ERNSTIGE BESPREKINGEN IN HET BRITSCHE LAGERHUIS Hitier houdt intocht in Weenen DINSDAG 15 MAART 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 RONDBLIK DE WEERSLAG IN ENGELAND De gebeurtenissen in Oostenrijk hebben, 'gelijk te verwachten was, hun terugslag gekregen in het Britsche lagerhuis, hetwelk een zeer groote belangstelling aan den dag heef. gelegd voor de uiteenzettingen over de buitenlandsche politiek, welke de premier Nevil'e Chamberlain zou geven. Zeer bemoe digend waren deze niet. De premier kon moeilijk verhelen, dat de Britsche protesten te Berlijn geen enkelen weerklank hadden gevonden; men had ze in de Wilhelmstrasse, in het besef van zijn macht, eenvoudig naast zich neergelegd. Natuurlijk was men wel zoo welwillend geweest, het een en ander erop te antwoorden, doch zonder zich veel erom te bekommeren, of deze replieken ook inder daad steekhoudend waren. Von Neuraths voornaamste verweer tegen de „Britsche in menging" bleek te berusten op de stelling, dat de Oostenrijksch- Duitsche affaire niet anders was dan een intern Duitsche historie, zooveel als een familie-aangelegenheid, waarmede buitenstaanders zich niet hadden in te laten. Dat is inderdaad een fraaie stel ling! Zij kan, met dezelfde koelbloedigheid verder toegepast, nog tot vreemde volken kundige gevolgen leiden. Ook een belangrijk deel van het Zwitsersche volk kan men be- beschouwen als van Duitsohen bloede; in Tsjechoslowakije heeft men eveneens enkele millioenen menschen van Duitsche origine Zou een staatsgreep, door een Duitsch spre kende minderheid in een dezer landen op touw gezet, zonder meer Berlijn mogen ver oorloven, ook deze „familie-aangelegen heden" in eigen kring in orde te brengen? Chamberlain heeft met recht daartegen over gesteld, dat Oostenrijk behalve een Duitsch land ook een zelfstandige staat was en lid van den Volkenbond; dat het tot een statengemeenschap behoorde, waaruit het nu eensklaps verdwenen is. Intusschen heeft hij op deze uiteen zetting de constateering laten volgen, dat slechts ééne houding beschikt ware geweest, om het Derde Rijk binnen zijn grenzen te betoonen, namelijk de bereidheid, het ge weld van een overrompeling te keeren met het geweld van een vastberaden verdediging. Daaraan heeft men het echter laten ontbre ken, en zulks op zeer begrijpelijke gronden. Ook de Inzet van het Oostenrijksche lot achtte men te gering om daarvoor een nieu wen wereldoorlog over te hebben. De wereld heeft aan niets zoozeer behoefte, als aan vrede; zoo aanvaardt zy dezen dan voorloo- pig nog tot schier eiken prijs. Een ander punt uit Chamberlains rede. dat aandacht verdient, is de passage over Tsjechoslowakije. De premier heeft wel sterk belicht alle Duitsche uitlaitingen van den laatsten tijd, welke aan deze republiek het gevoel van ongerustheid over de ongerept heid van haar grondgebied zouden kunnen ontnemen. Hij heeft zich echter zorgvuldig ontzien, naast deze Berlynsche geruststel lingen Britsche toekomstwaarborgen te plaatsen. Londen toont, thans minder dan ooit, neiging om zich waar ter wereld ook de handen te binden. Zoo restte de Britsche regeering dan geen andere houding tegen over dit alles dan de aankondiging van nieuwe, versterkte bewapening, welke door alle partijen werd toegejuicht. Ook aan de overzijde van het Kanaal worden de militaire lasten zwaar om te dragen; zij vormen ech ter een geldbelegging tegen den kwaden dag, dat het Empire zijn prestige als inzet op een weegschaal zal dienen te leggen. Poolsch-Litausche spanningen Tengevolge van een grens-incident Op 11 Maart j.l. heeft de Litausche politie een Poolschen grenswacht doodgeschoten, welk feit, in Polen een groeiende opwinding heeft veroorzaakt, welke werd vergroot, door dat Litauen troepen langs de Poolsche grens zou