1 Goering spreekt op heiden- gedenkdag MAANDAG 14 MAART 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 RONDBLIK DE ANSCHLUSS Na de overrompélende snelheid, waarmede <3e eerste veranderingen in Oostenrijk heb ben plaats gehad, krijgt men allengs een duidelijker beeld van de huidige situatie. Toen Schuschnigg's positie onhoudbaar bleek geworden, zoowel tengevolge van de mis lukte volksstemmingsplannen, als door den druk, we'ken van Duitschen nationaal-socia- listischen kant werd uitgeoefend, kwam plotseling de nieuwe regeering van Seyss- Inquart naar voren, waarvan men niet dade lijk wist, onder invloed van welke motieven en factoren zij was samengesteld. -Vermoe delijk zat by deze kabinetsformatie, evenals bij het overhaast terugtreden van Von Schuschnigg de wensch voor, uitbarstingen en bloedvergieten te voorkomen, hetgeen ook inderdaad is gelukt. Intusschen kwam, door deze snelle evolutie der politieke verhoudin gen, de Oostenrijksche bondspresident Miklas zelf in een merkwaardig geïsoleerde positie te verkeeren. Hij was als een man op een eenzame rots, die omspoeld werd door zeer bewogen wateren. Van den hoogsten leider van een republiek verwacht men terecht, dat hij in politicis een strikte neutraliteit zal aan den dag leggen, en als het ware boven de partijen staan. Doch waar de regeering Seyss-Inquart reeds de hulp van buiten- landsche troepen had ingeroepen, om de in terne verhoudingen in Oostenrijk te conso- lideeren, en op deze manier den eersten stap had gezet tot de zelf-annexatie,. daar kon Miklas het verder verloop der dingen moei lijk werkloos aanzien, zonder zich ook zelf te compromitteeren. Bovendien bevond de Duitscbe Rijkskanselier en Führer Adolf Hitler zich reeds op Oostenrijksch grondge bied en maakte deze zich al gereed, na zijn triomphalen intocht in Linz een dergelijk entree te maken in de oude Donaustad. In welke hoedanigheid moest Miklas hem tege moet treden? Als hoofd van den bondsstaat, maar tevens als drager van het door hem geenszins enthousiast begroete hakenkruis? De heer Miklas heeft tijdig ingezien, dat zyn al of niet voortgezette politieke onver zettelijkheid den dwingenden gang van het gebeuren in het huidig stadium niet langer zou kunnen verhinderen. Ondanks allerlei formeele spitsvondigheden is door het op treden van Duitsche en Oostenrijksche na- tionaal-socialisten in Oostenrijk de legali teit reeds zoodanig ontwricht, dat zij een wrakhoop, een onontwarbaar kluwen is ge worden. Miklas' besluit, hoe hy Adolf Hitler tegemoet zou treden, had niet veel andere waarde meer dan die van een zuiver per soonlijke houding. Zyn vrienden zullen hem er daarom des te meer voor hoogachten, dat hij zichzelf de vernedering van een over haaste en al te doorzichtige capitulatie heeft bespaard. Hij zal den over winnaar van Bechtesgaden niet vriendelijk de hand behoeven te reiken, en in Weenen welkom heeten. Deze taak valt nu aan Seyss-Inquart toe, die de functie van bonds president tijdelijk bij die van kanselier heeft gevoegd. Langs dezen weg van overgang komt men thans tot den toestand, die reeds is afgekondigd, dat Oostenrijk in het Duit sche Rijk wordt ingelijfd, onder Adolf Hitler als opperbevelhebber en machthebber. „Oostenrijk zal eeuwig Duitsch zijn" „Geen macht ter wereld zal ons kunnen scheiden" IN de Staatsopera te Berlijn heeft veld maarschalk Hermann Goering gis teren ter gelegenheid van den Duitschen heldengedenkdag een groote rede gehouden, waarin hij met het oog op het gebeurde in Oostenrijk verklaarde: Duitschland is weer één geworden, weer één volk, ondeelbaar ver bonden in nood en leed, in geluk en vreug de. Een jubelkreet, zooals de wereld nog nimmer gehoord