"4/11" Chamberlain over zijn vredes-politiek VtoJcMuMaid-qrtep, Aspirin k)ij hebben lljongelui geüraagd: VRIJDAG as MAART 1938 EERSTE BEAD PAG. 2 RONDBLIK Chamberlain's Lagerhuisrede Chamberlain's met zulk een spanning ver beide Lagerhuisrede over Engelands buiten- landsch beleid, heeft zich allereerst geken merkt door de duidelijke verklaring, dat men in Londen den vrede zal nastreven als een goed van zeer hooge waarde. Het Britsche imperium is gebaat bij rust en her stel van vertrouwen; men heeft uit den wereldoorlog de groote les ter harte geno men, dat er bij een gewapend conflict in onzen tijd niet meer van een overwinnaar kan worden gesproken. Oorlog brengt slechts ellende en verwoestingen. Toch zou ook de huidige Britsóhe regeering niet aarzelen, zoo zij daartoe werd genoodzaakt, naar de wape nen te grijpen, zoo er n.l. vitale Britsche belangen op het spel zouden staan, of zoo verdragsverplichtingen daartoe zouden no pen. De verzwakking van den Volkenbond kan niet worden ontkend, doch dit wil niet zeg gen, dat daarmede de geheele collectieve veiligheid op losse schroeven zou zijn ge steld; ook nauwere aaneensluiting van enkele bondsleden, wier samengaan een voldoende miljtaire kracht zou vormen, kan nog doei- treffenden arbeid verrichten. Uit dien hoof de versterkt Engeland in versneld tempo zijn bewapening, en de natie zal zich daar toe nieuwe krachtsinspanningen getroosten. Wat de positie van Tsjechoslowakije aan gaat, verklaarde de premier zich niet bereid, andere waarborgen te verstrekken, dan uit het Volkenbondshandvest voort vloeien. Engeland wil zich niet bij voorbaat binden met betrekking tot een gebied, waar zijn belangen niet op den voorgrond treden, en waar nieuwe verdragsverplichtingen oor zaak zouden kunnen zijn, dat het land auto matisch in een oorlog zou worden gewikkeld. Men doet goed, op dit woord automatisch den nadruk te laten vallen. Want in Engel- sche poliieke kringen sluit men geenszins het oog voor het feit, dat ook zonder zulk een nieuwe waarborg voor het Imperium de noodzaak zich zal kunnen voordoen, Frank rijk bij te vallen, zoo dit land in Europa in een gewapend conflict zou worden betrok ken. Zien wij het goed, dan volgt het Brit sche kabinet door deze houding een koers van matiging; het wil door zijn houding geen valsche gerustheden wekken, en nog minder in Praag de tendenz wakker roepen, even tueel hoog politiek spel te spelen, omdat men in de Tsjechische hoofdstad zich bij voorbaat door buitenlandsche verzekeringen Volkomen gedekt zou voelen. In de lijn van deze redeneering ligt ook de voldoening, door Chamberlain uitgesproken over de toe naderingspogingen, welke de Tsjechische regeering ten opzichte der Sudeten-Duit- schers reeds heeft ondernomen. In het ver loop zijner rede onderstreepte de Britsche premier dit nog eens door de verklaring, dat het thans tijd is, dat alle diplomatieke mid delen in dienst van den vrede worden ge steld. Concludeerende zouden wij willen zeggen, dat Engeland zich wel degelijk voor het lot van midden-Europa blijft interessee ren, doch dat het, door zich niet bij voor baat te binden, alle vredelievende initiatie- Ven hoopt in de hand te werken. In Praag vat men zulks blijkens de reeds verschenen commentaren ook zoo op, en toont men zich 'daarover tevreden. Minder duidelijk was Chamberlain, waar het de Italiaansche onderhandelingen aan gaat. Het leek, of hier het streven om den hoek gluurde, tot een aboard met Rome te geraken, afgezien van de vraag, of Italië in Spanje zich zou .desinteresseeren. Ver moedelijk gevoelt Chamberlain den drang, tot eiken prijs met Mussolini tot overeen stemming te geraken, omdat hij een succes op dit terrein niet kan ontberen. Afbreken van deze besprekingen immers zou zijn politiek ten opzichte van Eden in het onge lijk stellen, en zijn echec tegenover de Brit sche openbare meenijjg beteekenen. 