R&D BEHANGSELS rad 10)} OpqepaAfyfiepi Aspirin Wanden die Uw smaak weerspiegelen.... VRIJDAG 18 MAART 1938 DERDE BLAD PAG. fl De 2-jarige Ambachtsschool Bij den aanvang der nieuwe cursus sen van de Ambachtsscholen, 1 April a.s., zal de inkrimping van den cursus duur van 3 tot 2 jaar volledig zijn ge worden. Het is bekend, hoe tegen deze inperking van onderscheidene kanten ernstig bezwaar, van andere zijde ech ter ook instemming is kenbaar ge maakt. De groot-industrie, inzonderheid de Jtfetaalbond, was in het algemeen voor stander van een verkorte cursusduur, de klein-industrie was er echter even sterk tegen. Ook bij de werknemersorganisaties was geen eensgezindheid. In een uitvoerig rapport pleitte het N.V.V. tegen een verkorting van den cursusduur. Ook de R.K. werknemers organisaties deden zich als tegenstan ders kennen. Het Chr. Nat. Vakverbond nam een ander standpunt in en sprak zich in een uitvoerig rapport uit als een voor stander van een tweejarige cursus echtermet verplicht aansluitend Vakonderwijs in het bedrijfsleven. Bij de schoolbesturen was ook ver schil van meening; enkele besturen deden zich kennen als voorstanders, doch de overgroote meerderheid was tegen een verkorte cursusduur. Alleen de organisaties van het on derwijzend personeel waren eensgezind in hun beoordeeling n.l. dat een ver korting van den cursusduur ernstige schade zou veroorzaken aan de oplei ding van onze toekomstige vaklieden. Zoo zyn vele pennen in beweging gebracht en tot in het Parlement toe heeft dit stellig heel belangrijke onder werp de aandacht gehad. Ten slotte heeft het wachtwoord „bezuiniging" de beslissing gebracht ten gunste van den 2-jarigen cursus. Zelfstandige, door enkele school besturen aangewende pogingen om aan hun school den driejarigen cursus te mogen behouden, leden schipbreuk. En zelfs de mogelijkheid om enkele leerlingen in een ander vak langer te houden, werd de pas afgesneden door een circulaire van den Minister van O., K. en W. d.d. 13 April 1937, waarin '(behoudens enkele uitzonderingen, ter beoordeeling van den Minister) 150 werkdagen in het bedrijfsleven als eisch werden gesteld voor hen, die na het voleindigen van den tweejarigen cursus nog verder onderwijs wensch- ten. Volgens het oordeel van de voorstan ders van een langeren cursusduur wor den inmiddels de nadeelen van de tweejarige cursus steeds duidelijker zichtbaar. En in de Tweede Kamer der Staten-Generaal is de voorgestelde be zuiniging door den heer Tilanus sterk betwijfeld. Nu heeft zich echter het feit voor gedaan, dat een verheugd vader in een der dagbladen per ingezonden stuk zijn dank betuigt voor het feit, dat zijn zoon volgens mededeeling van den Directeur nog een derde jaar liet on derwijs aan de school mag volgen. Wjj vragen ons af, of deze mededee ling wel juist is overgebracht. Is hier een facultatief derde jaar bedoeld? Er kan toch geen sprake zijn van een derde leerjaar zonder meer! Indien deze wijziging op verzachting van voorgeschreven bepalingen voort vloeit uit een gewijzigde meening ten gunste van een langere cursusduur, dan juichen wij dat zoowel in het be lang van de jeugd als ook van de ge meenschap van harte toe. Als deze mildere bepaling echter moet dienen om de ontstellende gevol gen van de verkorte cursusduur, (ver mindering van het aantal leerlingen), welke bij den aanvang van de nieuwe cursussen per 1 April duidelijk zicht baar zullen worden, zooveel mogelijk te reduceeren, dan zou deze camou flage van de werkelijkheid te betreu ren zijn. Immers, het Nijverheidsonderwijs Nu Is het opletten en on middellijk