ROOK t» DE BESTE MATUURUIK in VOORBURG!' lCENT SIGARET ZATERDAG 26 MAART 1938 EERSTE BEAD PAG. a RONDBLIK Henlein eischt verkiezingen De Duitsch-Oostenrijksche aaneensluiting heeft de verrassende uitwerking gehad, dat ook de Duitschers in Tsjecho-Slowakije in hun streven naar een nieuwen politieken status eensklaps een krachtige impuls heb ben ontvangen. Het is of de pan-Duitsche vloed ook in deze meer afgelegen deelen van het Duitsche taalgebied het water omhoog heeft gedreven. Zoo openbaarde zich al spoedig een neiging de onderlinge eenheid te vergrooten, en werd de Sudeten- Duitsche partij van Henlein, die toch reeds door haar getalssterkte verreweg de meest belangrijke was, het verzamelpunt, waar rond de andere groepen zich begonnen te groepeeren. Wij behoeven slechts eraan te herinneren, dat de Duitsche Agrarische partij, de Duitsche Christelijke Sociale Volkspartij en de „Gewerbe"-partij hun eigen organisatie-verband oplosten, en hun leden opwekten zich bij de vanen van Konrad Henlein te laten recruteeren. De vraag is gemotiveerd, in hoeverre deze Henlein-aanwas geheel spontaan is te noe men. Van de Sudeten-Duitsche bevolkings groep in Tsjecho-Slowakije heeft zich de overtuiging meester gemaakt, dat langzaam maar zeker zich een toenadering tot het Hitler-regiem in het Derde Rijk voltrekt. Op welke manier deze een feit zal worden is nog onzeker. Mogelijk is dat de Sudeten- Duitschers autonomie binnen het Tsjechische staatsverband gaan erlangen, doch mogelijk is evenzeer, dat men via deze autonomie in den Groot-Duitschen Volksstaat zal worden opgenomen. Vermoedelijk is dit de wensch van wel alle Sudeten-Duitschers, tenzij deze door sterk principieele verschillen van het Führer-principe worden gescheiden. Doch de suggestie van de mogelijke opname in het Duitsche Rijk oefent reeds nu een sterke zuigkracht uit; in breede kringen gevoelt men nu reeds de vrees, dat ieder die zich met politieke middelen tegen Hen lein heeft verzet, daarvoor in de toekomst, bijvoorbeeld in een concentratiekamp, zal moeten boeten. Henleins huidige victorie is derhalve minder aan 's mans eigen verdien sten te danken, dan aan de verschrikkingen, waarvoor men zich bij een nieuwen An schluss bereid houdt. Hoe dit ook zij, de Sudeten-Duitsche partij heeft thans volop de wind in de zei len. De zedenschandalen, die nog zeer on langs haar prestige afbreuk deden, zijn daardoor geheel op den achtergrond geraakt. Henlein beschikt thans, in kamer en senaat, over 81 afgevaardigden-zetels. Hij heeft bo vendien de overtuiging, nog aanzienlijke winsten te kunnen behalen, zoo een nieuwe verkiezing een einde maakt aan de Duitsche dwergpartijtjes, die naast zijn groep nog maar een nominaal bestaan leiden. Vandaar dat zijn nieuwe tactiek is, thans op zulk een stembus-raadpleging aan te dringen. Hij staat daarbij vrij vast. Het is niets onge woons in een democratischen staat, dat men ertoe overgaat de kiezers te raadplegen, zoo eich belangrijke partij-verschuivingen heb ben voorgedaan. Van dit democratische voor deel zou deze dictatuurvoorstander nog gaarne gebruik maken! Hebben de Sudeten-Duitschers reeds nu 'de sterkste positie, wat hun zetel-aantal betreft, in het Praagsche parlement, een verkiezing zal de huidige winst, door con centratie verkregen, nog belangrijk kunnen vergrooten, en zelfs wijziging kunnen bren gen in de staatsstructuur. Het Tsjechoslo- waaksche probleem is in volle ontwikkeling, temeer daar ook de Slowaken, die nimmer met de Tsjechische suprematie waren inge nomen, him invloed door