Indische begrooting 1938 WOENSDAG a MAART "1938 DERDE BLAD PAG. o Tweede Kamer GEEN HARMONICA- POLITIEK Soc.-dem. cijfers, die niets om het lijf hebben Een groot, sterk en welvarend Indië Vergadering van 1 Maart 1938 Overzicht Minister Wel ter heeft nog een kleine twee en een half uur noodig gehad om zijn Vrij dagmiddag negonnau rode af te maken, llij elkaar heeft hij plus minus drie uren ge bruikt om zijn meening uiteen te zetten. Kort van stof is deze excellentie dus niet en of het niet iets korter gekund had na de zeer uitvoerige Memorie van Antwoord is een vraag, die zeker niet alleen bij ons zal zijn opgekomen. Misschien zelfs wel bij den minister in eigen persoon. Aan het slot van gijn rede merkte hij namelijk op, dat zijn uiteenzetting de Kamer niet van het begin tot het eind had kunnen boeien. Wie «lat constateert, kan daarin een richtlijn vindon Noor volgende gelegenheden. In het algemeen hebben we 's ministers betoog niet zonder instemming aangehoord. Zooais we zeiden: het was wat gerekt. En al is de minister geen redenaar, hij weet toch ook waar hij van het papier loskomt zijn meening vlot en soms niet zonder warm te uiteen to zetten. Dat hij de zaken van Indië kent. daaraan behoeft geen oogenblik te worden getwijfeld. Onbesuisde dingen be hoeft niemand van dezen minister te vree zen. We houden ons dan ook voorshands overtuigd, dat hij geen onverantwoorde offers aan abstracte theorieën aal brengen anaar met de practijk en haar mogelijkheden "ten volle rekening wenscht te houden. Vermoedelijk daaraan hebben we het ook te danken, dat de heer v. Poll, die de laatste jaren Dr Colijn placht dóór te zagen over de „imperiale zelfvoorziening", ditmaal zijn zware register daarover dicht hield en hoogstens even een dun, trillend vox huma- ina'tje er over opentrok. Bij de replieken kregen we zelfs een com- mcntaai op het begrip, waarvan hij sinds enkele jaren zijn knao bereden hobby ge maakt had. waardoor het bijna niet meer te Bierkannen was vergeleken bij de forscho taal, die er tot verleden jaar toe over ten beste is gegeven. We hebben tegen deze verandering gee- fcleel, dat 't in dezen tijd dolen op de dorre h elden der grauwe economische theorieën, al nf niet gelardeerd met min of meer betrouw bare statistische cijfiygroepeeringen, voor |de practische politiek van een land niet al te veel waarde heeft. Amerika en Frankrijk, om maar eens een 'tweetal te noemen, bewijzen dat en het smart ons allerminst, dat onze regeering, zich aan anderen spiegelend, het beleid [voert overeenkomstig den eigen aard onzer .volkshuishouding cn haar bijzondere plaats in het wereldverkeer. Een groot minnaar van cijfers en statis tieken scheen ook de minister niet. Dat on dervond met name Prof. v. Gclderen, van [wiens, voor een belangrijk deel op statis tische pijlers rustend economisch betoog, •weinig overbleef. Op den minister had het (vrijwel geenerlei indruk gemaakt. Intusschen beteekent dit weer niet, dat de [minister cijfers niet zou rekenen. Ter inleiding van zijn financieele beschou wing toch merkte hij reeds dadelijk op zulks met een beroep op de jongste gegevens 'dat voor het eerst na 7 jaar dc gewone <lienst met een klein overschot skiit van bij na 9 millioen Het merkwaardige is, d«t de snelle reactie yan de Indische huishouding op de veran derde conjunctuur, er toe geleid heeft. dat 'de vijf étappes, waarvan Dr Colijn vroeger sprak, tegelijk begonnen, terwijl sommige er van reeds geheel zijn afgeloopen. De be grooting is gesaneerd en de leeningspolitiek