rÏUatt- Gi(emg een godenmaal Franco herovert Belchite KRUSCHENSALTS VRIJDAG ii MAART 1938 EERSTE BEAD PAG. 2 £en malscbe biefstuk, Oerscbe aardappeltjes jonge üeldsla Maar: alle dagen malsche biefstuk, versche aard appeltjes, jonge veldsla.... U zoudt geen biefstuk met aardappeltjes en sla meer kunnen zien. Maar altijd, 'n mannen leven lang, een pijp IBIS verveelt niet. Ziehier het verschil tus- schen biefstuk en IBIS. Dobbelmann lekkerman! HET MYSTERIE VAN MOSKOU Met stomme verbazing ziet de wereld het ibloedprooes te Moskou aan. Hoe is het mogelijk, dat ook thans weer alle beklaagden hun schuld bekennen of uit zichzelf nog misdaden aan hun lijst van de licten toevoegen? Charles Plisnier verklaart in zijn boek »,Faux Passeport6", dat de houding der com munistische leiders bij de vorige processen opgevat moet worden als een „heroïsche zelf verloochening, een bovenmenechelijke zelf vernietiging uit liefde, uit waanzinnige lief de voor de zaak van het communisme „Het communisme zegt Plisnier wordt als een religieuze beweging voorgesteld, die tot .volledige zelfvernietiging kan leiden". Zoo zou Korochenko bijv. ten onrechte be rechte beschuldigd zijn, maar in zijn schuld hebben toegestemd, om de partij de sohijn van dwaling te besparen. Wij wijzen deze verklaring radicaal van «de hand, ze lijkt ons absurd. Maar bovendien gesteld eens, dat zij 'juist was dient dan dit toestemmen in allerlei misdadige practijken waarlijk de partij Het communisme heeft steeds „het kapi talisme" aangeklaagd als de bron en oor zaak van alle maatschappelijke ellende en menschelijke verwording. Slechts 't commu nisme zou in staat zijn, betere maatschap pelijke toestanden en daarmee betere men- schen met edeler karakter en levenshouding te kweeken. Wanneer na 20 jaar bolsjewisme niet de ondergeschikten, maar de upper ten, de lei ders van het communisme zoo geraffineerd misdadig zijn als Boecharin c.s. erkennen te zijn, dan kunnen de bolsjewistische pro pagandisten toch voortaan wel een beetje lager toon aanslaan over de opvoedende kracht van hun leer en maatschappij-be schouwing! Wij voor ons, zoo schreven we, gelooven Diet in de hypovhese van Plisnier. Het .meest waarschijnlijk is, dat de G.P. de beklaagden met onmenschelijke middelen eerst murw heeft gemaakt Wij weten, dat de G.P.Oe voor niets terugdeinst. Haar werkzaamheden hebben de grenzen van het menschelijke overschreden, zij zijn meeren- deels duivelsch. Hoe men de beklaagden nu brengt tot hun bekentenissen, welke marte lingen of suggesties men toepast maakt niet uit Hoofdzaak is, dót men ze aan wendt Voor de eerste maal is thans een dergelijke rechtszaak in het openbaar behandeld. De metboden, welke worden aangewend, or beklaagden de door de Sowjet gewenschte verklaringen te laten afleggen, zijn nu zoo ver gevorderd, dat men dit durft wagen. Geheel geslaagd is de opzet niet, aange zien Krestinski aanvankelijk zijn schuld ont kende. Echter bewijst de openbaarheid het proces als zoodanig niets. Deze zou eerst dan waarde hebben, als de wereld tevens wist, wat er zich vóór de „rechtszitting" heeft afgespeeld. Thans trekt het gezond verstand uit het Weerzinwekkende Moscou-proces slechts !deze conclusie: óf de beklaagden zijn waarlijk schuldig en bewijzen daarmee, dat het communisme niet opleidt tot betere menschen, maar tot misdadigers; óf de beklaagden zijn onschul dig en worden op hun beurt het slachtoffer van de onmenschelijke practijken, die zij op anderen hebben toegepast. Maar hoe