STADSNIEUWS Met zilver beloonen we uw medewerking ulCjl Vroom en Dreesmanh i VRIJDAG 18 MAART 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 VOORJ AARS-CAMPAGNE Bij het woord de daad We zijn U oprecht dankbaar, als ge de moeite neemt, ons een nieuwen abonné te bezorgen. Dat toonen we door U met zilver te beloonen. Het is ons dan een genoegen U onze zilveren lepel te zenden. Wanneer verschaft ons dat genoegen? (Nieuwe abonné's voor een jaar, ontvangen ons blad tot 1 April gratis.) CHRISTELIJKE METAAL BEWERKERSBOND Herdenking van het vijf-en-dertig-jarig bestaan Onder overweldigende belangstelling heeft de afdeeling Leiden van den Chr. Metaalbewerkersbon d gisteravond in de groote zaal van Zomerlust haar vijf- en-dertig-jarig bestaan herdacht. Onder hten, die deze herdenkingssamen komst bijwoonden, merkten wij o.m. op den oud-voorzitter en mede-oprichter, den heer Eikerbout, en verder afgevaardigden van het hoofdbestuur, den Leidschen Chr. Besturenbond en van enkele zustervereni gingen. De voorzitter, de heer J. Verhoeven, heette, na gebruikelijke opening, allen hal telij k welkom om er dan zijn blijdschap over uit te spreken, dat de afdeeling nog steeds in groei toeneemt. Gelukkig, aldus' spr., is de verhouding tusschien bestuur en leden en vooral tusschen de werklooze Ie-, den en den penningmeester van zeer goe den aard. Met een enkel woord leidde spr. het programma van dezen avond nog in om te besluiten met een hartelijke opwek king om den avond ten bate van het Chr Werkloozencomité op a.s. Donderdagavond in de Stadsgehoorzaal bij te wonen. Een huldiging Het Chr. Muziekgezelschap „Symphonia", onder nieuwe directie van den heer J. J. v. Waas, dat aan dezen avond zijn medewer king verleende, bracht er nu door vroolijke feestklanken al spoedig de juiste feest stemming in, een stemming, die zich bij zonder leende voor de nu volgende huldi ging van enkele bestuursleden. Het waren allereerst de voorzitter en secretaris van de afdeeling, de heeren J. Verhoeven en J. v. d. Linden, die, onder hartelijk applaus, met hun dames op het podium verschenen. Bij monde van den voorzitter van de feestcommissie, den heer A. v. d. V e 1 d e n, werden beidien hartelijk gehuldigd en be dankt voor de vele werkzaamheden in het belang van de afdeeling verricht. Zich spe ciaal tot den voorzitter richtende, zeide spr., dat hij in het eens door hem genomen besluit om de organisatie groot te maken wonderlijk is geslaagd. Op zeer juiste wijze hebt gij de afdeeling in juiste banen geleid. Ook den secretaris dankte spr. voor zijn intensieve medewerking steeds in het ver- eenigingswerk getoond. De dames van beide functionarissen dankte de heer v. d. Velden voor hun be reidheid hun echtgenooten steeds weer aan de afdeeling af te staan om vereeni- gingsarbeid te verrichten. Spr. deed zijn woorden met enkele ge schenken vergezeld gaan. Daar de voorzitter in deze dagen ook zijn zilveren huwelijksfeest mag gedenken, werd hem nog een aparte hulde gebracht, waarbij hij ook een fraaie bloemenmand ten geschenke ontving. Mede namens den secretaris dankte de voorzitter voor deze ongedachte huldiging en gaf de verzekering, dat hij niet meer dan zijn plicht had gedaan. De heer v .d. Velden, nog niet aan het eind van zijn huldiging ontbood nu den penningmeester, den heer G. Rooden- burg op het podium. Ook hem viel een hartelijke huldiging ten deel voor