as op gezonder basis gekomen Het loopende jaar ziet er iets minder gunstig uit. Met genoegen hoorden we daarna van den Iminister de verklaring- dat niet. meer zal worden vervallen in de fout van het verle den. de fout van wat hij noemde: de harmo- jiicapoliliek. We zuilen niet opnieuw de uitgaven uit zetten in dezelfde mate als de inkomsten stiigen. Deze onjuiste politiek heeft bij .her- baling drastisch bezuinigen noodig gemaakt. Dat is uit sociaal en financieel oogpunt fu nest en daarom gaan we de methode van het vormen van reserves toepassen cn het maken van schulden voor improductieve doeleinden vermijden. We zullen dan in matiger, maar soliedcr 'tempo vooruitgaan, rekening houdend ook met een zwaren druk, dien de vaste Masten (pensioenen, salarissen, schuldaflossingen en rente) voor het Indische budget betec- kenen Dnze politiek van nivelleering brengt 'grooler \eiligheid. Over de schulddelging, al zijn wè daarmee 95 millioen achter en al vordert die thans 43 millioen. maakte de minister zich, blij kens zijn antwoord aan den heer Wagenaar geen al te groote zorgen. Verlaging van be lastingdruk moet voorgaan. Met het oog np allerlei onzekere factoren hechtte de minis ter ook niet zooveel aan de door dienzelfden afgevaardigde gevraagde cijferopstellingen. Met nadruk weersprak de minister de re deneering van Prof. v. Gelderen, die ook nu weer als goed sociaal-democraat de bekende valsche tegenstelling had opgeworpen tus schnn uitgaven voor defensie en voor andere doeleinden Wat zou Indië zonder verzeker de rust. evde en veiligheid? De heer v. Gelderen had voorts het ver wijt te incasseeren. dat zijn opstelling van Indischp en Nederlandsche uitgaven voor welvaartsdoeleinclen, van onjuiste maatsta ven uitging cn dus... niets om het lijf had. Het was kras gezegd. En dat tegen een hoog geleerde! Echter ook zonder cijfers is het beleid der Regeering gericht np versterking van 't financieel budget en van de volkshuishou ding. Een oude- huismoederlijke en huisvader lijke doelstelling. Eenvoudig en juist. Het politieke deel van 's ministers rede nam langer tijd in beslag. Hij ziet de inlandsche beweging ons nade ren, nu zij heeft leeren inzien- dat verande ring achteruitgang zou beteekenen. De heer Rost van Tonningen met zijn ras senhaat en geringschatting van andere ras sen, heef'i daaraan niets begrepen. Deze N. S.B.-er werd duchtig gekasteid over zijn door en door onbehoorliiken uitval tegen den heer Hart, een zeer gewaardeerd medewerker van den minister, al is hij van Joodschen huize. Jood zijn schijnt in de oogen van hen, die zich aan onchristelijke en heidensclie menschheids- en rasbeschouwingen te bui ten gaan, iets verschrikkelijks te zijn. De tactiek der communisten, die de leuze: In lië los van Holland, tijdelijk hebben op geborgen, had de minister door. Hij ver trouwt hen evenmin alsstatistische cijfers. Ook met de fabel van de politieke knech ting van Indië rekende de minister af. Dc heer v. Gelderen had ook op dit punt on juiste voorstellingen gegeven, verklaarde hij Verleden jaar is slechts oo vier (chinee- sche bladen, die actie voerden voor den boy cot van Japan) van de 440 Tndische bladen en tijdschriften de persbreidel toegepast. Do exorbitante rechten worden gehandhaafd zoolang zulks onvermijdelijk is. Ook het Di- goelkamp zal in stand blijven, zoolang de omstandigheden dit noodig maken. In het verband maakte de bewindsman enkele opmerkingen aan 't adres van den heer Effendi. De minister noemde hem en kele malen Roestam, totdat