^liruuir geittscije dTouraut NEDERLAND SUIDAFRIKA Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Vrijman en zijn ontslag Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad T/i et Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 30 MAART 1938 18e Jaargang Stöbertenticprgjen: Van I tot 5 regelsU7'/j Elke regel meer 032'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan t bureao wordt berekend ƒ0.10 No. 6356 Geen internationaal individualisme 1) Ook in ons land hebben we den strijd Igekend en we kennen hem nog, zij het ook in mindere mate tegen het individualisme, tegen allerhande wind ,van leer, die, hoe ook onderling gevari eerd, het centrum vond in de beschou- .wing van den mensch als het middelpunt .van dit leven. Deze richtingen zijn vrij gemakkelijk te onderkennen door het veelvuldige en uitsluitende gebruik, dat gemaakt wordt van het woord vrij heid. Zooals de rechten en vrijheden van den mensch, die ook in onze Grondwet zijn neergelegd, naast het Calvinisme het individualisme der 18e eeuw als ba kermat kunnen aanwijzen, zoo ook worden deze zelfde vrijheden en rechten .van den enkelen mensch als uitgangspunt gekozen voor bijkans elke huidige indivi dualistische redeneering op sociaal en politiek terrein. Bij volledige erkenning van de men schelijlke persoonlijkheid en daarbij kun nende bogen op handhaving van deze vrijheid, ook in de practijk van het leven, heeft het Calvinisme evenzeer aandacht gevraagd voor wat beschouwd wordt en ook kan worden als de tegenpool van de vrijheid, te weten het gezag. Ditzelfde individualisme nu vinden we nadat uiteraard in bovenstaande rede neering de vereischte wijzigingen zijn aangebracht terug op de wereld markt der politiek. Zooals het individua lisme binnen de grenzen uitgaat van den afzonderlijken mensch en daarbij groepen en verbanden van personen slechts be schouwt voor zoover zij terug te voeren zijn tot evenzoovele menschen, als het verband leden telt, zoo ook zien we in het internationaal beweeg den eenen staat naast den anderen, zonder eenige relatie dan misschien van handelspolitie- ken aard. Dit constateerende, moeten we tweeërlei onderscheiden, in de eerste plaats den toestand, zooals hij zich in werkelijkheid openbaart, en den toestand, zooals hij behoorde te zijn. Toen, nu eenige honderden jaren ge leden, bij het verlaten van de Middel eeuwen die niet immer zoo donker en somber waren als men wel eens wil doen voorkomen verschillende wijzigingen optraden in de structuur van het wereld beeld, kwamen een nieuw verschijnsel de afzonderlijke groote wereldlijke staten als zelfstandige lichamen naar voren. De een stond volkomen neutraal naast den ander. Wilde een tweetal elkaar bestrijden, welnu, het was hun zaak. De overige staten keken min of meer belangstellend toe, en eerst wan neer eens anders belangen zeer wezenlijk benadeeld werden door den twist, wierp een derde of vierde zich in den strijd en voegde zich bij een van de partijen of trachtte als zelfstandig strijder zijn buit afzonderlijk uit den oorlog te sleepen, daarbij al dan niet denkend aan het spreekwoord, dat we voor een dergelijke situatie plegen te bezigen. Er bestond geen rechtsgemeenschap tusschen de ver schillende staten en daarom ging men bij gemeend of gepleegd onrecht over tot wat wij „eigenrichting" en onze Ooster buren juister „Selbsthilfe" noemen, m.a.w. men was zijn eigen rechter. Hieruit is het behoeft niet te ver bazen het recht van den sterkste op internationaal gebied ontstaan met wisse lende kansen, totdat aan de overmacht van