ambassadeur der Vereenigde Staten Ie Rome heeft minister C i a n o mededeeling gedaan van het Amerikaansche plan tot ver gemakkelijking van de emigratie van Joden en politieke vluchtelingen uit Duitschland en Oostenrijk. Hij noodigde ae Italiaansche regeering uit zich hierbij aan te sluiten. Een zelfde verzoek heeft staatssecretaris Huil langs diplomatieken weg aan acht en twin tig andere stat endoen toekomen. De „Giomale d'Italia" verneemt, dat Ciano met dank voor de uitnoodiging verklaard heeft, dat de Italiaansche regeering er niet op kan ingaan wegens haar bekende en vast omlijnde richtsnoeren voor de binnen- en buitenlandsche politiek. Kort Nieuws In de Britsch-Indische stad Mirzapur heeft een plotseling uitgebroken pest-epidemie reeds 300 dooden gevergd. Meer dan de helft der bevolking is gevlucht. Het Amerikaansche huis van afgevaar digden heeft een wet goedgekeurd, waarbij een crediet van 448.116.284 dollars woidt toegestaan aan het leger, hetgeen voor het loopende jaar een vermeerdering beteekent an 32.750.000 dollars. Wordt een Japansch-Maleisch biad verboden Naar aanleiding van een bericht in de „Loc.", dat de toepassing van den persbrei del zou worden overwogen ten aanzien van het te Semarang verschijnende Maleische dagblad, dat in handen van Japanners is, de „Sinar Selavan", schrijft het „Bat. Nieuwsblad", dat overwogen wordt het blad te plaatsen op de lijst van bladen en pe riodieken, welker verschijning zonder ver dere waarschuwing voor bepaalden tijd dooi den procureur-generaal verboden kan wor den. Het gaat dus voorloopig om de toepas sing van de eerste phase iler persbreidel- ordonnantie. De „Sinar Selatan" ontving reeds eerder een onderhandsche waarschuwing, doch die heeft niet veel geholpen en de hoeren gaan voort met over de schreef te gaan. Intus schen is voor het op de zwarve lijst plaatsen de beslissing der regeering noodig. Dat. de Japansche propaganda onder de in- heemsche massa veel onheil kan stichten behoeft geen betoog. Een ambtenaarsvereeniging opgericht Het „Nieuws' meldt: Een dezer dagen is op een bijeenkomst van ambuenaren in tijdelijk en Gouverne mentsdienst besloten tot de oprichting van een vereeniging, om in gemeenschappelijk overleg met de leiding der oetrokken dien sten, een algemeene regeling te treffen ten aanzien van het dienstverband en de sala risschalen en de daarbij behoorende stand plaatstoelagen. De organisatie zal de ambtenaren omvat Ven die op Java en in de buitengewesten een tijdelijke Gouvernementsbetrekking be- kleeden. Het Atjehsche legermuseum Het eerste jaarverslag van het Atjehsche leger-museum te Koeta-Radja, vermeldt de Javabode. voont aan dat de binnengekomen verzameling bestond uit allerhande herin neringsmateriaal uit den Atjeh-krijg en uit de opeenvolgende bestuursperioden geduren de dien langdurigen oorlog: vergeelde foto's, geschriften, boekwerken, kaarten,, oleaven. memoires, wapens, eereteekens, uniformen, vlaggen, grafsteenen, geschut en zelfs draagtuig van transport-olifanten. In het geböuw heeft men thans de be schikking over acht lokaliteiten, terwijl men tevens de corridor heeft ingericht als wa pen galerij en schouwplaats van maquettes en modellen. De Duitschers ter stembus BATAVIA, 29 Maart. (Aneta). Naar Aneta verneemt voerv de Duitsche gemeenschap te Batavia thans besprekingen over het be schikbaarstellen van het stoomschip „Es sen" van de D.A.D.G. vooi net houden van een volksstemming buiten de drie mijls-zöne. De „Essen" wordt 3 April te Batavia ver wacht. Het is de bedoeling, dat zooveel mo gelijk Duitsche stemgerechtigden