„Duitsche luchtmacht geen parade-wapen Nederland en de Volkenbond WOENSDAG 2 MAART 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 NV v.h. J. GILTAY s. ZN BOEKBINDERIJ RONDBLIK GOERINGS REDE Op den dag der luchtvaart heeft Adolf Hitler aan zijn ouden strijdmakker Hermann Goering, den huidigen rijksminister van luchtvaart, den maarschalkstaf uitgereikt, het hoogste eereteeken, hetwelk aan een soldaat kan ten deel vallen. Daarmee heeft de Führer tevens op symbolische manier wenschen te kennen geven, dat het juist Goering is geweest ,die zich voor de herle ving van de Duitsche militaire luchtvaart meer dan eenig ander heeft verdienstelijk gemaakt. Goering zelf heeft vervolgens in een feest rede in de eerezaal van zijn departement herinnerd aan dien eerste moeilijken tijd, toen de Duitsche piloten, onder allerlei mom, het luchtvaarthandwerk moesten leeren, be perkt in hun vrijheid als zij waren door de destijds nog steeds geldende bepalingen van het verdrag van Versailles. Wat de veld maarschalk daaromtrent verhaalde, heeft heden ten dage niets opzienbarends meer, het behoort reeds tot het historisch verleden, doch hij riep een groote traditie op, toen hij daarbij herinnerde aan het befaamde Richt hof en-eskader, waarmee hij-zelf de zware dagen van den wereldoorlog had doorstreden. Straffe woorden heeft de opperste chef van het Duitsche luchtwapen gesproken over corpsdiscipline en toewijding aan het vader land. Ondanks den ernst, waarmee hij te vens blijk gaf, den vrede te willen dienen, liet hij klanken hooren, welke op onbehaag lijke manier aan den geest van het voor- oorlogsche Pruisische militarisme herinner den. De woorden „eer" en „trots" en „schrik der vijanden" speelden in deze mi- nisterieele welsprekendheid een grooter rol, dan men wel zou wenschen. De Duitsche militair blijkt nog immer dezelfde, zeer eenzijdige helden-opvoeding te moeten ont vangen, die hem de oogen moet doen slui ten voor alle schrik ep ontzetting, ook voor alle andere menschelijke waarden dan deze eene: Dienst des vaderlands! Ook tot de Duitsche arbeiders richtte Goe ring het woord, tot hen die smeden aan het „zwaard der natie", anders gezegd, die regelmatig overwerk moeten verrichten, om de Duitsche luchtvloot en de overige be wapening in het huidige bijna koortsach tige tempo voort te zetten. Ook tot hen werd gesproken over de „eer", welke zij met hun arbeid inleggen. Wellicht zijn er nog onder hen die denken aan Ket woord dat men somtijds moet kiezen tusschen boter en ka- normen, en die het laatste artikel moeilijk te verteren achten. Er is in al deze eer-prediking nog immer hetzelfde gevaar, als er reeds vóór 1914 in school. Beter ware het, zoo men daarnaast het gebod der liefde de eereplaats verleende, welke het toekomt. Een eer, die zoo eenzijdig wordt gecultiveerd, dreigt buiten alle pro porties uit te groeien, en een ziektekiem te worden voor natie en wereld. Symptomen van deze ziekte ontwaart men reeds in de passage van Goerings rede, welke handelde over de tien millioen Duit- schers in het buitenland. Het luchtwapen moet volgens den nieuwen veldmaarschalk zich bereid houden, om deze passage uit 's Führers Rijksdagrede tot het uiterste waar te maken. Oostenrijk en Tsjechoslowa- kije mogen het zich voor gezegd houden! STALINS NIEUWE BLOEDPROCES Professor Levin een gifmenger Hij zou de „bekentenissen" hebben bewerkt Vandaag zal voor den oppersten krijgsraad te Moskou het nieuwe bloed-proces beginnen tegen Boecha- rin Rykoff en negentien andere be klaagden, die beschuldigd worden van spionnage, verraad en agitatie tegen Stalin. Bijzonder fel zijn de aanvallen, welke de sovjet-pers richt tegen