Jlirowr CdJisrlK Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Het Parlement en zijn Taak N,V, Arnhemsche Hypotheekbank Voorjaarscampagne 1938 glbonmmeiitspnjë: Per kwartaal in Leiden en in p.aaisen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wckelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Mies bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/j ct. No. 6332 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 WOENSDAG 2 MAART 1938 18e Jaargang abfoertentitprijjttt: Van I tot 5 regelst»17 Elke regel meer0.22'/a Ingezonden Mededeeljngen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend0.10 PONTIER KARREMAN MAKELAARS IN ASSUR ANTI ËN ROTTERDAM behartigen de belangen van verzekerden Wat het niet en wat het wel moet zijn Politieke Dag van het Studentencorps der V. U. „N.D.D.D." Dr Beumer VANDAAG is te Ams'terdam in het Amstel-Hotel de politieke dag van het Studentencorps der Vrije Universiteit ge houden. In het kader van dezen dag heeft in de ochtendvergadering Mr. Dr. E. J- Beumer het woord gevoerd over: „H e t parlement en zijn taak". Referaat Dr Beumer In het parlement wordt een beginsel strijd gestreden aldus spr. De leden der volksvertegenwoordiging verdedigen beginselen van staatsbeleid. Men venvacht van hen 'n principieel optreden, 't Gaat niet om bepleiten van bepaalde belangen, maar om 't bereiken van'n harmonie van de tegen strijdige belangen op de basis van 'n bepaald beginsel. Van belangenvertegenwoordigers heeft men nooit veel pleizier be leefd. Belangen partijen beder ven den politie- ken strijd. Bo vendien zijn er reeds te veel partijen. Ten on rechte meenen velen, dat, wijl de wet het hun niet verbiedt, zij ook moreel be voegd zijn een nieuwe partij te stichten. En met zekere zelf verhef fing beroemen sommigen hun ner zich er op, dat zij van politiek geen .verstand hebben. Op principieelen grondslag moet het par lement zijn taak vervullen. Ter kenschet sing van die taak kan zeker niet worden gezegd, dat de volksvertegenwoordiging is de wetgevende macht. De leer van de scheiding der machten in wetgevende, uit voerende, rechterlijke, heeft wetenschappe lijk geen waarde en practisch weinig be lang. Er is een wetgeving „bij de wet", maar ook bij „algemeenen maatregel van bestuur". De kroon i£ bekleed met uitvoe rende macht, maar is ook wetgever en rechter. En ook de rechter is wetgever, zoo als b.v. met betrekking tot art. 1401 van het Burgerlijk Wetboek van Strafrecht dui delijk is gebleken. Bescherming van het volk Er is geen bezwaar tegen de omschrij ving van de volksvertegenwoordiging als een lichaam geroepen om tegenover den Souverein, die door zijn ambtenaren het land bestuurt, de rechten des volks te handhaven, het bestuur te controleeren en de voorgestelde maatregelen- te toetsen aan de wetten der eeuwige rechtvaardig heid en aan de belangen van geheel het volk. Dit is bescherming van het volk, in ruimer zin genomen. De klachten over het parlement, voorzoover 't peil daarvan betreft, zijn in 't algemeen genomen ongegrond. Wel kan men over iets anders klagen, n.l dat niet alle leden duidelijk voor oogen staat, waarin hun taak bestaat en op welke wijze zij die te vervullen hebben. Het budgetrecht Dit blijkt allereerst met betrekking tot het budgerecht. Het parlement heeft een recht van controle op de uitgaven, het recht van weigeren van uitgaven, dë feite lijke macht van vèrwerping der begrooting Met dit laatste zij men echter uiterst voor zichtig. Men kan tegen een bepaalden post stemmen tenzij deze een wettelijke basis heeft maar wordt de post niettemin aangenomen dan kan dit geen grond op leveren om tegen de begrooting te stem- Tegenover het weigeren, staat het ver langen van uitgaven. Dit opdringen en op drijven van uitgaven is principieel ver keerd De regeering vraagt, wat zij noodig acht ter vervulling van haar taak De Ka mer moet niet meer geven. Zij moet veel eer remmen. Zij moet het volk, d.w.z. de