B. SCHOON LAATSTE NIEUWS GELDBELEGGING DINSDAG iS MAART 1938 TWEEDE BLAD PAG. 7 TE KOOP courante woon- en winkelhuizen op goeden stand tegen behoorlijk rendement te Amsterdam Rotterdam 's Hage Utrecht e. a. plaatsen. HYPOTHEKEN EN BOUWCREDIETEN BESCHIKBAAR Candidaat-Notaris DEN HAAG Wassenaarscheweg 119, Telef. 721724 HAZERSWOUDE WERKLOOSHEID Bij de arbeidsbemiddeling stonden in de afgeloopen week ingeschreven 108 werkloo- zen, waarvan 71 steuntrekkenden. Vergele ken met de vorige week is het aantal werk- loozen met 22 en het aanval steuntrekkenden eveneens met 22 verminderd. JAARVERGADERING A.R. KIESVEREEN. Vrijdag 18 Maart a s. jaarvergadering van de A.R. Kiesvereen. „Ned. en Oranje" achter het gebouw der Geret. Kerk. De vergadering zal aanvangen 7.30 uur. Burgemeester Warnaar zal spreken over „Ordening". ANTI-REV. PROPAGANDACLUB Gisteravond vergaderde de A.R. Prop. en Studieclub „Schrift en Historie", onder lei ding van den voorzitter, d-eoi heer C. Bo gaard s. De heer C. Bogaards hield een referaat over: „Het collectief arbeidscontract en de bindendverklaring". Spr. bezag de worsteling in het maat schappelijk leven, om dan te komen tot or dening van bet bedrijfsleven. Vooral de roe ping van de Christenen ten opzichte van deze vraagstukken werd belicht De strijd moet zijn solidair voor de nieuwe maat schappij vormen, daarom is de collectieve overeenkomst en de bindendverklaring een van de steunpunten waarop ons ordenings rapport is gebaseerd. Breedvoerige bespreking volgde. Door dein heer P. J. v. d. H a v e n werd een inter- en nationaal overzicht gegeven, waarop een geanimeerde bespreking volgde. HILLEGOM GEVONDEN Te bevragen aan het politiebureau: dames schoen, mutsje, twee sleutels, portefeuille met papieren, vulpotlood, wantje. Te bevra gen: Stationsweg 54 knipmes, Leldsohestr. 2 belastingmerk aan speld, Hillegommerdijk 333 ring met sleutels, G. B. Kroon, Hoofdstr. portemonnaie inh. ong. f 10.40, Wilhelmina- laan 24 damespolshorloge, Pr. Hendrikstr. 24 bruine portemonnaie, Loosterweg 128 hee renhandschoen, Weeresteinstr. 89a rhodo- drendron6truik. Sixlaan 7 zelfknipper van fototoestel, Weeresteinstr. 13 belastingmerk in étui, Hilkgommerdijk 457 gele kinder muts, de Wijs, Kerkstr. étui inh. vulpen en potlood, Kerkstr. 16 ontbijtkoek. AANRIJDING DIE GOED AFLIEP Zaterdagmiddag reed de wielrijder S. op de Leidsche6traat tusschen de vluchtheuvel en het trottoir toen een auto, komende uit de richting Leiden en bestuurd door den heer W. hit Amstelveen, hem van achteren greep, waardoor hij tegen de grond werd gesmakt. S. bekwam een beenwonde en de fiets werd licht beschadigd. De bestuurder van de auto gaf toe meer aandacht te heb ben besteed aan een dame en een kind dio op de vluchtheuvel stonden, dan gelet te beibben op het verkeer. De 6chade werd on derling NOG MEER BOUWWERKEN Door den architect W. Kuitems werd voor rekening van de heeren J. H. v. D ij k e en Zn., aanbesteed de bouw van een dub bele woning aan den Stationsweg. De laagste inschrijvers waren de heeren de Vries en Couzijn voor f 7231. De hoogste was het vimmeibedrijf NijrnanRueman met f 9(H5. Plet werk is aan de Vries en Gouzijn opgedragen. KATWIJK a.d. RIJN BALDADIGHEID Zondagmiddag hebben eenige jongelui uit het naburige R. hun baldadigheid 'bot ge- vierd door zóólang de ijzeren leuning der electrisohe ophaalbrug te rameien dat deze geheel afbrak. Toen gingen de helden op de vlucht. KATWIJK AAN ZEE GOED AFGELOOPEN J. J. B., soldaat bij1 het 2e reg* veldart. te Den Haag, reed gistermiddag per rijwiel op den Boulevard. Door enkele stoeiende jon gens werd de wielrijder omvergegooid; ge lukkig liep hij geen verwondingen op. Plet .Voorwiel van zijjj rijwiel was echter geheel vernield, zoodat hij zich een nieuw voorwiel moest aanschaffen om zijn reis verder te