Ingrijpen, dus bij de eerste teekenen 0 direct Aspirin nemenl HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI neemt een steeds belangrijker worden de plaats in, en men behoeft geen des kundige te zijn om aan te voelen dat, afgezien van de deugdelijkheid van het onderwijs bij een kortere of langere cursusduur, de duur van den cursus m.a.w. een korte of langere opleiding niet losstaat van de geweldige proble men van onzen tijd, n.l.: de ver schuiving van arbeid naar jonge en goedkoope krach ten en het vraagstuk dei- werkloosheid. Uit dit oogpunt bezien zou het ge- wenscht zijn dat de Minister van O., K. en W. meer licht geeft over het bovenvermelde geval, dat voorzoover ons bekend niet per circulaire, doch vermoedelijk door mondelinge mede deeling aan de Directeuren van de scholen en door deze aan de leerlingen is bekend gemaakt. Uit een en ander kan echter wel de gevolgtrekking gemaakt worden dat door de verkorte cursusduur 'toestan den zijn ontstaan of dreigen te ont staan, die door de voorstanders niet voorzien of althans onderschat zijn. Als dit zoo is, dat onze Regeering dan zoo noodig den moed hebbe om in toe passing te brengen: „Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald". BINNENLAND Een garnizoen te Wezep Naar wij vernemen zal waarschijnlijk reeds aan het einde dezer maand een gar nizoen in het dorp W e z e p, bij Z w o 11 e, worden gevestigd en wel zoolang een ka zerne nog niet gereed is, voorloopig gedu rende circa een jaar. in eventueel aanwe zige groote gebouwen, of door inkwartiering bij particulieren. De sterkte aan onderofficieren en man schappen, waarvoor op deze wijze legering zal moeten worden gezocht, zal ongeveer driehonderd bedragen. Machtige vloot „Oranjes" Naar wij vernemen, belooft de model lenbouw van het m.s. „Oranje" welke uitgaat van het nationaal comité tot het bevorderen van belangstelling in de Ne- derlandsche Scheepvaart door het bou wen van scheepsmodellen een groot succes te worden. Ongeveer 4000 handleidingen zijn ge plaatst. De vervaardigde modellen kunnen van 23 April tot en met 2 Mei a.s. worden ingezon den, ter keuze der inzenders bij het Kolo niaal instituut, afdeeling Volkenkunde, Lin- naeusstraat 1 te Amsterdam of bij het In stituut voor Scheepvaart en Luchtvaart, Haringvliet 68 te Rotterdam. Aldaar zal de keuring geschieden en vervolgens een ten toonstelling der ingezonden modellen plaats vinden en wel te Amsterdam van 7 tot en met 12 Mei en te Rotterdam van 14 tot en met 19 Mei a.s. O.p aanvrage worden nadere inlichtingen hieromtrent gaarne verstrekt door het sec retariaat van het Comité, Damrak 83 te Amsterdam. Woensdag a.s. zullen de nieuwe schutssluizen te Vreeswijk voor de scheepvaart in gebruik worden gesteld. Onze foto geeft een goed overzicht op dit geweldige waterwerk met zijn mooie hefportalen, ivaarin de enorme sluisdeuren zich zullen bewegen. ELECTRICITEITSVOORZIE- NING IN NOORDHOLLAND Distributiebedrijven van gemeenten naar de provincie Onderhandelingen gaande De minister van Waterstaat heeft geant woord op de vragen van het Tweede Ka merlid S w e e n s in verband met gevoerde besprekingen in zake concentratie van de electriciteitsvoorziening in Noordholland. De ministers van Waterstaat en van Bin- mlandsche Zaken hebben het provinciaal bestuur van Noordholland en de besturen an vei-schillende gemeenten in die provin ce uitgenoodigd tot een bespreking in ver band met de electriciteitsvoorziening. Het provinciaal electriciteitsbedrijf van Noordholland heeft n.l. besloten de levering eleetrische energie, welke tot nu toe ge