Trotzki, den „man achter de schermen", die veilig in Mexico vertoeft. Onder de beklaagden bevindt zich ook de medicus professor Levin, directeur van de speciale kliniek van het Kremlin, die ervan wordt beschuldigd Maxim Gorki, wiens dood naar men tot 'nog toe aannam, een ge-» volg was van tuberculose, te hebben ver giftigd Levin zou de uitvinder zijn van een geheim preparaat, waarmede men personen van hun wilskracht kan berooven. De slachtoffers, die met dit preparaat be handeld worden, verliezen hun gezond oor deel en hun wilskracht en kunnen aldus ge bracht worden tot het afleggen van zelfbe schuldigingen, zooals men die steeds tijdens groote sovjet-processen heeft kunnen ver nemen. Levin is een vertrouwensman van Stalin en de Gepoe geweest, inzooverre hij vroeger een aantal „pijnlijke opdrachten" heeft uit gevoerd. Zoo wordt beweerd ,dat hij den vroegeren legercommissaris F r u n s e, wiens populariteit Stalin onaangenaam ge worden was, op bevel van den dictator „dood-geopereerd" heeft. Levin is ook de man, die het recept voor het geheime preparaat bezit, dat de aange klaagden van de Gepoe zoo murw maakt, dat zij alle gewenschte verklaringen af leggen. Thans komt ook Levin zelf tot de ontdek king. hoe gevaarlijk het is, in de schaduw var Stalin te leven en kennis te dragen van de duistere geheimen van het Kremlin. Mo gelijk zal thans zijn recept tot het verkrij gen van bekentenissen en zelfaanklachten pp hem- worden geprobeerd. Goering spreekt op den „dag der luchtvaart" „Als eenmaal het sein wordt gegeven GISTEREN, op den „dag der lucht vaart", heeft Adolf Hitler aan Hermann Goering in de rijkskanse larij te Berlijn officieel den Duitschen veldmaarschaix-staf overhandigd, waar na de nieuv/e veldmaarschalk in de eere zaal van het rijksluchtvaart-ministerie een rede gehouden heeft over de taak van de Duitsche luchtvloot. Sp.eker herimerde eraan, dat het pro gram der nation: al-socialisten inhield een sterk volksleger, waartoe ook een luchtvloot oodig was. De organisatie daarvan is aan vankelijk in het geheim geschied, omd.it Duitschland nog te zwak was, openlijk het vredesverdrag met voeten te treden. De pilo ten moesten hun uniform uitdoen, doch in nerlijk bleven zij soldaat. Op 15 Maart 1936, toen het leger weder van alle banden werd bevrijd, is Duitschland ook opnieuw een groote mogendheid geworden. Na de ineen storting van 1918, aldus Goering, heb ik aan mijn vrienden van het Richthofen-eska- der beloofd, alles te doen om dat eskader in eere» te herstellen. Welnu, ik heb mijn woord gehouden. Ons luchtwapen zal een waarborg zijn van den Duitschen vrede. Doch, wanneer een maal het sein tot het inzetten der luchtmacht zal worden gegeven, dan zal niets ter wereld in staat zijn, ons te weerhouden, er zonder eenig voorbehoud op los te slaan. Onze luchtmacht moet de schrik der vijanden worden. Hinderpalen zullen overwonnen worden. Behalve koenheid moet echter ook ge- eischt worden de hoogste prestatie bij de proefnemingen en de ontwikkeling, der in dustrie met al haar vertakkingen. Voor het Duitsche luchtwapen, waarvoor de beste menschen moeten worden opgeleid, is slechts het beste materiaal goed genoeg. Het onder zoek heeft slechts één doel: de waarde van het Duitsche luchtwapen steeds weer hooger op te voeren. Het luchtwapen moet er zich echter te al len tijde ook van bewust zijn, dat het een eenheid moet vormen met de beide andere Göring zusterwapens, die gelijke rechten hebben en even belangrijk zijn. In den hoogsten steun aan de zusterwapens moet het luchtwapen zijn hoogsten roem vinden. Bovendien moet een ieder er zich van bewust zijn, dat in dit nieuwe Duitsche luchtwapen