de Voorzitter opmerkte: deze afgevaardigde staat hier be kend als Effendi. De minister gaf als ver klaring van zijn spreken, dat naar Maleisch spraakgebruik Roestam een naam is, maar Effendie slechts beteekent: de heer. Roestam Effendi is dus eigenlijk: de heer Roestam. Dit intermezzo verwekte niet geringe vroo lijkheid. What is in a name! In 't vervolg van zijn rede zette de minis ter uiteen, dat Indië in 25 jaar een politieke ontwikkeling heeft doorgemaakt in een tem- ipo en tot een hoogte als nergens elders te vinden is. Indië's autonomie is van groo- ten omvang. Binnen zekere staatsrechterlij ke grenzen beschikt het geheel en al over dc verzorging van eigen huis. De overheer- schingslegende waaraan communisten cn soc.-dem. zich nog wel eens schuldig maken moet er uit- riep de minister met grootcn nadruk uit. De koloniale verhouding tus- schen Nederland en Indië is sinds 1926 geli quideerd. De minister van Koloniën is aller minst een super-gouverneur-generaal, Jie maar aan de touwtjes heeft te trekken. De politieke ontwikkeling van een land en een volk moet echter langs lijnen van gelei delijk gaan en ook mopten de krachten be schikbaar zijn om allerlei bestuursposten over te nemen Dit laatste is in Indië waar de groote mas sa meer verlangt naar een sober en rustig bestaan dan naar de geweldige dingen, die tnen hun vanuit het westen wil opdringen, nog lang niet het geval. Daarom Is er a le reden om den ontwikkelingsgang voorlooplg Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw- baar geneesmiddel ter bestrijding van HARDNEKKIGE HOEST. BRONCHITIS KLEINE FLACON 1.1GROOTE FLACON 11.90 maar eens af fe wachten en zeker zou de zgn. rondetafel-conferentie, waar over den dominionstatus voor Indië gesproken zou moeten worden technisch en materieel tot groote teleurstelling leiden. 7ooils gezegd kan ons werk in Indic den toets eenpr redelijke critiek glansrijk door staan en ook de vergelijking met het bestuur in andere koloniale gebieden. Dat is zoo ge worden, omdat onze koloniale politiek het welzijn van Indië beoogt, mede door samen werking, waar die mogelijk is. Veel is op dit gebied reeds gedaan. En we gaan er mee voort. Dc minister is daarop ook bedacht. Maar vergeet niet, zoo merkte hij op, dat als go spreekt van kapilaalsinvcstatie, ge tevens bedenken moet, dat Indië behoefte heeft aan goedkoope artikelen. Dat maakt de samenwerking niet gemak kelijker. Echter zal onderzocht, wat ge beuren kan, plaatselijk door een Nederland sche commissie in Indië en omgekeerd door een Indische bevoegde deputatie in Neder land. De Minister wees de beschouwingen van professor v. Gelderen over het losmaken van de munteenheid t.usschen Nederland en In die, als te simplistisch, af. Het is pen diepingrijpend probleem, waar mee het kapitaal voor en 't crediet van In dië ten nauwste samenhangen. Met de heroriëntatie van het economische leven in de Indische sfeer is niet alleen een begin gemaakt maar zij is reeds vrij ver ge- vorderrt. Er zijn T*>or de groote exportpro ducten restricties en ordeningen ingevoerd, die van groote beieekenis zijn gebleken. De actie voor landbouwintensiveerhig wordt voorgezet. Kolonisatie is noodig- maar van de mogelijkheden make men zich geen oveidreven verwachtingen. Als we nu zaaien, mogen we tevreden zijn als over 25. 30 jaar vruchten zouden worden gezien. Wat geschied js en nog gedaan werdt voor de industrialisatie'der inlandsche klein-nij- verheid wordt door Prof. v. Gelderen te laag aangeslagen. Dit nieuwe verwijt besloot de reeks van terechtwijzende opmerkingen aan het adres van den soc.