concentreeren. Vooral in de streek van .Wilna maakt zich een gropte onrust ken baar. Tijdens een raoio-concert in deze stad werd geroepen: „Wij willen opmar cheer en paar Litauen. Wij willen Memel hebben!" De Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beck, die zich in Italië bevond, heeft zijn veithlijf aldaar plotseling afgebroken en heeft zich onverwijld naar Warschau terug begeven. De Britsch-Iersche besprekingen Geen resultaat bereikt Naar thans vernomen wordt, zijn de Britsch-Iensche be&prekiinigen zonder resul taat geëindigd. Het is mogelijk, dat zij later in het jaar hervat zullen worden. De Japansch-Chineesche oorlog De Loenghai-spoorweg bedreigd De groote Chineesche spoorweg, de lijn naar Loenghai, ligt thans onder het vuur der Japansche kanormen. De treinen rijden nog steeds, doch zij worden voorafgegaan door gewapende wagens De Japanneezcn vijn thans zeer dicht bij den spoorweg naar Toengkwam, dat een punt is van groote strategische beteekenis. De Japanneeezen den nr-ordelijken oever der rivier gaan voort de Chineesche ©tellingen op den zuidelijken "oever te bestoken. Gemeld wordt, dat de toestand in Han Tsjeng gespannen is. De Japarusche troepen zijn er geconcentreerd bij de samenvloeiing der beide rivieren. Zij hebben de bedoeling bij Han Tsjeng de rivier over te steken om een inval te doen in de provincie Sjensi. De Chineezen zenden met spoed verster- kipgen naar Tan Tsjen. Hebt U ze gezien De vorig jaar in alle onderdeelen verbeterde bijbeluitgaven? Een product dat glansrijk de toets der critiek kan doorstaan. Dat is. bet mooiste belijdenisgeschenk 03663 D f compleet Kerkboek q oa splitleeren band U.ÖU Vraagt Uw kerkboekhandelaar Chaimberlain laakt Duitschland inzake Oostenrijk De besprekingen met von Neurath Britsche bewapeningsplan zal worden herzien /—*HAMBERLAIN heeft gistermiddag in het Lagerhuis een verklaring afgelegd ten aanzien van de jongste gebeurtenissen in Oostenrijk, welke, gelijk hij zeide, niet met onverschilligheid en gelijkmoedigheid kunnen worden beschouwd, en die gevolgen kunnen hebben, welke nog niet zijn te voorzien. De premier heeft voorts o.a. meegedeeld, dat met het oog op de ontwik keling van den internationalen toestand het Britsche defensie-pro gram zal worden herzien. Na de jongste Duitsch-Oostenrijksche ge beurtenissen de revue te hebben laten pas- seeren. welke culmineerden in het aftreet ;n van Schuschnigg ten gevolge van de drei ging der Duitsche invasie en zijn wensch te oorkemen, dat Duitsch bloed zou vloeien, zeide Chamberlain dat Halifax op 10 Maait von Ribbentrop heeft ontmoet en dezen ern stig heeft gewaarschuwd voor den toestand in Oostenrijk, waarbij hij hem in het bijzon der wees op de zeer groote oeteekenis, welke de Britsche regeering hechtte aan alle maat regelen, welke werden genomen, om te ver zekeren, dat de volksstemming zou worden ten uitvoer gelegd zonder inmenging of in timidatie. Chamberlain las vervolgens het antwoord der Duitsche regeering voor op het Britsche protest van 11 Maart tegen het gebruik ma ken van geweld tegen een onafhankelijken -taat In dit antwoord zeide von Neurath, na herinnerd te hebben aan hot bericht, op grond waarvan de Britsche regeering had geprotesteerd: „In naam van de Rijksregeering moet ik in antwoord ver klaren, dat de Britsche regeering niet het recht heeft, de rol van beschermer van de Oostenrijksche onafhankelijkheid op te eischen" (iprotesten). „Tijdens de diplomatieke besprekingen over de Oostenrijksohe kwestie, aldus vervolgde von Neurath in zijn schrijven, heeft de Rijksregeering de Britsche re geering nimmer in twijfel gelaten, dat de vorm der betrekkingen tusschen het rijk en Oostenrijk slechts beschouwd kan worden als een interne Duitsche aange legenheid van het Duitsche