dan ook, uit alles blijkt, dat Stalin, alles op alles zet om zich een onaan tastbare positie te scheppen. De groote strijd die hij tusschen 1926 en 1932 tegen oppositie van linksche en rechtsche partijen had te voeren en die eindigde met zijn schijnbare zegepraal zoodat hij in 1932 durf de zeggen:: „er bestaat geen oppositie meer, heel Rusland staat achter mij alleen", was niet uit, doch laaide nog sterker op. Stalin wil zich isoleeren en vreest allen die hem en die zijn land omringen. Zijn land beleeft inwendig zooals uit alles blijkt een ernstige politieke crisis en geniet noj geenszins de „zegeningen van het commu nisme". En in het Westen dreigt het nationaal- Socialisme, terwijl het Japansohe militaris me in het Oosten een gevaar vormt. Hij moet zich in een alles behalve prettige [positie gevoelen* ISneltrein Kiew-Moskou ontspoord iGroote materieele schade Naar eerst thans bekend wordt, is in den ihacht van 6 op 7 Maart op het traject K i e wM o r k o u de gewone sneltrein niet ver van het neven-khooppunt Konotop ont spoord. Op de plaats van de ramp waren de rails opgebroken. In den trein bevond zich, naar men verneemt, een hooge Sovjet-per soonlijkheid, wiens naam niet vaststaat. Klaarblijkelijk waren geruchten over het plan tot dezen aanslag den autoriteiten reeds tevoren ter oore gekomen, want bij het vertrek van het station Kiew waren buiten gewone veiligheidsmaatregelen getroffen. Dientengevolge werd weliswaar een aan zienlijke materieele schade aangericht, doch zouden geen slachtoffers te betreuren zijn. De opvolger van Minister de Man De minister van openbare werken, Mer- 1 o t, is ad interim belast met de leiding der zaken van het Belgische ministerie van fi nanciën, totdat een nieuwe minister in de plaats van De Man benoemd zal zyn. GARANT1E-STANDGROEN GARANTIESTAND ti RUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE.STANDZWART GARANTIE.STANDBLAUW I Speciaal product «oor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET I HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend ean den Handel »4 7|i Even neutraal als "4711"Eau de Cologne is "4711" Matt-Creme. Haar frissche geur past bij elk par fum, bij elke poeder. "4711" Matt-Creme beschermt de huid en geefr haar de zoo begeerde, zacht matte teint. Des avonds voor voeding en ver sterking van de huid "4711 "Cold Cream. DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK Léon Blum krijgt een kans De opdracht aanvaard Vooruitzichten niet hoopvol r*%E President der Fransche Republiek heeft gister aan Léon Blum op dracht gegeven een Kabinet te vormen. Léon Blum heeft deze opdracht aan vaard en verklaarde, toen hij het Elysée verliet: „Ik ben vastbesloten tot het uiterste te gaan ter uitvoering van de taak, dte mij is toevertrouwd. Ik zal er naar streven een regeering te vormen, die door de omstandigheden vereischt wordt, nl. een stabiele, duurzame en krachtige regeering, die in staat zal zijn alle krachten der democratie te vereeni gen en mee te trekken". Een opdracht aan Léon Blum lag voor de hand. Het is immers de Socialistische Ka merfractie geweest, welke voor de huidige crisis aansprakelijk kan worden gesteld. Zij heeft geweigerd den heer Chautemps vol machten te geven in een kabinet, waarin de socialisten niet vertegenwoordigd zijn. Vol gens parlementaire zede zou Lebrun dus allereerst een beroep moeten doen op Léon Blum, den leider van de sterkste partij der Volksfrontmeerderheid en den man, die Minister-President was van de