KRUSCHEN SALTS In 't ^afgelegenst oord: Feest van de Roode Ster!^ ROODE STER DINSDAG 29 MAART 1938 EERSTE BLAD PAG. a RONDBLIK OPMARSCH IN CATALONIE Aan plotselinge initiatieven zijn wij, sinQs half Juli 1936 de rampzalige oorlog in Spanje begon, wel gewend geraakt, doch tevens aan het eigenaardige verschijnsel, dat zij in den regel al weer vrij spoedig dood liepen. Aarzelend was men van rechtsche zijde, een succes ten volle uit te buiten; men had open oog voor het gevaar, dat bij schaarschte van strijders en lange verbin dingslijnen steeds dreigt, namelijk door flankaanval en omsingeling in een catastrofe te geraken. Het moet derhalve verwondering wekken, ditmaal de nationalistische troepen in Aragon en Catalonië een offensief te zien v«-rvolgen dat reeds een weet aan den gang is, en zeer aanzienlijke terreinwinsten heeft gebracht. Men is erin geslaagd, met zulk een verrassende snelheid op te rukken, dat men in het buitenland, hoe ook de sympa thieën zijn, er algemeen verbaasd over is. Ten deele is dit vlotte verloop van den huidigen strijd toe te schrijven aan de terreinsgesteLd- heid. De Franco-troepen hebben gebied ge nomen, hetwelk uitstekend vcor gemechani seerde eenheden te gebruiken was; de motor- kolonnes vonden den weg als het ware ge baand. Overigens leest men uit schier alle strijdberichten, hoe aanzienlijk de over macht is aan luchtmateriaal, en dat de recnt- schen deze ook gedurig op critieke punten ontplooien. Deze overmacht treedt te scherper aan den dag, daar slechs weinig linksche vliegmachines zich op. de Aragoneesche en Catalaansche linies vertoonen. Het heeft er allen schijn van dat de clandestine leveran ciers, welke de Barcelona-regeering van krijgsmateriaal voorzien, niet het tempo hebben kunnen bijhouden, waarmede Mus solini en Hitier hun favoriet van het noodige hebben voorzien. Naast deze overmacht aan modern oor logsmateriaal heeft Franco het groote voor deel van een achterland, dat rustig is en weder volgens vaste plannen den arbeid heeft hervat, zoodra de oorlogsgolf voorbij was gespoeld. Van het linksche Spanje is echter bekend, dat het aan gedurige ver deeldheid ten prooi is. Klachten over leem ten in de voedselvoorziening, over oneenig- heid tusschen partijen en groepen, en wisse ling van het personeel op de regeerings- posten, het zijn allemaal dingen, die er niet toe meewerken een staat-in-oorlog op de been te houden. Intusschen wordt de op- marsch der rechtsche kolonnes een ernstige bedreiging voor het Spaansche gebied, dat tot voor vrij korten tijd nog niet met den oorlog in al zijn schrikwekkendheid had kennis gemaakt; voor Catalonië. Zal dit autonome gebiedsdeel door het lot van het overige Spanje ontmoedigd, geneigd zijn de rechtsche overmacht te erkennen en de wa pens te strekken? Er komen bij herhaling berichten binnen, dat er een strooming is onder de Catalanen, om hun land de ver woestingen van verderen strijd te besparen. Daarentegen toonen de communisten zich besloten tot verzet tot het uiterste; ook hierin zijn zij consekwent. Franco's jongste successen vormen een ernstige bedreiging voor de verbinding tus schen Valencia en Barcelona. De gebieds- strook tusschen de rechtsche voorposten bij Alcaniz en Alcorisa en de Middellandsche Zee is niet meer zoo heel breed; het is een slokdarm, die spoedig kan zijn toegesnoerd. Madrid, Castilië en Valencia komen dan in hachelijke positie te verkeeren; de republi- keinsche krijgsmachten in dit gebied zullen niet meer kunnen ravitailleeren en ondanks den dappersten weerstand lijkt hun lot bij voorbaat beslist. In Barcelona beseft men dit zeer wel en zet men de tanden op elkaar; wellicht dat op het uiterst