M Fcforfa vrdfer KRUSCHEN SALTS VRIJDAG 18 MAART 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 RONDBLIK RUSLAND STEEKT DE HAND UIT De Russische ambassadeur te Londen, Maisky, heeft gisteren een bezoek aan het Foreign Office gebracht, ten einde aldaar een nota te overhandigen, welke een uiteen zetting geeft van de Sovjet-Russische hou ding ten opzichte van den huioigen toe stand in Midden-Europa. De Russische •volkscommissaris van buitenlandsche zaken heeft zich daarover ook reeds uitgelaten, cn wel in den gebruikelijken agressieven iSn. Litwinoff verklaarde namelijk, dat de in lijving van Oostenrijk bij het Duitseihe Rijk, en de bedreiging met een soortgelijk lot, waaraan Tsjechoslowakije bloot staat, voor Moskou aanleiding zijn tot een poging om een internationale samenspreking te beleg gen, ter beveiliging van de kleine staten en van den wereldvrede. Hij voegde aan deze woorden toe, dat tot zulk een conferentie .Tokio, Berlijn en Rome niet zouden worden uitgenoocligd, omdat het geen enkel doel zou hebben, met deze gevaren veroorzaken de staten over den vrede te spreken. Wie dbn loop der Russische buitenland sche politiek der laatste jaren heeft ge volgd, ontwaart hier opnieuw een Russische poging tot het vormen van een machts-con- centratie, waarvan het Sovjetland de kern zou vormen, en welks duidelijk doel zou wezen, een staatkundige druk op de rechts autoritaire landen uit te oefenen. In Moskou beseft men levendig, dat Rusland zich in een hachelijke positie bevindt Het wil niets liever dan met Frankrijk, waarmee het reeds nauw is verbonden, en met Groot- Brittannië, naar welks vriendschap het op utiliteitsgronden streeft een ondeelbaar complex vormen, om op deze manier wel in Oost-Europa tegen Duitschland, als in Siberië tegen Japan beveiligd te zijn. Rusland heeft deze tactiek, welks hoofd doel is Duitschland en Italië van de overige westmachten te isoleeren, reeds meermalen toegepast, 0.3. te Genève, waar geheel het optreden van Litwinoff er op was berekend, vooral ten tijde van de afwikkeling van het Abessijnsohe conflict de bestaande kloven te verbroeden en te verdiepen, natuurlijk ook, om Duitschland en Italië te dwarsboo- men. Ten deele heeft hij daarmee ook in derdaad succes gehad, en is het aan zijn actie toe te schrijven, aat Italië tenslotte aan den volkenbond den rug heeft toege keerd. Het huidige Russische voorstel aan de groote mogendheden moet vrij vaag van termen zijn. Vermoedelijk is het met weinig overtuiging opgesteld, en houdt men er reeds van tevoren rekening mee, dat het toch geen resultaat zal kunnen opleveren. Chamberlain althans, de man van de om zichtige, om niet te zeggen aarzelende po litiek, die zoo beducht is, zich in eenigerlei opzicht uit te spreken of te binden, zal zich wel wachten met zulken bondgenoot toenadering te zoeken. Het beste Natuurlijke Bronwater Kabinet-Blum voor de Fransche Kamer Voorloopig een meerderheid Gistermiddag heeft het kabinet-Blum zich ban de Fransche Kamer voorgesteld. Blum heeft o.a. erop gewezen, dat Frankrijk than3 meer dan ooit eenheid noodig heeft, ook om zijn internationale verplichtingen, zoo daar op een beroep mocht worden gedaan, te kun nen nakomen. Verder richtte de premier zich nog eens uitdrukkelijk tot de minderheids groepen, die geweigerd hadden, met de com munisten samen te werken. Namens deze laatste verklaarde Flan el in, dat aan Blums verzoek tot deelneming aan een kabinet -van nationale eenheid niet kon worden voldaan, omdat de opvattingen der communisten met die der minderheids groepen te veel afweken. Niettemin ver klaarde hij zich voor een