Ihritiur £eïtn<hd)t Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Belangrijke uren voor Midden-Europa Chateau Paulet abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 P:: dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Lo&se nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» CL Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 19 MAART 1938 18e Jaargang gbbertrnti£prij?en: Van I tot 5 regels Elke regel meer0.22'/, ingezonden Mededeeliogen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meerf 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau fordt berdkend 0-10 NO. 6347 Geen fascisme noodig In aansluiting aan een onlangs ver schenen boek is dezer dagen in ons blad een vrij gunstig oordeel geveld over de gevolgen van de economische ordening, .welke de dictator van Italië in de laatste jaren tot stand bracht. Daartegen rijst geen enkel bezwaar. Men kan zoowel principe als middelen van een hervormer veroordeelen nochtans sommige goede resultaten kennen en zelfs toejuichen. Denken we ook niet zoo over de gevolgen der gru- jvelijke Fransche revolutie? Ten aanzien van de fascistische wenteling staat het niet anders, ja veel- zins heel wat beter. Want terwijl de leuze „vrijheid, gelijkheid en broeder schap" in bloed is gesmoord, schijnt het ideaal van den duce. de samenwerking tusschen „kapitaal en arbeid", zij het ook niet zonc.er geweld, althans voorloopig Voor een goed deel verwezenlijkt te zijn. Met dit te erkennen aanvaarden we echter volstrekt niet de onmisbaarheid van het fascisme. Zelfs al gaven we ten volle de doeltreffendheid van het middel toe, dan sluit dat een zedelijke veroor deeling niet uit; terwijl dit laatste tot de conclusie kin leiden dat de vergaarde vruchten innerlijke gaafheid missen en dat zulks te eeniger tijd zal blijken. Ook ten onzent gaan we het pad van 'de regeling van de onderlinge verhoudin gen in de maatschappij steeds meer op. Ordening noemen velen dat. Over dat woord twisten wij nu niet. En nu is het eigenaardig en verblijdend, dat wie historisch verloop nagaat, altijd weer op het pionierswerk van twee Christenstaats lieden stoot: van Dr. Kuyper, die groote principieele richtlijnen trok en van Minis ter Talma, die de eerste wetgevende fun deering legde. Ongetwijfeld beroepen de Koomscn- Katholieke sociologen zich gaarne op richtinggevende pauselijke encyclieken, maar Talma's praktisch initiatief vindt m hun kring even groote waardeermg als bij ons. En wat is dan zijn onsterfeh]ke ver dienste? Dat hij als een dictator althans gepoogd heeft om het economische leven een organisatie op te leggen, waardoor rijn maatschappij-ideaal werkelijkheid zou kunnen worden? Integendeel; wie hem moeizaam heeft zien strijden zou soms gewenscht hebben, dat hij zich nu en dan maar wat minder van den invloed van Peis, organisaties en parlement had aan getrokken. Maar dat kon Talma niet. Want daar door zou hij geheel in strijd gekomen zijn met zijn Christelijke levensovertuiging en met zijn ideaal van een georganiseerde samenleving volgens het gebod der liefde. De grondgedachte, de fundeering van Talma's sociale wetgeving was de ver werping van het beginsel van den klas senstrijd en de solidariteit tusschen patroons en arbeiders; deze uitdrukking genomen in de ruimste beteekenis van het woord. Dat wil dus zeggen: een sa menwerking, niet bij decreet van een dic tator voorgeschreven, maar als vrucht van een Christelijke levensovertuiging; waarbij hij om woorden van onze dagen te bezigen ook een beroep deed op hen, die het Christendom nog uit tra ditie aanhangen. Vandaar om één bewijs van dit laatste te geven «jat hij de sociaal-democraten steeds vermaande om een voorbeeld aan hun Engelsche partijgenooten te nemen. Wie eerlijk is, zal moeten erkennen, dat Talma een ziener was, maar ook, dat we het fascisme niet noodig hebben voor de hervorming der maatschappij; het Christendom blijft een levende kracht. Hitier spreekt het Duitsche volk toe; de Rijksdag wordt ontbonden. Vreedzame regeling in het geschil tusschen Polen en Litauen Gisteravond heeft Hitier verantwoording afgelegd. Hij hield een rede van ruim