Nederlandsche Meubelfabriek Wageningen N.V, Mussolini over het Oostenrijksche drama Eischt Ned. Fabrikaat ASBEST I RUBBER DONDERDAG 17 MAART 1938 EERSTE BEAD PAG. a 1 Na de aaneensluiting iWat zijn de materieele voordeelen (Van onzen Duitsehen correspondent) Nu Oostenrijks inlijving bij Duitschland een voldongen feit is, ligt het voor de hand, dat men zich afvraagt, welke materieele voordeelen hiermede voor beide landen ver bonden zijn. Reeds hoorde men Hermann Göring zeggen, dat Oostenrijk actief zal gaan deelnemen aan de practische uitvoe ring van het vier-jaren-plan, hetgeen met andere woorden wil zeggen, dat het over grondstoffen moet beschikken, welke hier toe vereischt worden. En dit is dan ook inderdaad het geval. Oostenrijk beschikt over zeer belangrijke grondstoffen, waaraan Duitschland tekort komt, terwijl Duitschland op zijn beurt in staat zal blijken, bepaalde leemten in Oostenrijk aan te vullen. Om te beginnen is Oostenrijk een bosch rijk land en. kan het op dit gebied onmid dellijk achter Finland en Zweden genoemd worden. Meer dan een derde deel van het land is met bosschen begroeid, welke voor Duitschland een toenemend tekort aan naaldhout, sparrehout en dennehout kun nen aanvullen. Daar deze opbrengst de eigen behoefte van Oostenrijk verre over treft, werd tot dusver een belangrijk deel van de opbrengst uitgevoerd naar Italië, Hongarije en ook naar Duitschland. Voor Italië schijnt evenwel de invoer uit Joego slavië voordeeliger gebleken te zijn, zoodat voortaan Duitschland hiervan voordeel kan hebben. Daar komt nog bij, dat de exploi tatie der bosschen in Oostenrijk vooral de laatste jaren veel te wenschen overgelaten heeft en juist op dit gebied was Duitschland, door de omstandigheden hiertoe gedwongen, de laatste jaren zeer actief, zoodat deze actie zich nu ook wel spoedig over de Oos tenrijksche gouwen zal gaan uitbreiden. Een land, dat zooveel bosch bezit, moet Uiteraard ook rijk zijn aan celstofindustne. De jaarlijksche opbrengst der celstofindus- trie in Oostenrijk bedroeg circa 300.000 ton, die in Duitschland 1.5 millioen ton, terwijl bovendien nog 300.000 ton per jaar werd in gevoerd. Deze invoer kan voortaan met he hulp van Oostenrijk belangrijk worden ver minderd. Oostenrijk heeft ertsrijkdom Zooals men weet is Duitschland arm aan Ijzerertsen, want ongeveer S0 procent daar van moest men uit 't buitenland betrekken. Onder de strenge controle van Hermann Göring is men er sedert eenigen tijd op uit, om door kunstmatige productie in deze leemten te voorzien. Nu Oostenrijk eenmaal bij Duitschland is ingelijfd, kan dit opmeer voordeelige en waarschijnlijk ook op meer waardevolle wijze geschieden. Oostenrijk be schikt namelijk over een der grootste en waardevolste ijzererts-exploitaties van Euro pa. Wij bedoelen de Alpine-Montan-Gesell- schaft, waarvan de majoriteit der aandee- len zich in het bezit der Vereinigte StahJ werke bevindt. In 1936 werd in de Stier marksche bedrijven een millioen ton erts opgeleverd en in 1937 bedroeg de productie circa 1.8 millioen ton. Volgens het oordeel Ivan deskundigen kan ook hier de productie belangrijk stijgen en de kwaliteit van het Oostenrijksche staal en ijzer wordt op één lijn gesteld met de beste Zweedsche pro ducten. Maar Oostenrijk sohijnt rijker të zijn dan het zelf tot dusver besefte, want men hoort vertellen, dat het ook koper, lood, zink en zelfs goud kan opleveren! In Mitterberg wordt koper gegraven, in Tirol en in Salz burg beschikt men over mijnen, die niet ge ëxploiteerd worden. Op het oogenblik is de eigen opbrengst aan koper (ongeveer 95.000 'ton), niet in staat om de behoefte der Oos tenrijksche industrie te dekken, maar bij een beter georganiseerde exploitatie zal hier ook voor Duitschland heel wat te winnen zijn. Lood en zink vindt men 