Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs Gunstige vooruitzichten voor de Voorjaarsbeurs f ff y SA smmm jugy 3ïbtiteink De omwenteling in Oostenrijk DINSDAG 15 MAART 1938 TWEEDE BLAD PAG. s Voor een nieuwe opwaart- sche beweging paraat j AAN de voorjaarsbeurs, welke .heden is aangevangen wordt b'jzondere luister bijgezet door het feit, dat de Ko ninklijke Commissaris der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs Z.K.H. Prins Bernhard zich wel heeft willen bereid verklaren orn de nieuwe machinehal welke gebouwd is, officieel te openen En nationale trots vervult ons ook zoo als de heer Graadt van Roggen het terecht in zijn Jaarbeursrede uiteenzette dat Philips, de Nederlandsche Wereldfirma op deze voorjaarsbeurs haar nieuwe baiby da televisie, aan het Nederlandsche volk en aan het buitonland toont, (niet ver toont zooals in de geboorte-acte van Prinses Beatrix is vermeld). Deze laatste toevoeging ontlokte aan het talrijke gehoor van den secretaris generaal vroolijkheid. Het persbezoek was dit voorjaar drukker, naar het ons toescheen, dan andere jaren- Het feit, dat de Jaarbeurs alweer een nieu we uitbreiding heeft ondergaan in haar com plex vaste Jaarbeursgebouwen zal daaraan niet vreemd geweest zijn. Neerlands economische leven De heer Graadt van Roggen is er ook nu weer in geslaagd cm in korte rake trekken, te schetsen den toestand in het economische leven nationaal en internationaal. Hij ge bruikte daarbij het beeld van den scheeps kapitein, die in den donker vaart op de ba kens. De bebakening op verren afstand is niet mogelijk, een donkere nacht dekt dc toekomst neg, maar wel is op den korten af stand te zeggen hoe de situatie is. En dan is deze aldus te typeeren: Nederland gang in zijn economisch herstel voort, ook al ver slechterde de wereldconjunctuur. De herstelbeweging in Neerlands economi- sohe leven werd wel vertraagd door de ge beurtenissen ui het buitenland, maar niet stilgezet. De zakenlieden zijn in Nederland dan ook niet ontevreden over de ontwikke ling van den economischen toestand. Hoewel de hausse niet alle industrieën vol rdoende heeft kunnen bereiken, de indus trieën in verbruiksgoederen bleven daarbij b.v. in de achterhoede zoo hebben toch .versohillcnde groote en kleine ondernemin gen, met name 00 hot gebied van de voort brenging van productie- en verkeersmidde len het korte tijdperk van betrekkelijken voorspoed, kunnen gebruiken, om weer op adem te komen en zich te versterken. Er werden interessante cijfers gegeven waaruit bleek hoezeer de invoer en de uii- Ivoer waren toegenomen, en in welke mate het goederenverkeer in de havens, de ont vangsten der spoorwegen, van de P.T.T. toe namen, en dat de fabrioksbouw zeer toenam jen het werkloosheidscijfer belangrijk daalde. De economische toestand in ons land Is momenteel niet verontrustend en be vat nog tal van gezonde ontwikkelings mogelijkheden. Het is verblijdend waar te nemen, dat bij zeer vele zakenmensohen een zekere optimistische stemming is waar te nemen, zich uitend in onderne mingslust, een zakelijke interesse voor nieuwe plannen en ondernemingen, een zekere min of meer vaste overtuiging, dat afgescheiden van de tijdelijke ver traging, de conjunctuur-curve naar hoven gericht zal blijven en mien zidh voor een nieuwe opwaartsahe beweging paraat houdt. Voor een nieuwe opwaartsdhe beweging paraat. Dat ds ook het beeld, dat de voor jaarsbeurs vertoont, zoo constateerde dc heer Graadt van Roggen met voldoening. Met df-ze voorjaarsbeurs slaat het Jaarbeurs instituut een record: het hoogste aantal deelnemers: 2005 (tegen 1779 ter vorige voor jaarsbeurs) en het hoogste aantal vierkante meters verhuurde plaatsruimte: 17.310 i(tegen 15.000 vierkante meter der voorjaars beurs 1937). Hoewel de nieuwe machinehal in gebruik kon worden