volk, waar mede derde mogendheden zich niet heb ben te bemoeien". Na vervolgens een overzicht te hebben ge geven van de gebeurtenissen der paar laat ste dagen, verwees het schrijven van von Neurath naar „den onduldbaren toestand, die in Oostenrijk is ontstaan en die voort- vlioeide uit de overeenkomst van Berchtes- gaden, welke, wanneer zij loyaal door Oos tenrijk ten uitvoer was gelegd in den geest der besprekingen van 12 Februari, in feite een vreedzame ontwikkeling zou hebben ge waarborgd. In plaats hiervan kondigde Schuschnigg. op eigen verantwoordelijkh-vii, een plebisciet af, dat, zcoals ook niet ad ders kon, ten doél had de politieke onder drukking van de overweldigende meerder heid der bevolking van Oostenrijk. Hieruit vloeide een uiterst kritieke ontwikkeling voort in den binnenlandschen toestand van Oostenrijk, met als gevolg een kabinetscrisis en de vorming eener nieuwe regeering. Htt is niet waar, dat gewelddadige druk do^r het Duitsche rijk is uitgeoefend op den loop van deze ontwikkelingen". „Een volkomen verzinsel!" noemde von Neurath de bewering, dat een ultimatum was gesteld, waarin de aanstelling geëischt werd van een nieuwen kanselier in overeen stemming met Duitsche voorstellen, daar anders een binneunikken van Duitsche troepen onder oogen zou moeten worden gezien. Von Neurath besloot zijn schrijven met te zeggen, dat slechts gevaarlijke consequen ties in het spel zouden kunnen komen „wall een poging gedaan werd dooi- een derde partij, in strijd met de vreedzame bedoelin gen en wettige doeleinden van Duitschland, om op de ontwikkeling van den toestand in Oostenrijk een invloed uit te oefenen, welke niet vereenigbaar is met het recht van het Duitsche volk op zelfbeschikking". Het Britsche standpunt Na voorlezing te hebben gedaan van dit schrijven van von Neurartlh ging Cham berlain voort: „Ik moet terstond de verklaring van von Neurath weerleggen als zou de Britsche re geering niet het recht hebben om zich te interesseeren voor de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Het belang van de Britsche re geering in deze kwestie kan op geen enkel houdbaar motief ontkend worden. Id de eer ste plaats zijn Groot-Britannië en Oosten rijk beide leden van den Volkenbond en hebben beide, gelijk ook de Duitsche regee ring, verdragen onderteekend, welke be paalden, dat de onafhankelijkheid van. Oos tenrijk onvervreemdbaar was, tenzij mei goedkeuring van dien Volkenbondsraad. Nog afgezien hiervan moet de Britsche regeering altijd geïnteresseerd zijn in de gebeurtenis sen in Midden-Europa. Tijdens den geheelen duur van deze ge beurtenissen. aldus ging Chamberlain voort, is de Britsche regeering in het nauwste con tact gebleven met de Fransche regeering (toejuichingen), welke, naar ik verneem, eveneens een krachtig protest te Berlijn heeft ingediend op gelijke wijze als de Brit sche regeering. Het lijkt ons toe, dat de methoden, die bij deze gebeurtenissen toegepast zijn, ernstig veroordeeld dienen te worden en dat zij allen die belast zijn met de hand having van den Europeesohen vrede, diep hebben geschokt Hieruit volgt dat hetgeen gebeurd is. niet kan -nalaten 'n nadeelingen invloed uit te oefenen op de hoop der Britsche regeering op een opheffing der misver standen tusschen de naties en op een bevordering van de internationale sa menwerking"* De positie van Praag Vervolgens bracht Chamberlain de houding der Tsjecho-Slowaaksohe regeering ten opzichte van deze gebeurtenissen ler sprake, zeggende: „De Tsjechische regecring heeft de Brit sche regeering ervan in konnis gesteld, dat, ofschoon het haar vurige wensch is, in de beste mogelijke nabuurschapsbetrekkingen te leven met Duitschland. zij de ontwikke ling der gebeurtenissen in Oostenrijk met de grootste aandacht volgt. Mij is