Jlirutur (üouraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken rtia/a Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/2 cl Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 MAANDAG 28 MAART 1938 18e Jaargang &tüttrtentitprij?eit: Van 1 tot 5 regels IJ71/» Elke regel meer «v* 0.22'/* Ingezonden Mededeelingeo van 1—5 regels 230 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 'I burQO wordt berekend aio No. 6354 m het tweeploegenstelsel bij „arnoud" De geruchtmakende zaak tegen den direc teur van de N.V. Kalkzandsteenfabriek nAmoiud" te Hillegom heeft twee kanten: een juridische en een economische kant, en de laatste kan men dan weer bezien van het standpunt der directie en van dat der con currenten. De Haarlemsohe rechter, die de zaak in hooger beroep kreeg te behandelen, heeft Wel met belangstelling naar de economische tij de geïnformeerd, maar de officier van Justitie stelde zich o.i. terecht op het stand punt, clait hij slechts de juridische vraag heeft te beantwoorden of verdachte de wet al dan niet overtreden heeft en naar zijn oordeel is dat wèl het geval. Wie het verslag onbevooroordeeld leest, moet o.i. tot dezelfde conclusie komen. Men behoeft eigenlijk alleen maar te letten op het argument van den verdediger, dat de directeur slechts uitvoering had gegeven aan een „wettelijk voorschrift", nl. een belofte yan den Minister van Sociale Zaken. Nu is deze verdediging reeds ernstig ver- zwakt door de mededeeling van den heer Zaalberg (die op de hand van den directeur is) dat de Minister niet aanwezig was bij de vaststelling der overeenkomst, waarop deze belofte mist; doch dat een belofte, in strijd met de weit, dezelfde rechtskracht zou hebben als e>en wettelijk voorschrift, is toch .wel een zeer zwak argument. Van deskundige zijde is in ons blad de beteekenis van het tweeploegenstelsel in deze industrie meermalen toegelicht en wij erkennen, dat buitenstaanders zeer voor zichtig in hun oordeel moeten zijn. Maar op een merkwaardig punt in de proces-ois- cussie willen we toch de aandacht ves tigen. Verschillende getuigen uit de kringen der 'Arbeidsinspectie verklaarden eenparig, dat de fabriek met verlies zou werken, wanneer het tweeploegenstelsel werd afgeschaft. Eén getuige echter, de accountant van Economi sche Zaken een deskundige bij uitne mendheid dus zei: Wanneer in de kost prijs van het product de afschrijving ten gevolge van de reorganisatie niet be grepen is, zou met één ploeg wel economisch gewerkt kunnen worden. Deze verklaring is zeer belangrijk. De directeur beweert, dat hij ƒ1.400.000 uitge geven heeft om de fabriek geschikt te ma ken voor het twee-ploegenstelsel (anderen meenen, dat een deel van dit kapitaal ook voor andere doeleinden diende); en nu maakt het natuurlijk een groot verschil of men bij de bepaling van de kostprijs hier mee al dan niet rekening houdt. Wie zoo danig bedrag uitgeeft om het twee-ploegen stelsel m o g e 1 ij k te maken, kan niet zeggen, dat alleen deze methode economisch verantwoord is. Hij heeft opzettelijk nieuwe factoren ingeschakeld. Daarom is o.i. het economisch verweer niet sterk. Maar juridisch staat de zaak van „Arnoud" buitengewoon zwak door de ver klaring van den directeur, dat hij, hoe ook het vonnis zal luiden, door zal gaan de wet te overtreden. Hij zal zich niet aan een rechterlijke uitspraak storen. Dit nu kan niet door den beugel. Ook wie de mogelijkheid aanneemt, dat de rechters zich zouden vergissen, of dat verdachte zich terecht op den Minister beroept, kan niet goedkeuren, dat een burger als rechter in eigen zaak optreedt. En de