eerste mini steries in deze wetgevende periode. Léon Blum heeft de opdracht niet in beraad ge nomen, doch onmiddelLijk aanvaard. Dit wil echter nog niet zeggen, dat hij ook slagen zal. Bij de vorige kabinetscrisis, begin Januari j.l. heeft Blum eveneens gepoogd een regeering te vormen, doch dat Jiep mis. Sindsdien zijn de verhoudingen er niet beter op geworden. De politieke tegenstellingen zijn eer groo- ter geworden. Allereerst zijn daar de Com munisten, die een Volksfrontkabinet eischen, dat het ouderdomspensioen en den familie toeslag voor den landbouw doorvoert. Hier mede zijn milliarden gemoeid. En dat bij een berooide schatkist! Voorts zijn het de socialisten zelf, die voor Blum het struikelblok vormen op den weg naar een constructief plan om Frankrijk uit de impasse te helpen. De heer Blum schijnt aanvankelijk van plan te zijn geweest, gezien zijn hierboven vermelde uitlating, een „nationaal kabinet" samen te stellen en dan de „Volksfront basis" te verladen. Hiervan moet hij echter teruggekomen zijn, want reeds heeft de Socialistische Kamerfractie te kennen g i, dat eep Regeering moet worden vormd overeenkomstig het beeld van het Volksfront. Tenslotte zijn daar dan de radicaal-socia listen, die er geheel andere opvattingen op houden over eventueele saneringsmaat regelen dan de partij van Blum. De allergrootste moeilijkheid, welke Blum krijgt op te lossen is, wie hij voor financiën moet nemen. Vincent Auriol heeft destijds kapitalen op de vlucht gejaagd. Zal dit nu weer de uitverkoren man zijn? Of zal Marchandeau aan bod komen, een man, die een financieele politiek wil voeren, welke lijnrecht tegen de volksfrontbeloften ingaat? Men ziet: de heer Blum waagt zich op terrein, dat talrijke voetangels en klemmen bevat. De geheelen middag en avond heeft Blum gister geconfereerd. Tot dusver zonder resul taat. Hedenmorgen zou hij de besprekingen voortzetten. In het algemeen geeft men den heer Blum voorloopig weinig kans van slagen, temeer cmdat de tegenzin in een samenwerking met de communisten toeneemt Het groote proces in Moskou, dat tot zelfs in de roode vakbonden toe ongunstig is ontvangen, doet aan de vroegere samenwerking geen goed, ook al stelt de communistische vogelaar met zijn zoet gekweel, wederom alles in het werk om de socialisten te bewegen aan het Volksfrontprogramma krampachtig vast te houden. Blnm voert besprekingen Blum heeft gisteravond, naar uit Parijs wordt gemeld, besprekingen gevoerd met Jeanneny, Herriot, Daladier, Vincent Auriol, Dormoy, Duclos, Thores, Gitton en Paul Reynaud. Paul Reynaud verliet om half elf de wo ning van Leon Blum. Hij verklaarde met Blum algemeene onderwerpen en met name de economische en financieele vraag stukken te hebben besproken. Hij zeide nog dat Blum gisteravond waarschijnlijk zijn besprekingen zou beëindigen. Om elf uur werd bekend, dat Blum zijn besprekingen had beëindigd en ze heden ochtend zal hervatten. De Communisten en de Kabinetscrisis Het persbureau van de communistische partij heeft gisteravond ten aanzien van het onderhoud met Blum met Thorez, Du clos en Gitton medegedeeld, dat Blum de vertegenwoordigers van de communistische partij op. de hoogte heeft gesteld .van zijn Leon Blum eerste stappen tot vorming van een nieu- regeering. Thorez herinnerde eraan, dat communistische partij, overeenkomstig den wensch van het land, een regeering an het volksfront verlangt, opdat het programma van dit front wordt uitgevoerd Vanochtend zou Blum opnieuw eén onder houd