'DE JAPANSCH- CHINEESCHE OORLOG Een groote Chineesche overwinning Volgens beriohten uit Chineesche bron Zouden de Japanneezen in Noord-Kiangsoe 20.000 man in het vuur hebben gebracht, ten einde druk uit te oefenen op den linkervleu gel der Chineesche troepen in den spoor wegsector van Noord-Tientsin en Pekau. De drie Japansche divisies, die ten noorden en ten noordoosten van Lini opereeren, zijn in zuidelijke richting getrokken. Zij hebben een flankaanval uitgevoerd op een front van 20 K.M. lengte. Het gevolg van de gevechten was, dat 4000 'Japansche soldaten werden gedood, 500 ge vangen genomen en 8000 man gewond. Daar enboven is een groote hoeveelheid oorlogs materiaal buit gemaakt. De Chineezen hebben 3000 tot 4000 dooden pn gewonden. Op den rechtervleugel zetten die Japannee- Een nog steeds hun offensief voort, In de provincie Zuid-Sjansi is de militaire positie der Chineezen gunstig. Zij hebben daar in de laatste dagen een aantal tegenaanvallen op de Japanneezen gedaan. Vernomen wordt dat van 1 tot 20 Maart 34 Japansche vlieg tuigen, die in midden China hebben geope reerd, worden vermist; 27 Japansche toe stellen werden omlaag geschoten. garantie-standgroen garantie - stand bruin garantie.stand rood garantie-standzwart garantie-standblauw Speciaal product «oor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernislabriek V/ADDINXVEEN - TELEF. 50 Bij elke poeder, bij elk parfum past "4711" Matt-Creme, de neutrale schoonheids crème, met de frissche geur van "4711" Eau de Cologne Zij is het ideale schoonheidsmiddel voor verzorging en bescherming der huid. "4711" Cold Cream voor de nacht! Zij reinigt, voedt en ver sterkt. POTTEN "65 1." 2." TUBEN -.40 -.OD ,Wij weten dat er bij den oorlog geen overwinnaars zijn Geen speciale waarborgen voor Praag IN het Lagerhuis heeft de Britsche minister-president Chamberlain gistermiddag zijn groote politieke rede gehouden, waarin hij o.a. verklaarde, dat het doel van iedere Britsche regee ring moet zijn de handhaving en be scherming van den vrede, omdat de vrede van het hoogste belang voor het Britsche rijk is. Dat wil niet zeggen, aldus Chamber lain, dat niets ons zial brengen tot strijd. Wij zijn gebonden door zekere verdrags bepalingen, die de noodzaak van vech ten meebrengen, zoo het daartoe zou moeten komen en ik hoop, dat niemand eraan twijfelt dat w,ij in dat geval be reid zijn, deze .verplichtingen na te komen. Dan zijn er zekere vitale belangen, waarvoor wij zouden strijden, indien zij werden bedi-eigd: de verdediging van 't Britsche gebied en van de verbindings wegen. Niettemin moet ons streven erop zijn gericht, dat wij deze kostbaarheden be houden, als het mogelijk is, zonder onze toevlucht tot oorlog te nemen, omdat wij weten, dat er bij den oorlog geen overwinnaars zijn. Het probleem is, hoe wij ons doel, de handha'ving van den vrede, moeten berei ken, zoo zeide de premier, want in de wereld wisselen de omstandigheden. Ik ontken niet, dat mijn vroeger geloof in den Volkenbond diep is geschokt. Het beste, dat we kunnen doen is, den bond weer tot gezondheid te brengen. Het is niet noodzakelijk, dat de samenwerking van alie 58 leden wordt verzekerd. Als men kan komen tot samenwerking van een voldoend aantal staten om een front van een gewel dige kracht tegen welken machtigen aan valler ook te vormen, kan dat doeltreffend zijn, doch de waarde van een dergelijk bond genootschap hangt af van zijn militaire Indien Engeland een aanzienlijke bijdrage wil leveren voor de bevestiging van zijn grootste belangen, moet het zwaar gewa- pen z;ijn voor defensie en tegenoffensief. Overgaande tot de internationale situatie, zeide de minister: „De Britsche regeering heeft haar meening over het optreden der Duitsche regeering reeds te kennen gegeven en ik heb daaraan niets toe te voegen". Het Tsjecho-Slowaaksche probleem Het actueelste onder de vraagstukken, die bezorgdheid wekken, is dat van de betrek- ren tusschen de