regeering kan een dergelijke, brutaal aangekondigde wets overtreding niet lijdelijk aanzien. t bedenkelijke voorstellen Een departementale studie-commissie heeft onlangs, naar verluidt, aan den di- Tecteur-generaal van de werkverschaffing en stéunverleening een rapport uitgebracht, waarin ten behoeve van jeugdige werkloozen wórdt aangedrongen op: le. de invoering van een gedwongenar beidsdienst; 2e. het stichten van werkkampen, waarbij, zooals tot heden het geval is, geen reke ning gehouden wordt met de godsdienstige richting; 3e. het aanleggen van vele „ontspannings wegen" door geheel Nederland ter breedte van 25 a 30 M., vooral in de buurt der groo- to steden en hoofdzakelijk voor fietsers be stemd. Het zal zaak zijn dat de commissie spoe dig haar rapport publiceert en dan moge blijken, dat het hier gereleveerde persbe richt op fantasie berust, want zoodanige voorstellen zijn alleen van fantasten te ver wachten. Over punt 1 behoeven we niet meer te spreken. In een onlangs gehouden vergade ring, waarin deskundigen op dit gebied spraken, is een verplichte arbeidsdienst op principieele gronden afgewezen. Trouwens, wij kunnen niet toegeven, dat er weinig animo voor de Christelijke werkkampen van de Centrale voor Werkloozenzorg bestaat. Hoe ter wereld de commissie zou durven adviseeren tot opheffing der bestaande „richtingkampen" en tot stichting van „neutrale" instellingen is ons een raadsel. Zou de commissie dan heelemaal over het hoofd zien, dat jeugdwerkloosheid nog meer een g e e s t e 1 ij k dan een economisch vraagstuk is; en zou zij werkelijk mee nen, dat Christenouders hun opgroeiende kinderen, juist onder deze moeilijke omstan digheden opzettelijk ln een ongeloovig milieu zouden brengen? Het lijkt wel of men advies bij het na tionaal-socialisme gevraagd heeft. Het derde deel van het rapport is zoo fan tastisch, dat het met alle economie spot. Een net van wegen voor fietsers van 25 30 M. breed. Het is absurd. Kost de grond niets? Kost een wegdek, hoe eenvoudig ook, niets? En wat moeten we, behalve op Pinkster-Maandag en enkele soortgelijke dagen, met die kale banen doen? Het kost ons moeite tot een ernstige be spreking van dit (veronderstelde?) rapport te komen; want het wil er maar niet bij ons in, dat een Nederlandsohe commissie en niet geheel „weltfremd" dergelijke voorstel len zou doen. Voorloopig klinkt het bericht ons zeer ongelooflijk in de ooren. HET GIRONUMMER VAN DEFENSIE Stel u voor, lezer, dat dertig, tien, vijf jaar geleden een minister van defensie ge zegd had: in den jare 1938 zullen op het giro-nummer van mijn departement dage lijks groote en kleine bijdragen gestort worden uit sympathie voor leger en vloot..', hij zou een fantast genoemd en als een rariteit bekeken zijn. En nochtans, dit ongelooflijke is werke lijkheid geworden. Een stroom van groote en kleine giften vindt voortdurend zijn weg naar het kort geleden nog onbekende adres. Men weet, dat straks extra-belasting ten- bate van de militaire verdediging van ons iand gevraagd zal worden en ondanks dat zijn er tientallen van Nederlanders die vooruitloopen op deze heffing en vrijwillig de kas van defensie stijven. Bovendien, het zijn niet enkel „kapita listen", die wat te verliezen hebben; de minister van defensie maakt er uitdruk kelijk melding van, dat er kennelijk offers gebracht worden: hier is niet alleen het bankbiljet van den rijke, maar ook het penningske der weduwe, ook het kwartje van den werklooze. Is de Minister met de bedelnap rond ge gaan? Geen sprake van. Een eenvoudige vrouw nam het initiatief en spontaan ont stond een