al zijn arbeid in zijn verantwoordelijke functie verricht. Met groote nauwgezetheid, aldus spr., hebt gij Uw taak verricht, daarbij het belang van al de leden in het oog hou dend. -Als blijvend aandenken bood spr. hem een geschenk namens de geheele af deeling aan. Zeer verrast dankte de heer Roodenburg voor deze huldiging en zeide, dat hij niets anders dan zijn plicht heeft gedaan Niet mijn belangen, aldus spr,, maar het belang van alle leden heb ik steeds willen dienen ien daarmede hoop ik ook in de toekomst .voort te gaan. „De Abelspelers", onder regie van den heer D. Hendriks, voerden nu het eerste bedrijf van „De schelmenstreken van Sca- pin" op, waarmede zij groot succes oogst ten. Hierna was het woord aan den heer G. H o r d ij k, bondsvoorzitter, om de feest rede uit te spreken, die begon met aan het oprichtingsjaar der afdeeling. 1903, te her inneren. Dit was het jaar van de mis dadige woelingen. Zoo werd o.m. besloten tot een spoorwegstaking. Alles is echter in dezen tijd voor de socialistische vakbewe ping op een fiasco uitgeloopen. Zij had zich in haar macht overschat.. Men kantte zich toen tegen de christelijke arbeiders, die krachtens hun beginsel aan een dergelijke staking niet mede wenschten te doen. In zulk een jaar werd nu juist de afd. Leiden van den C.hr. Metaalbewerkersbond opgericht. Hier behoorde veel christelijke moed toe. Veel tegenkanting werd in de eerste jaren ondervonden. Het heette toen, dat maa édn beweging iets voor de arbei ders vermocht te doen en dat was de so cialistische vakbeweging. Ook nu bleek, dat men zich aan dezen kant in zijn kracht overschat had. De Chr. vakbeweging is rustig voortgegaan en heeft getoond, dat zij iets presteert'. Wij zijn, aldus spr. in niets minder dan de soc. vakbeweging. Wij hebben dezelfde capaciteit en moed en zijn ook financieel in staat hetzelfde te doen. Nadat de heer Hordijk dan nog stilge staan had bij de zegeningen Gods in de Christelijke vakbeweging geschonken, wees hij op de taak, welke voor de Christen arbeiders op het sociale terrein is wegge legd om te eindigen met een krachtige op wekking trouw te zijn aan het beginsel. Muziek en tooneelspel wisselden elkaar in het verdere gedeelte van dezen avond nog af en zorgden ervoor, dat het geheel een aangenaam en feestelijk verloop had. Vierhonderd werkloozen minder dan verleden jaar De dagstaat van 17 Maart van den ge meentelijken dienst voor sociale zaken geeft aan een werkloozen cijfer aan 4431. Op 18 Maart van het vorig jaar was dit 4839 en op 19 Maart 1936: 4793. Het cijfer is als volgt over de verschillen de groepen verdeeld: bouwvakarbeiders 968, fabrieksarbeiders 203, hotel- en café-perso neel 61, houtbewerkers 170, kleermakers 89, land- en tuinarbeiders 1323, metaalbewer kers 569, sigarenmakers 24, technici, op zichters 51, textielarbeiders 398, transport arbeiders 938, typografen 75, voedingsimidde- lenarbeiders 24-3, Protestantsch Bureau voor Sociale adviezen De Jaarvergadering In het Huiszittenlhuis werd de jaarverga- (lering gehouden man de vereeniging „Pro testantsch Bureau voor Sociale adviezen". Op deze vergadering waren van de mede werkers aanwezig Dr. H. C. Jelgensma eu Mr. F. H. v. d. Tas, terwijl namens de Dia conie der Ned. Herv. Gemeente aanwezig wares Dr. G. Brouwer en de heer W. J. Batist Jr. In een openingswoord herdacht de voor zitter, de heer J o h. de Ren, den