'voornamelijk te Bleiberg bij Villach en in Karintië. De od- brengst bedraagt jaarlijks ongeveer 100.000 ton, maar ook hier schijnen nog allerlei mogelijkheden voor hooger productie te be staan. Meerdere mijnen liggen stil_ en an dere zijn nog niet eens in exploitatie geno men, waaruit blijkt, dat er nog heel wat schatten in den Oostenrijkschen bodem ver borgen liggen I Pas kortelings hebben 'deskundigen een grondig onderzoek ten uitvoer gebracht en men is tot de merkwaardige ontdekking ge komen, dat in Nassfeld in Karintie zelfs goud kan worden gegraven. Bij volle renta biliteit zou hier per dag ongeveer vijf kilo gram goud gewonnen kunnen worden, het welk per jaar een waarde van nagenoeg 4.5 millioen mark zou betcekenen. Het feit, dat men met de exploitatie niet allang begonnen is, wijt nuen aan het feit, dat Oostenrijk tot «dusver geen gebrek aan grondstoffen en aan deviezen heeft gekend. Met de productie van petroleum is men ïn Oostenrijk pas 1934 begonnen. In Zisters- dorf in Neder-Oostenrijk wordt deze olie op een diepte van ongeveer duizend meter ge vonden. De voorraad bedraagt een paar millioen tonnen, en deskundigen gelooven, dat een deskundige exploitatie de behoefte Van het eigen land zal overtreffen. Tegenover dezen rijkdom aan ertsen, hout en petroleum staat dan weer een natuur lijk tekort aan kolen. Oostenrijk produceert rond 250.000 ton steenkool en circa 2.8 mil lioen tonnen bruinkool, voornamelijk in Stiermarken en in Neder-Oostenrijk. De rest werd uit het buitenland ingevoerd, uit Tsjecho-Slowakije, Duitschland en Polen. Een tekort aan kolen zal men nu voortaan in het Duitsch geworden Oostenrijk wel niet meer kunnen constateeren. Tenslotte moet er nog aan herinnerd wor den, dat vooral in een berg land als Tirol 'de landbouw en veeteelt uitnemend zijn. Zoodoende zal Oostenrijk op zijn beurt in de behoefte aan boter, kaas en eieren, welke nog altijd in Duitschland heerscht, voor een belangrijk deel kunnen voorzien. Naast Italië en Engeland behoorde Duitschland reeds lang tot de beste afnemers en thans zal het in dezen zijn aanspraken ongetwij feld nog anders doen gelden. Zoo zal de aansluiting van Oostenrijk niet Slechts een moreel en politiek effect, maar ook een commercieel en cultureel voordeel voor beide landen kunnen blijken. BETIMMERINGEN - MEUBELEN WAGENINGEN TELEFOON 2613 ,ln de geheele wereld stijgen nuttelooze woorden van spijt op!" „Italië heeft een stalen wil en het volgt zijn weg" IN de Italiaansche kamer heeft Mus solini gistermiddag een rede ge houden over het Oostenrijksche drama. „De laatste dagen, zoo zeide hij, heeft zich een groote gebeurtenis voltrokken, welke de politieke kaart van Europa heeft gewijzigd. Oostenrijk heeft op gehouden als staat te bestaan. Een vluchtige terugblik op de 20 jaren na den oorlog doet ons duidelijk zien, dat hetgeen is gebeurd, noodzakelijkerwijze moest gebeuren, dat de stroom, on danks dijken van papieren verdragen, buiten zjjn oevers moest treden. De vredesverdragen van Versailles en St Germain legden Oostenrijk op, onafhanke lijk te blijven. Dat was een absurd iets. Alcnis is Oostenrijk zijn leven begonnen als onafhankelijken staat onder soc.-demo- cratisch regiem. Vervolgens kwamen de christelijk-socialen, doch dat was niet vol doende en Oostenrijk werd onder de finan- cieele voogdij van den Volkenbond gesteld. In 1933 nam het nationaal-socialisme het bewind" in Duitschland in handen. In Maart van datzelfde jaar heeft D o 11 f u ss zijn regeering vernieuwd, maar hij noemde Oos tenrijk een onafhankelijken, christelijken, doch Duitsehen staat. De strijd begon tus- schen de regeering en de nationaal-socialis- tische beweging. Dollfuss werd in 1934 ge dwongen een revolte te onderdrukken. En kele maanden later deed zich een natio- naal-socialistische putsch