loopende band van offervaardig heid voor een doel, waaraan op zccdanige wijze tot voor kort niemand dacht. Het is alsof we leven in de dagen van den Prins van Oranje. De oorzaak van deze ongedachte giften- stroom is droevig genoeg; het feit zelf is verheugend in hooge mate en stemt tot dankbaarheid. Alléén ontbreken naar onze meening nog de zeer groote giften, welke van bepaalde zijden moeten komen. De Japansch-Chineesche oorlog CHINEESCHE SUCCESSEN BLIJVEN AANHOUDEN Modern uitgeruste divisies drijven Japanners terug NAAR het Chineesche Persbureau meldt, hebben de Chineesche troepen sinds het begin van den algemeenen tegenaanval op de in Zuid-Sjantoeng oprukkende Japan- neezen het tegenoffensief begon op 24 Maart aan alle fronten in den noordelij ken sector van den spoorweg Tientsin— Poelcau aanzienlijke vorderingen gemaakt. Er zouden meer dan 10.000 Ja/panneezen ge sneuveld zijn. Men gelooft, dat de Japan- sche troepen aan het Zuidelijke gedeelte van den spoorweg hun landgenooten niet te hulp kunnen komen wegens de voortdurende aanvallen der Chineesche mobiele een heden. In Sjansi komen de Chineesche troepen aldus het Chineesche persbureau, definitief in de meerderheid. Zij heroveren vele stra tegische punten. Een kleine Japansche af- deeling, die Vrijdag de Gele rivier kon over steken, is vernietigd. Chineesohe keurbenden in den strijd Volgens meedeelingen uit Hankau is in den belangrijken strijd om Soetsjaufoe plot seling een wending ten gunste der C-hinee- zen gekomen. Chineesche keurbenden, vol ledig uitgerust met tanks en gepantserde wagens en gesteund door nieuwe gemecha niseerde artillerie-eenheden, zijn in twee colonnes over het groote kanaal getrokken en hebben Hantsjwang en Taiertsjang aan den noordelijken oever heroverd. De Japan sche troepen uit Hantsjwang trekken langs den spoorweg terug op Lintsjeng; de troe pen. die Taiertsjang verdedigden, wijken te rug naar Tautsjwang en Jihsjen. steden, die ongeveer 32 K.M. meer naar het Noorden liggen en thans door Chineseche troepen ingesloten zouden zijn. Ten noorden van de Gele rivier hebben de .Tapanneezen Tsjangjoean genomen. Chineezen rukken aan alle fronten op. Op liet hoofdkwartier van Tsjang K a i S j e k is telefonisch bericht ont vangen van den opperbevelhebber aan het front langs den spoorweg Tientsin Poekan, waarin gezegd wordt, dat de Ja pansche strijdkrachten aan dit front volkomen op de vlucht zijn gedreven door de Chineesche troepen, die op het oogenblik aan alle fronten oprukken. OOSTENRIJKS EPISCOPAAT VÓÓR DEN ANSCHLUSS Een verklaring van alle Roomsche kansels ,£temt vóór Duitschland" /AN alle R.K. kansels in Oostenrijk is gisteren een episcopale verkla ring voorgelezen, waarin de katholieken worden aangespoord om zich op 10 April a.s. uit te spreken ten gunste van de aansluiting bij het Duitsche rijk. Kardinaal Innitzer heeft dit docu ment. vergezeld van het volgende schrij ven, aan gouwleider B u r c k e 1 gezon den: „Hierbij zend ik u de ingesloten ver klaring der bisschoppen. Gij ziet daar uit, dat wij, bisschoppen, vrijwillig en zonder dwang onzen nationalen plicht hebben gedaan. Ik weet, dat deze ver klaring door een goede samenwerking zal worden gevolgd. Met de uitdrukking van uitstekende hoogachting, Heil Hit- Ier! Th. kardinaal Innitzer". Tekst en voorwoord van de bisschopsver klaring luiden als volgt: „Na nauwgezette beraadslagingen, heb ben wij, bisschoppen van Oostenrijk, met 't oog op de groote historische stonde, die het Oostenrijksche volk beleeft, en in het be wustzijn. dat in onze dagen het duizend jarige verlangen van ons