overleden voorzitter der Ned. Herv. Diaconie, den heer W. W i e t h o f f. Na de gebruikelijke jaar verslagen van secretaris en penningmeester volgde een bestuursverkiezing, waarbij her kozen werd tot algemeen secundus de heer J. van Polanen en de heer J. Gijsman defi nitief tot secretaris werd gekozen. Aan het einde der vergadering sprak Dr G. Brouwer eenige woorden en wees er op hoe in het bijzonder de Ned. Herv. Diaco nie met groote belangstelling de arbeid van het bureau gadeslaat en zich dan ook ten volle achter het Prot. Bureau voor Sociale 'Adviezen blijft stellen. Het jaarverslag Aan het jaarverslag van den Secretaris is het volgende ontleenld!: Vele der vragen die ons voorgelegd wer den betroffende arbeidsovereenkomst, Je huur- of verzekeringsovereenkomst. Verder werden veel adviezen gegeven betreffen 1e steunkwesties, huwelijksmoeilijkheden cn belastingzaken. Verschillende requesten voor personen, die vrijstelling van dienstplicht, gratie of naturalisatie wilden bekomen werden tot de betreffende departementen gericht, vaak met goed gevolg. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld: J. de Ren, voorzitter; J. Gijsman, secretaris; L. N. den Older, penningmeester; G. F. E. Kiers, vice-voorzitter; J. van Pola nen, algemeen secundus; Mr. F. H. v. d. Tas, jurid. adviseur; Dr. G. Brouwer, voorzitter der Ned. Herv. Diaconie, W. J. Batist en W. Boodenburg. Als medewerkers zijn aan het Bureau ver Londen: Dr. J. Riemens en Ds. D. Kuilman, predikanten, Dr. H. C. Jelgersma, psychia ter, Dr. J. F. R. Rasserts, arts, Mr. F. H v. d. Tas, juridisch adviseur en P. C. G. A. Wijkmans, ambtenaar de Kinderwetten. Als gedenkwaardig feit voor het Bureau moge tenslotte niet onvermeld blijven dat de algemeen secundus, de heer J. van Pola nen, die vanaf de oprichting van 't Bureau zitting heeft en nog steeds met jeugdig vuur aan de besprekingen deelneemt, onder groo te belangstelling op 8 Sept. 1937 zijn SÖsten verjaardag vierde. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving. 17 Maart 7154. Firma Jac. Akerboom. (B.P.), Ter Aar, C. 94, tim mer- en aannemersbedrijf; mach. bewerking. Venn.: P. J. A. Akerboom en L. A. Ake' boom, Ter Aar. 7155. Jac. Schreuder, Leiden, Pasteurstr. (Slachthuis), vee- en vleeschhandel. E.: J Schreuder, Leiden. Wijziging. 17 Maart De Jongh's Woning bureau, Oegstgeest, de Kempenaerstraat 89 Bijv. uitgeoef. bedr.: bouwbedrijf. Wijz. han delsn. in: De Jongh's Bouw- en Woning bureau. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: M v WeeselDe Haas <zn K J Jansen—Verboon zn OVERLEDEN: S Creman dr 8 jr E MathetI- Slotconcert Residentie-Orkest Solist: Prof. Garl Flescl Dirigent: Georg Szell Men zegt, dat Prof. Georg Szell in aanmerking komt, om vast dirigent van het Residentie-orkest te worden, waar mee het orkest weer onder vaste leiding zou komen. Mocht het waar zijn, dan zouden wij het toejuichen. Hij is een uitermate bekwaam man, die hooge eischen aan de uitvoerenden, en aan zich zelf stelt Hij is een zeer muzikaal man, die door een beheerschve directie" het orkest van zijn geestdrift doordringt en daardoor het puibliek de vreugde en de schoonheid der muziek doet beleven. hij zelf geheel doortinteld is. Hij is, naar men zegt, in de eerste plaats op de klassieken georiënteerd, zonder daar mee de modernen te verwaarloozen. Mocht dit zoo zijn zijn programma's die wij tot dusverre