vervolgen. VEEL ANIMO Voor de vacante betrekking voor onder wijzer aan de Herv. school- (Jan Toorop- school), hoofd de heer A. den Dikken, heb ben zich niet minder dan 230 sollicitanten aangemeld. LEZING Hedenavond om half acht spreekt' in de zaal voor Prot. Chr. Belangen prof. Wisse, van Driebergen. KOUDEKERK a.d. RIJN COLLECTE „MARTHA" Door de leden van de Herv. Meisjesvereen. „Martha" zal deze week langs de huizen de jaarlijksche inzameling t£m bate van haar arbeid voor den aankoop der te maken goe deren worden gehouden. Waar zoovele ge zinnen gebaat zijn met het werk der vereen., vertrouwen zij op een milde bijdrage. OPBRENGST COLLECTEN NED. HERV. GEM. D© collecten afgeloopen maand in de Ned. Herv. Kerk voor de Diaconie brachten op f 114,84 en langs de huizen f 253.40. De col lecte in de kerk bracht op f 54.97; voor het restauratiefonds f 51.85 en het busje plaat- sengeld f 19.73. LEIDSCHENDAM Voor het Groene Kruis In het dienstgebouw van de Ned. Herv. Kerk is een feestelijke samenkomst gehou den, uitgaande van de .vereen, het „Groene Kruis"i Muzikale medewerking verleenden „The Three Noise Makers". Hei' openingswoord werd gesproken door den voorzitter, den heer VVarmolte. Hij stelde op hoogen prijs, wat het damescomité dezer dagen met het nouden van den bazar had gepresteerd. In den loop van den avond werden nog vele artikelen, die waren overgebleven van den bazar, verloof. Op het einde, toen de voor zitter de bijeenkomst sloot, bracht hij dank aan den burgemeester, voor de medewer king, die hij verleend heeft, aan alle nering doenden in de gemeente die door hun giften blijken van medeleven hebben gegeven met het doel en streven van de vereeniging „Het Groene Kruis". In 't bijzonder bracht hij dank aan het damescomité en verder allen die hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen bazar. Ploewel de netto inkom sten nog niet bekend zijn, kan wel worden medegedeeld, dat zij de verwachtingen over. treffen. LIGT TER INZAGE Vanaf heden liggen de candidatenlijsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing op de secretarie voor een ieder ter inzage, met vermelding van de nummers der lijeten. DIENSTPLICHT In de tweede helft van Mei en Juni zal hev jaarlijksche onderzoek plaats hebben van dienstplichtigen van ae landmacht 1926 en 1929. NUMMERING CANDIDATENLIJSTEN Door het hoofdstembureau zijn thans over eenkoinstig art. 50 van de Kieswet en bij lo ting, de ingediende candidatenlijsten voor de a.s. gemcenteraadverkiezlng genummerd. Door de R.K. Staatspartij, C.H. en A.R. en de S.D.A.P. was ingevolge art 50 der Kies wet verzocht de nummers van hun lijsten vast te stellen op 1, 2 en resp, 3, zoodat nog loting moest plaats hebben tusschen de K.D.P. en Algemeen Belang. Bij deze loting kwam de K.D.P. op no. 4, zoodat de volg orde van de lijsten thans is: 1 R.K. Staats partij; 2 C.H. en A.R; 3 S.D.A.P.; 4 K.D.P. en 5 Algemeen Belang. LISSE Lezing over „De Waldenzen" Door den heer W. C. van Dullemen Oip uitnoodiging van de Ned. Herv. Man- nenvereeniging hield Maandagavond de heer W. C. van Dullemen van Haarlem een lezing over het onderwerp „De Waldenzen". De Waldenzen, „het Israël der Alpen, aan hetwelk God gedurende zoowel eeuwen de Ark des Nieuwen Verbonds had toebe- trouwd", is van herkomst een heel oude christelijke gemeente, waarvan de oorsprong in het duister ligt. Reeds vroeg werden beginselen uitgespro ken, die eerst eeuwen later door de Hervor ming werden naar voren gebracht. Vanuit hun dalen brachten reizende predikers in hutten en kasteelen het evangelie. Wijd en zijd deed zich hun invloed gelden. Velen van hen kwamen nooit terug, jyant overal dreigde de vuurdood. Rome bestreed de Waldenzen met kruistochten en inquisitie. Gruwelijk was de verraderlijke overval, die in 1655 op hen werd gedaan. Deze „Bloed pasohen" doet. in vele opzichten denken aan de Bartholomeusnacht van Parijs. Menigmaal heeft het arme kleine berg volk, dat eeuwenlang gehaat, verdrukt en vervolgd is geweest, zich tegen een overstel pende overmacht moeten staande houden. Vooral de bergpas van Angrogna is de historische plaats geweest, waar de Walden zen telkens weer de op hen afgezonden Roomsche huurtroepen moesten afkeeren. Na eenmaal zelfs als ballingen uit hun land te zijn verdreven, had in 1689 de „Roemrijke Terugkeer" plaats. Een kleine Gideonsbende baande zich een weg door 't gebergte en maakte voor de overigen de dalen weer vrij. Eerst in 184-8 kregen de Waldenzen volkomen gelijkstel ling. Hun geschiedenis is evenals die van ons eigen volk een waarschuwing om tegenover de toenemende macht van Rome de belijde nis der vaderen vast te houden. Geref. Mannenvereeniging Jaarvergadering Maandagavond werd de jaarvergadering gehouden van de Geref. Mannenvereeniging, welke vergadering een feestelijk karakter droeg en onder leiding stond van Dr. Th. Ruys Jr. Als eerste agendapunt was aan de orde een onderwerp van den heer G. Horsman over „Het genadeverbond bij Calvijn". In een beknopte, doch duidelijke inleiding zette spr. uiteen, welke de inhoud van liet genadeverbond is, waailbij hij wees op het licht, dat Calvijn. de groote Reformator, op dit genadeverbond heeft laten vallen. Na enkele voordrachten hield de heer G. Rietkerk een korte inleiding over „Geloo- ven", waarvan hij een kernachtige definitie gaf. Door den heer D. Algera werd een kerke lijk historisch onderwerp geleverd over „En kele herinneringen rondom 1892". Met aan dacht werd geluisterd naar hetgeëh door spr. werd medegedeeld over de kerkelijke vraagstukken, die aller hoofd en hart in die dagen bezig liielden. Voordrachten en zang wisselden verder den avond af. OEGSTGEEST Gemeenteraad Er moet oen nieuw gat in de be groeting gestopt. B. en W. willen straatbelasting. Maar de Raad besluit de opcenten op de Go- meentefondsbelasting te verboogen. Gisterenavond vergaderde de Gemeente raad Gedeputeerde Staten van Zuidhol land hebben gegrond verklaard het beroep van den Inspecteur voor de Volkshuisvesting tegen het besluit van het gemeentebestuur van Oegstgeest om niet over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van de woningen de Rijsjes 1, 2 en 3 en Oegstgeesterweg no. 12 t/m 21. Deze perceelen zijn dus alsnog onbewoonbaar verklaard. Mededeeling wordt gedaan dat door B. en W. met de stedelijke fabrieken van gas en electriciteit een regeling is getroffen, waar door de werkloozen tegen f 0.25 per stuk bons kunnen koopen ter voldoening van de kwitanties der Lichtfabrieken. Acht perso nen maken van deze regeling gebruik B. en W. doelen mede, dat de grond aan de Laan van Oud-Poelgeest, verkocht aan de heeren Spoor en De Vries en Hoogezand, thans door dezen is overgedragen aan den heer M. La- mentius. die op dazen grond zes huizen aal bouwen. B. en W. stellen voor uitstel van bebouwing te *verleenen tot 1 Sept. a.s. het geen wordt aangenomen. De treurige verliohting Ingekomen is een request van eenige ingezetenen, waarin de aandacht geves tigd wordt op de meer dan treurige toe stand, waarin zich de verlichting van deze gemeente bevindt, wat betreft de gaslantaarns. Mocht de moeilijke toe stand der financiën een oogenblikkebjke grondige verbetering niet toelaten, dan dringen requestranten toch aan op het snoeien van takken, die het licht onder scheppen. B. en W. deelen in hun prae-advies mede, dat de verbetering van de bestaande gas verlichting meermalen een punt van over weging uitmaakte, doch om finantienle redenon achterwege is gebleven^Aan electri- ficatie valt geheel niet te denken. De kos ten daarvan kunnen inclusief herstel van straten en wegen Op f 40.000 geraamd wor den. Ook is