KRUSCHENSALTS DOUWE EGBERTS UIT OOST- EN WEST-INDIE DINSDAG 32 MAART 193S EERSTE BLAD PAG. 2 RONDBLIK DE STRIJD IN ARAGON NU het gevaar voor een PoolschLitau- sche botsing gelukkig is bezworen, en ook van de DuitschOostenrijksche sluiting de eerste nieuwigheid af is, keert de aandacht zich weder naar Spanje, waar Franco's Aragoneesshe offensief nog immer voortduurt. Geschiedde de eerste opmarsch in een verrassend élan, geleidelijk is daarop weder een vertraging van tempo gevolgd, gelijk wij zulks uit den Spaanschen broeder strijd gewend zijn. Men moet dit beschou wen als een duidelijke aanwijzing, dat aar weerszijden van de frontlijn de strijd krachten nog immer niet sterk en talrijk genoeg zijn, om een voorloopig met succes bekroond initiatief volledig uit te buiten. Steeds blijft men halverwege stokken, als om adem te halen. Met het veroveren de stadjes Alcaniz en Caspe schijnen de rechtsche kolonnes voorloopig hun krachten te hebben uitgeput; speciaal de weerstand bij Caspe, waar de strijd werd aangebonden door internationale brigades, heeft aa: militairen van Franco harde noten te kra ken gegeven. Thans schijnt het, dat de rechtschen voorloopig opnieuw aan het einde van hun latijn zijn. Intusschen hebben zij op de linksche regeering een gebied veroverd van 2350 vierkante mijlen, met een totaal kantal inwoners van omstreeks 160.000. Bij den opmarsch werden 93 dorpen bezet, tien duizend krijgsgevangenen gemaakt, en vie len aan de rechtschen o.a. 76 kanonnen, 56 gevechtswagens alsmede luchtdoel- en anti- itankgeschut in handen. De terugslag van dit alles is geweest, dat 'opnieuw geruchten de ronde deden over on lusten onder de bevolking van Barcelona, en pogingen van de republikeinsche regeering, om tot een wapenstilstand te geraken. Het rechte daarover komt men natuurlijk niet te weten; wel zou het weinig verwondering be hoeven te baren, zoo althans een deel der Barceloneesche bevolking de moed liet zak ken. Zelden is een stad zoo geteisterd door den niets ontzienden luchtoorlog als juist deze wonderschoone Catalaansche hoofd- en havenstad. Onbarmhartig hebben de vlieg tuigen der rechtschen boven dit dichtbe volkte centrum huisgehouden. Met ontzet ting leest men de berichten over de honder den dooden en de zware verwoestingen, door de luchtprojectielen aangericht. In de wereld is daarover een kreet van afschuw opgegaan. Londen en Parijs hebben zich tot den rechtschen generalissimus gewend met het verzoek, deze teistering der burger-be volking te willen matigen; zij hebben zelfs een poging gedaan bij het Vaticaan, or gelijken geest invloed aan te wenden. Het antwoord van Franco daarop is nuchter en bijna cynisch. Barcelona zou militaire voor raden bevatten en versterkte punten, die hij niet ongemoeid kan laten, zelfs niet ten koste van zoo hoogen prijs, als thans aan levens van grijsaards, vrouwen en kinderen betaald wordt. De vraag doet zich hier dan 'ook voor, of inderdaad het republikeinsche bewind van zijn kant alles gedaan heeft, om werkelijk alle militaire objecten uit het stadsgebied te verwijderen. Doch ook zoo bly'ft de stad een belangrijke aanvoerhaven, wellicht de allerbelangrijkste uit het link sche gebied, een opslagplaats, die moeilijk kan worden ongemoeid gelaten. De tegenslag der linkschen heeft tevens een echo wakker gemaakt in linksche krin gen te Londen en Parijs. Op de Fransche en Britsche regeeringen wordt van die zijde wederom zwaren druk uitgeoefend, om aan het tijdperk der niet-inmenging een einde te maken. Vandaar dat onophoudelijk nieuwe berichten worden gelanceerd over aanvoer van Duitsche en Italiaansche strijd krachten in Spanje, geruchten waartegen over Chamberlain zijn kalmte en tegenwoor digheid van geest blijkt te blijven bewaren. Slechts door zulk een rustige objectiviteit te handhaven behoudt men de gelegenheid het overig Europa veilig door deze politieke branding heen te loodsen. Litausch kabinet dient