®&¥ER©a<J *9 MAART TWEEDE BLAD PAG. 5 Een luchtopname van de haven van Barcelona met omge ving, op welke stad door de vliegtuigen van Franco bom- OAMvaïlen plaats vinden, welke reeds vele slachtoffers hebben gemaakt en zware schade hebben aangericht. In de Nobelstraat te Utrecht werd groote stagnatie veroorzaakt, doordat 'n luxe auto bekneld geraakte tusschen een gemeentebus en een tramwagen. Firma KLAAS FOPPEN Rzn. ARNEMUIDEN (Zeeland) Telel. 19 Garnalen Pellerij- en Groothandel T Dagelijksversch# pelde garnalen prijze» Hét best» adres voor-derrgrooti »n kleinhandel BLUVEND MOTVRIJE VLOERBEDEKKING ROFFELRIJMEN GEMEEN Zoo waren dan de mazelen Ook in hun dorp gekomen En Rietje had daar zoo terloops Veel prettigs van vernomen: Ze waren héél goedaardig, en Het zou niet lang meer duren Of meester Jansen moest de school Wel met vacantie sturen. Nou, Rietje vond dat kostelijk! Zij kon het nog niet wennen Op school, waar ze niet anders deed Dan gekke streepjes pennen En cijfers schrijven, 1, 2, S En rare letters leeren, Nee, eerlijk, kleine Rietje kon Haar vrijheid slecht ontberen En toen zei moeder op een dag: „Pa, kijk-er-is naar Jantje! 'k Zie roode plekjes in z'n hals En pukkels op z'n handje!'* „De mazelen!" zei pa direct. En Jan ging in z'n bedje, Dat werd vlak voor het raam gezet; En toen begon het pretje: Jan kreeg van alle kanten fruit, Een zak vol nieuwe vijgen, En sinaasappels om nu van Jaffa's maar te zwijgen - En appelmoes, en bessensap, En andre heerlijkheden Jan werd ontzaggelijk verwend, En Rie werd ontevreden. Ze werd zelfs schrikkelijk jaloersch En zette 't op een huilen; Toen kwam ze met haar groot verdriet Aan moeders boezem schuilen En zei: „Ik ben de oudste toch!'* Toen zweeg ze, wat verlegen, En snikte: ,,'t Is geméén dat Jein Éérst mazels heeft gekregen!" (Nadruk verbodenLEP. LENS. BOOM S AAMBEIENZALF Vanaf den Haagschen Toren Een week van vergaderen. Voorts: naar buiten! Den Haag: Residentie en wereldstad. Toren en doopvont. Tos- canini op komst. Volgens Aristoteles is de mensch een gezelligheidewezen. Had hij in onze dagen geleefd, ffij zou tot sta ving van deze stelling zeker gewezen hebben op de Hage naars. De bewoner van de Residentie is een sociaal we zen, een gezelligheidswezen 'A^H bij uitstek. Het is niet al te gewaagd, een dergelijke ver onderstelling, die intusschen méér is dan een veronder stelling, hier in dezen brief neer te leggen. Zoo ge het mocht betwijfelen, bedenkt dan, dat op het redactioneele lijsfje voor Woensdagavond niet minder dan 20 vergade ringen prijkten. Het was een „gezellige" reeks. En op onze beurt willen we niet met be twijfelen beginnen, maar toch mogen we bij het uit schrijven van vergaderingen en samen komsten wel bij voortduur ons afvragen, of er iets kan gezegd of beluisterd worden, dat. van waardij is. Er is ook nog zooiets als een huiselijke sfeer. En als wc daarvoor aandacht vragen, dan is het tevens we erkennen het gaarne zij het ook in de laatste plaats, omdat een dergelijke over vloed van vergaderingen het aan de redac tie wel eens moeilijk maakt, om willen we in de Grieksche philosophie blijven ieder het zijne te geven en op de ruimte van de krant' het beginsel van de verdeelende ge rechtigheid toe te passen. Trouwens, zij, die aan het vergaderen een rem willen aanleggen, hebben het getij meo. De dagen lengen. En tegelijkertijd geven de wandelsportvereenigingen het parool uit dat de wandeltraining moet beginnen. We hebben naast de vergaderingen nog andere instituten. die aan de gezelligheid ten goede komen, en dat is onder meer elke verecni- ging, welke zich erop toelegt, den Hagenaar uit de groote stad te brengen en hem voor eenige oogenblikkc-n te verplaatsen in de uit gestrekte natuur. Het ware grove