hoorden wijzen wel eenigszins in die richting dan is het ons persoonlijk en zeer zeker een belangrijk deel van het pu. bliek geheel naar dén zin. Want de moderne muziek hangt geheel in de lucht en is on vers taambaar, wanneer men de klassieke werken niet kent, en niet' regelmatig hoort uitvoeren. Ik bedoel met „men" niet de men- schen, die een langdurige muzikale scholing achter den rug hebben, niet de kenners der muzikale vormen van vroegeren en latercn tijd, niet de muziekhistorici, doch het' groote publiek, dat zijn muzikale kennis en bele ven in hoofdzaak in de concertzaal moet opdoen. Voor dit groote publiek lijkt het mij nog altij-d hev meest1 gewenscht dat het in hoofdzaak gevoed wordt met de klassieken en ik geloof, dat het dit zelf ook zoo voelt. Het programma van hedenavond was klas siek: Haydn, Mozart en Schumann. En ik geloof, dat wel niemand der aanwezigen zich hierover zal hebben beklaagd. Te meer omdat hev in hooge mate feestelijk was en brillant werd uitgevoerd. Haydn heeft den naam, in zijn Weensche zonnigheid en „leichtlebigkedt" zoo eenvou dig, zoo simpel te zijn. Hij schudde de sym phonieën uit zijn mouw, een kleine 150. Er zal onder«oo'n omvangrijk oeuvre wel iets zijn, dat niet van oppervlakkigheid is -vrij ve pleiten. Doch deze symphonic No. 13 in G dur getuigt daar allerminst van. Zeer ze ker, er wordt niet in ,/gegrübeld", zij is niet gewichtig en heeft al heel weinig te maken met het gedaver van de svramme Teutoon- sohe paradepas dat thans in de straten van het eens zoo beminnelijke Weenen wordt gehoord. Zij is doortinteld van de zon van het Zuiden. Zij beweegt' zich in fijne con trastwerkingen van blazers en strijkers, zij bezit een gemoedelijkheid die even ver ver wijderd is van banaliteit als levensernst van verwaande gewichtigdoenerij. Dit ls muziek opgeborreld uit een blijde ziel, die sterk staat tegen de moeilijkheden van het leven, waarmee Haydn rijk werd bedeeld. En hoe voortreffelijk is dit werk gebouwd met zijn inleidend en voorbereidend Adagio waarop een fijn geconstrueerd Allegro volgt. Hoe bizonder boeiend is de structuur van het Largo. Hoe gracieus van bouw het Menuet. En hoe prachtig was in zijn strakke en toch zoo vederlichte rhythmiek de finale. En bo venal, hoe feilloos zeker en zuiver werd dit allee onder de prachtige leiding van Georg Szell ten gehoore gebracht. Hierna hoorden wij muziek van een an deren Oostenrijker, hef Concert voor Viool en Orkest in A-dur van Mozart, waarvan de vioolpartij werd gespeeld door Prof. Carl Flesch. Muziek van wonderbare fijnheid en teere gratie en tegelijkertijd van een zeld zame innerlijke elasticiteit en kracht. Nog fijner dan Haydn weet Mozart de tegenstel lingen af te wegen; nog fijner en exquiser is hij in de weelde der kleurschakeeringen. Nog dieper is de innerlijke religieoisiteit van zijn zonnig gemoed. Uit de verdroomde sfeer van de orkestrale inleiding komt het spel van den solist te voorschijn als een bloem die zich opent in den lichtenden, eenigszins omnevelden lentemorgen. Een bloem van bijna exotische schoonheid. Dat komt door den prachtigen in de hoogste perfectie gecultiveerden toon van Flesch. Doch het is niet alleen dé uiterlijke culti- vatie van dien toon, het is vooral het fijne muzikale' sentiment un den speler, dat de toon zijn bloeiende schoonheid geeft. Het ge heim van dien toon is het geheim van de persoonlijkheid, van