ontslag in De Poolsch-Litausche besprekingen Het Litausche kabinet heeft zijn ontslag ingediend, hetwelk president S m e t o n a echter heeft geweigerd te aanvaarden, zoo lang minister-president T u b e 1 i s zich nog voor herstel van zijn gezondheid in Zwitserland bevindt. Vermoedelijk zal T u b e 1 i s thans onverwijld naar' Kaumas terugkeeren. Volgens de Estlandsche pers zullen de Poolsch-Litausche onderhandelingen te Tallinn worden voortgezet, totdat de we- derzijdsche gezanten zullen zijn benoemd. Na 31 Maart zullen de Poolsch-Litau sche onderhandelingen langs normalen weg worden voortgezet. De Poolsche pers meent te weten, dat 'de Litausche minister van verkeer een begin heeft gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor het herstel der direc te spoorwegverbinding ttusschen Litauen en Polen. Oostenrijk uit den volkenbond Een onvoorzien geval De Duitsche regeering heeft den secreta ris-generaal van den Volkenbond een nota doen toekomen, waarin medegedeeld wordt, dat Oostenrijk, daar het opgehouden heeft als souvereine staat te bestaan, niet langer als lid van den Volkenbond beschouwd kan [worden. Het Volkenbondspact voorziet niet in de Verdwijning van een staat, doch slechts in Bijn uittreden met een opzeggingstermijn van 2 jaren. Art. 2 van het pact schijnt in dit geval niet van toepassing te zijn, daar het voor den duur van twee jaren het be staan zou veronderstellen van een Ooslten- rijksche regeering. Geen enkele Oostenrijksche regpering heeft dan ook een beroep op den Volkenbond gedaan, of geprotesteerd tegen de Duitsch-! .wet van 13 Maart. Ilegenringen van Volkenbondsleden zullen tins, indien zij dat gepast achten, moeiten protesteeren tegen de omstandigheden, waar onder de aansluiting een feit werd of tegen de schending -van het verdrag van St. Ger main of de protocollen van 1922 en 1932 ®u evenltueel deze aangelegenheid brengen voor jd-en raad of de assemblee. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De opmarsch in Aragon Naar de P.adio Nacional mededeelde, heb ben de Franco-troepen na een krachtige artillerievoorbereiding en luchtbombarde menten hun opmarsch voortgezet en in de zóne ten Oosten van de rivier Gudalope nieuwe dorpen bezet. De vijand bood hard nekkig tegenstand, doch moest zich tenslotte toch terugtrekken met achterlating van tal rijke dooden. Naar aanleiding van de jongste luchtbom bardementen in Spanje heeft Cordel" Huil verklaard: Nu het aantal slachtoffers onder de or schuldige niet-sirijdenden misschien grooter is dan ooit tevoren, voel ik, dat ik namens het geheele Amerikaansche volk spreek, wanneer ik uiting geef aan mijn afschuw over hetgeen te Barcelona is gebeurd en de ernstige hoop uitspreek, dat in het vervolg geen centra van burgerbevolking het doel wit van militaire luchtbombardementen ge maakt zullen worden. De Britsche regeering heeft het Vaticaan uitgenoodigd, soortgelijke vertoogen tot Franco te richten als Engeland en Frank rijk, naar aanleiding van het bombardee ren van de burgerbevolking in Spanje heb ben laten hooren. Een afschrift van de aan Salamanca ge richte protestnota is aan het Vaticaan ge zonden. Franco's verweer Naar aanleiding van de protesten tegen de jongste luchtbombardementen in Spanje wordt van Spaansche nationalistische zijde voor de zooveelste maal erop gewezen, dat steden als Barcelona, Tarragona. Sagunto en andere, vol militaire objecten zijn. Dat bij het bombardement daarvan ook onschul dige burgers getroffen worden, is dieD tra gisch, doch bij oorlogvoering onvermijdelijk. Een ieder, die het karakter van de natio nalistische legerleiding kent, weet, dat bij haar van een opzettelijk bombardeeren van non-combattanten, in het bijzonder van vrouwen en kinderen, geen sprake kan zijn. Men herinnert in dit verhand aan de reeds bij een vroeger soortgelijke gelegenheid door Franco gesproken woorden: „In 't nationalistische Spanje zijn wij zeer gevoelig voor