ondank baarheid, zoo de bewoner van de Hofstad, die over zooveel fraais in de omgeving be schikt niet zoo nu en dan de hielen licht We spraken daar van Den Haag als een groote stad. En aan de uitbreiding van het verkeer werden we weer herinnerd, doordat aan de verkeerspolitie opnieuw aandacht is besteed. Met die verkeerspolitie is het bin nen onze contrei») uitnemend gesteld. Wer den voor eenigen tijd, kort na elkaar twee auto's in dienst gesteld, die. met die naren van Hermandad bemand, er voort durend opuit zijn, gevaren van den weg zoo mogelijk tot nul terug te voeren en on- voorzichtigen en roekeloozen op hun socia len plicht te wijzen dat kan zelfs in Der. Haag noodig zijn' ook de seinlichten oc de drukke uren ondergaan steeds verbete ring Nu is bovendien het aantal verkeers agenten tijdens de spitsuren vergroot. We moeten hot toegeven: voorzoover we ons op eenig voertuig voortbewegen, hetzij au'o, autoped of fiets, cenig gemopper kunnen wo Piet immer oij onszelf onderdrukken, als we laat zijn en voor een stoplicht of seinlicht ^vachten moeten. Maar terstond zeggen ons verstand en ons hart als om strijd, dat we schromelijk onbillijk zijn, en berouwvol wachten we onze beurt af, die bovendien nooit lang op zich laat wachten. Overigens hebben Hagenaars niet altijd haast. We zien vanaf den Haagschen toren, vol gens den titel van dezen brief. De Groote Kerk heeft echter behalve den forschen en tevens sierlijken toren nog een voorwerp, dat thans wel bijzondere aandacht gaat ver dienen. We denken daarbij aan het doop vont. Het doopvont in de Groote Kerk is een historische plaats en op deze plek zullen, naar we hopen, nog vele historische mo menten komen. Het is van beteekenis, dat het nieuwe exemplaar van het doopvont thans nagenoeg gereed is. Het geheel rust op een breed rond voetstuk van Slavonisch eikenhout. Het middenstuk is afgezet door ebbenhouten lijsten. Op dat middenstuk komt het achtkantige gouden doopbekken te rusten. Het stuk, dat ook voorts zeer fraai van compositie is, zal in kleur worden aangepast aan den preekstoel. Zoo bereidt men zich in de kerkelijke gewelven weder om op kerkelijke hoogtijdagen voor. Het kunstleven in de Residentie even als dat in de Maasstad schikt zich voor de ontvangst van een groote onder de groo- ten in het rijk van de beoefenaars van ie muziek, voor de ontvangst van Arturo Tos- canini Deze dirigent van zeer bijzondere ar tistieke capaciteiten heeft als zoovelen de schokken beleefd van de wisselingen in het politieke wereldaspect. Hij, die in den oorlog bij zijn strijdende broeders door zijn tonen het'strijdersvuur heeft brandende gehouden, moest het aaama beleven, dat hij in Italië, zijn vaderland, miskend werd. omdat hij weigerde, vóór ie concerten de fascisten- marsch te spelen. Hij kon daarvoor een mo tief aanvoeren, dat in de fascistische en de nationaal-socialistische staatsleer op zich zelf zeker niet misstond. Hij wilde, zeide hij. politiek en kunst niet vermengen. Wat zeg gen de nationaal-socialisten? „Men mag godsdienst en politiek niet vermengen". Do bestrijding met hun eigen wapenen was hun zeker niet welgevallig. Intusschen is Tosca- nini voortgegaan met zijn missie, de wer ken der groote toonkunstenaars te her scheppen voor een aandachtig gehoor. Zulk een streven wordt gelukkig nog gewaar deerd. TORENWACHTER. BOVENTALLIGE ONDERWIJZERS VOOR RIJKSREKENING Bij de behandeling van de Onderwijsbe- grooting in de Tweede Kamer, deed de Min. van Onderwijs mededeeling van zijn voor nemen om nu voor het oogenblik een wijzi ging van de leerlingenschaal voor de lagere scholen niet mogelijk is, in de moeilijkste gevallen een voorziening te zullen treffen door een extra-onderwijzer voor Rijksreke ning toe te staan, met toepassing van het tweede lid van art. 56 der L.O.