geen parade- instrument voor den vrede is geschapen, maar het scherpste oorlogsinstrumenl. Toen de Führer in zijn rijksdagrede die fiere afrekening hield en het geweldige woord uitsprak, dat wij niet langer zouden dulden, dat tien millioen Duitsche volksge- nooten aan gene zijde van de grenzen onder drukt worden, toen wist gij, mannen van het luchtwapen, dat. gij, indien noodig, de taak hebt, voor dat woord van den Führer in te staan. Trotsch zijn we, omdat de Führer in zijn gedenkwaardige redevoering toen voor het geheele volk verklaard heeft, dat het vader land thans beschermd wordt door een schit terend luchtwapen, trotsch, wijl thans de Führer zelf het rechtstreeksche opperbevel over onze weermacht op zich genomen heeft. Die fierheid verplicht ons echter ook, te al len tijde bereid te zijn, om op te treden ter bescherming van het vaderland. Een ontembare strijdlust en de stralende zekerheid der overwinning doorgloeien ons wapen. Wanneer wij ook, als Duitschers en menschen hartstochtelijk den vrede wen schen, als mannen der luchtmacht zijn wij er op gebrand, den Führer onzen dank te too- nen en Führer en volk te bewijzen, dat het luchtwapen, ten spijt van alle tegenstanders, onoverwinnelijk is". Om de nieuwe Fransche arbeidscode Senaat wordt wat soepeler De Fransche senaat heeft het wetsont werp inzake de verzoening en arbitrage in arbeidsconflicten in tweede lezing aange nomen, nadat de senaatscommissies van handel en arbeid rapport over een nieuwen tekst hadden uitgebracht. Op uitnoodiging van minister-president Cjiautemps deeö de senaat ten aanzien aan de meer omstreden punten ernstige po gingen tot verzoening om een accoord met de kamer mogelijk te maken. Niettemin handhaafde de senaat zijn standpunt, wat betreft het uitsluiten van de land/bouwarbeiders van toepassing der wet. De senaat schrapte verder opnieuw arti kel Gbis over het verleenen van inzage in de boeken aan de scheidsrechters van beide partijen, doch laschte daarentegen in artikel 8 over de salarisveranderingen een deel van artikel 6bis in. Wat artikel 8 betreft, stemt de senaat er in toe, dat de eisch tot salarisherzieni.'ig ontvankelijk is, indien de wijziging van het officieele indexcijfer 5 procent bedraagt. Tot nog toe had de senaat deze wijziging op 10 procent gestteld. De senaat heeft deze nieuwe redactie van artikel 8 goedgekeurd met 194 tegen S2 stem men, waarbij Chautemps werd verzocht deszen tekst voor de Kamer te verdedigen. Als Hitier naar Italië gaat De vlootrevue bij Napels Aan de vlootsohouw, die ter gelegenheid van het bezoek van H i 11 e r voor Napels zal worden gehouden, zal. naar de bladen melden, voor den eersten keer bijna de ge heele vloot deelnemen, met inbegrip van de beide groote gemoderniseerde slagschepen van 25.000 ton „Cavour" en „Guido Cesare en meer dan SO duikbooten. De „Giornale d'Italia" schrijft: „De Euro- peesche politiek moet voortaan rekening houden met de hechtheid van de as Rome Berlijn. De ItaliaanschDuitsche as is voorne mens haar bijdrage te leveren tot den her opbouw van Europa en daarom zijn de beide eensgezinde staten bereid tot verzoening met andere staten. Zij stellen slechts tot voorwaarde, dat die samenwerking zal lei den tot duuj-zame regelingen". Het nationaal-socialisme in de Vereen. Staten De officieele verklaring der Duitsche re geering, waarhij het Duitsche staatsburgers verboden wordt zich aan te sluiten bij Ame- rikaansche nationaal-socialistische organi saities, heeft in de Vereenigde Staten slechts matige bevrediging gewekt. De tekst, dien de Duitsche ambassade heeft medegedeeld, wordt grondig bestu deerd, want hij doelt slechts op „Duitsche