datgene wat God als mysterium magnum in de ziel heeft gelegd. Want dit mogen we wel uitdrukkelijk even vaststellen: een kunstenaar, van welken aard hij ook moge zijn, is dat niet uit eigen kracht, doch door het ge heim van zijn persoonlijk wezen, welke gaven en krachten gaven Gods zijn. Zijn opdracht is, die gaven te ontwikkelen en te stellen uen dienste der minder be- Zoo hebben we het gisteravond ge voeld tijdens de voordracht van dit prachtige vioolconcert. En wat een ze gen is het, door een voortreffelijke, aan de volmaaktheid grenzende uitvoering, zoo te mogen genieten, dat men slechts de muziek hoort en de toevallige voort brengers dier muziek geneigd is te ver geten. Dat gouden weefsel der ragfijne melodieën in gracieuze vervlechting, een schoonheid die visueel doet denken aan de prachtige fresco's van Fra An- gelico. Dit was een Mozart-vertolking zoo puur in stijl en klank als men maar wenseher» kan. Na de pauze volgde nog de Tweede Sym phonic van Robert Schumann; ook dit is een werk vol van zon en melodie, in den helde ren en lichten G-dur toonaard. Het werk is breed van opzet. Het is naar het klankgehalte wat „dikker" dan de beide voorafgaande werken, wat zwaarder van ge luid. De persoonlijkheid was nu eenmaal anders geaard. De romanticus zocht andere effecten dan de klassici. Doch deze sympho- nie lijkt mij wel een typisch werk uit het tijdperk der Romantiek. Zij is nog getuigenis van blijde kracht in een leven dat weldra zijn somber einde zou vinden in geestesver duistering. Daarvan merkt men hier nog niets. Ik wil da« alles niet meer uitvoerig bespreken, doch wijs slechts op het Scherzo, het prachtige breed uitgespannen Adagio en de finale die een triomphaal karakter draagt. In die finale verschijnt Schumann ons nog als de man die met stralende fan fares het leven tegemoet treedt. De uitvoering van dit werk was schitte rend. De overvolle gehoorzaal heeft door lang durige ovaties getoond al het gebodene op hoogen prijs te stellen. En nu tot weerziens over een half jaar, Op onze mode-show hebb wij het voorjaar zijn intr t aten doen in ons h 's. f u reerscht het op alle etagef de afdeelingen voor qtói kleeding en hoeden, al diverse mode-afdeelingen| afdeelingen voor wonjft, inrichting, enz. Een coöiple tentoonstelling voor de vfo- ning ziet U in de Passage/t>e I mode-expositie vindt U ir. do Aalmarkt-etalages. En vsefi fleurige voorjaars-versiering tooit het intérieur. Kom. het voorjaar zien bij V. en'D. Leiden HET LEIDSCHE INITIATIEF VAN 1863 Tot beperking van den kinderarbeid Rede Prof. Mr A. N. Molenaar De Leidsche Vereeniging van Indlus- trieelen heeft gisteravond een algem. ledenvergadering gehouden, waarin her dacht werd de omstandigheid, dat 75 jaar geleden een 32-tal Leidsche fabri kanten zich tot den Koning wendde, met het verzoek het arbeiden van kinderen in fabrieken te regelen. Pror. Mr. A. N. Molenaar gaf een korte uiteenzetting van de pogingen, die reeds in de eerste helft van de vorige eeuw werden gedaan om tot een beperking van den kin derarbeid te geraken- In het bijzonder wees hij op de belangstelling düc dit vraagstuk in Leiden had gehad. Het antwoord van de Kamer van Koophandel in betrekking tot de enquête van 1841, de pogingen van de Nederlandsche Maatschappij ter bevorde ring van Nijverheid in 1853 en 1861 en hei aandeel, dat het Departement Leiden daar in had, werden besproken