WEK DE GAL IN UW LEVER OP KRUSCHENSALTS DOUWE EGBERTS DINSDAG i MAART 1938 EERSTE BLAD PAG. a RONDBLIK WEER CRISIS IN FRANKRIJK? De interne spanningen in Frankrijk ne men opnieuw toe, terwijl naar men weet de meeningsverschillen omtrent het buiten- landsch beleid, na een zeer langdurig ka merdebat, nog maar nauwlijks bezworen zijn. Ditmaal zijn het weer de sociale vraag stukken, welke de noodige wrijving opleve ren. De inzet wordt gevormd door de nieu we code voor den arbeid, welke op initiatief van den premier Chautemps in elkander is gezet. De bedoeling daarbij wqs een statuut te vormen, waarin o.a. het vraagstuk van de loonen, van de arbeidscontracten, en van de werkstakingen, om slechts het allervoor naamste op te sommen, officieel geregeld werd. Eerst heeft men reeds moeilijkheden ge had over de zoogenaamde glijdende loon schaal, welke van uiterst linksche zijde hef tig werd voorgestaan. Deze zou moeten die nen om de niveauverschillen van den levens standaard voor de loontrekkers op te gen, in dier voege, dat bij een bepaalde stijging van de algeineene kosten van le vensonderhoud binnen een wettelijke termijn ook loonen en salarissen volgens een zekere evenredigheid zouden moeten volgen. V schillende economen waren van meening, dat zulk een wettelijk voorsohrift op ont wrichtende manier in het bedrijfsleven des lands zou ingrijpen, en dat men zou kunnen .spreken van een wedstrijd tussohen den boe- meltrein van de loonen met den sneltrein van de prijzen, met als gevolg een ineenstor ting van den socialen vooruitgang. Politiek gemanoeuvreer heeft tenslotte dit Sehibboleth weten te ontgaan, doch thans ziet men zich voor een nieuwe oneenigheid geplaatst. De kamer heeft besloten bij loon- conflicten werkgevers en werknemers hun .documenten aan de arbiters zullen moeten ter inzage verstrekken. Van werkgeverszijde ziet men daarin een aantasting van de rech ten der patroons en een eerste stap op het pad van het prijsgeven van het arbeidsge- heim. Men staat strak op 't standpunt baas te willen blijven in eigen huis en geen interne inmenging in zijn bedrijven te willen dul- de. Dit onderstreept men door te verklaren dat het tenslotte de verantwoordelijke lei ders der bedrijven zijn, die over den gang van hun zaken hebben te beslissen; niet de arbeiders, en evenmin neutrale tusschen- personen. In het huidig stadium is de Fransche ka mer volop het invloedsveld der volksfront combinatie; wat de senaat betreft, deze heeft voorshands nog een meer conservatieve sa menstelling, en schijnt daarvan gebruik te villen maken, om voet bij stuk te houden. Uit dit dreigende conflict kunnen merk waardige kabinetsmoeilijkheden voortsprui ten. Chautemps schijnt weinig neiging te hebben, voor de heeren uit het Luxembourg te capituleeren; bovendien zou men hem dan aanstonds in het Paleis Bourbon het leven zuur maken. Wordt er geen tusschenweg gevonden, dan zou er voor het kabinet wei nig anders over blijven, dan er het bijltje hij neer te leggen. Hoe Frankrijk echter eeïi nieuw kabinet zal vinden, dat als een briig al deze tegenstellingen zal kunnen samen vatten, is een vraag, die nog geen bevredi gende oplossing heeft gevonden. Men zou moeten rekenen op een nieuwe periode van laveeren en schipperen....