KERK EN ZENDING Brand in een fabriekje van chemicaliën Brutale inbraak te Rotterdam MAANDAG Ï4 MAART 1938 INED. HERV. KERK Drietal: Te Amsterdam (vac. Ds. Los), JT. H. H. van Beem, te Rotterdam-Vreewijk, C. Hooykaas te Brielle en Th. C. Tonnon te Vlaardingen. Aangenomen: Naar Uitwijk (N.B.), tand. G. C. Molenaar te Arnhem. Naar Nijega-ELahuizen, J. v. d. Velden, cand. te Utrecht. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Zwaagwesteinde, N. (Brandsma te Wildervank. GEREF. GEM. Beroepen: Te Soheveningen W. C. Juamain te Rotterdam-Zuid. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Rotterdam Na des morgens bevestigd te zijn door Prol. Dr. Th. L. Haitjema van Groningen na een predikatie over Joh. 1152, heeft gister avond Ds. J. H. F. Engel, gekomen van Alblasserdam, zijn intrede gedaan bij de Ne<l. Herv. Gemeente te Rotterdam in de vacature- Ds van Kooten, sprekende naar aanlei- ding van Joh. 12 3. Na de pree!-, hield de nieuwe leenaar toespraken tot zijn bevestiger, het Gemeentebestuur van Rotte» dam Ds van Kooten, zijn plaatselijke collega's, ouderlingen en diakenen, het kiescollege, de wijkbroeders er -zusters, de gecommitteerden, collectan ten, organisten (de organist der Groote Keik. de heer J. H. B ess e 1 a ar Jr. is herstellen de van een ernstige ongesteldheid), de Gods dienstonderwijzers, schoolhoofden, den ama nuensis van den kerkeraad, den koster en de suppoosten, de jeugdvereenigingen, de Alblas- serdamsche vrienden, bevriende collega's, zijn (familieleden en tenslotte de gemeente. Toe gezongen werd Ps. 134 3. Rozendaal Cand. A. Braakman hoopt 24 April z'jn intrede te doen bij de Ned. Herv. gemeente te Rozendaal (Geld.), bevestiger is ds. R. i\V i 11 e m z e van Schaarsbergen. Ds K. FERNHOUT Zooals te begrijpen is, heeft het den nu 60-jarigen Ds K. Fernhout, te Baa wonende, niet aan hartelijke belangstel! ontbroken. Ondier hen, die hem kwamen geluk- wenschen, een deputatie de Geref. Kerk te Utrecht, bestaan de uit Dr H. K a a- j a n en twee ouderlingen, deputatie van de Ger. Kerk te Am sterdam, bestaan de uit Dr B. Wie- lenga en Ds T. Ferwerda. Uit Vreeland, de laat ste gemeente van Ds Fernhout, waren twee ouderlingen over gekomen. Ook vee! telegrafische gélukwensohen be reikten den jubilaris, o.a. van Dr. H. C ol Ij n, ,Van veel oud-catechisanten ontving de grijze predikant brieven met gelukwenschen de woning van den 80-jarige geleek mentuin. i bloe- Dr J. H. GUNNING .J.H.zn r In PniSl deelt Dr Gunning mede, dait hij aan merkelijk beter ia en, zij het be perkt, weer aan 't werk kon gaan. Ds Joh. v. d. Vegt t Te 's-Gravenhage is Zaterdagmorgen over leden op 62-jarigen leeftijd Ds Joh. v. d. Vg t, em. predikant der Chr. Geref. Kerk te Vlaardingen. Ds v d. Vegt was ge boren 19 April 1875 te Arnhem. Hij was eerst in den boekhandel en ging later theologie 6tudeeren, werd in 1902 candidaat en 24 Mei 1903 bevestigde zijn vader hem te de Krim in zijn eerste gemeente. In 1904 vertrok hij naar Almelo, welke standplaats in 1911 met Steenwijk verwisseld werd. In 1914 werd Ds v. d. Vegt predikant te Onstwedde-Mus- sel en in 1924 kwam hij in Doesburg. Van 19321934 diende hij de gemeente van Vlaar dingen. Ds v. d. Vegt maakte herhaaldelijk deel uit van de Part. Synode in zijn ressort en deze vaardigde hem altijd af naar de Generale Synode, waarvan hij steeds scriba placht te zijn. In 1934 heeft Ds v. d. Vegt, door ernstige ongesteldheid gedwongen, emeritaat moeten nemen. Zijn