kabinet van natio nale eenheid met een nieuw program en ge vormd door mannen, die onafhankelijk kon den beslissen. Na de debatten werd het verzoek van Blum Ingewilligd met 369 stemmen voor en Stemmen tegen. Wrijving in het Engelsche kabinet? Krachtiger buitenlandsch beleid geëscht Lagerhuis blijft verklaringen verlangen /OLGENS het liberale dagblad de „Star", zouden verscheiden minis ters, die de politiek van Eden nog aan hangen, besloten hebben, af te treden, indien de Britsche regeering haar poli tiek, o.m. ten aanzien van de niet- inmenging, niet wijzigt. De politieke redacteur van het blad acht de positie van het kabinet zelfs kritieker dan in de dagen vóór het aftreden van Eden. De breuk zou Maandag j.l. aan den dag zijn getreden, daar een zeker aan tal ministers voorstander zou zijn ge weest van een ondubbelzinnige Brit sche verklaring, betreffende Tsjecho- Slowakije. De Spaansche kwestie zou de meeningpverschillen nog vergroot hebben. In Westminster neigt men meer en meer tot de gedachte van de vorming van een regeering van alle partijen. Chamberlain zelf, nog steeds volgens de „Star", zou voorstander zijn van een verbreeding der grondslager^ van zijn regeering en samen werking met Churchill en Eden. benevens met de labourleiders. De labourleden en de liberalen der op positie zouden hebben geweigerd deel te nemen aan een regeering onder leiding van Chamberlain. Wel zouden zij deel wil len uitmaken van een nationale regeering in geval van een ernstige crisis, maar al leen op de volgende voorwaarden: 1. Aftreden van Chamberlain. 2. Onmiddellijke staking der niet-inmen- ging. 3. Het richten van een categorische waarschuwing aan Mussolini en Hitier en het proclameeren van een politiek op de beginselen van den volkenbond. 4. Een beroep op de democratieën en de vredelievende volkeren ten behoeve van de instelling van een systeem van collectieven vrede op den grondslag van wederzijdsche waarborgen tegen iederen aanval van den kant der dictaturen. Havas voegt hieraan nog toe, dat men in de wandelgangen van Westminster veel aandacht schenkt aan het feit, dat Lloyd George naar Parijs is vertrokken en dat Winston Churchill binnenkort, daarheen zal gaan, tenvijl Eden en lord Baldwin in Frankrijk zijn en deze vier staatslieden allen bekend zijn om hup sympathie voor dit land. De Tsjechoslowaaksche kwestie In het lagerhuis is opnieuw de vraag ge steld, welk antwoord de Britsche regeering heeft gegeven, toen de Fransche regeering te Londen mededeeling deed van het voor nemen, al haar verplichtingen ten aanzien van Tsjecho-Slowakije na te komen. Chamberlain antwoordde: „De Fran sche regeering heeft geen antwoord ge vraagd; ik heb reeds gezegd, dat de Brit sche regeering de gerezen kwesties met de grootste aandacht volgt!" Mander en andere afgevaardigden dron gen er echter op aan, dat de Britsche re geering eindelijk de verzekering zou geven, dat Engeland Frankrijk zou steunen, in dien dat land Tsjecho-Slowakije te hulp zou moeten komen. Chamberlain weigerde evenwel nog iets aan zijn verklaring toe te voegen. Een Incident Tijdens een interruptie van Churchill bij de behandeling der oorlogsmarine ont stond op de publieke tribune rumoer. Een aantal mannen wierp pakken pamfletten omlaag met de woorden: „Chamberlain moet aftreden". De onrustzaaiers werden onmiddellijk verwijderd. De Spaansche burgeroorlog BARCELONA HERHAALDELIJK GEBOMBARDEERD Zeer groote aantallen slachtoffers De rechtsche vliegtuigen hebben de laatste dagen de stad Barcelona aan herhaalde luchtbombardementen onderworpen. Gister middag om twee uur echter had er een luchtaanval plaats, welke