Ttirnm jCriïtsdjf (tteuraul Oostenrijk in heftige beroering Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 2J35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 11 MAART 1938 18e Jaargang atit)ertentieprij?en: Van 1 tot 5 regelsf U7*/> Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeeljngen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meerf 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 NO. 6340 NOO NIETS GELEERD Hoezeer een deel der linkerzijde nog al- lijd de kunst verstaat de oude sfeer te scheppen, wanneer het gaat om zijn hou ding te bepalvn tot het Christelijk onder lijs, heeft de Haagsche Gemeenteraad ons jveer eens bijgebracht. Van het Bestuur der Christelijke Huis houdschool was tot den raad het verzoek gericht om, gelijk de Nijverheidsonderwijs wet dat vraagt, uit te spreken, dat aan uit breiding der school met een opleiding tot leerares in huishoudelijk werk en wasch- behandeling en een opleiding tot leerares in het koken behoefte bestaat. Natuurlijk kan men over de vraag, of onder gegeven omstandigheden aan een onderwijsuitbreiding behoefte is, van mee- ning verschillen, mits mon zich daarbij maar bepaalt tot de z a k e 1 ij k e kwestie. Dit laatste is nu echter juist hetgeen .Verschillende vroede representanten dei- hofstad blijkens het raadsverslag niet wenschten. Zelfs Wethouder Van der Bilt ging zich He buiten aan een niet te zijner beoordee ling staande opmerking, dat bij het onder havige onderwijs het geestelijk gedeelte een zeer kleine rol speelt Dit betoog werd dan in tweede instantie nog opgesierd met de .verklaring, dat het hierbij gaat over oudere meisjes, die verondersteld kunnen worden den Christelijken zuurdeesem reeds te heb ben opgenomen. Deze wethouder gaf dan ook uiting aan zijn eenheid van geest met den ex-N.S.B. er JVesterman, die buiten zijn boekje ver klaard had het nut van speciaal Christelijk pndenvijs niet in te zien. Terecht bracht Mr. de Vries het linksche front onder de aandacht, dat de ouders zelf moeten weten welk onderwijs zij Voor hun kinderen verlangen. Het schijnt den linkschen heeren uit de residentie niet bekend te zijn, dat de ver klaring, die de wet van de gemeenteraden Vraagt, niet betreft de kwestie of het Christel ij k ondenvijs reden van bestaan heeft Voor zooveel althans het Christelijk li ij verheids onderwijs betreft, mag het standpunt der heeren over het algemeen wel als bekend worden verondersteld, zoo dat een vraag in dat opzicht een .vragen is naar den bekenden weg. Het resultaat was dan ook dat de gcheele linker-slagorde zich hecht aaneensloot in haar verzet tegen het verzoek. Wel treffend werd hierin gedemonstreerd 'de eenheid van geest En tevens, dat men nog niets geleerd beeft. Zoowel te Weenen als in de provincie deden zich incidenten voor Nazibetoogingen uiteengedreven Ongunstige indruk te Berlijn Prins Bernhard te Londen Een bezoek aan de Engelsche Koningin Z.K.H. Prins Bernhard en zijn broe der Prins Aschwin hebben gisteravond te Londen het verlovingsfeest bijgewoond van Miss Penelope Maffey, de doch ter van Sir John Maffey, den vroegeren Engelschen permanenten onderstaatssecreta ris van Koloniën, met den vroegeren Engel schen permanenten onderstaatssecretaris van koloniën, met den heer William Aitkin. Vervolgens hebben beide prinsen de voor stelling van het stuk: „Ik heb den graaf ge dood", in het Whitehall-theater bijgewoond. 's Middags heeft Prins Bernhard een be zoek gebracht aan Koningin Mary, bij wie hij de thee gebruikte. Volgens de „Daily Mail" zou Prins Bern hard te Londen hebben uitgelaten, dat Prin ses Juliana en hij voor het einde van het jaar de Britsche hoofdstad hopen te bezoeken De schrijfwijze van het Nederlandsch De Belgische Minister zegt zijn meening In de Belgische Eerste Kamer heeft gister Minister Hoste bij de behandeling van de begrooting van Onderwijs o.m. 