medegedeeld, dat Goering op 11 Maart de algemecne verzekering heeft gege ven aan den Tsjecho-Slowaaksclien gezant te Berlijn, dat de Duitsche regcering krach tig zal streven naar een verbetering der be trekkingen tusschen Duitschland enTsjecho Slowakije. Op 12 Maart deelde Goering den Tsjecho- Slowaaksclien gezant mede. dat de Duitsche troepen, die Oostenrijk binnendrongen, de strengste orders hadden gekregen, minstens vijftien kilometer van de Tsjechische grens verwijderd te blijven Denzelfden dag ontving de Tsjechische gezant te Berlijn van von Neurath de verzekering, dat Duitsohland zichzelf ge bonden acht door de Duitsch-Tsjecho-Slo- waaksche arbitrageconventie van Oct. 1925". Terugkereende tot het Britsche standpunt ten aanzien van de gebeurtenissen in Oos tenrijk, zeide Chamiberlain: „Wij zijn onze verplichtingen tot raadple ging zoowel van de Fransche als de Italiaan sche regeering ten volle nagekomen en heb ben ons onmiddelijk tot haar gewend, toen de Oostenrijksche onafhankelijkheid be dreigd leek door de recente gebeurtenissen. Als gevolg van deze raadpleging richtte de Fransche regeering een gelijkluidend pro test aan Berlijn. Van de Italiaansche regcering ontvingen wij geen volledige uiteenzetting harer op vattingen, ofschoon haar houding met groo te nauwkeurigheid gedefinieerd is in de verklaring, die namens de Italiaansche re geering in de dagbladen wordt gepubli ceerd". Chamberlain herhaalde op dit punt van zijn rede. dat de Britsche regeering altijd duidelijk gemaakt heeft, dat zij krachtig de toepassing van geweldmethoden tot oplos sing van dit probleem zou afkeuren. En hij vervolgde met te zeggen, dat het een hard feit is. dat niets deze actie van Duitschland kon tegenhouden „tenzij wij en anderen met ons. bereid waren geweid te gebruiken". „Ik stel mij voor, aldus spreker, dat. al naar een ieders temperament, deze gebeur tenissen in onzen geest thans spijt of ver driet en misschien verontwaardiging wek ken. Deze gebeurtenissen kunnen door de Britsche regeering niet met onverschil ligheid worden beschouwd. Zij kunnen gevolgen hebben, die nog niet zijn te overzien. De onmiddellijke resultaten moeten zijn, dat het gevoel van onzeker heid en de onveiligheid in Europa wor den verhoogd. Ongelukkigerwijze zal. terwijl een poli tiek van kalmeering zou leiden tot een vermindering van den economisohen druk, waaronder vele landen lijden, het gebeurde opvermydelijk het economi sche herstel vertragen en zal inderdaad een verhoogde zorg noodig zijn, om te voorkomen, dat een uitgesproken ver slechtering intreedt. Dit is geen oogen- blik voor haastige besluiten of achte- looze woorden. Wij moeten den nieuwen toestand hel der, maar met een koel oordeel zien en met het vertrouwen, dat wij gesteund zullen worden, wanneer wij vragen, dat niemand welke ook zijn particuliere op vattingen mogen zijn, zichzelf zal be schouwen als staande buiten welke uit breiding ook der nationale inspannin gen, die kunnen worden geëischt". Het Britsche defensie-plan Betreffende het Britsche defensie-plan zeide Chamberlain aan het slot van zijn rede nog: „Wij hebben altijd duidelijk gemaakt, dat het een buigzaam program is en dat het van tijd tot tijd zou moeten worden herzien in het licht van elke ontwikkeling in den in ternationalen toestand. Het zou ijdel zijn te beweren, dat de recente gebeurtenissen niet een wijziging vormden van den aard, dien wij voor oogeu hadden. Bijgevolg hebben wij besloten, tot een nieuwe herziening over te gaan en te zijner tijd zullen wij bekend maken, welke verdere stappen wij noodzakelijk achten". Attlee pleit voor het recht Nadat Chamberlain zijn rede had uitge sproken, nam Attlee, de leider der labour- oppositie, het woord, die opmerkte, dat de ontplooiing van het geweld juist op