-wet. Nu de uitvoerbaarheid van dit plan uit een door de schoolinspectie ingesteld summier onder zoek is gebleken, zullen de beslissingen voor de scholen, die zich met een aanvraag tot den Minister wenden, niet lang meer behoe ven uit te blijven. Een opname van den bekenden dirigent Arturo Toscanim tijdens een repetitie met het Residentie-Orkest voor de hier te lande te geven concerten. In de Middellandsche Zee vinden uitgebreide Engelsche vloot manoeuvres plaats, waaraan de thuis- en Middellandsche Zee- vloot deelnemen. Een viertal oorlogsbodems, welke deelnemen; v. voren n. achteren: Revenge, Royal Oak, Rodney en Nelson. Kunst en Letteren Marius Richters Bij zijn zestigsten verjaardag herinneren aan de imponeerende ramen der Rotterdamsche Z-uiderkerk, die met elkander reen monument van Protestantsche kunst vormen zoor s er in ons land geen tweede aan te wijzen is. En wij besluiten met de hoop uit te spreken, dat de verjarenden schilder niet alleen nog de tijd en de kracht moge ontvangen om zijn werk en zijn ver mogen nog verder te perfectionneeren, maar hem inzonderheid de voldoening gegeven zal worden, dat het geldsbedrag om de laatste „kapel" der Zuiderkerk te voorzien met het glas, dat daarvoor kant en klaar staat, be schikbaar zal komen. Maarschalk Eduard Smigly Rydz, opperbevelhebber van het Poolsche leger. De bekende Rotterdamsche kunstschilder Marius Richters hoopt Zondag 20 Maart den 60-jarigen leeftijd te bereiken. Wij hebben al gemeld, dat deze gelegen heid is aangegrepen om in aet Stedelijk Museum te Amsterdam een jubileumtentoon stelling van Richters' oeuvre te houd an. Jni dit comité hebben o.a. de hoofddirecteur i an het Rijksmuseum Dr. F. Schmidt-Degenei en de directeur van het Stedelijk Museum Jhr. D. C Roëll, de burgemeesters van Rotter )arr. en Hiillegersberg en de directeur van het Museum Boymans, de heer D. Haonema, zitting. De samenstelling van het comité voor de jubileumtentoonstelling toont reeds ie groote waardeering, die voor het werk van dezen kunstenaar op het oogenblik wordt gevoeld. Marius Richters heeft dezen jubileumleaf- tijd niet langs gemakkelijke wegen bereikt. Wie zijn roeping tot een kunstloopbaan volgt, zooals hij heeft gedaan, zal het in den regel niet gemakkelijk hebben, want het individua lisme van den kunstenaar van formaat komt zeer licht in botsing met de conventionaliteit van het groote publiek en er is vaak heel veel taaiheid en doorzettingskracht voor noodig om de mate van erkenning te berei ken, die althans Jen grondslag moet vormen voor 's kunstenaars maatschappelijke be staansvoorwaarden. Het leven van Marius Richters past vrij wel in het schema van deze redeneering. Hij heeft in zijn leven zware teleurstellingen ondervonden, maar hij is overtuigd gebleven van zijn roeping; heeft daarin bevrediging gevonden en mag nu met voldoening en dankbaarheid op .Ijn loopbaan terugzien. Hij doet dat en kan dat temeer doen omdat hij een geestelijke leerschool heeft doorgemaakt, die hem gevoerd heet' tot de seréne hoogten van den overtuigden Christen. We hoorden het hem kort geleden nog, zonder omhaal zeggen, dat hij, afkomstig zijnde uit een Gereformeerd gezin, door zijn werk in paga- nistischen kring was geraakt, doch, daar geen bevrediging vindende, via een „humanisti sche" levensbeschouwing, tot de overtuiging gekomen is, dat Jezus Christus het middel punt van alles is. Zijn afkomst heeft in zijn levensbeschouwing een Calvinistischen inslag achtergelaten. Het zijn uiteraard de werken van religieus monumentalen of r eligieus-moraliseerenden aard waarin die „gerichtheid" van den kun stenaar uitkomt. Maar het blijkt óók uit de ingetogenheid van zijn niet-uitgesproken- religieus-getint