belastingbetalers, de groote èn dc kleine, beschermen. Men ziet echter wel eens het omgekeerde gebeuren. Men ziet wel leden, die hun eersten plicht verzaken en die hun best doen, de uitgaven op te schroeven, behalve de primaire, waarvan het bestaan van den Staat afhangt Belangrijk is de taak van het parlement met betrekking tot de wetgeving. Overpits ieder wordt geacht de wet te kennen, d.w.z. zich niet mag verontschuldigen op grond van onbekendheid met de wet ,is het rede lijk, dat het aantal wetten niet te groot, en 't aantal wijzigingen niet te talrijk zij. Hier over zijn Aristoteles, Cicero, Montesquieu, Couet, Fagueb Duquit, Deschanel, Lord Her- vart etc. het eens. Niettemin lijden wij aan een zekere wetshypestrophie en aan onrust in de wetgeving. De staat heeft maar een beperkte taak, dus is ook de taak van de wetgeving be perkt. Op wetgevend gebied dient het. niet tP gaan om kwantiteit, maar om kwaliteit. Door de „orateurs" wordt dc bemoeienis met wetsteksten jy$l als peuteren bestempeld. Wat vooral reden tot bezorgdheid geeft, is de toenemende neiging tot delegatie van wetgevende bevoegdheid op de Kroon of den Minister. Als reden wordt wel opgegeven de on bekwaamheid van het parlement. Met grond mag echter de vraag worden ce- steld, of niet veeleer moet worden ge sproken van onbekwaamheid van het departement. De praktijk, dezer delegatie is verminde ring der bevoegdheid van het parlement en anderzijds krijgt men den toestand, dat dc Minister, die vroeger deed, wat de koning wilde, nu doet, wat zijn ambtenaren willen Het moet hier niet worden: het parlement abdiceert; het departement usurpeert. Niet regeeren door moties Wat de volksvertegenwoordiging echter niet moet doen is: optreden als ware zij de .■egeering Zij heeft genoeg aan haar eigen taak. als zij die goed vervult. Zij probeere niet te regeeren door moties Zulk optreden heeft tegenover ministers, die z'ch van hun verantwoordelijkheid bewust zijn, geen suc ces cn verzwakt bovendien de beteekenis van het parlement. Het parlement geen rechter En eindelijk moet de volksvertegenwoor diging niet als rechter willen optreden. Z'j is hiertoe onbevoegd en ongeschikt. Bescher ming van het volk beteekent niet: pleiten voor de belangen van een adviseerend indi vidu. Artikel 8 der Grondwet heeft een poli tieke strekking. Het betreft de petities in technischen zin. In het bijzonder behoort de volksvertegenwoordiging niet te oordec- len over verzoeken tot verleenen van scha devergoeding, noch ook over verzoeken be treffende andere aangelegenheden' voor welker behandeling een behoorlijke rechts gang bestaat. Zelfbeperking zoo besloot spr. is ook voor een college een lofwaardige eigenschap. Met de haar van rechtswijze toekomende taak heeft de volksvertegenwoordiging ge noeg te doen. Zij trede niet daar buiten. Mr dr A. Baron Röell aangereden Lichtgewond in het ziekenhuis opgenomen Bij het oversteken van den rijweg op de Groote Markt te Haarlem is gister de commissaris van de Koningin in Noordiholland, mr. dr. A. baron Roëll aangereden door een wielrijder, waardoor hij licht werd gewond en in de Mariastichting ter observatie werd op genomen. De Commissaris sbond op de vluchtheuvel voor het stadhuis en was voornemens dit gebouw binnen te gaan. Juist op het oogen- blik, dat hij den rijweg overstak, sprong het verkeerslicht bij de Bartel Jorisstraat op groen, zoodat het verkeer uit die straat in beweging kwam. Nog voordat de heer Roëll de stoep voor het stadhuis bereikt had, werd hij aangereden door een fietser. Deze heeft nog tevergeefs getracht een botsing te voor komen. Zoowel de commissaris als de fietser viel. De heer Roëll werd liet stadhuis binnen gebracht. waar de gemeente-secretaris, mr. Th. A. Wesstra, onmiddellijk dr. Koot, ge neesheer van de Mariastichting, waarschuw de, die overbrenging naar het ziekenhuis, mede in verband met den hoogen leeftijd van den commissaris, gewenscht achtte. Door de aanrijding had de heer