een half uur, om „verslag uit te brengen". De Duitsche Rijksdag, waarin voor de eerste maal ook afgevaardigden van Oostenrijk hadden plaats genomen, heeft den Rijkskanselier geweldig toegejuicht. De rede begon met een verhandeling over het nationaliteitsbeginsel zooals zich dat in de 19e eeuw ontwikkelde. De afloop van de wereldoorlog vergrootte de Duitsche verdeeldheid. Men praatte wel over zelfbeschikkingsrecht, maar verkrachtte op brutale wijze het recht van vele millioenen Duitschers. Wat voor primi tieve koloniale stammen werd erkend, werd aan Duitschers onthouden. Duitschland is nu weer een wereldmacht geworden, aldus Hitier. Hij bracht dank aan Italië voor zijn houding en zei dat het land en de grenzen van dezen vriend voor altijd onaantastbaar zijn. De spil die deze landen verbindt, diende tot bevestiging van de vrede. Hitier garandeerde ook de Fransche grenzen, maar heeft over die van Tsjecho-Slowakije geen woord gerept. Tenslotte kondigde Hitier aan dat de Duitsche Rijksdag werd ontbonden en dat op 10 April niet alleen in Oostenrijk doch ook in Duitschland een volksstemming zal plaats hebben. Bijna 50 millioen Duitschers zullen dan stemmen. Ten slotte vroeg Hitier hem opnieuw vier jaar te geven om de thans uiterlijk voltrokken aansluiting ook innerlijk voor allen ten zegen te doen strekken. Uit Warschau wordt vanmiddag officieel meegedeeld, dat Litauen het Poolsche ultimatum heeft aanvaard. Verder deelt het Estlandsche telegraaf-agentsehap mede, dat de Litau- sche gezant hedenmiddag het antwoord der Litausche regeering aan den Poolschen gezant heeft overhandigd, en dat het, naar men meent te weten, Polen waarschijnlijk voldoening zal schenken. EaI De verlenging van den diensttijd Lttl ro. Het gemeentebestuur van Apeldoorn Fe: heeft van Defensie bericht ontvangen, dat in in verband met het onder de wapenen blij ven der lichting 1937/'38 tegen 29 Maart a s. 'er, driehonderd man van het zestiende regi- ment infanterie uit Amersfoort te Apel doorn zal worden gelegerd, or Dit aantal zal worden aangevuld met een gw deel van het korps m.otordienst, omvattende honderd man. De manschappen zullen in leegstaande gebouwen en fabrieken worden ondergebracht r Minister Ckjlijn op de Jaarbeurs 'h Gistermiddag bezocht Z.Exc. minister Dr. H. Colijn vergezeld van eenige familieleden r,s de Jaarbeurs te Utrecht. De gasten werden vi, in het. administratiegebouw door de heeren W. Graadt van Roggen en Ir W. Terpstri 1 ontvangen waarna een rondgang werd ge m?akt door de verschillende gebouwen. va3 Hierbij werd o.a. een bezoek gebracht aan de Beatrixhal en de televisiestudio waar M. Borgihols en de Eindhovensche violist Jan During voor de camera optraden. Het Poolsch-Litausche conflict Inhoud van het ultimatum Het Poolsche ultimatum aan Litauen heeft den volgenden .xihoud: ,De Poolsche regeering kan niet de van Litausche zijde op 14 Maart j.l. gedane voor stellen aanvaarden, daar zij geen voldoende veiligheid waarborgen. Het eenige middel, om het incident te re gelen, is volgens de Poolsche regeering het aanknoopen van normale en directe diploma tieke betrekkingen, zonder dat vooraf voor waarden worden gesteld, hetgeen de eenige wijze is, om de gevaren, welike den vrede bedreigen, af te wenden. De Poolsche regeerinig geeft een uitstel van 48 uur, van het oogenblik af, waarop de nota door den Poolschen gezant te Tallin aan den gezant van Litauen werd overhandigd. Diplomatieke vertegenwoordigers zullen moeten worden benoemd vóór 31 Maart. Nota's hierover zullen moeten worden ge wisseld op zijn laatst op 19 Maart, d.i vóór het afloopen van het uitsted. Teksten van de betrekken nota's zijn aan de tegen woordige nota toegevoegd. Bovengenoemde voorstellen zullen geen onderwerp van discussie uitmaken, noch wait betre" den vorm, noch wat betreft den in houd. Het uitblijven van een antwoord, of welke reserve ook, zal beschouwd worden als een weigering. In dit geval zal de Poolsche re geerinig haar wettige staatsbelangen met eigen middelen waarborgen. Bijgevoegde documenten voorzien in de instelling van directe relaties tusschen War schau en Kaunas". De particuliere