samengaan met andere minderheden trachten te vergrooten. Zal een probleem, dat een oorlogsdreiging leek in te houden, tenslotte langs den weg van het stembiljet nader tot zijn oplossing gaan geraken? Hitier te Koningsbergen Gistermiddag heeft Hitler per vliegtuig een bezoek gebracht aan Koningsbergen. In een bijeenlkoipst op het „Alte Sohloss" hield de Führer en rijkskanselier een toespraak, waarin hij o.m. zeide: „Ik ben gelukkig weer eens naar Oost-Pruisen te kunnen komen om tot uiting te brengen, dat dit grensland mij bijzonder heilig en dierbaar is". Vervolgens plaatste Hitier zijn handtee- kening in bet eereboek der provincie Oost- Pruisen. Hitiers Italiaansche reis Hij gaat als staatshoofd Naar Havas uit Rome meldt, zal H i 11 e r z'jn bezoek aan Italië in Mei a.s. brengen in zijn hoedanigheid van staatshoofd. Aan het station te Rome zal hij door den Koning verwelkomd worden. De koning zal ook aan wezig zijn te Napels, waar Hitier de gast van den prins van Piemont zal zijn. Mussolini zal den Duitschen rijkskan selier vergezellen naar Florence, waar een groote militaire parade wordt gehouden. DE SUDETEN-DUITSCHERS IN TSJECHO-SLOWAKIJE Zij zouden recht hebben op 81 zetels Henlein heeft in de politieke commis sie van het hoofdbestuur der Sudeten-Duit sche partij een rede gehouden, waarin hij zeide, dat de krachten der Sudeten-Duit schers thans geconcentreerd zijn op een en kelen politieken wil. Zij beschikken over 1.600.000 stemmen en kunnen in het parle ment beschikken over 81 zetels. Voortaan is het onmogelijk den Duitschen wil tot ordening, gerechtigheid, medevor ming voor politieke doeleinden te misbrui ken en een definitieve oplossing van het na tionaliteitenprobleem te ontwijken. Het is de taak van de leiding van den staat aan den nieuw ontstanen toestand door eén radicale wijziging in haar tot nu toe gevolgde politiek recht te doen weder varen. Henlein eischt in dit verband de uitschrij ving van politieke verkiezingen voor alle wetgevende en bestuursorganen. Volgens recht en wet moeten alle staats burgers, vooral echter de Sudeten-Duitschers de gelegenheid krijgen hun stanapunt no pens de gebeurtenissen der laatste weken tot uitdrukking te brengen. Henlein waarschuwt de Tsjecho-Slowaak- sche openbare meeping er tegen zich zonder nadenken te begeven in de gevangenschap van een onverantwoordelijke .hetzerei", die niets anders wil dan de handhaving van een noodlottige politiek van illusies, die vroeg of laat moet mislukken. DE FRANSCHE FINANCIEELE WETSONTWERPEN Blum omzeilt de moeilijkheden Het voorstel betreffende voorschotten van de Fransche Bank aan den staat, zooals dit door den Senaat was gewijzigd, is door Blum zelf in de Kamer verdedigd. De minister-president nam daarbij het stand punt in, dat de senaat het recht heeft, het oorspronkelijke voorstel te wijzigen. In dat feit alleen is geen conflict te zien tusschen de beide Kamers en dat conflict wilde hij ook voorkomen. Zoo hij na het votum en vooral na de critiek, waaraan hij in den senaat heeft bloot gestaan, niet is afgetre den, dan is het, omdat hij niet wil. dat het voorstel om een nationale eendracht van alle republikeinen tot stand te brengen, tegen hem en zijn meerderheid wordt ge keerd. De Kamer heeft daarop het gewijzigde voorstel met 338235 stemmen aangenomen In den loop van de volgende week zal B1 u m nu een plan van financieel en econo misch herstel indienen, gelijk zulks door den senaat is verlangd. Regeling van Poolsch burgerrecht De Poolsche landdag heeft een wetsont werp goedgekeurd, dat den