moment de kan sen opnieuw zullen keeren. De Spaansche burgeroorlog Franco's overrompeling van Catalonie Barbastro in rechtsche handen Onzekerheid over Lerida ^"GISTERMIDDAG om vijf uur heb- ben de colonnes van den recht- schen generaal Moscardo zich meester gemaakt van de Aragoneesche stad Barbastro. Barbastro telde negen duizend! inwo ners, doch deze waren reeds voor het overgroote deel geëvacueerd. Alvorens zich terug te trekken, heb ben de rooden de stad in brand gesto ken. De nationalisten trachten het vuur te beperken, doch meer dan de helft van de stad is al in asch gelegd. Het leger van Yague heeft in de Sierra Mezquita halt gehouden, om den afdeelin- gen, die ter linker- en ter rechterzijde op- marcheeren, de gelegenheid te geven, ge lijk te komen. De rechtsche troepen "hebben op alle punten de Cinca bereikt. Fraga is door Spaansche en Marokkaan- sche troepen bezet. Te 11 uur begon de op- marsch over de pontonbrug. Linksche vliegtuigen werden niet gezien, terwijl ook het geschut der regeeringstroepen zich niet liet hooren. Ten zuiden van Fraga wordt de rechtsche opmarsoh voortgezet, o.a. langs den westelij ken oever van de Segre. Opgerukt uit Masaal- correio marcheeren de rechlschen in de rich ting van Granja de Escarpe, op Catalaanscli gelbied. Volgens de rechtsche radio-stations zou de stad Lerida hebben gecapituleerd, doch omtrent dit bericht is nog geen bevestiging ontvangen. De strijd in Catalonië Van het Catalonië-front meldt de U. P.- correspondent over de jongste operaties nog de volgende bijzonderheden: De verovering van Mequinenza is zeer be langrijk, daar hieruit valt op te maken, dat de republikeins.che troepen, die nog op den linkerover van de Ebro ten Noorden van Caspe vertoeven, omsingeld zijn, terwijl an dere roode manschappen op den rechter oever eveneens gevaar loopen omsingeld te worden, zoodra de nationalisten, die nu m de Mequinenza-bergen opereeren, zich bij de troepen zullen hebben aangesloten die de Sirra de Caspe hebben bezet. Franco's troepen hebben hun stellingen op den linkeroever van de Cinca verder uitge breid en rukken thans langs den straatweg op in de riohlting van Lerida. Zij naderen het Catalaansdhe dorp Seros op ongeveer 15 K.M. ten Oosten van Fraga. Meer naar het Noorden verbroeden de nationalisten hun front ten Oosten van Sarinena, waar zij eveneens de Cincarivisr naderen. De operaties rond Fraga kunnen be schouwd worden als de inleiding tot het offensief der komende dagen. Dat zal waar schijnlijk het belangrijkste zijn van heel den Spaanschen oorlog, wijl daarbij blijken zal, of het republikeinsche leger nog in staat zal zijn zich van de ontvangen klappen te herstellen. De vliegers van Franco, die den weg van Lerida naar Barcelona reeds onder vuur na men, melden dat een intens verkeer op de mogelijkheid van een wanhopigen strijd der rooden rond Lerida wijst. Gedurende de laatste 5 dagen is tusschen Saragossa en Lerida door nationalistische troepen een afstand veroverd, gelijk aan de helft van dien tusschen Lerida en Barcelona De bombardementen van Barcelona Het antwoord der rechtsche Spaansche autoriteiten op de Britsohe stappen in ver band met de recente bombardementen op Barcelona is thans ontvangen. Generaal Franco erkent, dat het Britsche initiatief in gegeven is door zuiver menschlievende mo tieven en betreurt dat onschuldigen het leven hebben verloren. De generaal ontkent echter, dat de burger bevolking het doelwit is geweest van een opzettelijken aanival en zegt, dat Barcelona een militair doel van groot belang vormt in verband met zijn munitiefabrieken en mill taire opslagplaatsen. Franco voegt hieraan toe, dat hij er naar zal