schiedde door tusschcnkomst van gemeente lijke distributiebedrijven, tp vervangen door levering rechtstreeks aan de verbruikers, in verband daarmede wenscht het de overeen komsten met de gemeenten na afloop niet te vernieuwen. Daarentegen willen de gemeenten in het lgemecn bestendiging van den bestaande» toestand, zij het dat zij. of althans eenige harer geen bezwaar hebben tegen het aan gaan van nieuwe overeenkomsten op voor waarden. eenigszins afwijkende van die van vorige overeenkomsten. Ilct betreft hier derhalve een aangelegen heid, die rechtstreeks alleen de provincie en de gemeente aangaat. Niettemin heeft de Règeering gemeend in deze aangelegenheid niet afzijdig te kunnen blijven pn dat wel bepaaldelijk, wijl bij slepend blijven van de geschillen zeer groote belangen in het ge drang zullen komen, terwijl niet te ver wachten is. dat de zoo dringend noodige op lossing. welke bevrediging zal kunnen schenken, eerlang zal kunnen worden ver kregen. indien daarop niet invloed wordt uitgeoefend door een gezag, staande boven en buiten de partijen. Van oordeel, dat het standpunt van de provincie in beginsel juist te achten is, heb ben de ministers van Waterstaat en van Binnenlandscho Zaken aan het provinciaal bestuur en de gemeentebesturen voorstellen gedaan ten aanzien van de voorwaarden, waaronder de overgang van de distributie bedrijven van de gemeenten naar de pro vincie zou kunnen geschieden, welke voor stellen door de provincie zijn aanvaard, maar waaromtrent de gemeenten zich nog niet hebben uitgesproken. GROOT AANTAL NATURALISATIES Achterstand wordt ingehaald Bezwaren van Eerste Kamerleden Blijkens het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over een aantal ontwerpen van wet houdende naturalisaties vestigden eenige leden er de aandacht op. dat daarbij in behandeling werden genomen tien voor drachten. strekkende tot naturalisatie van tweehonderd personen, met hun gezinnen, dus in feite ongeveer duizend personen te zamen Voorts maakten zij er op opmerkzaam, dat ongeveer 45 ontwerpen van soortgelijke strekking op afdoening wachten, hetgeen beteekent. dat eerlang bijna tegelijkertijd meer dan vijfduizend personen in het Ne derlandsche volksverband zullen worden opgenomen. Van een voortgezette opneming daarin nu van zoo groote massa's vreemdelingen duchtten de hier aan het woord zijnde leden het gevaar, dat zulks belangrijke verande ringen zal teweegbrengen in de ethnologi- sclie samenstelling van het Nederlandsohe volk. Bovendien zal, naar de meening van deze leden, de werkloosheid van de oud-Neder- landsrhe bevolking er door worden ver meerderd en dientengevolge een deel dier bevolking tot emigratie zijn genoopt. Andere leden verklaarden, met dit betoog in menig opzich niet te kunnen instemmen. De reden, waarom zoovele naturalisatie- ontwerpen tegelijk aan de Staten Generaal worden voorgelegd is gelegen in de omstan digheid. dat ten departemente op bet stuk der naturalisaties een groote achterstand was ontstaan, welke door versterking van personeel is ingehaald. Het thans aan hangige aanzienlijke aantal naturalisatie voorstellen is dan ook als exceptioneel te beschouwen. Onjuist achtten zij ook, in dezen te gewa gen van „zoo groote massa's vreemdelin gen", die in het Nederlandsche volksver band zouden worden opgenomen, omdat velen, zoo niet de meesten, der vonreedn- genen reeds geruimen tijd ten onz.ent zijn gevestigd en ingeburgerd en zich indeed-md Nederlander gevoelen en zich als zondanig beschouwen. Eenheid op auto-transportgebied Een federatie opgericht Het weekblad „Bedrijfsauto" meldt, dat