het (Oogenblik kwam. dat de Britsohe regeering vriendschappelijke besprekingen voerde met de Duitsche regeering. Deze gebeurtenis heeft, naar het schijnt, het kaartenhuis in eengeslagen, dat de eerste minister bezig was op te bouwen. Men moet aan een be ginsel vasthouden. Alleen door een beroep op de heerschappij van het recht in de wereld kunt gij, aldus Attlee, de Dominions en de groote Vereenigde Staten doen samen komen. Tegenover deze schending van Oostenrijk behoort ons antivoord te zijn: terug naar den Volkenbond, terug naar de heerschappij van het recht. De leider der liberale oppositie Sinclair verklaarde: „Dit is niet de gelegenheid voor een partijrede voering. Oostenrijk ia geroofd door een leger van tienduizenden, begeleid door twee honderd bommenwerpers. Deze troepenbewegingen zijn onderno men, ondanks de duidelijke beloften, welke Hitier gegeven heeft aan Schuschnigg, vol gens welke de onafhankelijkheid van Oos tenrijk zou worden geëerbiedigd. Laten wij ons de verklaring-van Hitier na de bezetting van het Rijnland herinneren, toen hij zeide, dat er geen verrassingen meer zouden komen. Wanneer wij de waar de overwegen van de Duitsche verzekerin gen aan Tsjecho-Slowakije, moeten wij er aan denken, dat de verzekeringen aan Oos tenrijk zoo gemakkelijk in den wind zijn ge slagen. Laten wij besluiten Frankrijk te steu nen ten opzichte van Tsjecho-Slowakije. Laten wij onze politiek hecht grondvesten op de beginselen van het Volkcnbondshand- vest en ieder waarlijk den vrede liefhebbend volk zich doen aansluiten tot steun van den Volkenbond. In het Hoogerhuis heeft lord Halifax een verklaring afgelegd, gelijkluidend aan die van Chamberlain in het Lagerhuis. Er volgden geen debatten. Hartstochtelijke toejuichingen der menigte Führer houdt korte rede *T"EMIDDEN van een schier onbe- sohrijfllijken jubel is Adolf Hitler gistermiddag omstreeks half zes via Schönbrurm te Weenen aangekomen. Urenlang hadden de menschen zich ver drongen langs het traject, dat de auto's van den Führer en zijn gevolg zouden volgen. Een groote menigte verzamelde zich voor hotel Imperial, waar Hitler is afgestapt, en riep om den Führer. Toen deze op het balcon verscheen werd hij met hartstochtelijke toejuichingen be groet Van het balkon van zijn hotel heeft ten slotte de Führer tot de menigte, die maar niet ophield telkens opnieuw om hem te roe pen, een korte toespraak gehouden. Hij zei de: „Niet alleen de twee millioen menschen in deze stad, maar de 75 millioen van ons volk in één rijk zijn bewogen door dit keer punt in de geschiedenis. En zij allen leven in één gelofte: Wat er ook mag gebeuren, het Duitsche rijk, zooals het thans is, zal door niemand gebroken, door niemand verscheurd worden! Geen dreigen, geen rood, geen geweld kan dezen eed breken! Die eed wordt thans geloovitg uitgesproken door alle Duitsobers van Koningsbergen tot Keulen en van Hamburg tot Weenen". Over den intocht van den Führer in de oude Oostenrijksche hoofdstad meldt verder het Duitsohe nieuwsbureau, dat van alle ker ken der stad de klokken luidden, den nieu wen leider ten groet. De straten, de vensters, de balcons der huizen, zelfs de daken waren gevuld met geestdriftig juichende menschen. Aan de grens der binnenstad werd de Füh rer ontvangen door den bondskanselier Seyss-Inquart. Na een korte begroeting nam deze plaats in Hitiers auto, waarna de intocht werd voortge .et over den Ring tot het Schwarzembergplein, waar zich het hotel Imperial bevindt. Daar stonden de Duitsohe weermacht en troepen van het Oostenrijksche bondsleger opgesteld, die het geweer presenteerden, ter wijl muziek het „Deutschland über alles" en het Horet-Wessellied speelde. Na de troepen te hebben geïnspecteerd, be gaf Hitier zich naar het hotel, dat hem tot verblijfplaats