Tsjecho-Slowaaksche regeering en de Duitsche minderheid. Het is waarschijnlijk, dat de oplossing van het vraagstuk stabiliteit zou brengen ver bui ten het gebied, dat er onmiddellijk bij be trokken is. De Britsche regeering wijdt dan ook haar bijzondere aandacht aan het probleem en heeft in de eerste plaats nagegaan of het Vereenigd Koninkrijk, naast de verbintenis sen, die het reeds heeft krachtens het Vol kenbondsmanifest en het verdrag van Lo carno, als verdere bijdrage tot het behoud van den vrede in Europa thans nieuwe en vast-omlijnde verplichtingen, in het bijzon der jegens Tsjecho-Slowakije, op zich moest nemen. De Britsche verbintenissen hebben aller eerst betrekking op de verdediging van België en Frankrijk tegen een niet-uitgeslo- ten aanval. Dan zijn er verdragsverplich tingen jegens Portugal. Irak en Egyipte. Moesten wij Frankrijk de verzekering geven, dat wij, wanneer dat land, krachtens zijn overeenkomst met Praag, Tsjecho-Slo wakije bij een Duitschen aanval te hulp zou moeten komen, onmiddellijk onze geheele militaire macht ten dienste van Frankrijk zouden aanwenden, of moesten wij ons be reid verklaren, tot militaire actie over te gaan om weerstand te bieden aan een ge- welddadigen aanval op de onafhankelijk heid en de onschendbaarheid van Tsjecho- Slowakije, en andere landen, die daartoe bereid zouden zijn, uitnoodigen, zich bij een dergelijke verklaring aan te sluiten? In beide gevallen zou de beslissing, of Engeland in een oorlog zou worden gewik- dergelijke waarborg zou gelden, zonder dat men rekening zou kunnen houden met de omstandigheden, waardoor zij in werking zou treden en waarover de regeering wel licht geen controle zou kunnen oefenen. De Britsche regeering meende een dergelijke situatie niet te kunnen aan vaarden met betrekking tot een gebied, waar de Engelsche belangen niet zoo op den voorgrond treden, als in het geval van Frankrijk of België. Het is niet de situatie, die uit het handvest voort vloeit Om deze redenen, aldus Chamber lain, acht de Britsche regeering zich niet in staat, dezen waarborg te geven (luide toejuichingen van de ministers- bank). Terwijl ik eenvoudig melding maak van deze beslissing, wensch ik daaraan toe te voegen, dat bij oorlog en vrede niet alleen wettelijke verplichtin gen betrokken zijn. Het is onwaarschijn lijk, dat de oorlog slechts beperkt blijft tot degenen, die dergelijke verplichtin gen aanvaard hebben. Het is onmoge lijk te zeggen, waar een oorlog zou op houden en welke regeeringen er in be trokken zouden worden. Chamberlain hield zich vervolgens bezig met de Russische uitnoodiging tot het bij eenroepen van een conferentie. Hoewel de Britsche regeering een conferentie, waarop alle Europeesche staten vertegenwoordigd zouden zijn, warm zou toejuichen, moet zij erkennen, dat hoop daarop niet gekoesterd kan worden. De voorgestelde conferentie zou de beweging in de richting van exclu sieve statengroepen, die gevaarlijk zijn voor den Europeeschen vrede, versterken. De Britsche regeering zal, door middel van den volkenbond, of langs den directen ddplomatieken weg, al haar invloed blijvea aanwenden ten gunste van vreedzame op- ROTTERDAM: Nieuwe Binnenweg 160, Tele foon 37033, Jonkerfransstraat 32. DEN HAAG: Columbusstraat 2, hoek Suezkade, HAARLEM Schoterweg 1, Telefoon 16659, HILVERSUM: Voorstraat 50. Telefoon 6819. lossing van alle geschillen, die de vriend schappelijke betrekkingen tusschen de sta ten zouden kunnen verbreken. Wat Tsjecho Slowakije betreft: het is thans tijd, dat alle diplomatieke middelen in dienst van den vrede worden De Spaansche kwestie De minister besprak vervolgens de Spaansche kwestie en zeide, dat de regee ring zich ten volle bewust is van de her haalde schendingen der overeenkomst van niet-inmenging van meer dan één zijde en die schendingen diep betreurt. Maar hoe ernstig ze ook zijn, zij veranderen niets aan het oordeel der regeering, dat