blijven streven de uitwerking van luchtbombardementen op volkrijke steden te beperken. „Wij bedienen ons alleen van deze midde len, wanneer dwingende militaire noodzaak geen keus laat". In een te Barcelona gepubliceerd commu niqué wordt meegedeeld, dat in de afgeloo- pen maand 5000 man Italiaansohe troepen in Franco-Spanje zijn aangekomen. Verklaard wordt, dat in den loop van de maand 162 Duitsc-he en 250 Italiaansche vliegers op het rechtsche grondgebied zijn aangekomen, zoomede 71 Italiaansche mili taire technici, 18 vliegtuigen en 15 tanks. Duitsche schepen, welke Duitsch oorlogs materiaal vervoerden, werden gewoonlijk geconvoyeerd door den Duitschen kruiser Emden Men zegt, dat deze schepen te Bilbao zijn aangekomen. Twintig Italiaansche snelvarende motor- booten, die een snelheid van 55 mijlen per uur kunnen bereiken en bewapend zijn met twee torpedolanceerbuizen en twee met Duitsohers bemande duikbootflottieljes zijn bij Cadiz waargenomen. Edward M. House f .Wilsons politieke vertrouwensman Uit Nieuw-York komt het bericht, dat al- o'aar op SO-jarigen leeftijd is overleden ko lonel Edward M. House, eertijds de poli tieke vertrouwensman van president Wil son, die ook een belangrijk aandeel heeft gehad in dè opstelling van de befaamde .veertien punten van den wapenstilstand. Op verzoek van Wilson maakte House het ontwerp voor een volkenbondshandvest hetwelk ten grondslag heeft gelegen aan het latere plan van Wilson zelf. In October 1918 zond de president hem naar Parijs om de Vereenigde Staten te vertegenwoordigen in den Raad der gealli eerden, die den wapenstilstand heeft ge sloten. Na eenige moeilijkheden slaagde House er.in, de geallieerden te winnen voor de veertien punten als vredesprogramma. Tevoren had House een commissie van deskundigen bijeengebracht tot het ver zamelen van authentieke gegevens ten ge- hruike van de vredesconferentie. House was een der onderteekenaars van het verdrag van Versailles en hoewel hij hij de opening van de conferentie ziektvas, heeft hij verder toch een belangrijke rol gespeeld' wegens het feit, dat hij intiem was met vele Europeesche staatslieden. Hij maakte deel uit van de commissie, die het volkenbondscovenant heeft opgesteld en hij heeft een aandeel gehad bij de uit werking van vele details met betrekking tot de organisatie van den Bond. In Juli en Augustus 1919 vertegenwoor digde hij de Vereenigde Staten bij de be sprekingen over het mandatensysteem. (Italië huldigt zijn luchtwapen .Onverantwoordelijke taal van Valle Gistermorgen is op het vliegveld Littorio ide vijftiende verjaardag gevierd van de istichting van het Italiaansohe luchtwapen. Mussolini passeerde de revue van de luchtstrijdkrachten die hier gelegerd zijn, in aanwezigheid van C i a n o en de ondersecre tarissen voor het leger, de marine en Itali- aansch Afrika, benevens den secretaris der parlij Starace en de maarschalken Graziani en De Bono. De ondersecretaris voor de luchtmacht, iValle, richtte de -volgende woorden tot Mus solini: In de vijftien jaar van haar nieuwe leven heeft de fascistische luchtmacht schit terende proeven afgelegd van haar macht onder de ve.le hemelen en tegen vele vijan den. Zij heeft echter uhoogste proef nog piiet geleverd. Ongoau.aig wacht zij op bevel pm diie proef aif te leggen. HET PROGRAMMA DER SUDETEN-DUITSCHERS Geen belang bij een grenswijziging Nooit afstand van het liberalisme De afgevaardigde N e u w i r t hdie voor de Sudleten-Duitsche partij ite Reiqhemberg het woord voerde, heeft erop gewezen, dat H e n 1 e i n op 21 October 1934 een program ma heeft toegelicht, hetwelk nog steeds van kracht is. De belangrijkste punten van de rede van