^ Het nationaal-socialisme in de Vereen. Staten De Duitschers mogen niet meedoenl De Duitsche ambassade te Washington heeft bekend gemaakt, dat de rijksregeering haar in de Vereenigde Staten wonende on derdanen heeft bevolen, zich te onthouden van aansluiting bij Amerikaansche natio- naal-socialistische organisaties. Zij, die zich reeds bij dergelijke organisaties hebben aan gesloten moeten hun lidmaatschap direct opzeggen. In half-officieele kringen is men van mee ning, dat óez© bepalingen ten doel hebben de Duitschers ervan te weerhouden, deel te nemen aan de Amerikaansche politiek. Volgens officieels Duitsche bronnen zou den de maatregelen betrekking hebben op ongeveer een half millioen in de Vereenigde Staten wonend© Duitschers. Sabotage bij Britsche luchtmacht Hot Britsche ministerie van luchtvaart 'deelt officieel mede, dat op het Ringway- Vliegveld te Manchester aan twee vliegtui gen, welke hun eerste proefvlucht zouden maken, gebreken zijn ontdekt. Daar er reden is, aan te nemen, dat de schade opzettelijk aan de machines was toegebracht, wordt ei naar deze zaak aoor de politie een onder zoek ingesteld. Om Fr ankrijks nieuwe arbeidscode Dreigt er esn kabinetscrisis De Fransche Kamer heeft thans in twee de lezing 't wetsontwerp inzake de verzoe ning en arbitrage in arbeidsconflicten be sproken, De senaat heeft besloten, de wet niet van toepassing te doen zijn op land arbeiders, terwijl de Kamer heeft besloten landarbeiders alleen uit te sluiten, wanneer sprake is van familiebetrekking tusschen werkgever en werknemer. Ten aanzien van artikel 6bis, dat handeüt over het verleenen van inzage van de boeken aan de scheidsrechters van beide partijen in geval van verschil van meening, greep minister-president Chautemps in. En kele leden vroegen dit artikel, dat, zooals men weet, door den senaat is verworpen, te schrappen. Chautemps verklaarde dit niet te be grijpen. Volgens hem is er geen sprake van inzage in geheimen, doch alleen in de econo mische industrieele en commercieele boe ken. Hij drong erop aan, dat dit artikel ge handhaafd zal blijven, aangezien, hierdoor jlydende loonschaal voorkomen kan worden. De Kamer besloot vervolgens met 377 te gen 216 stemmen artikel 6bis te handhaven. De senaat heeft eveneens in tweede lezing het ontwerp inzake de verzoening en arbi trage behandeld, nadat de tekst, welke van de Kamer was terug gekomen, door de des betreffende commissie van den Senaat was behandeld. In de wandelgangen verluidde, dat de senaatscommissie enkele concessies zal doen doch haar houding ten aanzien van artikel 6bis wil handhaven. Moch het inderdaad tusschen Kamer en senaat tot een breuk komen inzake de nieuwe arbeidswetgeving, dan is de kans niet uitgesloten, dat er tevens een kabinetscrisis ontstaat! Een Geneefsche emigratie conferentie Nederlander treedt op als voorzitter De conferentie van deskundigen voor de internationale technische en financieele samenwerking op het gebied der emigratie van kolonisten, is in het gebouw van het internationale arbeidsbureau t© Genève dooi den heer Butler, directeur van dit bureau geopend. De algemeene debatten werden geopend met een redevoering van den Argentijnschen gezant in Bern, Ruiz Guinazu. Deze ver klaarde- dat Argentinië reeds te lijden heeft aan een te groot aanbod van industrieele arbeidskrachten, die voor lage loonen in de steden willen werken. Het opnemingsvermo gen van Argentinië is beperkt tot kolonis ten. Argentinië geeft de voorkeur aan kleine landbouwers als immigranten, die den wil en de bekwaamheid hebben zich te vestigen op nieuwen grond. De conferentie heeft met algemeene stem men den Nederlandschen vertegenwoordi ger, R. A. V er w e y, tot voorzitter gekozen. De „reorganisatie" van het Duitsche leger De Duitsche officieren, dié op den vierden Februari j.l, met pensioen gezonden zijn, hebben gisteren afscheid uit den actie van dienst genomen. Ter gelegenheid van de afscheidsplechtigheden, zoo mefldt het D. N. B., gaf men overal uiting aan de verknocht heid van de Duitsche weermacht aan den Führer en den nieuwen nationaal-socialisli- schen staat. De deeling van Palestina Samenstelling der nieuwe commissie In het Engelsóhe Lagerhuis heeft minis ter Ormsby Gore medegedeeld, dat de commissie voor de verdeeling van Palestina bestaan zal uit Sir John Woodhead, voorzitter, Sir AJison Russell