Arrestaties in Oostenrijk WOENSDAG 23 MAART 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 Ontaarde kunst" te Berlijn Politieke en Cultureele anarchie (Van onzen Duitschen correspondent) Onmiddellijk achter den leeggebranden voomialigen Rijksdag, waarvan geen ster veling nog weet, wat er eigenlijk mee ge daan moet worden, ligt het „Huis dei- Kunst" 'een uiterlijk niet opvallend oud heerenihuis, waar vrij geregeld schilderijen tentoongesteld worden. Zoolang hier toe laatbare kunst tentoongesteld werd, hoorde men er weinig of niets van, maar thans is het plotseling een attractie voor Groot- Berlijn geworden. Sedert meerdere weken stroomen hier duizenden heen, oen persoon lijk vast te stellen, wat men in het Derde Rijk onder „ontaarde kunst" verstaat. I11 eenigszins anderen vorm heeft dezelfde collecte schilder- en beeldhouwwerk maan den achtereen te München groot opzien ge haard. Had men eertijds hef werk ingedeeld naar de kunstenaars en naar de musea en collecties, waar het oorspronkelijk een plaats had ingenomen, thans schijnt men ook dat nog teveel eer voor de „Urheher" gevonden te hebben, want men heeft verschillende afdeelingen ingericht, welke van opvoedkun digen invloed moeten blijken op den leer gierigen bezoeker. Geheel onverwacht herleeft in onze ver beelding de hetze van den vroegeren klas senstrijd, bevinden wij ons als het ware in het land der ontelbare partijen en juist door deze antithese schijnt men ons duidelijk te Willen maken, hoe oneindig veel beter thans alles in Duitschland is. Óp groote cartons kan men achtereenvolgens lezen: „De Marxistische propaganda tegen de Weer macht", „Het ondergraven van het familie leven", „De verheerlijking der onzedelijk heid", „De negatie van het rassenvraag stuk". Men wil hiermede aan de hand der toenmalige „kunst" bewijzen, welk een uit gesproken propagandistisch karakter de kunst in Duitschland van 1918 tot 1933 heeft gehad en hoe zij als het ware uitgebuit werd, om de groote massa, bet volk, méé te ontaarden. Twee verdiepingen met zeventien kamers omvatten het werk van kunstenaars, die eenmaal in het land van denkers en dich ters een vooraanstaande plaats hebben in genomen en ziet men thans hun producten in dit milieu, dan ligt het voor de hand, dat de leek begint te huiveren van ontzetting en afkeer, want de verzamelaars hebben er wel voor gezorgd, dat men hier zooveel mo gelijk „ontaarde" kunst te aanschouwen krijgt, schilderijen, etsen, teekeningen en beeldhouwwerk, waarvan men bij den eer sten aanblik zichzelf afvraagt, wat dit alles nog met Kunst in den gebruikelijken zin des woords uitstaande heeft. Zoo hier en daar heeft men dan zelfs naast sommige wanproducten nog klodderwerk van werke lijke krankzinnigen neergehangen, waar schijnlijk, om te bewijzen, dat dit soort kunst niet veel anders was dan waanzin! Onder het eaamvattende opschrift „Ge schilderde militaire sabotage" ziet men het .werk van Otto D i x hangen, verminkte stumpers, die de gruwelijke gevolgen van den oorlog demonstreeren en onder het op schrift „Openbaringen van Duitsche religio siteit" krijgt men werk van N o 1 d e, M o r g- n e r en K u rth te aanschouwen, waarvan men inderdaad niet kan vatten, dat het ooit een plaats in de een of andere kerk heeft gekregen Tijdens onze eerste rondwandeling wacht te ons een origineele verrassing Terwijl wij zooals dat op elke expositie gebruikelijk en geoorloofd is zoo nu en dan een notitie maakteu, viel hei' ons op, dat een jeugdige S.A.