'ook gespro ken over de spelling. Spr. meende te weten dat de spelling-Marchant in Nederland de toestand heeft verergerd, terwijl volgens hem in België eenheid en stabiliteit bestaan. De Nederlandsche minister van Onderwijs had voorgesteld mede te werken aan de vorming van een commissie, welke tot taak zou hebben de kwestie van het geslacht der woorden en van de voornaamwoordelijke aanduiding te bestudeeren. Deze com missie zou dus de spelling-Mar- chant als een voldongen feit moeten beschouwen voor zoover het de spelling vah de woorden zou betreffen. Spreker verklaart te hebben geantwoord, dat, indien de Belgische regeering personen zou aanwijzen om zitting te nemen in een dergelijke commissie met beperkte bevoegd heid, het gepast zou zijn te waarschuwen voor misverstand ten aanzien van de open bare meening van België. Spr .blijft gelooven dat de spelling-de Vries en Te Winkel de voorkeur verdient. In België kan slechts bij de wet spellingwij ziging aan provinciale en gemeentelijke be stuursorganen worden opgelegd. Het conflict bij de N.V. Emil Hayn Staking opgeheven Heden wordt de arbeid in de damesconfec- tiefabrtok van de N.V. Emil Hayn te Am sterdam hervat. De eisch van het personeel: intrekking 'door de directie van ontslag van een drietal arbeidsters, is ingewilligd,- LJET beroeo van Schuschnigg op 't Oostenrijksche volk, dat a.s. Zondag ter stembus gaat, heeft de ge moederen heftig in beroering ge bracht. Men krijgt den indruk dat de politie de zaak nie* geheel meester is. Vooral te Weenen is het er warm toe gegaan. Er werden in de avonduren verschillende betoogin gen gehouden, waarbij in het geheel 25 personen zijn gewond. Ook in de provincie is het tot incidenten geko men, met name te Innsbrück en G r a z. Daarbij zouden 10 personen zijn gewond. Het besluit tot het hou den van een plebisciet is in Duitsch- land zeer ongunstig ontvangen. Te Weenen werden gister-herhaaldelijk be toogingen gehouden door nationaal-socia- listen, welke door de politie werden ont bonden. Dat liep aanvankelijk goed af. doen 's avonds werden de incidenten van ern stiger aard: nationaal-socialistische betoo- gers vernielden de ruiten van een koffie huis en de vitrine van een districtsbureau van het vaderlandsche front. Van den ze tel der legitimisten werd een vlag neer gehaald en verscheurd, terwijl er eenige ruiten werden vernield. Op den hoek van de opera en de Kaerntnerstrasse liepen eenige personen kwetsuren op bij een botsing tusschen groepen betoogers. Agenten en bereden po litie hebben eenige charges moeten uitvoe ren op de betoogers, die steeds opnieuw probeerden samen te scholen. Later in den avond was het nog rumoerig op den hoek de Ringstrasse en de Schwartzenberg- platz. In den loop van den avond klitten groote menschenmenigten samen in de binnen stad. Het verkeer der omnibussen moest gedeeltelijk worden omgelegd. Het plavei sel zelf zag er uit als een sneeuwland schap, aangezien de leden van het Vader landsche Front millioenen pamfletten had den uitgegeven. Voortdurend hoorde men leuzen als „Heil Schuschnigg" of „Heil Hitter". w Later in den avond omstreeks half elf werd het rustiger. De betoogers gingen uiteen en keerden huiswaarts. Ernstige ongeregeldheden te Linz De betoogingen der nationaal-socialisten te Linz droegen een ernstig karakter. Bij hun terugkeer naar het bruine huis te Linz, kwamen verscheidene nazi's in bot sing met miliciens van het stormkorps, de organisatie van het Vaderlandsche Front. Er werd van de vuunvapens gebruik ge maakt, en drie nazi's werden gewond, waarvan twee ernstig. Nationaal-socialistische versterkingen ontmoetten onderweg acht stormkorps- lieden, die in den loop van een nieuwe vechtpartij ernstig gewond werden en naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Daarna belegerden de nazi's het gemeen schappelijke gebouw van het vaderlandsche front en het stormkorps en eischten de mili ciens, die op de nazi's geschoten hadden, op. De Linzer politie