Jüirttarr ^nïtódje (tumrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Lichting 1938 blijft onder de wapenen Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j Cf. NO. 6344 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 16 MAART 1938 18e Jaargang a&bertentiepripm: Van 1 tot 5 regels fJ7'A Elke regel meer 0-22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2,30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 'I bureae wordt berekend0.10 In dagen van ernst De radio-rede, welke Minister Colijn gisteravond hield, heeft, naar verwacht mag worden, de groote meerderheid yan ons volk nog eens ten overvloede duidelijk gemaakt, in welke ernstige dagen wij leven. Nu moet men ons goed verstaan. Geen enkel land heeft het gemunt op de onafhankelijkheid van Nederland. Doch het wantrouwen tusschen be paalde volken is op dit oogenblik zóó groot, dat het onverantwoord zou zijn niet bedacht te zijn op alle mogelijke gebeurtenissen. Mocht er te een of andere tijd oorlog komen in het gedeelte van Europa, waar Nederland ligt, dan is het niet zoo zeker, dat dit netjes vooraf wordt aangekondigd met intrekken der diplomatieke vertegenwoordigingen en wat daar meer bij behoort. Helaas zijn er voorbeelden uit de jongste geschie denis, die op andere methoden wijzen. Ook is gebleken in de laatste dagen, hoe een groot leger bijna bliksemsnel een land van middelmatige grootte in een minimum van tijd kan bezetten. Zelfs, als men in het oog houdt, dat hier geen tegenstand werd geboden, blijft het geval toch uiterst leerzaam. Nu heeft onze Regeering, wijl wij thans nog niet het geheele jaar de beschikking hebben over geoefende militairen, besloten de lichting 1938 te doen vallen onder de bepalingen der nieuwe Legerwetten. Dit is verstandig, en hoewel het voor sommige belang hebbenden een teleurstelling zal op leveren, moet erkend worden, dat de Regeering deed wat haar plicht is in dezen emstigen tijd. Daarbenevens zal de waakzaamheid er de Regeering zeker toe brengen ver der te letten op elke zwakke plek, welke er nog mocht bestaan in ons verdedigingsstelsel. De grenzen moeten gedekt zijn en alles gedaan, wat daar voor noodig is. Nogmaals, niemand heeft het öp ons voorzien, en daarom juist kan ons land alles doen, wat plichtmatig is, t h a n s. Het kruit droog houden, en op God vertrouwen. Rustig, omdat onder Gods veilige hoede de toekomst ook aan Hem kan worden overgelaten. Maar wij krachtig in het vervullen van onze taak. De Transferregeling met Duitschland Er bestaat geen aanleiding tot het doen van concessies Bulletin van de Vereeniging yoor den Effectenhandel Door de Vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam wordt een bulletin uit gegeven betreffende de belangen van fond senhouders. Het doel hiervan is een nauwer recht- streeks-ch contact tusschen de effectenbezitters en de Vereeniging voor den Effectenhandel tot stand te brengen. Telkens wanneer onderwerpen of vraag stukken zich zullen voordoen, welke van acuut belang zijn en waarmede het wel en wee van fondsenhouders is gemoeid, zal een „bulletin" door de Vereeniging voor den Ef fectenhandel worden uitgegeven. Fondsenhouders zullen deze bulletins op hun aanvraag kosteloos, hetzij door bemid deling van hun bankier of commissionair in effecten, hetzij rechtstreeks van het secreta riaat der Vereeniging voor den Effectenhan del, Beursplein 5, Amsterdam, kunnen vei> (krijgen, voozoover de voorraad strekt. Een lijst van fondsen waarmede moeilijk heden zijn of worden ondervonden is aan dit bulletin toegevoegd. De transferregeling met Duitschland Ten aanzien van Duitschland wordt ver klaard dat er geen aanleiding bestaat dit •land concessies te doen. De transferregeling loopt 30 Juni a.s. af, zoodat spoedig onder handelingen gevoerd moeten worden over den transfer van in het tweede halfjaar 1938 of later vervallende renten, dividenden enz. Reeds thans kan worden geconstateerd, dat bij deze onderhandelingen alleszins reden