ongesteldheid maakt 't hem on mogelijk persoonlijk een afscheids-predikatie te (hooiden en hij was zelfs niet in staat deze plechtige ure bij te wonen. Dientengevolge was Ds S. v. d. Molen te Rotterdam, die enkele jaren geleden Ds V. d. Vegt in Vlaardingen had bevestigd, be reid gevonden in deze afscheidsure voor te gaan. Als tekst ter overdenking in deze ure had Ds v. d. Molen gekozen Hand. 21 14: „En als hij zich niet liet afraden hielden wij ons tevreden, zeggende: De wil des Heeren geschiede". Daarna ging hij over tot voor lezing van het afscheidswoord, dat Ds v. d. Vegt had geschreven, dat met ontroering en in de grootste stilte werd aangehoord. Ruim 31 jaar heeft hij in 's Heeren dienst mogen arbeiden, waarvan ruim 2 jaar te Vlaardingen. Toen legde hij den herdersstaf neer met het woord: de wil des Heeren ge schiede. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen Ds. Joh. v. d. Vegt zal geschieden a.s. Woensdagmiddag te half 2 op de Algemeene Begraafplaats te Rijswijk (Z.H.). NAAR HET ZENDINGSVELD Majoors Meyer reeds voor de vierde maal Op 16 Maart hopen de majoors Meyer en de kapiteins Saetre van Rotterdam met de „Baloeran" naar Java te vertrekken. Majoor en mevrouw Meyer hebben reeds 25 jaar als zendings-officieren in Indië door gebracht en vertrekken thans voor de vier de maal daarheen. De kapiteins Saetre zijn Uit Noor "»gen afkomstig en gaan voor de éerste keer. Nieuw Doopvont in de Groote Kerk te Den Haag Ge schenk der collectanten Naar wij thans vernemen is het nieu we doopvont, dat naar de plannen van den binnenhuis-architect Cor Alons in de werkplaats van de meubelmakers E. J. v. Putten en P. Winterkamp, Meidoornstraat 15, vervaardigd wordt, een geschenk. Het zal aan Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente worden aange boden namens het Collega van collectan ten, dat kort geleden zijin 125-jarig be staan heeft herdacht en nu op de viering van dit jubileum de kroon zet door aan bieding van dit nieuwe doopvont, dat dienst zal doen bij den openbaren eere- dienst. Bij de opdracht is bepaald, dat het vó 6 1 Mei as. Maar moet zijn. Daar zal ook niets aan mankeeren. Want het geschenk is reeds nagenoeg gereed. In den loop van deze week zal er vermoedelijk de laatste hand aan gelegd worden, zoodat de opdn.htgever eer lang zijn prachtig jubileum-geschenk hier heeft het ontvangen voor het geven plaats gemaakt zal kunnen overdragen waar mee het „meubilair" van de Groote Kerk een fraaie aanwinst en belangrijke verbetering zal ondergaan. Een nader ebesohrijvinig van dit knappe stuk werk hopen we morgen te kunnen geven. Het is begrijpelijk, dat de voor het ge reed komen van het doopvont opgegeven datum een gedachten-associitie doet ont staan met de as. doopplechtigheid van Prinses Beatrix. Wel schijnt omtrent het kerkgebouw, waar .deze zal plaats hebben, nog geen absolute zekerheid te bestaan, maar het ware toch alleszins verklaarbaar, indien voor deze han deling de keuze zou vallen op onze mooie St. Jacobskerk, met haar intieme stemmings volle kathedrale sfeer. We kunnen ons*levendig voorstellen, dat het Prinselijk echtpaar er prijs op zou stel len, dat in het kerkgebouw, waar hun hu welijk kerkelijk werd bevestigd, ook aan bun kind de Heilige Doop zal worden bediend. Bij deze gelegenheid zou dan het nieuwe doopvont voor de eerste maal in gebruik kunnen wonden genomen. Dr. H. W. TER HAAR Bz. De oudste der vier predikanten van den Ned. Herv. Kerk te D e v e n t e r, Dr. H. W- ter