heeft, doortrilt heden het Duitsche Oostenrijk. De staatslieden der wereld moeten met ver bazing erkennen, dat zij jarenlang door de valsche voorspiegelingen van een kleine heerschzuchtige minderheid misleid werden omtrent de waarachtige gevoelens van het Oostenrijksche volk. De Führer heeft alles geprobeerd om het Duitsche volk in Oosten rijk binnen 1 andsohen vrede te geven. Maar reeds na weinige dagen brak Schusch- gg het woord, dat hij onderteekend had poogde den waren zin van Oostenrijk, den Duitschen zin. te loochenen door een stern- bedrog en een vervalsehte volksstemming. Waar bleef hier. zoo vroeg Göring zich af, het geheiligde recht der vólkern, om over eigen lot te beschikken? Het Duitsche volk Oostenrijk verhief zich hiertegen als één man en verjoeg zijn kweller. De Duitsche troepenbewegingen In hoogsten nood riep het volk bij monde an zijn huidigen bondskanselier om de Duitsche broederhulp. Voor ons was het een plicht van hoogste eer, aan dien oproep ge volg te geven. En zoo rukten eenheden van de Duitsche weermacht op naar Oostenrijk. Dooh zij kwamen niet als vijanden, hun werd geen tegenstand of strij^ geboden, uniek was de ontvangst, die dezen troepen ten deel viel. Juichkreten omgaven hen, bloemen werden voor onze jonge strijders gestrooid. Nu kan de misleide wereld erkennen, dat het volk in Oostenrijk eeuwig Duitsch geweest is en eeuwig Duitsch zal zijn. Verontwaardigd wijst Duitschland de leu gens van de hand, zoo ging de veldmaar schalk voort, die thans moeten dienen om dit geweldige gevoel te ontheiligen. Hoe kan m nu spreken van onderdrukking van het •akke Oostenrijksche volk, dat tot dusver onderdrukt werd op een wijze, zooals men nog niet gekend heeft en dat zijn recht om er eigen lot te beschikken, met voeten ge treden zag? Wie heeft het recht om te in- tervenieeren, wanneer de Duitschers zich bij Dultsahers wensch en aan te sluiten? Wel ken staat werd hier schade berokkend? Hier Schuschnigg's politieke einde Tijdens het thans voorbije, politiek zoo onrustige weekend, hebben ongetwij feld veler gedachten vertoeft bij hem, die zoo plotseling van alle regeermacht in zijn staat werd beroofd: bij Sahussnigg Het is zeer tragisch, dat het pogen van dezen man, om zijn land een zelfstandig lot te laten deelen te midden van de andere, vrij onverhoeds geëindigd is in een verscho ven positie. De taak, welke hij zich had ge steld: het beveiligen van de toekomst van Oostenrijk als onafhankelijke, volkomen gelijkberechtigde staat, heeft hij niet kun nen volbrengen. Ondanks noesten arbeid en vaardig diplomatiek beleid, mocht hij er niet in slagen, zijn land ongerept aan het komende geslacht over te dragen. Dr Kurt von Schuschnigg werd geboren in 1S97. Zijn jeugd bracht hij door aan het Garda-meer, terwijl hij te Innsbrück rechten stuaeerde. Als 18-jarige jongeman trok hij naar het Oostenrijksche front in Italië. Na zich aldaar door zijn dapperheid te hebben onderscheiden, keerde hij in 1919 naar Tirol terug, Sindsdien dateert zijn snelle carrière. Ad vocaat geworden, wierp hij zich spoedig in den politieken strijd, richtte den Tiroler Hei- matdienst op en stichtte de Ostmarkische Sturmscharen. Doordat deze laatste bestemd waren, de kern te vormen van het Roomsch- Katholicisme, ontpopte Schuschnigg zich dra als een voorvechter van de R.K. leer, ook voor het staatsleven. Toen hij bondskanselier worden was, heeft hij van deze Sturmscharen nog veel steun ondervonden. Het jaar 1927 zag Schuschnigg voor het eerst in den Nationalen Raad, 't Oostenrijk 6che parlement, waar hij zich eerst bezi;. hield met strikt juridische aangelegenheden aoch waar tevens zijn bijzondere kwaliteiten spoedig aan het licht kwamen. In 