ru düÖJ; VPTJDAG ii MAART 1938 DERDE BLAD PAG. 9 Tweede Kamer Bedrijfsvergunningenwet goedgekeurd Niet de Staat maar particu lier initiatief voorop De erkenning van den Koning van Italië als Keizer van Ethiopië Z'j het ten koste van oen vergadering van (abnormaal langen duur en met afvoering ,van enkele .wetsontwerpen, waarover debat was te verwachten, heeft de Kamer zich 'door haar agenda heengeslagen. Zij is tot 5 LApril op reces en komt dan bijeen om o.a. 't belasting-ontwerp af te doen. Gisteren was de Kamer in de Bedrijfs-ver- gunningswet blijven steken, midden in de amendementen van den heer Ir. Vos. Voor de soc.-dem. is deze wet eigenlijk half werk. Zij zouden er mee willen gaan in de richting van „socialisatie van de bé- scliikkingsmacht der ondernemers". Om daartoe te komen dienden rij een amende ment in en speculeerden daarbij op steun van R. K. zijde, een steun, dien ze niet heb ben ontvangen. De roode heeren zien in het ontwerp een stukje staatssocialistische centralisatie van de liedrijfsraden, een in ons sociale leven echter nog slechts zwakjes vertegenwoor digd instituut, dat men geen dienst bewijst door het te belasten met een opdracht, .waarvoor -het nog allerminst geschikt is. Wat wilden nu de sociaal-democraten? De vóorgestelde wet regelt de beperking Van de stichting van nieuwe bedrijven of de Uitbreiding van bestaande. Een of meer ondernemers, of een of meer [vereenigingen van ondernemers kunnen den Minister van Economische Zaken verzoeken bij algemecncn maatregel van bestuur te be palen, dat voor een bepaalden talc van nij verheid vergunning vereischt zal zijn om een bedrijf te vestigen dan wel uit te brei den. Het ^algemeen belang" moet het uit vaardigen van zulk een maatregel van bs- stpur naar het oordeel der Kroon wensehe lijk maken en daarvoor wordt een commis sie uit den EConomischcn Raad gehoord, .waarin leden van dien Raad, leden van den IS'ij verheidsraad en vertegenwoordigers van centrale arbeidersorganisaties zitting zullen hebben. Een vergunning wordt geweigerd als de gevraagde vestiging of uilbreiding freacht moet worden te zijn in strijd met het algemeen belang. Over weigering beslist de Minister en de afgewezen aanvrager kan dan een bezwaarschrift indienen bij den. Minister, die daarop een beslissing neemt. Den soc.-dem. gaat dit niet ver genoeg. Hlun amendementen beoogden de bevoegd heid van de Kroon tot het voorschrijven van .vergumningen te verruimen in dien zin, dat de betreffende algemeene maatregel van be stuur kan worden genomen indien het al gemeen belang zulks naar 't oordeel van de Kroon wensehelijk maakt, «dus zonder dat ,voor de beoordeeling van dat algemeen be lang eerst een verzoek van ondernemers of vereenigingen van ondernemers in den be trokken bedrijfstak moet zijn ingekomen. Daarnaast werd voorgesteld, dat een ver goek tot 't nemen' van zoodanigen algemee- nen maatregel van bestuur kan worden in gediend in. de eerste plaats door een be- drijfsraad of anders indien deze voor den betreffenden bedrijfstak niet bestaat niet alleen door ondernemers of organisaties van Ondernemers, doch ook door een of meer or ganisaties van arbeiders in een tak van nij verheid. Voor het geval de Kamer het amendement Betreffende de ruimere bevoegdheid van de Kroon niet mocht aannemen, stelde de heer yoe c.s. voor, dat de Kroon een algemeenen maatregel van bestuur kan nemen, nadat een bedrijfsraad of, wanneer deze in den betreffenden bedrijfstak niet bestaat, onder nemers of vereenigingen