belangen van dienstplichtigen 's GRAVENHAÖE, 19 Maart. De regeerings persdienst meldt: Sommige dienstplichtigen, die langer in werkelijken dienst moeten blijven dan waar op zij hadden gerekend, hadden uitzicht dat bij vertrek met groot verlof in hun bur ger-betrekking zouden kunnen terugkeeren of spoedig werkgelegenheid zouden vinden. De langere afwezigheid maakt het eohter onzeker, of elke werkgever in staat zal zijn tot het einde van den oefeningstijd de voor den dienstplichtige bestemde plaats voor hem open te houden. De Minister van Defensie meent een be roep te mogen doen'op de goede gezindheid en vooral op den *iatjonalen zin van de werkgevers om, voor zoover het in hun ver mogen ligt, in hun bedrijf de maatregelen te willen treffen, die er toe kunnen leiden, dat dienstplichtige landgenooten, als zij eenige maanden later uit den dienst komen, zoo weinig mogelijk nadeelen ondervinden van de verplichtingen, welke zij in het alge meen belang hebben te volbrengen. Fascistisch complot in Brazilië Politie ontdekte tijdig de plannen der groenhemden Duizenden arrestaties verricht I N Brazilië is een samenzwering van de fascisten-organisatie der zgn. groen hemden ontdekt, welke ten doel had pre sident Vargas en een aantal andere hooggeplaatste regeeringspersonen het leven te brengen. De politie heeft duizenden personen gearresteerd, en huis zoeking verricht in de woning van den aanvoerder der beweging, zekeren S a 1- g a d o. Salgado bleek voortvluchtig, doch men kon beslag leggen op zeer veel ma teriaal, waaronder 3000 dolken, versierd met hakenkruisen. Het officieele communiqué deelt mede, dat de orde absoluut verzekerd is. De regeering heeft den steun van militaire en vlootstrijd- krachten. De opstand had reeds den 11 den Maart moeten uitbreken, en wel te zelfder tijd in Rio de Janeiro en de staten Rio Grande, Zuid-San Paulo, Minas en een noordelijken staat. De mislukking is te wijten aan het feit, dat de regeering, toen haar de revolu- tionnaire plannen ter oore kwamen, onver wijld doch omzichtig de voornaamste leiders der groenhemdenbeweging achter slot tn grendel zette. Thans zoekt de politie naar Plinio Salgado, den opperleider van het complot en eenige andere revolution naire kopstukken. Den Ssten Maart onltving de minister van oorlog de eerste mededeelingen over de re- volutionnaire plannen, die in voorbereiding en, o.a. in eenige kazernes, waar officie- in de geheimen waren ingewijd en me dewerking hadden toegezegd. Onmiddellijk werden deze officieren gearresteerd en wér den strenge controle-maatregelen getroffen ten aanzien van de z.g. intègralisten, door ie de rebellie werd georganiseerd. Inderdaad merkte men al spoedig, dat in de oppositie-kringen groote bedrijvigheid heerschte. Het verhoor der gearresteerde officieren braoht verder voldoende over de plannen der samenzweerders aan het licht, om de regeering in sitaat te stellen de rebel lie neer te slaan, nog voor ze was uitgebro ken. Th het land is volkomen rust en de politie 1 zet haar nasporingen naar de comploteurs in heel het land ijverig voort. EEN SCHUILKERK TE MAASTRICHT De Evang. Luthersche Kerk te M a a s- t richt, die een z.g. schuilkerk is. is thans door het afbreken van de kosters woning, in verband met de verbreeding der Hondstraat, van de straat uit zichtbaar. De kerk die dateert van 1684. wordt thans grondig gerestaureerd. De vorige restau ratie dateert van 1869. De Schelling wordt ingewisseld Binnen enkele maanden is het proces voltooid Uitvoeren van groote werken Uit Berlijn wordt gemeld, dat aldaar voor vertegenwoordigers van de pers een uiteen zetting is gegeven van de beteekenis van de regeli.ig van het betalingsverkeer met Oostenrijk en de door Hitier bepaalde ver houding tusschen rijksmark en schelling. Men verwacht, dat de inwisseling van de in omloop zijnde schellingen in rijksmar ken binnen enkele maanden definitief zal zijn uitgevoerd De formeele tenuitvoerleg ging van de regeling van het betalingsver keer zal binnen enkele dagen worden af gesloten, zoodat dan de nog bestaande deviezengrens opgeheven en voor het vreem delingenverkeer buiten werking kan wor den