en van eenige commentaren voorzien. De specifiek Leid sche belangstelling voor het vraagstuk kwam tot uiting in een uitsluitend uit Lei- denaars bestaande commissie, die de Nedev- landsche Maatschappij ter bevordering van het adres van 1861, instelde. Naast die po gingen publiceerde de Leidsche lakenfabri kant, Mr. Samuel le Poole, artikelen in „De Economist" om op de dringende nood zakelijkheid van een ingrijpen van de overheid te wijzen. Het moet dan ook aan zijn initiatief en stuwkracht worden toege schreven, dat, een 30-tal fabrikanten een adres te dezer zake tot den Koning richtte Tal van ook nu nog in Leiden welbekende fabrikantennamen komen onder dit adres voor en het was aanleiding voor een aller eerste bespreking over dit gewichtige onder werp in de Tweede Kamer der Staten-Gene raai. Spreker stelde in het licht, dat welis waar niet alleen uit Leidschen kring o het tegengaan van dit groote sociale euvel werd gewezen, maar dat toch de actie van de Leidsche fabrikanten een belangrijk hoofdstuk in de zich traag ontwikkelende geschiedenis in de beperking van den kin derarbeid inneemt. In -den loop van zijn rede vond de heer Molenaar nog gelegenheid op de sociale toestanden in het Leiden van dien tijd te wijzen. Naast onbegrijpe lijke onderschatting van de nadeelen van slechte sociale toestanden, kon spreker wijzen op het onverpoosd stre ven van genoemden mr Samuel le Poole, op de kwaliteit van het brood uit de fabriek van de firma Krantz, dat zeer gunstig afstak bij dat der andere broodfabrieken en op het goede jud| cium, dat de ingenieur van het Stoom weizen, de heer de Vries Robbé over den Leidschen grossier in manufacturen, den heer H. Zaalberg, uitbracht. Zou de Minister van Binnenlandscn Zaken dit werd in 1860 geschreven tot het instellen van een arbeidsinspect: overgaan, dan zou de heer de Vries Robbé geen beteren candidaat weten dan den genoemden heer Zaalberg Zoo stond spreker bij verschillende typi sche Leidsche toestanden stil om tot slot er op te wijzen, hoe terecht Prof. Diepenhorst in zijn Ned. Arbeidswetgeving er op wijst, dat het Leidsche initiatief van 1863, tegelij kertijd ook door Twentsche industrieelen gesteund, de voorstelling weerspreekt, alsof de ondernemers per se het tot stand komen van sociale maatregelen te-gen staan. Met een opwekkend woord, om aan hel initiatief van hen, in wier schoenen de leden van de Leidsche fabrikanten van thans getreden zijn gedachtig te blij besloot spreker zijn rede. Om het schaakkampioenschap van Leiden Eerste ronde van den eindstrijd De eerste ronde in de eindstrijd om 't kam pioenschap van Leiden en omstr. had het volgende resultaat: lste Klas. G. BosschaJohs. van Veen 10, G. KanbierW. v. Schayk 1—0, A. Bar kemaI. Zitman afgebr., W. H. v. d. Nat Remouchamp V2V2. Demmendal—W. F. Schüss i/2-y2. 2de klas. G p. Baart—W. F. Wakka af gebr., M. J. v. d. BergJ Verduin afgebr., J. Buurman—C. v. d. Krogt x/r~Vi- Bosscha opende met de zet e6, de z 't Kruis-opening, welke zeer zelden nog werd gespeeld, v. Veen maakte geen fout en kwam positioneel beter te staan, won later stuk en daarmede de partij Kambierv. Schayk werd een Tsjechische verdediging; in 't verloop van het spel kreeg Kanbier een gevaarlijke aanval die van Schayk onderschatte wat hem dan ook de partij kostte. BarkemaZitman was ook een Tsjechi sche verdediging, die door Barkema niet erg sterk werd