Jüiettur* GTouratit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Prot. Chr, Mijnwerkers bijeen FIRMA D. KATZ Abonnementsprijs! Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscfte zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» No. 6349 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 22 MAART 1938 18e Jaargang aitortentieprtnett: Van I tot 3 regels KJ7*/> Elke regel meer 032'U Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels ...*-*••«•« 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend (2.10 A.J.O. EN C.J.V. De begrijpelijke vreugde, waarmee de sociaal-democraten het twintigjarig be staan van hun Algemeene Jeugd Centrale yieren, bewijst weer eens klaar hoezeer de geestelijke inzichten in die kringen gewij zigd zijn. Lang voor de stichting van de A.J.C. wa ren er, als we het met deze initialen mogen zeggen, de C.J.V., de Christelijke Jongelings Yereenigingen. De Gereformeerde Jongc- lingsbond viert welhaast zijn vijftigjarig bestaan en het Nederlandsch Jongelings Verbond is nog aanmerkelijk ouder. De A.J.C. ging dus niet voorop, maar yolgde en wel op zeer groote afstand, wat de tijdsruimte betreft. Trouwens, het leek er aanvankelijk volstrekt niet op, dat de sociaal-democraten in deze richting iets zouden doen. De ouderen onder ons kun nen het zich nog heel goed herinneren, dat in de roode pers bij voorkeur smalend ge sproken werd over de Christelijke Jonche- lingen", die zich met dingen en problemen bezig hielden, waarmee de jeugd zich lie ver niet bemoeien moest. Of, om het nog duidelijker te zeggen, men was in breede rationalistische krin gen van meening en de sociaal-demo craten sloten zich daarbij met overtuiging aan dat de jeugd volmaakt „geestelijk vrij" moest blijven om later naar welge vallen tusschen de verschillende richtingen te kunnen kiezen. Men moest de jonge menschen niet door ondenvijs en opvoe ding trachten te winnen voor de kerkelijke en politieke overtuiging der ouders. En dat immers was de bedoeling van de Christelijke Jongelingsvereenigingen. De oorspronkelijk exotische planten volgden aanvankelijk de richting van de Amori- kaansche organisatie, waar ontspanning en geestelijke bewaring voorop gingen en niet vorming voor het latere leven; maar van lieverlede kwam dat laatste bij alle hoe groot ook de verscheidenheid was voorop te staan en het resultaat is in ons kerkelijk, sociaal en politiek leven over duidelijk merkbaar. Welnu, de sociaal-democraten^ die eerst niet veel meer dan schimp of een mede lijdend lachje over hadden voor deze gees telijke activiteit, begonnen een kwarteeuw geleden dit voorbeeld te volgen en nu voor twintig jaar werden de verschillende roode jeugdorganisaties in de Centrale de A.J.C. bijeen gebracht Wat men in anderen gelaakt had, deed men nu zelf in versterkte mate. Van de A.J.C wordt thans met vreugde getuigd, 'dat haar leden midden in het volle leven willen staan en meestrijden in de roode gelederen. Wij verstaan deze vreugde. Het jubileum der A.J.C. kan voor ons slechts redien zijn om te zorgen, voorzoover aan ons staat, yoor steeds nieuwe, jonge recruten in de legermacht welke de vaan van Jezus Chris tus volgen wil. Enorme smokkel van Sigarettenpapier Honderd verdachten door de Bredasche rechtbank veroordeeld 134000 boekjes aangeslagen! Niettegenstaande de zware straffen, welke aan smokkelaars van sigaretten papier door den Bredaschen politie rechter wordt opgelegd, neemt deze smokkelhandel van dag tot dag toe. Het smokkelen heeft een omvang aangenomen, welke aan het fabelach tige grenst. Drommen