-dem. woordvoerder, die wel wat veel critiek had op allerlei, waaromtrent hij tot voor kort nog eon van de voornaamste adviseurs der Regeering was. De partijman had wel wat al te krach tig het hoofd opgestoken, al nemen we di rect aan. dat ook de heer v. Gelderen alles voelt voor de leuze: En groot, sterk en wel varend Indië, waarmede de minister zijn rede besloot. Hij wil haar najagen in het vertrouwen op Gods onmisbare hulp, die on zen arbeid moet zegenen en doen slagen. Met de replieken werd een begin gemaakt. Ze leverden tot nu toe niets nieuws op eo wordeu vandaag voortgezet. Verslag De Tweede Kamer zette de behandeling- ran de tndische Begrooting voort. Minister Wel ter. zijn rede vervolgend, zegt achtereenvolgens de ter sprake gebrachte on derwerpen betreffende de financieele en de economische nolltiek te zullen behandelen. Wat dc financieel* politiék betreft, wijst *nr, erop, dat de schuldaflossingen op normale wó'.e In 19.17 hebben plaats gehad, dat de fiscale lasten voor de minst draagkrachtlgen zijn ver licht en dat de kosten ad f 35 millioen bij de conversie van bUna een milliard ineens zijn vol-; daan op den gewonen dienst, terwijl daarnevens een overschot van neg*n millioen gulden la ver kregen. Dit stemt tot groote voldoening, voor al ook wanneer men vergelijkingen met anderejj koloniale mogendheden treft. Voor pensioenen was In de laatste twee J; ren 10 m.Uioen meer noodig, voor de salartssi 13 millioen. voor uitgaven wegen prü'sst jgingi 9 millioen. voor aflossingen van leenlfigen millioen en voor militaire doeleinden 13 ftii Koen meer noodig. Op de begrooting voor 1938 Is 13 millioen bezuinigd. Spr. hoopt, dat Ingrijpende bezuinigingsjaren als In de periodes 1922/'24 en 1934/'36 niet meer behoeven t— wijst erop. dat Spr. v--rhougt zich erover, dat de heer Roestam Effendi de Leuze „Indonesië' los van Holland heeft prtls gegeven en hij hoopt, dat deze afgevaardigde nu voortaan ook weder van N'ederlandsch-Indië, geschaft. In bepaalde gevallen is dit middel )g ncx dig. Over de petitie Soetardjo valt :egd. geen nieuws meer te "vértellen. Ook Spr. Is voorstander van bevordering der zelfstandigheid, doch men moet wel bedenken dat Ned-Indië nog geenszins Hip is voor volledig inheemsch bestuur De aan de rechtshoogeschóol. stichting van Mr. Foclt, op geleide Inlanders z(Jn over het algemeen nog te jong. De school bestaat nu 15 Jaar. de opleiding duurt fi Jaar, zoodat slechts een gedeelte nog nauwelijks den middelbaren leeftijd kan hebben. De jongste Grondwetsherziening ichünt het Spr., thans Speciale wetgeving als bedoeld door den heei Joekes. kan voorlooplg achterwege blijven. Wat de economische aangelegenheden betreft de economische samenwerking geschiedt op de beste wijze, zonder do-ut-des-polltiek. Vele hebben de belangen van de Nederlandsche In dustrie. en dus ook die van de daarin werkzame arbeiders, zeer bevorderd. De regeering doet wat mogelijk is om de Indische markt weder tot verdere ontwikkeling te brengen. De uitbreiding van de economische samen werking heeft ln de laatste Jaren reeds een grooter. omvang gekregen. Bfl het overleg wordt het bedrijfsleven zooveel mogelijk betrokken. Het nieuwe leven ontwaakt weer i Instellen dooi de munt-situatle betreft, in oogenschouw mot dat Nederland cn Ned.