zal •bestaan voor een handhaving en verbetering van de voor de Nederlandsche crediteuren thans geldende regeling. Van Nederlandsche zijde zal immers een krachtig beroep kunnen worden gedaan op de belangrijke verbetering welke de economische toestand van Duitsch land in het algemeen in 1937 heeft onder gaan, en op de gunstige ontwikkeling in de zelfde periode van het handelsverkeer tus schen Dui'schland en Nederland. Ook obligatiën uit Nederlandsch bezit wor den blijkbaar nog steeds van Duitsche zijde ingekocht. Vertrouwd mag -orden, dat de Nederland sche regeering bij de besprekingen met de Duitsche regeering over de transferregeling, welke na 30 Juni a.s. zal gelden, evenals tot dusver krachtig op de bres zal staan voor de belangen der rentecrediteuren. Hoogste belangen van het land nopen er toe Belangrijk besluit van de Nederl. regeering Een Radiorede van Dr H. Colijn GISTERAVOND om tien minuten voor acht heeft de Minister-President, Dr. H. C o 1 ij n, de volgende rede uitgesproken voor de Nederlandsche zenders? De gebeurtenissen van de laatste dagen in het buitenland hebben ook op het Nederlandsche volk een diepen indruk gemaakt. Ook onze zorgen en moeiten zijn er door vermeerderd. Want al is het nu zóó, dat geen onmiddellijk oorlogsgevaar dreigt, al mag men er voor danken, dat ook deze wolk voorbijdreef zonder ravage over ons werelddeel aan te richten, het is niettemin juist wat de Engelsche minister-president gisteren in het Lagerhuis getuigde, dat de jongste gebeur tenissen een effect moeten hebben, dat men thans nog wel niet met nauw keurigheid bepalen kan, maar dat toch hierop neerkomt, dat het gevoel van onzekerheid en onveiligheid in Europa in sterke mate verhoogd is. Juist is ook wat de heer Chamberlain opmerkte, dat men zich weliswaar behoort te onthouden van al te haastige besluiten en van achtelooze woor den, maar dat zulks niet mag leiden tot veronachtzaming van de nood zakelijke voorzorgen. Het is niet nu voor het eerst, dat óók de Nederlandsche regeering zich ver plicht achtte om rekening te houden met de politieke spanningen om ons heen en om de voorzorgen te treffen die noodig werden geacht. Het feit, dat wij niet het geheele jaar door de beschikking hebben over geoefende militairen noopte reeds éénmaal nu 2 jaar geleden tot een buitengewone voorziening van tijdelijken aard. Daarna heeft de regeering een wijziging van ons legerstelsel in overweging genomen, dat er op gericht was deze zwakke stee in ons defensiestelsel te doen verdwijnen en in gemeen overleg met de Staten-Generaal is de wet van 21 Februari 1938 tot stand gekomen, waarbij de duur van de eerste oefening voor de infanterie van SYl maand tot 11 maanden werd verlengd. De aldus gewijzigde Dienst plichtwet is 5 Maart j.l. in werking getreden en daardoor is de weg gebaand om het geheele jaar te kunnen beschikken over een, zij het niet zeer sterke, voldoend geoefende troepenmacht, die in staat is het eerste verzet te bieden tegen aantasting van ons grondgebied. Tot nu toe waren er vele maanden in het jaar, dat geen enkel verzet tegen plotselinge verrassingen mogelijk was. In het licht van het zeer snelle verloop van militaire acties als thans mogelijk bleek mag zulk een toestand onder de huidige omstandigheden geen dag langer bestendigd worden. Het is daarom, dat de regeering besloten heeft gebruik te maken van de bevoegdheid, die zij krachtens de gewijzigde Dienstplichtwet bezit, om den verlengden eersten oefentijd reeds te doen gelden voor de lichting 1938, dus ook voor dat deel er van, dat in het begin van October 1937 voor eerste oefening onder de wapenen is gekomen. Het gevolg hiervan is derhalve, dat dat deel der lichting 1938, dat 25 Maart a.s. met groot verlof naar huis zou zijn teruggekeerd, na dien datum onder de wapenen zal b 1 ij v e n. Aanvankelijk was dit de bedoeling der regeering niet. Zij hoopte, om allerlei redenen, dat zij de verlenging van den eersten oefentijd eerst zou behoeven toe