NATIONALE INDUSTRIE ZSK E.M.I. - UTRECHT [VRIJDAG 25 MAART 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 In Ouwehands Dierenpark te Rhencn. Boven: De Kroko- Engelands nieuwste kruisersde U schepen van de z.g. City-klasse, elk metend 9000 tons hebben een eerste oefening gehouden in den Atlantisclien oceaan. D-. 177 metei dülenshow. Onder: Bij de Pinguins, de wonderlijke vogels lange kruisers bereiken een snelheid van 82y» knoopen. Een opname tijdens het maken van een rookgordijn, uit het Zuidpoolgebied. Gistermiddag arriveerde in den Haagschei Dierentuin een aantal Oostenrijksche ooievaars, die zich blijkbaar in de nieuwe om-geving al spoedig thuis gevoelden. Bouw van de nieuwe Beurs te Rotterdam. Een opname, welke goed de grootte van het complex laat uitkomen. Doorkijk m den Oostelijken vleugel 'in Zuidelijke richting. De Arbeidswetkwestie bij de „Arnoud" Behandeling in hooger beroep De Haarlemsche Rechtbank heeft gister middag in hooger beroep de zaak behan deld tegen A. H. Baron van Harden- broek tot Ammerstol, directeur van de kunstzandsteenfabriek „Arnoud' te Hil legom, die op 2 Februari door den Haar- lemschen kantonrechter is veroordeeld lot drie geldboeten van f 6,wegens drie door hem gepleegde overtredingen der Arbeids wet. Nadat de dagvaarding was uitgebracht, hield de heer Van Hardenbroek een uitvoe rig betoog, waarin hij uiteenzette onder welke omstandigheden hij de overtreding had begaan. Vervolgens werden enkele getuigen ge hoord, waarna de Officier van Justitie, Mr. ,W. M. P a a r d e k o o p e r Overman ver volgens zijn requisitoir hield. Hij zeide, dat er zeer veel ophef van deze zaak is ge maakt. Zelfs had hij brieven ontvangen met het verzoek, den verdachte eens flink aan te pakken. Men moet de zaak echter uitsluitend van juridisch standpunt be kijken, omdat de strafrechter de juist heid van de wet niet heeft te beoordee- len. Deze behandeling in tweede instantie heeft weinig nieuwe gezichtspunten opge leverd. Hoezeer de Officier ook de moeilijkheden van verdachte kon aanvoelen en hoe gaarne hij ook hoopte, dat een bevredigende oplos sing zou worden gevonden, toch kon hij niets anders doen, dan bevestiging te vra gen van het door den kantonrechter gewe zen vonnis. De verdediger Mr F. van der Goot con cludeerde tenslotte tot ontslag van rechts vervolging. De Rechtbank zal op 7 April vonnis wij- Het Regeeringsjubileum in Overijssel Ter gelegenheid van het 40-jarig Re geeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina zal te Hardenberg een groote landbouw-, nijverheids- en spe ciale bal-i erstentoonstelling worden ge organiseerd. De voorbereidingen hier voor zijn reeds ver gevorderd. De tentoonstelling zal omvatten de ru brieken: nijverheid, bakkerij, rundvee, paar den. varkens, pluimvee en konijnen, bijen, zuivel, landbouwgewassen, tuinbouwgewas- sen, landbouwwerktuigen, coöperatie, ver eenigingen en landbouwonderwijs, land- bouwhuishoudonderwijs, bloemen en plan ten. Het dagelijksch bestuur wordt gevormd door de heeren J. G rooters, voorzitter, W. Snel Jr., secretaris, Markt A. 119, Har denberg, J. B. Oostenbrink, penning meester, dat de medewerking heeft van een uit twintig personen bestaan hoofd-comité, terwijl daarnaast vijftien subcomité's zijn ingesteld, waarin ruim 150 personen zitting hebben. De tentoonstelling wordt gehouden in het centrum van Noord-Oost Overijsel, Harden berg, een flinke sterk vooruitgaande .plaats. Zij zal drie dagen duren n.l. 6. 7 en 8 Sep tember. Dreigende staking in het veenbedrijf Omtrent de dreigende staking in 't veen- bedrijf in Overijsel en Drente vernemen wij. dat na de mislukking van de poging om door vrijwillige arbitrage het geschil te be slechten, thans van de zijde der vakbonden zal geprobeerd worden, om voor het onder deel der productie van fabrieksturf ver plichte arbitrage te verkrijgen. Deze pro ductie wordt namelijk gesteund ingevolge de Lendbou- Crisis-wet. die de mogelijk heid van verplichte bemiddeling opent, waarvan dan ook voor den landbouw reeds bij herhaling gebruik werd gemaakt. Wanneer de Regeering zich in deze rich ting zal willen begeven, dan zou voor een groot gedeelte van het bedrijf een sta king kunnen