Henlein, waarop Neuwirth zinspeelde, zijn de volgende; 1. Op territoriaal gebied: In midden-Euro pa loopen de bevolkingsgrenzen zoo door elkaar, dat zij nooit geheel zullen samenval len me»t de staatkundige grenzen. Hij, die ondanks alles, alle individuen van een zelf de volk binnen denzelfden staat wil vereeni gen, moet noodzakelijk in conflict komen met den staat binnen welks grenzen zich een zeker getal leden van dat volk bevindt. Wij hebben niet het minste belang bij een wijziging dier grenzen. Het doel der Midden- Europeesclie politiek kan niet zijn 't herzien der grenzen, maar het doen verdwijnen der grenzen, voor zoover zij scheidsmuren zijn. 2. Ten aanzien van den staatsvorm: Uit de stelling onder 1 volgt, dat de staten in midden-Europa niet georganiseerd moeten zijn op nationalen, doch op „nationalitairen" grondslag Dit is het eenige middel, om te voorkomen, dat 't in een staat tot conflicten tusschen verschillende nationaliteiten komt. Wij zijn Duitschers, wij zijn onvoorwaar delijk voor den democratisch-republikein- schen staatsvorm van Tsjeoho-Slowakije. Wij zijn niet tegen de politieke partijen, maar tegen de partijen, die de hoogere be- lahgen der volksgemeenschap aan haar per soonlijke belangen ondergeschikt maken. S. Gezien den hoogen graad van be schaving der Middel-Europeesche volken schijnt ons 'het Italiaansche fascisme eenvoudig ondragelijk, zoowel als metho de van vorming wan den politieken wil als ten aanzien van den regeeringsvorm. 4. Wat het Duitsche nationaal-socialis- me betreft, wij z/ullen nooit afstand doen van het liberalisme, d.w.z. van de eer biediging der persoonlijkheidsrechten en wij willen niet ontkennen, dat het indi vidu, dat naar geweten en verantwoorde lijkheid handelt, de drager van allen socialen vooruitgang is. Dat is het fun- damenteele verschil tusschen ons en 't Duitsche nationaal-socialsme. Henlein somde in zijn rede van 1934 nog verschillende practisohe eischen op, zoo als vrijheid van vergadering, van pers en van meeningsuiiting, gelijkheid van alle burgers voor de wet en administrati ve autonomie. Rusland blijft fusilleeren Talrijke nieuwe slachtoffers Het officieele orgaan van de sovjet-repu bliek Kasakstan, de „Kasakskja Prawda" meldt, dat daar in een nieuw massa-proces 19 vroegere prominente functionarissen der republiek, o.m. de vroegere president van Kasakstan, Koeloembelof, ter dood zijn ver oordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. Een tweede proces is te Prokopiefsk in het gebied van Nowosibirsk gevoerd. Hier wer den .vijf beklaagden ter dood yeroordeeld. De toestand in Oostenrijk Zeshonderd arrestanten op vrije voeten Wat zal Schtischniggs lot zijn Van de zijde der Weensche politie is me degedeeld, dat gedurende de laatste drie da gen wederom 600 personen uit de voorloo- pige hechtenis zijn ontslagen, nadat te vo ren reeds verscheidene personen op vrije voeten waren gesteld. De politie streeft er naar, aldus zegt men, niemand langer vast te houden dan drin gend noodig is. De op vrije voeten gestelde personen zullen overigens nog voor den ge wonen rechter moeten verschijnen, daar de motieven voor de arrestaties geenszins slechts politieke waren, doch grootendeels van strafrechterlijken aard waren. Het betreft o.m. een groot aantal overtre ders der deviezen verordeningen, verder ge vallen van pogingen, kapitaal over de grens te brengen, gevallen van corruptie, ambts misbruik en mishandeling van onderge schikten. Volgens Havas schijnt nog geen definitieve beslissing genomen te zijn omtrent een tegen Schusohnigg in te stellen gerechtelijke ver- vervolging. Indien hiertoe zou worden over gegaan, zou de oudkanselier