van ondernemers of een of meer vereenigingen van arbeiders daartoe het verzoek doen en het algemeen belang zulks naar het oordeel van de Kroon wensehelijk maakt. Mot deze voorstellen werd een duchtig en luchtig politiek spelletje gespeeld. Wij. zoo heette het tot den Minister en de R. K. fractie, stellen een stukje van uw solidaris tisch verkiezingsprogram voor en ge zult ons toch niet in den steek laten? Zelfs werd gepoogd het zoo te keeren, als zou de Minister in principe tegen die ver ruimde bevoegdheid van de Kroon geen be zwaar hebben Minister Steenberghe wees deze onjuiste voorstelling van zaken een en ander maal zeer scherp af. Tegenover de stelling van den heer Vos- de Staat moet het doen, plaatste de Minister als zijn overtuiging, dat het initiatief der ondernemers voldoen de zal zijn. Bovendien is de Regeering ten allen tijde bevoegd om op te treden. Ook Dr Kortenhorst toonde aan. dat op 't omstreden punt tusschen de soc.-dem. en anderen een groot principieel verschil valt te constateeren. Over organen met verorde nende bevoegdheden denkt men zeer ver schillend. Het lot van de amendementen van den heer Vos stond dus vast. De verwerping om ,principieele redenen geschiedde met 56 tegen 24 stemmen. Met de soc.-dem. stonden de 3 communisten en 1 C.D.Ö.-er er zij aan zij. Ook het subsidiaire amendement viel met dezelfde stemmenverhoudingen. Met zijn amendement om den rechtsgang iets te completeeren had de heer v. d. Goes van Naters al evenmin succes. Theoretisch viel er waarschijnlijk nog wel iets voor te zeggen, maar de Minister was van oordeel, dat inschakeling van den Raad van State met een openbare behandeling van verzoe ken. waarbij over kostprijzen, patenten, oc trooien, verhoudingen tot het buitenland gesproken zou moeten worden, een onge- wenschte figuur zou zijn. Met 57 tegen 26 stemmen sneuvelde ook dit amendement, Soc.-dem., communisten en liberalen waren er voor. Het ontwerp zelf werd met groote meer derheid: 71 tegen 10 stemmen, goedgekeurd. Met 3 N.S.B.-ers. 2 S.G.P.-ers. den heer Weitkamp en mevr. Mackay-Katz stemden ook de 3 aanwezige liberalen tegen, omdat ze aan de gevraagde machtiging hun stem niet konden geven, hoewel erkend werd dat in bijzondere gevallen aan zulk een vol macht behoefte kon bestaan. Misschien vernemen we later wel weer, dat de bezwaren te groot werden gezien. Dat zou niet voor de eerste maal zijn. Een aantal contingenteeringen en een wij ziging van de wet op de rechterlijke orga nisatie en het beleid der justitie welke voor al betrekking had op de waarnemende le den van het Openbaar Ministerie, liepen vlot van stapel. De N.S.B. alleen was tegen, omdat deze heeren in dit laatste wetje den poging der R. K. zagen om zioh van de rechterlijke macht meester te maken. Een dwaasheid, die ze zelf niet gelooven, maar wel trachten anderen diets te maken. Onverwacht veel tijd heeft de Kamer be steed aan de interpellatie van den heef Wijnkoop in verband met de erkenning van den koning van Italië als keizer van Ethio pië. Over de zaak zelf was na de dubbele be handeling in de Eerste Kamer van deze aangelegenheid, geen nieuws meer te zeg gen. De interpellant begon met dat te er kennen. Hjj beperkte zich tot een zestal vra gen. Natuurlijk kregen we weer te hooren, dat Nederland met deze erkenning onder 't fascistische juk doorgaat, een zinledigheid, waarmee men ook van soc.