te 's-Gravenhage een gecombineer de vergadering is gehouden van ver schillende organisaties op 't gebied van het beroepsgoederenvervoer langs den Na ampele besprekingen stemden alle aan wezigen unaniem ermede in te besluiten, tot oprichting van een federatie van dit be roepsvervoer, welke federatie ten doel heeft te omvatten de groe<p beroepsgoederenver voer van den B.B.N. als landelijken bond en de thans in.de Centrale van Organisaties voor autoberoepsvervoer verbonden plaatse lijke en gewestelijke vereenigingen. Men kwam tot overeenstemming bet voor zitterschap aan te bieden aan Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeu de, voorzitter van de Commissie van Voorbereiding voor de algemeene opbouw van het autoberoepsver voer in den B B N. en het secretariaat nan Mr. J. N o 1 e n thans secretaris van deze commissie en van de Centrale voor het auto beroepsvervoer, welke heeren deze benoe ming hebben aangenomen. In een nadere vergadering zullen de grondslagen voor de federatie worden vast gelegd, waarna de verpenigingen tot de op richtingsvergadering zullen worden uitge noodigd. Een garnizoen te Zutfen Nog voor het einde dezer maand Het gemeentebestuur van Zutfen heeft bericht ontvangen, dat in verband met het onder de wapenen blijven van de thans aanwezige Ichting, nog vóór het einde van deze maand te dezer plaatse een garnizoen zal worden gevestigd. Voor de legering van aanvankelijk driehonderd man wordt mede werking verzocht, zulks in afwachting van het gereed komen van de nieuw te houwen kazernes, waarmede vermoedelijk een jaar is gemoeid. Zie eens naar Uw wanden, Uw huiselijken horizon, dragers van Uw persoonlijken smaak. Zijn zij dat ook? Vertoonen Uw wanden een sierlijk, vertrouwd motief, waarnaar U met welgevallen kijkt, dat Uw arbeids- lust aanspoort en Uw fantasie opwekt? Wat vermag dit alles beter dan een dessin aan de Natuur ontleend, zoo'n rustig, evenwichtig bloembehang! Maak Uw wanden vriendelijk, blijmoedig. Maak ze mooi. De R D-collecrie bevat naast een weelde van effen- kleurige structuur-variaties, nieuwe verfijnde, stijlvolle bloemdessins, die een sfeer van persoonlijkheid om U heen scheppen. Al deze wandenschoonheid, die zoo wonder-wonderweinig kost, is uitgevoerd in de fijne, degelijke „Fixa-Color"-kleuren, die alleen R&D drukken kan. Vraag Uw behanger de R&D Staal boeken, Series 50, 51, 49, 48, 47 en 16 met het behang op volle rolsbreedte! Lees ook de handige Keuzewenken vooraan in de boeken. N.V. BEHANGSELPAPIERFABRIEK VAN RA1H DOODEHEEFVER Toonzalen in 19 steden des lands. Dit merk staat tp dt Staalboeken. De belastingcontrole op den weg Vereen, van Nederl. Gemeenten Een enquête van do K.N.A.C. De klachten over de controle der docu menten van de motorrijtuigenbelasting blij ven voortdurend aanhouden, schrijft ons de K.N.A.C. Het begint er zelfs naar uit te zien dat deze controle op den weg tot een ernstig euvel begint uit te groeien. En dit alles zonder eenige noodzaak, om dat met een goedkooper en eenvoudiger sys teem practisch alle moeilijkheden met één slag kunnen worden opgelost. Deze oplossing bestaat in het ook in an dere landen sinds jaren toegepaste systeem het belastingpapier in kleinen vorm op do voorruit van de auto zichtbaar te doen aan brengen. De K.N.A.C. heeft zich thans tot de ministers van Financiën en Waterstaat gewend met het verzoek de medewer king van een ambtenaar van elk dezer departementen te mogen ontvangen om in gezamenlijk overleg, doch geheel voor rekening van de K.N.A.C., een voorstel als in bovenstaanden geest volledig uit te werken