1932 werd hij minister van Justitie in het kabinet-Buresch, en dezelfde functie be hield hij in het eerste kabinet-Dollfuss. In 1933 werd hij bovendien minister van Onder wijs. waarna hij in 1934 van het Justitiebe- leid afstand deed. In deze jaren steeg zijn beteekenis in die mate, dat hij na den moord op Dollfuss 25 Juli '34, de aangewezen man was, om als opvolger te fimgeeren van den man, dien 'hij als zijn vriend en raadsman zeer had leeren waardeeren. In de jaren van het kanseliersohap had Schuschnigg de moeilijke opdracht het ge- heele volk voor zijn politiek te winnen. Naar gebleken is, is hem dit niet mogen gelukken Wel heeft hij van een groot deel van zijn volk sympathie verworden en behouden, wel ke sympathie grooter werd, toen hij zijn echt- penoote, die onder ae Oostenrijkers bemind was. door een auto-ongeval moest verliezen Schuschnigg was na Dollfuss de verpersoon lijking van Oostenrijk's zelfstandigheid. Nu aan deze zelfstandigheid een einde is geko men, moest Schuschnigg noodgedwongen van het podium der politiek verdwijnen. Met hem gaat een man heen, die in zijn moei zaarn streven zich ondanks zijn betrekkelijk jeugdigen '"eef'jd, een staatsman van voor name statuur heeft betoond. heeft slechts het Duitsche volk in zijn ge heel te beslissen. Nu krijgt het Duitsche volk in Oostenrijk voor het eerst sedert de vreeselijke vredes verdragen gelegenheid voor de geheele we reld vrij en eerlijk te blijden, op welke wijze het zijn leven gevormd wenscht te zien. Hoe deze keuze zal uitvallen, dat weet nu reeds de wereld, die dezen jubel hoort. On deelbaar zullen wij verbonden blijven. Geen macht ter wereld zal ons kunnen scheiden. Het moge'denkbaar zijn, dat Duitschland ten onder gaat, zeide Göring. Ondenkbaar zal het echter zijn, dat het zich ooit weer uit elkander laat rijten. De vriendschap met Mussolini Met blijde geestdrift, zoo zeide Göring, heeft Duitschland Mussolini toegejuicht bij zijn bezoek aan Berlijn. Daarin kwam ook tot uiting de voldoening, een zelfbewus- ten kameraad aan onze zijde te hebben, die zich zeker weet van zijn doel. Wederom voelt het Duitsche volk zich weer met oprechte Dankbaarheid verbonden aan den leider van Italië. De woorden van trouw en vriendschap, die hij verleden jaar tot ons gesproken heeft, heeft hij doen wor den tot een lichtende daad. Zijn ridderlijke houding en zijn groot begrip voor de Duit sche eer zullen onvergetelijk blijven. Wij wenschen niet, zoo zeide de veldmaar schalk in het vervolg van zijn reoe, den vrede van den zgn. status quo der collectieve veiligheid en van het Geneefsch verbond; wij wenschen niet het onderscheid tusschen bezittenden en have-nots", tusschen ov en overwonnenen. Wij willen het belang van den vrede eerlijk de vri' denhand reiken. De Führer heeft eens ver klaard, dat elk nieuw verdrag, dat wij slui ten, plechtig bezegeld zal women mot de eer van het Duitsche volk en rijk. Meer malen ook hebben wij reeds getoond, dat onze vredeswil geen holle phrase is. Duitschland wil en zal zich niet men gen in de toestanden van een ander land, zoo ging Göring voort. Geconstateerd moet echter worden, dat het Duitsche rijk zich in elk opzicht beschouwt als hoeder wi beschermer van alle Duit schers, ook buiten de grenzen van het rijk. Is ons programma dus in elk opzicht georiënteerd op instandhouding van den vrede, het is ons anderzijds duidelijk, dat deze vrede slechts werkelijkheid kan zijn, wanneer sterke, zelfbewuste en partners er borg voor staan. Derhalve is Duitschland besloten, aldus Göring, zijn weermacht vtrder te versterken en sterk te houden als waarborg voor den wereldvrede. Deze weermacht begrijpt deze door den Führer gestelde taak. Göring