steuntrekkers uit geheel Ne derland komen de Moerdijkbrug over om in België sigarettenpapier te koopen of te halen en dit frauduleus in Nederland in te voeren. Vroeger kwamen de verdachten zelf voor 'den politierechter doch den laatsten tijd laten de heeren verstek gaan en zenden groote papieren epistels aan den officier .van justitie, waarin zij om een voorwaar delijke veroordeeling vragen. De politierechter gaat daar niet op in en steeds volgt een zware gevangenisstraf. In de zitting van den politierechter te Breda, werden gister niet minder dan 85 zaken betreffende het smokkelen van siga rettenpapier behandeld, met in totaal bijna 100 verdachten, w.o. verscheidene vrouwen. In totaal waren niet minder dan 134000 boekjes sigarettenpapier aangeslagen en verbeurd verklaard, terwijl meermalen de auto of de motor, het rijwiel enz. eveneens werden verbeurd verklaard. Als men weet, dat de aangeslagen boek jes voldoende zijn voor de vervaardiging .van 13 millioen sigaretten, dan kan men begrijpen, welken omvang dit smokkelen heeft aangenomen. In totaal zou het rijk, indien de smok kelaars niet waren betrapt, voor een be drag van 15.000 20.000 benadeeld zijn. Van de bijna 100 verdachten, welke gis ter terecht stonden, waren niet minder dan 40 verdachten uit Rotterdam afkomstig, 12 uit Amsterdam, 7 uit Utrecht, 3 uit Dor drecht, 2 uit Haarlem, 2 uit Den Haag. 1 Uit Alkmaar enz. enz. Dat de straffen niet malsch zijn wordt wel bewezen door het feit, dat deze vari eerden tusschen 1 week en 4 maanden ge vangenisstraf, terwijl de geldboeten vari eerden van 4.— tot 600.—. In totaal werdep niet minder dan 2650 dagen gevangenisstraf opgelegd, benevens een totaal van 1955.— boeten. De toestand van Zwitserland Het handhaaft zijn neutraliteit [-> IT den aanvang der gisteren be- gonnen Zwitsersche parlements- zitting heeft de Bondsraad een verkla ring afgelegd over de Zwitsersche neu traliteit, waarin o.a. wordt geconsta teerd, dat do wijziging van de politieke kaart van Europa niet een verzwak king van de politieke situatie van Zwitserland kan ten gevolge hebben. De onafhankelijkheid en de neutrali teit van het eedgenootschap blijkt in tegendeel meer dan ooit onontbeerlijk te zijn voor de handhaving van het Europeesche evenwicht. Van alle zijden werden ons op dat punt plechtige verzekeringen gegeven. Haar waarde is onbetwistbaar. Geen onzer drie buurlanden kan verlangen of wenschen, dat Zwitserland verdwijnt. Geen hunner bedreigt onze democratische staatsinstellingen, die één der voornaamste redenen van bestaan zijn van het eedge nootschap en zijn 22 kantons. Het is een eeuwenoude missie van Zwit serland in Europa om in het belang van allen de doorgangen van de Alpen te be waken. Zwitserland dekt en beschermt de vitale deelen der grensgebieden van zijn buren. De wil van het Zwitsersche volk, deze missie te vervullen en zijn onafhan kelijkheid te doen eerbiedigen ten koste van zijn bloed is unaniem en onwrikbaar. Zwitserland houdt zich van buitenland- sche twisten afzijdig. Iedere aanval tegen de onschendbaarheid van onzen bodem zou een verschrikkelijke misdaad beteekenen tegen het menschenrecht. De uit de ge beurtenissen te trekken les laat geen en kelen twijfel over. Onze pogingen, onze volledige neutraliteit te doen erkennen, moeten worden voortgezet en ten einde worden gebracht. Inderdaad moet iedere mogelijke dubbelzinnigheid te dezen op zichte worden weggenomen. Bovendien is het noodig, dat wij er nqar streven, met ieder onzer buren en in de zelfde mate" correcte en vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden. De