de niet inmengingspolitiek het beste middel is tot het vermijden van een grootere schennis. De besprekingen met Italië zijn aanzien lijk gevorderd en de resultaten zijn bemoe digend. Ten aanzien van het plan tot terug trekking der vrijwilligers verklaarde Cham berlain, dat men nooit van de Italiaansche regeering een eenzijdig terugtrekken ge- eischt of verwacht heeft. De Britsche re geering is tevredengesteld door het vervul len van Italiaansche zijde van de voor waarden, onder welke de besprekingen zijn geopend. Zij vertrouwt, dat de Italiaansche regeering haar verzekeringen gestand zal doen en acht het mogelijk, dat volledige overeenstemming bereikt wordt, De urgentie der bewapening Tenslotte verklaarde Chamberlain, dat thans nieuwe inspanning wordt gevraagd voor de vergrooting der productie en- do versnelde voltooiing van het wapenings programma. De bespoediging der bestaan de plannen is van het grootste belang ge worden en het herbewapeningsplan zal op sommige punten, in het bijzonder ten aan zien van luchtmacht en luchtbescherming, een uitbreiding moeten ondergaan. De ar beid der herwapening moet bij de krachts inspanning der natie den voorrang hebben. Het eerste doel moet zijn, dat de natie ge heel voor zelfverdediging is uitgerust. „De uitbreiding der wapening alleen is geen veilige waarborg voor den vrede, al dus de minister-president. De regeering hoopt dan ook oprecht, dat het thans mo gelijk zal zijn te komen tot een redelijk evenwicht in de wapeningen, niet door een ongebreidelden wedloop, maar door over eenkomst". Na het uitspreken van zijn rede, die 5(3 minuten duurde, nam Chamberlain onder luide toejuichingen zijn plaats weer in. Meeningen der oppositie De labour-afgevaardigde A111 e e zeide bij de discussie, dat Chamberlain slechte tijd wil winnen om meer wapens op te sta pelen, terwijl hij intusschen de controle over den strategischen toestand in midden-Euro pa en de Middellandsche Zee verliest. De liberaal Sinclair wenschte, dat men Hitier zou duidelijk maken, dat in geval Tsjechoslowakije in het gedrang komt, Engeland aan Frankrijks zijde zal moeten gaan staan. Sinclair wenschte ook, dat de Spaansche regeering weer wapenen zou kunnen koo- pen en besloot met op te merken, dat de regeering den oorlog wenscht te vermijden, maar daarheen juist afdrijft Churchill zeide, dat naar de meenin gen van velen, die tot oordeelen bevoegd zijn, Dui'tschland dit jaar nog niet gereed was voor een landoorlog. „Ik", aldus Chur chili, kan niet inzien dat het van belang zou zijn voor de regeerders van Duitschland, een oorlog uit te lokken. Want krijgen zij niet alles wat zij daar willen, zonder dat? De regeering zou niet veel gevaar hebben geloopen, indien zij met de geheele kracht van groot Brittannië zich zou hebben aange sloten bij de verklaring van Frankrijk no pens Tsjechoslowakije Het zou haar verplichtingen niet al te zeer hebben vergroot, doch zou de verzekering zeer stellig hebben gemaakt. Oorlog zou in de tegenwoordige omstan digheden slechts worden voorkomen door de opeenstapeling van afschrikwekkende mid delen jegens een aanvaller. Is het niet mogelijk, dat een welbewuste Fransch-Britsohe actie Tsjechoslowakije, Zuid-Slavië, Roemenië Turkije en Grieken land zou bijeenbrengen? Zij tellen in het geheel 75 millioen zielen, zij hebben legers van in het geheel eenige millioenen manschappen, die geoefend zijn en verder geweldige hulpbronnen. Zij alien wenschen in vrede te leven. Het Lagerhuis heeft bij accla matie echter Chamberlains ver klaringen goedgekeurd. Britsch-Indië trouw aan Engeland In een belangrijke verklaring over de politiek van het Indische Congres heeft een van de meest vooraanstaande congresleiders er zijn verwondering over getoond dat de mogelijkheid ter sprake is gebracht, dat het congres de gelegenheid te baat zou nemen om, nu Engeland elders door zorgen wordt beziggehouden, door een actie in