ZATERDAG 26 MAART 1938 TWEEDE BLAD PAG. s nSeh& DE EEN,GE yVpT BLUVEND MOTVRIJE VLOERBEDEKKING TOONZAAL: NIEUWE BINNENWEG 13b ROTTERDAM - TELEFOON 15292 ECHTE EDAMMER Vanaf den Haagschen Toren Regen, regen, regen. Twee oud-gedienden. Geruchten van oorlogen. De duinen roepen. DE regen ruischt om den toren, en op zulke momenten is het niet gemakke lijk, den blik wijduit te laten rondglijden. Het is ook niet erg raadzaam, zulks te doen. Water is een onmisbaar element in eens menschen aardscbe be staan. Maar het heeft tevens de merkwaardige eigenschap, dat het beelden kan breken. In deze dagen echter van snel om zich heen grijpend misverstand is 't B/V# ijffyl meer dan ooit gewenscht, oni W/*M bij het uiten van woorden en ge- dachten het klassieke goud schaaltje ter hand te nemen. Bij miezerig neerdruilenden motregen kan men beter thuis zijn, bij den al of niet branden den haard en met een roman, die zich vlot lezen laat. Verre tochten, wijde uitzwervingen, be ware men voor dagen, waarin de zon hoog aan den hemel rijst en de vo gels zingen. Daarom is het goed, dat we met het rondspieden vanaf den voren kunnen beginnen aan den voet van onzen uitkijk post- het kerkgebouw zelf. Wat vorige week nog slechts vermoedens waren, ont leend aan bepaalde schikkingen en voorbe reidingen, is thans zekerheid geworden. Prinses Beatrix zal gedoopt worden in de Groote Kerk. Van 't nieuwe doopvont, ont worpen door den binnenhuisarchitect Cor Alons gaven we een vorige maal op deze plaats reeds een korte beschrijving. De plechtigheid zal een voortzetting zijn van een nu en dan onderbroken traditie in ons Koninklijk Huis. De Prinsen Willem IJ. Ill, V, alsmede de Koningen Willem I en II behooren tot hen, die in deze kerk het sacrament ontvingen. Aan dit statige en sierlijke gebouw is ook de onvergetelijke ure nauw verbonden, waarin het huwelijk van de Ouders van de aanstaande Dopelingc kerkelijk ingezegend werd. Het leven ontluikt, het leven sterft. Lou ter ontroerend zou deze gedachte zijn. vol van vreemde verschrikking, ware het niet, dat hij het elkaar opvolgen van de geslach ten het Verbond waarin onze zoo jeugdige Prizises door den doop zal worden ingelijfd, bestendigd b'ijft. Op denzolfden dag, waaroc het bericht van dezen doop in de krant werd gepubli ceerd, had op Oud Eik en Duinen de be grafenis plaats van het stoffelijk overschot van iemand, die zich, onbedoeld misschien, bij voort duur had onderscheiden dour een zeer werkzaam leven, van den heer E. Meu- leman. „Vader" en .meester", in deze twee woorden, waaronder hij bekend was bij ve len, lag een -groot deel van het leven van dezen man besloten Als directeur '<ran het Weeshuis der Ned. Hervormde Gemeente - welk een verantwoordelijke en moeilijke po sitie! heeft hij zich evenzeer een trouw belijder en belever van het Evangelie be toond, als zulks het geval was bij zijn ar beid voor de Kinderlcerk „Thabor" N'a een smartelijk lijden is de>ze vader der wee zen opgeroepen tot den eeuwigen Vader der y/eezen, Die pok zijg Vader syilcje 2ijna Geen weesvader, maar wel een huisva der voor gémobiliseërde militairen is de heer A. de Gelder geweest, deze voorman uit de Chr. Sociale Beweging. Maar deze functie was niet dan van zeer tijdelijkcn aard. Langer bleef hij werkzaam bij de pos terijen. Na een loopbaan van 33 jaar gaat hij dezen dienst weldra verlaten. Belangwek kend is het dezen ouden strijder dit ziet n;ééj op den strijd zelf dan op den leeftijd van den persoor. in kwestie te hooren verhalen van den kamp op politiek en so ciaal terrein ten bate van eigen beginselen. In dagen als we thans beleven, waarin het wel eens bang te moede wórdt, is het goed om te gedenken aan de dagen van ouds., Uit de worsteling om eigen bestaansrecht van Christelijke organisatie naast de „neu trale" neemt de heer De Gelder verdiende sporen mee in de rust Dankbare herinne ringen laat hij achter in den kring, welken hij in Den Haag vaarwel zegt. Politieke en sociale worsteling. Maar len, die op zulke terreinen elkaar binnen de- grenzen bevechten en om des beginsels wille moet deze kamp gestreden worden dienen de handen ineen te slaan tegen drei gende gevaren van buitenaf. Geruchten van oorlogen vervullen de luchten boven ons werelddeel. En als onderdeel van de be scherming tegen sombere beslommeringen moet gezien of liever gehoord worden het gerucht, dat dezer dagen vanuit