volk naar vereeni- ging in een groot rijk der Duitschers zijn vervulling vindt, besloten, den volgenden oproep aan al onze geloovigen te richten. Wij kunnen dat met te meer gerustheid doen, als ons de gevolmachtigde van den Fuehrer voor de volksstemming in Oosten rijk, gouwleider Buerckel, de oprechte strek king van zijn politiek mededeelde, die tot motto zal hebben: Geeft God wat God es is en den keizer wat des keizers is". De plechtige verklaring „Uit innerlijke overtuiging en vrijwillig verklaren wij, ondergeteekende bisschoppen van de Oostenrijksche kerkelijke provincie, naar aanleiding van de groote geschiedkun dige gebeurtenissen in Duitsch-Oostenrijk: Wij erkennen verheugd, dat de nationaal- socialistische beweging op het gebied van den nationalen en economischen opbouw, alsmede van de sociale politiek, voor de armste lagen der bevolking uitstekende din gen heeft gepresteerd en nog presteert. Wij zijn er ook van overtuigd, dat door het op treden der nationaal-socialistische beweging het gevaar van het alles vernielende godde- looze bolsjewisme is afgeweerd. De bisschop pen schenken dat werk voor de toekomst hun beste zegenwenschen en zullen ook de geloovigen in dien zin vermanen. Op den dag der volksstemming is het voor onze bisschoppen vanzelfsprekend een nationale plicht, ons als Duitschers voor het Duitsche Rijk uit te spreken en wij verwachten ook van alle geloovige Christenen, dat zij weten, wat zij hun volk verschuldigd zijn". Het herderlijk schrijven van de Oosten rijksche bisschoppen ten gunste van de volksstemming, wordt door de Duitsche bla den, aldus Havas, met groote opschriften gepubliceerd. Havas wijst in dit verband op het bezoek, dat de pauselijke nuntius twee dagen geleden aan den Duitschen minister van Buitenl. Zaken, Von Ribbentrop gebracht heeft, alsmede op het feit, dat het orgaan, de „Durchbruch", dat het Vaticaan aanviel, voor onbepaalden tijd verboden is. Het schijnt nu niet meer uitgesloten te zijn, dat H i 11 e r bij zijn bezoek aan Rome, ook naar 't Vaticaan zal gaan. De ontspan ning, die zich tusschen het Vaticaan en het Duitsche rijk bij gelegenheid van deze volksstemming af teekent, zal zich langs normalen weg over geheel Duitschland moe ten uitstrekken. De Spellingkwestie Minister Slotemaker te Brussel Minister Slotemaker de Bruine heeft Za terdag te Brussel weder een bespreking gehad met zijn Belgischen ambtgenoot Hoste. Het onderhoud gold de kwestie der spellingswijze van de Nederlandsche taal. .Agamemnon" gestrand Van gevaar geen sprake Een Lloyds-tclegram uit H o r f o e meldt, dat de „Agamemnon", een vrachtschip met passagiersaccomodatie, van de K.N.S.M., in de Straat Preveza aan de Grieksche kust, is gestrand. Het schip is bij mooi weer en zeer rustige zee nabij het plaatsje Preveza in de golf van Arta (tusschen Korfoe en de Grieksche kust) aan den grond geloopen. Ter plaatse bestaal de zeebodem uit zand. Van eenig gevaar is geen sprake. Men is bezig een deel van de lading te lossen, waarna verwacht mag wor den, dat het schip weer vlot zal komen. Het schip, dat stukgoederen aan boord heeft, was op 23 Maari van Calamata naar Patras vertrokken en zou via Sicilië naar Amster dam terugkeeren. De „Agamemnon" meet 1930 bruto en 1031 netto ton. Het sohip is in 1914 gebouwd. Weer vlot Nader wordt gemeld: Het s.s. „Agamemnon" is Zaterdagmiddag om 3.20 uur met eigen middelen vlot geko 120 ton van zijn lading te hebben Het a.s. Regeeringsjubileum Ter gelegenheid van de feestelijke herden king van het 40-jarige regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, zal in het Neder