en A. P DE SPIONNAGE IN DE VEREEN. STATEN Werkten de gearresteerden voor Duitschland Autoriteiten blijven op hun hoede De Duitschers Rumrich, Glaser en Johanna Hoffmann, die Zaterdag onder verdenking van spionnage gear resteerd zijn, zouden volgens de „New York Times" tot den Duitschen inlich tingendienst behooren. Na de eerste verklaringen van de be schuldigden zijn de autoriteiten geneigd, hen niet in staat te achten, lid van een goed georganiseerden inlichtingendienst te zijn. Men wil de poging van Rumrich, zich blanconpaspoorten te verschaffen, in ver band brengen met de zaak-Robinson. Een der gearresteerden wordt ervan beschuldigd reeds passen aan Duitsche spionnen in Rus land verschaft te hebben. Rumrich heeft medegedeeld, dat hij maan- delijks vijftig dollar kreeg voor de inlich tingen, die hij verschafte V e 11 e r 1 i, chef van de afdeeling New- York van het „Federal Bureau of Investiga tion", heeft- naar de „United Press" meldt, medegedeeld, dat de arrestatie van de drie Duitschers het resultaat is van een onder zoek van achttien maanden naar een orga nisatie. die haar vertakkingen had van het Panama-kanaal tot de Oostkust. Vetterli noemde de activiteit van de spionnen ech ter grootendeels „belachelijk amateurisme". Niettemin zijn de autoriteiten van mee ning, dat de arrestanten deel uitmaakten van een groote organisatie buiten Amerika daarom is de bewaking van de voor naamste sleutelpunten der verdediging zi erschurpt De werven van New-Jersey, waar twee kruisers op stapel staan, worden bijzonder streng bewaakt, terwijl ook op de werf van Brooklyn speciale voorzorgsmaatregelen zijn getroffen. Wate e 1 d. én U zult 's morgens „Kiplekker* uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal In de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U itopt. Uw organisme wordt vergiftigd U wordt humeui i loom. U 5 alles geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. De Japansch-Chineesche oorlog MILITAIRE TOESTAND CRITIEK IN SJANSI Lin Fen in Japansche handen De Chineesche regeering zendt ijlings luchtstrijdkrachten naar Sjansi, teneinde de Japansche troepen te bestoken, die thans oprukken naariLin Fen, op 70 mijl ten Zui den van Ling Sjin en die de stad uit het Oosten omsingelen. Tsjau Tsjen en Hoeng Toeng, ten Noorden van Lin Fen, zijn volgens de berichten reeds Japansche handen. Chineesche regeeringskringen geven toe, dat de militaire toestand in Sjansi kritiek is. Japansche berichten, die te Shanghai bin nenkomen, melden, dat de Japansche troe pen Lin Fen reeds hebben bezet. Hoewel de Japanners voorts beweren, dat de Chineesche defensie op den Zuidelijken sector van den Tientsin-Poe-kau-spoorweg iè ineengestort, schijnen de Japanners toch ten Noorden van Peng Poe nog steeds geen vor deringen ie maken. Van Chineesche zijde wordt verklaard, dat de Chineesche troepen op 't Sjantoeng-front den Japanschen opmarsch ten Westen van Tsining te Kia Tsing hebben tot staan ge bracht. De Chineezen melden ten slotte officieel, dat Ishoei, 90 mijlen ten Westen van Tsing Tao, na een hevigen Chineeschen tegenaan val is heroverd. Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Rheumatische pijn, spit, jicht etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende ahroer- organen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER OAG België en de erkenning van Abessinië Men wacht het juiste oogenblik al De Belgische minister-president Jan heeft aan een persmaaltijd te Brussel ver klaard „De kwestie van het hervatten van. nor male betrekkingen tusschen België en Italië is gesteld. Deze hervatting ligt in dsa wensch van het grootste deel der Belgische openbare opinie. In den loop der noohtans woelige geschiedenis van België is er nooit een conflict, noch zelfs een schijn vao, con flict, met Italië