-man telkens kwam kijken, wat er eigenlijk gaande was en toen we zijn vernietigenden blik beantwoordden, stapte hij op ons af met de veelzeggende waarschuwing: „Het maken van notities is ten strengste verboden!" De honderden brave burgeTs om ons heen begrepen hier al even weinig van als wij, maar het verbod verhoogde voor hen klaarblijkelijk de waarde der ontaarde kunst, want men zag plotse ling vergrootglazen en verrekijkers voor den dag halen, om toch vooral niets te missen. Daar dit intermezzo op onze lachspieren had gewerkt, begaven wij ons ter infortnatie en ter kalmeering naar de directie van het „Huis der Kunst". Dr. Wang verklaarde zich onmiddellijk bereid, ons verder per soonlijk rond ve leiden en dat verhoogde voor ons ongetwijfeld de niet al te hooge kunstwaarde dezer sterk propagandistische expositie temeer, waar hii niet steeds den nadruk legde op het woordje „ontaard", doch in bepaalde gevallen zelfs erkende, dat men ook hier met het werk van geboren kunstenaars te doen heeft. „Wij willen niet verhinderen, dat be paalde kunstenaars, die hun vroegere joodsche vrienden niet naar het buiten land zijn gevolgd, er voortaan eerlijk naar kunnen streven, een nieuwe basis voor hun kunst te vinden. Wij moeten echter voorkomen, dat schilders en beeldhouwers uit de clique van zulk een duister verleden aan den nieuwen 6taat. en zijn bevolking worden opge drongen als „geroepen banierdragers van de kunst in het Derde Rijk!"" Zoo hier en daar stelden wij vast, dat men thans ook den prijs heeft aangegeven, welke voor bepaald werk is betaald en men kan nauwelijks gelooven, dat er menechen ge weest zijn. die voor zulk pervers en tenden tieus geklodder duizenden rijksmarken heb ben geofferd. Wij noemen in dit verband een reusachtige houten Christus-si'atue, af komstig uit den Dom van Lübeck, een sym bolische bespotting van wat voor anderen heilig is/ En nog vele andere producten uit dien tijd van geestelijke overspanning en mai> rieele ellende zijn tegen hoogen prijs voor de musea van Berlijn, Dresden, Bre men en andere steden aangekocht! Op zich zelf kan dat gerust betreurd worden, maar zoo vragen wij ons af hing dat niet nauw samen met den toonmaligen tijd en zou inen niet beter do n. den loenmaligcn kunstenaar dit vasthouden aan een bepaal de epoche thans niet al te zeer meer te ver wijten? De Spaansche burgeroorlog NIEUW RECHTSCH OFFENSIEF IN ARAGON Strijd woedt thans bij Huesca Lierta ingenomen Barcelona meldt nieuwe oorlogstransporten |~%E Spaansche nationalisten zijn in Aragon een nieuw offensief begon nen, ditmaal in de bergachtige Streek ten N.W. van de stad Huesca. Op ver scheiden plaatsen wei-den hier de repu- blikeinsche linies doorbroken. De stad Lierta werd gistermiddag om 1 i-ur door de Franco-troepen in bezit geno- Over het geheele front diuurt de op- marsch voort. Juist op het oogenblik dat een regen van projectielen op de schuilplaatsen van de roode troepen neerkwam, arriveerde de Havas-correspondent op een van de obser- ati epos ten der witte artillerie. Ongeveer honderd projectielen per minuut ploften neer in den sector van Lierta, dat 16 K.M. ten Noord-Westen van Huesca is gelegen. Veertig vliegtuigen, die aan den strijd deelnamen, wierpen op een gegeven moment alle tegelijk hun bommen omlaag op de ijandelijke stellingen. Een ontzettende ex plosie volgde, een dicht rookgordijn steeg op en minuten lang was het terrein aan aller blikken onttrokken. De bommenwer pers werdien na eenigen tijd afgelost door jachtvliegtuigen, die in eskaders van negen over de vijandelijke stellingen vlogen. Merk aardig was, dat geen enkel vliegtuig van de rooden werd gezien en dat vrijwel geen schot op.de nationalistische toestellen gelost werd. Alleen op het kasteel Nisano. buiten Lierta, lieüen eenige mitrailleurs zich hoo- ren. Om 11 uur werd tenslotte het sein tot een stormaanval gegeven. Al heel spoedig bleek, dat de vijand zich terugtrok op de stellingen achter Lierta, die eveneens door de natio nalisten onder vuur werden genomen. De strijd duurt inmiddels voort. Ook langs den weg van Alcaniz naar Gandesa duurt de recihtsche opmarsch voort. Naar schatting verloren de republikeinen in dezen