in West- Java van deze gelegenheid zullen gebruik maken. Brutaal geval van oplichting Een brutaal geval van oplichting deed zich dezer dagen te Bandoeng voor, meldt het A. I. D. Een tot dusver onbekend gebleven Euro peaan kwam 's middags omstreeks half vier bij een benzinepomp. De man gaf zich uit' voor ijker en kwam de pomp eens inepectee- ren. Hij bekeek alles zorgvuldig, blijkbaar met kennis van zaken, en vroeg den naam van den pomphouder. Toen hij zijn aantee- keningen gemaakt had, vertrok de man. Een half uur daarna kreeg de pompbeheer der een telefoontje, waarin hem uit naam van zijn baas werd gezegd, dat hij aan den pseudo-ijker, die dadelijk weer zou komen opdagen, een bedrag van f 27.50 zou moeten afdragen. En inderdaad, kort daarop verscheen de ijker en vroeg om het geld, dat de argelooze pompstationschef hem in ruil van een kwi tantie met een onleesbaren naam overreikte. Te laat kwam de pomphouder er achter, dat zijn werkgever niets van de opdracht af wist en dat hij op een handige wijze was opgelicht. Chr. Letterkundige Kring C. Rijnsdorp over: „Eldert Holier, een fantasie" Voor de Chr. Letterkundige Kring „Gor- kum" sprak gisteravond de heer C. R ij n s- dorp van Rotterdam, over „Eldert Holier, een fantasie", een pas door hem voltooid werk. De samenkomst, die gehouden werd in „Tavenu" aan de Krabsteeg, stond onder leiding van den heer M. K n o 1, die voor ging in gebed en de aanwezigen verwelkom de, in het bijzonder den spreker. De heer Knol noemde het een goede gedachte van den Kring om door dezen avond het contact tusschen schrijver en publiek wat te ver stevigen. De heer Rijnsdorp begon met op te merken, dat de laatste twintig jaar-er lukkig een streven is gekomen, om in onze literatuur ook uit te komen voor 't Christelijk begin sel. Nu is het dan zoo, dat we in onze eigen lite ratuur zulke wer ken hebben, en we ons niet meer met vertaalde ro mans behoeven te vreden te stellen. De heer Rijns- dorn heeft met 't boek. dat hij gis teravond besprak, ook bedoeld, het "'■visteliik begin sel in de litera tuur te belijden. Over den oorsprong van dit boek, waaraan spr. zeven jaar werkte, zeide hij. dat het ge baseerd is in zekeren zin tenminste op het Schriftwoord, dat Satan in het laat ste der dagen poaingen zal doen, om het menschdom te verderven. In „Eldert Holier, een fantasie", komt door de werking van den Heiligen Geest het ver mogen tot kunst plotseling voor een groep menschen, die daardoor in staat zijn tot prachtige kunstuitingen, om elkaar liefde te bewijzen. Zoo ontstaat er een gemeente, waar ook cultuur wordt bedreven. De hoofd persoon Holier daarentegen is een tijdlang bezig tegen Christus te werken, doch aan 't eind van het boek blijkt, dat hij hieraan toch weet te ontkomen. Do strekking van 't boek is, aan te geven, dat alles wat ge schiedt tot verleiding van de uitverkorenen, tenslotte toch ook nog moet bijdragen tot hun zieleheil. Na deze uiteenzetting heeft de heer Rijm dorn verschillende fragmenten uit zijn werk voorgelezen. Na de pauze beantwoordde hij verschillen de vragen, hem door de aanwezigen gedaan. C. Rijnsdorp Mode van den dag-Wat Parijs draagt: een tweetal voorjaars-toiletten ge dragen bij de jongste paardenrennen te Auteuil, waar steeds de nieuwste toiletten getoond worden. Emiel Hullebroeck gehuldigd zijn zestigsten verjaardag e zeer populaire Vlaamsche componist zanger en dirigent Emiel Hulle broeck is 60 jaar geworden. Ter gelegen heid hiervan werd hij gehuldigd door een groote schare Vlaamsche en Noord-Neder- landsche vrienden en bewonderaars, die