besloot met het gedenken van de Duitsche soldaten, die in den wereldoorlog gevallen zijn. Die land van groot teenstellings Waar wilde stamma, nog nle lang geleda nle, die reg van die blanke, om hulte daar ta vestig betwl. het, vind 'n men. vandag stede waarin die mee. moderne gerlewe van die Westerse beskawlng aangetrel word. Dog In die onmlddellko nabyheld van hlerdle Westersa beskawlng gaan die prlmltlewe lewe van die naturelle sy gang, en trek die wilde diere deur veld en oerwoud net soos In die dae toe Jan van Rlebeek sy an ker in die Tafelbaai laat val het. Hlerdle toerlstiese paradys met sy heerlike klimaat, sy pragtlge natuur, sy weelderig# flora, sy Interessant# fauna, hlardle land van groot teenstellings moet u gaan besoek. N VAKANSIE-OORD. DIE HELE JAAR PEUR! FRANKRIJK HEEFT EEN NIEUW VOLKSFRONTKABINET Blum opnieuw premier DE moeilijkheden van de Fransche regeeringscrisis zijn voorloopig tot een einde gebracht door de vorming van een nieuw volksfrontkabinet, waar aan echter door de communisten niet wordt deelgenomen. De demissionaire ministers Chautemps (premier) en Delbos (buitenlandsche zaken) zijn in 't huidig kabinet echter niet terugge keerd. De huidige premier L o n Blum heeft zelf de zorg voor de Fran sche financiën op zich geno men, een expe riment, waar van men den uitslag nog niet kan voorstel len. Paul Boncour zal voortaan leiding geven aan Frankryks buiten landsche politiek. Hy is op dit terrein zeer ervaren, mede door zyn jaren lange arbeid te Genève. Men mag van hem dan ook verwachten, dat hij een zoo krachtige volkenbondspolitiek zal voeren, als de omstandigheden maar eenigszins veroorloven. Iets nieuws voor Frankrijk is de in stelling van een ministerie van pro paganda, ter verbreiding van de Fran sche gedachte in het buitenland. Men kan met belangstelling tegemoet zien hoe de heer F r o s s a r d, die met het beheer van deze nieuwe portefeuille is belast, zijn taak zal opvatten. Leon Blum De Spaansche burgeroorlog De rechtsche opmarsöh aan het front van Aragon wordt te Sarragossa beschreven als een opanarscli, die klaarblijkelijk een wan deling wordt. In vier dagen zijn ruim dui zend vierkante mijlen grond bezet. De voorhoede der rechtschen bevindt vdch nog slechts op zestig mijlen van de Cata- laansche kust. De eerstvolgende doeleinden zijn Caspe en Alcaniz. SARCOPHAGEN GEVONDEN In de buurt van Zagazig in Egypte zijn twaalf groote granieten sarcopbagen gevon den, die voortijds voor de mummies der hei lige sitieren dienden. Inschriften duiden aan, dat de Egyptenaren in het voortleven dezer dieren geloofden. Ook werden kleine sarco- phagen terzelfder plaatse gevonden, in wel ke mummies van heilige valken en hun eie ren lagen. De sa rcopha-gen stammen uit de 4e eeuw voor Christua. Het bloedproces te Moskou Achttien doodvonnissen geveld Drie verdachten krijgen kerkerstraf Gisterochtend vroeg heeft het speciale ge rechtshof te Moskou het doodvonnis uitge sproken over achttien „rechtschen en Trots- kiïsten", o.w. B o e c h a r i n, R y ko f, J a- goda, Kres tinski, Rosengolz en in. Zij zullen worden doodgeschoten.; hun bezittingen zijn reeds verbeurd ver klaard. Tegen drie beklaagden P 1 e t n j e f, Rakofski en Bessonof werden ker kerstraffen geëisdht, van resp. 25, 20 en 15 jaar. Hun zullen bovendien na afloop van hun straftijd nog vijf jaren hun bungerrech- reohten worden oYithouden. Hooger beroep is den veroordeelden onmo gelijk. Slechts kan het presidium van den Hoogsten Sovjet nog gratie verleenen. Wordt het gratieverzoek binnen 24 uur afgewezen of onbeantwoord gelaten, dan zullen de von nissen onmiddellijk daarna voltrokken wor den. Bleek en in een onverschillige houding kwamen de