minister van Binnenl. Zaken in staat stelt zonder op gave van motieven, personen van hun bur gerrecht vervallen te verklaren, die meer dan vijf jaar geleden uit Polen zijn vertrok ken, of zich in het buitenland schuldig hebben gemaakt aan voor Polen schadelijk optreden, dan wel die niet op een sommee- ring der autoriteiten naar Polen terugge keerd zijn. Alleen de Joodsche en Oekrainsche afge vaardigden hebben tegen het ontwerp ge stemd. De wet, bepalend, dat alle Polen, die lan ger dan vijf jaar buiten Polen wonen, hun burgerschajp verliezen, treft vooral 30.000 Joden, die in Oostenrijk leven, doch Poolsch staatsburger zJjn. De meesten hiervan leef den nooit in Polen, maar trachten nu naar Polen te gaan. Ook veel Joden in Roemenië worden door deze wet getroffen. Jodenmishandelingen te Warschau De nationalistische studenten van de tech nische hoogeschool te Warschau, hebben een vergadering belegd, waarop 3000 stu denten een resolutie aannamen, volgens welke de Joden van de hoogeschool moeten worden uitgesloten. Deze resolutie werd aan den rector voor gelegd, waarna men door de collegezalen en laboratoria ging en de Joden daaruit verdreef en sommigen bont en blauw sloeg. De ongeregeldheden duurden meer dan 2 uur, waarop de rector besloot de hooge school voor onbepaalden tijd te sluiten. Een opname in den Poolschen senaat te Warschau tijdens de jongste rede van minister Beck over de Poolsch—Liutausc he relaties De toestand in Oostenrijk Goering spreekt te Linz Een journalist uitgewezen Goering, die op het oogenblik in Oostenrijk vertoeft, heeft een bezoek aan het graf van Hitlers ouders te Leon ding ge bracht, en aan diens ouderhuis, waarna hij doorreisae naai' Linz. Bij zijn aankomst al daar werd hij door de bevolking met ge juich begroet. Van het baleon van het stad huis heeft hij een korte toespraak gehouden. In Linz zijn eveneens aangekomen de rijks-Duitsche economische deskundige rijks minister Funk en staatssecretaris B r i n k- Zij hebben terstond een aanvang gemaakt met de besprekingen met cle bevoegde Oos- tenrijksche economische instanties. Britsch journalist uitgewezen De leider van de pensafdeeling van het Duitsche ministerie van propaganda, die te Weenen is gedetacheerd, heeft in het par lementsgebouw de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers bijeengeroepen. Hij deelde him mede, dat besloten was tot uitwijzing van den journalist Geyde, cor respondent van de „Daily Telegraph" en de „New York Times", „wiens optreden, zoo zeide hij, „schadelijk is geweest voor de goéde betrtekkingn van Duitschland met het buitenland". Openlijk kondigde hij aan, dat maatrege len genomen zouden worden tegen persver tegenwoordigers, die tendentieuze berichten zouden verspreiden. Geyde moet Oostenrijk binnen drie da gen verlaten. Het Oostenrijksche genootschap van schrij vers is ontbonden. Het is opgenomen in de Duitsche organisatie. De president van de ontbonden vereeniging is in arrest gesteld. Het aantal arrestaties Het aantal arrestaties sedert de aanslui ting bedraagt volgens officieele cijfers 1600, waarvan er 300 niet werden gehandhaafd. Men verklaart, dat de meeste arrestanten waarschijnlijk vóór 10 April in vrijheid ge steld zullen worden. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Rechtschen bezetten Bujaraloz Het rechtsche offensief in de provincie^ Aragon wordt nog steeds met succes voort gezet. De republikeinsehe verdedigingswer ken ten oosten van Saragossa, waarvan er vele lagen op slechts 12 km afstand van deze stad, zijn gedurende de laatste dagen, om zoo te zeggen, onder den voet geloopen, terwijl de hoofdverbinding tusschen Sara gossa en Lerida is verbroken. De roode strijdmacht aan het zeventig kilometer lange front, tusschen Osera en Tar- dienta loopt gevaar te worden afgesneden, zoodra de nationalistische troepen, welke eenige dagen geleden de Ebro zijn overge stoken, de verbindingen met Huesca bij Cas- tejon en Monegros zullen hebben hersteld. Gisternamiddag hebben de nationalisti sche troepen de stad Bujaraloz ingenomen. De witten beweren ook ten zuiden van Huesca aanzienlijken voortgang te hebben gemaakt. Drie vliegtuigen van de rooclen met een bemanning van in totaal vijf koppen, wer den door de nationalisten in beslag geno men, toen zij op het vliegveld van Bujara loz landden. De vliegers hadden zich blik baar niet kunnen indenken, dat dit voor naamste vliegveld van de Barcelona-regee- ring in Aragon reeds door de troepen van Franco bezet was. Italianen huistoe? Naar Havas uit Rome meldt zouden vol gens geloofwaardige inlichtingen dezer dagen duizenden Italiaansche vrijwilligers in Spanje gerepatrieerd worden. Het zouden gewonden, herstellenden en verlofgangers zijn. Het communiqué van Barcelona Het officieele communiqué der Barce- lona-regeering meldt, dat het vijandelijke offensief voortduurde en dat de tegenstan der in den sector van Huesca is opgerukt tot San Julian de Banzo, Barluengo en Monflorite. In den sector van Bujaraloz werd in den ochtend een hevige aanval der vijandelijke ruiterij afgeslagen. De lmksche luchtmacht beschoot met mitrailleurs vijan delijke infanterie in den sector van Osera en Cavalerie op den weg van Celsa naar Madrid. De rechtschen namen de vlucht met achterlating van talrijke doodien. Aan het centrale front, in den sector van Somosierra, veroverden de regeeringstroe pen het dorp El Cardoso. Komen er grootere Britsche kruisers? Een nieuwe bewapenim ^-kringloop Volgens Reuter bestaat er reden te geloo- ven, dat ook Groot-Brittannië besloten he3ft een beroep te doen op de clasule betreffen de het vervallen van de tonnagei.eperking voor kruisers met het oog op de Japansche weigering tot het verstrekken van bijzonder heden omtrent zijn vlootbouw. Hoe groot die tonnage zal zijn, welke men voor de nieuwe oorlogschepen zal vaststel len, zal waarschijnlijk niet bepaald worden voor de raadplcgingsperiode van drie maan den begint. De uiteindelijke houding van Frankrijk zal vermoedelijk bepaald worden door die van Duitschland en Rusland, met wie Groot- Brittannië bilaterale vlootverdragen heeft gesloten. Wanneer Moskou van meening is, dat de Japansche vlootbouw het noodig maak* zwaardere kapitale schepen te bouwen voor het Verre Oosten, zou dit zeer wel ten ge volge kunnen hebben, dat, Duitschland zich ook verplicht zal voelen tot den bouw van die schepen, waaruit weer zou voortvloeien, dat de Fransche tonnage ook zou worden verhoogd. De Litausche kabinetswijziging De Poolsche pers verneemt uit Kaunas, dat de kabinetswijziging in Litauen heeft plaats gehad onder pressie van de oppositie partijen en met de regeering in nauwe rela tie staande kringen, die over haar politiek niet t.evreden waren. Den nieuwen minister-president, M i r o- nas, acht men in staat, het vraagstuk van de betrekkingen met Polen tot een gelukki ge oplossing te brengen. ITet nieuwe hoofd der regeering behoort tot den gematigden teugel van de nationalistische partij. Hij is en der vertrouwensmannen van president Imetone en een der onderteekenaars v m de Litausche onafhankelijkheidsverklai n.g •an 16 Februari 