landsche Legermuseum in 't kasteel Door- w e r t h, een tentoonstelling worden gehou den, betreffende het krijgswezen gedurende die regeeringsperiode. De nieuwe garnizoenen In het bericht omtrent de nieuwe garni zoenen is abusievelijk medegedeeld, dat liet He balatjon van het 18e regiment zal wor den gevestigd te Doesburg. Dit bataljon zal echter Zutfen als gar nizoensplaats krijgen. DE „BAUD" LOOPT OP EEN RIF BATAVIA, 27 Maart. (Aneta). Het s.s. „Baud" van de Koninklijke Paket- vaartmaatschappij is in den nacht van Zaterdag op Zondag ten Zuiden van het eiland Boei, behoorende tot de groep van de Kei-eilanden, (300 K.M. ten Z.O. van Ceram), op een rif geloopen. Het schip heeft in twee rui men lekkage bekomen. Er bestaat geen direct gevaar voor het schip. Verschillende schepen zijn reeds naar de plaats van het ongeluk ter assis tentie vertrokken. De aangehouden Ossche bankier Weer op vrije voeten De bankier-makelaar uit Oss, die dezer dagen werd gearresteerd als ver dacht van het plegen van oplichting, verduistering en valschheid in ge schrifte, is, nadat de officier van justi tie gistermorgen te Oss een onderzoek heeft ingesteld, op vrije voeten gesteld. De motieven, welke tot deze maatregel hebben geleid, zijn niet bekend. Sleepboot gezonken Zaterdagmiddag ongeveer 5 uur is voor de haven van Lemmer de sleepboot „Hooge- zand", welke in dienst is van het syndicaat Noord-Oostpolder, dat ter plaatse werken uitvoert, gezonken. Het scheepje sleepte een grooten baggerbak, raakte op een gegeven moment aan den grond en werd, mede als gevolg van den sterken wind, door den baggerbak omgetrokken, waardoor het zonk. De bemanning wist zich tijdig met een vlet veiligheid te stellen. Het gezonken vaar tuig levert geen gevaar of hinder op voor de scheepvaart Meubelmagazijn uitgebrand Felle brand te Winschoten Zondagmidag omstreeks vier uur is een felle uitslaande brand uitgebroken in het meubelmagazijn van de firma C. Hoekstra in de Langestraat te Winschoten. Het vuur, dat in de geheel gevulde magazijnen gretig voedsel vond in de aanwezige meu belen en matrassen, breidde zich zoo snel uit, dat binnen korten tijd de vier verdie .pingen van het perceel in lichter laaie ston den, waarbij nog kwam dat de naastgelegen R. K. pastorie alsmede het gebouw van da onderlinge vereeniging voor ziekenhuisver- pleging mede gevaar liepen, zoodat de brandweer, welke met groot materiaal was uitgerukt, de handen vol werk had. Met vier stralen op de motorspuit mocht men er in slagen het vuur tot het brandende per ceel beperkt te houden en tegen acht uur was men den brand meester. Het bleek niet mogelijk om ook maar iets van den inven taris te redden. Het gebouw zelf liep zware brandschade op. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Naar verluidt zou de oorzaak van dezen brand te wijten zijn aan het spelen met lucifers door de kinderen van den eigenaar. Terwijl het blusschingswerk in vollen gang was, werd nog een tweede brand ge meld en wel in een perceel aan de Olv- slagerstraat Hier behoefde evenwel de brandweer geen dienst te doen. daar voor bijgangers er in geslaagd waren het vuur in den aanvang te dooven. De politie, die een onderzoek naar de oorzaak van dezen brand instelde, heeft den bewoner van het perceel in verhoor genomen. Deze werd later 1 het politibuerau overgebracht. AUTO OP RIJWIELPAD Twee wielrijders gegrepen en gewond Een mislukte manoeuvre Zaterdagavond te ongeveer half zeven heeft op den Rijksstraatweg te Wasse naar een auto-ongeluk plaats gehad, tengevolge waarvan twee wielrijders in het Academisch Ziekenhuis te