een ver vaarlijke sirene over de stad werd ver spreid. Het is eén installatie, die de burgerij heeft te waarschuwen tegen aanvallen uü de lucht. Moge het gebruik van dit. helaas, noodzakelijk instrument tot experimenten beperkt blijven en moiré het nimmer zoo ver komen, dat het loeien van deze sirene de voorbode is van vijandelijke vliegtuigen, die onder dreigend gerommel dood en ver derf met zich voeren. Zoo vaak hoort men de klacht uiten, dat van ons nationaal duinenbezit weinig over gebleven is als wandeloord. Overal treft men bordjes aan die verwijzen naar een zeker artikel ui' het Wetboek van Straf recht. En de vrijheidminnende .Nederlan der wordt er wel eens kregelig van Des W meer verdient het onze aandacht en belang stelling dau dezer dagen een hooge duin top op den hoek WestduinwegDuinstraat van een fraai plateautje en enkele noodi- gende banken voorzien voor het publiek is opengesteld. Vergissen we ons niet al te zeer. dan zal het plateautje op zonnige da gen over eenzaamheid niei hebben te kla gen. Moge het echter niet donr een jeugi die over natuurpakjes wel eens eigen op vattingen pleegt te hebben, al te zeer onder den voet worden geloopen. GEMENGD NIEUWS Brandstichting te Barneveld De dader gearresteerd In den nacht van Donderdag op Vrijdag is brand uitgebroken in een houten gebouw staande onder de gemeente Barneveld, waar zekere J. H uit Lunterén het bedrijf van rijwielhandelaar en reparateur iii*> oefent. De brandweer, hoewel spoedi» uit gerukt, kon niet voorkomen, dat het hecle gebouw een prooi der ylamjnen .werd en BEZOEKT BRUGGE KUNSTSTAD OFFICIEEL Al wie voornemens is de Genlsche Flora li es |13- 24 April 1938' re bezoeken, mag niet nalaten een bezoek te brengen aan BRUGGE het alomvermaarde „VENETIË VAN HEI NOORDEN' Grootsche historische gebouwen, oelfort, kerken, riike musea, schilderachtige reien, bruggen en gevels. Indrukwekkende processie van het H. Bloed (uitgang Maandag 9 Me' 1938). Stemmige avondbeiaard concerten - verrassende boottochtjes op de schilder achtige reien - mooie uitstapjes naar de kuststeden op enkele kilometers afstand. Van GENT naar BRUGGE per spoor 25 minuten INLICHTINGSKANTOOR, HALLE Markt Telefoon 32.812 CHRISTELIJKE HANDELS REIZIGERS EN AGENTEN Algemeene vergadering te Utrecht Viering zesde lustrum "T"E Utrecht werd Vrijdagmiddag de 29ste algemeene vergadering ge opend van de Nationale Vakgroep van Handelsreizigers en -Agenten m de Ned Vereen, van Chr. Kantoor- en Handels bedienden. Ter viering van het zesde lustrum dezer vereeniging werd heden een congres gehouden dat bij de alge meene vergadering aansloot. Op dit con gres werd gerefereerd over de saneering van het handelsreizigersberoep. De algemeene sergadering werd Vrijdag middag om half drie geopend in hotel Noordbrabant, door den voorzitter van de vakgroep, den heer P Corée te Zwol e. In zijn openingswoord herdacht de voorzit ter het overleden lid den heer Gorter, "be zoo veel voor de organisatie heeft gedaan Vervolgens stond spr. uitvoerig stil bij de moeilijkheden van dezen tijd en wees oj> de- geweldstheorie, welke, naar het schijnt overal verlangd wordt Maar als Christenei moeten wij de barmhartigheid uitdragen Het zwakke ook het economisch zwakke moeten wij beschermen De belangen van de handelsreizigers ritten vast aan de algemee ne belangen van de Christelijke Vakbewe ging in ons land Wij leven in oen tijd van beroering, we staan op een tweesprong. Er zijn nog duizenden die niet zijn aangeslo ten Er is helaas ook verdeeldheid Spr selfs kon roen er niet to #!acren den a*&- wezlgen voorraad te bergen. De Barneveld- scTiv politie vond bij onderzoek diverse aan wijzingen dip op brandstichting duldden "Ti toen II. daarover aan den tand werd ce voeld bekende hij zelf den brand te hebben gesticht Hij is voor den burgemeester .1 Westrik als hulpofficier van Justitie ge leid en daarna in verzekerde bewaring ge steld in afwachting van zijn overbrengi -• paar het Huis van Bewaring te Utrecht. wekte derhalve op trouw te blijven en U zorgen dat de vakgroep groeien blijft. In 1901 werd de vakgroep opgericht, in 1911 werden de plaatselijke vakgroepen in het leven ge roepen. Zoo was er steeds groei in die 30 jaren. Met den wensch dat de leden groott activiteit aan den dag zullen leggen, beskot spr. zijn openingsrede. Jaarverslag Aan het daarna door den secretaris, dei. heer H. J. Vermeulen, van Amsterdam tgebrachte jaarverslag ontleenen wij. Ja. de twee-jarige periode (sinds de vorige al gemeene vergadering dus) bijzonder belang rijk is geweest. In October van het vorige jaar werd te Amsterdam en Rotterdam hei Bediendencongres gehouden, in samenwer king met den R.