het lijden van anderen". Voorts wijst men erop, dat de regeeringen en groepen, die thans haar verontwaardi ging uitschreeuwen, geen woord van protest hebben doen hooren, toen werkelijk onbe schermde steden in het nationale Spanje door de roode luchtmacht werden gebom bardeerd, De Japansch-Chineesche oorlog Dc strijd om Hsa-Tsjou De Japansche troepen, die zuidwaarts op rukken langs don TientsinPoekou-spoor- weg, bevinden zioh thans op 40 K.M. vau Hsu-Tsjou, waar de TientsinPoekau en de Loenghai-spoorwegen samenkomen. De Japanners, die Han-Tsjwang op do grens van Zuid-Sjantoeng genomen hebben, staan thans tegenover de Chineescho troe pen, die aan den anderen kant Man het on geveer 30 meter breede Keizer Kanaal lig gen, dat de laatste verdedigingslinie vormt vóór Hsu-Tsjou. Japansche verkennings vliegtuigen hebben vastgesteld, diat ongeveer 10.000 man Chineesche troepen geconcen treerd zijn ten zuiden van het Keizerkanaal. Andere Japansche troepen omsingelen I- Tsjou, terwijl I-Hsien ook in Japansche han den is gevallen. Canada krijgt een eigen vlag In het Canadeesche lagerhuis is de kwes tie aan de orde gesteld, dit land een eigen vlag te bezorgen, in plaats van de Britsche Union Jack. Zoowel minister-president Mc. ïzie King als de ojiposivie-leider Bennet betuigden hun instemming met het plan, een commissie te benoemen voor het ontwerpen eener Canadeesche nationale vlag. De vroegere hooge commissaris voor Ca nada in Londen, Ferguson, verklaarde, dat deze plannen „de armzalige en geme lijke pers in vijandig gezinde staten de ge legenheid geven, te verklaren, dat het Brit sche rijk afbrokkelt". Een actie, welke ten doel heeft de Union Jack uit Canada te verdrijven, zou onbere kenbare schade aanbrengen op het' oogen- blik, dat het rijk zulk een standvastig as pect heeft. „Men zegt", aldus Ferguson, „dat Canada een eigen vlag moet hebben, maar ik ben er tegen". Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Rheumatische pijn, spit, jicht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende atvoer- organen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG Bruno Walters dochter in arrest Te TVeenen is mej. Lotte Walter, doch ter van den beroemden dirigent Bruno Walter, die nog onlangs in het Amstar damsohe Concertgebouw een serie concerten heeft geleid, door de nationaal-socialistische autoriteiten in arrest gesteld. Mej. Lotte Walter was de eenige van de familie, die tijdens de ingrijpende gebeurte nissen van de laatste dagen in Oostenrijk in de woning van den dirigent te Weenon vertoefde. De directe aanleiding tot de arrestatie is niet bekend, doch kan gemakkelijk veron dersteld worden en wellicht in verband wor den gebracht met de verklaringen die Bruno Walter heeft afgelegd omtrent zijn defini tief vertrek uit Oostenrijk, nu dat land ia het Duitsche rijk is opgenomen. Bruno Walter zelf is voorloopig naar Monte Carlo gereisd. Hitier binnenkort naar Hamburg Op 29 Maart a.s. zal te Hamburg de te waterlating plaats hebben van een schip van de organisatie „Kraft durch Freude". De Rijkskanselier Adolf Hitler hoopt bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn, welke eveneens door 10,000 Oostenrijkers zal wor den bijgewoond. De heliumlevering aan Duitschland Amerika gaat talmen Havas meldt uit Washington, dat de Ame rikaansche regeering zou talmen met de levering van een aanzienlijke hoeveelheid helium aan Duitschland. I c k e s, de minis ter van binnenlandsche zaken en president van de hcliumcommissie. zou zich tegen on middellijke levering verzetten. Hij zou vreezen,1 dat het gas niet alleen voor de nieuwe Zeppeling, maar voor mili taire luchtschepen gebruikt zal worden. De Britsch-Italiaansche besprekingen De Italiaansche ambassadeair te Londen, Grandi, is uit Rome teruggekeerd, waar hij heeft deelgenomen aan de Engelsch-Ita liaansche besprekingen. In gezaghebbende kringen te Rome wordt volgens Havas verklaard, dat de