Staatsburgers" en men vraagt zich af, of Hitier de Amerikaansche bonden, gevormd door genaturaliseerde Duitschers zal blijven steunen. Men hoopt intusschen, dat de stap van gisteren de eerste schrede zal zijn op den weg naar verbetering der Duitsch-Ameri- kaansche betrekkingen. Het Britsche bezit van Gibraltar Een oficieele tegenspraak De minister van binnenlandsche zaken van Franco deelt mede, dat de verklaringen, die generaal Gueipo de Llano zou heb ben afgelegd over de Britsche heerschappij over Gibraltar, pure verzinsels zijn. Ook de minister van buitenlandsche zaken heeft in een mededeeling aan den vertegenwoordiger van Franco bij de Britsche regeering deze uitlatingen tegengesproken. Tenslotte heb ben de te Algeciras wonende Engelschen aan hun regeering een telegram gezonden, waar in zij vaststellen, dat Quci po de Llano de bedoelde uitlatingen nopit gedaan heeft. Witter dan wit worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL DE POLITIEKE TOESTAND IN OOSTENRIJK Vaderlandsche Front gaat betoogingen houden Het „Neuigkei'ts Weltblatt" meldt, dat on der de leuze ..Met Schuschnigg voor Oosten rijk" vanaf Zondag a.s. in geheel Oostenrijk betoogingen van het Vaderlandsche Front zullen worden gehouden. Duizenden vergaderingen zullen worden belegd, tot zelfs in de kleinste plaatsjes. Als sprekers zullen optreden alle leden der re geering en van heit parlement, leiders van het Vaderlandsche Front enz. Donderdag zal de Rijksboerenraad bijeen komen. die die verdere houding van de boe ren zal bepalen. Naar de „Unfted Press" uit Weenen seint, heeft de minister voor opvoeding bevolen, dat de scholen in Graz onmiddellijk weer geopend moeten worden. Eenerzijds ziet men hierin een teeken, dat de toestand min der gespannen is, anderzijds wordt opge merkt, dat deze maatregel voornamelijk ge nomen is om de jeugd van de straat te houden. Inmiddels is minister Seyss Inquart aangekomen in Graz, tot het voeren van onderhandelingen met de vertegenwoordi gers van de nationale en nationaal-socialis tische oppositie. Roosevelts vlootbouwprogramma Een sociale wapenstilstand? De vlootcommissie van het Amerikaan sche huis van afgevaardigden, heeft een aanvang gemaakt met de behandeling van het ontwerp voor Roosevelt's vloot- bouwprogram, dat een milliard dollar zou kosten en dat, naar men verwacht, door het congres zal worden aangenomen. Dit programma zal de Vereenigde Staten een vloot geven, die een der grootste is uit de wereldgeschiedenis, al zal zij niet zoo groot zijn als de vloot, die Engeland voor nemens is te bouwen, hoewel zij een uit breiding beteebent van 47 oorlogsschepen, 42 hulpschepen, 950 vliegtuigen, waardoor de luchtmacht op 3000 machines gebracht wordt. Behalve drie slagschepen van 35000 ton heeft Amerika er twee op stapel en twee, die op de vlootbegrooting voor 1939 staan. Voorts zullen gebouwd worden twee vlieg tuigmoederschepen, 19 lichte kruisers, 23 torpedojagers, negen duikbooten. Verder zullen de uitgaven voorloopig tot het noodzakelijkste beperkt worden, naar het schijnt. Zoo meldt de correspondent te Washington van de „New York World Te legram", dat Roosevelt een „stillen wapen stilstand in de hervormingen heeft afge kondigd tot in November de verkiezingen voor het congres zijn gehouden". Bovendien zou Roosevelt van plan zijn geen verdere econo mische en sociale wetgevende maatregelen voor te stellen ge durende de loopende zitting van het congres. De correspondent meldt, dat Roosevelt nog steeds het voornemen heeft, een algemeene boodschap te richten tot het congres aan gaande de monopolies, doch deze zal voor loopig nog bestudeerd worden. De correspondent voegt er aan