wel de verschrik kelijkste is geweest van heel den burger oorlog. Het was het uur, dat de boulevards der stad vol menschen zijn. Ook de café's en restaurants waren druk bezet. Een ware slachting werd in de stad aan gericht. Het aantal dooden bedraagt 500, dat der gewonden 1000. Een der bommen ontplofte in de onmid dellijke nabijheid van het bureau van Uni ted Press. Onder den geweldigen luchtdruk bezweek een der muren. Als door een won- derd werd niemand gewond. Het station is eveneens door een bom ge troffen, waardoor een vreeselijke paniek ont stond. Naar schatting werden daarbij alleen honderd personen gewond. Vlak naast het gebouw van den Ameri- kaanschen militairen attaché sloeg een bom in. De attaché zelf werd uit zijn bureaustoel geslingerd, doch niet ernstig gewond. Volgens een schatting van Reuter zouden alleen gisteren in Barcelona 320 personen om het leven zijn gekomen. Men schat het aantal slachtoffers der laatste dagen echter op 1200 dooden en 3000 gewonden. Caspe bezet Gistermorgen om 8 uur hebben de recht sche troepen Caspe geheel bezet. De verde diging 'der stad werd uitgevoerd door vijf internationale brigades. De Japansch-Chineesche oorlog Japanners landen te Nantoeng Japansche gecombineerde marine- en le gerafdelingen zijn te Nantoeng geland en hebben de Chineesohe strijdkrachten aldaar aangevallen. Nantoeng, dat ook wel Toeng Tsjau wordt genoemd, ligt op den noorde lijken oever van de Jangtse, 35 K.M. boven het eiland Tsoeng Ming. De operatie heeft ten doel, de Chineesche troepen van den noordelijken oever van de te verdrijven. UIT OOST- INDIE EN WEST- De K.L.M.-vloot in West-Indië De K L.M. heeft bericht ontvangen van haar vertegenwoordiger te Willemstad, dat de Lockheed Super Electra „Troepiaal" gister te 15.15 op Curasao vlot is geland. Het derde voor de K.LM. vloot in West- Indië bestemde Lockheed-vliegtuig van het type Super Electra de PJ-A1K, Kolibri zal binnenkort van Burbank naar Curasao ver trekken. Mr C. C. VAN HELSDINGEN Mr. C. C. van Helsdingen hoopt na een dertig-jarige werkzaamheid in Indië medio 1939 na het sluiten der huidige Volksraadperiode te repatrieeren. De Chr. Staatkundige Partij in Indië, van welke mr Van Helsdingen voorzitter is, koos den heer G. de Raad tot zijn opvolger als voor zitter der partij en als candidaat voor de C.S.P. in den Volksraad. DE UITTOCHT UIT DE N.S.B. Zaterdag 5 Maart is aldus het A.I.D. ir A. L. van der L a a k e n de afgetreden Algemeen Organisatie Leider in Indië van de Nationaal Socialistische Beweging uit Java naar Nederland vertrokken. Naar het blad vernam heeft de heer Van der Laaken de N.S.B. thans ook als lid ver laten. Onder hen, die den heer Van der Laak uitgeleide deden bevond zich ook de heer P. G. B a u d u i n, indertijd een der meest po pulaire sprekers van de N.S.B., die eveneens uit de beweging is getreden. DE PACIFICATIE VAN ATJEH Naar de „Deli Crt." vernam, heeft de dent van Atjeh en Onderhoorigheden, de heer Jongejans. in tegenwoordigheid van den gewestelijk militair commandant kolonel Gosenson, Woensdag 2 Maart, het militaire bestuur over Lammeulo overge nomen voor de civiele bestuurs-instanties. Deze plechtigheid is het gevolg van een kort geleden door de Regeering genomen besluit om langzamerhand in verschillende Atjehsche ..plaatsen het militaire bestuur door het civiele te vervangen, wanneer de bestuursperiode van den militairen, fun; tioneerenden controleur eindigt, welke maat regel uiteraard in verband staat met de diepere inwerking van de pacificatie, welke militair bestuur in deze plaatsen niet meer noodg maakt. DJJP. doet de jeuk