het naar het oordeel van B. en W. overdreven te spreken van „de meer dan treurige tocsland" \an de verlichting. De Raad sluit zioh bij dit prae-advies aan. Nieuwe dekkingsmiddelen Door Gedeputeerde Staten dezer provincie wordt bezwaar gemaakt tegen de voorgeno men beschikking over de algemeene reserve ad f 12.000,ten behoeve van de gewone dienst 1938. Dit bedrag moet van de begroo ting worden afgevoerd en weder op hoofd stuk XV van den kapitaaldienst in uitgaaf werden aangewezen. Voor het tekort, het welk hierdoor op de begrooting ontstaat moet°n nieuwe dekkingsmiddelen worden aangewezen. Naar aanleiding hiervan stel len B. en W. de volgende mogelijkheden. a. Invoering van een straatbelastting; b. Ver.hooging van het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting van 55 tot 70; c. Verhooging van het aantal opcenten op de personeele belasting van 63 tot 183; d. Een combinatie van onder b. en c. genoemde mogelijkheden. B. en W. stellen zich op het standpunt dat invoering van een straatbelasting verkozen moet worden boven de andere mogelijkheden. De heer Kattenbusch het woord nemende, verklaart zich tegen straatbelas ting en wil de dekking vinden in verhoo ging van de opcenten op de gemeentefonds belasting. De heer Paardekooper sluit zioh bij hem aan. De heer Bakker veronderstelt dat de nadsleden, die de vorige maal voor steimdcn, thans misschien er anders over denken. De heer Krui zing.a wil geen straatbc- lasting, maar verhooging personeele belas ting met progressie. De burgemeester ant woordt den heer Kruizinga. dat, aangezien de opcenten op alle belastingen hier Oegstgeest al zoo hoog mogelijk zijn opge voerd. progressie een vermeerdering van de opbrengst zou geven. Voorts mpet men be denken, dat die belastinggeschiedenis nog al ingewikkeld is. Wethouder v. Egmond wil nog een zwakke poging wagen de straatbelasting te redden door ep op te wijzen, dat verhooging van personeele- en gemeentefondsbelasting ook de inkomsten van de minder gesitu eerden drukt, terwijl de straatbelasting de huiseigenaren treft. De heer Post wil het er maar op wagen toch de reserve aan te sproken en in beroep te gaan bij de Kroon. Tenslotte wordt op voorstel van den heer Kattenbusch met 9 tegen 3 stem men over gegaan tot verhooging van de gemeentefondsbelasting. Voor de verschillende scholen binnen het ressort der gemeente worden de voorschot ten vastgesteld ingevolge art, 103 der L.O - wet voor 1938. Een voorstel tof publieke venkoop van de oude school en de voormalige onderwijzers woning aan den Hooge Morsweg wordt aangenomen Ook ontvangt de bijzondere school aan den Endegeesterstraatweg 3 de aangevraagde gelden voor de aanschaffing van meubilair en leermiddelen. Nadat de machtiging aan B. en W. is ver leend tot het aangaan Van een kasgeldlee- ning wordt de openbare zitting gesloten en gaat de Raad in geheime zitting. RIJNSBURG TUINBOUW Gele kool 1,70—2,60, roode kool 5.00- 6,10 per 100 kg. waschpeen 0.90—1.20, grof 0.70—0.80, kroten f 0.75—0.80 per 20 kg. Boerenkool 11—18 ct. per 6 kg. A.-R. PROPAGANDACLUB De A.-R. Propagandaclub hoopt. Vrijdag avond haar jaarvergadering te houden. De heer C. de Hoog zal een inleiding houden over „Souvereiniteit in eigen kring". Men houde dezen avond vrij, opdat deze verga dering een druk bezoek krijgt en een waar dig besluit van 't seizoen vorme. VOORSCHOTEN Jongen komt ernstig te vallen Hij hield zioh vast aan een vrachtauto Hoewel er zoo vaak tegen gewaarschuwd wordt, om zich op dei fiets rijdende, vast te houden aan een rijdend voertuig, wordt toch dikwijls dit verbod overtreden. Ook gis ter weer door een jongen, H. de J., die zich vasthield aan een vrachtauto. Bij de Haag- fcche Schouw kwam hij tci vallen. Hij werd binnengebracht hij de familie Deen aan den Rijnidijik. Dr. M. v. d. Stoel, die de