en den ministers aan te bie den. Inmiddels wenscht de K.N.A.C. echter zoo volledig mogelijk te zijn ingelicht omtrent den overlast door de huidige controle-me thoden ondervonden en verzoekt zij der halve alle auto- en motorrijders haar secre tariaat. Lange Vijverberg 10, 's-Gravenhage, bericht te zenden van ondervonden moei lijkheden onder opgave van datum, plaats, tijd en zoo mogelijk van de controleerencle instantie, Pianomakers en -stemmers Bondscongres te Utrecht Dezer dagen, zoo schrijft men ons, hield de Nationale Vakbond vau Muziekinstru mentmakers en -stemmers zijn 23ste Bonds- Congres, in Hotel „Noord-Brabant te Utrecht Besloten werd o.a, de actie voor verbete ring der loonen en arbeidsvoorwaarden met onverminderde kracht voort te zetten. Voort stelde het Congres een minimum loonbasis voor het technische personeel en de stemmers vast. Besloten werd verder tot voortzetting der actie om het vakdiploma- vraagstuk lot een goed einde te brengen en contact te zoeken met andere organisaties inzake het Muziekleven, teneinde het leeren van muziek op de scholen als leervak inge voerd te krijgen. De Bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heer L. Koetsier, te Rijswijk (Z.h.) met algemeene stemmen tot Bondsvoorzitter werd herkozen. In de 3 vacatures werd voor zien door de benoeming van de heeren D. Pet en T. de Rot, beiden te Amsterdam en de heer A. F. Spanbroek te Den Haag. De afgetreden Bondspenningmeester, de heer P. Joh. Moes. te Arnhem, die reeds ruim 16 jaar deze functie bekleedde, werd door het Congres op zeer hartelijke wijze gehuldigd en ontving namens alle afdee- lingen fraaie geschenken. De verschillende jaarverslagen werden goedgekeurd. In verhand met het. zilveren jubileum werd besloten het volgende Ronds Congres in 1939 te Amsterdam te houden. Het Jaarboek voor 1938 De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heelt aan haar jaarverslag een nieuwen vorm gegeven, en dit opgenomen in een uitgave, die onder den titel Gemeen telijk Jaarboek voor 1938 een dezer dagen het licht heeft gezien. In het Gemeentelijk Jaarboek zijn, behalve het verslag van de werkzaamheden der Vereeniging in het af- geloopen jaar. verschillende gegevens op genomen, waarin zij, die bij het bestuur der gemeenten zijn betrokken, belang stellen. Het Jaarboek is naar zijn opzet in drie gedeelten te splitsen. Het eerste gedeelte bevat verschillende gegevens betreffende da huishoudelijke organisatie der Vereeniging. Het tweede gedeelte bevat eon systema tisch overzicht van de werkzaamheden der Vereeniging en haar provinciale afdeelin gen in het afgeloopen jaar De derde afdeeling van het Jaarboek be vat tenslotte het verslag van de werkzaam heden van het Centraal Bureau voor Veri ficatie en Financieele Adviezen, het Registratiebureau, het Technisch Advies bureau en het Electrificatiebureau der Ver eeniging. Het ledental der vereeniging bedraagt thans 1013, zoodat slechts 52 gemeenten geen lid van de Vereeniging zijn. De bouwarbeidersloonen in 1937 Gemiddeld loon bleef onveranderd Wederom publiceert het Centraal Bureau voor de Statistiek een overzicht van de uur- loonen, verdiend door meerderjarige bouw arbeiders. De 1ste aflevering van het maand schrift bevatte cijfers over rond 10.000 ar beiders bij den Water, Spoorweg en Wegen bouw, en de dezer dagen verschenen 2de af levering over ongeveer 22.000 arbeiders bij den burgerlijken en utiliteitsbouw. Een en ander is ontleend aan de resultaten van een in September 1937 gehouden loonenquête. Het verdiende uurloon blijkt uiteraard naar gelang van het gebied