Leiden moesten worden opgenomen. Oip genoemd tijdstip kwam uit de richting Leiden een auto, waarvan de bestuurder door het uitsteken van den linker-richting- aanwijzer te kennen gaf, dat hij links wilde afslaan en wel naar het terrein van de garage „Nieuw-Wassenaar". Hij moest daar mede echter nog even wachten, teneinde het uit de richting Den Haag komende ver keer voorrang te kunnen verleenen. Dit was voor den bestuurder van een achter dezen wagen rijdende auto een teeken om vaart te minderen, hetgeen echter ten gevolge had, dat een derde auto niet tijdig genoeg tot sti.stand kon worden gebracht, om een aan rijding te voorkomen. Deze wagon, bestuurd door T. S. uit Den Haag, had een snelheid van ongeveer 70 75 K.M. en toen de be stuurder het gevaar zag aankomen gooide hij snel zijn stuur om, in de hoop, nog juist rechts te kunnen passeeren. Deze manoeuvre is hem echter niet lukt, want hij reed met zijn wagen het rijwielpad op en raakte daarbij twee uit de richting Den Haag komende wielrijders. Een eind verder botste de wagen tegen een boom en kwam daardoor tot stilstand. Een der wielrijders, zekere H. van E. uit Rijnsburg werd ernstig gewond, terwijl de ander, de 29-jarige Ch. Z. uit Sassenheim minder ernstige verwondingen had be komen. Dr. Hubbeling uit Wassenaar, die de eer ste hulp verleende, oordeelde het echter gewenscht, beide personen naar het Aca demisch ziekenhuis te Leiden te doen ver voeren, waar het tweetal ter verdere ver pleging werd opgenomen. De zwaar beschadigde auto is door d' Wassenaarsche politie in beslag genomen ei naar het politiebureau gesleept. De politie stelt naar het gebeurde een nader onderzoek in. Luxe auto in een sloot Ernstige botsing met trailer bij Alfen Op den Rijksstraatweg vlak bij de grens A 1 f e n—H azerswoude kwam Zater dag een luxe auto met groote snelheid uit de richting Leiden, Om een bakfiets te passeeren moest de bestuurder uitwijken. Juist naderde van tegenovergestelde richting een groote z.g. trailer, geladen met kisten, van een expe diteur uit Groningen. Door de snelheid kon de luxe auto niet vlug genoeg naar rechts komen en reed op de trailer in. De botsing was zoo hevig, dat de luxe auto, waarin twee dames en twee heeren zaten van het Leger des Heils uit Den Haag, in een langs den weg loopende sloot te recht kwam. Drie van de inzittenden kwamen met de schrik vrij. De be stuurder bekwam een oogwond en brak zijn rechterbeen. Met een juist passee- rende M.O.D.A.-bus is hij naar het AcadL Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De luxe auto is gelicht door een kraan wagen van de Ooster-garage te Leiden. De trailer kwam door de zwenking aan de andere zijde van den weg gedeeltelijk in een sloot. Deze is gelicht door een kraanwagen, welke de wagen ook weg sleepte. Gistermorgen om half elf uur begon de geheime zender „Tweiute" zijn muziek uit te zenden, terwijl hevige storing door een twee de geheime zender werd veroorzaakt. Om 11 uur maakte de omroeper bekend: hallo, hallo. Dames en heeren het is elf uur, we beginnen met „Lippe Detmold", we zenden uit op golflengte 395 meter, ons correspon dentieadres is „Radiohuis Goor". Felicita ties en reclames kunnen aan dit adres w<>r- den gezonden. Daarna werd het Wilhelmus ten gehoore gebracht en andere gramofoon- platen en reclames. Na 12 uur werd de uit zending gestaakt De Ned. Unie van Accountants heeff Den Haag een bedrijfswetenschappen lijke samenkomst gehouden. Te Utrecnt is de jaarvergadering van' de Nat. Vakgroep Handelsreizigers van de Vereen, van Chr. Kantoor- en Han* delsbedienden, gehouden. Het s.s. „Baud" van