behandeld. Door een fout verloor hij een pion. Van het eindspel zelf valt even wel niets te zeggen, hoewel Zitman iets be ter staat. W. H. v. d. NatE. Remouchamp was een Tarrasch-verdedlging, weliswaar kreeg Re mouchamp een geïsoleerde pion doch een prachtige ontwikkeling als compensatie. Na algem eene afruil werd dan ook besloten tot remise. DemmendaalW. F. Schüss was een on regelmatige opening. Schüss verdedigde zich schitterend tegen deze veteraan, die een mooie aanval kreeg maar niet doorsloeg. Zelf kwam hii een pion achter doch kon bij tijds remise forceeren door eeuwig schaak. De tweede ronde wordt do volgende week Donderdag in het Nutsgebouw gespeeld. UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN DRANKBESTRIJDING Door samenspreking van de besturen der Geref. Vereen, voor Drankbestrijding en de N.C.G.O.V. (beide afd. Alfen a. d. Rijn) is men gekomen tot oprichting van een Chr. Drankweer-eoruité. dat hoopt actie te voeren '.e a.s. „Blauwe Week". VERKOOP BOUWGROND De Commissie voor het Grondbedrijf is met den heer A. L. Oudenes, aannemer, al hier, tot overeenstemming gekomen omtrent de verkoop van een perceel bouwgrond, ge legen aan het Hazeveld/hoek Conradstraat (zuidelijk gedeelte), groot ongeveer 13S0 m2, tegen een prijs van f 6500 in totaal. Op het perceel zullen twee heerenhuizen 1 vier middenstandswoningen gebouwd orden. B. en W. stellen den raad voor al dus te besluiten, RADIO-DISTRIBUTIE VRIJDAG 18 MAART Programma 3: 8.— Keulen, 9.20 Parits 'R.. 9.40 IVersaen, 10.35 Parijs R„ 12.02 Radio PTT Nord, 2.20 Brussel VI., 13.35 Keulen, 14.20 Radio PTT Nord, 15.05 Partis R., 15.20 Keulen, 16.20 Droit- :h, 16 5o Keulen, 17.20 Brussel Fr., 18.20 Keu. 29.20 Brussel Fr., 21.20 Boedapest of div., 10 Weenen, 22.50 Keulen, 23.20 Parqs R. Brussel VI., 9.20 divers-en. ZATERDAG 19 MAART Programma 3: 8.Keulen, 9.20 Parti's R., 10.OS Radio PTT Nord; 10.35 Parüs R., 11.20 Keulen, 12.20 Brussel VI., 13.35 Keulen, 14.20 Brussel VI., 15.20 Keulen, 17.20 Droitwich, 18.20 Keulen, 20.29 Brussel Fr., 21.35 I-'arüs R., 22.55 Keulen. Programma 4: 8.— Vrussel VL, 0.20 diversen, 10.35 Londen Reg., 12.10 Droitwich, 14.20 Lon den Reg., 16.05 Brussel VI., 18.20 Droitwich, Agenda Vrijdag 18 Maart. Plantage 12, 8 uur jaar vergadering afd. Leiden Vereen. Chr. Ge zondheids- en Vacantie-kolonies. Vrijdag, 18 Maart. „Den Burcht", 8.15 uur. Lezing Ds. K. H. Kroon over: „De verburger lijking der Kerk". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 12 t.m. Vrij dag 18 Maart a.s. waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef< 523 en J. Doedens, Wilhelminapark S. Oegst geest, telef. 274. 20-JARIG BESTAAN CHR. FABRIEKS- EN Een geslaagde feestviering Feestrede van den heer Oosterbos In het gebouw Concord ia", dat ge heel ge.vuld was, vierde de afdeeling Alfen van bovengenoemde Bond gister avond haar 20 jailg bestaan. De avond werd met een kort woord ge opend door den voorzitter der Feest-com- missie, den heer C. Ravensbergen, die daarna de leiding overdroeg aan den voorzitter der afdeeling, den heer Jac. v. N o o r t. Deze wees op, de zegen, dat hier nog niet gevraagd wordt naar de zuiverheid van het bloed als men een feest.vergadering wil houden. Dank past aan God, Die gaf dat de afdeeling 20 jaar mocht strijden voor da doorwerking der Christelijke beginselen op sociaal terrein. De secretaris, de heer D. van Klave- r