voor. Ik beval toen, dat vier divisies van het boven-Adige- gebied naar den Brenner werden geplaatst: een daad van elementaire voorzorg, gezien de onvoorziene bloedige gebeurtenissen, waarvan men de mogelijke draagwijdte niet kon afmeten. Geen enkele Oostenrijker had ons ooit gevraagd, dat te doen. Geen enkele Oostenrijker heeft ons ooit er voor bedankt, dat wij het hebben gedaan". Mussolini besprak vervolgens de verschil lende gebeurtenissen der internationale poli tiek, welke op 1934 gevolgd waren, met name het tot stand komen van de as RomeBer lijn. „Snel had zich intusschen de nationaal- socialistische beweging in Oostenrijk ont wikkeld. Toen kwam het oogenblik, waarop Italië Oostenrijk aanried, toenadering tot Duitschland te zoeken, omdat een staat, welke zich als Duitsch proclameert, niet kan staan in een anti-Duitsche houding. Tijdens mijn ontmoeting met SchuscÜ- Mussolini nigg, aldus Vervolgde Mussolini, heb ik in April 1937 den bondskanselier duide lijk te verstaan gegeven, dat de onaf hankelijkheid van Oostenrijk een kwes tie is, welke in de eerste plaats de Oostenrijkers aangaat en dat de as Roma—Berlijn het fundament is van de Italiaansche buitenlandsche politiek. De afgezant van bondskanselier Schuschnigg vroeg mij op 7 Maart, om streeks het middaguur, voor den eersten keer sinds eenige maanden, wat ik van het plebisciet dacht. Ik antwoordde hem op de meest afdoende wijze, dat dat een vergissing was. „Deze helsche ma ch i n e", zeide ik, ,,za 1 in uw han den tot ontploffing komen". „In diplomatieke en journalistieke krin gen der geheele wereld stijgen nuttelooze woorden van spijt op, die den loop der ge schiedenis niet zullen tegenhouden. In min of meer officieuze kringen aan de overzijde der Alpen heeft men mij gevraagd, waarom wij niet tusschenbeide zijn gekomen. Wij antwoorden, dat wij nimmer verplichtingen hebben aangegaan, direct noch indirect, schriftelijk, noch mondeling. Oostenrijk heeft ons nimmer gewapende inmenging ge vraagd, om met geweld zijn eigen onafhan kelijkheid te verdedigen. Een land, dat mili taire hulp noodig heeft tegen zijn eigen volk, is niet meer waard zich een land te noemen. Hetgeen zich in Oostenrijk afspeelt, is het bewijs van de innige aspiratie van het Oos tenrijksche volk om Anschluss. Op alle ar gumenten, die het spoor dragen van zeker nationalisme, antwoorden wij, dat, wanneer een gebeurtenis noodlottig is, het beter is, dat het zich voordoet met u, dan ondanks u, of erger nog, tegen u. In waarheid is de nationalo revolutie in snel rhythme vol trokken". Italië is niet beducht Er zijn op do wereld individuën, die zóó oppervlakkig, zóó onwetend zijn van de om standigheden van het fascistische Italië, dat zij meenen indruk op ons te maken m,et een globaal cijfer van de millioenen Duitschers en met hun aanwezigheid aan onze grenzen. Italië laat zich niet gemakkelijk bang maken. Twee en vijftig landen hebben het geprobeerd tijdens den Afrikaanschen oor log. Ze zijn daar niet in geslaagd. Italië heeft een stalen wil en een stalen ziel en het volgt zijn weg. Wij zijn zoo wei nig onder den indruk, dat wij rustig toe geven, dat over eenige jaren de Duitsche bevolking langs den weg der natuur, zal zal toegenomen tot 80 millioen zielen, ter wijl wij dan een bevolking van 50 millioen zullen hebben. Tachtig millioeoi Duitschers, niet op één grens samengedrongen, doch met tien gren zen, waaronder die met Italië en deze laat ste grens ligt dan tusschen twee bevriende volken en is onaantastbaar, De Fuehrer was op daft punt categorisch, zeUs nog vóór hij aan 'i bewind kwam en hij zich, door die houding dwaze beschuldigingen op den hals haalden van de zijde zijner tegenstanders. Voor ons, fascisten, zijn de grenzen heilig, Men discuteert er niet over, doch verde digt ze. Toen het