1918. De laatste jaren hêefl hij niet medeweten van den president her haal d.el ijk besprekingen met Poolsche staatslieden gevoerd over een modus Viven di tot regeling van dc Litausch-Poolsehe ver houdingen. Hij bekleedt de functie van minister-president, zoneter portefeuille te beboeren. Amerika en het vluchtelingen-vraagstuk Het Amerikaansche departement van bin- nenlandsche zaken rekent daft er voor 17.000 luch'telingen, meest Joden, toestemming tot binnenkomen in de Ver. Staten zal worden afgegeven tot 1 Juli van dit jaar,,zoo werd gister op genoemd departement verklaard. Hierbij moet eohter vooropgesteld worden, dat particuliere organisaties de zorgen van ^migranten van den dag van aankomst af op zich zullen nemen. De Belgische en Fransche regeeringen hebben reeds gunstig geantwoord op den stap van den gezant der Vereen. Staten inzake de samenstelling van een internatio nale oommissie voor de vergemakkelijking der immigratie van Duitsche en Oostenrijk sche vluchtelingen. DE JAPANSCH- CHINEESCHE OORLOG Chineesche mededeelingen over den strijd Thans wordt, naar het Chineesche pers bureau meldt, bekend, dat de Chineesche luchtmaoht bij den aanval, die zij op 19 Maart op het vliegveld van Hangtsjau ge daan heeft, drie Japansche toestellen heeft vernield en 12 vliegers gedood heeft. Gisteren hebben de Ohineezen drie ge slaagde luchtaanvallen gedaan. Een esca drille heeft de te Lingtsjen samengetrokken Japanneezen gebombardeerd, een andere be stookte de nvjnbouwstad Tsjianotso in Noord-Honan, waarbij een militaire trein IN AMSTERDAM? Dan naar hat kantoor van L. BOOMSMA Makelaar - Bouwkundige Expert M ^SSAUKADE 118-119, Tel. 82521-85421 Wij koopen en verkoopen, huren *n verhuren, administreeren en erzorgen alle onderhoudswerk zaamheden Woninglijst en inlichtingen GRATIS NATUURLIJK te HEEMSTEDE Belastingen laag. Verbind, met Amsterdam en Den Haag prima Vraagt gelll. Woninggids bij: HEEMSTEDE's WONINGBUREAU CORN. L. K W A K HEEMSTEDE DREEF 276 Verstrekken hypotheek tegen 3Vfc rente tot 60 der waarde. Afsluitprovisie JOH. GER.WEG 92 Telefoon 6674 VENITII Tl OK UIEN w KOOIEN rei fCNINCEIJREAt ICII 4 UILLQGONDASm 7 TDLOPOOf!;42596 Wilt U een rustige GELDBELEGGING KOOP DAN HUIZErN* IHBKMB de ideale randgemeente der Residentie 1 Kostelooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN' Park Vronesteyn 61, Pr. Uarlannelaan 272 werd vernield, terwijl ook de Japanneezen te Feugtsjoe aan de Gele rivier gebombar deerd zijn. De Japansche troepen blijven heftige tegenaanvallen doen op dc Chineesche stel lingen in den sector Lini, aan den rechter vleugel van het front langs den spoorweg TientsinPoekau. Hun pogingen werden echter verijdeld. Op den linkervleugel wordt intusschen verbitterd gevochten. Volgens het Chineesche Persbureau zijn gedurende de laatste zes maanden aan het front ten zuiden van den benedenloop van de Jangtse ten minste 180.000 Jaipanneezen gesneuveld of gewond. De Japanneezen heb ben daar bijna 700 millioen Jen aan de krijgsverrichtingen besteed. Een naar New-Plymouth (Nw. Zeeland) op weg zijnde sneltrein is vannacht nabij Ratania ontspoord. Tot dusver zijn zes dooden geborgen, doch eni vermoedt, dat zioh onder de wrakstuk ken van den trein nog meer slaohtoffers zulten bevinden. UIT OOST- EN WEST- 1NDIE Gevangene verdrinkt bij ontsnappingspoging Naar Ancta vernam heeft een veroor deelde, die in het huis van Bewaring te Tangerang ondergebracht was, tijdens het verrichten van werkzaamheden buiten dé muren der gevangenis, een poging tot ont vluchting gedaan. De