te passen op de lichting 1939, waarvan het eerste deel in October a.s. onder de wapenen moet komen. De omstandigheden dwingen ons thans dat voornemen prijs te geven. De hoogste belangen van het land nopen daartoe. Voor sommigen zal dit Regeeringsbesluit ongetwijfeld een teleurstelling zijn, maar ook zij zullen begrijpen, dat de algemeene politieke toestand niet toelaat om op-zien-komen te spelen. Ook zij zullen inzien, dat het treffen van voorzorgen in dezen tijd niet mag worden nagelaten. En voor het overige ligt het in het voornemen van den Minister van Defensie om met ernstige persoonlijke belangen met inbegrip van die van verwanten, zooveel als 's lands belang toelaat, ter dege rekening te houden. Ten slotte doe ik een beroep op het geheele vaderland om kracht te toonen door rustige aanvaarding van wat noodzakelijk is. En ik besluit met de bede, dat de Almachtige God ons werelddeel en daardoor ook ons vaderland behoede voor een nieuw armageddon. Noot. De naam Armageddon is, zooals velen bekend zal zijn, ontleend aan Openb. 1616, waar het de plaats is van den .krijg van den grooten dag". Met dit Hebreeuwsche woord duidt Dr. Colijn, naar Engelsch spraakgebruik, op 't vree- selijke van een nieuwen wereldoorlog. Verlaging boterprijs Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ligt het in de bedoeling van den minister van Economische Zaken, onder handhaving van het tegenwoordige systeem van steun- verleening, met ingang Van 17 Maart, den toeslag op boter voor het voorjaar en zomer tij dvak zoodanig te bepalen, dat de Leeuwar der noteering plus toeslag ongeveer I 1.30 zal bedragen. Dit bedrag dient zoodanig te worden op gevat. dat dit het gemiddelde vertegenwoor digt van hetgeen de minister zidh voorstelt te bereiken. De werkelijke prijs kan weke lijksche schommelingen vertoonen, wijl het in de bedoeling ligt, niet meer wijzigingen in het bedrag van den toeslag aan te bren gen, dan voor het bereiken van een gemid delde en het voorkomen van prijsexcessen noodig is, Zooa:3 we weiten is de prijs van de boter voor den groothandel in de laatste maanden door de heffing in verband e brengen met de Leeuwarder cammissie-nofeering, steeds op ongeveer 1.45 gehouden (iets meer, iets minder). Bovenstaand besluit beteekent dus dat de boterprijs met ca. 15 cent per k.g kan worden, verlaagd. Majoor Fey pleegt zelfmoord WEENEN, 16 Maart. Majoor Fey, de oprichter en leider van de Heimwehr, heeft met zijn echtgenoote en zoon zelf moord gepleegd. Majoor R. Emil Fey was in 1933 minister voor openbare veiligheid geworden; tot Juni 1934 bekleedde hij de functie van vice-bonds- kanselier en hoofd van de geheele Oosten- rijksche executieve. In het tijdperk 1934 tot 1935 bezette hij de posten van minister van binnenlandsche zaken en 'commissaris voor economische aangelegenheden. In het burgerlijke leven teruggekeerd, werd hij president van de Donau Dampfschifffahrts gesellschaft. C. W. Matthes f Op „Kweekhoven" te Breukelen is op 67- jarigen leeftijd overleden de heer C. W. Matthes. Door zijn uitgebreide kennis van planten had de overledene een groote naam door geheel Europa en ook in andere werelddeelen verworven. Zijn schitterende collectie orchideeën die we meermalen mochten bewonderen o.a. op verschMende tentoonstellingen, was zeer be kend en werd oor duizenden bezocht. De heer Matthes was ook jurylid van de maandeldjksche plantenkeuringen en voorzit ter van de Ned. Orchideeënvereeniging. Groot verlof uitgesteld Lichting 1938 niet naar huis Oefentijd verlengd tot elf maanden De minister van Defensie heeft ter uitvoe ring van het door de regeering genomen bfi- sluit betreffende het toepassen van de bepa ling van de gewijzigde dienstplichtwet in zake de verlenging van den eersten oefen tijd van 5% tot 11 maanden voor de lichting 1938, de volgende aanschrijving gericht aan de korpsoommandanten. Bij de v/et van 21 Februari 1938 (staats blad nr. 500) tot wijziging van de dienst plichtwet is de duur