-dem zijde schijnt in te stemmen. Minister Patijn kan al evenmin nieuwe ge zichtspunten openen. Helaas werd het antwoord weer vrijwel geheel improviseerend gegeven. We hebben tegen dat improviseeren op zichzelf geen bezwaar, maar zouden er er toch de voor keur aan geven, indien de Minister op ver schillende belangrijke punten niet al spre kende zijn meening formuleerde, maar deze te voren op schrift had gesteld. Vergissin gen en misverstanden, die nu nog al eens voorkomen, zouden dan beter kunnen wor den vermeden. Ook schijnt het ons minder juist, dat de Minister opereert met uitspra ken als: dat spreekt toch vanzelf, dat weet iedereen nu toch wel, daar behoeft toch niet meer over gepraat te worden, e.d. Wat voor hem als insider de natuurlijkste zaak van de wereld is, behoeft dat voor zijn audito rium nog niet te zijn; dat wacht op argu menten en althans op zekere omschrijvin gen. ook al omvatten deze bekende waarhe den en ev'dente feiten, welke echter niet voor een ieder in hetzelfde licht staan. De Minister releveerde in zijn antwoord nog eens kort de feiten. De sancties, waarvan de Minister de op zichzelf schadelijke werking van nabij kent, zijn door ons nauwgezet nagekomen, maar hebben gefaald. De negus verliet zijn land en Engeland sloot contracten met de nieu we machthebbers, de Italianen, wier gezag bet eenig geldende was. De Volkenbond, die militaire sancties niet had aangedurfd, trok tenslotte de econo mische sancties in. Wij waren weer volko men vrij. tosn de Volkenbond het voldongen feit had aanvaard. In October van het vorig jaar zat de er kenning in de politieke lucht, omdat go voeld werd, dat daarmpe een der struikel blokken op don weg naar betere verhoudin gen zou worden opgeruimd. Alleen werd gezocht naar een vorm voor die toenadering Ook anderen wenschten die erkenning, maar deze groote staten wilden daarvan een on derhandelingsobject maken. Wij hadden daarmee niet te maken. Do nadeelen van den vroegeren toestand deden zich in aller lei vormen gevoelen. De nieuwe toestand heeft echter geencrlei bedreiging in het leven geroepen. De Volkenbond heeft zijn eigen handvest losgelaten en vast staat, dat we op de col lectieve veiligheid ons niét meer verlaten kunnen. Dan hebben we zelfstandig over onze belangen te waken. Wie deze dingen juist beordeelen wil en met deze opmerking besloot de Minister moet bedenken, dat ons moreele oordeel over de bezetting van Abessynië onver anderd blijft, maar dat betreft de oor zaak van een beoaald feit Het feit als zoodanig zal men moeten erkennen en wordt ook door iedereen erkend. De Minister had er waardeering voor. dat in het buitenland socialistische: leiders dit onderscheid hun volgelingen bijbrengen. Alle partijen in de Kamer vonden het noo- dig zich in het debat te mengen. Voorop ging Je heer De Geer met een ook uit oratorisch oogpunt schitterend betoog, dat de Kamer geheel boeide en grooten in druk maakte. 's Ministers methode had zijn bewonde ring niet, maar anderzijds: we kunnen ook niet te allen dage uit een diplomatieke fic tie blijven werken. Niet-erkenning heeft met recht niets te maken, zelfs Eden wilde erkennen, maar tegen contra-prestatie. Wie zich op een machteloos geworden pact beroept, speelt een gevaarlijk spel. Wie een vrede ten koste van zulk een pact te duur gekocht acht. maakt dat pact tot een motor voor den oorlog. De S--D. hadden zich dit nog al aan te trekken en mede. voor an deren gold dë waarschuwing, dat de Volken- bond niet moet worden een club van anti fascistische agitatie. Zakelijk kan dan ook door den heer De Geer de daad van den Minister worden aan vaard. Sprak