de Kon. Paketvaarf Mij is in Indië op een rif geloopen. Te Wassenaar zijn twee wielrijders door een auto gegrepen en gewond. Zaterdag is te Leiden een gedenkplaat onthuld in een huis waar Bilderdijk ge woond heeft. De rechtsche opmarsch in Aragon heeft de nationalistische troepen reeds tot tri Catalonië gebracht. De Chineezen gaan voort melding te maken van de Japansche tegenslagen iü Noord-China. Jouhaux heeft in Frankrijk met alge* meene werkstaking gedreigd. Goering houdt een program-rede te Weenen. Zaterdag werd voor de vijfde maal door de rij-vereeniging „Baarn" een cross voor equipes georganiseerd. De burgemeester van Baarn. Jhr Mr G. C. J. van Reenen reikt aan den voorzitter van de winnende equipes der Zuidhollandsche Jachtver- eemging. den heer A. v. Hoboken, de wisselbeker uit. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit bladen ROTTERDAM TEL. 28000 BLOM VOOR BANDEN M DEN HAAG )0 TEL.,/70038 BATES PAPIEREN ZAKKEN Ook voor Uw product! Vraagt inlichtingen bij: BATES CEPRO ZAKKEN MIJ. N.V.» MAASTRICHT - Franschen Singel 60 Telefoon 4497 Bankdirecteur verduisterde f 13.000.— Kapitaal van een weduwe opgenomen en verbruikt Valschheid in geschrifte gepleegd Een te Delft wonende weduwe heeft in 1931 bij de Incassobank te Delft uit gezet een kapitaal groot f 11.200. Van dit kapitaal werd door genoemde weduwe nooit iets opgenomen en steeds liet zij de rente bijschrijven. De aangehouden bankdirecteur Van K. heeft in 1934 toen hij persoonlijk in finan- cieele moeilijkheden zat, eerst van bo venvermeld kapitaal f 3000 en daarna de rest genomen, zijnde totaal dus met bij geschreven rente f 13.300. Toen dit kapitaal geheel van de saldoreke ning der weduwe verdwenen was, werden haar op de voorgeschreven tijdstippen toch nog steeds de periodieke saldobiljetten toege zonden, welke echter niet uitgingen van de bank-administratie doch van den heer Van K. persoonlijk en dus valschelijk opgemaakt. Toen in 1937 de weduwe kwam te overlijden, kwamen de erfgenamen met de in de nala tenschap gevonden saldobiljdlten naar de bank en verzochten daar den heer van K. dit bedrag aan de erfgenamen te willen uitbeta len. Hierbij kwam al heel spoedig aan het licht, dat het kapitaal niet meer op de bank aanwezig was. De heer van K. deed hierbij de belofte, het bedrag aan de erfgenamen te zullen terugbe talen. Nu de heer van K. inmiddels ontslagen werd wegens het niet opvolgen van admini stratieve voorschriften der bank buiten deze zaak gelegen hetgeen natuurlijk bij het oubliek bekend werd, vervoegden zich de benadeelde erfgenamen bij de directie der bank. Hierop is arrestatie gevolgd. Naar wij emen zullen de benadeelden van een en ander geen schade hebben. Doodelijk ongeval Jongen had oogenschijnlijk geen letsel Men meldt one uit Rotterdam: Op den hoek van de Riederlaan en de Hollandschestraat is Zaterdag een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 7-jarigen D. El- burg, uit de Noordpolderstraat, het leven heeft gekost De jongen stak, zonder op het naderende verkeer te letten, plotseling den rijweg over, waarbij hij werd gegrepen door een in de richting Varkenoordscheweg rij dende vrachtauto. Het rechter voorwiel ging den jongen over den buik. Hij had oogen schijnlijk geen letsel bekomen, maar nadat hij per auto van den G.G.D. naar het zieken huis aan den Coolsingel was overgebracht, is hij aldaar toch in den loop van den avond overleden. Den óhaffeur van de vrachtauto, den 20-jarigen R. C S., uit oud-Beijerland, treft geen schuld. 20«n3Ocl. Vion» Pijp Tabak

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1