sector 2000 man. Onder het materiaal, dat aan de nationalisten in handen viel, be vonden zich drie hondeVd mitrailleurs. De weg naar Catalonië werd ontdaan van alle hindernissen waarachter de vijand ge durende versoheiden dagen een krachtigen tegenstand voorbereidde. Engelschen ontruimen Barcelona De Britsche kruiser „Penelope", welke naar Barcelona onderweg is, zal uit deze stad omstreeks 300 Engelschen aan boord nemen. Het grootste aantal aldaar gevestig- Nieuwe aardrijks kunde De Zugspitze onttroond Men heeft tegenwoordig z'n ver stand wel noodig, om den nieuwen tijd eiken dag weer te begrijpen. Wie kan de nieuwe grenzen van Duitschland al uit het hoofd teeke nen? Wat is de hoogste Duitsche berg? De Zugspitze? O, neen! De hoogste Rijksduitsche berg: Grossglockner: 3798 m. (Zugspitze: 2963). De langste Rijksduitsche rivier: D o n a u stroomt 997 Km in Duitsch land; (Elbe: 761; Rijn: 698). Grooter dan 1914: De grootte van het Duitsche Rijk bedroeg in Km2: 1914: 541.280 1937: 470.699 1938: 554.556 Het grootste land van Europa: Duitschland: 554.556 Km2. In de tweede plaats: Frankrijk: 550.968 Km2. Hoeveel inwoners: 1914 verloren: 6.476.000 inwoners. Land Oostenrijk: 6.760.233. 1934: 66.384.000. 193S: 73.144.233. 't Meest bevolkte land van Europa: Duitschland: 73.144.233. Op de tweede plaats Groot-Brit- tannië en Noord-Ierland: 46.6S1.000. Afstanden: De afstand tusschen het noorde lijkste en zuidelijkste punt van het rijk bedraagt niet meer 894, doch 990 Km. Het zuidelijkste punt ligt niet meer bij Sonthofen en Oberstdorf (Gau Bayerische Ostmark) in de Algauer Alpen, doch ten zuiden van Klagenfurt (Gau Karnten) in de tot de Kara- wanken behoorende Steiner Alpen. Bevolkingsdichtheid (1934): Land Oostenrijk: 80,6 op 1 Km2. Overig Duitschland: 141.0. Stadsbevolking: v Land Oostenrijk: 31.7 en overig Duitschland: 30.2 der geheele bevolking. I-Iet grootere percen tage in Land Oostenrijk wordt ver klaard door het overgewicht der stad Weenen: 1.878.000 bij 6.760.232 inwoners totaal. Naschrift Redactie: De lezer bemerkt, dat men in Duitschland geen rekening meer houdt met Europeesch Rusland Toch is dit nog achtmaal zoo groot als het nieuwe Duitschland, terwijl dat gedeelte van Rusland 27 millioen inwoners méér telt dan Duitschland. Troncoso gevonnist Er is thans uitspraak gedaan in de ziaak betreffende den Spaansehen onderzeeër C2, welke men op de reede van Brest voor de Spaansche nationalisten trachtte te bezetten. De commandant, Troncoso, Grandain en Se- ratz zijn veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf wegens het bezitten van oor logswapens. Voorts zijn zij veroordeeld tot ijf dagen wegens het dragen van verboden vapenen. Duitsche en Italiaansche steun voor Franco De Spaansche ambassade te Londen heeft gisteravond een telegram uit Barcelona ge publiceerd, waarin werd medegedeeld, dat onlangs groote hoeveelheden oorlogsmate- rieel en talrijke deskundigen uit Duitsch land en Italië naar het rechtsche Spanje zijn gekomen om het huidige groote offen sief in Aragon voor te bereiden. Nog steeds komen deskundigen en materieel aan in de rechtsche havens volgenb dit communiqué. In Maart hebben de volgende schepen materieel aan land gezet: de Deutschland te Ceuta, de Franca Fascio te Sevilla, de Ciudad de Ceuta te Algeoiras, de San Juani- to te Tenerife, de Apollo (Italiaan) te Se villa en de Pasajes (Duitsch) te Larache. Vervolgens de Alos (Duitsch) te Sevilla, de Antonio Pigafetta (Italiaan) te Algeciras. Dit laatste schip bracht veertien vecht- wagens en twaalf jachtvliegtuigen. Boven dien de Spaansche schepen Mar Negro, Puerto Santa Maria en Ciudad Alicante te Ceuta. 12 Maart zijn zes Heinkel bombardements vliegtuigen te Melilla aangekomen en door gevlogen naar Spanje. 