de heer Smeenk uit overtuigd te zijn, dat de Regeering gemeend heeft in het helang van ons volk en van den Europee- schen vrede te handelen ook de heer v. Houten achtte de erkenning niet zoo fataal de heer Bongaerts verklaarde ronduit, dat het beleid van den Minister waardeering verdient. Zoo positief zei de heer Blerema het weer niet. Deze achtte in het licht der feiten sterke afkeuring niet op haar iplaats. De heer Joekes bracht het wel niet tot een afkeuring, maar oordeelde 's Ministers hou ding niet geschikt om betere internationale verhoudingen te scheppen. We zouden zeg gen: dat moet worden afgewacht. Afkeuring sprak alleen de soc.-dem. leider de heer Albarda uit. De gronden voor zijn uitspraak kwamen ons echter weinig objectief voor. Hij scheen meer te leven uit sentimenten, daarmee dreigend te vervallen in het kwaad, waartegen de heer De Geer juist met zoo groote ernst had gewaar schuwd. ^fcXULTOPKUKEN hoe gauw je opknapt! Als ik hoofdpijn heb, neem ik altijd Instantine! Onthoudt daarom Instantine stilt «n voorkomt pljnonl Aan de dikke, misplaatste woorden van den heer Rost van Tonningen, die l'oor hein als een schaap bij herhaling op somma tie, van den voorzitter werden teruggenomen, moeten we voorbijgaan, evenals aan het grapje om te pogen bij motie een uitspraak van de Kamer te krijgen ter goedkeuring van het beleid van den Minister, in wien de N S.B een volksgenoot ontdekt meende te hebben. Zonder motie liep de interpellatie af. Het overige der agenda was binnen enkele minuten afgedaan. Suikenvet en Mijnwet werden aangehouden. 5 April zien we elkaar weer. Verslag BU de voor élgingra wet-oi de behandel! den heer Ir 3, In hoofd- den tak door een of meer ondernemers of door een of meer or ganisaties van ondernemers of die van arbei ders. Het artikel gewaagt van het Indienen van zulke verzoeken alleen door een of meer onder nemers of een of meer vereenigingen van on dernemers In een tak van ntJverheid. De Minister w|1st de amendementen af terwijl de heer Ir VOS bil zijn standpunt blü'ft. KORTENHORST (r.-k.) heeft proc- tische amendei lelai ■oepsbelangen, lemersbelangen. DER WAERDEN (s.-d.) Is het - VAN DER GOES VAN NATERS (s.d) bezwaaifcchrlft zal worden ge leld. Beroep op den Min] de juist ianlei zelv« zegt dat kan worden volstaan met dei Raad van State, dan ls volkomen rechtszeker held verkregen. De heer KORTENHORST (r.-k.) zou eei betere regeling van het hooger beroep ook we toejuichen, doch voor het oogenbllk kan nle veel verder worden gegaan dan do Mlnlste voorstelt. De MINISTER brengt een redactioneel® ver betering In artikel 10 aan (het beroep „blnne >rdt gewijzigd ln beroep „blnne: olre behandelln; de Inschakeling van dei openbare behandeling mede, eei b spreker voor het bedri]fslevei Interpellatie-Wijnkoop Nadat nog Italië als keizer van Ethiopië. De heer WIJNKOOP (com inst aan fascist: igularii hl Mende kleinere wetsontwer- snomen komt aan de orde de den heer Wijnkoop ln den koning slechts viel niets lslukt, ligt alleen der petroleummaatschapplïen. Nederland ligt op het fascistisch j heer PATIJN, kan malen ln de Eers zwaarlijk nieuwe i de n&deellge gevolgen der land. Handelsrelatie! deze materie reeds tw Karaer ls behandeld, b ilchtspunten openen, heeft spr. kunnen zl daarvan.8' W|J hebben ons gehouden leg gepleegd 1 Anderen profiteerden i de verplichtln- gangspunt den Interpellai onvoldoende uitgaat van WIJNKOOP repliceert. De heer DE GEER (c.