Haar Bz., heeft tegen 1 Sept. a.s. emeri taat aangevraagd. Dr. ter Haar is 73 jaar en te Nijmegen geboren, waar zijn vader ook predikant was. Hij studeerde aan de Leidsche Universiteit, waar hij 1 Juld 1891 ook promo veerde tot doctor in de theologie op een proefschrift, getiteld: „Jaoobus Trigland". Dr ter Haar arbeidde achtereenvolgens te Ke- dichem, Hoogezand, Franeker en verbond zich 21 Oct. 1900 aan zijn tegenwoordige ge meente. Hij is praeses van het classicaal bestuur van Deventer, scriba en quaestor van den ring Deventer. In Duitsche protestante kringen is men zeer bedroefd over het lot van ds. Niemöller. In de kerken, waar aanhangers van de be lijdende kerk voorgaan, is gisteren een in krachtige bewoordigen gesteld manifest voor gelezen over het opsluiten van ds. Niemöller in een concentratiekamp. In het manifest werd gezegd, dat bij het vonnis van de recht bank werd vastgesteld, dat ds. Niemöller niet heeft gearbeid tegen het welzijn van het volk. Hoewel de straf was uitgeboet in het voorarrest, is hij toch niet in vrijheid gesteld doch in een ooncentratiekamp opgesloten voor onbepaalden tijd. Voor onbepaald en tijd zal hij dus niet in staat zijn zijn taak in zijn parochie uit te oefenen. Zijn invloed was ver buiten zijn parochie verbreid. De kerk dankt God, dat haar een wav leeraar van het Evangelie is gegeven in den persoon van Martin Niemöller. KOORORGEL IN DE NIEUWE KERK Gisteravond is in de Nieuwe Kerk te A m- sterdam een nieuw koororgel (een z.g. Melodia pijiporgel), aan het collego van kerk meesters der Nederduitsch Hervormde ge meente overgedragen. Ds. G. A. den Hertog, eere-voorzitter van het hervormde kerkkoor Omhoog, heeft en kele woorden ter inleiding gesproken, waar in hij gewag maakte van de toenemende be hoefte, die de commissie voor de jeugddiens ten (waarvan hij voorzitter is) had gevoeld aan een durende orgelbegeleiding. Daaraan is thans tegemoet gekomen; het orgel zal tevens dienen om in alle diensten den koor zang luister bij te zetten. OUDERLINGEN-CONFERENTIE De Ouderlingen-Conferentie in de classis Rotterdam der Geref. Kerken zal op Donder dag 31 Maart des avonds 7.30 uur bijeen komen in het Kerkeraadsgebouw Amrran- straat 23, R o t te r d a m. Spreker is de heer C. Smeenk, lid der Tweede Kamer met het onderwerp „De Ambtsbediening en het Sociale leven". „LANFERS" koeling op elk gebied door toepassing van ons octrooi no. 644300 de beste! Technisch Bureau A. LANFERS N.V. GRONINGEN KOPER voor dakbedekking FABRICEERT de N.V. Koperpletterij Metaalhandel v.h. H. DE HEUS ZOON ROTTERDAM - POSTBUS 650 In de laatste 10 jaren het koper geleverd voor ca. 200 gebouwen, waaronder yele Kerken en Kloosters, Zaterdagmiddag werd door Ds G. Venema een gedenksteen geplaatst voor de tweede Hervormde Kerk te Loosduinen, waarvan de fundamenten zijn gereed ge komen. HET KINDER TEHUIS TE UKKEL Naar we vernemen hebben de dames H. Z. M a 11 e 1 directrice en onder-directrice van het Prot. kinder-tehuis te Ukkel (Brus sel) om leeftijds- en gezondheidsredenen tegen Sept. a.s. eervol ontslag aangevraagd. GIFTEN EN LEGATEN Ds. J. Wymenga, Geref. predikant te Sche- veningen, ontving voor de Geref. Zending een gift van tweeduizend gulden. Voor de Oude Kerk der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam, werd een gift van 1000 gecollecteerd. ONDERWIJS Theol. Faculteitsvereen. V.U. Prof. Dr. G. J. Heering van Leiden heeft voor de Theologische Faculteitsveree- niging aan de V.U. te