waarschijnlijk beschuldigd worden van schending van de grondwet. De oude grondwet schreef name lijk voor, dat tot organisatie van een volks stemming slechts door den geheelen minis terraad kon worden besloten'. Schuschnigg wordt ervan beschuldigd, het plebisciet eigen machtig te hebben georganiseerd. Goerings rondreis Gister is maarschalk G o e r i n g naar Wiener Neustadt vertrokken, waar hij 's middags arriveerde. Alle winkels en fabrie ken waren gesloten, zoodat de geheele be volking hem kon begroeten. Onder de daverende toejuichingen der menschen reed Goering door oe stad, waar hij de luchthaven en de vliegtuigenfaibriek bezichtigde. Goering zal in den loop der week bezoeken brengen aan Gratz, waar hij een rede zal houden en aan Mautemdorf, waar l^ij een gedeelte zijner jeugd heeft doorgebracht en aar hij Donderdag en Vrijdag zal blijven. Zaterdag zal hij te Salzburg zijn. De wegenplannen Het voornemen bestaat, het rijksnet der autowegen in Oostenrijk met 1100 K.M. uit te breiden. De volgende nieuwe verbindingen zullen worden aangelegd: 1. SalzburgLinz-Weenen. Deze lijn moet aansluiten op de groote verbinding Londen- Istanboel. 2. WeenenWiener Neustadt RadstadtSalzburg met een zijweg naar Graz. 3. KufsteinInnsbruck met aanslui ting op de rijksautobanen München en Salz burg bij Rosenheim Britsch militair vliegtuig vergaan Bij de oefeningen der Engelsche vloot ter hoogte van Brest is een bombardements watervliegtuig met lange actie-radius neer gestort De uit zes koppen bestaande bemanning is omgekomen. Te Brest is het Britsche stoomschip „Con- sett", op weg van New-Castle naar Spanje, binnengeloopen met het stoffelijk overschot van een Britschen vliegtuigbestuurder aan boord. Het schip bevond zich op 20 mijl ten Zuid-Westen van Ouessant, toen men een militair vliegtuig in zee zag vallen. Er volgde een ontploffing. Men kon slechts het lijk van den be stuurder aan boord nemen* Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! Als U geen raad meei weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd rondei goed gevolg, probeert dan de zes zouten uit Kruschen Salts. Zij hebben dulzen den lijders reeds aldoend geholpen. Ook U zullen zij zeer snel van Uw pijnen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER OAG Bouwconflict in het Noorden Staking heden ingegaan Zij omvat 300 man De staking welke heden, te Emmen is ingegaan omvat ongeveer 300 arbei ders, van wie 200 leden van den Alg. Ned. Bouwvakarbeiders en de overigen van de Christelijke en R.K. Bouwvak arbeiders-bonden. Onder de arbeiders heerschte gisteravond bij 't verlaten van de verschillende werken een gedrukte stemming, omdat zij tot h it laatste toe gehoopt hadden, dat er alsnog een wijziging in den toestand zou kunnen komen. Deze hoop is evenwel niet vervuld. De mogelijkheid bestaat evenwel, dat bin nenkort een conferentie met den rijksbe middelaar kan worden gehouden, maar veel verwachting: koestert men daarvan niet. Naar aanleiding van het bericht, volgens hetwelk de gewestelijke patroonsbonden niet gekend zouden zijn in het overleg om trent de landelijke collectieve arbeidsover eenkomst, hebben wij ons tot den voorzitter van den Z ui doos t-D re n ts chen Patroonsbond dien heer J. van Ess te Emmen ge-wend. Deze deelde mede, dat er besprekingen werden gevoerd met de besturen der gewes telijke bonden, maar ipas nadat te A m s t e r dam de voorwaarden voor de landelijke C.A.O. waren vastgesteld. In tegenstelling met andere jaren, toen de gewestelijke bon den als gelijkwaardigen van den aanvang at mede onderhandelden, werden deze nu pas na het bereiken van overeenstemming tus schen de landelijke organisaties uitgenoo- digd