-h.) zegt dat >or had gepleit, den Volkenbond in des gelegenheid te kenren: samen uit, samei ln de erkenning ligt eenigermate een r voldoening voor den aanvaller. Doch d vaardlng van een „fait accompli" ls altl)< uit gezien, ook ln Genève. En recht ls koop. Spr. verheugt zich. dat de Minister de Eerste Kamer heeft uitgelaten, dc redesbelangen van Europa te zün gele wanhoopt niet aan de toekomst van de kenbond, doch des slechts tot we Men make v Volkenbond geen afgod. zeggen dat men de Volkenbonds- SMEENK (a-r.) zeg Eerste Kamer reeds De Regeering heeft Is nog geen erken; lods Woord ook nlel De heer ROST VAN TONNTNOEN (n.s.b.) a dat moties en Interpellaties de houding der geering niet wtjzlgcn en alleen dienen voor lltieke propaganda De heer BONGAERTS (r.-k.) sluit zich ;rdlent sympathie ALBARDA (s.-d.) i erheld der Kaï e facto of de Jure ls. Is bflze Italië heeft deze erkenning eekenis geacht Spr ontkent Ing is verkregen in Europa Spr. acht de houding van trdlg, afkeurenswj Minister be- he politiek. heer BIEREMA (11b.) zegt dat we 5 ideaal van den Volkenbond voor n houden en toch ook niet blind zijn ïrkelUkheld Beter had de Regeerln; kenning tot stand gebracht. Voor die over haasting ls geen enkel motief. Hier Ie geen sprake van zelfstandigheids-po litiek, we hebben alleen gespeurd, waar mate rieel gewin ls. De heer DE MARCKANT ET D'ANSEM- BOURG (n.s.b.) dient een motie ln, waarin hel beleid van den Minister ten deze wordt goed- RUBRIEK, ,5 M. VAR A-UI tr.cn» ding. 10.0010.20 v.m. en 7.30S.OO V1»U<». 8.00 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders ln de Continu bedrijven. 13.00—1.45 Gram.muziek. 2.00 Film praatje. 2.15 Tenor en piano. In de pauze: gram.platen. 2.45 Amateurs-uitzending. 3.15 Schaakpraatje. 3.30 Het Residentie-orkest en solist 4 30 „Problemen otJ de waardeering van beeldende kunst", causerie. 4.50 Gram.- muzlek. 5.00 Het Residentie-orkest. 5.40 Lite raire causerie. 6.00 Orgelspel en zang. 6 30 Gronlngsche uitzending. 7.00 Filmland. 7.30 Bijbel verte Hingen. 8.00 Herhaling SOS-Bertch ten. 8.03 Berichten ANP.. VARA-Varla. 8-15 Bonte Avond. 9.00 Declamatie. 9.15 „En nuOké". 10.30 Berichten ANP. 10.35 Programma-aankondiging. 10.40 Orgelspel- li.00 Baskisch programma. 11.3012.00 Grain. niUVKRSUM II. 301.5 8.00—9.15 en 10.00 Gi dienstig halfuur. Melodlaten, zang rijpere Jeugd. KRO-UItzendlng. ziek. 11.30 Gods- 12.00 Berichten. 12.15 KRO- :lek. 2.00 Voor .30 KRO-orkest 3.00 Kln- am.muziek. 4.10 KRO-or- uziek. 5.05 Vervolg coa- 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. deruurtje. 4 muziek. 6.20 Jou: 6.45 Gram.muziek. 7.00 Berichten. 7.15 Juri dische lezing. 7-35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP.. Mededeellngen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Kon. Militaire Kapel, KRO-orkest en KRO-Melo- disten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Film- praatje. 10.5512.00 Gram.muzlek. DROITWICH 1500 M. 12.05 Orgel. 1.20 Orkest* 2.05 Octet. 2.35 Orgel. 5.20 Orkesten. 7.05 Strijkorkest. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété* 1.00 Declamatie. 11.50 Orgel RADIO-PARIS 1648 M. 10.20 Orgel. 12.20 Cello. 12 36 Orkest (Om 1.60 Zang). 3.20, 4.06 en 6.05 Zang. 8.35 Zang. 8.50 RadlotooneeL 9 3'J Orkest en Radiofantasie. 10.25 Symphonle- concert. 11.20 Orkest KEULEN 456 M. 5.50 Orkest. 11.20 Orkest. 1.35 Solisten. 3.20 Orkesten. 5.30 Kwartet «.3d Orkest 8 23 Vroolijk programma. 9.50 Ün 322 M.: 12.50 484 M.: 12.50 Orkest 1.30 Concert 3.20 Radlo- tooneel. 5.20 Orkest 5.50 Zang. 6.05 Concert. 6.35 Plano. 