een Napoleon een einde gemaakt werd door het Weensch congres, hetwelk vertegenwoordigers van een groot aan tal staten bijeenzag en hetwelk dus kon gelden als een soort Volkenbond, zij het ook dat de kortstondige practijk van deze samenspreking den naam van bond, die een meer blijvend karakter inhoudt, niet verdient. Door herverdeeling van gebied trachtte dit Weensch congres aan den onrustigen toestand in Europa een einde te maken. Het gevolg van deze en andere factoren was evenwel, dat van tevreden heid bij vele staten niet veel op te merken .viel, wijl het eigenbelang te Weenen een machtige rol had gespeeld. En zoo ont stonden in den loop van. de eeuw. vol gend op het Weensch Congres, verschil lende bondgenootschappen, terwijl ten slotte de blokvorming, aan de eene zijde Duitschland en zijn vrienden, aan de andere zijde Frankrijk en zijn bondge- nooten, uitliep op den grooten wereld brand. Reeds in het verloop van dezen we- reldkrijg vermenigvuldigden zich de stemmen, welke het gemis aan ordening op internationaal gebied diep betreurden en haakten naar een onderlinge regeling en rechtspleging ter voorkoming van nieuwe oorlogen, en tot bevordering van geluk en welvaart der volken. Zoo is ge Dit artikel sluit aan bij het hoofdartikel 26 Maart j.l. lijktijdig met het einde van den oorlogs toestand in 1919 de Volkenbond geboren, waaraan vooral de naam van den Ame- rikaanschen President Wilson in de her innering verbonden zal blijven. Dit korte historisch verloop is van bij zondere beteekenis, ook voor onzen tijd, nu zoovele machten bezig zijn, het gezag van dezen Volkenbond te ondergraven. Immers pleegt men van bepaalde zijde bij voortduur de opmerking te lanceeren, dat de Volkenbond slechts een middel in de hand van de overwinnaars van den we reldoorlog zou zijn om, wat bij de vredes verdragen was overeengekomen, voor alle toekomst vast te leggen. Inderdaad heeft de Volkenbond tot op zekere hoogte in dezen den schijn, en soms zelfs meer dan den schijn tegen zich. Want bij de oprichting van den Bond werden in de eerste plaats z ij als leden aangewezen, welke deelnamen aan de vredesconferenties te Versailles, St. Ger main en Trianon in hun positie van over winnaars. Terwijl de overwinnaars niet de grootmoedigheid betracht hebben, welke Gladstone in 1871 reeds Bismarck aanbeval te volgen. En ook bevatten de artikelen, welke als het ware de Grond- et van den Volkenbond uitmaken, ver schillende bepalingen, welke rechtstreeks verband houden met overwinning van den één, en nederlaag van den ander. Hier zijn inderdaad groote moeilijkheden uit voortgekomen en het brengt thans zelfs het bestaan van den Bond in gevaar. Maar tweeërlei kan hier toch tegenover worden gesteld. Namelijk dat tot de op richting vooral heeft bijgedragen het groeiend besef over de g e h e e 1 e wereld, dat het op internationaal gebied toch zóó niet langer kon gaan, dat volken de hel van den oorlog doen losbarsten tot beslechting van geschillen. En verder, dat het initiatief tot oprichting uit den aard der zaak moest uitgaan van de over winnaars. Dat intusschen de Volkenbond, al heeft hij in de laatste jaren zeer velen teleur gesteld, zich in geen geval heeft beperkt »en soort consolideering van de vre- desbepalingen, zullen wij door enkele voorbeelden aantoonen. Engelsch stoomschip gestrand Nabij Hoek van Holland In den afgeloopen nacht omstreeks 1 uur is de in ballast varende Engelsche tank- boot Alchymis bij hoog water iéts tan Noorden van Hoek van Holland gestrand. Het schip is tamelijk hoog op de kust komen