VALENITE ZATERDAG 12 MAART 1938 DERDE BUAD PAG. 9 De nu afgetreden bondskanselier, dr. Schuschnigg, tijdens zijn rede te Innsbruck, waarin hij het houden van een -plebisciet op Zondag a.s. aankondigde. Léon Blum wordt bij het verlaten van het Balais Elysée bestormd door de journalistent die informeeren naar. den stand der. kabinetsformatie. Von Ribbentrop begroet lord Halifax en diens echtgenoote tijdens de afscheidsreceptie, welke eerstgenoemde bij zijn afscheid als gezant te, Londen in het Duitsche legatiegebouw gaf. Telegrafisch via Londen overgebrachte foto uit Weenen. Na de onlusten van gisternacht patrouilleert de politie in het centrum van WeenenOver de straat hangt een plakkaat voor de volksstemming. Door de Koninklijke Militaire Sportvereeniging werd een lichte cross-courdry gehouden in de omgeving van Wa$sc- naar. Luitenant F. Feist op „Frits" tijdens het nemen van een hindernis. !üksmerk,dan,hebt U ECHTE EDAMMER BLUVEND MOTVRIJE VLOERBEDEKKING TOONZAALNIEUWE BINNENWEG 13b ROTTERDAM - TELEFOON 15292 N.V. MACHINEFABRIEK BOLNES v/b J. H. v. CAPPELLEN SOLNES BIJ ROfTERDAAL TEL. 10398 „De moderne antolak" Enorme besnarlnn van onderhoudskosten Bet PA NTS ED voor Uw bedrijfsauto. !geMBO*N.V, Afd. Lakken, Winschoten LIJDERS aan MAAGPIJN maagkramp, tuur, hartwater en slechte spijs vertering zullen baat vin den bij het gebruik van het reeds vijftig jaren in den handel zijnde BOOM S MAAGPOEDER Alleen echt indien de pakking iijcu iiuuiii BOOM. f 1.29 per doos per halve doos f 0.75 Nederlandsch fabrikaat. 65-jarige echtvereeniging G B. Koning en A. Wuite te S Te e n wijk hopen a.s. Dinsdag 15 Maart hun 65 jarige echtvereeniging te gedenken. Vanaf den Haagschen Toren De Chr. Werkgevers op Groens voetspoor. „Der Lenz ist da" Midzomersche broeiing. Veelheid van raadslieden. Een boekenminnaar van ongewenschte kwaliteit. Hoe men dieven met dieven vangt. De Chr. Werkgevers mogen dan vrij laat begonnen zijn met zich te organiseeren, toen het eenmaal Zoover was, kwamen de handen geducht uit de mouwen. De ijver is zoo groot, dat Maandaghouders in hum gelederen niet mogen voorkomen. En dus zag men op den eersten werkdag van deze week reeds een uitgebreide schare van werkgevers in Was senaar bijeen, gereed om het vierde lustrum van hun Verbond te vieren. e wezen er in ons blad reeds op en hen, die het al wisten, herinnerden we eraan dat Groen van Prinsterer een groot tevens belangrijk deel van zijn leven heeft doorgebracht ter plaatse, waar thans de Chr. Werkgevers bijeen waren. Het is een histori sche plek voor protestantsch Nederland, ook al, omdat Groen van Prinsterer en Kuyper elkaar hier nu en dan hebben ontmoet. Dat uiteraai'd in het begin van Kuypers op treden, en ieder, die van dit onderling con tact uit de kort geleden gepubliceerde brief wisseling heeft kennis genomen, zal met ons getroffen zijn door het spoedige vertrouwen, dat Groen van Prinsterer in Kuyper stelde. Van den laatste moet toch wel snel een imopneerende bekoring zij.n uitgegaan. Het samentreffen op Oud-Wassenaar tegenwoordig spreken wij deftiger van Oud- Wassenaer tusschen Groen en Kuyper zou ongetwijfeld veelvuldiger hebben plaats ge vonden dan thans het geval is geweest. Zoo schrijft Dr. Kuyper op 21 Augustus 1869 van uit Scheveningen aan Groen: „Naar Oud- Wassenaar met uwen koetsier mêe te rijden zou mij zeer lief zijn geweest, zoo hieruit geen bezwaar voor het retour was geborpn; te meer daar mijn tijd beperkt was". Niet im mer werd echter Oud-Wassenaar door Kuy per vermeden. In September 1869 werd hij zelfs uitgenoodigd, om met vrouw en kroost" van den fraaien tuin te komen genieten. Hij schrijft althans op den lOden van die maand aan Mevrouw Groen: „Jufvr. v. d. H bracht ons uw lieve uitnoodiging over. Mag ik zoo vrij zijn, er in dier voege gebruik van te makern. dat ik Dinsdag a.s. met vrouw en kinderen van 124 op Oud-Wassenaar door breng? Het diner wordt op zulk een afstand met oe kinderen licht wat laat." Heeft deze afstand het persoonlijk bezoek wellicht wat bemoeilijkt, op deze wijze is het nageslacht ln het bezit gekomen van een hoogstaande briefwisseling, die op veel gebeurtenissen een helder licht werpt. Het huis was voor Groen wat groot, en mede daaraan zal het wel liggen,.dat hij in 1871 naar Blankenburg