hebben met de communisten. De zwakke franc Over het bewogen verloop van de wissel markt hebben we gisteravond reeds een en ander gemeld. Hieraan kan thans nog wor den toegevoegd, dat volgens de nieuwe weekstaat van de Fransche Bank de schat kist een bedrag van 800 millioen francs bij de Bank heeft opgenomen. De biljetten- circulatie is met 1% milliard franc toege nomen, zoodat het dekkingspercentage is gedaald van 48.48 tot 48.25. Voortgaande inflatie Het bewogen koersverloop van de Fran sche franc te Amsterdam sinds 26 Septem ber 1936 (de dag van de val van het „goud- blok") wordt duidelijk gedemonstreerd door bijgaand staatje: 25 September 1936 9.74 10 December 1936 8.56 9 April 1937 8.17^2 24 Juni 1937 8.10 1 Juli 1937 7.- 22 Juli 1937 6.72 10 September 1937 6,47 30 November 1937 6.11 3 Januari 1938 6.10 7 Maart 1938 5.80 8 Maart 1938 5.753,4 9 Maart 1938 5.71 10 Maart 1938 5.62»4 DE ENGELSCH-DUITSCHE BESPREKINGEN Von Ribbentrop confereert met Halifax Wat er besproken werd De Duitsohe Minister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop heeft, gisteren met Minister Halifax te Londen een on derhoud gehad tijdens hetwelk de bekende vraagstukken aan de orde zijn gesteld. Na afloop daarvan heeft von Ribbentrop in de Duitsche ambassade een afscheidsreceptie gehouden. Von Ribbentrop keert vandaag naar Berlijn terug, na met Chamberlain het noenmaal gebruikt te hebben. In welingelichte kringen te Londen neemt men aan, dat Halifax in zijn gesprek ken met Von Ribbentrop de meening der Britsehe regeering heeft uiteengezet omtrent de midden-Europeesohe vraagstukken, en in het bijzonder die welke Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije betreffen. Het voornaamste doel van de besprekingen was. vast te stellen wat het geschiktste oogenblik is voor het aanknoopen van on derhandelingen op basis van de gedachten- wisseling. welke Halifax en de Britsehe ambassadeur te Berlijn met Hitier hebben gehad. Naar men meent, is de Britsehe regee ring niet minder verlangend met Duitsch land tot overeenstemming te geraken dan met Italië. Het standpunt van Duitschland is echter, dat dp eenige kwestie, die tus schen Duitschland en Engeland bestaat, die der koloniën is, terwijl Engeland van oor deel is. dat dit een punt. is, waar ook andere landen bij betrokken zijn. Engeland is ver der van meening dat een eventueele bespre king van de koloniale eischen van Duitsch land vastgekoppeld moet worden aan hel breedere vraagstuk van den vrede in Europa Volgens het Duitsche standpunt staat tus schen Duitschland en Engeland verder al leen nog de kwestie van de persaanvallen cp Duitschland, waarover Hitier zich on langs in zulke bittere bewoordingen heeft uitgelaten. Tijdens het bezoek van von Ribbentrop waren strenge politie-maatregelen genomen. Terwijl hij zich in het Foreign Office be vond, werd in den tuin van het gebouw een sterke politiemacht in reserve gehouden. tegische punten der tweede linie. De natio nalisten begonnen hun offensief in 't holst an den nacht. Tegen 5 uur des morgens indigde de aanval. Na de torpedeerinq van de Baleares Franco heeft dit offensief noodig na hel deprimeerende bericht van de torpedeering van de „Baleares". dat voor zijn zeemacht gevoelig verlies beteelcende met het. oog op de blokkade van de Spaansche Oostkust Voor Barcelona was het een meevaller, want er zijn momenteel volgens berichten uit Parijs belangrijke scheepsladingen vliegtui gen. artillerie eu munitie uit Rusland naar rood