gesteld. Dit feit alleen reeds beteekent, volgens de Duitsche zegslieden, voor Oos tenrijk een groote opleving. Door de bepa ling van de definitieve valutaverhouding is thans de mogelijkheid geschapen een aantal groote projecten ter hand te nemen. Hiertoe behooren o.a. de bouw van rijksautowegen, de verbetering van het wegennet, het exploi teeren van de waardevolle Oostenrijksche bodemschatten, welke tot dusver in niet vol doende mate werden geëxploiteerd, het te imutte maken van bestaande waterkracht, alsmede het uitvoeren van grondverbete- ringsw erken. Voor het uitvoeren van deze projecten zul len belangrijke bedragen worden uitgetrok ken. Onder de openbare werken, waarvoor ont werpen bestaan, noemde de minister de aan leg van een autoweg van de Duitsche tot de I-Iongaareche grens, over Salzburg en Wee- neij. Deze weg moet in drie jaar klaar zijn. Droef einde van een stoeipartij Scholier door montage-auto gegrepen Gistermiddag fietsten drie Aaltensche jongens, scholieren van de R.K. Mulo- school, naar huis. Onder T rijden stoeiden zij met elkaar en daarbij stak de 14-jarige zoon van den garagehouder O. alhier plotseling den weg over. Hij kwam hierbij vlak voor een uit de richting Aalten komende montage-auto met aanhangwagen van de P.T.T. terecht. De jongen werd door den bumber omhoog ge worpen en kwam vervolgens tegen de voor ruit terecht. Hij was op slag dood. De chauffeur trachtte nog een aanrijding te voorkomen doch hierbij kwam de auto met een boom in botsing, waardoor zij ge deeltelijk werd vernield. De chauffeur kwam met den schrik vrij, de naast hem zit tende monteur kreeg verwondingen aan kaak en lip en verloor vijf tanden. Dr. der Weduwen nam hem voor verdere behande ling mee naar het ziekenhuis te Lichten voorde. Het lijk van het jeugdige slachtoffer is naar de ouderlijke woning overgebracht. HOOVER OP SCHIPHOL Gistermiddag heeft de oud-President dei* Ver. Staten Herbert Hoover eenige oogenblikken On Schiphol vertoefd op zijn doorreis naar Engeland. Op een hem gestel de vraag antwoordde Hoover, dat ons land nog een van de weinige eilanden is van vrede en vrijheid. DE „ALGEMEENE FRIESCHE" te Leeuwarden I» de grootste Onderlinge Levensverzekering. Maatschappij in Nederland. Zij verlaag! bij tariefsverlaging ook de premién. welke reeds verzekerden betalen, terwijl DE NIEUW AMSTERDAM Maandagmorgen vertrek voor technische proeftocht Naar wij vernemen zal het s.s. „Nieuw-Amsterdam", het vlagge- schip van de Nederlandsche vloot Maandagmorgen half drie van de bouwwerf vertrekken om voor het eerst zee te kiezen. De technische proeftocht van het schip, die dan zal aanvangen, zal drie dagen duren. Er zullen enkele hon derden technici aan boord zijn. De datum van den officieelen proeftocht staat nog niet vast; aan vankelijk werd hiervoor genoemd Donderdag 21 April, doch in ver band met een mogelijk deelnemen aan dezen proeftocht door Z. K. H. Prins Bernhard is ook gedacht aan een anderen dag. Deze officieele proeftocht zal een dag duren. Verbond van Nederl. Werkgevers» Ernstige critiek op het beleid van Minister Romme Nieuwe sociale lasten op de bedrijven Te Utrecht heeft gister het Veri van Nederlandsche werkgevers de so politiek der Regeering in oogenschouw ge nomen. Meer dan 200 leden woonden het congres bij. In deze vergadering heeft de voorzitter van het Verbond, de heer H. P. Gelderman CAIzn., ernstige critiek uitgeoefend op hét beleid van Minister Romme, wiens politiek er op gericht zou zijn het bedrijfsleven banden te leggen en te verstarren. De nieuwe sociale lasten welke op het bedrijfsleven zullen worden gelegd (de diverse vooront werpen van wet!) zullen volgens spr. ca. 40 h f 50 millioen per jaar bedragen. Dat is dan nog een zeer matige schatting want reeds wordt beweerd dat de kosten veel hooger zullen zijn. Het wordt hoog tijd volgens spr. zich van de kosten van de sociale politiek der Regeering rekenschap te geven. Zoo bijzonder gaat het de industrie werkelijk "niet (applaus). Hierna werd uitvoerig besproken het stre ven naar bedrijfsorganisatie. Na zeer uitvoe rige debatten werden een aantal conclusies met aligeaneene stemmen