toe, dat de „wapenstilstand" noodzakelijk wordt ge maakt door verschillende politieke en eco nomische overwegingen. in de eerste plaats door den achteruitgang in de in- j dustrie. De Japanscli-Chineesche oorlog DE MILITAIRE TOESTAND IN CHINA Uiteenzetting van Minister Soegijama |~\E Japansche minister van oorlog, Soegijama, heeft in de begro tingscommissie van den Japanschen land dag, een uiteenzetting gegeven van den militairen toestand in China. In Sjansi, Honan en Sjantoeng ontwik kelt de toestand zich gunstig voor de Ja panners sedert die op 11 Februari j.l. het offensief hervat hebben. In het bezette ge bied heerschen weer orde en vrede. In Hopei en Honan hebben zich 30.000 bandieten, aldus de minister, overgegeven. Er zijn er nu nog 19.000 onder wie S000 communisten. De communistische troepen hebben zich in het bergland van Sjansi genesteld, doch zij maken slechts vijf procent van de Chi- neesche troepen uit. De minister betreurde het, dat zich te Shanghai nog incidenten voordoen, waarbij de internationale nederzetting en de Fran sche concessie als operatiebasis dienen. Het is het voornemen van T s j a n g K a i S j e k, den strijd lang voort te zetten. Tsjang zal wellicht voldoende menschen ter beschikking hebben, doch hij zal moeite hebben met het aanschaffen van oorlogs- voorraden. zoodat hij niet gemakkelijk een leger met groote gevechtskracht zal kun nen vormen. Hij rekent blijkbaar op bui tenlandsche inmenging, voert 'n guerilla en vermijdt regelmatige gevechten met de Japansche troepen. De regeering te Han- kau streeft naar reorganisatie van de lucht macht met hulp van buitenlandsche toe stellen. Met het oog op het vooruitzicht op langdurige vijandelijkheden moet, aldus S^oegijama, de apansche nationale mo bilisatie volledig voorbereid worden. De opmarsch in Sjansi Het kan niet lang meer duren, voordat de Japanners de volledige controle over de provincie Sjansi verkrijgen. De Chineesche troepen zijn in vollen af tocht en de Japansche colonnes doen in alle richtingen aanvallen op de terugtrek kende Chineezen. De Japansche colonne, welke Ling Sji heeft bezet, heeft zich vereenigd met de colonne, die Lin Fen heeft veroverd. Een andere Japansche afdeeling mar cheert snel naar het Zuiden langs de Gele Rivier in een poging, om duizenden Chi neesche soldaten, die van Hau Tsjau naar de provincie Sjensi vluchten, den terug tocht af te snijden. Matrozen-relletjeg in Sjanghai In een straat in de Fransche concessie te Shanghai, aan beide zijden begrensd door dansgelegenheden, zijn Italiaansche en Fransche matrozen slaags geraakt De twist betrof een Russisch danseresje: de vechtenden maakten gebruik van knup pels, flesschen en van hun vuisten. De Franschen waren in de meerderheid en na oen gevecht van 20 minuten zochten de Italianen een toevlucht in eenige dans- lokalen, waarvan de ijzeren hekken geslo ten werden. Toen verscheen de politie der concessie, dia de Italianen begeleidde naar de haven, waar zij zich inscheepten. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG DE POSITIE VAN GIBRALTAR In het Lagerhuis heeft een der de woorden, welke generaal Q a e i'p o de Llano geuit zou hebben intake het Brit sche bezit van Gibraltar, ter sprake ge bracht. Hij vroeg aan Chamberlain of de Britsche regeering dienaangaande reeds een vertoog tot de rechtsche autoriteiten gericht had en of zij zich voorstelde onver wijld maatregelen te nemen ter versterking van Gibraltar. Chamberlain verklaarde, dat hij een rapport betreffende de juistheid of onjuist heid der persberichten over deze kwes'ie zou afwachten. Na ontvangst van dit ver slag zal men nagaan, welke be teeken is aan de verklaringen