vroeg in verband hier mede versterking. Intusschen ontvingen de nationaal-socialisten de verzekering, dat een onderzoek zal worden ingesteld, waarop zij zich verspreidden en de rust weerkeerde. Bevestigd wordt, dat aan beide zijden ge wonden gevallen zijn. Dc volksstemming in het geheim voorbereid? Sedert gistermorgen vroeg is het uiterlijk van Weenen en de hoofdsteden der bonds- landen geheel veranderd. Onafgebroken rijden auto's van het vaderlandsche front door de straten om strooibiljetten te ver spreiden. I-Iet bliksemsnelle optreden van de pro paganda van het vaderlandsche front en de groote omvang van deze propaganda toonen aan, zoo wordt uit Weenen gemeld, dat de omvangrijke voorbereidingen voor het ple bisciet in alle stilte reeds geruimen tijd uitgevoerd zijn. Men acht hot intusschen waarschijnlijk, dat in totaal het aantal kiezers voor de volksstemming van Zondag beneden de 4 millioen zal blijven. Von Papen is inmiddels weer te Weenen verschenen en heeft eenige be zoeken gebracht. Men leidt hieruit af, dat de belangstelling van Duitsche krin gen in de Oostenrijksche toestanden heel groot is. Verder wordt gemeld, dat ook Prins Starhemberg weer in Opper-Oostenrijk is verschenen. Ongunstige indruk in Duitschland De vorm, waarin en de voorwaarden waar onder Zondag a.s. de volksstemming in Oos tenrijk zal worden gehouden, worden te Berlijn zeer ongunstig beoordeeld. Men is van oordeel, dat het initiatief van Schusch nigg tot het doen houden van een volks stemming, niet in overeenstemming kan worden gebracht met den geest van de rege ling van Berchtesgaden. Duitsche politieke kringen wijzen er oip, dat tijdens het onderhoud van 12 Februari een raadpleging van het Oostenrijksche volk onder oogen is gezien over een oneindig veel langeren tijd. Vooral is men zeer ontevreden over de voorwaarden, welke voor de volksstemming vastgesteld zijn. De methoden, die men ge bruikt, kunnen, volgens Duitsohe kringen, de ernstigste misbruiken met zioh mede bréngen. Ten eerste is geen enkele waarborg gege ven, dat de kiezers niet verscheidene malen hun stem zulten uitbrengen, aangezien alleen het vertoonen van de identiteitskaart van het vaderlandsche front of van een soortgelijke organisatie in staat zal stelten een stembriefje ten gunste van de Oosten rijksche onafhankelijkheid te deponeeren. Ten tweede vormt de machtiging tot stem ming een indirecte pressie op de leden van het vaderlandsche front, die niet tegen Schuschnigg zullen durven stemmen. Ten derde houdt het besluit van de Oos tenrijksche regeering om niet tot de volks stemming toe te laten burgers, die nog geen 24 jaar zijn. de jeugdige elementen, die voor de overgroote meerderheid, naar de meening van Berlijn voor het nationaal-socialisme gewonnen zijn, van de stembus weg. Reeds thans maakt men te Berlijn alle voorbehoud over de juridische beteekenis van de volksstemming en de consekwenties, die er uit zouden kunnen voortvloeien. Verscherpte censuur op Duitsche bladen Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat volgens een mededeeling van de pers- afdeeling der politie te Weenen, van heden, Vrijdag, af, tot en met a.s. Dins dag, alle in Oostenrijk toegelaten nit Duitschland ingevoerde bladen te voren aan verscherpte censuur onderhevig zullen zijn, hetgeen wil zeggen, dat deze bladen pas bij de abonné's zullen mogen worden afgeleverd en op straat mogen worden verbocht, nadat zij daartoe zul len zijn vrijgegeven. Diplomatieke kringen te Londen volgen, volgens Havas, de gebeurtenissen in Oosten rijk met groote aandacht. Men hoopt, dat de volksstemming in kalm te zal geschieden en dat geen enkele wa ordelijkheid de voorwendselen zal kunnen geven voor buitenlandsche inmenging, een gebeurlijkheid, waarvan men het gevaar niet onderschat Een officieel communiqué Van Oostenrijksche officieele zijde wordt in verband met de volksstemming op Zon dag 13 Maart a.s. medegedeeld, dat de