strijd, welke in het buitenland wordt geleverd tusschen tegengestelde politieke stelsels, regardeert onzen staat niet. Ieder volk is vrij, zich zijn eigen binnenlandsch regiem te verschaffen. Het Zwitsersche volk is vereend en moet vereend blijven in den wil, zich te verdedigen tegen wien ook en tot den laatsten ademtocht voor het on vergelijkbare vaderland, dat God ons heeft gegeven. Laat ons in deze tijden steeds dieper we ten door te dringen in de missie, welke de Voorzienigheid ons heeft toegekend. Laat ons bewijzen, dat een democratie als de onze het regiem is van gedisciplineerde vrijheid en dat niemand de hechtheid der federale banden zal kunnen verbreken. De Europeesche vraagstukken Donderdag een verklaring van Chamberlain? In het lagerhuis heeft Chamberlain in antwoord op een desbetreffende vraag, verklaard, dat de Britsche regeering het Rus sische voorsvel tot het houden van een con ferentie der belangrijkste mogendheden ter bespreking van de annexatie van Oostenrijk ontvangen heeft en bestudeert. Chamberlain voegde hieraan toe: „Ik ben echver niet bereid, vooruit te loopen op de algemeene verklaring, die ik spoedig hoop af te leggen ten aanzien van de verschillen de problemen, die zich voordoen tengevolge van den tegenwoordigen toestand. Op de vraag, of met Amerika besprekin gen gevoerd werden over de recente gebeur tenissen in Europa, heeft Chamberlain ge antwoord, dat de Britsche regeering in al- gemeenen zin de Vereenigde Staten in ken nis heeft gesteld van haar houding ten op zichte van de recente gebeurtenissen in Europa. Vermoe d wordt, dat Chamber lain Donderdag in hef lagerhuis een verklaring over Engelands buitenlandsche politiek zal af leggen. Wenscht Catalonië' aansluiting bij Frankrijk? Het liberaal Belgische dagblad „Gazetta" dat verwijst naar een onlangs door Van der Velde over den toestand in Spanje geschreven artikel, meldt, dat de regeering te Barcelona, overstelpt door de jongste gebeurtenissen en in het nauw gedreven door een voor haar wanhopig geworden situatie, zeer binnenkort ertoe zou overgaan om aansluiting van Catalonië bij Frankrijk te verzoeken. Reeds deze week, of wellicht de volgen de zou dit voornemen verwezenlijkt worden Mevrouw Dollfuss te Brunnen De weduwe van Dollfuss is met haar beide kinderen gisteravond onverwacht te Brunnen aan het Meer van Luzern aange komen. Zij heeft haar intrek genomen in een hotel en denkt eenige dagen rust te nemen. Zij is voornemens haar beide kin deren op een naburig instituut, waarschijn lijk te Schwyz, te plaatsen. GEZIN MET VIJF KINDEREN AAN DEN DOOD ONTSNAPT Groote brand in Den Haag In den afgeloopen nacht, tusschen half twee en half drie, heeft een groote brand gewoed in het perceel Hemsterhuisstraat 196 te Den Haag, een eerste etage mei een zolder, bewoond door den timmerman W. P. An gen ent, met vrouw en vijf kin deren. De familie, die in een diepen slaap verzonken was. werd dermate door het vuur verrast, dat zij slechts ternauwer nood het leven heeft weten te redden Dank zij het feit, dat de vader wakker werd van een zwaren slag en buren even eens nog juist op tijd het vreeselijk onheil gewaar werden, zijn geen dooden te be treuren. De brandweer wist door krachtig ingrij pen de vlammenzee te bedwingen. De voor kamer en de zolder zijn geheel uitgebrand terwijl een er onder gelegen slagerij van de wed. W J o n g e n e e 1, groote water schade opliep. Ook deze vrouw met haar beide dochters moest halsoverkop de vlucht nemen. Toen de heer A. van den slag. dien hij hoorde wakker werd, bemerkte