genomen, blijkt de ruimte toch niet voldoende te zijn. Er moeten zooveel aanvragen om deelname worden afgewezen, dat vanneer ze hadden kunnen worden ingewilligd daanmee een oppervlakte was bezet, even groot als de nieuwe hall. Door deze nieuwe machinehal is de be schikbare ruimte weer met vele vierkante meters oppervlakte toegenomen. In 1929 was er nog slechts een vast Jaarbeursge bouw, in 1930 kwam het tweede, in 1932 het derde. Thans na zes jaar volgde de machine hall welke gevolgd zal worden door een veel grootcrc uitbreiding wanneer de stads schouwburg zal kunnen worden afgebroken. Sedert 1929 is de beschikbare ruimte Npl A: y,g W. GRAADT VAN ROGGEN. secretaris-generaal Kon. Ned. Jaarbeurs van de Jaarbeurs meer dan verdubbeld. En nog blijkt steeds, dat mien meer ruimte noodig heeft. Nieuwe stands Op deze voorjaarsbeurs is voor het eerst aanwezig een stand Luchtbescherming. Hier Avorden getoond alle hulpmiddelen welke de burgerbevolking voor de luchtbescherming noodig heeft, terwijl dan is aangegeven in welke stands men deze voorwerpen kan be stellen. Een zaak van groot belang is de stand van Philips, waarin de televisiedemomstraties worden gegeven, maar daarop komen wij elders ih dit blad terug. De buitenlandsche deelneming is zeer be vredigend. Er Avordt een Zwitsersche dag gehouden op Maandag 21 Maart. Veel bezoek verwacht De vooruitzichten voor het bezoek zijn zeer bevredigend. Br zullen vijf Jaarbeurstreinen loopen (vorig jaar vier). Vele middenstands organisaties organiseeren autobusexcursies. Er Avorden eiken dog groepen verwacht uit Belgisch Vlaanderen en uit Brussel. De Jaarbeurs, die onder zulke gunstige omstandigheden, Avat deelneming en ver- Avadht bezoek betreft, kan aanvangen, moge ertoe bijdragen, dat de opleving in ons land gestimuleerd wordt, en de mogelijkheden Avelke de Nederlandsche industrie heeft door export ook vergroot worden. Buitenlandsche deel neming op de Jaarbeurs Een Zwitsersche dag op komst Bezoek van Ministers t De voorjaarsbeurs welke vandaag begon, geniet veel belangstelling van buitenland sche zijde. In de groep Kunstnijverheid neemt thans ook deel een Belgische groep onder de benaming „Art et Industrie". Maar verder komt België met een collec tieven stand van verscheidene Belgische industrieproducten. Zwitserland komt in de machinehall zeer fraai voor den dag. Er vindt Maandag 21 Maart een Zwitsersche dag plaatsi, omdat er dan een groep ZAvitsersche autoriteiten en kooplieden de Jaarbeurs zal bezoeken. In den middag vindt eien bijzondere zitting van de Utrechtsche Kamer van Koophan del plaats. Van Nederlandsche zijde zal het woord gevoerd worden door Dr. v. d. Kooy, den leider van den Economischen Voorlichtingsdienst van het Departement van Economische Zaken, terwijl Z.Exc. Mi' nister Steenberghe het voornemen heeft op den Zwitserschen dag de Jaarbeurs te be zoeken en de Zwitsersche gasten te ont moeten. Ook van Zwitsersche zijde zal een spreker het woord voeren. Voorts trekt de aandacht de aanwezig heid van een belangrijke Duitsche sectie met een officieel gedeelte „Neue Deutsche Werkstoffe" uitgaande van den Werberat der Deufschen Wirtschaft. Italië is sinds de sancties voor de tAveede maal met een bescheiden stand aanwezig. Frankrijk is omvangrijker vertegenwoor digd met annex de Marokkaansche afdee- ling en ten slotte is er ook een veel uitge breider Oostenrijksche groep, waarbij zich voor de eerste maal hebben aangesloten de vereenigde Oostenrijksche papierindustrieën. "WiS - - -"TrUTI" U l E 'u W E J AAR BEURSHAL 3 üsÈ&m**®**3' DE TELEVISIE-UITZENDINGEN De Jaarbeurs heeft primeur r^E Kon. Ned. Jaarbeurs verheugt zich er zeer over;, dat op haar ter rein de eerste openbare televisie-uit zendingen in Nederland plaats vinden. En in deze weken zullen sfellig duizen den den tocht naar Utrecht