Spanje onderweg. De Fransche marine experts hebben vast gesteld. dat Spanje, sedert het begin van do volutie, 12 oorlogsschepen van alle cate gorieën heeft verloren. Daardoor heeft hel land definitief zijn positie als groote zee mogendheid in de Middellandsche Zee ver loren en is het Iberisch schiereiland terug gevallen tot den rang van Griekenland en Joego-Slavië. Niettegenstaande dit groote verlies is Franco nog iets in de meerderheid; hij heeft 3 kruisers in geveohtscon-ditie, de „Cana- rias", de „Navarra" en de „Almirante Cer- era"; 2 torpedojagers; 5 torpedobooten; 4 onderzeeërs; 2 kanonneerbooten; 6 mijncn- leggers en 11 hulpkruisers, voornamelijk gewapende handelsschepen, w.o. de „Mar Cantahrico". De Barcelona-rogeering daarentegen bezit: 2 kruisers, de „Miguel de Cervantes" en de „Mendez Nunez", elk 7850 tonnen, bewapend met kanonnen van slechts 6 inches; 10 tor pedojagers; 4 goede torpedobooten; 4 zee- aardige onderzeeërs. De „Baleares" en het zusterschip de „Ca- narias" zijn beide door den Britsohen ma rine-expert Philip Watt ontworpen. Zij wer den tot de beste en machtigste 10.000-ton kruisers gerekend, met uitzondering vam de Duitsche Deutsehland-klasse. Verleden week is Franco er in geslaagd om den nieuwstcn Spaanschen torpedobootjager, „Ciscar", die door het kanonvuur van de Cervera in de haven van Gijon zonk, te lich ten. De „Ciscar", die 3 maanden voor het uit breken van de revolutie van stapel liep, heeft 17 millioen peseta's gekost. Ze wordt nu naar El Ferrol gesleept om op dezelfde werf waarop zij werd gebouwd, te worden gerepa reerd. Tegen den herfst zal de „Ciscar" weer actier aan den strijd kunnen deelnemen. De Spaansche burgeroorlog Groote terreinwinst op het Arragon-front Verrassende overval in de Sierra Guadarrama Spanje als zeemogendheid in de Middellandsche Zee IÏET rechtsche offensief in Ar ra- gon ls gister zeer snel verloopen. Gisteravond zijn de nationalistische troe pen onder leiding van generaal Tague de stad Belchite op 22 km Zuid-Oost van Saragossa binnengetrokken. Men zal zich herinneren, dat de rooden en kele maanden geleden er ln geslaagd waren deze plaats op Franco te ver overen. Bij de herovering van Belchite door de nationalistische troepen is een groot aantal leden van de Internatio nale brigade, voornamelijk Amerikanen, krijgsgevangen gemaakt. De Regeerings- troepen lieten aanzienlijke hoeveelheden materieel achter. Ook groote voorraden levensmiddelen zijn den rechtschen in handen gevallen. De troepen ontmoetten bijna geen tegenstand. De troepen van Franco zijn er gister in geslaagd op vier plaatsen de linies van de Regeeringstroepen te doorbreken. In 36 uur rukten zij 25 km op. Achtereenvolgens zijn de dorpen Alzuara, Letux en Alborton ge vallen. Een speciale vertegenwoordiger van Ha- vas heeft het begin van het groote offensief der nationalisten in de centrale en Noorde lijke sectoren van het Belchitefront bijge woond. Toen de infanterie van Franco na een korte, doch krachtige artillerievoorbe reiding en een hevig luchtbombardement tot een stormaanval op de roode stellingen, welke bijna alle op hoogten zijn gelegen, overging, stiet zij over het algemeen op ern- stigen tegenstand, doch tenslotte moesten de republikeinsche roepen toch wijken, van nabij gevolgd door de nationalistische infan terie, die beschermd werd door een gordijn- vuur van de artillerie. Op hun linkervleugel bezetten de nationa listen verscheiden belangrijke loopgraven- linies, welke door twee roode