Oostenrijksche drama zich vol trok, meenden de tegenstanders van het fas cisme op de wereld, dat zich eindelijk een goede gelegenheid had voorgedaan om den eenen totalitairen staat tegen den anderen op te zetten en hun solidariteit te breken door een 6chok, die, dat zeggen wij tot de pacifisten van professie, het voorspel zou geweest zijn van een nieuwen wereldoorlog. Deze berekening der democratieën, loges en dierde internationale was onjuist. De hoop was volkomen kinderachtig en beleedigend, omdat zij ons karakter miskende en ons po litiek inzicht. Maar waarom het niet zeggen? Het uur is gekomen, van wat men zou kunnen noe men het op de proef stellen van de as. Wel nu, de Duitschers weten thans, dat de as geen diplomatiek maaksel is. dat alleen doeltreffend is voor normale gelegenheden, doch dat zij zidh vooral hecht heeft betoond in dit uitzonderlijke uur in de geschiedenis van de Duitsche wereld en van Europa. Twee naties, waarvan de formatie en een heid parallel liepen, kunnen gezamenlijk opmarcheeren, om ons bewogen continent een nieuw evenwicht te geven, dat tenslotte een vreedzame en vruchtbare samenwerking der beide volken zal veroorloven. ]/ooï jz&n De president der Spaansche republiek Manuel Azana SUDETEN-DUITSCHERS DREIGEN TE PRAAG In den Tsjechoslowaakschen senaat te Praag heeft de Sudeten-Duitscher E n- huber de vo!?ende verklaring afgelegd: „Zal Tsjech'- Slowakije zijn binnenlandsche politiek veranderen naar het voorbeeld van Zwitserland en zijn buitenlandsche politiek aanpassen aan die van Zwitserland en Bel- gië? Slechts in dat geval is de partij der Sudeten-Duitschers tot verdere samenwerking bereid Wij deelen dit mede, vóór het te laat is. Het is thans vijf ir'nuten voor twaalf". Toen Enhuber deze woorden had uitge sproken ontstond een algemeen tumult, waardoor zijn verdere rede niet te verstaan Driemaal is Enhuber tijdens zijn rede tot de orde geroepen. Eerst wegens beleediging van de Tsjechische republiek, toen wegens persoonlijke beleedigingen van senatoren en tenslotte wegens bedreiging van den staat. Een groot gedeelte van zijn rede is door den uitvoerenden raad van den senaat uit het officieele verslag geschrapt. Toen hij het spreekgestoelte beklom, ont stond groote opwinding. Enhuber haalde een aantal teekeningen en kaarten te voorschijn, waarop geroep weerklonk: „Is dat de nieuwe kaart van Europa?" DE ZAKENWERELD „De Zakenwereld", het Algemeen Zaken blad voor Nederland en Ned-Indië heeft een extra nummcr gewijd aan de Voorjaars beurs te Utrecht Tal van vooraanstaande persoonlijkheden zetten in dit fraaie ge- illustreerde nummer de beteekenis van de Jaarbeurs uiteen. "Wijkt cbz iehstottd. Let op den hartvorm. 12 st. 50 ct. 2 st. 10 et Hitler in Berlijn terug Een orkaan van jubel begroet hem Gisteravond om even over zevenen is Hitlers vliegtuig uit München op het Ber- lijnsche vliegveld Tempelhof aangekomen. Hij werd aldaar begroet door Go ering en de andere rijksministers, generaals en partijleiders. Goering verklaarde, aan Hitler de volmachten terug te geven, welke de rijks kanselier hem liad verleend toen hij naar Oostenrijk vertrok. G o e b b e 1 s vertolkte den dank van de millioenen Berlijners voor het terugbren gen van Oostenrijk tot het rijk. De menigte, welke zich langs den weg tusschen vliegveld en kanselarij had opge steld, kon volgens „United Press" op een millioen menschen worden geschat. De auto van den „Führer", gevolgd door een lange rij volgauto's, reed langzaam naar de rijkskanselarij, waar de menigte zoo dicht opeengepakt stond, dat eenige vrouwen flauw vielen. Een ware orkaan van gejubel begeleid de de aankomst van den „.Führer". Hitier liet zich, in gezelschap van Goe ring, op het balcon der kanselarij aan het volk zien. De „Führer" groette de men schen met gestrekten