van de eerste oefening voor de onberedenen, voor wie deze duur tot dusver ten hoogste 5Y2 maand of ten hoog^to 6 maanden bedroeg, gebracht op ten hoogste 11 maanden. Deze wijzigingswet is in wer king getreden met ingang van 5 Maart 1938. Daar art. 66 van het dienstplichtbesluit bepaalt, dat voor zoover geen uitzonde ring is gemaakt de eerste oefening even lang duurt als in de wet als hoogste duur is vermeld, is de verlengde eerste-oefenings- tijd van toepassing geworden ten aanzien van allen, voor wie deze tijd aanvankelijk 5y2 maand of 6 maanden bedroeg en die de eerste oefening niet voor 5 Maart 1938 had den volbracht. Dientengevolge zullen de hierbedoelde dienstplichtigen, die thans in werkelijken dienst, zijn. eerst na een eerste oefeningstijd van 11 maanden met groot verlof vertrekken Wellicht zullen enkele groepen van dienst plichtigen buiten toepassing van dezen maat regel blijven. Welke groepen dit zullen zijn, zal nader worden bepaald. UITBREIDING AANTAL CAPITULANTEN Het zakgeld wordt verhoogd Do minister van Defensie brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat voor een aan tal dienstplichtigen, sergeanten en fouriers van het wapen der infanterie, van de lich tingen der jaren 1934. 1935, 1936 en 1937, (geboren na 31 December 1913) alsnog de gelegenheid wordt opengesteld om in werke lijken dienst to komen op voorwaarden vau het capitulantenreglement. teneinde na ge bleken geschiktheid als capitulant te wor den aangenomen. Tevens heeft de minister bepaald, dat zoo wel voor de thans dienende als voor de aan te nemen capitulanten het zakgeld met in gang van 26 Maart 1938 wordt verhoogd tot f 5 per week voor de eerste drie jaren en daarna tot f 7 per week. Dienstplichtige onderofficieren der Infan terie. die niet genegen zijn om als capitulant te diénen, doch wel gedurende eenigen tijd vrijwillig- in werkelijken dienst willen ko men cf blijven, zulks op de voorwaarden be treffende belooning, enz., welke gelden voor capitulanten, kunnen zich eveneens met een daartoe strekkend verzoek rechtstreeks wen den tot hun regimentscommandant. Gegadigden voor opkomst in werkelijken dienst als bovenomschreven, moeten zich ten spoedigste rechtstreeks wenden tot hun regimentscommandant. Regiment wielrijders Bij het regiment wel rijders zou naar de Regeeringspersdienst meldt, op Maandag 21 Maart a.s. voor eerste oefening moeten op komen de tweer'e ,ploeg van de lichting 1938, versterkt met een gedeelte van het extra contingent van deze lichting. De minister van Defensie heeft nader be paald, dat de opkomst van deze ploeg wordt uitgesteld tot Donderdag. 31 Maart a.s. Het sigarenmakersbedrijf Een dreigend conflict In het get uw van den Radioraad te 's-Gravenhage heeft de rijksbemid delaar Mr. Verschuur een bespre king gehad met partijen, betrokken bij het dreigend conflict in het sigarenma kersbedrijf. De conferentie, welke zeer lang duurde, leverde geen direct resultaat op. Mr. Verschuur zet zijn bemiddelingspogingen voort. Jubileum J. G. Pippel Directeur der Griffie van de Tweede Kamer Gisteren was het een halve eeuw geleden, dat de directeur der griffie van de Tweede Kamer, de heer J. G. Pippel, als tijdelijk ambtenaar bij de griffie werd aangesteld. De jubilaris had nadrukkelijk verzocht, dat het jubilé niet op feestelijke wijze zou worden gevierd. Maar vergeten werd het allerminst De eerste gelukwensch, die van den voorzitter der Tweede Kamer, hield tevens de mededeeling in van de bevor dering van den heer Pippel tot Comman deur in de orde van Oranje-Nassau. Minister C 0 1 ij n zond den jubiaris een hartelijken felicitatiebrief. De griffie der Kamer bracht hem een bezoek te zijnen huize. Van de voorzitters van alle Kamer fracties ontving de heer Pippel een gemeen schappelijk schrijven, waarin zij met dank baarheid constateerde, hoe de jubilaris in den loop van zijn veeljarige ambtsvervul ling den leden der Kamer was geworden tot „een vertrouwd vriend, immer bereid hen te doen