te zitten, doch men hoopte het van middag bij hoog water met sleepboothulp weer vlot te kunnen brengen. De Alchymis was op weg van Liverpool naar Rotterdam. Het schip strandde 200 Meter benoorden den Nieuwen Waterweg. Over de oorzaak verkeert men in het on zekere. De walvischmolen te Schiedam door vuur bedreigd Men meldt ons uit Schiedam: Gisteravond tegen.ongeveer 8 uur was een arbeider van de firma Jansen en Zoon op de derde verdieping in de Walvischmolen bezig een motor te probeeren, die moet dienst doe.i in de aldaar gevestigde maal derij van Ertsen en Chemicaliën, toen hij plotseling een hevige kpal hoorde en dade lijk daarop een vlam zag op de 2de zolder van de molen waar zwavel is opgeslage De man maakte op de omgang van de molen alarm. De brandweer werd gewaarschuwd die spoedig ter plaatse was De groote 24 meter hooge magyrusladder werd tegen de molen gezet en zoo kwam de brandweer op de on geveer 20 meter hooge omgang. Van boven af kon men nu met een paar stralen het vuur bestrijden. Binnen een half was de brandweer de brand volkomen meester. Door het snelle en tactvolle optre den van de brandweer is deze molen ge spaard gebleven. In de meeste gevallen is een uitbrekende brand in een molen funest aangezien in dergelijke objecten zeer veel trek aanwezig is. Dit geval heeft wel zeer duidelijk de doelmatigheid van de magyrus ladder bewezen, wat nog moge blijken uit het feit dat de arbeider die in de molen aan wezig was, geen kans pie^r zag om naar be neden te komen en bovendien nog door zwa veldampen 't bewustzijn verloor. De brand schade is niet groot, doch er zal nog wel belangrijke waterschade zijn. De blussohing werd geleid door den com mandant va.i de brandweer Ir. Alkema. Qp het terrein van de brand waren ook aan we- 3e Burgemeester Mr. Dr. v. Haaren en dè Commissaris van Politie. De arbeider kon langs de magyrusladder naar beneden worden gebracht en was spoe dig weer bijgebracht Bejaard echtpaar getroffen door beroerte Beiden lagen bewusteloos te bed Sedert eenige dagen was een woning op den Scheepmakersdijk te H a a rl e m, be woond door een bejaard echtpaar gesloten gebleven. Dit wekte de bevreemding bij omwonenden. Men werd ongerust, belde aan, doch er werd niet opengedaan. Alge meen was men van gedachte, dat de beide oudjes door kolendamp vergiftigd zouden zijn. Doordat men aan den achterkant de hengsels uit de tuindeur lichtte, wist men zich toegang te verschaffen tot de woning. Beide oudjes lagen te bed. Het bleek, dat zoowel de 65-jarige man als de 72-jarige vrouw door een beroerte getroffen war De levensgeesten waren nog niet geweken, alhoewel zij s,edert Zaterdag zich niet meer vertoond hadden en het dus zeer goed mo gelijk is, dat zij reeds meer dan een etmaal in dezen toestand te bed lagen. Zij werden per ziekenauto naar de Maria- sticiiting vervoerd. Hun toestand is zorg wekkend. Mishandeling Met ijzeren staaf geslagen Maandagavond laat is dc 62-jarige Jv. Loon, terwijl hij op weg was naar zijn woning te Lekkerkerk, inde buurt schap bij de aalscholverskolonie, onver hoeds door M. de B„ uit Krimpen a. d. Lek aangevallen. De B. gaf hem met een ijze ren staaf van pl.m. 1 M. lengte eenige sla gen op hoofd en romp. Met ernstig letsel, o.m. een schedelfractuur, is hij naar zijn huis vervoerd. De B. is door de politie van huis ge haald en na verhoor te Lekkerkerk opge sloten. Vandaag wordt hij naar Rotterdam vervoerd. Minnennijd moet hem tot de mishande ling hebben NIEUWE JACHTWET Naar wij vernemen, zal binnenkort een Officieele Berichten ïotorartlllerle, een