bedaren Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! uit Kruschen Saltc Zij hebben dulzen den lijders reeds aidoend geholpen. Ook U zullen tij zeet snel van Uw pijnen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR 1 CENT PER OAC Landen Tuinbouw Het bollenbedrijf op eigen beenen Het euvel der volkstuintjes Jaarvergadering van de Ned. Tuindersbond De Ncderlandsche Tuindersbond hield te Amsterdam zijn algemeena jaarlijksche vergadering. De bijeenkomst, welke druk was bezocht, stond onder leiding van den voorzitter dezer organisatie, den heer W. J. Kampen, uit Voorburg, die in zijn openingswoord er op wees, dat de toestand van den Nederlandschen tuinbouw nog steeds zeer veel te wenschen overlaat. Wil de bond de sociale- en economische be hartiging \an de belangen der leden in de toekomst volledig verrichten zoo zeide spr. dan zal het noodig zijn dat de con tributie wordt verhoogd. De financieele en economische politiek ven de Nederlandsche regeering heeft op den afzet van de Nederlandsche tuinbouw producten een funeste uitwerking gehad. Di maatregelen, welke de regeering denkt ie nemen omtient ordening, achtte spi- ecl »ir niet ingrijpend. Met lapmiddelen ko.iien we er niet. De arbeid van vrouwen en kinderen in het tuindersbedrijf noemde bij sociale misstanden, waaraan terstond een einde dient te worden gemaakt In het jaarverslag over 1937, samengesteld door den secretaris, den heer A. Blom, uit Capelle aan de IJsel, wordt o.m. gezegd, dat het begin van het afgeloopen jaar voor den tuinbouw hoopgevend is geweest, het eindresultaat daarentegen slecht Het aantal afdeelingen bedraagt ev als in 1936 89, alleen in Zuid-Holland steeg dit met 2, elders werden echter 2 op geheven. Voor 1937 wordt het aantal be talende leden geraamd op 3820. Het financieele verslag over 1937 noteert een winst van f 164.47. De begrooting over 1938 sluit met een bedrag van f 6200. Hierop werd een voorstel van het hoofd bestuur, waarin de Nederlandsche tuinders zich verklaren vóór afschaffing of beper king van vrouwen- en kinderarbeid met een positief verbod van arbeid voor leer plichtige kinderen, na ampele bespreking spontaan aangenomen. Een voorstel aan jonge tuinders een ge deelte der teeltvergunningen te laten ont lokte een uitvoerige discussie over de volkstuintjes in de omgeving der groote steden. Rondom Amsterdam wordt ci 2000 ha door volkstuinders g. exploiteer d, bij Rotterdam c 1500 ha, hij den Haag ca. 1100 ha, bij Dordrecht ca. 900 ha. Van dit feit nam de vergadering met verontwaardiging kennis. Aangedrongen werd op een krachtige actie tegen dit kwaad. Het hoofdbestuur deed reeds stap pen in verband met deze zaak. Omtrent de bloembol lensaneering werd door het bestuur medegedeeld, dat waarschijnlijk reeds met ingang van het volgend seizoen de crisismaat regelen in het bollenbedrijf onder eigen beheer zullen worden genomen. Op verzoek der regeering zal een be- drijfsraad ingesteld worden. De loonen in de landbouw stedelijk en industriepeil moet de basis zijn Het bestuur van den nationalen bond Landbouw en Maatschappij heeft een adres aan den Hoogen Raad van Arbeid gericht, zulks naar aanleiding van de door Minis ter Romme ingediende voor-ontwerpen van wet inzake een wettelijke regeling eener kinderbijslagverzekering en een wettelijke regeling der werkloosheidsverzekering. In dit schrijven geeft deze Bond als meening te kennen dat de sociale actie van den minister voor een overwegend groot gedeelte is geworden loonactie en loonpoli tiek, hetgeen ten koste gaat van de land bouwende bevolking. Men Iaat zich bij de bepaling der prijzen van de