dertig jaar lang van zijn gaven hebben mo gen genieten. Niemand minder dan minister Bouchery i den minister van Staat van Cauwelaert Kamerleden waren bij deze huldiging aan wezig. Het begin was een overweldigende ovatie, die de talrijke aanwezigen den nog jeugdi gen zestiger brachten. Even was het een ontgoocheling toen men het bekende gelaat nier meer zag zooals men dat zooveel jaren had gekend. Zijn uiterlijk was door het af scheren van het bekende sikje geheel ver anderd. Maar toch wéts het Hullebroeck en het innerlijk gaat voor het uiterlijk. Door verschillende sprekers werden zijn verdiensten naar voren gebracht. De eerste spreker was Ernst. Claes, die in vogelvlucht een blik op het zeer bedrijvig en verdienstelijk leven van den Vlaam-1 schen bard wierp. Andere sprekers volgden, waarbij de meest ontroerende speech die was, welke de voorzitter van het Verbond van Vlaam- sché Oudstrijders uitsprak, hem dankend voor wat hij voor de strijders in de loopgra ven bij den User had gedaan, toen hij lie deren voor hen dichtte en zong en waar 'V legerbestuur zich voor altijd belachelijk heeft gemaakt door deze liederen te verbie den als staatsgevaarlijk!! Hullebroeck's „Tieneke van Heule", „Moe- derke alleen" en „Hemelhuis" staatsgevaar lijk. Nooit zullen de Vlaamsche oudstrijders Hullebroeck vergeten. Hullebroeck antwoordde eenvoudig en treffend, dat hij nooit iets anders beoogd heeft dan zijn plicht te doen voor de Vlaamsche gemeenschap, die hij van wufte en karakterlooze uit. het Zuiden gekomen liedjes wilde verlossen. Hij dankte zijn dichters en het studentengeslacht van vóór den oorlog uit Leuven, van waar hij zijn vlucht heeft genomen. Hij heeft aan het Vlaamsche volk liederen willen- geven met een lach en een traan. Als hij er in ge slaagd is zijn volk liederen van eigen aard en oorsprong te doen zingen, dan is hij daarvoor ruimschoots beloond. Hij eindigde met spontaan naar de piapo te gaan en zichzelf begeleidend „De Vlaam sche Leeuw" in te zetten, door heel de zaal geestdriftig meegezongen. Geïllustreerd weekblad „Timotheüs", het bekende Chr. Geïll. Weekblad, is al oud. Het is zijn 43ste jaar gang reeds ingegaan. Maar 't is tevens een blad, dat met zijn tijd is meegegaan: naar vorm en inhoud behoort het tot de beste weekbladen die we kenne>n. 't Vervalt noon in den preektoon maar evenmin schaamt 't zich ooit de goede belijdenis. En mede daar door is 't te verklaren, dat oud en jong elke week weer met vreugde en belangstelling naar „Timotheüs" grijpt. Wij hebben dit blad al vaak warm aan bevolen en dat doen we weer gaarne, nu de uitgeefster La Livière en Voorhoeve te Zwolle ons een compleet gebonden jaar gang toezond. 't Is een lust dit kloeke boekdeel eens rustig te doorbladeren. Telkens wordt de aandacht getrokken door een titel of illu stratie en met blijde verbazing stelt ge vast. dat zulk een jaargang waarlijk een schatboek is van actueele artikelen en fijn zinnige foto's en teekeningen. De laatste jaargang telt 640 pagina's, be halve de bijlbladen, die eveneens veel inte- OAUEUUAG 31 .11 AART IILVERSUM I. 1875 on -115.5 II. AVRO-UItzcn- dlnj;. 8.00 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Het Omroeporkest. 11.00 Knipcursus. 11.30 Het Omroeporkest m.m.v. solist. 12.30 Gram.muziek. 1.15 Da Falladlans. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang met 1'a.nobegeieiding. 3.00 Knipcursus. 3.15 Orgelconcert. 4.00 Zlelcenhalfuur. 4.30 Gram. muziek. 4.50 Kinderuurtje. 5.30 Het Aeollan- Orl;est In de pauze: Gram.muziek. 