tot besprekingen. Te Assen is toen een conferentie gehouden, tusschen de z.g. klei ne commissie van werknemers en werk gevers eenerzijds en de Drentsche geweste lijke bonden anderzijds, onder voorzitter schap van den heer Bouwman, secretaris van den Alg. Ned.. Aannemers Patroonsbond In deze conferentie hebben do Geweste lijke besturen hun bezwaren tegen de lan delijke colilecie-ve arbeidsovereenkomst mede gedeeld en de toezegging verkregen, dat daax-mede ernstig rekening zou worden ge- den. Toen nadien nog eens te Dalen een bijeenkomst plaats had ter regeling van en- kele plaatselijke loongeschillen, werd de in druk verkregen, dat alios in orde was en men de bezwaren van de Drentsche Pa troons had aanvaard. „Wie schetst echter onze verbazing, aldus de heer v. Ess, toen wij later de mededeeling kregen, dat wij de Landelijke Overeenkomst, in haar geheel moesten aanvaarden. In deze zelfde woor den hebben wij hierop mededeeling gedaan aan den Rijksbemiddelaar. Deze gang van zaken was voor de Gewestelijke Bondien on aannemelijk en volkomen in sti*ijd met de wijze, waarop eerder het Drentsche con tract tot stand kwam". De heer van Ess deelde voorts nog mede, dat in Emmen de loonen lioogcr zijn dan in eenige andere Drentsche plattelandsgemeen te en gelijk aan die van de steden Assen en Meppel. n.i. 47 ct. per uur voor vaklieden, terwijl b.v. in een gelijksoortige gemeente als Hoogeveen het landelijk contractloon slechts 38 cent bedraagt BOEKEN EN GESCHRIFTEN Dit werk is een vervolg op het vroeger ver schenen boek „De balling van den Kabaroe". Werd in laatstgenoemd boek Ezechlël 124 behandeld, thans bood het tweede gedeelte van Ezechiëls profetie stof voor negen en dertig Schrlf to verdenkingen. Uit heel den opzet van dit boek blUkt, dat de Sehr. een dankbaar gebruik heeft gemaakt van den wetenschappeltlken arbeid onzer Geref theologen, die door nieuwe vertaling den oor spronkelijker! tekst zoo dicht mogelUk tracht ten te benaderen. Doch nu meene niemand, dat de auteur zich tevreden stelt, enkel de resul taten van diepgaande studie ons ln populalren vorm weer te geven. Neen, de bedoeling dezer Schriftoverdenkingen strekt zich verder uit. Voor D3 Veldkamp ls exegetlsohe studie het middel, om het Woord Gods te ontsluiten, d.w.z., het Woord des Heeren heel dicht bi) ons te brengen, als een boodschap des Heeren aan ons. menschen en Christenen van den töd, waarin we leven. Zelfs de opschriften boven de Schriftoverdenkingen lesten hiervan ge tuigenis af. Zoo trof ons onder het lezen het opschrift: „Verkeersregels" boven een overdenking, waar- In de Sehr. ons aan de hand van Ezechlël 46 9 met zooveel klem wijst op de noodzakelijkheid van orde en regel ln den dienst Gods, zonder ook maar een oogenbllk formalistisch te worden. Het ls inderdaad een genot, dit boek te lezen. De pittige stijl en de kernachtige uitdrukking van gedachten dringen tot lezen en doorle zen. Maar meteen komt men telkens onder den diepen Indruk, dat de Sohr. zich bitter teleurge steld zou gevoelen, wanneer ht) U na het lezen van zün werk alleen kon hooren zeggen, dat het zoo'n mooi boek was. Het ls hem veeleer te doen om U te brengen tot erkenning v a n en onder werping aan de heerschappü van het Woord Gods ln alle levensverhoudingen. Intusschen. we kunnen niet nalaten een paar zinnen neer te schrijven, welke den Inhoud van dit voortreffelijk werk kara.kterlseeren. SohrH- vende over de bekeering. die trapsgewijze g- schledt, zegt Ds Veldkamp: „Wedergeboorte en bekeering z(jn wel wonderen, maar geen wonde rboomen". Handelend over het oordeel over Ammon heet bet: „Elke zondaar vlecht met zijn eigen zonden de touwen van de roede, die