dienen zal. Aan den jubel der menigte kwam echter geen einde. Spreek koren en gezang wisselden elkaar af. Telkens en telkens daverde het Deutsohland-lied over het plein en aldoor bleef de menschenmassa roepen om den Führer, den Führer! Heel den dag trouwens was de drukte ge weldig in de oude bondshoofdstad. Inderhaast waren uit Duitschland haken kruis vlaggen en standaarden gezonden. Uit de etalages der boekwinkels verwijderde men snel het boek van Schuschnigg: „Drei- mal Oesterreich", dat vervangen werd door exemplaren van H i 11 e r s „Mein Kampf". Overal op straat worden foto's van Hitler te koop aangeboden en speldjes met het hakenkruis. Oostenrijk uit den Volkenbond Daar Oostenryk, nu het door zyn^aanslui- ting bij Duitschland opgehouden heeft, een onafhankelijke staat te zijn, geen deel meer uitmaakt van den volkenbond, heeft baron Pfltigl, de permanente afgevaardigde van Oostenrijk bij den volkenbond, zijn ontslag ingediend, dat door de regeering te Weenen aanvaard is. Pflügl zal te Genève blijven wonen. De houding van Italië Op het telegram van den Führer aan den Bovenstaande opname: De Duitsche rijkskanselier doet zijn intocht in zijn geboorte plaats Braunau; daaronder: van het balcon van het raadhuis te Linz begroet Hitier de jubelende bevolking der stad. (Achter hem, dr Seyss lnquart). Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten In Kruschen Salts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig ainemen om tenslotte geheel te verdwijnen. KRUSCHENSALTS STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG Duce, heeft Mussolini als volgt geant woord: „Hit'ler, Weenen: Mijn houding wordt be paald door de in de as bezegelde vriendschap tusschen onze beide landen. Mussolini". In een hoofdartikel zegt de „Giornala d'Italia", dat Italië de onafhankelijkheid van Oostenrijk nooit heeft gewaarborgd en zich nooit heeft verbonden, het land van Duitsch land gescheiden te houden, zooals de letter der vredesveirdragen dat wilde. De politiek van Italiaansche hulp aan Oos tenrijk was altijd gericht op de verdediging van deze Duitsche natie tegen geweldpogin- gen en opslokking. Italië heeft steeds geweigerd, mede te doen aan een politiek van insluiting en vernedering van Duitsohland. Den groei van het nationaal socialisme in Oostenrijk heeft het, als neu trale staat, gadegeslagen. Naarmate deze be weging groeide, heeft Rome Oostenrijk aan geraden, tot overeenstemming met Berlijn te komen, het beschouwde daarom met voldoe ning het accoord van 11 Juli en dat van 12 Februari 1936, dat later verraden is". Oostenrijksche troepen in Miinchen Gisteren zijn eenige afdeelingen van het Oostenrijksche leger te München aangeko- hien, waar zy geestdriftig werden ontvangen. De omroeper van de zender van Münohen haalde eenige Oostenrijksche soldaten voor de miorofoon. Zij bepaalden zich er toe te verklaren, dat de laatste dagen „opwindend' waren geweest. De anti-Joodsche koers In gezaghebbende Weensche kringen wordt verklaard, dat de Duitsche wetgeving betref fende de Joden zal worden toegepast op de niet-Ariërs in Oostenrijk. Bij decreet van den minister van justitie zijn alle Joodsche rechters en procureurs bij de Oostenrijksche rechtbanken afgezet. De Joden trachten in allerijl het land te verlaten. Hun exodus is reeds Zaterdagavond begonnen en heeft voornamelijk Polen tot be stemming. Hongarije heeft in verband met deze Joden-vluoht de grensbewaking ver sterkt. Het nieuwe Duitschland De Duitsche bladen publiceeren reeds kaarten vam. het nieuwe rijk, waarop de DuitschOostenrijksche grens is verdwenen. Zij wijzen er op, dat Duitschland voortaan drie nieuwe buurlanden zal hebben, n.l. Zuid- slavië, Hongarije en Italië. Het rijk, aldus de bladen, telt thans 73 millioen inwoners. De Dorcau