verdachten binnen, om hun von- te vernemen, Boeoharin voorop. Toen hij de felle schijnwerpers op zich gericht zag. boog hij het hoofd. Achter hem kwamen •ankelend de anderen, vergezeld van sol daten. Het militaire college van het hooggerechts hof, aldus las president U1 r i c h voor, heeft geconstateerd, dat alle verdachten schuldig zijn aan het feit, dat zij a.ctieve deelnemers waren van een samenzwering van het recht sche en Trotskiï9tische blok, dat op instruc ties van een buitenlandschen spionnage- dienst handelde, ten einde een overval van buitenlandsche mogendheden op Sovjet-Rus- land uit te lokken, de regeering omver te werpen en het kapitalisme in de Sovjet-Unie te herstellen. Terwijl de president het vonnis voorlas, stondien duizenden menschen te Moskou op straat te wachten om het resultaat te ver nemen. Ook Blucher in arrest? Te Stockholm circuleert het gerucht, dat Blucher, de Sovjet-opperbevelhebber het Verre Oosten en een aantal officieren van zijn generalën staf gearresteerd zouden zijn. UIT OOST- EN WEST- INDIE Smokkelhandel op Java Meerdere arrestaties Door de politie van Soeraibaja is een wijd vertakte smokkelorganisatie ontdekt. Op verschillende plaatsen zijn reeds huiszoe kingen gedaan. Deze smokkelorganisatie legde zich voornamelijk toe op het ontdui ken van de contingenteering-maatregelen en smokkelde manufacturen, aan deze maatre gelen onderworpen, op clandestiene wijze binnen. De smokkelhandel is blijkbaar op gericht door een Arabier te Soerabaja en heeft vertakkingen over de geheele Noord kust van Java. Een groote partij manufac turen, afkomstig uit Singapore, is reeds in beslag genomen. Gister zijn te Grissee drie leden van deze bende gearresteerd. Het ïo- taal aantal aangehoudenen, onder wie Ara bieren. Chineezen en Inheemschen, bedraagt thans tien. Verdere arrestaties kunnen nog worden tegemoet gezien. De bende had agentschappen te Batavia, Gheribon en Se- marang. De smokkelwaar werd met groote prauwen naar Indië overgehraoht. DE GEVONDEN BABT De baby. d'ie Donderdag in (Hen trein, w el ke te vief uur te Hulst aankwam, te von deling was gelegd, blijkt gebpren te zijn in een kraamverpleging te Antwerpen. De 20-jarige ongehuwde moeder, die af komstig is uit een der dorpen in de omge ving van Hulst, werd door de marechaussee opgespoord en aan een verhoor onderwor pen. De jonge vrouw verklaarde, de baby uit vrees voor haar ouders in den trein te hebben achtergelaten, toen zij dezen te Hulst verliet om zich nanr huls te begeven. De baby is thans nanr de ouderlijke wo niag van de vrouw overgebracht. Autobustoeristen voor den Landraad Aneta/A.NP. meldt ons per luchtpost d.d- 4 Maart: Onder zeer groote belangstelling, vooral van Inheemsche zijde, ving de Landraad van Buitenzorg op 14 Februari j.l. aan met de behandeling van een omvangrijke strafzaak (verboden vereeniging, gezamenlijk geweld, afpersing en mishandeling), waarbij het aan tal verdachten 17 en dat der getuigen 8i bedraagt. De verdachten is ten laste gelegd, dat zij het tijdsverloop van begin Juni tot eind Juli 1936 in de dessa Tjiloewar, district en Reg. Buitenzorg, hebben deelgenomen aan een vereeniging om door geweld of bedrei ging met geweld de eigenaren van verschil lende autobusdiensten, die de verbinding tusschen Buitenzorg en omliggende plaa alsook Batavia onderhouden, te dwingen een vaste bijdrage aan En. ki m als leider-be stuurder der terroristenvereeniging af te staan, ten einde gevrijwaard te zijn van schillende moeilijkheden en het personeel der onderneming te dwingen telkens z.g. etensgeld en vrij vervoer aan de deelnemers der vereeniging te verleenen. De verdachten ontkennen a'lle schuld. Bauxietlevering aan Japan Naar het N. v .d. D. v. N. I. vernam zijn thans te Tokio besprekingen gaande betref fende de regelmatige leveringen aan Japan van bauxiet uit Ned.