hem kastijden zal". Indien we dit boek met enkele woorden wen- schen te typeeren dan zouden we willen zeggen, dat de Sehr. ons zoo duidelijk laat zien, dat we nimmer aan het z.g. „vergeestelijken" beihoeven te beginnen, omdat het Woord zelf geestelijk ls en krachtig als een tweesnijdend zwaard. Een hoogst enkele maal was de auteur ons al te pikant, b.v. wanneer hij op pag. 40 Ietwat ironisch in Ezechlël 27 den tijdredenaar stof biedt „voor een wlnterlezing van vijftig gulden". Maar overigens is „De dageraad komt", een boek dat het lezen waard Is. Hier ls Iemand aan het woord, die midden fci liet volle leven staat, :n daar wil blijven steam, maar die tegelijk met op het „1 n de wereld, zonder st aandripgt op het „1 n a n de wereld te zün". UIT DE CHR. JEUGDBEWEGING DE AFZIJDIGHEID DER STUDENTEN Van leiders die lijders worden Een les in geestdrift Wat is maatschappelijk gesproken het gehalte van het jeugdig publiek dat de jongelings- en meisjesveireenigingen bevolkt? Het ideaal met name van den Geref. Jon- gelingsbond is, dat deze vraag niet in het geding wordt gebracht. Immers, de leus is. Alle jongelingen der Geref. levensopvatting lid der J.V. De J.V. is er voor iedereen, of hij van hooge of lage komaf is, of hij boeren knecht is (goed kunnende melken) of stu deert aan de Universiteit (zelfs al studeert hij daar theologie). Het blijkt echter, dat het ideaal van deze alzijdige samenstelling voor een groot deel een ideaal blijft. Ds. VanderZee van Amsterdam (West) heeft daarover eenige raken dingen gezegd aan het adres der studenten. We nemen daar van, via het Geref J 0 n g e 1 in gs b 1 ad, het een ander over: „Er werd opgemerkt, dat die studenten een heel aparte kaste vormden dat stu dentenleven zoo iets heel bijzonders was, zoo, dat samenwerken met de andere jonge menschen eigenlijk behoorde tot de onmogelijkheden. Ook, dat studenten, die in ons werk meeleefden, vervelende en taaie kerels waren, droogstoppels, saaie broeders. Dit is meer naar waarheid, dat die aparte wereld, dat maatschappijtje op zichzelf, zich vaak zóó boven het gewoon menschelijk gedoe voelt staan, dat een ieder, die zich beweegt op het gebied van het Geref. Jeugdwerk, wordt geschouderd. Hij behoort tot die filisters, de plebeërs. Gelukkig, de student, die zich daar' (die zekere minachting) boven verheven ge voelt en te beklagen, wie een dergelijke scheiding tusschen de kinderen des ver- bonds, het zaad der kerk, in de hand werkt. Iemand noemde, en zeer terecht, de studentencatechisatie in dit opzicht te ver- oordeelen. Roerend mee eens, broeder! In die aparte maatschappij ziet men zoo heel uit de hoogte neer op dat klein bur gerlijk gedoe. Als b.v.: „op de J.V. breken ze de wereld af en bouwen ze de wereld op in 5 minuten".. Dat kan iemand zeggen, die er niets van af weet en zich nooit de moeite heeft getroost ernstig nota te nemen van ons werk. Zoo was hier eens een candidaat, die een herexamen kreeg in de dogmatiek en eigenlijk had moeten worden afgewezen op onvoldoende. Die candidaat is een blauwe Maandag dominé en dan schrijft hij in een niet onvermaard kerkblad over het werk van de Mannen- vereenigingen en haar orgaan ais een zeer oppervlakkig gepruts. Je moet maar dur ven. Stakkers! Blind, uit onkunde, voor de groote beteekenis en den grooten zegen van het Jeugdwerk en den arbeid van de M.V. voor de Kerk des Heeren! Wat het ergste is Het ergste is het voor de studenten zelf, de stakkers, die straks leiders willen zijn en lijders worden in het leven, omdat zij wel veel praten over „onze menschen", maar op geen vamen na „onze menschen" kennen. Dat is het ergste. Zij blijven veelszins vreemdelingen in het