maken om te zien hoe het is en hoe het gaat. Ons blad heeft eenige weken geleden een uiteenzetting gehad over den stand van de televisie in ons land op dit oogenblik. We kunnen dus volstaan met daarnaar te ver wijzen en in aansluiting daaraan het vol- gende mede te deelen over de televisie-uit- zendingen welke ter Jaarbeurs plaats vin- 1 den. In de verbindingshall tusschen het derde vaste JaarbeursgcbouAv en de nieuwe ma chinehal is een studio ingericht. Het pu bliek, dat daarlangs Avandelt kan de artis- ten zien optreden, zoodat wie zulks doen wil, kan zien wat er beneden in de studio gebeurt om dan op de vijfde verdieping zich ervan te gaan overtuigen, dat dezelfde artisten op het scherm van het televisie toestel „aan het werk zijn". Toen wij gisteren de televisiedemonstra tie bijwoonden, hoorden Ave de opmerking: „en nu aanvaarden A\re het maar Aveer, als of het zoo hoort en het er altijd geweest is". Deze opmerking typeerde duidelijk hoe geAvend Ave zijn aan de ontAvikkeling der techniek. Maar een radiodeskundige ver telde ons, dat hij tien jaar geleden een televisie-uitzending had bijgewoond^ Avaar- bij men op een minimaal klein schermpje iets kon zien bewegen. Dat Avas de televi sie in embryonalen toestand gyweest. Nu zien we de televisie als baby. Of we ooit de televisie mogen begroeten als een „dame van de wereld" dat is nog de groote vraag. Dat hangt af van de mogelijkheid welke Een brief, waarvan hiernevens 'n afbeelding van de enveloppe is afgedrukt, werd op 25 Febré jl. uit Peabody Mass (Vereen. Staten van Noord-Amerika)l verzonden en kwam op 4 Mrt jl. in het bezit van de Vereen. „Nederlandsch Fabrikaat". Een mooi staaltje van de goede zorgen der Posterijen en een aanwijzing, dat de Vereeniging „Nederl. Fabrikaat" voor wie de brief bestemd was, ook haar brieven uit verre landen krijgt, wanneer het adres niet geheel juist is. De cameraman E. K. de Vries aan het kostbare televisie-apparaat van Philips op de Jaarbeurs. de uitzendingen bieden, van de kosten en van de vraag of het mogelijk zal zijn tele visie-apparaten voor elke beurs op de markt te brengen. Op dit oogenblik is het niet mogelijk een televisie-apparaat te koopen, om dat er nog geen uitzendingen in het openbaar plaats vinden, behoudens die op de Jaarbeurs gegeven worden. Maar al zouden er nu wèl uitzendingen zijn, dan nog gelooven wij, dat niet velen zich een televisie-apparaat zouden aan schaffen omdat het beeld nog verre van volmaakt is, en ons verwend als we zijn door hetgeen de film biedt lang niet bekoren kan. Precies twintig jaar geleden aldus heeft de heer Graadt van Roggen herin nerd vonden de eerste radio-uitzendin gen in het openbaar plaats op de Jaar beurs in aart 1918. Uitzending en ont vangst vonden plaats resp. op het Vreden- burg en op het Janskerkhof. Thans start op de Jaarbeurs de televisie. De demon straties die drie vier minuten duren, zullen plaats vinden des morgens tusschen tien en tAvaalf uur en des middags tus schen twee en \ier uur. Elke demonstratie zal door circa honderd personen kunnen worden bijgewoond. De Minister van Binnenlandsche Zaken Z.Exc. Van Boeyen zal Woensdag 16 Maart a.s. de Jaarbeurs bezoeken om speciaal de televisie-demonstraties bij te wonen. De Radioraad, de Televisie-commissie, het Te levisie Contact Orgaan en de Raad van Beheer der N.O.Z.E.M.A. zullen op Vrijdag 18 Maart as. een collectief bezoek aan de Jaarbeurs brengen. DE „JAVA" OP DE THUISREIS Br. Ms. Kruiser „Java", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee L. F. Klaas- sen. is gister van Kopenhagen naar Neder land vertrokken. f VER\ oangena laxeermiddel VERWEKT GEEN KRAMP Bij apotheken en drogisten in verpakkingen 10. 