Roëll een paar lichte wonden gekregen. Een nader onderzoek om trent eventueel opgeloopen kneuzingen moest nog worden ingesteld. Waarschijnlijk zal de heer Roëll eenige dagen in de Mariasiichting moeten blijven. Wat den wielrijder betreft: deze is onmid dellijk na de aanrijding op zijn fiets gestapt en doorgereden, zonder zich verder om zijn slachtoffer te bekommeren. Hoewel de politie onmiddellijk een onderzoek instelde, heeft men dezen onbekende nog niet opgespoord Het a.s. regeeringsjubileum H.M. de Koningin wenscht geen standbeeld Uit de briefwisseling welke gevoerd is naar aanleiding van aanvragen van ver- eenigingen aan H.M. de Koningin, om een standbeeld van H. M. te mogen op richten ter gelegenheid van Haar a-s. re geeringsjubileum, moet worden afgeleid, dat het H. M. niet aangenaam zou zijn, wanneer bij Haar leven reeds standbeel den voor Haar zouden tot stand komen. In den afgeloopen nacht om één uur is op den provincialen weg St. Oedenrod Schijndel de 68-jarige landbouwer G. van der Boogaard, wonende in het gehucht Hei kant, door een autobus, welke met carnaval- vierders van Eindhoven naar Schijndel reed. gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer was op weg naar huis. De oorzaak van de aanrijding is nog niet bekend Het stoffelijk overschot is naar het St. Oda- g^sticht te St. Oedenrode overgebracht. TELEVISIE OP DE JAARBEURS Uitzending staat definitief vast Het staat sthans definitief .vast, dat op de komende Jaarbeurs 'té1 Utrecht, welke va-1 15 tot en met 24 Maart gehouden wordt, een tele visiedemonstratie zal gegeven worden door Philips. Er zal n het beneden gedeelte van de Jaarbeursgebouwen een kleine studio worden ingericht, waar een aantal programma's zullen worden verzorgd. De wagen met den zender wordt aan de Rijnkade opge steld. Deze vangt de beelden uit de studio op en geeft ze Joor naar een zaal op de vijfde verdieping, waaf telkens ca 100 personen de demon stratie zullen volgen. Dit zal de eerste maal zijn, dat in ons land televisie op grorte schaal ih het publiek plaats vindt! RADIOLAMPENFABRIEK GESLOTEN Driehonderd man personeel gedupeerd Twee der directeuren gearresteerd Aan 't personeel der Thermion Radio lampenfabrieken te Lent bij Nijmegen is gister het volgende schrijven gericht: „Wegens reorganisatie van het ge- heele bedrijf zullen de fabrieken en kantoren gesloten zijn tot 3 Maart a.s. De directie ziet zich in verband met deze reorganisatie genoodzaakt het ge- heele personeel op weekloon per 13 Maart te ontslaan. Voor degenen, met een maandsalaris geldt het ontslag per 1 April." Het ontslag omvat ongeveer 300 men- schen. De politie te Eist heeft naar men ons na der meldt, twee directeuren der Thermion Radiolampenfabrieken te Lent gister in hechtenis genomen, als verdacht van het plegen van fraude. Deze fraude zou in verband staan met de kortgeleden gesignaleerde diefstallen van radiotoestellen en -onderdeelen in de Betuw terzake waarvan de vorige week vier leden van het personeel zijn gearresteerd. Den directeuren was gelast een onderzoek te stellen naar de gepleegde diefstallen, doch zij schijnen het onderzoek niet in de hand te hebben gewerkt, waardoortegen hen verdenkingen rezen. De beide directeuren zijn naar Arnhem overgebracht om daar voor den officier van justitie te verschijnen. Chr. emigratie-centrale In de laatst gehouden bestuursvergadering van de Chr. Emigratie-Centrale zijn de functies als volgt verdeeld: A. Warn aar J.zn., azerswoude, voorzitter; M. M a r r a, Lioessens, tweede voorzitter; mr dr P. H. W. G. v. d. Helm, Pijnacker, penning meester; T. Cnossen, Amsterdam, eer ste secretaris; mr J. Sa athof, Den Haag, tweede secretaris. Het Bureau van de Chr. Emigratie-Gen- rale wordt gevestigd Dr Kuyperstr. 