Amsterdam een lezing gehouden over de Eschatologie. Deze lezing was de laatste van een serie van vier over hetzelfde onderwerp. Op den eersten avond had gesproken Dr. G. C. Berkouwer, die een inleiding had gegeven op de huidige probleemstellingen, en vooral er den nadruk op legde, (J^t de dialectische theologie op dit punt was vast- geloopen. De tweede spreker was Prof. Dr. G van derLeeuwuit Groningen, in wiens referaat vooral de aandacht trok, dat hij on der „laatste dingen" zoowel verstond de niet verder te verklaren grondbegrippen, waar bij tenslotte iedere wetenschap uitkomt, als de begrenzingen van ons historisch aardscho bestaan, n.l. wat voor de wereld was en na haar zijn zal. In het referaat van Prof. Dr. S F. H. J. Berkelbach van derSpren k e 1 trof vooral de nadruk, gelegd od het verschil tusschen de geestelijke situatie voor den oorlog en daarna; de leer der laatste dingen wilde deze spreker vooral beschou wen onder het licht van den Opstandings morgen van Paschen. Tenslotte het referaat van Prof. Heering. Deze laatste spreker pleitte voor een meer reëel-historische opvatting van de „laatste dingen" dan. in de dialectische theologie ge schiedt, in welke theologie de reëele toe komst in het gedrang, en de verwachting van het Koninkrijk Gods niet tot haar recht komt. Zonder deze verwachting verliest de christelijke kerk haar hezieling. Op de vraag of deze geloofsactiviteit iets beteekent voor de komst van Gods Koninkrijk antwoordt Spr., dat eenerzijds wij alleen kunnen getui gen van de komst ervan, anderzijds wij ook den weg des Heeren te bereiden hebben. Er zijn op aarde niet slechts bewegingen van den Antichrist, maar ook bewegingen naar hei' Godsrijk toe. Prof. M. .T. LAGRANGE t De beroemde bijhelvorsdher en oprichter van de Revye BibLique, tevenst stichter van het Bijbelinstituut te Jeruzalem Prof. pater M. J. Lagrange OP. is op 83-jarigen leeftijd het Dominicanerklooster te St. Maxinin aan de Riviera in Frankrijk overleden. Tal an bijbelstudies verschenen van zijn hand. Zeer bekend werd hij door zijn groote werk tot bestrijding van La Vié de Jésus van Ernest Rénan. BUITENGEWOON ONDERWIJS Te Hoorn worden pogingen in het werk gesteld om te komen tot de stichting van eekschool voor buitengewoon lager onderwijs aan zwakzinnige kinderen. Het ini tiatief hiertoe is uitgegaan van het hoofdbe stuur der Vereeniging „Het Witte Kruis". Ook van R.K. zijde wil men voor de Streek een school voor B.L.O. oprichten. En van Prot. Chr. zijde voelt men uiteraard niet vesi voor school onder het étiket „neutraal". BUREAU VOO WERKZOEKENDE CALVINISTISCHE INTELLECTUEELEN Uit het jaarverslag ,dat door Drs. J. W. ruins op den jongsten dies der S.S.R. is uitgebracht, bleek o.a. dat er in het jaar 1937 21 werkzoekende intelectueelen stonden ingeschreven als lid van het Bureau (7 art sen, 4 leeraren, 2 veeartsen, 2 ingenieurs, 2 avdocaten, 2 apothekers en 2 economen). Aan de andere kant (de kant van de werk gevei's) werden in Holland aanbiedingen ge daan aan 8 artsen, 3 advocaten, 1 ingenieur, 1 veearts en 1 apotheker, terwijl in Indië enkele aanbiedingen werden gedaan op het onderwijsgebied en voor twee artsen, die op het zendingsterrein werk konden krijgen. Uit het verslag bleek tevens, dat er door de gevestigde artsen een zeer druk gebruik is gemaakt van het bureau voor het verkrij- van vervangers, gedurende ziekte en vacantie. Het is met de artsen zoo, dat de vraag nog het aanbod overtreft, terwijl maar