van den generaal moet wur den toegekend. Kagawa en Japan In de Un. Presbyterian leest men dat Ka gawa tegenwoordig verre van populair is in Japan. Daar was een tijd, dat hij geëerd werd door zijn landgenooten. Zelfs hooggeplaatste regeeringspersonen luisterden naar zijn raad. Japan begon meer en meer belang te stellen in zijne beginselen voor het sociale leven van zijn eigen natie en hjj schaamde zich niet, te erkennen, dat die beginselen ontleend waren aan den Bijbel. Doch daarin is verandering gekomen in den laatsten tijd. Hij heeft zich beslist tegen den oorlog verklaard en nu is z\in populairiteit verdwenen en ziin weldadige invloed grooten- deels gebroken. De verkoop van zijn boeken is opgehouden en dat was de eenige bron zij ner inkomsten. Ziin veelzijdige arbeid lijdt er onder en zal wel gestaakt moeten worden, ten zij hem door anderen financiële steun ver leend wordt. Ziin oppositie tegen den oorlog heeft hem de ongunst der regeering op den hanls gehaald. Heel de schandelijke oorlog, die Japan tegen China voert, stuit hem tegen de borst en moet hii krachtens zijn Christen dom ten strengste veroordeelen. En zijn tegen zin tegen die groote ongerechtigheid, door zijn natie daarin bedreven, verbergt hij blijkbaar niet. Hij windt er geen doekjes om als 't daar- over gaat. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP ALG. BURGER-ZIEKENFONDS Opgericht April 1902 - Telefoon 117970 's-Gravenhage, L. Copes v. Cattenburgh 80 Afd. Ziektekostenverzekering Nieuwe wijze van verzekering tegen de kosten van ziekte, ziekenhuisverpleglng en operatie. Geheele particuliere behan deling met vrije keuze van artsen, apothekers, specialisten en ziekenhuizen. PROSPECTUS OP AANVRAGE. Vertegenwoordigers(sters) gevraagd. Eerste Kamer-camerd. De verhouding tot België: een lastige kwestie Het was de begrooting van Buiten landsche Zaken, met de behandeling waarvan gisteren door de Eerste Ka mer een aanvang werd gemaakt. Dit be- teekende. dat de internationale politiek bij herhaling op 't tapijt werd gebracht, het fraaie tapijt, waarop bij de bespre king van de Italiaansche erkenning over Abessinië zulk een vlek werd geworpen. Teekenend was het intusschen, dat reeds bij deze inleidende besprekingen van den eersten dag de meeste onderwerpen gegroe peerd werden om de vraag, welke houding Nederland in dezen ijd heeft in te nemen ten opzichte van den Voklenbond en in ver band daarmede ten opzichte van de zgn. collectieve veiligheid. Drie sprekers, tezamen vertegenwoordi gend de rechterzijde- hebben vanuit verschil lende hoeken van de zaal de begrooting van Buitenlands he Zaken onder de loupe ge nomen. Vanuit verschillende hoeken. De heer Briët (a.r.) sprak als gewoonlijk vanuit zijn bank. Deze bank is geplaatst schuin on der het balkon, waar de journalisten zich plegen oo te houden. Hoe dicht de heer Briët op deze wijze ook staat bij het couranten- dom, juist zijn plaats vergemakkelijkt het iuisteren vanaf den hooge niet. In het kiezen van het punt, vanwaaruit de heer Briët wil spreken, is hij uiteraard, even als ieder an der Kamerlid, geheel vrij. Maar misschien zou hij een „betere pers" hebben, als hij zich achter het spreekgestoelte plaatste. Hij zou dan tevens daadwerkelijk zijn ingenomen heid kunnen betuigen met de doeltreffende verlichting, die gisteren op den katheder voor het eerst brandde. De heer de SavorninLohman (c.h.) sprak ook vanaf zijn plaats, maar hem is nu eenmaal een zetel toegewezen, die althans voor de pers gunstiger is. De derde spreker, de heer van Lanschot (r.k.). was het tenslotte, die het lampje Od het spreekge stoelte in de praktijk ging beproeven. Of echter door hem