verhuisde. Hier be viel het hem blijkbaar goed, want 12 Angus tus 1871 schrijft hij aan Kuyper: „Wij zijn op Blankenburg naar genoegen." En hij voegt eraan toe: ..Sr.hipr dagelijks kom ik voor de Ned. Ged. in de Stad." Het afschel van Oud Wassenaar viel in tusschen vooral Mevrouw Groen niet licht. En ieder, die bedenkt welk een natuur schoon deze boschrijke omgeving biedt, kan begrijpen, dat noode Oud-Wassenaar werd verlaten. Zeker zullen de Chr. Werkgevers dat inzien, die Maandag zulke prachtige momenten ter plaatse beleefden. Ver van de beslommeringen van het dagelijksche leven, van de groote en kleine zorgen, konden zij de broeders zien en versterkt worden. Er wordt hard gebouwd in Den Haag. En dan denken we voor ditmaal niet aan de reeksen van huizen, die zich tot lange stra ten aaneenrijen, maar aan de woningen, welke de gevederde bouwers gereedmaken, hoog in het geboomte. Ieder, die den Ouden Scheveningschen Weg passeert en een stijven nek riskeert, kan constateeren, hoe de roeken fel-donkere plekken tegen den voorjaars hemel onder veel luidruchtigheid takken verzamelen en bijeenvoegen. En even verder wieken de reigers van boom tot hoorn. Nieuw leven bloeit op te midden van dor gebladerte. „Der Lenz ist da!" „Der Lenz ist da". Maar in Linz en vele andere stadjes en steden en dorpen en een zame woningen in Oostenrijk hangt de zwoele spanning van een laten zomermid dag. De wolken pakken zich samen, terwijl we dezen brief Vrijdagavond schrijven. En de moderne middelen van communicatie zorgen voor snelle verbreiding van het laatste nieuws. Ook onze stad en waar in de geciviliseerde wereld zou het anders zijn? verkeert in de enerveerendc stemming van afmattende onzekerheid. Voor de kranten- .bureaux, waar men bulletins heeft uitgehan gen, schuift men dicht opeen en even later waagt het publiek zich aan bespiegelingen over den internationalen toestand. Nederland is een vrij land en de vrijheid van meeningsuiting ligt niet „zu Mantua in Benden". De reactie is misschien wat over ijld. maar te goeder trouw, zegt men in zulke straatparlementen zijn meening. Eer de toeschouwer erop bedacht is. heeft hij een mondeling overzicht gekregen van de meest ingewikkelde problemen, een overzicht van zulk een helderheid, dat men het gaane aan de grooten dezer wereld ter inzage zou willen geven. Het moet niet geschieden in den vorm van deze straatparlementen misschien, maar in elk geval is de vraag gewettigd, of dictatoren geen andere politiek zouden drijven, als ze zich de moeite veroorloofden, diep in de hartem van hun volk te peilen. Ook hier geldt wellicht, dat het wezenlijk behoud van het volk ligt in de veelheid van raadslieden. Dit is een woord van Salomo, iemand van wiem men toch niet kan zeggen, dat hij een slappe internationale politiek heeft gevoerd. Intusschen gaat het stedelijke leven voort met zijn kleine en grootere variaties. Zoo blijkt dat de vindingrijkheid der kwaden omvangrijk is. Door vrij ingewikkelde me thoden slaagde een man, die er zijn duister bedrijf van maakte, boeken uit bibliotheken te leenen. erin om de stempels van die bi bliotheken te verwijderen, waarna hij zijn buit aan tweede hands-kooplieden van de hand deed. Gelukkig heeft de politie aan deze actie een einde gemaakt, zoodat het ge- mecnschappelijk bezit voor verdere 9?oran cling bevrijd ja. Slaagde de politie er in dit geval zelfstan dig in, den dader te grijpen, elders heeft zij, zelfs ongewild, dieven met dieven gevat. Een uit de gevangenis ontslagene vernam dat een ander van het gilde gebruik had ge maakt van zijn plannen, om een berooving uit te voeren en die ander had /.ulks gedaan terwijl de plannenmaker om 'n andere oor zaak in de gevangenis zat. Toen op deze wijze hem de buit ontging, heeft hij de zaak in ar renmoede aan de politie meegedeeld. Nu heb ben zij geen van beiden iets, maar aan de gerechtigheid is tenminste inzooverre vol daan. Wat volgt? TORENWACHTER. BINNENLAND Het loonbeschil in het veenbedrijf De Federatie van Nederlandsche Ver- venersbonden heeft heden aan den rijksbe middelaar. den heer H. P. J. Bloemers, medegedeeld, dat inzake diens veenbedrijf medegedeeld, dat inzake diens voorstel om de gerezen geschillen over 't loon in 't veen bedrijf, aan bindende arbitrage te onderwer pen, 6 der