4 Maart zijn vier escadrilles Heinkel bombardementsvliegtui gen over Frankrijk naar Palma gevlogen, om deel te nemen aan het offensief in Ara gon. Deze toestellen maken deel uit van het Duitsche Condor-legioen, dat bovendien be schikt over twee groepen jachtvliegtuigen on vier escadrilles Messerschmidt jacht vliegtuigen, twee escadrilles Heinkel 51, twee escadrilles Dornier 17 en een escadrille Heinkel 45. Commandant van het Condor- j tegen verkoudheid, griep, keelont- steking zijrt (j)anflavin- legioen is generaal Veidt, de ondercomman- dantcn zijn Neudorfer, Hermann, Scholz, Schroder. Fischer en Zielberg, allen officie ren van de Duitsche luchtmacht. De Italiaansche strijdkrachten werden in groepen van 600 tot 1000 m,an, in totaal 15.000 man. te Cadix en de overige Zuide lijke havens aan land gezet. Bovendien zijn in de afgeloopcn dertig dagen 300 Duitsche en Italiaansche vliegers aangekomen. Aan het hoofd van de Italiaansche troepen staan de generaals Berti en Franciscd. In het tele gram worden vervolgens de namen van de Italiaansche ondercommandanten genoemd. De Duitsche en Italiaansche luchtmacht beschikt, over 150 Fiat-vliegtuigen no 32, 100 Savoia 81, 30 Stormi, 40 Romeo, 40 Junkers, 4b Heinkels en 40 Dorniervliegtuigen. De lest van de luchtmacht, nog ongeveer 700 toestellen, bestaat, uit Messerschmidt-toestel- len en Savoia-watervliegtuigen. Spaak over België's buitenlandsch beleid In een voor de Belgische kamer afgeleg de verklaring heeft minister Spaak ge constateerd, dat de betrekkingen van Bel gië met Italië genormaliseerd zijn. Hij zal binnenkort gelegenheid hebben er in den senaat over te spreken, maar hij kan niet toestaan, dat een vergelijking wordt ge trokken tusschen België van 1914 en Abes- sinië, tusschen de houding van den Negus en die van koning Albert. Spaak kan geen voldoening geven aan hen, die wenschen, dat een gezant bij Franco zal worden benoemd. Hij kan niet gelooven, dat de moordpartij zonder einde in Spanje geëindigd is ten gunste van Franco. Het is een dwaling, zoo meen de Spaak, een partij reeds overwinnaar te noemen wegens de mogelijke overwinning Men moet voorzichtig zijn. Men moet een niet-inmengingspolitiek voeren. De kwestie der oorlogsrechten kan slechts worden be studeerd, zoodra buitenlandsche troepeu het Spaansche grondgebied zullen hebben verlaten. Talrijke vereenigingen worden ontbonden Engeland en de Oostenrijksche vluchtelingen HET A.NP. meldt uit Weenen, dat aldaar van bevoegde zijde wordt geconstateerd, dat, in tegenstelling met de in het buitenland verspreide be richten, waarin gesproken wordt over 10.090 arrestaties en inhechtenisne mingen, Maandagavond te Weenen in het geheel 1742 personen in arrest waren, waarbij zijn inbegrepen zij, die wegens misdaden waren gearresteerd. Het betreft hier niet alleen In hechtenisnemingen wegens overtreding der deviezenwetten, doch vooral ar restaties met het doel vroeger niet ver volgde strafbare feiten alsnog te onder zoeken. Starhemberg, Pater Muckenmann en prof. von Hildebrandt zouden zich niet in hechtenis bevinden. Zij verboeven in het buitenland. De volgende personen zijn volgens of- ficieuse kringen in sommige gevallen op hun eigen verzoek in hechtenis gesteld: Kolonel Adam (vroeger leider van den federalen persdienst); Alexander (comman dant van het weercorps van het vaderland- sche front): Ludwig Bechinie (directeur der veiligheidspolitie te Salzburg); Hans Becker (propagandaleider van het vaderlandsche front); Siegmund Bosel; Ernst Colbert (van de „Telegraf", het bekende anti-fascistische „Hetzblatf'); dr. Ludwig Draxler (gewezen minister van financiën); majoor Alfred Eif- ler (leider van den republikeinschen „Schutzbund" der revolte van Februari 1934); dr. Alfred Gorbach (leider van het vaderlandsche front in Stiermarken); Alfred Gautsch (gewezen directeur der veiligheids politie in beneden-Oostenrijk); gezant Theo- dor Hornbostl (gewezen chef van het pro tocol); hertog Max von Hohenberg en prins Ernst von Hohenberg; dr. Al- brecht Hantsch („arrangeur" van de door Schuschnigg aangekondigde volksstemming): Emil Kristen (majoor van politie, comman dant van de politieke gevangenis, „beruch- ten folteraar van nationaal-socialisten Ludwig Klausner (directeur der Kredat- anstalt)oud-gezant Ludwig (gewezen chef van den bondspersdienst)Joseph Rei- ther (gewezen gouverneur van beneden- Oostenrijk); Schmitz en Seltz (gewezen burgemeesters van Weenen); dr. Ludwig Weiser (eertijds chef der staatspolitie); Voll- gruber (gewezen gezant te Parijs); Wies- er (leider der legitimisten); baron Werckmann (secretaris van keizer Ka- rel, (lsider der legitimisten); dr. Neumann (wegens uitvoer van deviezen) en Louis Rothschild. De hechtenis is, voor zoover zij niet is opgelegd wegens mis daden, bedoeld als tijdelyke laatregel. In vele gevallen zal ij kunnen worden opgeheven. iOodra voor de veiligheid der betrokkenen geen vrees meer be hoeft te bestaan. Schuschnigg en Miklas Uit nationaal-socialistische bron wordt ver nomen, dat de dossiers der te Weenen ge arresteerde personen onverwijld aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen zullen worden. Een groot aantal arrestanten zo vrijheid gesteld worden. Anderzijds wordt vernomen, dat S c h u s c h nigg nog steeds door soldaten bewaak: wordt. Miklas kan gaan waar hij wil. De vroegere burgemeester van Weenen, Schmitz, die er van beschuldigd wordt, leden van een politieke partij van wapenen voorzien te hebben om hen tot tegenstand te hebben aangezet, zal voor het bevoegde ge recht verschijnen. Gisteren zijn dertig personen, die bij plun dering verrast werden, in hechtenis geno men. Van nationaal-socialistische zijde wordt verklaard, dat zich geen nazi's onder hen bevonden. Gelijkschakeling vordert De politie-directie te Weenen stelt op het oogenblih een onderzoek in naar de 18.000 vereenigingen en genootschappen, die te Weenen bestaan. Het meerendeel zal worden ontbonden. Vernomen wordt, dat het Oostenrijk sche leger binnen zeer korten tijd voor zien zal worden van Duitsche uniformen. De „Telegraaf" deelt mede, dat veld maarschalk Goering in de tweede helft van de volgende week naar Wee nen zal komen. Het Duitsche ministerie van vestigt te Weenen een afdeeling, die zich zal bezig houden met pers, radio-omroep, bios cooptheaters enz. Hitier heeft order gegeven, dat de filialen van Duitsche organisaties te Weenen een Oostenrijksch karakter moeten hebben en geheel bestuurd moeten worden door Oostenrijkers van geboorte. De „Amt- liche Nachricbtenstelle" zou blijven bestaan, doch als filiaal van het D.N.B. Vernomen wordt, dat de Tsjecho-Slowaak- sche regeering er in heeft toegestemd, den oud-minister en vroegeren secretaris-gene raal van het Vaderlandsche Front in Oosten rijk, Zernatto, aan Duitschland uit te leveren. Ook de vroegere minister en presi dent van de Oostenrijksche bondsspoorwegen Stockinger, die van Weenen naar Bra tislava is gevlucht, zal worden uitgeleverd. Men verklaart, dat Zernatto de fondsen zou hebben meegenomen, welke hij ontvan gen had voor het plebisciet, dat dr. Schusch nigg op 13 Maart had willen houden. Zernatto en Stockinger zouden reeds onder geleide naar Weenen worden overgebracht Engeland en de émigrés In antwoord op een hem gestelde vraag, heeft Chamberlain in het Lagerhuis verklaard, dat de Britsche regeering geen bevoegdheid heeft, om eenigerlei bijzondere stappen te doen ten aanzien van het goud of de andere eigendommen van Oostenrijksche instellingen, die in banken in Engeland ge deponeerd zijn. Op een vraag betreffende de Oostenrijk sche uitwijkenden heeft Sir Samuel Ho gezegd, dat het van essentieel belang is, te vermijden, dat de indruk gewekt wordt, dat Engeland de deur openhoudt voor alle mo gelijke