Italiaansch- Engelsche onderhandelingen op zeer bevre digende wijze voortgang hebben. Luchtvaartbesprekingen te Dublin Lindbergh, die zijn eigen vliegtuig be stuurde, en een aantal ambtenaren van het Britsche ministerie van luchtvaart en van het ministerie van posterijen, zijn gisteren van Croydon vertrokken, om de rijksconfe rentie voor Transatlantisch luchtverkeer bij te wonen, welke heden te Dublin wordt ge opend. De regeeringen van Ierland en Canada zijn vertegenwoordigd, evenals de Imperial Airways. Er zal beraadslaagd worden over de instel ling van geregelde post- en passagiersdien sten over het Noordelijk deel van den At.- lantischen Oceaan en de opstelling van een voorloopig program voor de dit jaar te hou den proefvluchten. Lindbergh zal de Pan American Air ways vertegenwoordigen. Wrakhout van Kingsford Smith* vliegtuig Op het eiland Aye aan de kust van Birma zijn wrakstukken gevonden, welke, naar men gelooft, afkomstig zijn van den eendek ker, waarmede Sir Charles Kingsford Smith op zijn recordvlucht van Engeland naar Australië in 1935 tusschen voor-Indië en Singapore spoorloos is verdwenen. In de onmiddellijke nabijheid van deze plaats heeft men het vorige jaar een vlieg tuigwiel gevonden, waarvan met zekerheid kon worden vastgesteld, dat het toebehoord heeft aan het toestel van Kingsford Smith, de „Lady Southern Cross". De oorlog zonder beperkingen Het luchtwapen beslist den uitslag Italiaansche meeningen over den strijd der toekomst Uit twee dezer dagen uitgegeven officieele Italiaansche documenten blijkt, dat de Italiaansche generale staf ervan overtuigd is,, dat de vol gende oorlog gewonnen aal worden door ten bliksemsnel toegebrachten slag hij het uitbreken van den strijd. Generaal Pariaoi, onder-staats secretaris van oorlog, schrijft in zijn inleid:ng tot de legerbegrooting: „Het fundamenteel© beginsel van once militaire training is een oorlog met een snelle beslissing". In het rapport, dat de begrooting voor luchtvaart begeleidt, wordt de theorie naar voren gebracht, dat een overweldigende luchtaanval den weerstand van den vijand zal verpletteren. De partij, aldus wordt gezegd, die zijn eigen grond kan verdedigen door een bi k semsnel luchtoffensief, dat den weerstand van den vijand zal breken, in de vitale pun ten van zijn eigen gebied, zal winnen. Een dergelijk offensief moet bij den aanvang zelf van den oorlog in de schaduw van '»ijn vleugels het kenmerk dragen van een macht, die geen verdediging kan stuiten In een toekomstigen Europeeschen oorlog cn dit beteekent onvermijdelijk een wereld oorlog, zal de luohtmaoht de voornaamste rol spelen en den loop van den oorlog en dien van de geschiedenis leiden en behecr- schen. Voortgaande verwerpt het rapport de op vatting der Britsche militaire critici, vol giens welke de luchtstrijdkrachten in Spanje niet hebben beantwoord aan de verwach tingen. De oorlog in. Spanje, aldus het rap port, is een burgerorlog, waarin men aan den kant van generaal Franco tracht de overwinning te behalen met een minimum van bloedvergieten en eigendomsvernieling Dat maakt een groot verschil met den on be perkten oorlog, zonder handschoenen aan, die onvermijdelijk het gevolg zou zijn van de botsing der volkeren in een algemeen conflict, waarvan leven en dood der naties, overheersching of slavernij van geheele /oi- keren zouden afhangen. Wanneer de lucht aanval ook maar 'één oogenblik losbreekt van zijn beperkingen, zooals dit kort gele den te Barcelona geschiedde, wordt zijn actie door het geheele vijandelijke kamp gevoeld. De ontzetting, die ontstaat op hei punt, waar de slag valt, verspreidt zich en weerkaatst zelfs over de grenzen van het conflict heen. Ook in China kan men geen reken ng houden met de z.g. beperktheden van den luchtaanval. De groote steden zijn niet tot de fundamenten vernield, omdat de invaller zóó zeker is van zijn uiteindelijke overwin ning, dat hij zich kan veroorloven het mini mum