-Indië eenheid vormen Voor een eenheid in Indië kan daart bestaan, ook al wegens de t Het probleem den landbouwer te helpen nar den benoodigden grond hangt in Indië voora met de bevloeiing samen. Bevordering van de kolonisatie naar de buitengewesten beschouwt de regeering als een maatregel van primatren aard, doch zö eischt een tUdperk van tenminste een gene ratie. Men mag eerst na 35 Jaren eenlg Bucoes biervan verwachten, maar dan ls het tevens een succes van blövenden aard. Ge- makkelük is dit middel niet. daar de Javaan sterk gehecht ls aan zijn grond. i de rao loesteren.' doch moet dan wel bedenken nensch wikt. maar God beschikt, hen is er reeds veel gedaan op dit ge- irvan Spr. eenige voorbeelden geeft. De :al erkennen, dat de De regeering moedigt de industrialisatie i vaar zft kan. Spr. hoopt, dat de Kamer oekomst van Ned.-Indië •ei'historisch'oordeelt en dat zfl te weinig ihet oog op de toekomst he^ft gericht. Spr. acht zlJn critiek op het beleid van mr Hart niet weerlegd. Tegen Joodsche overheor- sching zal de N.S.B. met alle kracht blijven strijden. De heer EFFENDI (comm.) betoogt, dat zün tegenstanders de veranderde houding der com munisten die de leuze ..Indië los van Holland" hebben laten MMÉf Voor een welslag» isschen Nederland e Indië als geliiki het"in Indië is het noodig, dat De heer "VAN GELPEREN (s.d.) waarschuwt t klem heeft betoogd, dat d< met 10% moesten worden verhoogd, doch verhoogln; bevorderd. Een van de urgente on verpen is de eleetrlficatie van Java. half zes wordt de vergadering verdaagd. Jef Last verlaat de communistische partij De bekende schrijver Jef Last ver zoekt ons mede te deelen. dat hij naar aanleiding van de nieuwe .processen in Sovjet Rusland en in verhand met den onvoldoenden Russischen steun aan de Snaansche republiek zijn lidmaatschap van de communistische partij Nederland heeft opgezegd. WORDT HAARLEM ZEEHAVEN? Groote plannen van het Gemeentebestuur Een motorschip hopt van stapel Bij de Haarlemsche Scheepsbouw maatschappij is gistermiddag met goed gevolg te water gelaten een in opdracht van het Engelsche Bovrll-Concern ge bouwd motorschip, bestemd voor het vervoer van bevroren vleesch in Ar- genlinië. Het Is voor het eerst sedert langen tijd. dat te Haarlem weer een voor het buiten land bestemd schip gebouwd wordt en het Haarlemsche gemeentebestuur gaf dan ook blijk van zijn belangstelling door de aanwe zigheid van den wethouder van financiën cn voor de bedrijven, den heer E. van der Wall. den chef van de afdeeling Openbare Werken, den heer II Meeusen. en don directeur der gemeentehavenwerken- den heer A. van Driel, terwijl tevens bij de tewaterlating aanwezig waren de heer C A. G. van der Boom, inspecteur van de Scheepvaart, en de heer Walker, direc teur der Bovril-fabrieken te Londen. Namens het gemeentebestuur van Haar lem sprak de heer Van d e r W a 11 zijn vreugde er over uit, dat te Haarlem weder om een door het buitenland bestemd schip van stapel liep. en hij sprak de hoon uit. dat dit een begin 7.o.u zijn van nog grootsdher gebeurtenissen op dit gebied. Grootsche plannen? Naar aanleiding van deze opmerking heb ben wij met den heer van der Wall een onderhoud gehad over de plannen val gemeente Haarlem om na te gaan, welke mogelijkheden Haarlem biedt als zeehaven voor kleine schepen. Het Haarlemsche gemeentebestuur blijkt op dit gebied zeer actief te zijn en verschil lende instanties zijn reeds bezig met een ondeiYOek. van welks resultaten binnenkort rapporten verwacht kunnen worden. Indien deze tot de positieve conclusies komen, wel ke men meent te mogen verwachten, zullen door het gemeentebestuur terstond de noo- dige stappen gedaan en de vereischte wer