landbouwproducten nog altijd leiden door de wereldmarktprij zen. De wanverhouding, welke daardoor is ontstaan tusschen de belooning van den landbouwarbeid en die van anderen De verbroken ruilverhoudingen tusschen de landbouwende bevolking en de overige bevolkingsgroepen hebben zoo gaat het adres voort de werkloosheid van ongc- eer 200.000 personen in landbouw, indu strie en middenstand tengevolge gehad. Men kan de loonen wel beheeijchen. mits mm ook maar de prijzen kan be-heerschen. De landbouwende bevolking kan door organi satie in het algemeen geen invloed uitocfe nen op de prijzen harer producten. Wat hier nu geldt voor de loonactie in het algemeen gekit ook voor de verzekering met premie betaling door den werkgever welke premie betaling aldus het adres een verkapte loonsverhooging is. De misstanden welke konden ontstaan, zijn volgens het adres vooral het gevolg van twee omstandigheden, n.l. van de te g e- e aandacht, die in leidende ■>gen aan den landbouw wordt chonken en van het feit dat de grondslae onzer sociale politiek werd ge legd in een tijd toep de prijzen der land bouwproducten geleidelijk stegen. De toe stand is thans geheel veranderd. Men dient, bij de bepaling van de prijzen der land bouwproducten niet meer tot basis te ne men de wereldmarktprijzen, maar het stede lijke en industrieele loonpeil. „Moerheim" jubileert Dinsdag vierde „Moerheim" zijn gouden jubileum en de stiohter, de heer B. Ruys werd daarbij bijzonder gehuldigd voor alles at hij in het belang van de Nederlandsche erteeli gedaan heeft. Op een daartoe be legde bijeenkomst van het huldigingscomitc deed de voorzitter van dit comité, de heer E r tn s t H. Krelage, allereerst de mede deeling, aot de jubilaris door de Fransche regeering benoemd werd tot „officier de merité agricole". Op zichzelf, aldus de heer Krelage, is hei feit, dat een onderneming gedurende een halve eeuw met succes gewerkt heeft, geen reden voor de buitenwereld om daaraan meer aandacht te schenken dan een vrien delijken gelukwensch. Maar Moerheim neemt een eigen plaats in, zoowel in den Nederlandschen tuinbouw als in den Neder landschen tuinbouwexport. Dit is te merk waardiger, omdat de teelt van vaste plan ten, waarop Moerheim zich meer en meei heeft geconcentreerd, geen specif.ek Neder landsc.he cultuur i6, zooals de bloembollen teelt, maar in alle landen om ons heen en elders bedreven wordt. In hoogo mate heefl hiertoe bijgedragen het gelukkige gesternte waaronder op Moerheim verdienstelijke •nieuwigheden zijn ontstaan en gewonnen. De heer Krelage wees daarna op de des kundige medewerking van een der dochters van den jubilaris (tuinaanleg) en van twee zijner zoons, die zijn taak reeds gedeeltelijk hebben overgenomen. Verschillende andere sprekers voerden nog het woord. De voorzitter van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw, jhr. G. F. van Tets Helden wasgoed enniet duun ZOWEL PER K.G., ALS PER STUK Bovendien zeer voordelige abonne- ments-prljzen! Beleefd aanbevelend: JAN SNEL ST00MWASSERIJ „NEDERH0RST" NEDERHORST DEN BERG De beide kinderen van de wed. Dollfuss met hun gouvernante in Boedapest, waar* heen m^vr .Dollfuss zich heeft begevent an Goidschalxoord, te Zeist, heeft aan een d'ertig-tal leden van het personeel, die van daag eveneens een jubileum vieren, me-dail* les en een oorkonde uitgereikt. Boterprifsverlaging Waarschijnlijk geen 15 cent per k.g. Zooals we Woensdag reeds mededeelden lag het in het voornemen der bevoegde autoriteiten in "t voorjaar en den zomer de boterprijs te brengen op ongeveer f 1.30 per K.g. (groothandelprijs), waar deze al sedert midden