aanvaard, vvaari algemeene vergadering. met groote ongerustheid vaststelt dal regeering langs verschillende wegen aan drijfsraden, zooals die zijn ingesteld krach tens de Bedrijfsradenwet 1933, een steeds ruimere taak wensebt op te dragen; betreurt, dat de regeering bij de uitvoering van de sociale verzekeringswetten met ver dringing van de uit het maatschappelijk groeiproces voortgekomen bedrij fs vereenigin- gen en fondsen, kassen van bedrijfsraden als in de eerste plaats in aanmerking komende uitvoeringsorganen op den grond plaatst: zich verzet tegen het voornemen van de regeer ing om aan de bedrij fsraden advisee- rende bevoegdheid op economisch gebied toe te kennen, waardoor een nieuwe schrede worden gezet op den weg naar de medezeg genschap van vertegenwoordigers van vak bonden op een terrein, waar uitsluitend de bedrijfsleiding der onderneming deskun- en verantwoordelijk is. Vervolgens hield Mr. B. C. Slotemaker, secretaris van het Verbond van Nederland sche Werkgevers, een inleiding over het Voorontwerp personeelfondsen- wet van den Hoogen Raad van Arbeid. Minister-president Dr H. Colijn, die gisteren de Jaarbeurs te Utrecht bezocht, zeer verwonderd over het automatisch b inden van pakjes. N.V. GRONINGSGHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 31/2 Pandbrieven a 100% (Koers van omwisseling 100% VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert en het ZONDAGSBLAD. Hitier kondigt ontbinding van den, Rijksdag aan en verkiezingen in Duitsche land en Oostenrijk op 10 April a.s. Litauen heeft de Poolsche eischen aan^ vaard. In Brazilië is door de overheid een fas* cistisch complot onderdrukt. Een uiteenzetting over de huidige Duit* sche machtspositie vergeleken met dia van voor de oorlog. Van 2 tot 9 April zal de zevende boe-< kenweek worden gehouden. De bekende schilder Marius Richters wordt morgen zestig jaar. Verschenen is de Memorie van Ant-i woord der Eerste Kamer over de begroot ting van Onderwijs. Financieel Weekoverzicht. BETONHOUT KISTENHOUT HOUTHANDEL „ALBLAS'Vv. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te 's-Gravenhage, Fahrenheit- straat 343. Rotterdam, Zwaanshals 119-121 TRIPLEXVraagt prijs LIJSTWERK Nieuw hoofdkantoor voor de K.L.M. Onderhandelingen met het Haagsche Gemeentebestuur Bijzondere vlucht naar Zuid-Afrika In een gisteren op Schiphol gehouden conferentie ter aankondiging van de op 27 Maart a.s. beginnende zomerdienst van de K.L.M. werd door den directeur, den heer Pies man, medegedeeld, dat de K.L.M. in onderhandeling is met het gemeentebestuur van 's-Gravenhage over het verkrijgen van grond voor den bouw van een nieuw hoofdkantoor. Wanneer overeenstemming met het Haag sche gemeentebestuur wordt verkregen, zal een groot, aan de eischen des tijds voldoend K.L.M.-gebouw worden opgetrokken nabij de Witte Brug, op het terrein aan den Raam- weg, waar thans nog het oude artillerie- park ligt Aangezien de Raamweg tot een modernen verkeersweg verbreed zal worden, zal men per auto via Waalsdorperweg, van Alkemadelaan en den nieuwen autosnelweg naar Amsterdam den afstand tusschen het hoofdkantoor der K.L.M. en Schiphol ia ruim veertig minuten kunnen afleggen. Voorts deelde de heer Plesman mede, da£ de K.L.M. toestemming heeft gekregen van den Minister van Waterstaat om in Decem ber a.s. een bijzondere vlucht te maken naar Johannesburg, om op deze wijze Ne derland te vertegenwoordigen bij de hon derdste herdenking op 16 December 1938 van den Dingaansdag, den dag, waarop in 1838 de boeren onder leiding van Andries Pretorius een beslissende overwinning be haalden op de Zoeloes, die werden aange voerd door Dingaan. De vlucht zal worden gemaakt met een Douglas D.C. 3 en als gezagvoerder is aan gewezen S c h o 11 e. Heit toestel vertrekt op 8 December van Schiphol en is op 15 December in Johannesburg. In totaal zal het tien dagen in Zuid-Afrika blijven en ligt het in de bedoeling, dat het voor Oude jaar weer thuis is. Cognac Genera»' Agent ANDRE KERSTENS, Tilburg BEN LOGEE0T ZECD GOED WOltl TCL.31660 CAfC KAMERS M£T 0NTBIJT-F3.'MET BADKAMER -F-4.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1