eervol ïilitairen dienst -srleend. Bö beschikking van den Mint n 1 Mei 1938 itout. van het i ontslag uit i Defensie der 2e klasse G. K. A. den len April 1938 geplaatst a-b. SpetJk". Eerste Kamer-camera De Eerste Kamer is van oordeel, dat aan het ontslag het predicaat „eervol" behoort te worden toegevoegd Reeds meermalen moest in de pers mei ding gemaakt worden van een aangelegen heid, die in den lande vermaardheid heeft verkregen als de „zaak-Vrijman". Deze heer Vrijman werd in het jaar 1923 geschorst als rijksbouwmeester, wij hij zich zou heb ben schuldig gemaakt aan oplichting en valschheid in geschrifte. In 1924, dus na het ontslag, werd hij veroordeeld tot twee half jaar gevangenisstraf. Het Hof van Den Haag heeft in hooger beroep deze straf teruggebracht tot 6 maanden, doch niet dan nadat de heer Vrijman reeds een periode in voorarrest had vertoefd, die de straf verre overtrof. Bij dit hooger beroep voor het Haagsche Hof bleek, dat de heer Vrijman zich had schuldig gemaakt aan een „formeele" overtreding van de straf wet. Een dergelijk vergrijp zou zich in za ken, als waarin de heer Vrijman als ambte naar optrad, meer dan eens voordoen. Na de veroordeeling heeft de heer Vrij man allerminst stilgezet-en en van zijn op treden tot verkrijgen van eerherstel is het gerucht tot allé bladen doorgedrongen. Hij verkreeg schadevergoeding, alsmede op dracht voor een nieuwen bouw. Ook het parlement heeft zich meer dan eens met de zaak bezig gehouden, vooral toen uitkwam, dat ambtelijk fouten waren gemaakt, tengevolge waarvan de heer Vrij- ian als slachtoffer was gevallen. Langer deze kwestie in te leiden heeft thans weinig waarde, aangezien de aange legenheid, zooals gezegd, voortdurend in sterker mate de aandacht vroeg en hier van ook in ons blad meer dan eens over duidelijk is blijk gegeven. De heer Vrijman nu heeft voor kort zich tot de Eerste Kamer gericht met- het ver zoek, een onderzoek te willen instellen naar hetgeen door den Minister van Finan ciën, den heer Oud, te zijnen opzichte werd medegedeeld in de Eerste Kamer, Maart van het vorig jaar. Dit verzoek werd on dersteund door de Algemeene Roomsch- Katholieke Ambtenaren-Vereeniging. De commissie voor de verzoekschriften in de Kamer kwam tot tweeërlei conclusie, na melijk in de eerste plaats, dat het predi caat „eervol" alsnog aan het ontslag van 1923 behoort te worden toegevoegd, en in de tweede plaats, dat reeds voldoende schadevergoeding is toegekend. De bespreking in de Kamer De discussie werd gisterenavond geopend door den heer De Savornin Lohman (C.H.), die als zijn oordeel uitsprak, dat het thans niet op den weg van de Kamer ligt, een onderzoek in te stellen naar de schadevergoeding, aangezien blijkbaar met den heer Vrijman een accoord tot stand is gekomen. Anders staat men ten opzichte van het ontslag. Omtrent de motieven hiertoe verkeert men in onzekerheid, zoo dat men slechts kan gissen. Merkwaardig is, dat eerst oneervol ontslag is verleend, en dat sindsdien schadevergoeding is toe gekend, alsmede toezegging van een nieu we opdracht, namelijk voor een postkan toor in Vlaardingen, hetgeen bij wijze van eerherstel geschieden zou. Waar bij bet ontslag van den heer Vrijman in 1923 nog geen administratieve rechtspraak bestond voor ambtenaren, heeft de Kamer in dit geval te handelen in haar historische func tie van rechtsprekend orgaan. De heer van Vessem (N.S.B.) vroeg over verschillende punten opheldering cn drong aan op een enquête naar de rechts geldigheid van het ontslag. De Minister van Financiën heeft