sterk uiteen te Ioopen. Vakbekwame arbeiders (timmerlieden, metselaars enz.) bij burgerlijke en utiliteits bouwwerken verdienden gemiddeld te Am sterdam 62.9 ets. en in de plaatsen met een löndeliik karakter in Noordholland 420 ets, te 's-Gravenhage 62.2. ets., te Rot terdam (stedelijk gedeelte) 5S.5 ets. en op de Zuidhollandsche eilanden 34,4 ets., te Utrecht 61.2 ets en in een groep kleine Utrechtsche gemeenten 40.4 ets., te A r n h e m 54.G ets., en in een groep ge meenten in Gelderland (Achterhoek) 32.4 te Zwolle 52.3 ets. en in kleine Overijs selsche plaatsen 32.6 ets., te Eindhoven 50.7 ets. en in kleine Brabantsche gemeen ten 34 2 ets., enz. Gemiddeld werkten de arbeiders in den burgerlijken en utiliteitsbouw over het ge- heele land 48 uur per week. 10 pCt. hadden een arbeidsduur van 40 tot 46 uur, 71 ,pCt. van 46 tot 49 uur, terwijl 19 pCt 49 uur of langer werkten. Vergeleken mot den toestand in Septem ber 1936 was het gemiddeld verdiende uur loon (voor alle arbeiders tezamen 46.6 ets) ongewijzigd gebleven, terwij] de gemiddelde arbeidsduur per week met een uur was toe genomen. 'ERDAG 19 MAART HILVERSUM I. 1875 M. en 415.5 M. VARA-TJlt* zending. 10.0010.20 vui. en 7.308.00 VPRO» 8.00 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders In de Continubedrijven. 12.00 Gram.muziek. 12.451.45 VARA-Orkest. 2.00 Lezing. 2.15 Solistenconcert. 2.45 Gram.muz» 3.15 Schaakpraatje. 3.30 Residentie-orkest en ending. 4.50 Gram.- ,4.30 Espei muziek. 5.00 Vervolg concert. 5.40 Liter causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Jubileum-uit zending van de A.J.C. 7.00 Filmland. 7.30 causerie ..Bijbelvertellingen". 8.00 Herhaling; SOS-Berichten. 8.03 Berichten .ANP. VARA- Varia. 8.15 VARA-Orkest Esmeralda-Septet orkest. 11.15 Berichten. 11.2012.00 muziek. HILVERSUM 8.00—9.15 Gi Gram.muziek. 12.00 1 Orkest <1.00—1.20 Gi de rijpere jeugd. 2.30 Gi den uziek. 3.00 Kia- 00 KRO-Melodisten en solist. (4.451 :iek 5.30 Esperantonieuws. rzicht 6.45 Gra alistiek i muziek. 7.00 Berichten. 7.15 Caui houdelijke WÊKÊJKHÊ •er denken". 7.35 Berichten ANP., i de Rechter daa Actueele aetherflitsen. 8... Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing kale omlijsting. 8.35 Gram muziek. 9.00 KRO- 2.20 Piano. 5.20 Orkest opera. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété. 9.55 Radiotooneel. 10.45 Cello en piano. 1L39 Band. 11.50 Orgel. RADIO-PARIS 164S M. 12.35 Orkest en Zang. 3.20 Cello. 4.05 Zang. 6.20 Viool. 8.35 Zang» 8.59 Radiotooneel. 9.30 Variété. 10.25 Sym- phooieconcert KEULEN 458 M. 7.59 Orkest 11.20 Orkest 12.35 Orkest. 3.20 Trio, accordeon en orkest 5.50 6.30 Orkest 7.30 Orkest ding. 9.20 Orkes 484 RL: 12.50 en 1.30 Orkest 4.20 Harmonica, 5.35 Operette. 6.50 en 7.10 Piano. 8.29 Orkest 9.05 Symphonie-orkest 10.30 Orkest. M. 6.30 Populal DE VOORJAARSBEURS TE UTRECHT Het bezoek aan de Voorjaarsbeurs 1933 bedroeg op den eersten bcursdag 48 pCt eu op den tweeden beursdag 64 ipCt. meer dan ou de correspondeerende beursdagen der voorjaarsbeurs 1937. ALG. CHR. AMBTENAARSBOND Op Donderdag 7 April a.s. houdt' de vak groep „Bestuursambtenaren" van den Alg, Ned. Chr. Ambtenaarsbond eau congres to Utrecht in het gebouw voor Christelijke Sociale Belangen, Kromme Nieuwe Gracht 39. In dit congres zal behandeld worden het onderwerp: „De raak der gemeentebesturen ter uitvoering van de wet betreffende be scherming tegen luchtaanvallen". De heer A. van Batenburg, commissaris van politie te Oosterbeek, heeft zich bereid verklaard diu onderwerp in te leiden,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9