hij de brand en stelde onmiddellijk alles in het werk om zijn kinderen en vrouw te red den. Deze sliepen nog en één voor één moest hij ze wakker schudden. Drie kin deren sliepen heneden en twee op kamer tjes op den zolder. Nadat vier kinderen naar buiten waren gebracht moest de man nogmaals naar boven om zijn vrouw en het laatste kind te redden. Onbegrijpelijk was het voor den man hoe hij door den verstikkenden rook. waarmee het heele trapgat gevuld was. «s gekomen. De rijwielhandelaar, L Berk, die in ge noemde straat op No. 202 woont, was door zijn kordaat optreden mede oorzaak, dat bij dezen brand geen menschenlevens zijn te betreuren. Het gebeurde greep de vrouw van A. zoo aan, dat ze verschillende malen achter el kaar het bewustzijn verloor. Bij den rijwiel handelaar werden allen voorloopig onder gebracht, later werden de kinderen daar in het gebouw van het Leger des Heils liefde rijk opgenomen. Van de bovenwoning brandden de voor kamer en een zoldervertrek geheel uit De vlammen waren zoo fel naar buiten gesla gen dat ook de raamkozijnen en de dakgoot door het vuur werden verteerd. De brandweer heeft met eenige stralen op de motorspuit uit de Prinsestraat de vuur zee gebluscht de spuit van de Aróhimedes- straat die mede was uitgerukt behoefde geen dienst te doen. Wel heeft de ladder wagen goede diensten bewezen. Wat de oorzaak betreft hieromtrent heeft men geen zekerheid kunnen krijgen. Ver moedelijk moet ze gezocht worden in de kachel van de huiskamer, daar hierin het eenige vuur lag, dat in huis was. Herdenking van het twintigjarig bestaan van den Bond Van strijd en zegen Ledental in 1937 iets gedaald Militair lesvliegtuig verongelukt Bestuurder ongedeerd Gister is op het militaire vliegkamp te Soesterberg een vlieg-ongeval gebeurd met een Koolhoven-lesvliegtuig, dat bijzon der goed is afgeloopen. Het vliegtuig, dat bestuurd werd door den sergeant-leerling vlieger Fopma is bij het landen afgegle den en terecht gekomen op een weg, welke •het vliegkamp doorsnijdt. Het toestel sloeg over den koip en werd ernstig beschadigd. De zitplaats van den bestuurder werd slechts zeer licht beschadigd. Sergeant Fop ma bleef ongedeerd. Met behulp van toegeschoten militairen kon hij uit het toestel worden bevrijd. Vijf Spanjaarden teruggestuurd Franco heeft hen opgespoord Men zal zich herinneren, dat in Dec. van het vorige jaar vijftien Spanjaar den, die hier te lande geïnterneerd waren, plotseling met de Noorderzon waren verdwenen. Uit het onderzoek bleek, dat zij hun eerewoord hadden gebroken en naar Spanje onderweg waren. De overgebleven Spanjaarden ondergingen hierdoor een belangrijke beperking van hun vrijheid. De Nederlandsche Regeering heeft thans bericht ontvangen, dat vijf van de ge vluchte Spanjaarden in het rechtsche Spanje zijn opgespoord en weer onderweg zijn naar Nederland. Zij bevinden zich aan boord van het Braziliaansche s.s. „Elmi- rante Alexandrino", dat 15 dezer uit Vigo is vertrokken is en morgen te Rotterdam wordt verwacht. De terugzending van de voortvluchtigen heeft geruimen tijd gevorderd. Dit hield al lereerst verband met het feit, dat zij niet in een groepje bij elkaar waren gebleven, doch zich over geheel Spanje, naar gelang van hun belangen, hadden verspreid. Som migen schijnen ook naar het front te zijn gegaan. Hun opsporing werd door dien oorlogstoestand in Spanje verre van verge makkelijkt. Tenslotte had men er echter eenige ge vonden en deze zouden naar Nederland worden teruggezonden. Een nieuwe moei lijkheid deed zich nu voor, n.l. het vinden van een geschikte