op het vraagstuk van de in ternationale verhoudingen Op deze wijze nieuw licht werd geworpen, moet worden betwijfeld. Zoowel de heer Briët als de heer d e Savornin Lohman klaagden over de onzekerheid' waarin de regeering de volksvertegen woordiging laat ten aanzien van de ver houding van ons land tot den Volken bond en andere aangelegenheden. Ten aanzien van de buitenlandsche zaken in het nu eenmaal, ook in een parlementai ren staat, zóó gesteld, dat verschillende kwesties geregeld worden achter de scher men van de diplomatie. Slechts enkelen mogen hier den sluier'oplichten. En een goede volksvertegenwoordiging weet, dat 't moeilijk anders kan, wil men de onderhan delingen met andere staten niet belemme ren, of zelfs maar vertragen. En dit geldt ook de verhouding van ons land tot den Volkenbond. Te dien aanzien verkeeren we op het moment in een toestand van onzeker heid, omdat het onderling contact tusschen de regeeringen aan allerhande gedaantever wisselingen onderhevig is, gedaanverwisse- lingen, die zich vooreen belangrijk deel bui ten het apparaat van den Volkenbond om voltrekken. In een dergelijken toestand van wijzigingen is het niet steeds gemakkelijk, de positie te bepalen, die men als Regeering dient in te nemen. Allerhande factoren, niet alle bekend, zijn hierbij van invloed. En het valt te begrijpen, dat men daarbij niet elk moment in overleg kan treden met het par lement. Doch aan den anderen kant is het de plicht van het gouvernement, om juist in dergelijke belangrijke aangelegenheden voe ling te houden met hen, van wie de Grond wet zegt en van wie men mag aannemen- dat zij het geheele Nederlandsche volk ver tegenwoordigen. Met het oog daarop zijn de besprekingen bij de begrooting van Buiten landsche Zaken ook ditmaal van groote be- teekenis. De heer Briët heeft de discussies ge opend en daarbij de vraag besproken, hot* Nederland thans staat tegenover den Vol kenbond. Nagegaan werden door hem verschillende uitlatingen van den vorigen en den huidigen Minister van Buitenlandsche Zaken, alsmede van den Belgischen minister Spaak, volgens welke België troi^w blijft aan het pact vian den Volkenbond. Uit de uitlatingen van onze Regeering is daaromtrent niet algeheele zekerheid te verkrijgen. Met name geldt dit. aldus de heer Briët, artikel 16, het artikel* dat de sancties regelt. Hoe staan we tegen** over de bepalingen in dit artikel? De vraag rijst mede naar aanlei ding van het door Minister Colijn in een interview verklaarde, dat een zelfstan dig te nemen beslissing van Nederland zou afhangen van de omstandigheden waarom België aan artikel 16 wèl ge bonden zou zijn en Nederland niet, Het standpunt, door de Regeering teq dezen ingenomen, is niet geheel duidelijk eiï daarom zou de heer Briët gaarne antwoord hebben op de vraag, wat de Regeering ver* staat onder neutraliteit, waarop zij zicH thans weer baseert en dit vooral in verband met een mogelijken doortocht van vreemde! troepen en met het overvliegen door vreem- de vliegtuigen. De Volkenbond op den achtergrond Ook de heer De Savornin Lohmaiü heeft zich uitvoerig uitgelaten over den Vol kenbond en daarbij betoogd, dat hij de Vol- kenbondspolitiek van de Regeering geheel kan onderschrijven. Hij wil geen voorstel doen tot verlaten of doen opheffen van dep Volkenbond, doch men kan niet ontkennen* dat de Bond op den achtergrond is geraakt in het internationale leven. De wereld inte resseert zich thans veel meer voor de vraag, of 't. aan Engeland zal gelukken- een betere verhouding te scheppen tusschen Engeland en Frankrijk eenerzijds en Italië en Duitscli- -ani anderzijds. Intusschen is het ook vonfl den heer De Savornin