-Indië. Deze onderhandelingen dragen weliswaar een voorloopig karakter, doch er zijn aan- wijzinsen, dat men binnen niet al te langen tijd tot overeenstemming zal geraken. Da besprekingen houden verband met de onlangs op Formosa opgerichte aluminium- fabriek, die een 30.000 ton bauxiet uit Indië >u betrekken. Aan den anderen kant streven de Japan- sche aluminium-belanghebbenden naar een betere exploitatie van de bauxiet-vindplaat- sen op de mandaat-eilanden Het Sumite-concern en ander Japansche aluminium-produceerende groepen hebben in tusschen in den alerlaatsten tijd de ontgin ning op de genoemde eilanden ter hand ge nomen en volgens het vastgestelde plan zal de productie reeds in het loopende jaar niet minder dan 30.000 ton bedragen. Naar het A. I. D. vernam, ligt het in het voornemen van de directie der K. P. M. haar schepen binnenkort uit te rusten met radio-telefonietoestellen geschikt voor ont vangst en uitzenden van telefoongesprekken. Door Radio-Holland is n.l. een N.S.F. Phi lips' ontvang- en zendtoestel, uitsluitend voor telefoongesprekken, geplaatst aan boord van het s.s. ..Generaal Michiels", dat voorloopig dienst doet op de lijn SemarangBatavia- Palembanjr en terug. Slagen de proeven, en hierop is groote kans, dan zullen de K. P. M.-booten, die daarvoor in aanmerking komen, voorzien worden van deze toestellen. Binnenland Pro Rege paraat Jaarvergadering van het Prov. Verband Zuidholland „Zijn wij klaar met onzen geestelijken arbeid bij de actie voor legeruitbrei- ding?" aldus Ds F. A. d e n B o e f t, van Kralingen, in zijn rede over „Pro Rege en de uitbreiding van de weermacht", gehouden tijdens de jaarvergadering van 't Prov. Verband Zuidholland van de Nationale Vereen. „Pro Rege". De jaarvergadering stond onder leiding an den voorzitter, den heer E. Jansen, die een openingswoord sprak in verband met Psalm 97. Na de behandeling van en kele huishoudelijke aangelegenheden, zooals jaarverslagen, benoeming van commissies en een voorstel tot wijziging van het huis houdelijk reglement, had bestuursverkiezing plaats. Herkozen werden de heeren Tilburg en E. Jansen. In de plaats van den heer De Zeeuw; die naar het buitenland is vertrok ken. werd gekozen de heer Blitterswijk uit Rotterdam. Wegens gewenschte uitbreiding van het bestuur werden gekozen de heeren G. Ibersihof en J. Groenendijk, beiden uit Den Haag. Ds den Boeft heeft in zijn rede stilgestaan bij een viertal vragen. De eerste was deze, of er wel voldoende harmonie aanwezig tusschen de actie, welke evenals in het bui tenland ook ten onzent wordt gevoerd voor legeruitbreiding, eenerzijds, en den geeste lijken arbeid, die in betrekking daartoe door de Vereeniging dient te worden verricht. Daarna vroeg Ds den Boeft of „Pro Rege" in haar arbeid wel zooveel mogelijk allen in het werk heeft betrokken, ook de ouders en de verloofden van de militairen. We moeten niet vergeten, dat we in alle rangen van het leger hebben te arbeiden aan de doorwerking van de belijdenis van het Christendom. In de derde plaats vroeg Ds den Boeft, of men wel voldoende overtuigd is van het eigenaardige soort van verleiding, waaraan onze jongens in het leger blootstaan. Deze verleiding is wellicht niet grooter dan de verleiding buiten het leger, maar zij is van zeer bijzonder karakter. Meer dan kerkelijk toezicht zal hier misschien onderling toe zicht baten en juist hier kan een vereeni ging- als „Pro Rege" veel bereiken. Tenslotte heeft Ds den Boeft aandacht vraagd voor den nood van het vaderland en er met name op gewezen, dat geestelijke