al te dikwijls het omgekeerde kan gezegd worden van de andere intelectueelen. Het venslag vergelijkt de toestand mei 't •orig jaar en komt tot de conclusie, dat de toestand op de „intellectueele arbeidsbeurs" erbetend is. En het verslag eindigt: „Het Bureau heeft de steun noodig van iedere Reünist en Unist. Moge iedere geves tigde Reünist en iedere gevestigde indus trieel, dit dit verslag onder oogen krijgt, de overtuiging hebben, dat het voorrecht van een gevestigde posiiie de plicht insluit, iets te zijn voor anderen, die dit ontberen". Veel menschenlevens in gevaar Gezin met zes kinderen dakloos Rotterdam, 14 Maart. Door het springen van een flesch met vloeibare was is vanmorgen een zeer felle en gevaarlijke brand uitgebroken in een fabriekje van chemische produc ten aan de Schoolstraat. De eigenaar wist zijn vrouw, die flauw viel met moeite te redden; ook het personeel, bestaande uit een 15-tal meest zeer jonge knechtjes, kon zich slechts door de vlammen heen redden, terwijl de drie gezinnen, die boven het brandende fabriekje woonden, zich eveneens in yeiligheid wisten te stellen. Daarbij zijn twee jeugdige kinderen ter nauwernood gered. De brand is door de vrywillige brand weer met zes stralen gebluscht Alarm Omstreeks kwart over negen brak de brand uit in L. »v. d. Linden's fabriek van Chemische producten in de Schoolstraat 4a. De fabriek is ondergebracht in een vrij hoog pakhuis, dat geheel gevuld was met was-producten, terpentijn en chemische pre- Het personeel, bestaande uit voor het grootste deel nauwelijke schoolvrije jongens, was bezig potjes met vloeibare was te vul len, toen een flesch sprong en de inhoud daarvan vlam vatte. Met het oog op het brandgevaar heeft men in het fabriekje een kist met zand staan en volgens de voor schriften had men oogenblikkelijk met dit zand de vlammen moeten dooven. De jongens werden echter bang en renden weg, ook de andere leden van 't personeel, die meer achter in de fabriek werkten. In een oogenblik stond toen het fabriekje in lichter laaie, zoodat de knechtjes door de vlammen heen naar buiten moesten ko men. In de consternatie viel de vrouw van den eigenaar, cae in 'n kantoortje werkte, flauw. De heer v. d. Linden wist haar echter door de vlammen heen naar buiten te brengen Knetterend en gulzig grijpend barstten de vlammen naar buiten uit, grepen het houtwerk van de 1ste etage aan en sloegen op een gegeven oogenblik tot boven het dak uit. De ingewijden verkeerden in de grootste angst, omdat in het fabriekje een groot vat terpentijn stond dat elk oogenblik kon ontploffen. Ook voor de bovenbewoners dreigde ern stig gevaar. Boven het fabriekje waren twee etages, die elk in tweeën waren ge deeld, zoodat het vier woninkjes waren geworden. Drie daarvan waren bewoond, de helft van de 1ste etage stond leeg. De woningen kwamen via portalen alle uit op één trap met één buitendeur. Kinderen gered Direct nadat de brand uitbrak heb ben omwonenden de bovenbewoners gewaarschuwd. Een van hen kon niet wachten tot er antwoord kwam. Als een stier rende hij met gebogen hoofd op de buitendeur af en verpletterde met zijn blijkbaar zeer harde voorhoofd een deurpaneel.. Daarop stormde men naar boven. Hier was men inmiddels op het gevaar opmerkzaam geworden. De 44-jarige los-werkman F. Entienne, die met zijn vrouw en zes kinderen op de lste verdieping woont, was met twee kin deren van 3 en 1 jaar alleen thuis. Zijn vrouw was. naar hij vertelde, naar een bakkerswinkel