eerste hulp verleende, constateerde een bekken frac tuur en erge schaafwonden. Bovendien was de toestand nog verergerd, doordat' ondeskundigen den jongen onhandig hadden opgevat en vervoerd. Ook hier tegen wordt vaak door heeren doctoren gewaarschuwd. De jonden werd per zie kenauto naar het Academisch Zieken huis te Leiden vervoerd. DE OUDSTE INGEZETENE OVERLEDEN Hedennacht is in den ouderdom van bijna 99 jaren overleden, ten huize van den heer C. Bolle, de oudste ingezetene in deze ge m een te, mej. wed. T. TakkenPojwna. De begrafenis zal plaats hebben Woensdag op de Ned. Herv. begraafplaats. ZOETERWOUDE OPLICHTER AANGEHOUDEN Door de politie te Waddingsveen is op verzoek van den Burgemeester alhier aan gehouden als verdacht van oplichting H. J. N„ koopman, wonende te Waddingsveen. Bij verhoor bekende N. verschillende personen alhier te hebben opgelicht. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. VROEG VOORJAAR Rij verschillende veehouders in deze ge meente kan men al vee in het weiland zien grazen. Een voorspoedig voorjaar voor de veehouders. RECHTZAKEN Kantongerecht te Leiden Overtreding wet op de uitverkoopen De kantonrechter wees gistermorgen schriftelijk vonnis in de zaak tegen K. L., winkelier te Leiden, die 28 Februari te recht had moeten staan wegens overtre ding van de wet op de uitverkoopen. De ambtenaar van het O.M. had het -ten laste gelegde bewezen geacht en een boete ge- eischt van 2,50 subs, twee dagen. Ook de kantonrechter achtte in zijn schriftelijk vonnis het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde verdachte tot een boete van 7,50 subs, drie dagen. Onvoorzichtig uit een file gekomen L. L,.. chauffeur uit Den Haag, moest te recht staan omdat hij rijdende in een file op den Rijksstraatweg te Oegstgeest-, plotseling zonder reden deze file had ver laten en op het volgende baanvak was gaan rijden, waardoor hij het verkeer op dit baanvak ernstig in gevaar had ge bracht. Mr H. Haga, president der Haagsche rechtbank, als getuige gehoord, verklaar de, dat hij slechts door tijdig en snel uit halen een aanrijding had kunnen voor komen. Eisch 5,subs twee dagen. Uitspraak 10,subs, vier dagen. Een andere autobestuurder, die onvoor zichtig uit een file was gekomen, was H. F. A. uit Den Haag. Dit was gebeurd te Sassenheim. Alleen was het hier wat vlugger in zijn werk gegaan, want ver dachte had gereden met een snelheid van 65 K.M. Een tegenligger was de dupe van dit rijden geworden,, aangezien de bestuur der van deze auto over de vluchtheuvel (bij de Julianastraat) had moeten- rijden om zich aan een aanrijding te onttrekken. Een andere auto had zulks niet meer ge kund met het gevolg, dat deze werd aan gereden. De ambtenaar eischte voor deze overtre ding een boete van 5 subs, drie dagen, Deze boete werd zoo laag gesteld, omdat de autobestuurder, die over de vluchtheu vel was gereden, .de vluchtheuvel links gepasseerd was (hetgeen daar mag, al is het voor automobilisten soms wel verwar rend). maar de bestuurder van de auto die uit de file kwam had zulks toch niet mogen doen, al gold dan voor hem deze verzachtende omstandigheid. De kantonrechter zal deze zaak nog eens overdenken en over acht dagen vonnis wijzen. Wat had hij nu eigenlijk wèl Dat een autobestuurder zijn rijbewijs of zijn nummerbewijs wel eens kan vergeten, kan men zich indenken. Maar dat iemand, hier W. F. N. uit Wassenaar, motor gaat rijden zonder goede remmen en zon der signalen te kunnen geven*, zonder spie gel, zonder nummerborden en zonder ja wat blijft er nu eigenlijk over, want de motor deed het ook niet. Hij liet zich bo vendien nog trokken door een auto. Toch kwam hij er bijzonder goedkoop af, want zoowel de eisch als de uitspraak waren vijfmaal 1 subs vijfmaal éèn da~ Overtreding postwetten De bode G. W. uil JJ ts tr lei moest