geweest. Ook daarom ziet de openbare opinie het handhaven van houdingen ten opzichte van Italië, zooals de huidige, ook ad is dat maar tijdelijk, met ontevreden blikken aan. Do opinie ziet verder het gevaar voor het verminderen ónzer handelsrelaties en wel op het oogenblik, dat in het belang der bevolking al het mogelijke moet gedaan worden, om handel en nijverheid te doen bloeien. Bovendien is het een feit, det, in geval van een Europeesch conflict, Beigië volgens de huidige situatie niet te Rome over het noodige gezag zou beschikken, om zijn stem te doen liooren en zijn rechten tc doen eerbiedigen. Daarom behoudt de Belgische regeering zich het recht voor in. verband met de Bel gisch-Italiaansohe betrekkingen afdoende maatregelen te treffen op het oogenblik, dat dit zal kunnen geschieden als een bijdrage tot d-e algemeene ontspanning". Volgens de laatste berichten is eenige ver betering ingetreden in den gezondheidstoe stand van generaal Pershing, den Am» rikaanschen opperbevelhebber tijdens den wereldoorlog. Het bewustzijn is terugge keerd en de nieren hebben hun functie der hervat. Pershing is lijdende aan een ernstige graad van rheumatiek. De Spaansche burgeroorlog HET BOMBARDEEREN VAN OPEN STEDEN Gevechten aan Jarama-front In- antwoord op een vraag nopens het bombardement van open steden in Spanje heeft Chamberlain in het Britsche lagerhuis geantwoord, dat Franco's geering had medegedeeld, dat de militairen zich hun vrijheid van handelen moesten voorbehouden, teneinde militaire objectie- te kunnen treffen, waar die zich ook bevinden. Een andere vraag beantwoordend, zeide Chamberlain, dat de rechten van belligereu- ten eerst dom zullen worden toegekend, als het controle-systeem en wel een verscherpt oontrole-systeem, aan de Spaansche grenzen te land en ter zee zal zijn hersteld. Wat de huidige grenscontrole betreft, deelde Chamberlain mede, dat aan de Fransche grens thans eenzelfde regime toe passing vindt als aan de Portugeesche. Van de fronten Havas meldt uit Madrid, dat de recht- schen aan het front van Jarama eenige over vallen ondernomen hebben, met het doel om de stellingen der regeerinstroepen heen te trekken en een flan kaan val te ontketenen. Deze pogingen mislukten. Evenzoo ging het bij Cuesta de la Reina, ten noorden van Aranjuez, waar overvallen op de voorhoede stellingen der regeeringstroepen mislukten. Moet Gibraltar weer Spaansch worden? De rechtsche generaal Q u e i p o d L1 a n o zou bij een parade te La Linea hebben verklaard: „De Britsche avontu riers en piraten hebben ons Gibraltar ont roofd, door een slechte regeering om te koopen en verraad en luiheid tot hun voor deel uit te buiten. Thans is Gibraltar een buit van piraten, maar dat zal gelukkig niet lang meer duren, want wij zullen Gi braltar spoedig in het moederland in lijven". De tegenspraak op dit „Un. Press"-be richt zal wel niet lang op zich laten wach ten! Benesj over oorlog of vrede „Wij willen zijn als Nederland ën België: onafhankelijk en vrij!" Een correspondent van de „Daily Herald' heeft een onderhoud gehad met Benesj den president van Tsjecho-Slowakije. In den loop van dit gesprek verklaarde Wat doet ge liever? DUUR WONEN I leven linn; huur bctnK... of GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch In 20 jnur het huil afbetalenT HOOGE HYPOTHEEKRENTE BET. het RENTEBEDBAG GEBRUIKEN ■chuld af te lonen! Vraagt een prospectus aan bjj de N.V. B 0 U W K A S „R 0 H Y P" SPUISTRAAT 219/221 - AMSTERDAM (C.) Hoofd-vertegenwoordlger voor Rotterdam en omgeving: J. J. KOOIJ, Bouwkundige te IJiisel- K mcut... ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI - 10 - 15 - 20 - 25 CT. PER »/2 ONS OUD-HOLL PIJPTABAK - SCHOUT 15 CT. - COOPVAERT 10 CT. P. */a ONS Dr Benesj o.m.: „Wij willen zijn als Neder land en België: onafhankelijk en vrij". Ik acht» aldus Benesj, een oorlog in Euro pa noch dreigend, noch onvermijdelijk Tsjecho Slowakije heeft bewezen, werkelijk te wensehen met Duitschland tot overeen stemming te komen. Het zet de politiek van samenwerking met W.-Europa, den Volken bond en de democratie voort en wenscht oprecht en vriendschappelijk samen te wer ken voor den vrede met al zijn naburen. Inmenging in binnenlandsche aangelegen heden moet echter achterwege blijven. Onverschillig wat er gebeurt, wij zullen onze parlementaire democratie niet laten varen". Op nadere vragen verklaarde Benesj ver volgens. dat West Europa sterk moet zijn en voort moet gaan belangstelling te toonen voor de kleine Euroeesche staten. Dan zul len de zaken geleidelijk beter worden. Wan neer West-Europa dit echter nalaat wie weet, wat er dan met Europa als geheel ge beuren zal. Tsjecho-Slowakije is geen enkele natie vijandig gezind en het wenscht ook niet gebruikt te worden als een instrument tegen welke natie ook. „Het Europeesche vredesprobleem", aldus Benesj verder, „mag niet verdeeld worden. Een overeenkomst tusschen de groote mo gendheden moet niet gelocaliseerd zijn, maar op geheel Europa worden toegepast. Men behoort niet In een richting vrede te stich ten om hem in andere richting weer prijs te geven. Men kan tegenwoordig niets loca- liseeren. GEMENGD NIEUWS Doodelijk schot te Doesburg Sprake van zelfmoord Het parket uit A r n b e m heeft te Does burg een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van het overlijden van de met een schotwond in het achterhoofd, in de slacht plaats van een woning aan de Ooi poortstraat gevonden vrouw van den slager B. Het is gebleken dat hier sprake is van zelfmoord. De slager B., die in hechtenis was genomen, is op vrije voeten gesteld. Auto in brand gevlogen Bestuurder om het leven gekomen Op den rijksstraatweg te RillandBath ter hoogte van den spoorwegovergang, is gis teravond tegen kwart over zeven een perso nenauto met een vaart van zeventig kilome ter tegen een onverlicht langs den weg staande vrachtauto gereden. Onmiddellijk na de botsing vloog de auto in brand. De bestuurder, de heer S. Franken uit Bergen-op Zoom wist zich niet meer uit den wagen te bevrijden en kwam om het leven. Eenige omwonenden, die op het geluid van de botsing kVvamen toesnellen, hebben nog getracht met behulp van zand de vlam men te dooven, doch men is hierin niet ge slaagd. De aanrijding was zoo hevig, dat de auto ruim vijf meter terugschoot Het stoffe lijk overschot van het slachtoffer, dat later geheel verkoold uit den wagen werd gehaald is naar het lijkenhuisje van het Groene Kruis te Rilland Bath overgebracht Een bordje voor Prinses Beatrix Aangeboden door Leidsche vrouwelijke studenten Gister arriveerde ten paleize Soestdijk per auto, waarop de corpsvlag wapperde, het uit vijf leden bestaande bestuur van de vereeni- ging van vrouwelijke studenten te Leiden, van welke vereeniging Prinses Juliana ge durende haar Leidsche studentenjaren lid is geweest De praeses van het corps, m e j. Meyer, bood een bordje aan, geschenk van de Leid sche vrouwelijke studenten aan Prinses Bea trix. Het bordje, van blauw aardewerk, ont worpen door het corpslid mej. Exalto. draagt de afbeelding van een ooievaar, omgeven door oranje-appelen, alsmede het monogram der vereeniging en is vervaardigd door do N.V. Brouwer's aardewerk te Leiderdorp. Namens het Prinselijk gezin heeft freule de Braauw, hofdame van H.K.H. Prinses Juliana het geschenk in dank aanvaard. DOOR EEN LIFT GETROFFEN Zaterdagmiddag bevond zich de 64-j'arigo koopman L. B. in een meubelfabriek aart de Eerste Spoorstraat te Groningen om hout te koopen. Hij stond juist onder de en toen deze neerviel, doordat de staal draden knapten, werd hij getroffen. Hij liep een schedelbasisfractuur