om oud brood te halen, terwijl de vier oudste kinderen naar school waren. Door het lawaai werd hij op het gevaar opmerkzaam, greep zijn beide, rustig spe lende kleinen en rende met hen de trap af. De man, die hartpatiënt is en invalide steun ontvangt heeft een paar verschrikke lijke oogenblikken doorgemaakt, want de ruiten van zijn woning sprongen en de vlammen kwamen binnen. Maar ook de bewoners van de tweede ver dieping waren in gevaar. Hier bewoonden de 42-jarige A. Lamse en zijn moeder, de 64-jarige wed. Lamsevan Lind elk de helft van de etage. Zij lagen nog op bed toen het brandalarm hen wekte. ONDERWIJSBENOEMINGEN Hardenberg. Qhr. school. Tot onder wijzer: de heer M. Schol ten te Ber- genbheim. Maarsbergea Ambachtsschool van „Valkenbeide". Tot leeraar: de heer K. C. H o u m a n te Rotterdam. Rotterdam. Marnixschool. Tot tijdeL onderwijzer: de heer J. Okkerse. J. F. VAN STRIEN t i een langdurig en smartelijk lijden is te B u s s u m, waarheen hij zich eenigen tijd geleden tot herstel van gezondheid had be geven, in den ouderdom van ruim 67 jaar overleden, de heer Jan Francois 1 S t r i e n, oud-voorganger der Vrije Evangeli sche Gemeente te Zeist. ACADEM. EXAMENS Lelden. Oand.-theologie: de heer J. Dirkse, Leiden. Doet. Indisoh recht: de heer W. L. J. van Hartingisveldt. Leiden. Gravenhage. Stuurlieden. Geslaagd voor le stuurman groote handelsvaart de heeren A. L. Verwaal, G. W. van den Brand- hof, A. Westerduin en P. Loef. KUNST Bruno Walter bedankt De dirigent Bruno Walter, die thans te Amsterdam vertoeft, heeft telegrafisch ont slag gevraagd van zijn functies aan de Weensche staatsopera. Tevens heeft hij de leiding van de Salzbupger Festspiele er in kennis van geeteid, dat hij afziet van het diri^eeren tij decs ie Festspiele. Met behulp van de redders wist men ook de oudere vrouw de trap af te krijgen, zoo dat na korten tijd alle bovenbewoners op straat stonden. De brandweer in actie Intusschen was de brandweer reeds lang in actie gekomen. Achtereenvolgens ver schenen de slangenwagens 15, 12, 9. 11, 8 en 16, terwijl ap het alarm ..menschen in ge vaar" ook motorspuit VII en do motorre- servewagen uitrukten, de laatste onder op zichter Mallan. Gasten van de eerste vier slangenwagens hebben onder leiding van onderbrandmees ter v. d. Wolf, brandmeester v. d. Dussen en hoofdman Van Gunsteren met zes stralen het vuur krachtig bestreden. Aanvankelijk bleef dit zeer heftig woe den en dé woning van Entienne op de lste verdieping werd dan ook een prooi der vlam men evenals heel het fabriekje, maar na een goed half uur zag men het vuur ver minderen. Het vat terpentijn was gelukkig niet gesprongen. Inbreker overmeesterd Gisterenavond hebben inbrekers zich tij dens afwezigheid van de bewoners toegang verschaft tot de winkel van de Coöperatie „Samenwerking" aan de Hobbemakade te Amsterdam. Juist toen de indringer: wilden vertrekken met een buit van f300 kwamen dit bewoners thuis. De inbrekers gingen op de vlucht, doch een van hen werd gegrepen door de vrouw des huizes, die als een moedige enau den man vasthield tot hulp kwam opdagen en de politie,hem in rekende. De andere, die de zak met geld bij zich had is echter ontvlucht. Wielrijder gedood Door een anto gegrepen Op den weg Kesteren—Opheusden heeft zich een ernstig verkeersongeluk voor gedaan. De 65-jarige boomkweeker Verwoerd uit Opheusden ging per rijwiel van Kesteren naar zijn woonplaats. Terhoogte van huize „De Pol" stond aan de rechterzijde