in het bankje plaats nemen omdat hij een brief had meegenomen naar Leiden voor een der Leidsche bladen. Dat mag niet voor de Post, want die wi' toch zoo graag alle brieven vervoeren. De bode had voor het vervoer van dezen brief een dubbeltje ontvangen. De Post had hem graag vervoerd voor vijf centen. Omdat de bode vertelde het onwetend gedaan te hebben was het vonnis 2,— subs, één dag. ZIJ was het glad vergeten Mej. L. M. v. d. B. van E., studente te Leiden, had de colleges gevolgd van prof. Duivendak zonder dat zij de vereisch- te gelden daarvoor betaald had. De stu dente erkende de overtreding en voerde aan: „Ik was het glad vergeten". Eisch 10 subs, vier dagen. Uitspraak 5 subs, twee dagen. Als zij nu maar niet glad vergeet boete te betalen. Overtreding bouwverordening? De gebroeders van U. te Leiden moes ten terecht staan omdat zij zonder vergun ning van B. en W. en zonder toestemming van de bouwpolitie een „gebouwtje" had den geplaatst voor een wasscherij te Lei den. Hot gebouwde was een zoogenaamd Timortoestel. De gemachtigde van de verdachten wees er in een uitvoerig pleidooi op, dat er voor zulk een gebouwtje geen vergunning noo- dig was. De ambtenaar eischte een geldboete van 20 subs, tien dagen, maar nadat de ge machtigde nog verschillende punten nader had belicht wijzigde het O.M. zijn eisch en maakte er 5 subs, twee dagen van. De kantonrechter zal deze zaak nog eens overwegen en over acht dagen vonnis wijzen. Ingezonden Stukken Buiten verantwoordelijkheid vap de redaetlel het werk aan de DOEZASTRAAT Mijnheer de'Redacteur, Beleefd verzoek ik U, onderstaande regels een plaats in Uw veelgelezen blad te willen geven. Bij voorbaat mijn dank Begin Januari werd er een aanvang go- maakt met de rioleerlngswerkzaamheden van de Doezostraat Toen ik half Januari een opzichter de vraag stelde hoe lang deze De opening van de Jaarbeurs De rede van Prins Bernhard In aansluitjng op het verslag over de ope ning van de Jaarbeurs (zie bl.z. 1) volgt hier de rede, welke Prins Bernhard heeft uitgesproken: Gaarne geef ik, als Koninklijk Commis saris der Ncdcrlandsche Jaarbeurs gevolg aan den wensch om het nieuwe gebouw te openen. Ik doe dit met bijzondere vreugde, omdat ik in den aanvang persoonlijk en van nabij aan den opzet en de voorbereiding 1?r bouwplannen heb kunnen medewerken in de laatste maanden helaas slechts uit de verte met toenemende belangstelling de berichten omtrent den bouw heb kunnen volgen. Van het oogenblik af, waarop op 1 November 1937 de eerste heipaal werd geslagen, heb ik met groote waardeering van den arbeid van den technischen dieust der jaarbeurs kennis genomen en ik breng gaarne hulde voor de snelle en tevens dege lijke wijze, waarop in zoo korten tijd dit werk tot stand kwam Het is dien techni schen dienst onder leiding van den heer Ir W. Terpstra in zeer korten tijd gelukt, het nieuwe gebouw, naar de bouwplannen van Ir. J. de Bie L'euveling Tjeenk, dusda nig in gereedheid te brengen, dat reeds bij deze voorjaarsbeurs de hal voor jaarbeuns- doel einden in gebruik genomen kan worden. Het nieuwe gebouw zal in belangrijke mate tegemoet komen aan het gebrek aan plaatsruimte van het zioh nog steeds uitbreidende Nederlandsche Jaarbeurs- instituut en er is al'le reden de Maat schappij tot Exploitatie van Jaarbeurs gebouwen geluk te wensohen met deze aanwinst, welke door deze Maatschappij geheel uit eigen middelen gefinancierd is kunnen worden. Dat deze hal in gebruik wordt genomen tijdens een voorjaarsbeurs, grooter van om vang dan eenige voorafgaande, verheugt mij in hooge mate, omdat ik in den ongebroken ondernemingsgeest van industrie en handel, waarvan de bloei der jaarbeurs getuigt, een der zekerste beloften zie voor den hernieuw den bloei van de welvaart van ons land. Het zal mijn ernstig streven zijn aan