er in den aanvang van zijn betoog op ge wezen, dat het verloop van de zaak- Vrijman wel heeft aangetoond, dat voor de belangen van de ambtenaren zeer wordt gewaakt. Niet minder dan 14 jaar is fcij nu reeds aan de orde. Toegegeven moet worden, dat het ontslag is ingediend, zonder dat de motieven daar toe werden aangegeven, maar niet mag worden vergeten, dat zulks geschiedt, mede om de persoon in kwestie niet al te zeer te benadeelen. Tegen den heer Vrijman is een strafvervolging ingesteld en bij vonnis van de rechtbank te Den Haag is hij veroor deeld tot twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf wegens oplichting en valsch heid in geschrifte. Bij de behandeling van de zaak in hooger beroep werd door den ambtenaar van het O. M. bevestiging van dit vonnis gevraagd, maar het Hof heeft- hem vrijgesproken van oplichting, doch hem veroordeeld wegens valschheid in ge schrifte. Deze veroordeeling tot 6 maanden geschiedde, nadat de heer Vrijman reeds anderhalf jaar preventief gezeten had. Sindsdien is aan hem een schadevergoe ding toegekend van 66.500 en is hem een aanbod verstrekt tot het bouwen van een postkantoor te Vlaardingen. Dit aanbod heeft hij van de hand gewezen. Er is wel aan getwijfeld, of het ontslag, dat bij Koninklijk Besluit geschiedde, in derdaad rechtsgeldig mag worden ge noemd. De Minister betoogde, dat zulks zeker het geval was. Bovendien heeft de heer Vrijman klaarblijkelijk in het ontslag zelf berust. De Minister is van oordeel, dat niet alsnog eervol ontslag mag worden verleend. Men mag niet van hem verwachten, dat hij het be wuste predicaat toekent ln het geval van iemand, die in elk geval veroor deeld is tot zes maanden gevangenis straf. De schadevergoeding en hét aan bod tot het bouwen van een postkan toor moeten veeleer worden gezien als een reclasseeringshandeling. Zou de Minister zijn handteekening zetten on der een besluit, waarbij het predicaat „eervol" werd toegekend, dan zoo de tucht onder de ambtenaren zeer wor den verzwakt. De heer van Citters, sprekende als voorzitter van de commissie, achtte het standpunt van den Minister consequent, doch dit standpunt is niet steeds door de regeering ingenomen. Men heeft van over heidswege den heer Vrijman bij voortduur gelijk gesteld met een eervol ontslagene Hoe zou hij, als hij den bouw van het post kantoor had aanvaard, bovendien ontzag hebben verkregen onder zijn ondergeschik ten, indien hij niet het predicaat van dp regeering had verkregen? Trouwens, de vorige Minister van Financiën heeft zelf erkend, dat in deze opdracht geen schade- verboeding, maar rehabilitatie mag worden gezien. De heer de Savornin Lohman toogde, dat het in dezen onjuist is, te spre ken van reclasseering, terwijl de heer Kranenburg (V.D.) integendeel van oordeel was, dat tusschen rehabilitatie en reclasseering geen verschil mocht worden gezien. De heer Michiels van Kesse n i c h heeft er tenslotte nog op gewezen, dat de heer Vrijman excuses had voor zijn optreden. Nadat gerepliceerd was, werd een voor stel van den heer Van Vessem om zijn enquêtevoorstel te doen afdrukken, verwor pen met 40 tegen 4 stemmen. Daarop heeft de Kamer het voorstel, om den heer Vrijman alsnog het predicaat „eervol" voor zijn ontslag te verschaffen, aangenomen met 34 tegen 10 stemmen. Tegen stemden de N.S.B.'ers, de vrijz.-dem. Kranenburg, de liberalen van Rappard en van den Bergh, de chr.