aan vernieling aan te brengen. In een wereldbrand zullen geheele volkeren en niet alleen tegenover elkander staande strijd machten gebroken worden. Het rapport bespreekt dan verder de ont wikkeling van de buitenlandsche lucht machten en herhaalt de meening, dat Enge land niet voldoende recruten kan krijgen voor zijn strijdkrachten. Engeland heeft snel de laatste denkbeelden over vliegtuigen toegepast, lichten metalen bouw ingevoerd en de stroomlijn aanvaard. Het neemt ern stige maatregelen, om het land uit te rusten tegen de mogelijkheid van een oorlog. Het blijft echter ten achter, niet in materieel opzicht, maar ten opzichte van de man schappen en van den geest van bereidheid tot vrijwillige dienstneming, welke van essentieel belang is in een zoo individualis tisch wapen al6 de luchtmacht. jqU MOTORRIJWIEL V0 9 VERZEKERING MaaUc&appif - Sneeh Abessinië nog steeds onrustig Generaal Terruzzi, de onder-staais- seeretaris voor Italiaansch Afrika, heeft in de Italiaansche kamer erkend, dat er in Abessinië een opstandige beweging is ge weest. Hij zeide, dat er volkomen rust heerschte in Harrar, Galla en Sidamo, maar dat gevallen van opstandigheid en plunde ring zijn voorgekomen in Amhara. Deze fei ten hebben ons genoopt, aldus Terruzzi, tegenmaatregelen te nemen, waardoor gelei delijk normale toestanden terugkeer „Wij kunnen niet verwachten, zoo voegde hij hieraan toe, dat menschen die eeuwen lang geleefd hebben van overvallen en plun deringen, terstond volgzame burgers worden, maar de tegenwoordigheid van onze gewa pende macht brengt overal rust en orde". GEMENGD NIEUWS Boerderijtje uitgebrand Met vijf stralen gebluscht Gister werd de brandweer van Amster dam gealarmeerd voor een brand in een alleenstaand boerderijtje aan den voet van den Buiksloverdijk, aan de overzijde van het IJ. Het huisje, dat uit een van steen opgetrokken woongedeelte en een groote houten schuur bestond, was weldra in vlammen gehuld. Aangezien de aan de an dere zijde van den dijk gelegen nieuwe woonhuizen tengevolge van de windrich ting ernstig gevaar inliepen, werd het alarm „middelbrand" gegeven, waarop zich een motorspuit van de kazerne-De Ruyter- kade bij die van de post-Plaatijzerweg voeg de. terwijl voorts nog de gereedschappen- en de personenwagen uitrukten. De blussching leverde weinig moeilijk heden OD, aangezien het vuur,- dat met in totaal vijf stralen op de waterleiding werd bestreden, aan alle zijden kon worden aan getast. Niettemin brandde de woning ge heel uit. terwijl de schuur tot den grond toe afbrandde. Van den inboedel kon niets worden gered. nabhisschina nam daarna nog eenige uren in beslag. Wat de oorzaak van den brand betreft, moet worden aangenorpen, dat deze te zoe ken is in een brandend petroleum-toestel, waarop een ketel water stond. De schade wordt door verzekering ge dekt, ECHTE FRIESCHE HEER EN-BAAI OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK De Christelijke Staatspartij De heer G. de Raad voorzitter Naar bekend is, hoopt Mr. C. C. v. H e 1 s- d in gen medio 1939 zoo schrijft „De Ba nier", Chr. Alg. Weekblad voor Ned.-Indië, na het sluiten der huidige Volksraads periode na een 30-'jarige werkzaamheid hier te lande te repatrieerden. Reeds tijdig had hij het H.B. der C.S.P. van dit voorne men op de hoogte gesteld, zoodat voldoende tijd overbleef om in zijn vervanging te voor zien. Op nauwgezette wijze is de keuze van zijn opvolger voorbereid. Op de algemeene vergadering van hoofd bestuur en vertegenwoordigers der afdeelin- gen werd met algemeene stemmen besloten den heer G. de Raad als nieuwen voor zitter der Christelijke Staatspartij, tevens eersten candjdaat der partij voor den Volks raad, aan te wijzen. Terug uit Boven-Digoel BUITENZORG, 22 Maart. (Aneta). Bij gou vernementsbesluit is aan 35 geïnterneerden vergund van Boven-Digoel terug te keeren. Een befaamd olifantenjager Dezer dagen werd, na een negenjarig ver blijf in dit