October op ongeveer f 1.45 werd gehouden Nu de Leeuwarder commissie-noteering gisteren op 84 ct. is vastgesteld en de hef fing op 50 ct., zal niet dadelijk de prijs te rug kunnen loopen met 15 cent. (Vorige week was de noteering 82 ent. en de heffing 65 cent.) Ook kan voor het koopend publiek de prijsverlaging waarsch'jnlijk niet eerder in gaan dan begin volgende week, want pas heden wordt boter gemaakt tegen de nieuwe prijs en voor dat deze bij de klein* handel is zal het wel Maandag of Dinsdag worden. GARANTIE.STANDGROEN GAR ANTIE -STAND BRUIN GARANTIE-STAND ROOD GARANTIE.STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW 1 Speciaal product *oor Buitenwerk. HOUDT I HEI IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HE? HOUt. J Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE BELEVEN NIEUWE AVONTUREN Ja, weldra was mevrouw Pottenaars de eenige, die nog bij haar positieven was, want de twee anderen lagen versuft op den grondSnel sprong ze op en rende weg om een dokter te halen. Nu kwamen Pietje en Jantje, die drijfnat achter een struik verborgen zaten, te voorschijn. Ze holden naar den salon, maar begrepen al gauw, dat ze den car rier onmogelijk mee konden nemen. Na een oogenblikje zoeken vond Pietjo papier, potlood en een paar punaises. Hij bevestigde het papier boven op den car rier en schreef er in sierlijke krulletters op: „Deeze kerrie is van kruidenier Dop erwt uit de Peultjesstraat, de manfi heben we ferlooren". Na dit in orde ge maakt te hebben, kozen ze een, twee, drie het hazenpad (Wordt vervolgd). Waarin ook allerlei vragen me bestormen» waarin ik soms 200 bar veel onchristelijks zie, zooveel, dat me doet walgen, zooveel dat me doet vragen, hoe het komt, dat menschen, van wie je moet aannemen, dat ze Christenen zijn, als heidenen handelen. Och Wil, twijfel en ongeloof vallen iedereen aan, die zijn overal, waar Satan komen kan. En waar kan die niet komen? Zelfs terwijl je bidt valt hij soms je aan." „Heb jij dat ook?" „Natuurlijk, dat heeft iedereen." „En toch durf je belijdenis te doen?" „En toch wil ik belijdenis doen. Niet Satan, maar Christus regeert. Hij weet dat ik Hem wil toebehooren. Dat is genoeg." „Dat lijkt alles zoo eenvoudig, maar „Wat maar?" „Zie je, Ko. ik heb het me ook wel eens op die manier in gedacht. Maar. zooals ik daareven zei: mijn gevoelens zijn niet altijd gelijk. Weken lang kan ik, om zoo te zeggen in hooger sfeer leven en dan ineens tuimel ik terug, 'k Ben dit iiajaar eerst ook van plan geweest, me op te geven, maar op den dag, dat het zou moeten, had ik weer wat met dat mensch Berendse en toen was mijn heele stemming bedorven, toen zei Ik tot mezelf: jij? Wou jij belijdenis doen? Wou jij aan het Avondmaal zitten, jij, die feitelijk je medemensch haat?" „Jij laat je te veel op stemmingen drijven, Willy! Je moest niet willen, dat zoo'n vrouw een dergelijke invloed op je had. Ik verdeel de menschen in gedachten wel eens in drie groe pen. De goeden, de slechten en de stumpers. Moet je nooit aan een ander vertellen, hoor, want het is een beetje mal. Nou goeden vind ik er niet zoo heel veel, slechten nog minder, dus....,." „Bestaat het grootste deel uit stumpers?" „Welja! Die mevrouw Berendse is er ook een. Goed kun je haar niet noemen, slecht beslist slecht Willy schudde ontkennend het hoofd. „Dan is ze dus een stumper." „Ja, maar op heel andere wijze. Ik noem haai nu een stum per, omdat ze jouw leven probeert te vergallen, maar dat van haarzelf het allermeest bederft. Wie zou zich meer ergeren, jij of zij?" „O, zij natuurlijk, want ze bereikt weinig of niets." „Daar heb je het al. Ze verknoeit haar dagen, bederft haar humeur en bezondigt zich. Dat laatste moest ik voorop stel len. Zie je. als je dat goed indenkt, dan krijg je een soort medelijden met haar en er zijn gevallen, dat je zelfs voor hen, die je kwellen, leert bidden." ..Zooiets als: bidt voor degenen, die u geweld aandoen." „Ja. zooiets." „Ko." en Willy lei haar hand op de zijne „je bent veel beter dan ik. Dat is trouwens oud nieuws, hèl" „Och nee, stil nou. nee." Wild trok Kobus zijn hand terug, borg ze diep in zijn zak. 