30 en 60 tabletten. Naar de bloembollenvelden Door de Algemeene Nederlandsche Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer is een nieuwe uitgave over onze bloembollenvelden in het licht gegeven. Het handig boekje be vat een zestal gekleurde prentbriefkaarten alle natuurlijk van de bollenvelden met verschillende achtergronden. Deze kunnen gemakkelijk uitgescheurd en verzonden worden. Daarnaast bevat het boekje een korte tekst, kort maar duidelijk en dus al met al een mooie reclame. De financieele verhouding Tusschen het land en de locale ressorten. Volgens het verslag van de commissie van voorbereiding inzake de ontwerp-ordonnan- ties voor de financieele verhouding tusschen het land en de locale ressorten en die ver houding tot Java en Madoera en de buiten gewesten dat thans is versohenen, hebben beide ontwerpen in 't algemeen een gunstig onthaal gevonden. Met instemming werd ge constai'eerd, dat het uitnemend rapport der commissie voor de financieele verhouding tot grondslag diende van de voorgenomen regeling. Verscheidene leden meenen even wel. dat de regeering op kardinale punten geen of te weinig aansluiting zoekt bij de beginselen, in genoemd rapport neergelegd. Enkelen zijn teleurgesteld, dat het ontwerp vooral ten aanzien van de stadsgemeenten niet het vraagstuk van de financieele \rer- houding oplost, doch alleen de techniek van het vraagstuk. ROFFELRIJMEN HOLLAND OP Z'N BEST Als 't zonnetje zoo stralend lacht En Holland gaat versieren Om straks op ouderwetsche wijs Het lentefeest te vieren, Als al wat vol jong leven is Daarmee te koop wil loopen, Dan gaan ook in het hart van 't land De Jaarbeursdeuren open. Het zonnetje, het hart van 't landt En tintelend jong leven Ik kan van onze koopmansbeurs Geen beter denkbeeld geven. Het zonnetje, die levensmoed, Straalt hier naar alle kanten En roept een vroolijk welkom toe Aan oude en nieuwe klanten. Het hart van 't land, het koopmans- Klopt hier met sterke slagen [hart9 En wil het rhythme van de durf Op andren overdragen. Het leven, jong en tintelend In telkens nieuwe vormen, Begeert de burcht van dufheid en Benauwdheid te bestormen. Ja, dat is Holland op z'n best Dat blije koopmansleven Dat, zeker, ook aan némen denkt Maar eerst begint te géven. De gulheid heeft het grootste woord En ze geeft rijke rente: Daar is het Voorjaars jaarbeurs voor Het handelsfeest der lente. (Nadruk verboden) LEO LENS. Wat ooggetuigen meemaakten Groote geestdrift bij de bevolking te Weenen Binnen 24 uur was de stemming geheel omgeslagen Een van onze lezers heeft Donderdag er. Vrijdag de beAvogen gebeurtenissen meege maakt in Weenen. Hij zendt ons het vol gende ooggetuigeverslag: In het begin van de vorige week was het stadsbeeld van Weenen nog als vroeger. Doch Donderdag werden de jongelui al ru moeriger. Kreten als „Sieg Heil, Sieg Heil, Ein Volk, Ein Reioh, Ein Führgr werden tal rijker. De propaganda voor Sehuschniggs plebisciet was overweldigend. Overal werden strooibiljetten uitgedeeld met het woordje „Ja". Vliegmachines, vrachtauto's, alles stond in het teeken der propaganda. Was nu het overwegende deel van de menschen pp straat voor de Nationaal Socia listen? Naar het uiterlijke te oordeelen: Neen! Van de honderd pa&see rende personen brachten er plm. 15 de Heilgroet. Velen meenden, dat de stemming zou worden 60% ja. 40% neen. Was het Donderdagavond en Vrijdag den geheelen dag vrij kalm gebleven, tegen den avond werd dat anders. De groote verandering kwam omstreeks kwart over zeven. Een bijzondere uitgave van de Wiener Neueste Naehrichten deelde mede dat Je volksstemming uitgesteld Averd en dat na dere mededeeliagen zouden volgen. Toen begon de geestdrift Dames namen uit haar taschjes haken- kruisjes en reikten ze grif uit. Paipieren ha kenkruizen Averden gemaakt en op auto's geplakt, enz. enz. Toen te even voor achten Sehuschnigg door de radio afscheid had ge nomen met de mededeeling van zijn heen