ken uitgevoerd worden om nieuwe bronnen van welvaart voor Haarlem te openen. Niet allen dat een gemakkelijk door zee schepen te bereiken haven nieuw vertier voor Haarlem zou beteekenen, ook zou men er een herleving van de Haarlemsche metaal industrie van mogen verwachten, zoowel wat den bouw van nieuwe schepen als wat het vestigen van reparatip-inrichtingen voor kleinere schepen betreft. Haarlem heeft een groot aantal zeer bekwame metaalarbeiders, waarvan helaas vplen werkloos zijn. Wat de mocelijkheid om Haarlem van het Nnordzeekananl uit te bereiken betreft, meent men thans reeds met zekerheid te kunnen zeggen, dat schepen tot 2000 ton in het huiten Spaarne zullen kunnen komen Het nieuwe ziikanaal C heeft een hefbrtig. waar desnoods no? gmotere. schepen onder door kunnen- terwijl het kanaal naar Spaarndam een diengane heeft van circa 5 meter De sluizen bü Snaamdam zijn 100 meter lang. 5 meter diep en 12 meter brppd en voorbij deze sluizen bevindt zich een wijde waterplas, de mooie Nel. die indien men tot overeenstemming zou komen met Vraagt inlichtingen Verzekering met recht op winstaandeel Over het tijd vak 1925-1936 kwam aan extra-bedrag van r 7.5 mihoen gulden goede! zekering Mij. „Utrecht" te Utrecht. Haarlemmerliede en mits voorzien van boeien en ducdalven, een zeer goede lig plaats kan bieden. Haarlem interesseert echter in de eersto plaats de verdere doorvaart van de sluizen bij Spaarndam naar het Noorderbuiten-» Suaarne, waar de eigenlijke haven zou moe ten komen. Reecis eenige jaren geleden heeft men daar een kademuur van verscheidene honderden meters lengte laten bouwen. Den langs dezen muur loopenden Spaarndammer •eg heeft de gemeente van het Ri.ik in be heer gekregen. Wanneer de plannen levens vatbaar blijken te zijn en Rijk en Provincie ook dit gedeelte, van het Buitenspaarne de gemeente in beheer en onderhoud willen geven, zal het Haarlemsche gemeentebe stuur niet aarzelen om de kade van de noo- dige outillage als rails, kranen en loodsen te voorzien en om het vaarwater op het peil te houden, dat noodig is voor schepen van circa 2000 ton. Nabij deze haven zijn uitge breide industrieterreinen beschikbaar. Bij de nog steeds voortgaande toeneming van de kustvaart met kleine motorschepen gelooft men in Haarlem, dat een deel van deze kustvaart gaarne gebruik van een Haarlemsche zeehaven zal maken, zonder dat daardoor andere Nederlandsche havens noemenswaardig zullen worden geschaad. UUAJEUUAU3 MAART 1 HILVERSUM 1 1ST5 en 415.5 M. AVRO-l Itr.en- dliiK. 8.00 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. 19.30 Het Omroeporkest en solist. 11.00 Knipcursus. 11.30 Het Om roeporkest. 12.30 Gram.muziek. 1.30 Piano ea vlooL 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Planovoor dracht. 3 00 Kniples. 3.45 Gram.muziek 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Orgelspel. w). 10.30 Discoi 11.0 11.40—12.00 Gram.muziek. HILVERSUM li. 301.5 M. S.000.15 KRO. 10.00 ACRV. 11.00 KRO. 3.0012.00 NCRV. 8.00 9.15 en 10.00 Grajn.muzlelc. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gram.muziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gram.muziek. 2.90 HandweTkuurtJo. 3.00 Planovoordracht. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram. muziek. 5.00 Handenarbeid voor de Jeugd. 6.30 Sollstenconcert 6.45 Enkratela-kwartler. 7.00 Berichten. 7.15 Voor postzegelverzame laars. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Beriohten. 8. 5 Bidstond voor het Gewas. 9.45 Orgelconcert (Om 9.55 Be richten ANP). 