bonds kanselier de bedoeftng heeft, met deze volksstemming zoowel in Oostenrijk als tegenover het buitenland het bewijs te leve ren van het eensgezind verlangen van het Oostenrijksche volk naar zelfstandigheid Noch deze volksstemming zelf, noch het bewijs van den bestaanden wil tot zelfstan digheid, mag beschouwd worden als in eenig opzicht gericht te zijn tegen Duitschland. Tenslotte wordt nog de aandacht gevestigd op het feit, dat de volksstemming uitslui tend is voor Oostenrijkers, woonachtig in Oostenrijk. De houding der nationaal-socialisten De leiders der Oostenrijksche nationaal- socialisten hebben hun aanhangers gesom meerd, zich van stemming te onthouden, zoolang in de voorwaarden, waaronder het plebisciet gehouden zal worden, geen wijzi ging is gebracht. Hieromtrent wordt op het oogenblik,onderhandeld. Zaterdagavond zul len de nazi-leiders mededeelen. of zij hun standpunt al dan niet handhaven. Omtrent de houding van Minister Sey Inquart verkeert men in het onzekere. Ver moedelijk wacht deze op instructies uit Bei lijn, waar momenteel de eene conferentie na de andere wordt gehouden omtrent de houding, welke Duitschland aannemen zal t.a.v. het plebisciet. Verwacht wordt, dat te Berlijn heden definitieve beslissingen den genomen. Oostenrijksche reservisten opgeroepen Tot handhaving van de orde Bondskanselier Schuschnigg ,hee« alle ongehuwde reservisten van de lichting 1915, die minstens tien maanden gediend heb ben, onder de wapens geroepen. Deze maatregel dient ter verzekering van orde tijdens de volksstemming. De reser visten moeten zich onverwijld melden. Optochten verboden De Weensche politie heeft een speciaal verbod van optochten afgekondigd. Gemeenteraad van Rotterdam VAN HOGENDORPSPLEIN WORDT GEREORGANISEERD Overheidsbemoeiing met den kappers-vrije tijd In de schaduwen van morgen Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp" ligt thans voor de werf van de Ned. Scheepsbouw- Maatschappij te Amsterdam ^geheel gereed om binnen enkele dagen met den tech- nischeü proeftocht opj de Noordzee een aanvang te maken Duitsch ultimatum aan Oostenrijk? Troepenbewegingen aan de grens Spoorwegverbindingen verbroken Volgens in Britsche militaire krin gen verkregen aanwijzingen, heeft Hitier vannacht besloten eenige de tachementen stormtroepen te mobili- seeren om deze naar de Oostenrijk sche grens te zenden, teneinde den loop der gebeurtenissen gade te slaan. Volgens dezelfde inlichtingen zijn de spoorwegverbindingen tusschen Oostenrijk en Duitschland ten noor den van Salzburg verbroken, en vin den in dit gebied troepenbewegingen plaats. Men verwacht, dat deze toestand aanleiding zal geven tot overleg tus schen Parijs en Londen. Naar vernomen wordt zou de Duit sche regeering den Oostenrijkschen Bondskanselier een soort ultimatum gesteld hebben met den eisch de volks stemming te verdagen, welke oe- schouwd wordt als in strijd met de overeenkomst van Berchtesgaden. Het gerucht, volgens hetwelk Duitch- land de grens naar Oostenrijk zou heb ben gesloten, is niet juist. Het vindt zyn oorsprong in het feit, dat de Duit sche grensposten versterkt zijn en dat de waakzaamheid verhoogd is. Voorts wordt nog vernomen, dat be halve licliing 1915 ook de vrijwillige militie door de Oostenrijksche regee ring is opgeroepen om de openbare or de te handhaven tijdens de volksstem ming. Een nader bericht van Stefani meldt omtrent den toestand aan de Duitsch- Oostenrijksche grens, dat deze aan Duitsche zijde gesloten is voor het klei ne grensverkeer. De Duitsche douane ambtenaren doen gewapend dienst. Rotterdam, 11 Maart. De schaduwen van morgen teekenden zich af, toen aan het slot van de Raadszitting de heer Nivard verzocht den brief van Gedep. Staten over de salarisherziening van het ge- neentepersoneel publiek te maken. Ook de afwijzing van verderen Regeerings teun voor de haven buiten het budgetaix /erband speelde, al werd dit punt niet