en nationale conflicten, welke we allerwege opmerken, in nauw verband tot elkaar staan, waar immers de nationale bewegin gen door geestelijke stroomingen worden gevoed. Zuiderzeefonds Verkaveling en nitglfte der gronden Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het Zuider zeefonds voor 1938 wordt het volgende ont leend: Sommige leden zouden gaarne vernemen, volgens welke regelen de toewijzing van boerderijen in de Wieringermeer geschiedt. Hun was ter oore gekomen, dat slechts aan zeven van de tweehonderd gegadigden uit Groningen van reeds 100 H.A. land opnieuw 50 H.A. waren toebedeeld. Eenige andere leden stelden' de vraag, naar de regeling voor de in de Wieringer meer gevestigde, Duitsche immigranten. Aangedrongen werd, de verkaveling in de Wieringermeer ook te doen geschieden in kleinere perceclen van, hij voorbeeld, 10 a 15 H.A., aar.gezic-o daarvan meer succes kon worden verwacht. Sommige leden verklaarden, mei' bezorgd heid kennis te hebben genomen van 's mi nisters mededeeling aan de Tweede Kamer, dat de meeste aannemers, die deelnemen aan de Zuiderzeewerken, zijn aangesloten bij de maatschappij tot uitvoering van de Zuiderzeewerken en dat daarin een poging vot vorming van een monopolie moet wor den gezien. Zij spraken de hoop uit, dat de minister een weg zou weten te vinden om eventueel daaruit voor het Rijk voort vloeiende schade te ontgaan. Enkele leden waren van meening, dat een goede indeeling van den Noordooste lijken polder vordert, dat een belangrijk deel er van, en wel het Noordwestelijke, bij de provincie Friesland wordt ingelijfd, omdat zooals nu reeds met grond kan worden verklaard, dat deel economisch op die provincie zal zijn aangewezen* Rijwielvervoer bij de Ned. Spoorwegen Dc laatste jaren sterk gedaald In de jaren 1926 en 1937 was het reizigersverkeer bij de Nederlandsche Spoorwegen nagenoeg even groot, zoo lezen we in „Spoor- en Tramwegen". Het vervoer van rijwielen daalde ech ter van 1.877.000 tot 1.057.000 per jaar. Een deel van dit verlies zal ontstaan zijn, doordat de voormalige wielrijder in een auto reist, anderdeels zal de tegenwoordige wielrijder zijn tochten meer dan ooit over den vollen afstand per rijwiel afleggen. Het aantal sneltreinrijwielen daalde van 96 000 (ad 1.25) op 87.000 (ad 0.90); tegelijk daalde het aantal rij wielen, vervoerd over afstanden tot en met 40 km, van 1070.000 op 523.000: de derde rubriek 0.60 0.65) ver minderde van 710.000 op 448.000. De opbrengst per jaar daalde in deze twaalf jaren van 828.000.op 522.000.—. Het vervoer van rijwielen per trein is in Augustus veel minder gedaald dan in de andere maanden, n.l. van 319.000 op 243.000, d.w.z. van 10.000 op 8.000 per Cxg. Vooral des Zaterdags is het vervoer ln Augustus groot, allicht tweemaal zooveel als op een anderen werkdag. Hetzelfde geldt op den Zaterdag voor Pinksteren. Zooals men weet worden sinds jaren speciale rij wiel treinen ingelegd als men verwacht dat op Zaterdagen in Juli en Augustus voor Paschen en Piniksteren plaatsgebrek zal ontstaan. Ter vermijding van ongerief is aan reizigers de raad gegeven, voor deze Zaterdagen hun rijwielen een dag vroeger ten vervoer aan te bieden: dit verzoek richt zich eveneens tot de aanbrengers van rijwielen ad 0.65. Zoo noodig worden op deze Vrijdag 's avonds speciale rij wiel treinen inge legd. Een en ander heeft sedert jaren goed gewerkt, doch geldt dezen zomer meer dan ooit, nu de lijnen van Am sterdam, Den Haag en Rotterdam via Utrecht naar Arnhem en Eindhoven worden geëlectrificeerd. Ratten met carbid verdreven Zaterdagavond omstreeks half 10 werd het dorpje Enter in Overijssel opgeschrikt door een hevigen knal, welke een uur ver hoorbaar