de plannen tot nog verdere uitbreiding van het complex jaarbeursgebouwen mijn volle medewerking te verleenen en ik ben bereid, met den raad van beheer, wiens vast vertrouwen in betere toekomst ik deel, de moeilijkheden onder de oogen te zien, die de venvezenlij king van deze voornemens ongetwijfeld met zioh zullen brengen. Het is mij een treffende gedachte, dat de eerste steen van het gebouw, waarin wij thans bevinden, gesteld is door H.K.H. Prin ses Juliana. Het heeft voor mij een bijzon dere bekoring, dat de nieuwe hal, welke door mijn hand thans geopend zal worden, in ge bruik gesteld is in het jaar, waarop door Gods zegen ons een dochter werd geschon ken. Mede uit naam van H.K.H. Prinses Juliana geef ik den raad van beheer gaarne onze toestemming, aan de nieuwe Jaarbeurs hal den naam van ons geliefd kind te ver binden. Met den wensch, dat deze nieuwe hal tot in lengte van dagen getuigenis moge afleg gen van den bloei van het Nederlandsche Jaarbeursinstituut verklaar ik de Beatrix- hal der Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs voor geopend. De D.O. 24 te Dordrecht Men meldt ons uit Dordrecht: De vliegboot was even 12 uur van Frie- drichshafen vertrokken, en had dus de reis in 21/z uur afgelegd. De volgende wordt Vrijdag hier verwacht. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagd: Doctoraal examen Geneeskunde; de ser P. C. Kraan, Oegstgeest. werkzaamheden zouden duren kreeg ik ten antwoord; „Nog een kleine maand". Thans, twee maanden later is het werk nog niet klaar en het zal vooreerst nog wel niot klaar zijn. Hoeveel arbeiders hieraan werkzaam zijn weet ik niet precies, maar met den opzichter meegerekend zullen er zeker niet meer dan tien zijn. Waarom wor den er niet meer arbeiders tewerk gested Zoowel de belangen van do winkeliers als van het verkeer zouden len zeerste gebaat zijn bij een snellere uitvoering van not werk. Ik meen dan ook in den geest van alle Doezostraat bewoners te handelen wanneer ik ten sterkste protesteer tegen deze wel zeer langzame manier van werken. Hoogachtend, EEN DOEZASTRAATWINKELIER. De werkloosheid in Februari Nog steeds boven de 400.000 De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsN erzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 21 t/m 26 Februari 193S bij gesubsidieerde vereeni- gingen met werkloozenkas waren aangeslo ten 551.400 personen (waarvan 74.800 land arbeiders). Voor de 476.600 verzekerden bui* ten de landarbeiders was het werkloosheids percentage 28,8 (in de vorige verslagweek 7 t/m 12 Febr. 193S, was dit percentage 29.3). Voor die 551.400 verzekerden met inbegrip van de landarl eiders u-as 't werkloosheids percentage 27.8 (in de vorige verslagweek was het 28.8). In de tweede verslagweek van Februari was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren a. v. (tus schen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten): 1935 32.6 (34.6i, 1936 33.3 (35.4-), 1937 29.4 (30.9), 1938 27.8 (28.8). Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 26 Februari 1938 iu totaal 443.027 werkzoekenden ingeschreven, onder wie. 418.584 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 423.265 werkloos, on der wie 404.822 mannen. Machinist onder zandtrein Beide beenen afgereden Bij de zandgraverij van de Amsterdam-* sche Ballast Maatschappij te Montfoort' voor den aanleg van den weg Den Haag— Utrecht is vanmorgen een ernstig ongeluk gebeurd. De 23-jarige A. R. te Montfoort, hulp-ma- ohinist od een zandtrein, beging de onvoor- zichtieheid tijdens het rijden een der ge koppelde locomotieven los te maken, het geen streng verboden is. Hij bleef daarbij1 met zijn kleedmg aan een uitstekend deel van de eerste locomotief vastzitten, viel voor de tweede machine en kwam er met zijn beide beenen onder. Beide beenen werden den man