e n gaf een kort overzicht van do oprich ting en schetste de moeilijkheden die men als georganiseerd arbeider in het begin on dervond en de zegen die de organisaties ge-" bracht hebben. De afdeeling telt thans 165 leden. Na enkele keurige zangstukjes van een koortje onder leiding van den heer W. H e s- seling en een goed propagandastukja door enkele dames gespeeld, was het pauze. Na de pauze sprak namens het hoofdbe stuur de heer L. Oosterbos. Spr. wees er op hoe treurig de toestan den op sociaal gebied waren voor 1918. Do vróuw moest mee verdienen. Na dien tijd werd het beter. 1928—1930 waren jaren van hoogconjunctuur, ook voor den arbeider. Thans is er echter weer neergang. Des illusie voor velen. Door de verwarring en ontwrichting is alles wankel geworden. Nauw hiermede in verband staat de afval van God en Zijn Woord, ook in ons land. En toch is in ons land nog veel goeds en veel zegen. Getracht moet te bewaren wat verkregen werd (sociale wetten). Niet door druk van de sterkere of zwakke, maar door gemeenschappelijk overleg. De tijden zijn veranderd, maar het werk van de Christelijke Vakbeweging blijft het. zelfde, Gods eer te zoeken ook op het soci aal terrein en het heil van de naaste. De enthousiaste toespraak word beant-" woord met het strijdlied der Bond. Namens de Besturenbond sprak de .heer C. Koren hartelijke woorden. Voorts heeft, burgemeester C o 1 ij n enkele woorden tot de jubileerende afdeeling ge sproken. Spr. deed dit uit tweeërlei overweging. Ten eerste om de afdeeling geluk te wen- schcn._ Spr. achtte dit een mijlpaal, die be reikt is op den weg naar verbetering van het lot der arbeidende klasse. In de tweede plaats omdat hierin geble ken is dat ook in deze moeilijke tijd de af deeling wil voortgaan te arbeiden in Chris telijke geest. Vooral in deze periode van loondaling is dit zeer moeilijk. En al is dan de periode van loondaling tot stilstaan gekomen, daar is altijd nog het groote probleem der werk loosheid. Het werk van de Chr. Vakbewe ging is thans dan ook zeer moeilijk. Zooals de heer Geerlof in het programma schreef heeft de vakbeweging ook nu nog behoefte aan stoere en harde werkers. Hierna bracht de heer K. de Jong het financieel verslag uit. Aan het hoofdbestuur werd ruim f 2000,— afgedragen. Wij vermelden tenslotte dat de avond door enkele mooie propaganda-stukjes, zang, films enz. opgeluisterd werd. VOETBAL A.R.C. I gaat Zaterdag op bezoek bij Kat wijk I, het tweede ontvangt aan de Steen- straat de kampioenen Sleutels I uit' Leiden, het derde eveneens thuis Ons Clubje II uit Leiderdorp en de adspiranten gaan op be zoek bij de Ter Leede-jongens te SassenheinL RECTIFICATIE Onze inlichtingen betreffende de openstel ling der nieuwe begraafplaats zijn niet ge heel juist geweest. De openstelling zal niet zijn op 1 April doch op Maandag 4 April, de eerste dus van de volle week. Zaterdag 2 April zal de officieele opening plaats hebben door burgemeester C o 1 ij n. BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 75 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 Beveelt zich beleefd, auri v. d. levering yaii EERSTE KWALI TE I T BRANDSTOFFEN HAZERSWOUDE JAARVERGADERING CHR. SCHOOL Maandag 21 Maart zal jaarvergadering gehouden worden van de Chr. school op het dorp, des avonds half acht in hef gebouw achter de Geref. lverk<

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6