werk. Men zal Richters n.l. nooit op eenige uiting van een wulpschen geest betrappen. De waardigheid, de ernst behoudt bij hem ook in zijn „wereldsche" werk de overhand. Wij hebben wellicht dezer dagen nog de gelegenheid om nog eens op zijn oeuvre als geheel in te gaan. Nu deze Rotterdamsche artist een leeftijd bereikt heeft, die tot terugblikken uilnoodigt, zij het voor hat oogenblik voldoende, dat wij hem var. harte gelukwenschen en onze groote bewondering uitspreken voor zijn veelzijdi- gen arbeid. Aan **eler leven heeft zijn werk dieper inhoud, hooger waarde gegeven. .Wij behoeven daartoe nog alleen maar te Chr. Zang- en Oratoriumvereen. De algemeene vergadering De algemeene vergadering van den Kon Bond van Chr. Zang- en Oratorium vereen i- gingen zal 18 en 19 April a.s. te Rotterdam worden gehouden. Aan den avond van 18 April (2en Paaschdag) zal een kerkcon- cert gegeven worden door een groot gem. koor onder leiding van den heer G. C. Kouwenhoven te Maassluis en den organist der kerk, den heer J- H. Besse- I aar Jr., nadat 's middags de vier groepen van den Bond (C.O.V., directeuren, Evan gelisatie- en Mannenkoren) van den bond zullen hebben vergaderd. Dinsdag 19 April vindt de jaarvergadering plaats. Van het hoofdbestuur zijn aan de beurt van aftreding de heeren R. B ei n te- ma, H. L. Golterman, W. de Jong Wzn. en Ger. Lecointre, welke door 260 afdeelingen opnieuw candidaat gesteld zijn. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering wordt Utrecht voorgesteld. Na afloop van de morgenvergadering zal de Bond officieel ten stadhuize door B. en W worden ontvangen- In de middagve. gadering zal optreden de heer J. HL B Spaanderm n als leider van een oefening met koor. Karl Kautsky in Nederland Uit Oostenrijk gevlucht De 83-jarige Karl Kautsky, de beken de socialistische theoreticus, is gistermiddag met zijn 73-jarige echtgenoote met het Tsje chische Douglas-vliegtuig op Schiphol aan gekomen. Het bejaarde echtpaar, dat Oosten rijke definitief heeft moeten verlaten, zal rich in Nederland vestigen, aangezien het partijbestuur van de S.D.A.P hen een rustig r verblijf in ons land heeft aangeboden. Men vreesde aanvankelijk nadeelige gevolgen van de verre reis voor den bejaarden schrij ver. die den laatsten tijd heel slecht ter been was en zich in zijn woning met een rolstoel moest .voortbewegen, De luchtreis Een haventafereel, een doek van ongeveer 16 M2, dat Marius Rich ters in 1920 voor de Raadzaal van het Rotterdamsche Stadhuis schil derde. Zooals bekend, heeft men de Raadzaal ten slotte toch zonder wandbeschïldering gelaten. heeft hem echter veeleer verkwikt dan ver moeid en ondanks de emoties, waaraan de laatste weken voor hem zoo rijk waren, was zijn physieke toestand zoodanig verbeterd, dat hij bij aankomst van het vliegtuig, ge steund door eenige vrienden, die hem kwa men begroeten, te voet het toestel kon ver laten en loopende den korten afstand naar het douanegebouw kon afleggen. Nadat de noodige formaliteiten waren ver vuild, vertrok Kautsky naar de stad, waar hij voorloopig zijn intrek in een der hotels heeft genomen, om, na van de vermoeienis sen van de reis te zijn bekomen, voor ge- ruimen tijd de gast te zijn van een zijner vrienden te Amsterdam. SOEST KRIJKT INKWARTIERING Bij het gemeentebestuur van S o e s t is be richt binnengekomen, dat in die gemeente achthonderd man, behoorende tot het infan terie-garnizoen te Amersfoort, gelegerd zul len v/orden. Dit contingent zal worden on dergebraoht in leegstaande gebouwen en bif particulieren. SUPER VALSPAR VOOR LUXE WAGENS DE ALLERBESTE NITROLAK „GEMBO" N.V., Afd. Lakken. WlnscboteD VerKuopK&otoor: J. noSB A C» Prinsengracht 782. A'dam-<

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5