deelen in de schatten van zijn kennis en zijn ervaring". HOOGE RAAD HONDERD JAAR Feestelijke herdenking in het a.s. najaar De taak van ons hoogste rechtscollege OP 1 Juni a.s. zal de Hooge Raad her Nederlanden, het hoogste rechtscollege in ons land. honderd jaar bestaan. Op 10 April 1838 verscheen een besluit van Koning Willem I, houdende bepaling van het tijdstip, waarop de invoering der nieuwe Nederlandsche wetgeving en de in stelling van den Hoogen Raad der Neder landen zou plaats hebben. Daarin was be paald, dat deze wetgeving verbindende kracht zou krijgen met den .klokslag van middernacht tusschen 30 September en 1 October van dit jaar". De Hooge Raad der Nederlanden was echter in functie getreden op 1 Juni. In dat tusschenvak zou de Raad zich niet met de rechtspraak bezig houden, maar uitslui tend met het ontwerpen van verordenin gen, tarieven, reglementen enz. Het toen malige Hoog Gerechtshof te 's-Gravenhage bleef in functie tot het tijdstip, waarop de nieuwe wetgeving in werking zou treden. De huisvesting een schandaal Zoo werd dus op 1 Juni 1S38 de eerste ■Mtting gehouden. De huisvesting was ech- iT in den Zuid-Oosthoek van het Binnen hof te 's-Gravenhage ver beneden peil. Het was, zoo schrijft een bezoeker, „een leelijk bedompt, achterafstaand gebouwtje dat veel weg had van een paardenstal of hooi schuur. Men zou ter plaatse eer de verblij ven der ongerechtigheid, dan de tempels van Themis zoeken". In 1847 heeft de toenmalige president, mr W. B. Donker Curtius van Tienhoven de aan dacht gevestigd op de ongepaste en aan stootelijke wijze waarop het hoogste rech terlijke College gehuisvest was. Het zou evenwel nog vele jaren duren voor hierin verbetering kwam. Eerst in 1364 kon men het nieuwe gebouw dat op het Plein ver rezen was in gebruik nemen. Reeds toen stelde een spotprent het nieuwe gebouw als een hondenhok voor. Niettemin bleef men er gehuisvest, ook al waren de klach ten vele. Eerst twee jaar geleden besloot onze Regeering tot een algeheele verbou wing, welke vermoedelijk over enkele maanden gereed zal zijn. De taak van den Hoogen Raad De taak van den Hoogen Raad kan men in de rechtsstaat niet hoog genoeg aan slaan. Hij waakt toch voor de juiste toe passing der wetten door lagere rechterlijke colleges. Dit is de cassatie-rechtspraak. Daarnaast kan de raad in sommige geval len in eersten aanleg, dan wel in hooger beroep (over bepaalde zaken, in eersten aanleg behandeld door de hoven van justi tie in Suriname en op Curaqao) oordee- len. Hoofdtaak is echter de cassatie-recht spraak over handelingen, arresten en von nissen, door de gerechtshoven, de recht banken en de kantongerechten hier te lande gedaan of gewezen. De Raad kan in strafzaken ook einduitspraken herzien, waarbij verdachten veroordeeld zijn. In het laatste geval wanneer n A de veroor deeling feiten aan het licht zijn getreden, welke emstigen twijfel hebben doen rijzen aan de juistheid van de rechterlijke beslis sing. Belangrijk zijn ten slotte ook de cassatie rechtspraak in belastingzaken en allerlei andere functies, zooals het geven van ad viezen aan de kroon in bepaalde zaken, het verleenen van brieven van meerder jarig-verklaring e.d.. benevens de berech ting in eerste instantie van ambtsmisdrij ven. begaan door hooge staatsambtenaren en leden der Staten-Generaal. De herdenking Hoewel het, zooals uit bovenstaande blijkt, op 1 Juni a.s. 100 jaar geleden zal zijn, dat de tegenwoordige Hooge Raad ge ïnstalleerd werd, zal, zooals eveneens ge bleken is, de cassatie in den huidigen vorm pas op 1 October van dit jaar een eeuw bestaan. De Hooge aad Rzal dan ook aan den datum van 1 Juni geen bijzondere aandacht schenken, maar de herdenking concentreeren op 30 September en 1 Oct. Er doet zich namelijk de gelukkige om standigheid voor, dat vermoedelijk het ge reed komen van het nieuwe gebouw op het Plein samenvalt met het eeuwfeest der cassatierechtspraak. Het ligt in de be doeling, wanneer zich geen bijzondere