van den weg de auto v^n dr. Westra uit Kesteren ge parkeerd. Alhoewel het rijwielpad geheel vrij was reed V. toch links om de geparkeer de auto heen. Uit tegenovergestelde richting kwam op hetzelfde oogenblik de auto van den heer van Z. uit Ochten aangereden. Een botsing was onvermijdelijk. V. werd op de motorkap en daarna op den straatweg ge slingerd. Dr. Westra verleende de eerste hulp en gelastte onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis „Bethesda", waar V. kort na aankomst is overleden. ONTVANGEN BOEKEN Uit£. J. B. Wolters, Gronlngen-Ba- H&ndelsdc deeltjes van het Li nlngenboek door P. Ko jndscholi ;rboek en het Oefe- Ults. W. Ver- aluys, Amsterdam-Batavla-Paramaribo. Hoogste stand te Weenen 777.7. Laagste stand te Vardö 742.7. Stand vanmorgen half twaalf 772.4. WEERVERWACHTING In het oosten zwakke tot matige, in het westen meest matige Z.O. tot Z. wind; in het oosten plaatselijke ochtendnevel, overi gens helder tot licht of half bewolkt, droog weer, koude nacht, overdag weinig veran dering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT De kern van het hooge drukgebied is thans over centraal-Europa gelegen. Over het grootste gedeelte van Duitschland, Oosten rijk, Zwitserland, Frankrijk, ons land en Zuid-Engeland is het rustig helder weer. Over een uitgebreid gebied ten zuidwesten van ons land gelegen, daalde de tempera tuur onder nul, terwijl voorts tal van sta tions ochtendmist meldden. Over Denemar ken en omgeving bevindt zich nog een rest van de storing, welke gister in de noorde lijke helft van ons land somber weer bracht. Over Scandinavië is, onder invloed van een noordelijke voorbijtrekkende depressie, da wind weer flink toegenomen, zoodat het daar langs de Noorsche kust thans krachtig uit 't westen waait. In Zweden is de vorst weer belangrijk afgenomen. Ver in het westen bevindt zich op den oceaan een nieuwe de« pressie, welke noordwaarts trekt. Onder invloed van deze depressie daalden de barometers over de Britsche eilanden, zoodat de wind in het westen van ons land iets zal toenemen. Het heldere voorjaars weer van heden kan ook voor morgen wor den verwacht. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 10.2 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHT OP HEBBEN 15 Mrt. Van 's av. 6.32 u. tot 's morg. 5.45 u. JOH's JOL TREILERWEG 4951, Tel. 550! Scheveningsche Haring- enVischhandel GEROOKTE EN GEDROOGDE VISCH, GEROOKTE BOKKING EN MAKKREEE EN FIJNE MAATJESHARING. Inbrekers riepen: Komt U maar boven" Drie arrestaties Rotterdam, 14 Maart Drie inbrekers hebben Zaterdagavond een zeldzaam brutaal stukje uitgehaald door in te breken op den drukken Cool singel. Hun doel was een wisselbank, doch om daar binnen te komen braken zij eerst in bij een daarboven gelegen advertentiekantoor. Toen de eigenaar van dit kantoor hen verraste, riepen zij: „Komt u maar boven". Deze riep echter de politie en de drie inbrekers werden gearresteerd. Het wa ren beruchte typen. Een brutale Inval Het doel van den tocht der drie inbrekers was de Amsterdamsche Wisselbank Coolsingel, waar zij de brandkast wilden plunderen. Reeds tamelijk vroeg in den avond hebben de drie mannen zich daartoe met behulp van valsohe sleutels toegang verschaft tot het boven de bank gelegen kantoor van de C. V. Uitgeverij en Advertentiebureau Van Dam en Co. aan den Coolsingel 69a. Hun doel was, om later in den nacht een gat in de vloer te maken, waardoor zij zich naar het bankkantoor konden laten