immigranten. De toegang tot het land moet echter niet geweigerd worden aan be hoorlijke aanvragers, met inbegrip van per sonen, wier werk op wetenschappelijk, artis tiek, zakelijk of industrieel gebied van voor deel kan zijn voor Groot-Brittannië. Er moet echter aan gedacht worden, dat zelfs bij de vrije beroepen het gevaar voor een te groot aantal uitoefenaars niet over 't hoofd mag worden gezien, terwijl ten op zichte vain de zakenwereld en de industrie rekening moet worden gehouden met de sociale en economische moeilijkheden. Wat de naturalisatie van de vluchtelingen betreft, was spr. niet van meening, dat de bijzondere omstandigheden, die door den te gen woordigen toestand ontstaan zijn, eenige reden bieden voor wijziging der wet op de nationaliteit. Een dergelijke wijziging zou in ieder geval niet aangebracht kunnen wor den zonder raadpleging der dominions. Het Lagerhuis heeft tenslotte met 210 tegen 142 stemmen zijn toestemming voor de indiening van een wetsontwerp tot naturalisatie van Oostenrijkers gewei gerd, hoewel Wedgwood een welsprekend betoog ten gunste van de Oostenrijksche vluchtelingen had gehouden. De J apansch-Chineesche oorlog Ernstige spanningen te Shanghai Een Japansch ambtenaar vermoord Vertegenwoordigers van het bestuur van groot-Shanghai, die voorgaven krachtens Japansche orders te handelen, hebben beslag gelegd op een gebouw in de internationale nederzetting, dat ge huurd was door de Chineesche douane administratie en Britsch eigendom is. De indringers verdreven 200 ambtenaren van de Chineesche douane en verklaar den, dat het gebouw thans zal worden gebruikt als zetel voor de administratie van de zoutrechten voor de onder Ja pansch bewind staande gebieden. De douane-autoriteiten hebben zich met de Japanners in verbinding gesteld, doch er zijn nog geen Britsche stappen gedaan. De Japannprs hebben voor alle dis tricten ten Zuiden van de Soetsjaubeek den staat van beleg afgekondigd. Alle toegangen tot den Hongkioe-sector van Shanghai werden gisteravond tusschen 7 en 8 uur plaatselijke tijd gesloten. De reden tot deze maatregelen schijnt te zijn, dat een Japansch militair amb tenaar door een onbekend persoon ver moord is. De moordenaar zou in een auto ontvlucht zijn. Gisteravond is te Shanghai opnieuw een bomaanslag gepleegd op een Chineesch dag bladbureau, dat als een Britsche onderne ming staat ingeschreven. De daders kwamen oer auto aan. Zij losten twee schoten op den dienstdoenden Chineeschen politie-be- ambte en wierpen een bom. Een bediende werd gewond. Er is materieele schade aan gericht. De daders zijn ontkomen. Chineesche dorpen bezet Een Japansche militaire zuiveringsactie tegen Chineesche troepen in het gebied ten Westen van het Tai-meer en ten Noordwes ten van Hangtsja», heeft tot herbezetting geleid van verscheidene dorpen. Van Japansche zijde wordt echter toege geven ,dat de verbindingswegen van Hang- tsjau naar Woehoe en Nanking nog gevaar loopen. Minister-president K o n o j e heeft in het Japansche lagerhuis verklaard, dat het moeilijk is, voorspellingen te doen, waar de grens zal liggen van het optreden van Japan China. „Ik kan zeggen, aldps voegde de premier eraan toe, dat Japan vastbesloten is, geen duimbreed van het bezette gebied te ont ruimen. De regeering stelt plannen op het exploiteeren van de industrieele en eco nomische hulpbronnen der bezette gebie den." Verkiezingen in Danzig? Een beschouwing in de Danziger „Vor- posten", hst orgaan van de nationaali socialistische partij te Danzig, geeft -te ver-: staan, dat binnenkort- te Danzig verkiezin-1 'n zouden kunnen worden gehouden. Het biad schrijft: „De kwestie, of ons parlement eens van uiterlijk zal verandc- is zuiver formeel. Het zou voldoende een datum vast te stellen, waarop de bevolking van Danzig zal kunnen zeggen, of zij bereid is handelend op te -treden vol gens de belangen van de Duitsche poli-; tielc." Staat van beleg in Kaunas De plaatselijke militaire commandant xn Kaunas, de Litausche hoofdstad, heeft gisteravond verscherpte maatregelen uit- gevaardigd ter beschei'ming van den staats O.m. zijn optochten en vei'gaderingen ver boden. In de «tad Kaunas moeten van negen uur des avonds tot vijf uur des morgens alle deuren gesloten zijn. Groot-Brittannië blijft afzijdig Hulp aan Tsjecho-Slowakije noch Spanje Volgens Reuter is de Bintsche regeering tot de slotsom gekomen, dat het oogenblik niet gunstig is voor eenig scherp-omlijndo hindende verklaring ten aanzien van Tsjecho-Slowakije of Spanje. Terwijl de be staande verplichtingen jegens Tsjecho^ Slowakije gehandhaafd zullen blijven, kari geen speciale waarborg van militaire hulp orden gegeven. Het is vrijwel zeker, dat de regeering besloten heeft de politiek van niet-inrnenging in Spanje voort te zetten, Er schijnt echter weinig kans te bestaan op het spoedig bijeenkomen der ondcrcom-: missie. Het lijkt niet wenschelijk, thansf een begin te maken met de voorgenomen Britsch-Duitsche besprekingen. Ten slotte meent men, dat de door de Sovjet-unie voorgestelde conferentie van democratische staten geen nut kan hebben GEEN HELIUM NAAR DUITSCHLAND? „United Press" meldt uit Washington, dat in verband met het dreigend oorlogsi gevaar de ui-tvoer van helium uit de Ver- eenigde Staten zoolang opgeschort wordt, tot de toestand duidelijker geworden is en door de betreffende staten de verzekering is gegeven, dat het helium niet voor oor logsdoeleinden gebimikt zal worden. De Groot-Duitsche verkiezingscampagne Goebbels spreekt te Berlijn In het Sportpaleis te Berlijn heeft Goeb bels gisteravond met een propaganda-rede de verkiezingscampagne geopend voor de a.6. Groov-Duitsche volksstemming. Na overzicht fce hebben gegeven van de jongste internationale ontwikkeling zeide spreker, dat Duitschland het eerlijke voornemen had gehad, met Oostenrijk vrede te sluiven, doch Schuschnigg bleek besloten, onder het mom van loyaliteit de overeenkomst te verbre ken. In Oostenrijk dreigde een burgeroorlog en toen greep de Führer in. Met nadruk keerde spr. zich vegen de be wering, dat de bevolking van Oostenrijk zou hebben gebukt voor een militaire dictatuur. Hij wees erop, dat de regeering-S e y s In- quart het Duitsche leger heeft geroepen. Goebbels is overvuigd, dat bet Oostenrijk sche volk met overweldigende meerderheid voor het nationaal-socialistische regiem zal stemmen. Dr. Goebbels besloot zijn rede met de verklaring: „Een volk van 75 millioen zal op tien April aantreden. Onze verkiezings- kreét zal zijn: Een volk één rijk één leiderl De Sudeten-Duitschers winnen aan invloed De Duitsche „bond van agrariërs", welk; voorzitter, Spina, uit de Tsjechische re geering getreden is, heeft bekend gemaakt, dat hij zich aansluit bij de partij der Su deten-Duitschers. Hierdoor treden de vijf afgevaardigden van den bond automatisch toe -tot de frac tie der Sudeten-Duitschers, die reeds 44 zetels hadden, zoodat zij in het geheel met 49 ze-tels de sterkste fractie van het parle ment vormen. De gevolmachtigde der Duitsche bedrijfs- liedenpartij, Alois S t e n z 1, verklaarde Dinsdag die partij eveneens voor ontbon den. Hij spoorde de leden zijner partij aan, zich aan te sluiten bij de Sudeten-Duitsche partij, onder leiding van Konrad Hen- Duitsche staatslieden naar den Balkan De Berlijnsche correspondent var „Daily Telegraph" meldt, dat veldmaar schalk Goering na het plebisciet op 10 April een bezoek zal gaan brengen aan Zuid-Slavië, waar hij S t o j a d i n o w i t s j te Dubrovnik aan de Adriatische kust zou ontmoeten. Eenige dagen daarna zou hij een bezoek gaan brengen aan een aantal militaire lucht vaartinstellingen. Ongeveer terzelfder tijd zou de minister van buitenlandsche