vervoergelegenheid. Per trein de reis maken, werd minder ge- wenscht geacht, doch men vond een goede scheepsgelegenheid. Gister ontving de ver tegenwoordiger der Spaansche nationale regeering te 's-Gravenhage telegrafisch be richt uit Burgos, dat vijf van het vijftien tal op den terugweg zijn naar ons land. De overige tien, zoo werd medegedeeld, 1 zullen zoo» spoedig mogelijk volgen. Te Heerlen werd gister het 20-jarig bestaan herdacht van den Prot. Chr. Mijn werker sbond. Deze herdenking viel samen met de twintigste algemeene ver gadering van den Bond. De voorzitter, de heer H. Ploeg, heeft in zijn ope ningswoord wolkom geheeten den heer A. Stapelkamp, van Utrecht, voor zitter van het C. N. V. en Ds. Prins. Baptistisch predikant te Treebeek. Daar na gaf hij een uitvoerig overzicht van de geschiedenis van den Bond an de positie in het heden. Klein en bescheiden is, zoo zeide spr., hel begin van den Bond geweest Veel ervan ligt in het duister. De eerste mannen uit het Bondsleven zijn reeds verdwenen. Prac 'tisch stonden zij alleen. Er waren velen, die van opvatting waren, dat een Prot .Chr Mijnwerkersbond niet noodzakelijk was. Er was een Chr. Mijnwerkersbond. gesticht als onderdeel van de Duitsohe Chr. organisatie, interconfessioneel van opvatting. Men was van oordeel, dat de Prot. Chr. Mijnwerkers weinig in getal zich rustig bij den Chr. Mijn werkersbond konden aansluiten. Enkele hunner namen daarin zelfs een vooraan staande plaats i^. Maar niet allen bevredigde deze toe stand. Er waren Christenmannen, die wel \oor organisatie voelden, maar die zich niet hij den Chr. Mijnwerkersbond wilden vo> gen en die toch ook geen lust voelden, om toe te treden tot den later gestichten socia listisehen Mijnwerkersbond, die in den oor logstijd meermalen zijn revolutionair karak ter had gedemonstreerd Een kleine groep mannen heeft het ten slotte gewaagd, tegen de algemeene opvat tingen in, den P.C.M.B. te stichten. Veel moeilijkheden overwonnen Vee! moeilijkheden moesten overwonnen worden. Het C.N.V. hield de neuren voor dnZv mannen gesloten en verwees hen naar den Chr. Mijnwerkersbond, welke echter langzaam maar zeker verroomschte. On danks alles werd echter het werk voortgezet. Niet zonder resultaat In 1919 scheidde zich de Chr. Mijnwerkersbond van het C.N.V. af. Toch kon dit nog niet direct besluiten nu den P.C.M.B. toe te laten. Dit duurde tot in 1920 en met ingang van 1 Januari 1921 werd de P.C.M.B. tot he.t C.N.V. toegelaten. Hier mede was het isolement veibroken. De P.C.MB. kreeg zitting in de contactcommis sie en kon het eigenlijk vakvereenigings- werk worden aangepakt, In 1925 werd de heer Kok aangesteld als propagandist en dit bracht-het-ledental in enkele jaren be langrijk omhoog. Thans is de P.C.M.B. in het mijngebied van beteekenis. In vele commis sies heeft hij zitting en dankbaar mag wor den gewag gemaakt van den zegen welk? God op den arbeid heeft geschonken De toestand in het mijnbedrijf Spr. behandelde hierna den- toestand in het mijnbedrijf, welke in 1937 belangrijk is veibeterd. Hiervan kregen de arbeiders een Een recordtemperatuur /""\P 20 Maart is te De Bilt de maxi- mum temperatuur hooger ge weest dan sedert het begin der waar nemingen in 1897, zoo vroeg in het jaar is voorgekomen. De maxima zijn geweest 19,8 gr. Celsius op den 20sten en 20,6 gr. op den 21sten. De vroegere hoogste temperatuur tot den 20sten bedroeg 18,9 gr. Cel sius, tot den 21sten 19,9 gr. Celsius. Ook wat den regenval betreft, levert Maart een record. Te Amsterdam is sedert 1 Maart slechts 2 m.M. regen