3. Den Haag, ten kantore van mr J. S a a t h o f. Uitvoerige besprekingen vonden plaats over de te voeren propaganda voor de or ganisatie en het oprichten van afdeelingen in de onderscheiden provincies. Met dankbaarheid mocht worden gecon stateerd de belangstelling, die zich aller wegen openbaart. Besproken werd ook de verhouding tot de officieele instanties. De mogelijkheden, die er in de verschillende immigratielanden bestaan werden nauw keurig overwogen en plannen in dezen op gesteld. Gisteren is de nieuwe havenmeester en directeur van het vliegveld Twente plech tig geïnstalleerdDe scheidende havenmeester, de heer H. E. F. Wolf (rechts) overhandigt aan den nieuwen directeur, den heer H. Mulder, het teeken zijner waardigheid, nl. de zilveren havenmeestersvlag, waarin verschillende wapens van Twente verwerkt zijn. Het proces tegen Ds Niemöller Veroordeeld tot zeven maanden vestingstraf BERLIJN, 2 Maart. In het proces- Niemöller is thans vonnis geveld. De pre dikant is veroordeeld tot zeven maan den vestingstraf. Fonteyn DeStadt-Schanke Leidschcplein 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER 90*ct I 1.15* TiÓ"" ELK DINER EBN TOPPRBSTAT1E „BAGATELLE" PASSAGE - OEN HAAG Het Restaurant met een bijzonder cachet Cuisine parfalte, plats copieus, cave renommée. Salons et aalles de fötes pour diners intimes. JUBILEUM A. FONTEYN Huldiging van „Door Plicht tot Recht" Tal van gelukwenschen en bloemstukken Onder buiLengewoon groote belangstelling heeft de heer A. Fonteyn, adj.-commies bij het Staatsbedrijf van de> P.T.T., voorzit ter van het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Chr. Prot. P.T.T., voorzitter van hei* hoofdbestuur van den Ned. Bond van Chr. Prot. P.T.T.-personeel „Door Plicht tot Recht" te 's-Gravenhage. gisteren zijn zil veren jubileum bij de Posterijen mogen vieren. Een schat van bloemstukken sier de woning van den jubilaris Daaronder wa ren er van het bondsbestuur van ,Door Plicht tot Recht", van het bestuur van het Chr. Nat. Vakver bond en van ver schillende afdee lingem van „Door Plicht tot Recht" Den Haag, Delft, Zwolle, enz Een honderdtal brieven en tele grammen mocht de jubilaris ont vangen. Niet al leen zondtin tal van afdeelingen van „Door Plicht tot Recht" een groet, maar er waren ook telegrafische gelukwenschen uit België, Frankrijk en Oostenrijk en van de Chr. Inter nationale van P.T.T.-personeel. waarvan de jubilaris sinds 1922 penningmeester is. Het Bondsbestuur van „Door Plicht tot' Recht" om' de Bondsraad van deze organi satie offreerden den jubileerenden voorzit ter een fraaie leeslamp als bewijs van me deleven op deeen dag, waaraan de Haag- sche afdeeling jegens haar oud-voorzitter een ets toevoegde. Onder hen die hun opwachting kwamen maken tem huize van den jubilaris zagen we een deputatie van het Bondsbestuur van „Door Plicht tot Récht", bestaande uit de heeren P. C. ten Haaf, A. Fe en J. C. T e r 1 o u w. reep. secr.. voorz. van den Bondsraad en penningm van den Bond. Voorts kwamen ook de directeur en de adjunct-directeur van het Postkantoo: te 's-Gravenhage den heer ontevn de hand drukken. Voorts waren er deputaties de afd. Leiden en Den Haag van den Bond. Ook zagen we Dr. C. Bouma, Geref pre dikant te 's-Gravenhage-Oost en het Raads lid. den heer D. B. Mich on, den heer H. S p o e 1 s tra. secr. van den Nc-d. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en een deputatie van het bestuur van de afd. Den Haag-Oost van het Ned. Werklieden verbond „Patrimonium", die destijds mede door den jubilaris in het leven geroepen werd. Het was den geheelen dag een gaan en komen ten huize van den heer Fonteyn, wiens feestdag door velen voor hem tot een onvergetelijken is gemaakt. WIELRIJDER MAAKT VERKEERDE MANOEUVRE Gisteravond is te H engelo (O.) een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan jarige wielrijder H. het slachtoffer is gewor den. Door een verkeerde manoeuvre reed H. met zijn fiets tegen een langs den weg stil- staanden wagen, waardoor hij het stuur kwijtraakte, juist op het oogenblik, dat een vrachtauto hem passeerde. Hij werd gegrepen en tegen den grond geslingerd, waardoor hij dermate