arm, terwijl Goering zijn maarschalksstaf in de luiht stak. Goering heeft aan den nieuwen stadhou der van Oostnrijk, Seyss Inquart, een telegram gezonden, waarin hij dezen geluk wenscht en hem dank zegt voor de energie en zekerheid, waarmede hij de zware taak heeft vervuld, die op zijn schouders rustte, tot de Duitsche troepen Oostenrijk binnen rukten. Goering voegt hieraan nog toe, dat „hij met vreugde den dag verwacht, waarop hij, na lange jaren, zich opnieuw naar een be vrijd Oostenrijk zal kunnèn begeven". De a.s. volksstemming Gouwleider Buerckel, die belast is met de leiding van de volksstemming in Oostenrijk heeft, naar uit Weenen wordt gemeld, een oproep gepubliceerd, waarin o.a. wordt gezegd: „De vraag, welke de „Führer" op 10 April 1938 aan u stelt, is geen andere dan deze: „Zijt gij een Duit- scher?" Een overweldigend ,ja" zal een einde maken aan een historische periode, welke te vaak geweigerd heeft, het diepste ver- LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ ,.V I T A L I S" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES! langen van alle Duitsrhers naar lotsver bondenheid te vervullen". De rijkspenningmeester der N.S.D.A.P. heeft uit de partij-kas een millioen rijks mark beschikbaar gesteld voor behoeftige partij- en volksgenooten in Oostenrijk als „Adolf Hitler-dank". Lagerhuis maakt zich ongerust Over de rechtsche opmarsch in Spanje De labour-Ieider A111 e e heeft in het La gerhuis ongerustheid aan den dag gelegd over den snellen rechtschen opmarsch inde Spaansche provincie Araigon, en erop aan gedrongen dat aan de republikeinsche re geering hulp zou worden verleend. Na schorsing der besprekingen heeft Cham berlain in de avond!bijeenkomst o.a. ver klaard: „De oppositie beeldt zich in, dat een over winning van generaal Francp aanslui ting van Spanje bij de fascistische mogend heden zou beteekenen. De Britsche regee ring geloofde dat niet en gelooft dat ook nu biet". Chamberlain besloot zijn verklaring met te zeggen, dat hij niet van zins was zijn vingers te branden in Spanje, ®ooals dat wellicht andere naties doen. „Wij zijn voornemens, aldus Chamberlain, de «tot nog toe gevolgde politiek voort te zetten in nauw contact met de Fransche regeering". België's buitenlandsch beleid Spaak over de neutraliteitspolitiek In de Belgische Kamer heeft de minister van buitenlandsche zaken Spaak 't woord gevoerd over België's politiek beleid. Wij voeren een eigen politiek, zoo zeide spreker, die niet heelemaal overeenkomt met de neutraliteitspolitiek van Nederland en Zwitserland, ook omdat onze toestand eenigszins anders is. Wij streven ernaar, alle kansen aan te grijpen, die ons aan een eventueelen oorlog kunnen doen ontsnappen. Wij doen dit zon der onze vriendschappelijke gevoelens ten opzichte va«n de bevriende mogendheden te verloochenen". De minister zette vervolgens de verhou ding van België tot den Volkenbond uiteen, aan wiens beginselen België trouw' wil blij- \ei. Om het vertrouwen in den volkenbond te herstellen, mag van Genève slechts dat gene verwacht worden wat het kan geven. Sommige van de volkenbondsbeginselen worden niet toegepast. De collectieve veilig- heidsgedachite kent een inzinking en het ware onverdedigbaar, met die werkelijkheid geen rekening te houden. Van sommige zijdein werdt critiek gele verd op de Belgische buitenlandsche poli tiek, maar nergens wordt positief aangege ven, wat men in de plaats zou kunnen stellen. De minister is er derhalve van overtuigd, dat zijn houding en 's lands buitenlandsche politiek algemeene instemming zullen ver werven* ROTTERDAM: Nleuwo Binnenweg ISO, Tele foon 37033, Jonkerfransstraat 32. DEN HAAG: Columbuastraat 3. hoek SuezkaAe, HAARLEM Schoterweg 1. Telefoon 16659. HILVERSUM: Veerstraat 60. Telefoon 6819. De Spaansche burgeroorlog Llnksche