leven, hebben later de grootste moeite om zich aan te passen en zijn oorzaak van heel veel ongelukken in Kerk en Maatschappij en Staat Het gevolg van die afzijdigheid der stu denten en studeerenden voor de Jeugdbe weging is het in het leven roepen vap een splijtzwam, die funeste resultaten oplevert meestentijds. Daarom is liet ook voor de toekomst van Kerk en Maatschappij, en vele andere terreinen van het leven zoo profijtelijk als alle jonge menschen in één soort van vereeniging samenwerken. Geen studentencatechisaties en ook geen studen- ten-J.V.'s. Allemaal onzin. Laten we nuchter blijven. Hebben jongens en meis jes, die den heelen dag werken op kantoor en 's avonds met lessen nemen, hard stu- deeren voor een diploma of zoo minder in hun mars dan studenten? Daar komen van die vragen op en worden ook ant woorden gegeven, waar studenten ja- loersch op kunnen zijn en waar, blijkens classicale examens, de Heeren nog nooit ernstig over hebben gedacht. Dat zijn dan de theologen laat nu de Heeren van de andere faculteiten maar rusten. Misschien ben ik wat scherp geweest. Best mogelijk ik bedoel den vinger te leggen bij een wondeplek in ons Jeugd leven en wie zich hier op de teentjes voelt getrapt, die trachte kreunend en krukkend de J.V. te bereiken. Dat lijkt me de beste remedie." Er is geen woord latijn bij! Geen kleinzielig gepruts meerl Uit de geschiedenis in Oostenrijk wil Kees Klap in „De Jongeman" de les puren, dat een kleine groep geestdrifti?en meer vermag dan een groote schare teleur- gestelden. Hij schrijft o.m.: „Er wordt gelukkig genoeg nog hee1 wat bezieling onder de leden van het Verhond gevonden. Het Verbond, vergeleken met de jeugd van heden in t algemeen, maakt dan heelemaal geen slecoten indruk. Maar tevredenheid is 't begin van aftakeling en het kan op dit punt leider, tot een gevaar lijk maar-la ten-gaan, tot het-rofLt-wel' We zijn er nog lang niet. Er heerscht nog veel te veel kleinheid en onbenulligheid op onze vereeniging en onder de jonge men schen in het algemeen. Heusch, daar is het de eeuw niet meer voor. Laten we alsje blieft geen serie avonden meer verdoen, of we nu wel naar Arnhem of naar Apel doorn zullen gaan, als we een reisje maken. En laten we ook geen serie avon den meer verdoen, of we nu wel of niet nieuwe boekjes zullen aanschaffen en geen uren verknoeien met de vraag, of ver eeniging die en die, persoon die en die in onzen geest handelt. Schande van al die verloren uren. Al dat gepeuter doodt het bezielende, doodt den goeden geest. Beslis vlugger en zanik er dan niet meer over na. Dat is het ook juist wat in ons land het politieke Protestantsche leven verknoeit. Wijjongeren, weten het: Ons leven zal dikwijls niet gemakkelijk zijn, maar we gelooven, We gelooven en niet alleen in aardsche dingen. Wij hebben geen aard- schen leider te volgen. Wij haten de menschverheerlijking in andere landen en alle staatsafgoderij. Onze Leidsman woont in de hemelen. Daarmee is onze taak wel zwaarder, maar te meerder moed waardig. Helpt u zelf, zoo helpt u God, blijve de leus. Trekt op. Geen leger 1 daten, geen ziellooze nummers uit maar toch trouwe soldaten van den Eenigen Koning!" JSl Nieuwe Roode Ster Tabak, No. 6 van 6 cent en No. 10 van 10 cent per half ons. Niemeijer verdriedubbelt het aantal gelukkige rookers! Want tot ieders verbazing en vreugd stelt men 't vast: de karakteristieke „Roode Ster smaak" is óók bij de nieuwe Roode Ster No. 6 en No 10 volmaakt ge handhaafd! 6, 10 of 13 cent per half ons! Haal Uw pakje! 't Is feest in rookersland „De Ster op het pak - garantie voor rijpe tabak!" NIEMEIJER'S TABAK

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2