man was te werk gesteld in de buurt van de desa Tjikoko. Op een gegeven moment liet hij zijn werk in den steek en trachtte hij te ontvluchten door de Tji Sedane over te steken. Hierbij is de ongelukkige echter door der: stroom meegesleurd en verdronken. Zijn lijk heeft men tot dusver nog niet gevonden Tokèh veroorzaakt lichtstoringen Donderdagavond 17 Maart heeft een deel van de stad Semarang, n.l. het zuidelijk dee' van Bodjong en omgeving, eenigen tijd in het donker gezeten. Bij onderzoek vond men in de Electrische Centrale een doode tokèh (gekko-hagedis) die blijkbaar de oorzaak was van de stag natie in den stroomaanvoer. Het beest moet op jeugdigen leeftijd de Centrale binnen geslopen zijn, (op volwas sen grootte kan hij er onmogelijk in komen) en verder zijn levensdagen in het station hebben gesleten. Een goeden tijd heeft hij zeker niet gehad; het beest zag er althans zeer vermagerd uit en vond een roemloos einde op een geïmproviseerden electrischen stoel. Amokmaker randt politieman aan Laatste kogel redde beambte het leven In de desa Wonogrio, in het onderdistrict Koenir, heeft zich een drama afgespeeld, waarbij het een haartje heeft gescheeld of een agent van de veldpolitie te Klakah was door een amokmaker in stukken gehakt.. Eenige weken geleden wist, aldus de ,,Ind Crt", een, wegens diefstal gepakt, individu uit de onderan te Klakah te ontvluchten spoorloos te verdwijnen, totdat voor een paar dagen een agent van de veldpolitie, een zekere Paimin, er achter kwam, waar de vluchteling zich schuil hield. Vergezeld van een kebajan (desa-politie man) begaf Paimin zich in burger, gewa pend met zijn dienstrevolver, naar de wo ning van den gezochte. Nauwelijks zag deze beide politiemannen aankomen, of hij storm de op hen af, luid gillend en heftig zwaaiend met een arit. De kebajan zette het terstond op een loo- pen, ook Paimin retireerde, doch de amok maker trof hem met zijn arit twee keer in den nek, en wel zoo hevig, dat het bloed er uitspoot. Zoo hevig waren de slagen aan gekomen, dat het lemmet van de arit ge heel "was omgekruld. Nog twee keer sloeg de woesteling toe en verwondde Paimin in den schouder en in den rug. Daarop wierp hij zijn slagwapen weg. rende zijn huis binnen en stormde dit weder uit, nu met een nog grooter slag- wapen, een zg. „arit djedoer", een zeer ge vaarlijk wapen. Intusschen had Paimin kans gekregen zijn revolver te trekken en toen de man weder om hem afkwam, schoot hij. Twee keer miste hij, het derde schot trof den amokmaker in de knieschijf, de vierde kogel verwondde hem aan den mond en vloog door zijn wang. Paimin had toen nog één" kogel in zijn revolver; miste ook dit schot, dan was zijn laatste uur geslagen. Half op den grond liggend mikte hij, schoot en trof den amokmaker midden in het hart. Paimin verloor daarop het bewustzijn. Uiteraard verwekte dit drama een enorme opschudding in de desa Wonogrip. Kort daarop arriveerde de heer Janssen, detachements-commandant der veldpolitie ter plaatse, alsmede een aantal agenten, ter wijl ook verscheidene bestuursautoriteiten spoedig zich van het drama op de hoogte kwamen stellen. De toestand van Paimin is thans van dien aard. dat men alle hoop heeft, dat hij geheel zal opknappen. De amokmaker was na het schot in het hart oogenblikkelijk dood. WAAR WERK TE VINDEN IS RIJKSWEG No. 9 De hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in de directie Noordholland heeft aanbe steed het maken van een rijbaan en rijwiel paden met een verharding van asfaltbeton en van rijwielpaden en verhoogde