tegenstand in Caspc De nationalistische Spaansche troepen, welke in Aragon opmarcheeren, schijnen thans bij de stad Caspe op republikeinschen tegenstand te zijn gestooten. Volgens de „Times" zouden de linkschen zelfs erin zijn geslaagd Caspe te heroveren. Republikeinsche artillerie heeft den weg van Escatron, waarlangs de nationalistische troepen naar Caspe moeten trekken, onder vuur genomen. Republikeinsche vliegtuigen hebben Alcaniz aangevallen. Liechtenstein wil autonoom blijven Uit het vorstendom Liechtenstein wordt officieel gemeld, dat de landdag van het vorstendom zich eenstemmig heeft uitge sproken voor handhaving van de onafhan kelijkheid van het vorstendom. Voorts be sloot de landdag, dat de bestaande verdra gen met buitenlandsche staten van kracht blijven. Deze beslissing van den landdag maakt definitief een einde aan de geruchten, vol gens welke Liechtenstein contact eou zoe ken met Duitschland. De Japansch-Chineesche oorlog Een escadrille Chineesche vliegtuigen heeft het vliegveld te Hangtsjau gebombar deerd en verscheidene vijandelijke vliegtui gen in vlammen doen opgaan. Aanvallende Japansche toestellen werden door de Chi« neezen verdreven. Langs het' Noordelijke gedeelte van den spoorweg Tientsin—Poekau wordt verbitterd gevochten. Aan beide zijden worden ernsti ge verliezen geleden. UIT OOST- EN WEST- INDIE Uitbreiding Rubberkweekerijen De directeur van Economische Zaken heeft aan de betrokkenen een schrijven doen uitgaan, waaraan het volgende is ontleend: Zooals uit de dagbladen bekend zal zijn, heeft het I.R.R.C. aan de Regeeringen van de aan de Rubberreetricvie deelnemende landen onder meer voorgesteld, aan de rub bercultuur in de jaren 1939 en 1940 een uit breiding toe te staan van 5 pet. Bij afzonderlijken brief is dienaangaande bekend gemaakt, dat het I.R.R.C. geen be zwaar zal maken vegen voorbereidende maatregelen voor deze uitbreiding in het jaar 193S, onder meer door het toestaan van den aanleg van kweekerijen. Aangezien bedoelde voorstellen naar alle waarschijnlijkheid door de verschillende Regeeringen zullen worden aanvaard, komt het verantwoord voor, hierop vooruitloopen- de. den aanleg van kweekerijen ven behoev van uitbreidingen van de cultuur in 1939 e; 1940 reeds in 1938 toe te staan. Tragisch ongeval Woensdag 9 Maart heeft te Pelaboean Ravoe, aldus de Javabode van 10 Maart, een tragisch ongeluk plaats gehad, dat aan den Hongaarschen muzikant, den heer Szuch- sich, van het orkest van het Hotel der Ne derlanden te Batavia het leven kosvte. Vier leden van bedoeld orkest, alsmede vier personen uiv het orkest van het Hotel des Indcs, die allen 9 Maart hun vrijen dag hadden, vertrokken in den nacht van Dins dag op Woensdag na beëindiging van hun werkzaamheden van hier met auto's naar Pelaboean Ratoe om daar den dag door te brengen. Tegen den ochtend kwam men aan het strand aldaar aan en het duurde niev lang of de heer Szuchsich alsmede de heer Dausch van het orkest van „De Neder landen", gingen in zee, waarschijnlijk niet wetende, dat het zwemmen aan de Zuidkust buitengewoon gevaarlijk moet worden ge acht. De zee zag er op dav oogenblik even wel zeer ongevaarlijk uit. De heer Szuchsich was nauwelijks enkele minuten in het water of hij werd door een groote golf gegrepen en naar "de diente mee gesleurd. Dausch deed nog moeite om hem te hulp te komen, doch moest hierbij zeer voorzichvig te werk gaan, daar hij anders zelf zou worden meegesleurd. De leden der orkesten, die zich op het strand bevonden, zagen het ongeluk gebeu ren en onverwijld begaven 2 mannen zich te water om het slachtoffer te redden, doch het duurde nog ongeveer e-e«n half uur alvorens men het 6lachvoffer, dat inmiddels een hon derdtal meters van de kust was afgedreven, te pakken kon krijgen. Het lichaam van den ongelukkige werd zoo snel mogelijk naar het strand gebracht, doch het bleek, dat de heer Szuchsich reeds was gestorven. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Het stoffelijk overschot werd naar Batavia overgebracht en aan de politie overgeleverd. De heer Scuchsich was 42 jaar oud en laat een vrouw en 2 kinderen na. GEMENGD NIEUWS 1 EEN SENSATIONEELE JACHT Indringer na veel moeite gearresteerd Conste: latie te Sncek In de voorkamer van de woning van den advocaat en procureur, mr. H. H. J. van, Bottenburg aan de Markstraat te Sneek, ontdekte het dienstmeisje een persoon, die over het bureau gebogen stond. Het meisje dacht aanvankelijk, dat het de heer B. was, doch toen zij zag, dat hij het niet was, vroeg; 3 zij wat de man wenschte. Hij antwoordde, dat hij Mr. B. wilde spreken, waarna het j meisje hem naar het kantoor verwees, waar, hij voorgaf te zijn zekere Landa uit Gronin- f gen en Mr B. verzocht enkele achterstallige vorderingen voor hem te innen. Zijn eigenaardige houding en een briefje, 1 dat het meisje bovenbra-rht, waarin ver- meld stond, dat de man aan het bureau had gemorreld, gaven mr. B. aanleiding de ipoli- tie op te bellen, De bezoeker wierp hierop een bediende, die bij de deur stond geposteerd, opzij en snelde met achterlating van hoed en taschl het gebouw uit. Een poging van mr. B. om hem te grijpen mislukte. De man snelde de straat op en verdween in het pand van de Velo-Maatschappij, waar hij boven bij een 1 alleenwonende dame terecht kwam en voor-« gaf. dat hij in het kantoor mbest zijn. De vrouw verwees hem naar beneden, waarop hij dadelijk de vlucht nam. Beneden aan da achterzijde sloeg hij een ruit stuk en klom langs eer. pijp naar het dak. Over verschil lende daken bereikte bij het pand der firma: Potma, waar hij door den tuin en winkel snelde en verdween. De politie zocht alle daken af, doch zon der succes. Onmiddellijk werdijp alle uit gangen van de stad bewaakt Mr. B. kon een vrij nauwkeurig signale ment van den man geven. De tasch, die iff beslag genomen werd, bevatte o.a. een groote nieuwe beitel, een boor en een paar handschoenen, een portefeuille met eenige Duitsche postzegels en een circulaire van' een Keulsche meubelfabriek. In zijn hoed stonden de initialen F. W. De politie zette de ipogingen om den man te arresteeren voort en slaagde er in hem' 's avonds om half zeven in den tuin van de R K. Kerk aan te houden. De man is 32 jaar oud. beweert Oostenrijker te zijn en om po litieke redenen zes dagen geleden naar Ne-1 derland te zijn gevlucht Veehouder sticht brand Twee jaar geëlscht Voor de Alkmaarsche Rechtbank stond terecht de veertigjarige veehouder C. W, terzake, dat hij tot tweemaal toe rijn boer derij te Nibbixwoud nabij Hoorn in brand heeft ge»stoken. De officier van Justitie eischte in verband met dep ernst van het feit, mede als af schrikwekkend voorbeeld een gevangenis straf voor den tijd van twee j a a r, en gaf bevel tot onmiddellijke gevange neming. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenooten en U zelve GEMENGD VOEDER VARKENS. MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeene Han del svoorw aarden QEDTEI C' oliefabrieken DERIELO AMSTERDAM n.v. PROEFSTATION VOOR BOUWMATERIALEN en BUREAU voor CHEMISCH ONDERZOEK Koning Bienfait AMSTERDAM. DACOSTA KADE 104, TELEFOON 83047 VANOERLINDEMEKYELDHUIS AMSTERDAM ROTTERDAM GRON.NGEH VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEH J, Koster Hzn. - Scheepswerf „Gideon' Groningen Holland Voorwaarde voor loonende exploitatie is een economisch schip. Hiervan bent U zeker met een KOSTER-COASTER Naamlooze Vennootschap VAN AARSEN VAN GELDER'S KAPOKFABRIEKEN - MOOK N.V Papierfabriek „MAASMOND" RAAMSDONKSVEER Uitsluitend verkrijgbaar b. d- Groothandel

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2