't Werd hem bijna te machtig. Nu, op dit oogenblikWat wéren soms hemel en aarde dicht bij elkaar. „Ik wou niet schertsen", zei Willy, die zijn ontroering niet begreep. „Ik meende het. Als ik zoo was als jij, o dan... Weet je, 'k ben zoo onevenwichtig, in die dingen althans, 't Zou bij mij best mogelijk zijn, dat ik op den dag van be lijdenis doen nóg weer voelde, dat het met echt was. Ver beeld je zooiets. Als kind van een jaar of twaalf had ik al van die gedachten, wanneer ik openbare belijdenis in de kerk bijwoonde. Als ik de aannemelingen dan ja hoorde zegen, dacht ik: zoudeng ze het nou echt meenen? Zouden ze er geen spijt van hebben? Zouden ze niet bang zijn. dat ze hun woord tóch niet zullen kunnen houden? Dat laatste vooral, zie je!" „Dat is nou weer wat vader noemde: Jezus vooruit willen loopen. Eerstens kan je nog terug, zelfs als je in de kerk bent. Ik bedoel, als je dan zou voelen, dat je geen ja zeggen kon. Maar dat zal niet gebeuren. Je bereidt je toch biddend voor? Geloof jij, dat de Heer iemand, die Hem belijden wil en daartoe om kracht vraagt, zal afwijzen? Ik zeg je: dat bestaat niet. En ten andere: wat dat later ontrouw worden betreft, ja, dat kan. Maar worden wij ontrouw, Hij blijft getrouw. Hier op het dorp hebben ze het meest over: aangenomec- worden. Dat vind ik. eerlijk gezegd, mooier nog dan de uit drukking: belijdenis-doen, die wij hebben leeren gebruiken. Op het aangenomen worden komt het aan en aangenomen- worden moet je telkens opnieuw, na elke zonde. Maar je wórdt aangenomen en je krijgt kracht tot belijden, altijd weer, als je er maar met heel je hart om bidt". Toen die avond meester en juffrouw Verduynen thuis kwamen, vonden ze Kobus vertrokken en hun dochter erg stil. Op het eerste hadden ze gerekend, op het laatste niet. ..De conversatie schijnt vanavond niet erg meegevallen te zijn", zei vader. „Je kijkt zoo sip". „De conversatie was heel bijzonder", zei Willy. „Ko wil met Paschen belijdenis doen. Daarover hebben we in hoofde zaak gepraat". „O juist". Zeiden ze nu anders niets? Nee, ze zwegen. „Ko bekijkt die dingen zoo bijzonder en toch zoo een* voudig". „Hoe dan?" „Ja, dat kan ik niet goed uitleggen, nü tenminste niet. Ik moet over alles nog eens goed nadenken. Ikik geloof* dat ik toch ook wel belijdenis zou willen doen". „Kindje, dat is een goede tijding", zei vader met een stem, die beefde van ontroering. „Maarmaar ik weet het nog niet zeker. Ik ben nog niet heelemaal klaar met mezelf". „Dat begrijpen we, kind. Dat gaat zoo maar niet. Dat moet op de knieën gebeuren". „Ikwijje ouders hebben er om gebeden, kindje"* zei moeder, die haar tranen nauwelijks meester bleef. „Óns gebed zal nu nog inniger zijn". Toen over het huis reeds lang de stilte van den nacht was gekomen, lag meester nog wakker en dacht: ,,'k Wou. dat Hans Eldering een jongen was, als Kobus Zwaanswijk". De juffrouw lag er over te denken, hoeveel rustiger ze zich zou voelen, als haar kind met Kobus de uren doorbracht, die ze aan dien vreemde gaf. Haar vreugd was met wroeging gemengd. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2