10.45 Gymnastiekles. 11.00— DROITWICH 1500 M. 12.05 Kwintet. 12.50 Ra- dlotooneel. 1.49 Kwintet 3.'5 Orkest. 5.40 Orkest 6.40 Boekenbespreklng. 7.00 Orgel. phonle-orkest 8.20 Variété. 9.40 koor. 9.50 Cembal BRUSSEL 323 e Opera „La Tosc 484 3L12.50 en 1.30 Orkest 6.35 Orkest. 8.20 Orkest 10 30 =trilkk\vartet. Prof. Dr. Willem Men gelberg schrijft: „Het Hammond-orgel is eer buitengewoon geperfectioneerd orgel-instrument een nieuw muziekinstru ment, hetwelk als Kerk-orgel en huis orgel, maar tevens als Gonoert-orgel de volmaaktheid heeft be reikt". HAMMOND ORGELS N.V„ Keizersgracht 684 Amsterdam v.o.v. De heer Drop heeft den Minister van So* ciale 7aken een aantal schriftelijke vragen gesteld, neerkomend op het verzoek mede te willen deelen of thans spoedig de vaststel ling van een vïrheterde positieregeling voor de inspecteurs en agenten der V.O.V. met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1937 kan worden tegemoet gezien. I I Er was maar één Woudewijker, die stijf de mond hield 'dichtgeklemd, als over 't geval werd gesproken. Dat was Kobus-de-koster. Noch ten nadeele noch ten voordeele had koster Kobus ook maar één woord gesproken. ,,'t Benne main zake nie" of „dat motte de mensche voor 'd'r aige wete", was zijn bescheid geweest, als naar zijn meening gevraagd werd. 't Waren zijn zaken niet. Dat vertelde hij zichzelf ook 'telkens. Wat ging het hem aan? Al wat Willy Verduynen betrof was voorbij. Als zijn jongen er nu ook maar zoo over dacht. Maar die 'dacht er anders over, die hield van het meesterskind, al wou hij het niet weten. Toen hij een jaar of zestien was had vader hem eens een vermaning toegediend. „Kobus", had vader ge zegd, „je mos nou derus zoo wais zain, nie meer achter die maid an te drave. Doch ie da ze jou mos? En al mos ze je, doch ie, da je d'r dan gelukkig mee wier? Jai mot een gewon maissie hebbe en niet een, die na 2oo'n hooge schol geloope hait". Kobus jr., anders ten opzichte van vader de onderdanig heid zelf, was toen opgestoven. Waar bemoeiden de men- schen zich mee! Moest [e maar dadelijk verliefd zijn* als je met een meisje bevriend was? Ja, zoo dachten ze er in Woudewijk over, maar in de stad hielden ze er andere begrippen op na. Daar vonden ze het heel gewoon, als een jongen vriendschap pelijk met een meisje omging. En verder, ze hoefden niet zoo neer te zien op Willy, omdat ze naar die school was gestuurd. Daar was ze niet minder om. In de stad gingen alle meisjes van Willy's stand het een of ander leeren. „Ze leere alles, behalleve het huissouwe", had vader schamper opgemerkt. Alsof daar zooveel aan te leeren was. Vroeger, toen moeder eens lang ziek was geweest, had vader zelf al dien tijd eten gekookt. Was hij dat vergeten? Waar had hij dat geleerd? „Nou, maar de meid houdt jou voor de gek, dat zait ieder een". had vader zich verweerd. „Er valt niets voor de gek te houden, het is tusschen ons gewone vriendschap" had Kobus geantwoord. Vader had gehoopt, dat het waar was. maar het niet kun nen gelooven. Vriendschap, gewone vriendschap tusschen een jongen en een meisje, wie had daar nou ooit van gehoord. Toch -als anderen de verhouding tusschen Willy en Kobus ter sprake brachten, had hij de uitdrukking overgenomen. „Vriendschap, mensche, anders niks. De jonge hait met z'n leere wel wat anders an z'n kop. Die denkt nog nie an vraie". Woudewijk was het gaan gelooven. Jongelui, die verliefd op elkaar waren, deden anders, vooral daar. Nooit was iemand de twee op een donkere avond samen tegengekomen. De