is de langste rivier van Duitschland. Het Duitsche leger is vermeerderd met de 100.000 man van het Oostenrijksche bondsleger. He,t Duitsche Rijksministerie vam financiën heeft eohter bekend gemaakt, dat volgens de wet van 13 Maart het in Oostenrijk geldende recht voorloopig van kracht blijft en dat het rijksreeht wordt ingevoerd door den „Füh rer", of den door hem gemachtigden rijks minister. Daaruit blijkt, aldus het ministerie, dat het Oostenrijksche douanerecht voorloopig blijft bestaan en de tolgrens gehandhaafd blijft. De onderhandelingen over het monetaire regime van Oostenrijk worden nog voortge zet. Opheffing van gezantschappen Havas verneemt, dat de Oostenrijksche ge zantschappen irn het buitenland opdracht hebben gekregen zich ter beschikking van de Duitsche ambassades of gezantschappen in 'laats van hun residentie te stellen, erger Waldenegg, die nog Oosten rijksch gezant te Rome is, heeft instructie gekregen, de archieven van de kanselarij der legatie aan den Duitschen ambassadeur te overhandigen. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Snelle rechtsche opmarsch in Aragon Een rood Spaansch protest te Londen De opmarsch der rechtsche troepen irt Aragon vordert met verbluffende snelheid* Gistermorgen werd Aleaniz bezet op nog slechts 30 K.M. afstand van de Catalaansche grens. Aleaniz is eon militair hoofdcentrum en een belangrijk knooppunt van den linkschen levensmiddelen-toevoer aan het Aragon- front. Bij deze successem vielen den nationalisten vele krijgsgevangenen en een groote hoe veelheid oorlogsmateriaal in handen. Verder naar het noorden hebben nationa listische colonnes de buitenwijken der stad Caspe om 10 uur in den morgen bereikt* Caspe ligt op den rechteroever van de Ebro. De F.bro is daar ter plaatse ongeveer 200 meter breed. Men verwacht dat de stad binnen emkele uren zal vallen. De ondergang van de „Baleares" De Spaansche ambassadeur te Londen heeft op het ministerie van buitenlandsche zaken een nota der Spaansche regeering overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen het feit, dat de overlevenden van de „Baleares" door de Engelsche oorlogssche pen naar het door de reohtschen beheersohte gebied zijn teruggebracht. De Moskousche doodvonnissen Het opperste gerechtehof te Moskou heeft d>e verzoeken om clementie van zeventien der achttien verdachten, die Zondag ter dood veroordeeld zijn, van de hand gewe zen. De naam van Roaengolz wordt echter niet genoemd. Het feit, dat hij nie>t genoemd wordt, kan beteekienen, dat hij geen verzoek om clementie heeft gedaan, doch ook. dal het is ingewilligd. Mac-Donalds nalatenschap De „Daily Telegraph and Morning Post" meldt, dat de nalatenschap van Ramsay M a C'D o n a 1 d 25.418 heeft bedragen, waarop 2561 aan successierechten is be taald. Alle brieven, dagboeken en documenten met het copyright daarop, zijn voor Mal colm Mac-Dona 1 d, den minister voor de dominions, aan wiens discretie het wordt overgelaten, daaruit publicaties of anders zins te doen. Brug ingestort over A lbertkanaal Nabij Hasselt (België) is de brug over .het Albertkanaal, die eerst anderhalf jaar ge leden werd in gebruik genomen, door nog onbekend gebleven oorzaak ingestort. Het ongeval geschiedde vlak na het passeeren van een electrische tram mpt aanhangwagen, terwijl deze laatste zich nog op de brug be vond. Daar do bestuurder door een krakend geluid gealarmeerd werd, zag hij nog kans, de rijsnelheid te vergrooten, en op deze manier een ramp te voorkomen. De tram wagens waren nl. dicht met arbeiders bezet* Een compagnie genietroepen heeft dade lijk een aanvang gemaakt met het leggen' van een hulpbrug. Het iparket van Hasselt onderzoekt of er ook kwaadwilligheid in het jpel kan zijn*

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2