zakken. En passant bekeken zij, of er boven mis schien ook iets van hun gading was. Op de eerste verdieping was het loterijkantoortje van mevr. C. HaanTilanus. Hier werd alles overhoop gehaald, doch niets gevonden. Toen kwam het kantoor van de fa. Van Dam aan de beurt. Dit bestaat uit twee ka mers ensuite, waarvan de gangdeuren op slot waren. De deur van de achterkamer werd geforceerd, terwijl van de voordeur het slot werd verwijderd. Op het kantoor vonden zij niets, maar de brandkast kon heel wat bevatten en daarom probeerde men eerst met de sleutels, die men vond, het slot te openen. Toen dit niet ging, omdat het een letterslot was, werd de brandkast van zijn plaats gesleept en ijve rig ging men er een gat in boren om daar na een gat te hakken De heer v. Dam komt op het kantoor Op dat oogenblik. het was omstreeks 10 uur geworden, kwam de eigenaar van het advertentiebureau, de heer Van Dam vol gens zijn gewoonte op het kantoor om de post in te zien. Daar hadden de inbrekers niet op ge rekend! Maar ook de heer Van Dam kon niet we ten, dat hij 's Zaterdagavonds nog „klan ten" zou krijgen. Nauwelijks had hij de buitendeur van deu Coolsingel achter ziah gesloten, of hij hoordé boven een verdacht gestqmmel. „Wie is daar?" riep de heer Van Dam, en direct hield het rumoer boven op. De heer Van Dam klom een paar treden van de trap op en herhaalde toen de vraag. Boven was het stikdon ker, maar uit de duisternis klonk een vriendelijke mannenstem: „O bent U daar, meneer Van Dam? Komt U maar boven hoor!" Ten zeerste verbaasd antwoordde de heer Van Dam: „Ja maar wie bent U en wat doet U hier?" Even was er een aarzeling, toen riep de stem boven terug: „O, niets bijzon ders, meneer Van Dam, we zijn aan het verhuizen. Komt U maar boven, hoor!" De heer Van Dam deed het licht aan en zag nu tot zijn schrik drie mannen met boeventronies boven aan de trap staan. Zoo hard hij maar kon liep hij terug de trap af, nu achtervolgd door twee van de kerels die hem blijkbaar wilden neerslaan. De eigenaar van het kantoor was ze echter te vlug af en wist juist de buitendeur achter zich dicht te trekken, waarmee de inbrekers gevangen zaten. Nauwelijkg was hij echter buiten, of hij kreeg een hevigen slag op zijn hoofd, hem toegebracht door een rechercheur, die op het rumoer was toegesneld en den „inbre ker" onschadelijk trachtte te maken. Het misverstand was spoedig opgelost toen de heer Van Dam riep: „Je moet mij niet hebben, maar die lui daar binnen!" Gearresteerd Op dat oogenblik stormden de twee man nen naar buiten, maar ze liepen recht de rechercheurs in de armen. Onder groote belangstelling van het dui zendkoppige publiek werden zij geboeid. Andere politiemannen snelden op aanwij zing van den heer Van Dam, dat er nog een derde inbreker moest zijn, naar binnen en vonden daar den derden inbreker rus tig op een geldkistje achter een schrijf bureau zitten. „Daar heb je waarempel onzen vriend Van O", zeiden de rechercheurs en knipten ook hem. De drie arrestanten waren: de 43-jarige typograaf H. N. van O., de 39- jarige koopman J. G. en de 32-jarige sto ker A. K„ alle drie bekende inbrekers. Veel te ontkennen was er niet. De man nen verklaarden, dat ze de inbraak niet al te moeilijk achtten, omdat ze in het kan toor van de bank bij het kunstlicht van den Coolsingel rustig meenden te kunnen „werken". Op de komst van den heer Van Dam hadden zij echter niet gerekend..,...

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3