plekjes, door minnende paartjes gezocht, schenen voor Willy en Kobus niet te bestaan. Geen van beiden was lid van de zang geworden: ze hadden er geen tijd voor heette het. Goed, dat kon waar zijn, maar als een uitvoering in de Kerst- vacantie viel, dan hadden ze toch wel tijd. Dan zou je ze daar toch samen verwacht hebben, was het niet om het kunst genot dan in elk geval om wat er op volgde; het thuisbren gen. Kobus evenwel kwam er nooit, Willy soms wel, maar dan in gezelschap van haar moeder. Nergens anders waren ze samen, dan in den trein en op weg daarheen. Nou, dat kon je geen „vraien" noemen, wel? En toch ondanks alles was Kobus Sr. de eenige, die er anders over dacht. Er was ook niemand die Kobus Jr. beter kende dan zijn vader. Keek de jongen zelf onder de maaltijden niet telkens naar het mees- tershuis? Zocht hij niet ieder oogenblik een reden om er binnen te komen? Stond zijn gezicht niet op storm, als Willy vriendinnen over had? Zoo er bij vader nog eenige twijfel had bestaan, dan was die wel verdwenen op de avond van de groote fuif na Willy's eind-examen. Kobus was daar ook bij genoodigd. maar had geweigerd, gezegd geen tijd te hebben. Geen tijd! Uit zijn zolderraam had hij gelegen, om te zien, wie er kwamen. De tuindeuren hadden open gestaan, zoodat hij de kamer in kon kijken, 't Was hem zeker te bar geworden, want op een ge geven oogenblik was hij de trap komen afstormen, had zijn fiets genomen en was weggebleven tot na het vertrek van den laatsten trein. Den volgenden dag had moeder de opmerking gemaakt, dat er zeker zooveel jongens als meisjes waren geweest, waarop Kobus had geantwoord: „natuurlijk, bij zoo'n ge legenheid vraag je de heele klas". Meteen had hij zich achter een krant verborgen net even te laat. om het zenuwachtig trekken van zijn mond te verbergen, 't Had vader pijn gedaan. Dat zijn jongen, een jongen, waarvan hij zooveel plezier be leefde, een dergelijk verdriet zou moeten dragen. De jongen moest toch voelen, dat het meesterskind niet meer bij hem paste. Hij zelf was zoo heel anders. Hij was zoo gewoon gebleven, ondanks het feit, dat hij nu al voor de klas stond., Dat was het eenige geweest, waarover vader wel eens zwa-, righeid had gehad; als de jongen maar niet te veel de hoogte ingaat. Zooiets kon toch, als hij met zulke geheel andere jon gens in aanraking kwam. 't Was niet gebeurd. Kobus scheert zich met die anderen maar weinig te hebben ingelaten. Vrien den had hij niet gekregen, naar het scheen: hij had er ten-» minste nooit een thuis gebracht. Toen moeder na zijn slagen! gevraagd had, hoe het nu moest, of hij de anderen een avond hier wou vragen of dat hij ze in de stad zou tracteeren. had hij geantwoord: „Dat hoeft geen van beiden. Als je buiten de stad woont raak je niet zoo eigen met de lui en dan ben je daar af". „Als je buiten de stad woont!" Net of Willy niet buiten de stad woonde. Maar Kobus was anders, degelijker. En dat zóó'n jongen nou zijn zinnen op een dergelijk meisje zetten moest. Toen vader Kobus hoorde, wat Willy worden zou, was er een schok door hem heen gegaan. Tandarts? Was het dan meester nou heelemaal in het hoofd geslagen? „Net goed", zei moeder de vrouw. As die jongen van ons dan soms nóg een oogie op d'r heb, dan weet ie. waar die an toe is. Hai ken dan zoo zoetjes an na een ander gaan Net goedl Maar het betrof Willy Verduynen! Het betrof de „klaine maid", die eenmaal zoo'n groote plaats had in genomen in koster Kobus' hartl I (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9