-hist. Pollema, als mede de R.K. van Sasse van IJsselt en de Vos van Steenwijk. Het voorstel inzake de schadevergoeding is daarop aangenomen met 40 tegen 4 stemmen, die van de N.S.B. Zoo is dan nu een nieuw hoofdstuk aan de zaak-Vrijman toegevoegd. Beide Kamers hebben zich thans ten gunste van een eer vol ontslag uitgesproken. Naar wij meenen, erkeert de heer Vrijman bij zijn verzoek n zijn recht Daarbij hebben we te letten ip de zeer bijzondere omstandigheden, waaronder het feit in kwestie is gepleegd. De Kamer oordeelde blijkbaar dat het leed, den heer Vrijman berokkend, in geen verhouding staat tot de daad zelf. Daarbij komt, dat niet kan worden ontkend, dat de regeering sindsdien een eenigszins twee slachtige houding heeft aangenomen Iemand, die oneervol werd ontslagen, mocht later, zonder dat aan de kwaliteit het ontslag iets was veranderd, een nieuwe opdracht verkrijgen. In deze nieu we opdracht mogen we niet slechts reclas seering zien. Tusschen rehabilitatie zoo- Minister Oud het noemde en reclas seering bestaat verschil. Van Dale verstaat onder rehabilitatie „herstel in eer en rech ten". Intusschen, nu de Minister geweigerd heeft, zijn handteekening onder de verkla ring van eervol ontslag te plaatsen, is aan de zaak zelf niets veranderd en heeft de heer Vrijman thans slechts de zekerheid, dat het Parlement overtuigd is van wat hij meent dat zijn recht is Gte5sGJHa*ureA/u&ic& cuófOve i Binnen enkele dagen ontvangen onze abonné's een exemplaar van het NEDERLAND SUID^AFRIKA-NUMMER, ter grootte van 36 pagina's. De inhoud staat gelijk met een boekwerk op zichzelf. Wij twijfelen er niet aan, of deze merkwaardige dagbladuitgave zal met groote voldoening ontvangen en gelezen worden. Nieuwe abonné's ontvangen, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar gratis. Voor niet-abonné's, of voor lezers, welke nog een exemplaar wenschen te bezitten, is een beperkt aantal ter beschikking, franco thuis a 60 cent per exemplaar, liefst betaling op ons gironummer 39639. DE DIRECTIE. DE KWEEKELING MET ACTE Een enquête van C.N.S. Als resultaat van een enquête, ingesteld door het Hoofdbestuur van C. N. S. na: positie van de kweekelingen met acte op de bij haar aangesloten scholen, publiceert het orgaan der Vereeniging eenige cijfers. De enquête liep over 584 scholen, waarven er 521 hebben geantwoord. Van deze hadden er 159 geen lew. m. a. in eigen klas en 256 wel; voorts 97 scholen twee, 6 drie en 3 vier kw. m. a. De kweekelingen geven meestal les in de le, 2e of 3e klasse; in 82 scholen bereiken zij ook de 4e klas. Voor klassen van meer dan 30 leerlingen staan 141 kweekelingen. De bezoldigingen varieeren van f 5tot f 100 per maand; de meesten (114) ontvangen f 25 p. m. Naast deze kweekelingen met acte zijn er andere, die zonder een vaste klas te hebben öf allerlei hulpdiensten in de school verrich ten, óf tot eigen oefening enkele lessen geven. De antwoorden vermelden 180 van dezulken in 123 scholen. Deze ambulante kweekelingen zijn dus veel minder talrijk dan de boven beschreven groep en ook in een veel geringer aantal scholen werkzaam. Ook de belooningen zijn geringer. Ruim de helft dezer kweekJinger ontvangt geen loon, andere f 5 of f 10 per maand, enkele f 15 af f 25. De belooning der kw. m. a. komt o.m. door bijdragen van V.OJ.O. en wel in 64 gevallen. Dat het personeel bijdraagt in salaris van den kweekeling wordt 62 i vermeld. In deze laatste gevallen wordt er soms uitdrukkelijk aan toegevoegd, dat het personeel der school deze bijdrage direct den kweekeling met akte afdraagt, in pl ze in de algemeene kas van V.OJ.O. te storten. PONTIER KARREMAN MAKELAARS IN ASSURANTI ÊN ROTTERDAM behartigen de belangen van verzekerden De