om standigheden voordoen de overdracht van het nieuwe gebouw op 30 September op plechtige wijze te doen plaats hebben. De herdenkingsplechtigheid van 1 October zal dan gewijd zijn aan de inwerkingtreding der nieuwe Nederlandsche wetgeving. De Olympische Spelen Ze gaan door in Japan Het internationaal olympisch comité heeft heden in zijn vergadering te Cairo definitief besloten, de twaalfde olympische spelen in Japan te doen houden. In verband met de bijzondere klimatologische omstandigheden in Japan zullen de spelen te Tokio worden gehouden in de periode van 21 September tot 6 October 1940. VERDRONKEN Men meldt ons uit Vlaardingen: Gisteravond kwart over elf is de 46-jarige matroos D. Bouwman, gewoond hebbende Twee Vriendenstraat 14 alhier, op de sleep boot „IJselmondc", van L. Smit Co.'s Sleepdienst, op de Maas onder Pemis, bij het vastmaken van een tros aan een boei overboord geslagen en verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. De ongelukkige laat een vrouw en 1 kind achter. PONTIER KARREMAN MAKELAARS IN ASSUR ANTI EN ROTTERDAM behartigen de belangen van verzekerden Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De verlenging van den eersten oefentijd voor onbereden dienstplichtigen zal reeds voor de lichting 1938 gelden Het aantal capitulanten zal worden uit* gebreid; hun zakgeld wordt met ingang van 26 dezer verhoogd. De groothandelprijs van de boter is te* ruggebracht op 1.30. Een passagier die in een vliegtuig op de lijn Parijs-Amsterdam rookte is te Brussel uit de machine gezet. Tusschen Grave en Den Bosch is een auto op stoeiende kinderen ingereden, waarbij een jongen op slag is gedood. Op 17 Maart is het 350 jaar geleden dat Petrus Dathenus gestorven is. Een mededeeling van de Vereen, v. d. Effectenhandel over de transferregeling met Duitschland. De goudvoorraad van de Nederland* sche Bank is met 10 millioen toege* nomen. Hitler is gisteren plotseling per vlieg tuig van Weenen naar München terugge keerd en wordt heden te Berlijn verwacht* Seyss Inquart is thans benoemd tot rijksstadhouder van Oostenrijk. De opmarsch der rechtschen in Aragon gaat een bedreiging vormen voor de ver binding tusschen Valencia en Barcelona. N.V. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK HEERENGRACHT 2U AMSTERDAM-C. 31/2% PANDBRIEVEN Serie R a 10O groot 1000.-, 500.- en 100.- Verioop voor Holland N.V.„TWENTOL" DEVENTER N.V. ANRHEMSGHE HYPOTHEEKBANK Verkrijgbaar: 3i/2 Pandbrieven a 10l i/z Hyp. Kapitaal beschikbaar tegen matigcj rente. De Directie: Mr S. J. VAN ZIJST Mr J. P. VERSTEEVEN OPKOMST VAN DIENSTPLICHTIGEN In verband met de ministerieele beschik king, waarbij de dienstplichtigen 31 Maart a.s. onder de wapenen moeten komen, werd de aandacht der Ned. Herv. predikanten en kerkeraden gevestigd op de wensche- lijkheid om den voorafgaanden Zondag, 27 Maart a.s. dus, deze jonge menschen in net openbare gebed in het midden der ge meente te herdenken. De aantallen sterfgevallen, ten van het mond- en klauwzeer bedroegen in de week van 27 Februari tot en met 5 Maart 193S (waarbij tusschen haakjes ge plaatst de totaalcijfers sedert 19—26 Sep tember j.l): runderen 45 (3084), kalveren 4S (3834), varkens en biggen 20 (2973), schapen 0 (208) en geiten 0 (49). KUNST Bruno Walter Nog geen nieuwe plannen Naar wij vernemen heeft Bruno Wain ter. die thans als gast-dirigent van 't Con certgebouw in de hoofdstad vertoeft en daar na te Monte Carlo zal optreden, nu hij niet meer naar de plaatsen, behoorond tot zijn belangrijkste arbeidsveld de Staatsopera te Weenen en de Festspiele te Salburg zal terugkeeren. nog geen nieuwe plannen gemaakt De dirigent is na het afgeloopon drukko seizoen zeer vermoeid en heeft het voor nemen na zijn verblijf te Monte Carlo eerst eenigen tijd rust te nemen. De overeenkomsten als gast-dirigent voor het komende seizoen in de onderscheideno muziekcentra zullen zooals gewoonlijk wor den afgesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1