geroerd, door veler gedachten. De publicatie werd toegezegd en de kwestie m de haventarieven zal ongetwijfeld, ook zónder open brief van Wethouder D u w aan Minister Steen be rghe ter sprake komen en wel ter plaatse waar zulks behoort. Het is typeerend, dat het College van B. W. in de financieele kwesties, waarbij groote moeilijkheden moeten worden over wonnen, zoo aarzelend voor den dag komen zoo weinig zelfwerkzaamheid aan den dag ggen. Men moet ieder de eer geven, die hem toe komt er. dat Wethouder Brautigam den Technischen Dienst stimuleert tot flimken arbeid, zoodat we, mede door de financieele hulp van Rijk en Werkfonds, den laatsten tijd eel groote plannen voor stadsverbetering in den Raad krijgen, willen we gaarne met dankbaarheid vermelden, maar niet zoodra wordt het College gedwongen met de finan cieele werkelijkheid te rekenen of het hokt. Er zal nog gelegenheid zijn daar nader 'er te spreken, zoodat we ons voor ditmaal kunnen bepalen tot een van die voortvaren de objecten van stadsuitbreiding die zonder te groote financieele offers kunnen worden uitgevoerd: de verbetering van het Van Ho- gendorpsplein en de doorbraak Coolsingel Blaak. De oplossing van dit vraagstuk is daarom vooral knap omdat de voorgestelde grondver- koop het dubbel voordeel heeft geld in het laatje te brengen en tegelijk een betere stedebouwkundige oplossing mogelijk te maken. De instemming, die het plan dan ook den Raad ondervond was algemeen. Alleen de heer De Bruin bleek nog niet verzoend met het sluiten van de voetgan gerspassage bij Gerzon, welk modemagazijn als een hindernis dwars op de doorbraak CoolsingelBlaak ligt. Indien de Boymansstraat voor voetgangers wordt gereserveerd, zal het misschien nog wat meevallen. Het is waar: was Gerzon er niet, dan zou men ter plaatse nog tot 'n ge heel andere verkeersoplossing kunnen zijn gekomen, maar de burgemeester zeide tegen over den heer Reuderink zeer terecht, dat al te breede verkeersbanen nog geen veilig ver keer garanderen. En bovendien zou een onbelemmerde door braak Coolsingel -Blaak de verkeers-nihilis ten tenslotte toch ook weer hebben gedreven tot het dichtplempen van Blaak en Oude Haven. Het denkbeeld door den heer Kleipool ge opperd, om de tegenwoordige „ondergrond- sche" op den Coolsingel (ieder Rotterdammer weet wat we daarmee bedoelen) te gebruiken als begin van een voetgangerstunnel door men ongehinderd de overzijde van den straks nog veel drukker wordenden boule vard zal kunnen bereiken, leek ons nog zoo kwaad niet. Wethouder Brautigam liet zich uit, dat hem hem niets kon scheten of het Caland- monument na de reorganisatie bij Naatje van den Dam werd opgeborgen, dat wil zeg gen: vernietigd. Dit zou wel zeer onbehoorlijk zijn tegen over oud-burgemeester 's Jacob, die het schonk. Is er voor dit monument geen schikte andere plaats te vinden? We noemen als voorbeeld maar de uiterste punt van „bult van de Jongh", waar het, afgezien de ruimtewerking, die we niet kunnen be- oordeelen, voor Caland zeer op z'n plaats zou staan. De Kappersdinsdag Het grootste deel van de Raadszitting is VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Tweede Kamer heeft de wet op de bedrijfsvergunningen aangenomen. Daarna is de interpellatie-Wijnkoop behandeld betreffende de erkenning van den Koning van Italië als Keizer van Ethiopië. In de Boerenleenbank te Weert is eert roofoverval geplegd, die echter mislukt is« De Rotterdamsche Gemeenteraad heeft de reorganisatieplannen inzake het Van Hogendorpsplein goedgekeurd en met 19. tegen 18 stemmen een „Kappers-Dinsdag" ingevoerd. Nederland op de Leipziger Messc. De President van de Fransche Repm bliek heeft aan Leon Blum opdracht ge* geven een kabinet te vormen. Woelige dagen in Dostenrijk. Incidenten; de hoofdstad en de Provincie. Franco herovert Belchite. De besprekingen tusschen Halifax en Von Ribbentrop te Londen. AMSTERDAM Nienwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS All» moderne comfort Echt Holl. huiselijkheid RESTAURANT Hedendugsche p „BAGATELLE" PASSAGE - DEN HAAG Het Restaurant met een bijzondei cachet. Cuisine parfaite, plats copieus, cave renommée. - Salons et salles de fêtea pour diners Intlmes. _PEREZ_ PERZISCHE TAPIJTEN '•-GRAVENHAGE. NOORDEINDE HOC Een echt Oostersch kleed geeft charme aan de omgeving heengegaan met een debat over den z.g. kap persdinsdag. De heer De Bruin bond daar in een scherp betoog den strijd tegen aan als tegen een van die bemoeizuchtige pogingen van de overheid om heel het leven in banden te slaan. Dat dit voorstel tot grootere werk loosheid kan leiden, indien de kappers hun reservebediende gaan opzeggen toonde de heer De Bruin overtuigend aan. De verdediging van den burgemeester was ongeveer deze: er is wel wat voor, er is ook wel wat tegen, laten we 't maar probeeren. Aangezien slechts 60 pCt. van de kappers zich bij een enquête die lang niet volledig was, ten gunste van de sluiting heeft uitge sproken, is dit stellig geen bewijs, dat de over groote meerderheid der vakgenooten naar een vasten sluitingsmiddag hunkert We nemen dan ook aan, dat de verorde ning, die door den steun van den heer, Keesen (R.K.) met 19 tegen 18 stemmen werd aangenomen door het hooger bestuur, niet zal worden goedgekeurd. HET BELEGGERSFRONT Voorbereiding van een boycot-actie Naar wij vernemen overweegt het be leggersfront een boycot-actie, gericht te gen gemeenten, waterschappen en an dere lichamen, welke binnen één jaar tot een tweede conversie van dezelfde leening zonden overgaan. Het front zou in dit geval besluiten gedurende vijf jaar niet in te teekenen op een nieuwo emissie van een dergelijk lichaam. Wanneer overeenstemming met parti culiere beleggers is bereikt kan een de finitief besluit te dezen opzichte ver wacht worden. De Ekster" aangekomen Midden dekker met kruissnelheid van 330 K.M. Veel sneller dan de Donglas Met het s.s. „Koenigstein" is het voor de K. L. M. bestemde Lockheed super electra toestel PH-APE „Ekster" te Rotterdam aan gekomen. Het is het eerste van een serie van drie vliegtuigen, binnenkort volgen de .Lepelaar" en de .Meeuw". De K.LAL-piloot Geysendorffer heeft het toestel van de fabriek te Burbank in Cali- fornië overgevlogen naar New-York, waar het per s.s. „Europa" van de Norddeutscho Lloyd naar Cherbourg is verscheept De „Ekster" werd hedenmorgen omstreeks acht uur in de takels van den drij vendon, bok „Lama" gehangen, waarna, onder toe zicht van K.L.M.-personeel, het vervoer naar Waalhaven geschiedde. Aan de Waalhaven, nabij de N.W.-hoek van het vliegveld, werd het toestel om kwart over tien op den wal gezet. Tijdens het vervoer over land zakte hefl toestel even in den drassigen bodem weg, maar een tractor bood uitkomst Om kwart over elf ving men aan het vliegtuig van de vet- en pleisterlaag te ontdoen. Daarna ging men meteen met mon tee ren verder. Het toestel, dat een zoogenaamde midden* dekker is, is geheel van dur-aluminium ver vaardigd en berekend op vervoer van tieiï passagiers en vier leden bemanning. Do kruissnelheid bedraagt 330 K.M. per uur, do maximum-sfielheid 360 K.M. per uur. De machine is voorzien van twee Wright-cyclo ne motoren, type F. 62, van ongeveer 875 P.K. elk. De vlucht van het toestel bedraagt 19,95 M.. de lengte is 13,4 M. de hoogte 3.49 M. Het toestel heeft een eigen gewicht van' 4390 K.G. en kan 2412 K.G. lading meevoe ren. Het totale gewicht bedraagt dus 6803 K.G. Een bijzonderheid is het intrekbare landingsgestel, dat in tegenstelling met dat van de Douglastoestellen naar achter in de motorgondel klapt Het grootste voordeel van deze machine is, dat zij veel sneller is dan de Donglas. Het ligt in de bedoeling deze machine op de binnenlandsche lijnen te exploiteeren cn eventueel op eenige korte buitenlandsche, o.a. naar Londen en Parijs, te laten Vliegen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1