8.20 Orkest 13.30 Folkl. program ma. 12.05 Gram.muzlek. 10.20 Orkest. VOOR IEDERE BEURS VOOR ELK INTERIEUR hebben wij 4 een passende verlichting. RADIO BAKKER KAASMARKT 8 ROTTERDAM de aan het lidmaatschap werpen zonder besp De vergadering wc Dinsdag 5 April één 1 Bchillende kleine i Volkenbond. Chr. Bond van Kleinhandelaren in aardappelen enz. Jaarvergadering De Chr. Bond van kleinhandel aren 'ri aardappelen, groenten en fruit, zal Woens dag 16 Maart in Den Haag zijn jaart-erga-le ring houden. Om 11 uur begint deze in café „Overbosch". Na afdoening der werk zaamheden zal de heer G. Baas Knn„ lid van de Tweede Kamer, een opwekkend woord spreken. PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE BELEVEN NIEUWE AVONTUREN Boem! Krak! Boem! Daar kwam de ont takelde carrier den tuin invliegen. Jantje en Pietje scheerden, tengevolge van den schok, een eind door de lucht en kwamen met een plons precies in het bassin van de tuinfontein terecht Onderwijl rende de kat door, schoot bla zend dwars over mevrouw Pottenaars' tafeltje heen, onmiddellijk gevolgd door den hond en de bakfiets! Wau! Wau! Ssss ssss! Alles, wat ik hier vertel, was in eert seconde gebeurd; de visite had niet eens tijd gehad om de vlucht te nemen. Maar het mooiste komt nog. Uit den carrier kwamen, juist Kbven het tafeltje, een' paar heerlijke blikken biscuitjes, en ie weet, daar zat de visite nu iuist om ver legen. Bovendien werd mevrouw Van den Bromhof getracteerd op een fijn. lunchhammetje, al gebeurde het eeu beetje ruw, j [(Wordt vervolgd). „Juffrouw Verduynen. Blij u thuis 'fe treffen". „Komt u binnen". „Graag". „Wat zijn we deftig, niet? Alles vanwege de priores?" Willy lachte. „Nou, we hadden toch wat anders afgesproken, hé Willy?" Stevig hield hij haar hand vast, keek haar diep in de oogen. „Hans!" „Justement. Zeg, wordt ieder van je bezoekers hier met tooveel onderscheiding ontvangen? „Hoe bedoel je?" „Wel, dat mensch aan de deur liet me pas door, nadat ze baar de omstandigheden van mijn heele familie had ge ïnformeerd". Met twee stappen was Willy bij de kamerdeur, rukte die topen, waardoor mevrouw Berendse bijna naar binnen tui- jnelde. Voorzichtig mevrouw, val niet", deed Willy liefjes. „U schijnt geschrokken", meende Hans. „Wat een wonder, als je de deur uit je hand wordt ge trokken. Ik wou vragen, of de juffrouw" misschien voor twee [per: onen thee wenschte". „Heel graag, mevrouw"* antwoordde Will}', en liet de deur open tot .dc dame In haar keuken was. Hans hing slap van de lach over een stoelleuning. „Om je dood te brullen, zeg! Doet dat mormel vaker zoo?. En jijHans kon niet verder. „Was ik zoo moppig of zij?" „Nee zeg, die snuit en dan die kalme waardigheid van jou". „Leer je hier wel". „Doet ze altijd zoo?" „Aan de deur luisteren? Natuurlijk, anders was ik er niet op verdacht". „Nou zeg, moet je hooren. Ik vroeg jou te spreken en vond het natuurlijk niet noodig, me aan die floddermadam voor te stellen. Bij een ander loop je zoo naar boven, hè? Maar dat was hier mis. Met wie ze de eer had. vroeg ze. Ik zei: „U hebt de eer, met den heer Eldering te spreken". „Eldering? Nog familie van dominee Eldering?" vroeg ze. „Ja, dat zal wel", zei ik. „Dat zal wel? Maar zooiets weet men toch?" kalde ze. „U hebt gelijk", antwoordde ik en verslond haar met mijn minzaamste blik. „U is toch geen zoon van wijlen dominee Eldering?" in- formeerde ze. „Nee, ik ben een zoon van wijlen mijn papa en die was geen predikant", bazelde ik. „Dominee Eldering had ook nog