Britsch- Indië het Britsche rijk in moeilijkheden te brengen. De sympathie van Indië, zeide hg, zou in eventueele moeilijkheden of een conflict, waarin Engeland zou worden meegesleept, onbetwistbaar aan Engelands zijde zijn en Indië zou zich dan achter Engeland scharen. Nieuwe sociale onrust in Frankrijk Bij de Fransohe Citroënfabrieken in de Parijsche banlieu is een sitdown-staking uit gebroken, bij welke vijftien duizend arbei ders betrokken zijn. Deze staking heeft in politieke kringen groove ongerustheid ge wekt in verband met de moeilijke positie van de regeering zoowel op binnenlandsch als op buitenlandsoh gebied. De arbeiders hebben als motief voor de staking opgege ven, dat het collectieve arbeidscontract niet is hernieuwd. In andere industrieën, vooral in de metaalindustrie, valt eveneens een toenemende ontevredenheid te bespeuren, die gedeeltelijk ook aan politieke oorzaken is toe te schrijven. In de arbeidersorganisa ties wordt namelijk op steeds grooter schaal propaganda gemaakt voor openstelling van de Fransdh-Catalaansche grens. In een groote chemische fabriek te Rijssel hebben de arbeiders gister een uur lang de lokalen bezet gehouden, eveneens als de monstratie tegen het gesloten houden van de Fransch-Catalaansohe grens. De toestand in Oostenrijk Schuschnigg weigert het land te verlaten Schuschnigg, die te Weenen wordt bewaakt door manschappen der S.S., heeft van officieele zijde het voorstel ontvangen, een vrijgeleide te aanvaarden voor een door Schuschnigg op te geven grens. Schuschnigg heeft dit aanbod van de hand gewezen. Hij verklaarde in zijn land te willen blijven. Hij zeide voor de komst der nationaal-socialisten te hebben kunnen vluchten, indien dat in zijn bedoeling zou hebben gelegen. Te Berlijn beweert- men, dat Schuschnigg door manschappen der S.S. moet worden beschermd, daar van de .zijde der Oosten- rijksche nationaal-socialisten vergeldings maatregelen te duchten zouden zijn. De politieke vluchtelingen Het Amerikaansche staatsdepartement heeft medegedeeld, dat het zich tot alle staten van Zuid-Amerika, alsook tot Enge land, Frankrijk, België, Nederland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Zwitser land en Italië heeft gewend, met het voor stel een internationale commissie te vor men ter bevordering van de emigratie van politieke vluchtelingen uit Duitschland en Oostenrijk. Het staatsdepartement heeft hieraan toe gevoegd dat „deze stap wordt gemotiveerd door het feit, dat het probleem der polly t-ieke vluchtelingen zoo dringend is. Een snelle en gemeenschappelijke poging onder toezicht der regeeringen is noodig, wil men veel menschelijk lijden voorkomen". De immigratiecijfers der Vereenigde Sta ten voor Duitschland en Oostenrijk zullen niet worden verhoogd, doch binnen de ge stelde grenzen zou de immigratie verge makkelijkt en versneld worden. Graaf Estcrhazy gearresteerd Graaf Paul Esterhazy werd te Kremsmunster gearresteerd wegens belee- diging van Duitsche soldaten. Hij zou de soldaten in een donkeren en vochtigen kel der hebben ondergebracht, terwijl in zijn kasteel tal van kamers beschikbaar zou den zijn geweest. De vroegere burgemeester van Weenen, dr. S e i t z, die zich in arrest bevond, is op vrije voeten gesteld. De Spaansche burgeroorlog De rechtschen zetten hun opmarsch ten Zuiden van Huesca voort Ze zijn in deze streek ongeveer 10 K.M. in zuidelijke rich ting opgerukt en hebben een aantal dorpen bezet, waardoor ook de spoorwegverbinding met Lerida bedreigd wordt. De nationalistische troepen, welke over den Ebro zijn getrokken, trekken verder noordwaarts in de richting van Bujaraloz, gelegen aan den grooten weg welke van Saragossa over Lerida naar het Noorden loopt. Nieuwe regeering in Litauen Naar Reuter uit Kaunas meldt, is de Li- tausche regeering thans definitief afgetreden en heeft zich een nieuw kabinet gevormd, waarvan alle leden lid zijn der regeerings- partij. Formateur was de aalmoezenier Mi- r o n a seen vriend van president Smetona. De vroegere minister-president T u b e 1 i s is thans minister van landbouw; Lozorai- t i s minister van buitenlandsche zaken. één stapl Daarom op gepast en ook bl] de ge ringste verkoudheid on- middellijk Aspirin nemenl HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPt 20 tabletten in een buisje 75 cent. WIE IS HET MOOIST: GRETA GARBO OF MARLENE DIETRICH? 