divisies wer den verdedigd. Gistermorgen bombardeerden Barcelona vliegtuigen verscheiden dorpen achter het front, waar evenwel slechts onbeduidende schade werd aangericht. Tijdens hun opmarsch hebben de nationa listen honderden krijgsgevangenen gemaakt. In den Noordelijken sector werden gisteren achttien dorpen door Franco's troepen bezet. Successen In de Sierra Guadarrama Ook in de Sierra Guadarrama hebben, naar uit Madrid wordt gemeld, de nationa listen een grootscheepschen aanval ont ketend, die hen in staat gesteld heeft, stel lingen van den Col Reventon, de heuvels van Malagosto en den top van Los Clavele! te bezetten. De verraste volksfronttroepen moesten deze stellingen ontruimen, maar slaagden erin, hun tegenstanders tot staan te brengeo, p» raaterki te zijn op de «tra- UIT OOST- EN WEST- 1NDIE Het graf van Jan Pietersz. Coen BELANGRIJKE VONDSTEN BATAVIA, 11 Maart. (Aneta). Bij de ver bouwing van een pakhuis in de beneden- ;tad te Batavia tot museum „Oud-Batavia" waarbij toezicht wordt gehouden door den oudheidkundigen dienst, zijn eenige zeer belangrijke vondsten gedaan. In een twee tal graven, welke tevoren niet door de commissie van onderzoek waren geopend, heeft men n.l. belangrijke fragmenten ge vonden van grafzerken met inscriptie. Thans wordt een onderzoek ingesteld ln hoeverre zekerheid is te verkrijgen, of deze zerken inderdaad op de graven lagen waarop zij oorspronkelijk thuishoorden. Zoo deze zekerheid is verkregen, zal dan tevens de plaats bepaald zijn waar graf van J Pzn. Coen zich bevindt. De toestand in Merauke SCERABAWA, 11 Mjart. (Aneta). In Me rauke en Hollandia is in den laats'en tijd eer; achteruitgang geeoiioiaieerd, we'ke hoofd zakelijk een gevolg is van de sluitiig van de Paradijsvogel-jacht en ook een gevolg dei minder gunstigen toestand op de Aroe- eilar.den, in verband met den achteruitgan, van de parelvisscherij, we'kt te Dobo eeni gen tijd geleden is gestaakt. Thans schijnt echter weer een opleving in het zicht. Van Boela het oliestation van de B.P.M verneemt men dat daar intensiever wordt gewerkt en dat de dagelijksche productie vroeger 140 ton thans is verdubbeld. Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten In Kruschen Salt» sporeD Uw Ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig alnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR 1 CENT PER DAG De kolonisatie naar Sumatra De transporten van kolonisten uit Jawa naar de buitengewesten groeien steeds aan. Als twaalfde transport van dit jaar zullen, 1471 personen met de „Patras" naar Oost- haven op Sumatra vertrekken. De grootste groep, welke tot dan toe ooit naar Sumatra is gegaan, n.l. een groep van 1600 personen, vertrekt 15 Maart met de „Van der Lyn'* naar Oosthaven. Deze groep zal zich in de Lampongs vestigen. Alle transporten zijn tot dusverre vlot verloopen. Directeur Economische Zaken te Koepang KOEPANG, 11 Maart. (Aneta). De direc teur van het Dep. van Econ. Zaken, de heer H. J. van Mook is alhier gisteren uit Midden-Timor aangekomen. De heer en me vrouw Van Mook en de heer Vav Hoogstra ten zijn hedenmorgen met een vliegtuig van de Qantas naar Java vertrokken. VERGISSING VAN EEN MEDICUS BATAVIA, 10 Maart. (Aneta). De raad van justitie heeft dr. G. van het Catharina hospitaal te Kisaran. die bij vergissing een inlandschen patiënt een verkeerde injectie gaf welke was gereed gemaakt door een inheemschen verpleger, waardoor de pa tiënt stierf, veroordeeld tot twee maanden hechtenis voonvaardelijk, met