en eert gecompliceerde beenbreuk op. Hij werd in; zorgwekkenden toestand naar het R.K< ziekenhuis vervoerd, waar hij in den loop van den avond is overleden. VEERTIG JAAR EEN WEG ONDERHOUDEN Heden zal de heer Sander Wandel te Nieu- werkerk, als kantonnier werkzaam bij den Provinvialen Waterstlaat in Zeeland, die ge durende veertig jaar den weg Zierikzee Z ij p e heeft onderhouden, met pensioen gaan. Gedurende honderd jaren is deze weg door een familie onderhouden, n.l. door den grootvader en den vader van den tegenwoor- digen functionaris, welke eerste bij den aan leg van den weg, in 1838, mede heeft ge werkt. TRAGISCH STERFGEVAL Tijdens de carnavalsfeesten te Roer mond heeft zioh een tragisch sterfgeval voorgedaan. Mevr. wed. L. Peeters sloeg vanaf het balcon van haar woning in de Hamstraat het voorbijtrekken van een optocht gade. Onder de leden van den „Raod van Elf" bevond zioh ook haar zoon. Plotseling werd mevr. P. onwel, zakte in elkaar en overleed eenige oogenblikken later. Zuiver wit papier Daérom maakt een Jongbloed's „dundruk"-zakbijbel zoo'n prettigen indruk. Vraagt Uw boekhandelaar eens ft A. jaMijtn resultaat van groote ervaring 0643 D S'spl"- 2.50 Vraagt Uw kerkboekhandelaar fjj[j^^iljg^^^jB^JBDjjenkens-x^derSpie^e^ (33 Later, ouder wordend, had ze moeders vroomheid als innig en oprecht leeren kennen; ze had er naar verlangd ook zoo volkomen kind des Heeren te mogen worden, zoo in alles dicht bij God te mogen leven. Maar toen ze in deze laatste maanden was gaan begrijpen, dat het in hoofdzaak moeders angst voor afdwaling was, die haar de studie had willen verbieden, toen was verzet in haar uitgebroken, verzet minder tegen moeder dan tegen wat oor zaak was van moeders houding. Stug was ze aan moeders zorgende liefde voorbijgegaan, had zich aangesloten bij vader, nauwelijks achtend de nieuwe wonde, die ze hierdoor moeder sloeg. Vader moest zich verweren tegen de Woudewijkers, die „student-worden" voor een meesterskind „bar" vonden, die voor den aard van haar studie woorden als „griezelig, schan dalig, misselijk" gebruikten en die, waar het meesterskind een meisje was, de heele zaak goddeloos noemden. De Woude wijkers deden vader voelen, dat hij de meeste jaren van hun centen gegeten had en het daarom hoogst ongepast was, van zijn kind te willen maken, wat geen der hunne geworden was. Vader wist hen best te antwoorden, o ja, vader kon zelfs van zich afbijten, maar met dat bijten, deed hij. zichzelf het meest pijn. Hij had al die jaren met iedereen in vrede geleefd, mee ningsverschillen van beteekenis waren er nooit geweest en dan nu overal tegenstand te ondervinden, wel, dat moest hem hard vallen. Nee, hij toonde niet, hoe de houding der buiten staanders hem griefde, maar Willy kende haar vader vol doende, om te weten, hoe hij zich voelen moest. Ze bewon derde hem vooral hierom, dat hij haar studie te verdedigen wist op een manier, die ze zelf nooit zou hebben gevonden. En het was toch een studie, die niet zijn volle goedkeuring wegdroeg. Bij wijze van compensatie begon ze daarom tegen ieder met wie ze in aanraking kwam te vertellen, dat zij haar zin tot studeeren doorgedreven had, dat ze zich doodongeluk kig zou hebben gevoeld, als deze haar liefste wensch haar was geweigerd. Ze hoopte op deze wijze de last van Woude- wijks ongenoegen op eigen schouders te hebben geladen en was daarin beter geslaagd, dan ze wist. Veel erger dan het onaangename buiten, was het drukkende binnen, 't Moest vader zwaar zijn moeders misnoegen te zien. zwaarder nog dan het haarzelve was. Zij telde de weken, de dagen ten slotte, die ze nog thuis zou moeten doorbrengen, zij zou in andere omgeving zijn, in andere omgeving en onder andere menschen zich ontheven voelen van den druk. maar hij bleef die dragen. Zou het nu thuis net