zaken Von Ribben- trop een bezoek gaan brengen aan War schau, tenvijl hij daarna een reis zou wil len maken door de hoofdsteden van den Balkan met inbegrip van Turkije, UIT OOST-INDIE De kolonisatie in Borneo Plannen voor boschbouw Ten aanzien van de plannen betreffende; de arbeidskolonisatie van .Tavaansohe immi- granten in de Z. en O. afdeeling van Boiy neo, vernam het „Nieuws" het volgende: Men overweegt, in de streek langs de Ma< hakkam tusschen Samarinda en Tengga- rong een gebied van 19.000 H.A. te beplan-; ten met een boom, die zeer snel groeit en zacht hout levert, geschikt voor fineexfabri- cage, voor triplex en voor papierbereiding. Het benoodigde werkvolk wil men als kolo nist uit Java laten komen. De kolonistelij krijgen dan het beste deel van de gronden na drie jaar in eigendom, maar ze moeten! eerst volgens de velbouwmethoden, die ook op Java wordt toegepast, een stuk met boo- men beplanten en gedurende drie jaar om derhouden. Als contraprestatie krijgen ze dan het rechit tussohen den jongsten txosch- aanplant padi te planten. De woningen met erven zullen ongeveer elk een bouw be slaan, niet genoeg voor een gezin, om ervan te bestaan. Doch door te arbeiden in de bos- sohen zal men het ontbrekende kunnen aan vullen. Op deze wijze wil men nu een vrij-; wel waardeloos gebied weer productie! maken en tegelijk in tien jaar voor 50Q gezinnen een kolonisatiemogelijkheid schep pen. Men rekent, dat bij een goede exploi tatie na 30 jaar dit gebied evenveel hout zal opleveren als nu uit de heele Zuider- en Óosterafdeeling wordt uitgevoerd. De N.S.B. en de gemeenter a adsverkiezingen Zij neemt er geen deel aan Naar het A.I.D. verneemt, zal 'de N.S.B niet deelnemen aan de gemeenteraadsver kiezingen. Niet alleen zullen geen candida- ten worden gesteld voor de Gemeenteraden, doch bovendien zullen de leden aan de stem ming niet deelnemen. Zooals bekend is de heer Van der Laa- k en, die thans onderweg is naar Nederland, gewikkeld in twee rechtzaken, verband houdende met zijn optreden als algemeen organisatieleider van de N.S.B. hier te lande, Zijn wij juist ingelicht, zoo schrijft hei blad, dan is over de zaak tegen den heet Van der Laaken naar aanleiding van zijn redevoering op den Landdag te Batavia nog geen eindbeslissing genomen. Het schrijf- delict (boycot-Japan behandeld in „Indil Hou Zee") zal vermoedelijk niet tot een ge rechtelijke vervolging leiden. In ieder geval is van de zijde van Justitie geen bezwaar gemaakt tegen het vertrek van den heer Van der Laaken naar Nederland. Het immigratie-quotum Naar „het Nieuws" verneemt, Is het immi gratie-quotum voor 1938 evenals dat voo: 1937, vastgesteld op 1200. De 1200 toegestane immigranten zijn van 15 verschillende land aarden. Het zal thans minder voorkomen zooals nog in het afgeloopen jaar, dat hel immigrantenverblijf te Tandjong-Priok oj gezette tijden druk bevolkt is. De volgende maand wordt te Singapore eer centraal immigratie-kantoor geopend, waar door vijftien immigratie-havens kunnen ver vallen. MET LUCIFERS GESPEELD Boerderij in vlammen opgegaan Gistermiddag is de kapitale boerderij val den heer W. A. Groot Zwaaftink, te Wij he, geheel ,door brand verwoest. De brand is vermoedelijk ontstaan, dooP dat de kinderen in de nabijheid van do hcoiberg met lucifers speelden, waaP door het drog^ hooi spoedig vlam vatte. De motorspuit der gemeente Wij he was na on geveer een uur op het terrein aanwezig, doch toen was de boerderij met schuur reeds fe] aan het branden, zoodat weinif meer kon worden uitgericht. De veestapel kon nog bijtijd® in veilig' heid worden gesteld. Slechts een paar big gen kwamen in de vlammen om. Van defl inboedel werd hoegenaamd niets gered. De boerderij was verzekerd, 't Gemeente1 bestuur was bij het blussdhingswerk aart wezig. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2