een proef tijd van twee jaar. De algemeene reglementeeringsraad BUITENZORG, 10 Maart. (Aneta). In den Algemeenen Reglementeeringsraad zijn be noemd tot voorzitter Jhr. de V^'eneuve, voorzitter van der. Ondernemersbond, tot secretaris Dr E. de Vries, secretaris van het Dep. van Econ. Zaken, tot leden de heeren Houterman, Dr. R. E. Smits van de Javasohe Bank, Mr. Raden Soebroto ambtenaar Bin- nenlandsch Bestuur, de regent van Bandjar- Negara R. A. A. Soemi-io Poerbonpgoro, de voorzitter van de Vereenping van den Groot handel, Dr van Stok1h.tf2.en, de assistent resident van Garoet, de haer de Stoppelaer en de voorzitter van de CVneesche Handels- vereeniging te Semarang, Thio Thiarn Tjong BENOEMING BUITENZORG, 10 Maart. (Anew,). Tot resident van de Molukken is benoemd de heer H. J. Jansen, die van verlof terug wordt verwacht. ONGEVALLEN BATAVIA, 11 Maart. (Aneta). Aan de zee-badplaats Palaboehan Ratoe is de Hongaarsche musicus Szuchsich, lid van het orkest van het hotel der Nederlanden te Batavia, verdronken. Bij het baden is hij door een golf gegrepen en in de diepte verdwenen. CHERIBON, 11 Maart. (Aneta). Door een locomotief van de Semarang-Cheribon- Stoomtrum-Mij. zijn in de duisternis drie inlanders overreden, die op den spoorbaan lagen te slapen. Zij werden alle drie ge dood. GEMENGD NIEUWS Kindje gevonden In Ieege treincoupé In een Ieege derde klasse-coupé van den trein, welke gister om vier uur uit St. Nico- laas (België) te Hulst aankwam, is eert kindje gevonden van ongeveer zes weken! oud. Men vermoedt, dat 't kind door een jongo blonde vrouw, die te Antwerpen een kaartje nam naar Hulst, is achtergelaten. De vrouw, werd met het kind nog gezien in de wacht kamer te St. Nicolaas. SMOKKELAAR REED OP KOMMIES IN Tof één jaar veroordeeld Tijdens een smokkel partij van 161 biggen nabij de Nederlandsche grens, op den weg Baarle NassauChaam. reed de chauffeur; van de vrachtauto, waarin de biggen gebor gen waren, met groote snelheid in op eeni kommies, die hem sommeerde om te stop pen; hij werd achtervolgd en te Chaam aan gehouden. Veertien dagen geleden stond de chauffeur, zekere H. E„ uit Den Haag. voor de rechtbank te Breda terecht, waarbij de officier van justitie tegen hem wegens poging tot doodslag op den kommies, een gevangenisstraf eischte van tien maanden* De rechtbank deed gisteren uitspraak en veroordeelde hem tot één jaar gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechte nis en verbeurdverklaring van de vracht- LIJK OPGEHAALD Gisteren heeft men nabij de Lekbrug te! Vreeswijk het lijk opgehaald van den 62-ja- rigen W. de Rijk uit Utrecht, oud onder commandant van de brandweer aldaar. De man is vermoedelijk eergisteravond te wa ter geraakt Het stoffelijk overschot is naar de be graafplaats te Vreeswijk vervoerd. RONSELARIJ VOOR SPANJE De 29 jarige K. en de 26-jarige B„ beiden uit Beverwijk, hebben voor de Haar« lemsche Rechtbank terecht geslaan omdat zij aan drie personen resgeld hadden verstrekt om naar Spanje te gaan. Het O. M. eischte tegen beide verdachten twee maanden gevangenisstraf. De verdedi ger Mr. S. de Jong. pleitte clementie Uitspraak 24 Maart. JONGEN VERDRONKEN Te Aalsmeer is een 15-jarige jongen aan den Oosteinderwcg verdronken. De jon gen is in zijn vrije uurtje aan den slootkant gaan hengelen. Hij is daarbij te water go- raakt, hetgeen door niemand is opgemerkt'i De jongen was oudste zoon van de weduwq Va» dar uit Hoofddorp. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2