aangesloten werkgevereenigi-ngen zich daartegen verklaarden, terwijl twee af deelineen, n.l. die te Roswinkel en Nieuw- Weerdinge bereid zijn arbitrage te aanvaar den. doch onder andere voorwaarden, dan de door den rijksbemiddelaar voorgestelde. De arbeidersorganisaties staan op het standpunt van aanvaarding van arbitrage. Het zal nu eerst moeten blijken, in welke richting de verdere bemoeiingen van den rijksbemiddelaar zullen gaan. Men denkt evenwel in werkgeverskringen, dat het niet tot een staking zal komen. Verkeersverbetering in Gouda Het Gemeentebestuur van Gouda doel? mede, dat de Minister van Sociale Zaken heeft bericht, dat door de Ministerieele Com missie voor het Werkfonds, ten behoeve feu de verkeersverbetering in de binnenstad (aanleg tuimel Ridder van CatswegSpoor straat en verbreeding, enz. Bleekers- en Fiu- weelensingel), een voorschot groot 542.500 is toegekend. Met de bereids toegezegde sub sidies van Rijk en provincie resp. grooi 125.000 en 75.000 is de voorloopige finan ciering dezer plannen thans verzekerd. De uitvoering dezer werken zal thans met den n.eest mogelijken spoed worden aange -at D» voorwaarden, waarop het Werkiondsv i »r- schot is verleend, zullen nader ter kenn's van het Gemeentebestuur worden gebracht. Gistermiddag heeft ten paleize namens de afdeeling Heerlen van het Nederlandsche Roode Kruis de aanbieding Dlaats gehad van de wieg van suiker, welke vervaradigd was door het lid der afdeeling. den heer Bernaerts. Met eenige toepasselijke woorden heeft de afdeelingsvoorzitter, Mr .T D. On land. het geschenk, dat namens Prinses Juliana in ontvangst gpnomen werd door den intendant Jhr. J A. d# J'wiga yaa «vijMbwqeSi BEZOEKT BRUGGE KUNSTSTAD Al wie voornemens is de Gentsche Floralies (16-24 April 1938) te bezoeken, mag niet nalaten een bezoek te brengen aan BRUGGE, het alomvermaarde „VENETIË VAN HET NOORDEN" Grootsche historische gebouwen, belfort, kerken, rijke musea, schilderachtige reien, bruggen en gevels. Indrukwekkende processie van het H. Bi. (uitgang Maandag 9 Mei 1938). Stemmige avondbeiaard- concerten - verrassende boottochtjes op de schilder» achtige reien - mooie' uitstapjes naar de kuststeden op enkele kilometers afstand. Van GENT naar BRUGGE per spoor 25 minuten OFFICIEEL INLICHTINGSKANTOOR, HALLE Markt Telefoon 32.812 ROFFELR1JMEN LEER EN LEVEN Volkomen ln strijd met de nationaal- socialistische theorieën wordt de vrouw steeds meer ln het productie proces betrokken. Er wordt nu aan de meisjes die van de school komen e*n ..plichtjaar" opgelegd, teneinde het steeds nijpender tekort aan arbeids krachten te bestrijden. De overwinning van 't fascisme. De stichting van het Derde Rijk, Vervulde veler ziel met vreugde Met vrees en beven tegelijk. 't Zou -uit zijn met de God-verzaking. Het Christendom, gehoond, gesmaad, Zou zegevierend orde scheppen ln de herboren jonge staat. De tweespalt werd voorgoed gebannen. De eenheid werd het een en al. Het „wie niet werkt zal ook niet eten" Werd doorgevoerd, in èlk geval. De vloek van de mechanisatie Was eens-voor-altijd van de baan. De vrouw kwam slechts voor [vróuw enplichten En voor niets anders meer te staan. De theorie was meer dan prachtigt Maar de praktijk glad omgekeerd. Het leven heeft de leer doorbroken. De harde wal het schip gekeerd. Om nu eens bij de vrouw te blijven: De „arbeidsdienst" werd ingesteld; Het meisje moeit een jaar kampeeren, Marcheeren, werken op het veld. Het is geen groot succes geworden. Nochtans voert men het plichtjaarin En rukt het meisje dat van school komt Direct een jaar uit het gezin. Verzet zal er, vanzelf, niet komen, Dat kan in Duitschland niet bestaan. Maar dat dit weer een stap terug is Daar twijfelt niemand onzer aan. De schitter erende theorieën, Al komen ze uit groote mond, Zijn niéts, als ze niet op de basis Van Gods geboden zijn gegrond. vtr*rderl LKO LENS vijfjarig knaapje verdronken Gisteravond ongeveer 9 uur is uit het wa ter aan den Buiksloterdijk te A m s t e r» dam het lijkje opgehaald van een vijfjarig longet.je. wonende aan den VVingerdweg, wiens vermissine door de ouders te onge veer vijf uur gemeld was. Vermoedelijk ig het kind spelende te water geraakt. Het, lijkje i6 naar het Binnengasthuis overga» bracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9