gewest, van Palembang naar Tegal overgeplaatst de inspecteur van poli tie der 1ste klasse K. G r e e v e, een Nimrod bij uitnemendheid, aldus meldt de corres pondent van het Bat. Nbl. ve Palembanfe. De heer Greeve heeft welgeteld, reeds 74 olifanten neergelegd. Hij overtreft met dit respectabele cijfer het'aantal dikhuiden, dat door den, in Indië welbekenden olifanten jager, wijlen den heer Ledeboer (die ten slotte in Afrika door olifanten gedood werd) is neergelegd. Meermalen kreeg de heer Greeve op dracht, zich naar door olifanten bedreigde en vernielde sawah's en bevolkings-aanplan tingen te begeven, om de vernielzuchtige kolossen onschadelijk ve maken. Hij stond dan ook, vooral in de omgeving van Marta- poera, in hoog aanzien hij de Inlandsche hoofden en de bevolking. PAARD ÜP HOL GESLAGEN Terwijl de 83-jarige landbouwer J. Vis- scher uit Rouveen met paard en wagen huiswaarts keerde sloeg het paard op hol. V kwam onder de wielen terecht en werd zwaar inwendig gewond opgenomen. Medi- sohe hulp heeft niet meer mogen baten. Aan de gevolgen van het ongeval is de oude man overleden. Een plechtigheid j in den Jogja'schen kraton s Het reinigen der poesaka's Elk jaar en wel in de Javaansche maand j Soera heeft het reinigen van de poesaka's (erfsieraden en wapens, die in den reuk van heiligheid staan) in den Jogjaschen kra- i ton plaats. Dit jaar zou die plechtigheid gebeuren op Vrjjdag-Kliwon 11 Maart. Zij duurt altijd vier dagen en wel van 8 uur i des ochtends tot soms 3 k 4 uur 's middags Het gebeurt achter de particuliere verblij- ven van den Sultan, in de z.g. bangsal habrit Op den eersten dag is, aldus de Loc., 1 Zijne Hoogheid zelf aanwezig, teneinde de hoogste der poesaka's, de Kjahi Hagen (plè- rèt) een drietal speren persoonlijk te reinigen, hierbij geassisteerd door den oudst aanwezigen pangeran. Indien de rijksbe stuurder er i3, krijgt hij Kjahi Kopek (eeö kris) schoon te maken. De andere pang©- rans worden belast met andere krissen. Hev aantal krissen is zoo groot, dat de rel- L niging ervan twee volle dagen in beslag neemt. Op den derden dag komen de speren aan de beurt, terwijl op den vierden alle onder© soorten van poesaka's gereinigd worden. Op de drie andere dagen heeft de oudsf aanwezige pangeran de leiding. Gamelan-uitvoeringen te Batavia Sinds eenigen tijd worden te Batavia, in het Museum aan hev Koningsplein, open bare gamelan-uitvoeringen gegeven, welk© vooral van de zijde van het inheemsche publiek bizonder worden op prijs gesteld- De toeloop werd de laatste maanden steeds groover, waardoor het noodig werd maatre gelen te treffen. Deze bestonden hierin, dat voor in het gebouw controlehekken ge plaatst werden, terwijl iedere bezoeker zich moest voorzien van een (overigens koste loos) toegangskaartje. Van deze toegangs kaartjes waren er totaal 1500 beschikbaar, zoodat er dus nooit meer dan 1500 personen tegelijk binnen konden zijn. In de practijk is dan ook gebleken, dat dit wel het getal is, hetwelk niet overschreden mag \xorden. wil men voorkomen, dat er gedrang ontstaat. Tegelijkertijd werd inmiddels de mogelijk heid geopend om cijfermateriaal te verza melen. Zoo kon worden vastgesteld, dat op Zondag 29 Aug. 1937 niev minder dan 4050 personen het museum bezochten, terwijl op 31 Aug. (den verjaardag der Koningin) het record-aantal van 6550 personen geboekt werd. Zondag 5 Septeimber werd een totaal bereikt van 4300 bezoekers. Daarna toen was dan ook de Pasar Gambir voorbij vertoonden de cijfers aan zienlijke vermindering. Op 12 September boekte men 1S00 bezoekers, op 26 September 2250, waarbij nog valt aan te teekenen, dat op eerstgenoemden datum een Javaansche, op laatstgenoemden Zondag een Soendanee- sche gamelan-bespeling plaavs vond. Het jaarlijksche gemiddelde bezoek wordt geschat tusschen de 150 000 en 200.000 Hoe Tsjecho Slowakije thans door Duitschland is begrensd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2