Lohman de vraag, welk standpunt de Nederlandsche regeering inneemt In het overgangsstadium van het internationale politieke leven en of zij ee« nieuwe interpretatie wenscht van artikel 16 van het Volkenbondspact De eenig mogelijke politiek is volgens dezen spreker slechts een politiek van rustig afwachten en zich intusschen losmaken van te zware verplichtingen. Intusschen houdei men, in letterlijken zin, zijn kruit droog. i Tevens werd gisterenmiddag de Belgische kwestie aangeroerd. De heer Briët heeft daarbij herinnerd aan de interpellatie van den heen De Savornin Lohman. Al te zeer is de Ne derlandsche regeering inzake de verhouding tot Belgie aan wenschen, door het buiten land geuit, tegemoet gekomen. Ook de heer De Savornin Loh man heeft gisteren op dit punt zijn meening uitgesproken en o.m. opge merkt, dat het een onvergeeflijke fout zou zijn, wanneer de regeering in deze nationale zaak hel parlement voor een voldongen feit zou plaatsen, Stabiliteit ten deze is in het regeerings- beieid in hooge mate gewenscht en een tege moet komen aan de Belgische wenschen zou In ons land een storm van verontwaardi ging ontketenen. Herinnerd werd daarbij aan de stemming van Maart 1927, waarbij de Eerste Kamer het zgn. Belgisch verdrag verwierp. Het zou thans wel weer zoo kun nen gaan. De heer Briët heeft in zijn rede voorts geconstateerd, dat de houding ten aanzien van het gezantschap te Rome geheel ver- sahillend is van het standpunt, door de Re geering te voren ingenomen. Door de erken ning van den Koning vian Italië als Keizei» van Ethiopië, heeft ons land zich in een moeilijke positie geplaatst en in dit verband mag men zich afvragen, welke de houding van onze gedelegeerden in Genève zal zijn,- wanneer daar ook de vroegere Ethiopische afgevaardigden nog worden toegelaten. De heer Briët achtte ook de wijze, waarop in het beheer van ons gezantschap te Brus sel na het vertrek van onzen vorigen ge zant werd voorzien, niet geheel bevredigend- Voor onzen buitenlandschen handel heb ben we menschen noodig met activiteit* Wanneer het diplomatieke corps niet in staat is personen op te leveren, die ook op dit terrein voldoende geschiktheid bezitten- sla de regeering een anderen weg in en strekke bet gebied van de benoemingen wijder uit. Bijzondere vermelding verdient nog, dat' de heer De Savornin Lohman eeQ krachtig protest heeft doen hooren tegen do geloofsvervolgingen, welke in verschillende landen plaats hebben* Hij wees er op, dat deze vervolgingen ook gesohieden in landen, die lid zijn van den Volkenbond. Te denken valt hier met name aan Rusland, dat in Genève een groote rol speelt. Het schrijnende is, dat Litwinof zit ting heeft in den raad, welke belast is met de behartiging van de belangen van min derheden, PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE BELEVEN NIEUWE AVONTUREN Tevergeefs naar het lekkere hammetje daar vlak voor zijn neus happend, rende de hond voort. De carrier slingerde ge vaarlijk. vooral als ze een hoek omsloe gen, maar dat verhoogde de pret des te meer. Totdat Bruno, of Hektor, of hoe hij ook he eten mocht, een kat in het oog kreeg. Dat was een diersoort, "aar hij geweldig het land aan had en dus begon hij terstond de achtervolging. 84 Nu werd de toestand voor Jantje ep Pietje hachelijk. De kat rende stee is rechtuit, en de hond ijlde «r woest blaf fend achteraan. De carrier ra» kte lijn» de straatsteenen niet me«r zigzagde ïjselijk heen en weer of hupte een eind de hoogte in. Pietje en Jantje moeste.», om niet te vallen, de meest fantastische houdingen aannemen. Dat liep visü mis...,., (Wordt vervolgd)!

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2