zoo doorgaan, nu ze weg was? Zou het nooit meer prettig en vroolijk kunnen worden? Zouden vader en moeder zoo naast elkaar blijven voortleven? Zou die mooie eenheid van vroeger voor altijd kapot zijn? Zou zij, Willy, dan toch misschien verkeerd hebben gehandeld? Haar woord, dat ze niet dan met moeders volle instemming zou gaan studeeren had ze niet gehouden. Dat kwelde haar vaak. Dat bedierf haar beste oogenblikken. Moeder had er op gezinspeeld bij het laatste ernstige ge sprek. Wanneer was dat? Gisteravond! Ja, gisteravond pas, al leek het jaren geleden. Dat gesprek hoe dicht had het Willy teruggevoerd tot moeders hart. Onder tranen had ze beloofd, niet te vergeten, wat ze geleerd had in haar ouderhuis, het bidden, het Bijbel lezen nooit te verzuimen. En toen moeder waarschuwen wou voor klippen, die ze zelf nauwelijks kende, maar die Willy al lang geleerd had te ontzeilen, had ze haar moeder in de armen gesloten of zij de moeder was in plaats van het kind en ze had gesust: „Stil maar moedertje, stil maar, ik weet wel, dat er veel leelijks is in het leven en veel slechts, maar ik zal bij al wat ik doe en zeg aan u denken, dan blijf ik zeker in het goede spoor. Mijn daden en woorden zullen zóó zijn, dat u ze zou mogen zien en hooren". „God ziet en hoort je, mijn kind", was moeders antwoord geweest. „Aan Hèm moet je denken, dat is vdn meer belang". „Ja, ja", had ze toen gezegd, moeilijk de oude zich verhef fende afkeer smorend. „God is voor jullie de stok achter de deur", had eens een meisje op het gym gezegd. De stok achter de deur! Oneerbiedig, ja, maar onwaar? De stok achter de deur, die moeders hart van angst vervulde die haar in een huis had gebracht, waar ze liever niet wezen wou. Altijd maar die angst, dat je zonde deed! Altijd maar dit te moeten, dat te mogen Nee, nee, zoo was het niet. Als je God liefhad, deed je graag, wat Hij van je eischte. Willy wist niet. of ze inde- daad God liefhad, maar het verkeerde zou ze nalaten, daar van kon moeder zeker zijn. Ze zóu dagelijks de Bijbel lezen, ze zóu haar knieën blijven buigen, ze zou haar moeder toonen, dat die angst overdreven was geweest, dat je in de wereld kon leven, zonder van de wereld te zijn. Haar ouders zouden vreugde van haar beleven. De steun zou ze zijn van hun, ouderdom, met elkaar zouden ze een gelukkig leven krijgen;, de eenheid, die nu verbroken was, zou zij herstellen, o ja, beslist, 't Mocht niet blijven 2ooals het nu was. 'tZou zoo niet blijven. Onbewust had ze over het leven harer ouders de schaduw gebracht, bewust zou ze die verdrijven, ja, dat zou ze. Willy's gebed was dien avond meer een beloven dan een vragen. Ja, toch vroeg ze. Ze vroeg voor haar ouders een lang, een heel lang leven, opdat ze vele jaren zouden kunnen genieten van al het goede, dat zij hun geven wou. En in Woudewijk bad er een ouderpaar om bewaring, om zegen voor hun kind. In Woudewijk was er een moeder, wie de slaap van de oogen week, omdat haar kind het groote leven was ingegaan. HOOFDSTUK XX Woudewijk hield te veel van meester Verduynen om lang verstoord te blijven over zijn daad. Natuurlijk, het bleef een dwaze geschiedenis, dat zoo'h meisje voor tandarts studeerde, maar de kinderen waren nu eenmaal tegenwoordig huil ouders de baas. Had „de maid" niet zelf gezegd, dat ze haar zin had doorgedreven? Best te begrijpen, dat de juffrouw zoo chagrijnig keek. Het ouwe mensch had wat anders van haar dochter gehoopt, dat was bekend genoeg. Dat meester het zoo voor die „snotaap" opnam, nou ja, de man was vader en het bloed kruipt waar het niet gaan kan, dus zand er over. Erg genoeg, dat de ouwe stumpers zooiets van d'r eenige moesten beleven en eigenlijk dom, dat ze er den meester hard over gevallen waren. (Wordt vervolgd)]

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2