voetpaden met een verharding van betontegels op den Rijksweg no. 9 (gedeelte Velsen—Alkmaar in de gemeente Heiloo). Laagste inschrijfster: N.V. Aannemings Maatschappij De Mae] en Hermes te Alk maar voor 63.200. Schaken Aljechin-Capablanca Contract om het wereld kampioenschap geteekend In 1939 te Buenos-Aires en Montevideo De wereldkampioen schaken, Dr. A. Al j e c h i n heeft een contract geteekend voor een match tegen C a p a b 1 an c a, waarbij de titel van wereldkampioen den inzet vormt. De match zal waar schijnlijk in Juni 1939 aanvangen. Er wordt gespeeld te Buenos-Aires en Montevideo. De voorwaarden voor deze titelmatch zijn geheel anders dan die, welke voor de wed strijden tusschen Dr Euwe en Aljechin gob den. Remises tellen nl. in de match Aljechin Capablanca niet mee. Wie 't eerst zes volle winstpunten heeft, is wereldkampioeh. In dien de stand 55 is, beschouwt men do De meening van Dr. Euwe D r. Euwe toonde zich, toen wij hem van dit bericht in kennis stelden, ten zeerste ver heugd, dat de titelkamp tusschen Aljechin en Capablanca tot stand was gekomen. Mijn match tegen Capablanca, met Kerstmis van dit jaar, is daarmede practisch definitief ge worden, aldus onze landgenoot. GEMENGD NIEUWS Twee dikkerds in een treincoupé gearresteerd Douane ontdekte het geheim van de corpulentie Snelle vermageringskuur! Dezer dagen bevonden zich in den trein van Antwerpen naar Amsterdam twee reizigers die opvielen door hun onge wone corpulentie. Hun costuums schenenl niet berekend te zijn op den indrukwekken- den omvang van hun lichaam, die uit de blijkbaar al te nauwe colbertjes dreigden te barsten. Twee andere heeren (douane-beambten)i die in Roosendaal in den trein stapten hieb den zich tijdens de reis ingespannen bezig met de vraag, of de corpulentie van hun medereizigers wel uitsluitend natuurlijke oorzaak had. Hun aandachtige belangstelling ontging niet aan de twee dikke heeren, die het, hoe langer de reis duurde en hoe meer het eindpunt van de reis in 't zicht kwam, hoe langer hoe benauwder kregen Op het laatst werd het een van de dikkerds toch te mach tig. Hij verliet de coupé om zich naar het toilet te begeven en keerde niet meer terug. Dat versterkte de argwaan van de beide douane-beambten, die in den trein op zoek gingen naar den verdwenen reiziger. De man was zóó dik dat hij onmogelijk onopge merkt kon verdwijnen. Na eenig zoeken vonden zij hem inder daad terug, nog steeds op het toilet. Het scheen echter dat de arme man intusschen een sterke vermageringskuur had onder gaan: zijn colbertje puilde niet meer uit. Van de corpulentie van zooeven was geen spoor meer te bekennen. De ambtenaren begrepen het geheim van deze snelle vermageringskuur. De man had zich van de smokkelwaar, waarmede hij zijn kleeren bad opgevuld, ontdaan. De tweede reiziger was helaas niet in de gelegenheid geweest zóó snel te vermageren. Met de leiding van zijn vermageringskuur belastten zich de beide ambtenaren, die en kele duizenden boekjes sigarettenpapier op den man bevonden. Onder zijn bovenkleeren droeg de man een waar pantser van derge lijke boekjes, en ook zijn zakken waren er mee gevuld De geheele voorraad werd in beslag ge nomen en tegen den smokkelaar werd pro ces-vertaal opgemaakt. Zijn compagnon ont sprong den dans, omdat men tegen hem geen bewijs had. Corpulentie op zichzelf is nu eenmaal niet strafbaar. DUBSEUSE VORDERINGEN FIDUCIA-INCASSO'S - UTRECHT STAAT TOT UW DIENST, zowel op als zonder contract. VRAAGT BEZOEK - - PROSPECTUS

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2