worden voorkomen. „De AmsteP' wordt herbouwd Wij vernemen, dat de groote Waalwijk- sche lederfabriek N. V. Stoomlederfabriek „De Amstel" voorheen fa L. S Gompen, ge vestigd te Amsterdam, welker fabriek te W a a I w ij k Donderdag 17 Maart door brand geheel werd verwoest, weer zal wor den opgebouwd. Eerste Kamer De Eerste Kamer is ter vergadering bij eengeroepen tegen Dinsdag 29 Maart des avonds half negen. O.m zal dan behandeld worden de bekende kwestie van den vroe- geren rijksbouwmeester Vrijman. In de vergadering van Woensdag 30 Maart, welke des avonds om 1 uur aan vangt, komen aan de orde de begrooting van economische zaken en het landbouw crisisfonds. Een aantrekkelijk uitstapje Naar Ouwehands Dierenpark Rhenen De zon schijnt en het voorjaar geeft aan alles nieuwe kleur en dieper gloed. Het verlangen, er op uit te trekken om de be slommeringen van het- dagelijksche leven voor een wijle te vergeten, wordt sterker en sterker. „Waar zullen wij nu eens heen gaan?" is een reeds herhaaldelijk gestelde vraag. Mogen wij U een bezoek aan Ouwehands Dierenpark te Rhenen aanbevelen? Duizenden uit het geheele land bewaren de herinnering aan prettige uren bij Ouwe hand doorgebracht en velen hebben zich voorgenomen om het niet bij één bezoek te laten, want ze weten, dat de heer Ouwe hand ook voor zijn geregelde „klanten" steeds weer iets nieuws en altijd iets bij zonders heeft. Het schoon van de provincie Utrecht cul mineert daar op de Grebbeberg en vormt een passende omgeving voor het moderne dierenpark. Want, Ouwehands Dierenpark is geen dierentuin, waarin op enkele vier kante meters grond, in een afgepast hokje, de schoonste en edelste dieren hun dagen slijten. Integendeel! Hekken en tralies ko men er zoo goed als niet voor en al het mogelijke wordt gedaan om de dieren een natuurlijke omgeving te verschaffen, waar in ze zich op hun dierlijke manier geluk kig voelen. Wilt U eenige voorbeelden? Dan noemen wij de „Afrikaansche steppe", het Dikhui- denverblijf, de Maleische berenrots, de bas sins voor de zeeleeuwen en pinguins, de flamingo-vijver en het „Apenparadijs". En dan de groote attractie van het komende seizoen: Tja, het spijt ons, maar wij hebben den heer Ouwehand beloofd om dat nog niet te verklappen. Het heeft iets met leeuwen te maken en belooft geweldig te worden. Wilt U nog meer bijzonderheden over Ouwehands Dierenpark? Er is een uitste kend ingericht Aquarium met vele soorten sierlijke tropische visschen en de roem van de Krokodillenshow is ongetwijfeld ook al eens tot U doorgedrongen. Duizend kroko dillen, welke U in een natuurgetrouwe omgeving worden opgedischt. Ook Uw kinderen bezorgt ge een heer lijke dag door ze mee te nemen naar Rhe nen. Kinderen hebben altijd veel belang stelling voor dieren en zoo ongemerkt wordt de natuurlijke-historie wat begrijpe lijker gemaakt. Volgt onze raad gerust op. U zult er geen pijt van hebben. Beroepsvorming werklooze onderwijzers In het vorig jaar heeft de Minister van Onderwijs een commissie ingesteld, ter be vordering van de opleiding in technische richting van jonge werklooze bezitters van de acte van bekwaamheid als onderwijzer. Het is de bedoeling, dat deze beroepsvor ming ook in de eerstvolgende jaren bevor derd wordt en daartoe rijksbeurzen (als renteloos voorschot) beschikbaargesteld worden. Voor inlichtingen kan men zich tot het Departement van Onderwijs, afdeeling N. O., Ons aandeel in de Rijn vloot Nederland aan de spits De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland verstrekt de volgende bij zonderheden betreffende het aandeel van Ue aan het Rijnverkeer deelnemende landen in de verschillende categorieën schepen. Het valt duidelijk op. dat Nederland in ïlle categorieën behalve in de categorie sleepbooten, op de eerste plaats staat, ter wijl Duitschland, uitgezonderd in de ge noemde categorie sleepbooten, op belangrij ken afstand volgt en meestal de tweede plaats inneemt. Van de 12.459 schepen met een scheeps- ruimte van 8.028.027 ton heeft Nederland 48,7 pCt. van het aandeel en 45.6 pCt. van de totale ruimte, tegenover Duitschland, dat 26.4 pCt van bet aantal en 32,8 pCt. van het totale tonnage heeft. Hierna volgen Bel