-K. Bond. Door vertrek van den heer S. Zwart verloor de vereenigim een ijverig bestuurslid. Het aantal vakgroe pen bleef gehandhaafd op zeëtien. Het leden tal der \akgroep is gestegen van 799 op 851 Het aantal werklr --ze handelsreizigers be droeg per 1 Januari 1938 totaal 122. Velen ontvingen een uitkeering uit de werkloozen kas. Het jaarverslag werd £.h.st. goedg. keurd. Verwornen werd de motie van Groningen waarin bezwaar werd gemaakt tegen het opheffen van „De Chr Handelsreiziger" als- zelfstandig orgaan. Het orgaan zal dus voor taan samengevoegd worden met „Ons Be ginsel". Ook het beleid hoofdbestuur v goedgekeurd. ROFFELRIJMEN DOORZETTEN Een kamerlid heeft moed gegrepen En schriftelijk een vraag gedaan Aan onzen Waterstaatsminister, Die, naar ik hoop, wel in zal slaan. De vraag raakt het station in Utrecht Een stijl- en smakeloos gebouw, Waar hoogst moderne restauratie Iets luisterrijks aan geven zou. U hebt natuurlijk ook gelezen Hoe deze poging is geslaagd. De kranten hebben er voorzichtig Met lof en liefde van gewaagd. Ik kon mijn oogen niet gelooven Tot ik het wonder heb aanschouwd: 't Was of een besje tot haar taiUe Tot danseresje was verbouwd. Zooiets als Garbo tot het middel En Jetje Davids tot de top: Twee lakschoenen, twee zijden kuitent Een pruik en een kapotje op. Of, blijf je liever in de tractie Waar het de spoor betreft misschien2 Een spoelingkar op autobanden Geeft ook zoo'n knal-effect te zien 't Is goed dat op dit ijdel pogen Iets goeds te scheppen, wordt geduid^ Wellicht wordt dan de tweede fase Van de vernieuwing ingeluid, 't Is beter nu maar door te zetten Dan met dit stuk tweeslachtigheid Een stempel op het Sticht te zetten Van averechtsche zuinigheid. 1 (Nadruk verboden) LEO LENS dESCHÜIT EN BANKETFABRIEB u 3ARF.NDRECET bij Rotterdam, Telet 106 De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren P. Corée (Zwolle), H. J. Vermeulen' (Amsterdam) en J. Gravesteyn (Schiedam); werden allen herkozen. Bij de rondvraag heeft o.m. nog heit woord gevoerd de heer Fuvckschot, afgevaar digde van het hoofdbestuur. Hierop volgda sluiting van de algemeene vergadering en vereen igde men zich aan een gemeenschap- pelijken maaltijd. Des avonds bleef men nog gezellig bijeen. Het Congres Hedenmorgen om 10 uur is het Congres voor Chr. Handelsreizigers en -Agenten in hotel Noordbrabant, te Utrecht, geopend. Na een welkomstwoord van den voorzitter, die wees op het bijzondere van deaen dag ha mers georganiseerd ter gelegenheid van het zesde lustrum der vereeniging werd ge sproken over het onderwerp: „De saneering van het handelsreizigersberoep zoowel irf sociaal als in economisch opzicht". Als inlei ders traden op Mr. P. Borst en de heer IL T. Vermeulen. j De vergadering was druk bezocht .Wil :omen hier Maandag op terug. Toen Chamberlain zich naar het Lagerhuis begaf voor het uitspreken van zijn rede over den buitenlandschen toestand werd hij door een groote menigte hartelijk toegejuicht. -i - j 1 L - Op den overweg bij station Driebergen, waar binnenkort de banen van electrische treinen en train elkander zullen kruisen, is de hiervoor noodig g&worden speciale inrichti ng der draden gister gereedgekomen. Deze opname laat den stand van het draaibare bovenstel zien op het oogen blik, dat een trein nadert, waarbij dan de tramdraden worden weggedraaid. NITRO VALSPAR De spnitlak voor .betere" meubelen. BLANKE NITROCELLULOSELAK trabrik ante: „GEMBO" N.V, AfcL Lakken, WinschoteD Verkoopkantoor: 3. ROSB C„ Prinsengracht 702, A'dani-f, n ademing direct bij ASTHMA en irtKomende borst en borstbe echt mei Ti BOOM. f 1.29 per groote doos Nederlandsch fabrikaat. De Fransche trawler Tarascon liep in de nabijheid van Salcombe op de rotsen op de fllatets, welke den naam schepenkerkhof heeft gekregen. De opvarenden van het schip konden worden gered. De bekende Chr. stichting voor weezen te Neerbosch hoopt 10 Juni a.s. haar 75-jarig bestaan te herden ken. (Zie het artikel op pag. 9). Op deze foto ziet men de kapel met eenige paviljoens der stichting

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5