3 antwoordden: Greta Garbo. 7 antwoordden: Mar iene Dietrich, t antwoordde: „dat kan ik U niet zeggen, dat hangt van den per soonlijken smaak af." Die ééne gaf hef éénige juiste antwoord. Daarom is het onjuist te zeggen:„IBIS is de beste tabak". Dat hangt óók van ieder's persoonlijken smaak af. Neemt U zelf de proef dan ontdekt U zeker dat IBIS een buitengewoon goede tabak is. Dobbelmann lekker, man T Nederlander in Duitschland gearresteerd Overtreding der deviezenbepallngen? In de Westfaalsche hoofdstad Muen- ster is eenige dagen geleden een beken de Ingezetene van Enschedé, de 64- Jarige H. h. B., directeur van een bouw- handel en Industrie aangehouden. De heer B. was mede-vennoot van een steenfabriek in de Duitsche grensplaats Alstaette, welke vennootschap ten deele in Nederlandsch, ten deele in Duitschi zit was. Deze fabriek is een drietal jaren geleden geliquideerd, maar de zaken waren nog steeds niet afgewikkeld. Op verzoek van den liquidateur was de heer B., in gezelschap, van zijn boekhouder naar Muenster gegaan, teneinde enkele inlichtingen te geven. Daar, is hij aangehouden door ambtenaren van; den douane-opsporingsdienst. De boekhout der is onmiddellijk naar Enschedé terugge* keerd en heeft de familie van het gebeurde in kennis gesteld. Deze heeft onmiddellijlc de noodige stappen genomen en zich in ver-» binding gesteld met een Duitschen en een, Nederlandschen advocaat. Den heer B. wordt ten laste gelegd, dafi hij in verband met de zaken van de steen* fabriek de deviezenbepalingen zou hebben overtreden, doch dit wordt met klem door hem ontkend. De familie is van oordeel, dat alles voort* vloeit uit een fraude, welke drie jaar ge* leden in genoemde fabriek is gepleegd ep waardoor de leider van het bedrijf is ver* oordeeld. De administratie was geheel in dei war, waarom een liquidateur werd be noemd, mede om voor de Duitsche autori* teiten de exportzaken af te wikkelen. Deze, liquidateur heeft echter reeds drie jaar deze zaak sleepende gehouden en deze grove na* latigheid is volgens het oordeel der fa* milie de oorzaak van het misverstand* De heer B. heeft tegenover de Duitsche auto riteiten verklaard, dat hij onschuldig is erï dat hij zich steeds bereid heeft verklaard da boeken voor onderzoek ter beschikking te stellen. Men heeft te Enschedé thans alle; gegevens verzameld en deze naar Duitsch* land gezonden. De heer B. vertoefde ge regeld in Duitschland en is er zich nimmer, bewust van geweest de deviezenbepalingen te hebben overtreden PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE BELEVEN NIEUWE AVONTUREN 101 Nu, Pietje en Jantje waren één en al bewondering voor het bouwwerk, en ze verlangden niets vuriger, dan óók zulke kunstenaars te worden. Toen de bakkei even weg was, barstte Pietje, die bij zijn onvrijwillige zwempartijen blijkbaar kou gevat had, in een hevige niesbui uit. Hij rukte zijn zakdoek uit zijn zak, waarbij een voorraad knikkers, die hij er netjes in gewikkeld had, door de bakkerij vloog. '102 Pietje raapte ze zoo goed mogelijk op, waarbij hij er echter niet op lette, dat enkele er van in de jam en de room van een paar taarten terechtgekomen waren. Maar het ergste kwam nog! Toen de bakker even later 'terugkwam, gleed hij uit over een der knikkers, die Pietje, slordig als steeds, op den grond had la ten liggen en daar viel me de brave man met zijn gezicht midden" in ziju kunstgewrocht! '(Wordt vervolgd)j

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2