verwond werd, dat hij eenige oogenbiikken later is overleden. WIJZIGING VAN DE TABAKSWET Eén kleinhandelsprijs voor eenzelfde fabrikaat Ontduiking van het cadeau-verbod wordt verijdeld Minister De Wilde heeft een voorstel tot wijziging der Tabakswet bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt, welke in de eer ste plaats voortvloeit uit de in de laatste jaren naar voren getreden wenschelijkheid de werking van het verbod van verkoop van tabaksfabrikaten beneden den kleinhandels prijs beter tot haar recht te doen komen: deze gelegenheid is tevens gebruik gemaakt eenige andere wijzigingen van zuiver techni schen aard in het wetsvoorstel op te nemen. In het wetsontwerp is een nieuwe alinea opgenomen welke het begrip „kleinhande laar" beter omschrijft. Tevens is een bepaling opgenomen welke -verbiedt aan eenzelfde ta baksfabrikaat meer dan één kleinhandelsprijs toe te kennen. Art. 3 is tot dusver dankbaar aangegrepen door fabrikanten en groothandelaar-, om hun waren beneden de op het tabakszegel ver melde kleinhandelsprijs te kunnen leveren. Voor het rookend publiek werd daardoor de aantrekkelijkheid vergroot tabaksfabrikaten rechtstreeks van den producent te betrekken. Hiertegen dient, naar de Minister meent, te worden opgetreden en wel door genoemd ar tikel 3 te laten vervallen. Het verbod tot het geven van cadeaux heeft velen vindingrijk gemaakt in het schep- van mogelijkheden om de wet te omzei len, waarbij men zich er op heeft toegelegd vooral het verband tusschen het afleveren tabaksfabrikaten en het verstrekken van geschenken te verbreken. Zoodoende is een verscheidenheid vai vallen geboren, waarbij het bedoelde verband inderdaad niet geacht kan worden aanwezig te zijn, zoodat, hoezeer tegen den geest het wetsartikel wordt gehandeld, daartegen niet kaïn worden opgetreden. De voorgestelde nieuwe redactie van art. 45, derde lid, beoogt thans ook die gevallen onder het wettelijk erbod te brengen, welke er wel degelijk onder behooren te vallen, doch die tot nu ongestraft moesten blijven. ALG. NED. CHR. AMBTENAARSBOND Tot voorzitter van den groepsraad „Be stuursambtenaren" van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond is benoemd de heer I.. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Eerste Kamer behandelt de begroo ting van Buitenlandsche Zaken. De Tweede Kamer behandelt de Indi sche Begrooting. De werkloosheid in Februari laat een daling van het percentage zien. Het studentencorps „N.D.D.D." heeft heden te Amsterdam een politieke dag gehouden. Bij het gemeentebestuur van Haarlem bestaan plannen tot het maken van een zeehaven. Twee directeuren van de Thermion Radiolampenfabriek te Lent zijn verdacht van fraude, gearresteerd. Vandaag begint te Moskou een nieuw monster-proces tegen Rykof, Levin _n negentien anderen. Goerings rede op den dag der Duitsche luchtvaart. Het Vaderlandsche Front bereidt in! heel Oostenrijk betoogingen voor. N.V. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK HEERENGRACHT 2U AMSTERDAM-C. 3V2% PANDBRIEVEN Serie R a 10O groot 1000.-, 500.- en 100.- Verkoop voor Holland N.V.JWENTOL" DEVENTER Verkrijgbaar: 3'/2 Pandbrieven 10I Hyp. Kapitaal beschikbaar tegen matige rente. De Directie: Mr S. J VAN ZIJST Mr J. P. VER STEE VEN Schuman, burgemeester van Jaarsveld, Lopik en Willige Langerak, terwijl tot secre taris werd verkozen de heer Jac. Bosch J z n.. ambtenaar ter secretarie te Zwolle. slai Wie zich heden abonneert op ons blad, ont vangt de tot 1 April a.s. verschijnende nummers gratis; ook het onovertroffen Zondagsblad, een weekblad op zichzelf. Zoowel wat prijs als inhoud betreft kan ons blad de vergelijking met elk voor vergelijking in aanmerking komend blad méér dan volstaan. Wie een abonné aanbrengt voor minstens één jaar, heeft recht op de bekende, «oo zeer in den smaak vallende premie den zwaren zilveren Lepel ADMINISTRATIE NIEUWE LEIDSCHE COURANT

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1