gevallen. rechtmatig aandeel. Een loonsverhooging van twee maal 5 pet. werd verkregen, als mede diverse verbeteringen in de C.A.O. Reeds is de verbeterde verlofregeltag in wer king getreden. Verkregen kon ook worden een bedrag voor de verbetering der pen sioenen. Er is reden om dankbaar te zijn roor dat resultaat, temeer omdat uit heel het verloop der acties wel gebleken is. dat de Christelijke organisaties haar actie op een juist plan hadden ingezet De verbete ring is gekregen in de lijn. door de Christe lijke organisaties aangewezen. Wat de positie van den Bond zelve be treft. stelde het teleur, aldus spr., dat het ledental in 1937 terugliep, n.l. van 508 tot 479. Dit jaar is echter weer een stijgende lijn verkregen. Vorige week was het leden tal weer gestegen tot 490. Het ledenverlies kwam tot uitdrukking in de financiën. Het Bondskapitaal daalde van f 7724,84 tot f 6853,99. Daarentegen steeg het kapitaal van de werkloozenkas van f 13.372,90 op f 31.225,81 Een vermeerdering dus van f 17.852,919. y Spr. besloot zijn openingsrede met te vvij- zen op de roeping, die élk der leden heeft. Vernieuwde trouw aan de beginselen is noo dig. opdat de Bond als een brandende fakkel zijn lich't blijvend doe schijnen in den strijd voor gerechtigheid en recht op het sociale lerensterrein. Nieuwe bosch- en heidebranden Gistermiddag omstreeks twee uur is brand ontstaan in de heide onder het Broek te Netersel. De brand breid de zich snel uit en sloeg over naar het Kwikbosch. Door wind en vluchtend wild werd de brand in verschillende richtingen verspreid langs randen hak hout, zoodat in korten tijd op tal van plaatsen brand was uitgebroken. Ondanks het feit. dat tallooze personen het blusschingswerk hadden aangevat, bleek dit onbegonnen werk. De brand plantte zich over de Beerse op het gebied van Westerbeers en Casteren voort Hon derden H.A. gemeentelijke en particuliere bossdhen hakhout en jong dennenbosch zijn door het vuur verteerd. De schade is nog niet te overzien. Hij wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Ook brand te Stroe Nauwelijks is de eerste zomerdag van dit jaar aangebroken, of hier en daar is hei en bosch in vlammen opgegaan. De Veluwsche hoschbrandweer is reeds tot actief optreden geroepen geworden, aangezien in Stroe een heidebrand werd gesignaleerd door de op de torens verblijvende brandwachts. On der leiding van den burgemeester van Bar- neveld. den heer J. We strik, tevens hoofdleider der Veluwsche boschbrand weer, is men erin geslaagd de brand tot een vierde deel van een H.A. te beperken. Meisje aangerand Verdacht individu maakt Tilburg onveilig In de Leenheerenstraat te Tilburg is een 25-jarig meisje aangerand door een ver dacht uitziend individu, dat de pet diep op het hoofd had gedrukt De man ging het was 's avonds laat naast het meisje loo pen, doch zei geen woord. Op een nog onbe bouwde plek van de Leenheerenstraat, op enkele honderden meters afstand van de woning van mej. B., greep de kerel het meisje plotseling bij de keel en wierp haar op den grond. Mej. B. gaf een gil, maar des ondanks zou het voor haar toch nog slechter zijn afgeloopen, indien niet toevallig drie personen zich in de buurt hadden bevonden, die een en ander hadden gezien. Zij kwamen op het tweetal toegeStormd. waarna de aanrander het ijlings op een loo pen zette en wist te ontkomen. Het meisje was ihtusschen weer van den grond opgestaan; uiteraard was ze zeer overstuur, doch zij bleek eahter geen letsel te hebben bekomen. De zaak is in handen der politie gesiteld. Het behoeft geen betoog, dat het