gaan kwamen geAA-eldig veel menschen op straat. Zag men een vorige avond dat plm. 15 pCt. van de bevolking de Duitsche groet bracht thans Avas dat 75 ipCt. In razende vaart vlogen auto's voorbij met vlag gen voorop. De vreugde Averd algemeen. Of de politie ook voor het nieuwe beAvind was? Te vijf minuten \'oor acht zag ik de eerste groep agenten die de arm omhoog strekten. Daarna brachten vrijwel alle agen ten de Heil Groet. Ook officieren en hoofdagenten. Later in den aivond wapperde van het politiegebouw de hakenkruis vlag. SS en SA mannen gingen in stevige pas naar 't graf van den onbekenden soldaat en ook naar de officieele gebouAven, ja naar alle plaatsen waar een Oostenrijker gaarne is. Er was bijna geen doorkomen meer aan. Voor Grand Hotel e.a. werd luide geroe pen: Vaandel hijschen! Men vertrok niet eer der voor aan dit verzoek was voldaan. Dat duurde soms wel eens een half uur. Biljetten van Sehuschnigg werden verscheurd en een enkele maal ontstond een scherp debat tus schen aanhangers van de oude- en de nieu we regeering waarna dan de eersten zich vlug uit de voeten maakten. Hèt moment van de avond was het hijschen van de vlag op het Raadhuis. Om half negen was Raad huisplein tot aan het Brug Theater geheel bezet met zingende personen. Velen met vlag of met fakkel. Standbeelden werden voor zien van vlaggen, op de trapipen stelden zioli vaandeldragers op en in het midden werd ruimte gelaten voor officieele personen. Men feliciteerde elkaar en riep luid om 't hijschen van de vlag. Het „Deutschland über alles" werd meer dan eens gezongen en het geroop van „Sieg Heil" was niet van de lucht. Hèt groote moment was hier toen om vijf min. voor half negen van het linkerbalcoii het dundoek met hakenkruis Averd afgerold. Sohijmverpers van auto's verlichtten de ge vel en de vlag en spontaan met ontbloot hoofd zong men: Deutschland, Deutsohland über allesLangzaam stroomde het Raad huisplein leeg. Men ging de stad in om op verschillende plaatsen uiting te geven aan zijn vréugde. De gebeurtenissen in Seefeld Een lezer schrijft ons uit Seefeld (Oosten rijk) d.d. 12 Maart: Vrijdagmiddag bracht het eerste openlijk politiek gebeuren in het anders zoo rustige Seefeld. Uit de naaste omgeving waren de Nat. Soc. naar Seefeld gekomen, alwaar een stoot Averd gevormd en men met muziek voorop door het dorp trok. Veelvuldig AA'eerklonk de roep „Heil Hitier" en „Sieg Heil". WelisAvaar vermoedde men, dat overal in Oostenrijk zich dergelijke tafreelen afspeel den, maar een gedachte aan een komende omwenteling kwam nog bij niemand op. Wel werd met spanning naar de radio- nieuAvsberichten uitgezien. Deze hielden ons verder volkomen op de hoogte. Om 7 uur des avonds werd het bericht verspreid, dat Sehuschnigg was afgetreden. Op de aanAvezige Oostenrijkers maakten deze mededeeling diepen indruk. De Nat. Socia listen in Oostenrijk ontvingen deze mede deeling met groote vreugde. Om 9 uur kAvam Seyss Inquart voor dc microfoon en deelde mede, dat al Avas Sehuschnigg afgetreden, op hem als Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Veiligheid de verantwoordelijkheid bleef rusten om orde en rust in het land te bewaren, in ver- band Avaarmede hij alle Oostenrijkers en in het bijzonder de Nat. Soc. opriep om op geenerlei Avijze de orde te verstoren. De groote omwenteling Den volgenden morgen was ik vroeg hij de hand Juist bijtijds kwam ik op het Dorps plein om de aankomst van een afdceling SA troepen gade te slaan. Zoodra de SA-lieden hun auto's hadden verlaten, begonnen zij aan de bevolking hakenkruisvlaggetjes uit te deelen. Aanvankelijk verwonderde ik mij er over, dat vrijwel een ieder met een opgewekt ge zicht en zelfs tal van personen spontaan aan dit verzoek voldeden. Het „Heil Hitier" en „Sieg Heil" was niet van de ludht. Even later vernam