werkloosheid in Maart Percentage niet onbelangrijk gedaald. De directeur van de rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat het werkloosheidspercentage voor de 553.100 verzekerden met inbegrip van de landarbeiders in de week van 7 tot en met 12 Maart 1938 25.8 pet bedroeg (vorige verslagvveek 27.8). In de eerste venslagweek van Maart was het werkeloosheidspercentage voor alle ver zekerden in de laatste jaren a.v. (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing wor den gelaten): 1935 30.6 (33.0) (34.1) (30.6) (27.1) Bijenmarkt te Amsterdam Op het terrein der Centrale Markt te Am sterdam zal op 23 April a.s. de tweede voor- jaarsbijenmarkt gehouden worden. Men verwacht daar aanvoer van bijenvolken uit Drente, Overijsel, Noord- en Zuidholland en koopers uit Gelderland voor de bestuiving van de fruitboomen. Botsing tusschen wielrijders Eén er van overleden Twee wielrijders, die elkaar op het rijwiel pad van Heibergen naar Ossen d recht passeerden, zijn in botsing geko men. Beide wielrijders vielen en bezeerden zich ernstig. Een van hen, een jonge man, moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Zijn toestand verergerde naderhand zoo, dat hij naar het Algemeen Burgergast- huis te Bergen op Zoom moest worden vervoerd. Aan de gevolgen van de bekomen inwendige kneuzingen is de jongen aldaar overleden. MANUFACTURENZAAK UITGEBRAND In den afgeloopeq nacht heeft een felle brand gewoed in het perceel Oude Soester- weg 147 te Amersfoort, waarin gevestigd is het manufacturenniagazijn J. V. N. en waarvan de bovenverdieping verhuurd is aan het echtpaar K. Om ongeveer 2 uur werd de heer K. vak- ker door een scherpe brandlucht. Hij waar schuwt onmiddellijk zijn, echtgenoot* de VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert Ingediend is een wetsontwerp tot aan-« vulling van de wet tot bevordering van de richtige heffing der directe belastingen. De Eerste Kamer heeft de conclusies van de commissie betreffende de zaak-» Vrijman aangenomen. De staking in de bouwbedrijven te Em« men heeft zich ook tot andere gemeented uitgebreid. Gister zijn de verschillende nieuwe gar-» nizoenen betrokken. Wanneer en hoe lang moet een kind naar school? door Mr K. Groen. Het Engelsche tankschip „Alchymisu is nabij Hoek van Holland gestrand. De Japanners hebben dc steden Tsinang en Lintsjeng op de Chineezen heroverd. De republikeinsche tegenstand tegeu den rechtschen opmarsch in Aragon efl Catalonië wordt krachtiger. Hongaren. Polen en Duitschers vrageiS van Praag autonomie. N.V. ANRHEMSCHE HYPOTHEEKBANK Verkrijgbaar: 31/2 Pandbrieven a lOIy2 Hyp. Kapitaal beschikbaar tegen matige rente. De Directie: Mr S. J. VAN ZIJST Mr J. P. VERSTEEVEN /erkoop voor Holland AM. „TWENTOL" DEVENTER N.V. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK HEERENGRACHT 244 AMSTERDAM-C. 31/2% PANDBRIEVEN Serie R a 100 groot 1000.-, 500.- en 100.- heer N. woont elders en verliet de woning aan de achterzijde. Toen de brandweer met volledig materiaal, onder commando van den heer W. van Ha- 6elen, verscheen, sloegen de vlammen, die gretig voedsel vonden in de in den winkel aanwezige voorraad manufacturen, reeds lel naar buiten. Met drie stralen op de waterleiding ge lukte het omstreeks drie uur het vuur mees ter te worden. De brandweer kon echter niet! verhoeden dat de benedenverdieping geh^ef aan de vlammen ten prooi viel. De heer N- was laag verzekerd. De commissaris van politie, de heer Goor-1 huis, w-as op het terrein van brand aan wezig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1