was. Bij onderzoek bleek, dat zich in de wo ning van den heer A. Horstink in de buurtschap Leyerweerd, een hevige ontploffing had voorgedaan. De heer Horstink, die in een slaapkamer groote last had van ratten, had in een gati van den planken zolder van de eronder ge* legen woonkamer een hoeveelheid carbid geetopt en dit bijgevuld met water. In da voorkamer brandde een petroleumlamp* welke, naar men vermoedt, het carbidgaa h'eeft doen vlam vatten, waarbij een era* stige ontploffing plaats greep. De heer Horstink \v«rd zeer ernstig g» wond door de planken en balken waaronder hij w.'rd bedolven. Met de grootste moeita wist zijn vrouw hem te bevrijden. Direct werd de hulp van Dr Velthuyzen van Zan ten te Enter ingeroepen. Deze constateerde inwendige kneuzingen, en ernstige verwon dingen aan het gelaat. Bovendien had het' slachtoffer vele tanden verloren. Zijn toe stand is ernstig. De echtgenoote en de zeven kinderen vaiï den heer Horstink kwamen met den schrils vrij. De slaapkamers en de voorkamer wer den in een ruïne herschapen, en de inboedel is vrijwel geheel vernield. De totale schacitl wordt op ƒ2000 geraamd. Papegaaienziekte Te Bloemendaal heeft de gevreesde papo- gaa.ienziekte, zoo genoemd omdat deze dooi| de papegaai overgebracht wordt, mevr. Bé aangetast. Deze ziekte komt gelukkig zelden voor eq is soms van zeer gevaarlijken aard. Zoo heb* ben de doktoren in 'f Bloemendaalsche ge* val zelfs eenigen tijd voor het leven van dq patiente gevreesd. Dit levensgevaar is nu ge weken. Eigenaardig is het, dat besmetting van mensohen onderling niet plaats heeft, doch! dat de infectie plaats heeft alleen via een papegaai en nog enkele andere vogels. Mevri zou de ziekte opgeloopen hebben bij ken.-» sen, die een papegaai hebben. I Toen het personeel van den heer Mors* heim, een kapper te V 1 i s s i n g e n, Zater* dagmorgen na herhaald bellen niet werd opengedaan, vermoedde men onraad. Nadat de politie zich toegang had verschaft, vond men in de huiskamer, geheel gekleed zit tend, het echtpaar M. in bewusteloozen toe stand. Onmiddellijk ingeroepen geneeskun digen hulp wist den man weer tot bewust zijn te brengen, de 30-jarige vrouw bleek echter overleden te zijn. In het vertrek be vond zich een gaskachel, die blijkbaar defect was. Een vijf-jarig dochtertje, dat in een ander vertrek sliep, bleef ongedeerd. RONSELAAR AANGEHOUDEN Een vrouw uit Nijmegen deed aangifte, dat haar man naar het Spaansche front ge trokken was. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en kon te Roozendaal den bewusten man en iemand, die in zijn gezel schap was, opsporen en naar Nijmegen terugbrengen. Beide mannen beweerden, dat de 36-jarige B. uit Nijmegen hen had over gehaald naar Spanje te gaan, deze was zelf echter thuis gebleven. B. is vervolgens doofl de politie gearresteerd, verdacht van ron- selarij. KAPPERSZAAK UITGEBRAND Gistermiddag om half zes werd brand ontdekt in het pand Gedempte Singel 12, bewoond door den kapper L. Otten, in het centrum van Assen. Op dat oogenblik wa ren de bewoners niet thuis. Het perceel vormt den hoek van een blok van drie oude woningen, zoodat de vlammen gretig voedsel vonden. Slechts een smalle gang scheidt het pand van een groote meubelzaak. Met vier stralen op de waterleiding be streed de brandweer het vuur, doch zij kon niet verhinderen, dat ook de bovenverdieping het aangrenzend perceel werd aangetast. Een hieronder gelegen sigarenwinkel kreeg veel waterschade. De meubelzaak bleef be houden. De kapperszaak met bovenwoning brand den geheel uit en het dak stortte gedeeltelijk in. Tegen zeven uur was men het vuui meester. Verzekering dekt de schade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2