gië, Frankrijk, Zwitserland en Luxemburg. De verdeeling van motor- en stoomsleep- booten over de verschillende vlaggen blijkt uit het volgende staatje: stoom- sleepbooten motorsleepbooten aantal p.k aantal pk. Nederland 733 181.331 73 12.247 Duitschland 526 208.802 129 30.691 Frankrijk 80 45.130 10 3.640 België 147 40.799 2 1.100 Zwitserland 55 5.150 2 1.300 Totaal 1.491 481.212 21S 48.978 Het volgende staatje laat zien hoe de ver deeling is van de vloot van vrachtschepen met eisen drijfkracht over de verschillende landen. Motorvrachtschepen: Nederland 734 met 159.358 t. scheepsruimte en 53.777 p.k.; Duitschland 282 met 114.774 t. scheepsr. en 48.743 p.k.; België 274 met 82.885 t. scheeps ruimte en 18.659 p.k. Stoomvrachtschepen: Nederland 95 met 44.787 t. scheepsr. en 23.584 p.k.; Duitsch land 33 met 19.787 t scheepsruimte en 13 90 p.k.; België 11 met 4.642 scheeps ruimte en 2.400 p.k. In de vloot van motortankschepen neemt wederom Nederland de eerste plaats in. Het procentueele aandeel in het totale aantal, scheepsruimte en capaciteit van de motor tankschepen is voor Nederland 53 pCt., 49 pCt. en 55 pCt., voor Duitschland 9 pCt., 11 pCt. en 14 pCt. Ook bij de tanksleepschepen waarvan er 242 met een scheepsruimte van 184.217 ton den Rijn bevaren, neemt Neder land de eerste plaats in, daarop volgen Duitschland. Frankrijk, België en Zwitser land. Wenschen van den Middenstand Huidige posite zeer precair Een resolutie uit Noordholland In Krasnapolskv te Amsterdam hebben de vier Noordhollandsche districten van den Ned. Middenstandsbond gistermiddag een demonstratieve vergadering gehouden met als doel de onderscheidene wenschen en verlangens, welke leven in den georgani- seerden handeldrijvenden en industrieelen middenstand, nogmaals te arcentueeren. Aangenomen werd een resolutie, waarin o.m. wordt gezegd, dat de huidige positie van den middenstand zóó precair is, dat met dsn grootsten spoed de overheid te hulp dient te komen door mede te werken aan VOOR NEDERLAND EN N EDER LAN DSCH-I N Dl E Nederlandsche vliegtuigen zijn beter dan Buitenlandsche vliegtuigen KOOLHOVEN VUE0TUIGEN ZIJN NEDERL FABRIKAAT N.V. KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM CHRISTIANS NIELSEN'S (EMI) fabriek van Ventilaloren Kleine Eleclromoloren Willem Smit Co's Transformatorenfabriek N.V. Nijmegen OFNAMODRAAD lt mat katoen, asbest en papierisolatie. LASCHTRANSF0RMAT0REN LASCHAUTOMATEN IASCHEIECTR0DEN TRANSFORMATOREN voor elk vermogen en elke spanning. ELECTRISCHE OVENS voor warmte-behandeling en smelten. het verlagen van bedrijfslasten, door het wegnemen van euvelen, die het bedrijf on dermijnen en door het niet overnemen van de aan den handeldrijvenden middenstand toekomene distributie-taak door overheids organen. Voorts wordt opgemerkt dat aan de stel selmatige uitbreiding van het groot- en fi liaalwinkelbedrijf, waardoor de zelfstandige middenstandsonderneming ernstig wordt ondermijnd en overwoekerd, paal en perk dient te worden gesteld in het belang niet alleen van den middenstand, maar van de gansche samenleving. Tenslotte wordt nog gezegd dat de toe komst van den middenstander dringend dient te worden verzorgd door ook hem zijn rechtmatig aandeel te geven in de thans slechts voor loontrekkenden geldende ouder domsvoorziening. waardoor aan een grie vend onrecht een einde zal zijn gemaakt. Deze resolutie zal ter kennis van de Re geering en var het parlement worden ge bracht Centraal Stembureau Bij het Centraal Stembureau, bedoeld ut Artikel 32 der Kieswet is benoemd tot ad- junct-secretaris in vasten dienst Mr. Dr. J( L. J van de Kamp. KINDERMOORD TE NIEUWE-PEKELA In een zitting met gesloten deuren ston den gistermiddag voor het Leeuwarder Ge rechtshof terecht een 46-jarige arbeider uit Nieuwe Pekela, gedetineerd die door do Groninger Rechtbank wegens het dooden van een pasgeboren kind en het verbergen van het lijkje veroordeeld was tot zes jaar gevangenisstraf en zijn 36-jarige huishoud ster. eveneens gedetineerd, die ook tot zes jaar gevangenisstraf was veroordeeld wes gens medeplichtigheid. De procureur-generaal eischte tegen beis den bevestiging van het vonnis,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5