geval, nauwelijks 14 dagen na den laffen sluip moord op de 19-jarige Netty Reijnders in de Heikantschebaan, ongerustheid in Tilburg heeflt gewekt. In Pulchri Studio te Den Haag werd gisteren het 25-jarig bestaan herdacht van den Armenraad. Tijdens de rede van Minister Van Boeijen; naast hem rechts de heer J. R. Snoeck Henkemans (voorzitter) en Mr Dr W. .4. v. Sonsbeeck lCommissaris der Koningin in Limburg) VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Ds J. Douma, Geref. predikant te Arn hem, heeft emeritaat gevraagd. Gisteravond heeft Toscanini in Deif Haag het Residentie-Orkest gedirigeerd. Op 20 en 21 Maart is in De Bilt de maximum-temperatuur hooger geweest dan sedert het begin der waarnemingen^ in 1897, zoo vroeg in het jaar is voorge-. komen. Het ligt in de bedoeling in de Kerst* vacantie van dit jaar Dr Euwe een matcK van veertien partijen tegen Capablanca ill Nederland te laten spelen. Het Geref. Tractaatgenootschap „Filip* pus" zal op 22 Mei a.s. zestig jaar hebben! bestaan. Voor de Bredasche rechtbank zijn hon* derd personen wegens het smokkelen vart sigarettenpapier veroordeeld. Heidebranden hebben in de afgeloopeil dagen honderden hectares hakhout eif dennebosch verwoest. Te Heerlen is de 20ste algemeene ver* gadering gehouden van de Prot. Chr* M ij n werkersbond. Het Litausche kabinet heeft zijn ont* slag aangeboden. Italiaansche meeningen over den toe* komstigen luchtoorlog. Verklaringen van den bondsraad ovef de positie van Zwitserland „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERKI VRAAGT TARIEVEN I PAULUSSEN N.V-DEN HAAG' V«f uur het uur roor RIJKBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede Spoorstraat 33/37, Dieren, Tel. 4202 DOORLOOPENDE TENTOONSTELLING VAN 17e EEUWSCHE OUD-HOLLAND- SCHE MEESTERWERKEN, ITALIAAN SCHE en VLAAMSCHE PRIMITIEVEN. Dagelijks geopend van 96 uur* Vertrek Hr Ms. „Nautilus" Vanochtend negen uur is de mijnenlegger, tevens politiekruiser, Hr. Ms. „Nautilus" uit Nieuwediep vertrokken voor een reis naar Gibraltar en Tanger. De „Nautilus" zal 30 Maart in de Straat van Gibraltar de „Hertog Hendrik" aflos sen, die dan de reis gaat voortzetten, o.a» naar Madeira. De „Nautilus" wordt 10 Juni weer in Nieuwediep terugverwacht. Een reis langs Nederlandsche Rechtbanken N. J. A. S. thans zonder vaste woonplaats* behalve dan dat hij gedetineerd is in het' Huis van Bewaring, is bezig aan een rond reis langs de Nederlandsche Rechtbanken* De Rechtbank te Haarlem gold zijn eersta bezoek. Maandag verscheen hij voor den Haagschen Politierechter, waar hij haast had, want des middags moest hij in Amster dam terecht staan. Dan volgt nog do Rechtbank te Zutfen en ook in Leeuwarden heeft men nog wat met hem te doen. S. maakt zidh schuldig aan oplichting* Aan den heer Verweij te Bodegraven had hij een heel verhaal gedaan over zijö werkzaamheid aan een advocatenkantoor* en langs een heelen omweg, had hij ia ieder geval f3. Verweij uit de zak weten te kloppen. Maar later was uitgekomen, dat het verhaal op bedrog berustte. Er werden enkele getuigen gehoord, die mede in kennis waren gesteld van hetgeen S. wist te ver halen. De verdachte gaf de feiten wel toe* maar vertelde dat de Rechtbank te Haar lem een ipsvchiaters- en een reclasseerings* rapport over hem liet inwinnen. De Politierechter vond het daarorrt goed, om thans zijn veroordeeling in de serie aan te houden, totdat deze rapporten verschenen zullen zijn. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN 9a de aan de °rde van OranJ#-

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1