afgereden. Hij is naar de Rijksklinieken te Utrecht ver voerd. Zijn toestand is zeer ernstig. De aanrijding te Kloetinge Tweede slachtoffer overleden Het tweede slachtoffer van de aanrijding te Klo'etinge, de arbeider Stroosnijder uit Goes, is in het ziekenhuis te Goes aan zijn ver,.'ondingen overleden. De man was ge huwd en vader van twee kinderen. Burgemeester A. Vriend overleden In den afgeloopen nacht is te zijnen huize aan hartverlamming overleden de heer A, Vriend, burgemeester van de gemeente O doorn. De heer Vriend had gisteren nog den geheelen dog gewerkt. Incident met journalisten in Weenen WEENEN, 15 Maart (Reuter). De leidende buitenlandsohe journalisten, die zich, zooals gisteravond was verzocht, hedenochtend naar het ministerie van buitenlandsche za ken hadden begeven voor het afhalen van een vergunning om de ontvangst van Hitier te verslaan, zijn daar vastgehouden. Toen de jou malisten. in wier gezelschap zich een hooge Oostenrijksche officier be vond. zich naar den gewonen uitgang be gaven, wees een Duitsche schildwacht hen barsoh terug, verklarende, dat hij order had gekregen onmiddellijk te schieten, indien de trap niet werd ontruimd. De Oastenrijkscho officier scheen zeer beleedigd. doch evenals de persvertegenwoordigers achtte hij het beter, aan het bevel gevolg te geven. Er waren strenge orders gegeven om iede- ren uitgang van de kanselarij te sluiten, en practisch bevonden de journalisten zich dan ook in arrest. Nadat zij zoo ongeveer een uur waren vastgehouden, kregen zij verlof, het ministerie te verlaten. Fransche Franc beneden 5.40 Dalende tendenz houdt aan De belangstelling op de wisselmarkt werd vandaag weer getrokken door de gebeurte nissen in Frankrijk. De vorming van een volksfrontregeering en het beheeren van de portefeuille van financiën door Leon Blum, werd niet gunstig geinterpreteerd. Het Fransche devies was dan ook weer aange boden Te Londen werd dit hedenmorgen af gedaan tot 165.87, te Amsterdam werden Fransche fnncs Ingezet op circa 5,42 k 5,46. doch reeds spoedig werd een dalende lijn «revoled en later in den ochtend werd ge handeld tegen 5,37 5,40. Het disagio voor tomijnfrancs beiroec 7 ets voor 1 maand en 17 ets voor 3 maanden. De Belga's wisten zich te onttrekken aan den funesten invloed uitgaande van Fransche francs cn volgden een opwaartsche richting. De Britsche pon den waren vastge temd. Ook de Amenknan- sche dollars volgden een opgaande lijn. Duitsche marken waren goed van toon en stegen van 72 25 a 72.30 tot 72.38 4 72.42. Crertietspernr.arken werden hoocrer afic- daan, effectensperrmarken golden circa 9y«, credietsperrmarken circa 13^. MARKTEN iTAZEnswoUDK, 14 Maart. Aangevoerd 10.900 eieren. Prijzen: Klpelrren MO—205 eendeleren 2.302.40 por 100 stuks. KATWIJK AAK DEK KIJK, 14 Maart. (Groen tenvc41lng), Roode kool f 3.50—6.80, gele kool f 1.20—1.90, groene kool f 8.30—6.20, uion f 12.40 —13, kroten 3.404.20, alles per 100 kg-.; *".70—1.20 per lel:' iRIDKK, 15 Maart. Varkens. Aangevoerd vette varkens, waarvan 133 zware en 1 llch 5768 ct per kg. leeend ge richt. Handel vlot. I.EIDKK, 15 Maart. (Caop. Veiling U en O.) Prl.iren: witte kool t 2.20—2.40roode kool f 7.10 —7.80; «avoye koxl f3—3.60; boerenkool fl.50— 4: prei ƒ2.40—5.30; kroten f 1.203 70: Idem t-e- kookt f4—8; uien f 8.3014: peen f.3.108 30: Iten f2—10; andijvie f9—16: sla ƒ9 alle* p kg; witlof 3—13: spinazie 7—13 alles per 100 kg; sla f9.50; knolselderle f4.40 per I0n st; pieterselie f 0.80—1.70; nullis ƒ2.10—4.70; seldo- •le 3080 ct; rabarber f38; raapstelen f 0.70 1.20 per 100 bos ZOETERWOI DK. 14 Maart. Eieren. Aange- ■erd 8000 stuks. Prijzen; kipeleren f2.703.10. indeleren f2.70, per 100 stuks. Kaas 2529 ct per pond Pluimvee. Kippen f 1. koni_lr.:n ft.Ju1.6Q

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7