ik echter, dat te See feld 20 tot 30 personen in den vroegen och tend waren gearresteerd. Iemand zeide me „we moeten hier wel meedoen, want anders worden we ook gevangen genomen". Dit neemt niet weg, dat naar mijn meening te Seefeld het meerendeel van der bevolking de komst van de Duitschers met vreugde heeft 'begroet. Onder de menigte zag ik ook verschillen de personen die ik den vorigen dag nog ge sproken had en die toen nog duidelijk van hun afkeer van het Nationaal Socialisme en hun vertrouwen in Sehuschnigg hadden blijk gegeven. Het Avas een zielig gezicht om deze menschen met een hakenkruisvlaggetje in de hand met opgeheven arm te zien staan Aan de verlegen manier waarop ze dit De burgerij juicht de oprukkende militairen geestdriftig toe deden, was duidelijk te zien, dat ze zich mini of meer schaamden. Op het Dorpsplein Na het ontbijt begaf ik me weer naar het dorpsplein, waar juist een Duitsdh militair muziekcorps was aangekomen en de bevol king opvroolijkte met militaire morschen. Hierna besteeg een S.A.-man een kleine! hoogte en hield een korte toespraak. Mede gedeeld werd, dat de grenzen \-an nu af aan open waren, dat de Duitschers nu bij de Oostenrijkers Avaren an omgekeerd, dat dit alles aan Adolf Hitler was te danken en voorts nog, dat de Duitschers als vrienden waren gekomen. Hierna kAvam weer het „Heil Hitier", waaraan de bevolking luid keels deelnam. Vervolgens speelde de mu ziek het „Deutschland. Deutschland über, alles" De Oostenrijkers zongen döt volkslied* Vlak hierop kwam de eerste groote troc- penafdeeling Seefeld binnen. De beAA'oners juichte de Duitsche troepen hartelijk toe. Zij, die hieraan niet wilden mededoen, waren thuis gebleven, Troepen trekken voorbij Hoewel het vier uur in den namiddag is, trekken nog steeds Duitsche troepen Seefeld! door op hun weg naar Innsbruck. Slechts een klein gedeelte van de troepen is in See feld gebleven. Mitrailleurs, kleine kanonnen, niets ont breekt. Vanochtend werden de mitrailleurs voor gebruik opgesteld per vrachtauto vervoerii Thans gaat het transport minder vlug. Do mitrailleurs rijn nu uit elkaar genomen en, op muilezels geladen. De nog in Seefeld vertoevende toeristen worden in geen enkel opzicht lastig gevallen Aan de gasten wordt geen Hitlergroet ge bracht, tenvijl van hen ook geen Hitlergroet Avordt verwacht. In verband hiermede verwonderde ik me er over, dat aan mij Avel enkele malen zeer nadrukkelijk de Hitlergroet werd gebracht. Later bleel: mij, dat dit te wijten was aan een bruin Skipul, dat ik droeg en waarop De Mark en de Schilling Het meerendeel van de Duitsche soldaten kreeg te Seefeld, welk plaatsje ongeveer 15 K.M. van de grens is gelegen, een korte rust periode. Hiervan werd druk gebruik gemaakt om ansichten naar huis te sturen en om siga retten en tabak te koopen. De winkeliers zagen met blijdschap de soldaten in groote groepen hun winkels bin nenkomen. Bij het betalen A'erminderde ech ter die blijdschao wel eenigszins. Hierop was niet van invloed, dat in Duitsch geld werd betaald, want Duitsch geld wordt Avel meer hier ter betaling aangeboden en aan vaard. Tot en met gisteren Averd echter een Mark ongerekend tegen een A\-aarde van 1.30 Schilling. De Duitsche soldaten echter zeiden, dat aan hen w-as medegedeeld, dat één Mark een waarde had van 2 Schilling. De winkeliers moesten hiermede wel ac- coord gaan. Deze koers komt overeen met diie, waarvoor de Duitschers tot dusver in Duitschland Schillingen konden koopen. Tenslotte nog een typeerend voorval: Enkele Oostenrijksche Nat Soc. verzeker den, dat nu Tsjecho Slowakije aan de beurt kwam. De daar wonende 10 millioen Duit schers behoorden inwoners van het Duitschei Rijk te zijn. Zoodra dat Axx>r elkaar was, kAvamen de koloniën aan de beurt,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5