6.30 4itje. 7.00 Voor de kindere AVRO-I st. 7.30 Engelsche les. 8. ANP, eventueel Gr a.m. muziek :bouw-Orkest m.m.v. solist. I: Gram.muziek. 10.30 Gram.rm •Ichten ANP. Hierna tot 12.0C ns orkest en Gram.muziek. 8.20 HILVERSUM II. 301.5 NCRV. 11.00 KRO. 0.15 en 10.00 Gram.: dienst. 10.45 Gram.m meiaars. 7.45 Repoi Herhaling SOS-Ber menga Koor, De „Jezus' lijden voor 9.30 Vervolg conc< 10.05 NCRV-Salonc les. 11.00 Vervolg 8.01 .15 KRO. 10.00 i NCRV. 8.00— n. muziek. 10.15 Morgen- muzlek. 11,30 Godsdienstig ichten. 12.15 KRO-Orkest 00 Handwerkuurtje. 3.00 egeleiding. 3.45 Bljbelle- uziek. 5.00 Handenarbeid Gram.muziek. 6.00 Orgel- hten. 7.15 Voor postverza- rtage. 8.00 Berichten ANP. ■ichten. 8.15 Russisch Ge- n Haag. 9.00 Causerie: den stadhouder Pilatus". >rt 10.00 Be-richten ANP. irkest. 10.45 Gym DROITWICH 1500 M. 12.05 Sextet. 12.50 Radio- tooneel. 1.40 Orkest. 3.35 Orkest. 5.05 Voor. de vrouw. 5.40 Orkest. 7.20 Radlotooneel. 8.20 Variété. 9.45 Strijkorkest en de BBC-Zan- gers. 10.29 Kerkdienst. 10.40 Orkest. 11.35 Prof. Dr. Willem Men gelberg schrijft: „Het Hammond-oreel is eer buitengewoon geperfectioneerd orgel-instrument een nieuw muziekinstru ment, hetwelk als Kerk-orgel en huis orgel, maar tevens als Concert-orgel de volmaaktheid heeft be reikt". HAMMOND ORGELS N.Vn Keizersgracht 684 Amsterdam ressante bevatten, het bewaren overwaard. Behalve stichtelijke lectuur en verhalen be vat een jaargang o.m.: kunstplaten met bij schriften. personen uit heden en verleden, Geschiedenis, Land- en Volkenkunde, Lette- teren en Kunst, Zending en Evangelisatie, Uitvindingen en Ontdekkingen, Mengel werk en®, enz. „Timotheüs" heeft al meer dan 40 jaar een zeer goede naam. Adeldom verplicht en de uitgeefsters zijn rusteloos in de weer 't blad op 't hooge plan te houden. Wij hebben groote waardeering voor dit streven en blijven dit mooie Chr. weekblad warm aanbevelen. DE MATTHAEUS-PASSION Bach's Matthaeuspassion, door Dr G. van der Leeuw. Tweede druk. Uitg.: Uitgeversmaatschap pij Holland Amsterdam. Verschenen is de tweede druk van hel keurige werkje, dat Prof. van der Leeuw, over de Mavthaeuspasslon heeft geschreven. Bij den eersten druk hebben wij reeds vol lof gewezen op de belangrijke behandeling van de Passiemuziek in dit boekje, als mede op de verzorgde uitgave. Daarom vol staan wij voor ditmaal met de mededee ling, dat de tweede druk, over welks ver schijnen binnen een jaar we ons niet ver bazen, enkele wijzigingen, verbeteringen en aanvullingen heefi' ondergaan, terwijl bo vendien bij de beschrijving van de compo sitie de nummers volgens het klavieruit treksel der Editie Peters zijn vermeld. PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE BELEVEN NIEUWE AVONTUREN 10o Dapper stapte Jantje, de taart voor zish uit houdend, door de sitraten. Tot hi] ineens van schrik verbleekte. Daar kwam zoowaar Doperwt, de kruidenier aanHij was net op weg naar den belastingontvanger en dus danig uit zijn humeur. Tevergeefs probeerde Jantje zijn hoofd achter de taart te verbergen; de kruidenier had hem allang herkend! „Ja, ik zie je wel, ik zie je well I'ruip maar niet weg!" riep hij woedend. 106 En toen Jantje de taart maar steeds voor £ijn gezicht bleef houden, brulde de man: „Wèg die taart, zeg ik! Ik wil je zien!" En meteen gaf hij een stomp onder tegen het presenteerblad tan, waardoor de heele taart de lucht in vloog, Juist op dat oogenblik sitohd mijn heer Rudolf van Brammen, met zijn hoed in z'n hand, op de autobus te wachten. Ook hij was niet erg in zijn hum, want de bus bleef veel te lang weg.- .(Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2