een broer, die dokter was", vertelde ze me toen. „En wélk een dokter", zei ik, „likdoorns zelfs wist hij te genezen, ja wonderen verrichtte hij", „Hans, niet jokken!" „Wat jokken! Dacht jij, dat een dokter Eldering geen lik doorns kon genezen? Nou, eh staat ze weer voor de deur? iKoin hier bij hei raam zitten* zeg, dan fluister ik de rest. Ze wou beslist weten of mijn papa die dokter Eldering was of een andere dokter of weet ik wat en raad eens, wat ik haar toen verteld heb?" „Onmogelijk". „Ik zei: mijn vader was raadspenslonnaris van Holland en Zeeland, gevolmachtigde onzer staten in de overzeesche ge westen, gouverneur-generaal van Kaapstad enz. enz. Eerst toen achtte ze me waardig je drempel te overschrijden", „Dèt zal wel". „Dat hij zulke hooge functies bekleedde?" „Dat je zoo hebt staan dazen". „Nou heusch. en o mevrouw, u komt of u geroepen bent. Juffrouw Verduynen blieft niet te gelooven. dat mijn vader raadpensionnaris van Holland en Zeeland was. gou verneur-generaal van Brazilië, gevolmachtigde van de Oost- Indische Compagnie, enz. enz. Heb ik u dat niet zelf verteld?" „Ik weet het niet, meneerl Dergelijke dingen gaan bij mij het eene oor in, het andere uit. Alstublieft juffrouw, de thee". „Verduiveld zeg. dat is niet zoo'n stommerik, als ik dacht", zei Hans, toen mevrouw vertrokken was. „Een stommerik? Het is het slimste, geraffineerdste schep sel, dat er over de wereld rondstapt", antwoordde Willy. „Hoe lang zit je hier al?" „Over 't jaar". „Verschrikkelijk, hoe hou je het uit! Bij ons is een kast leeg. Ja zeg. een beter hok dan dit Verhuis als de drommel". „Zal niet gaan. Als je vaker bij de Brinkmannen kwam, wist je dat wel". „Kom jij er vaak?" „Nogal". „Hilda's gezworen vriendin?" „Zooiets". „Leuke lui, die familie van me. Ik zal weer eens wat vaker aanloopen". „'t Is een aardig gezin", zei Willy en stond op om thee te schenken. Hans' woorden Hans' blikken „Niet dwaas zijn", commandeerde deze zichzelf. „Nee maar, zeg, waarom is dat niks, die kamer bij ons? Heel wat anders dan hier. Er is nóg een meisje. Studeert medicijnen. Zoo half en half verloofd met Joop mijn vrind* Daarom is het voor mij niet zoo leuk meer. We waren met z'n vieren. Ans Doornstra, Joop Steeman. Bob Sluiters en ik. Joop en Bob verliefden allebei op Ans. Ze gaf Joop de voorkeur. Bob razend. Nou, dat gaf je wat. Gelukkig is Bob verdwenen, maar aan Joop heb ik niks meer. zooals je snapt. En 't is net of de anderen ook je deur niet meer zien. als ze weten, dat er zoo'n grapje gaande is. Ik loop er maar veel uit. Nee maar, zeg. is dat nou heusch niks voor jou?" Willy gaf niet direct antwoord. Even je laten gaan, even gelooven aan zoo'n mogelijkheid. „Nou?" „Nee, 't kan niet. Thuis willen ze liever, dat ik hier blijf"* „Waarom?" „Nou ja, zie je, moeder heeft dit voor me uitgezocht. Eerst was de keuken bijzonder slecht. Ik 'wou weg. had geen zin een klachtenboek aan te leggen. Op een keer kwam moeder, juist toen ik weer van zoo'n schitterend diner ge noot. Moeder aan 't redeneeren met mevrouw, och. dan vveet je niet, wat een engel dat gedrocht kan zijn. Ik had niet ge klaagd, heette het, als ze maar precies wist, hoe ik het heb ben wou, wel, elke wensch van mij zou voor haar een bevel zijn. Nadien is ze zoo. voorkomend, hulpvaardig en weet ik wat nog meer, dat de gal er me soms van overloopt. Maér klachten van beteekenis heb ik niet meer. Hoe zou ik dan kunnen vertrekken?" Wordt vetvolgd-l

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9