kdëOD Protestanten in Oost-Brabant en Noord-Limburg M.-uAG 28 FEBRUARI 1938 DERDE BLAD PAG. 9 Nijpend gebrek aan Chr. Scholen Alleen de volhouders zullen het winnen HET dagblad voor Helmond e.o. „De Zuid - Wil lems-Vaart" geeft een be langwekkend overzicht over de (R.K.) Mis sie onder de Bataks (het Zendingsterrein, wiaar de bekende Mommensen zoo zegenrijk heeft gewerkt en dat met 300.000 Christenen terecht de trots is der Protestantsche Zen ding). Het is voor ons. Zendings vrienden, van groot belang van dit R.K. werk kennis te nemen. Het volgende is aan het derde artikel CZ.W.V. 23 dezer; ontleend: We hebben in die vijf jaren al op 35 plaatsjes een schooltje geopend, maar dan schieten er nog een 80 plaatsen over, waar een veertig tot tachtig huisgezin nen trouw aan het leren zijn, om zich voor te bereiden tot het H. Doopsel, maar waar we met de beste wil van de wereld geen schooltje kunnen oprichten voor onze kinderen, omdat... de financiën dat volstrekt niet toelaten. Ik zei al: subsidie van het Gouverne ment is in deze tijden niet te verwach ten. de Zending heeft op bijna alle voor name punten een reeds van vroeger ge subsidieerd schooltje, vandaar moet de Missie en de Missie alleen, hiaar eigen schooltje houwen, onderhouden en het salaris der onderwijzers betalen. En als dat per schooltje op een f 400 per jaar komt wat voor 35 schooltjes dus al op f 14.000 komt. dan begrijpt men vol komen. dat door de Missie geen nieuwe schooltjes kunnen geopend worden. Dat heeft dit zeer droeve gevolg, dat we op die andere 80 plaatsen onze Katho lieke kinderen moeten sturen naar Protestantse schooltjes. Dat is heel hard en hopeloos voor de toekomst. Maar geld gebrek dwingt het Missiebestuur tot zulk een harde maatregel. Daarom ook is het helaas, dat honderden Bataks, die tot ons Heilig Geloof zouden komen, nu er van teruggehouden worden, want ze weten, dat hun kinderen dan tóch op een Protestants schooltje moeten onderwe gen worden en daar ófwel zich Protestant laten onderrichten, ófwel om hun Katho liek Geloof, zich allerlei hatelijkheden moeten laten welgevallen. Nog dezer dagen ontving ik bericht van onze Missionarissen, die met grote droefheid meldden, dat een bijstatie van 200 catechumenen geheel verlopen was, omdater voor hun kinderen geen Katholiek schooltje was. Od een andere bijstatie was het aantal van 40 huisge zinnen gedaald tot 6, omdater voor hun kinderen geen Katholiek schooltje was. Katholiek Nederland, dat zolang reeds de heerlijke zegeningen van de gelijkstel ling geniet, dat zogoed als alle katho lieke kinderen op katholieke scholen heeft, kunt gij 't aanzien, dat duizenden katholieke kinderen, der Bataks door de nood gedwongen naar Protestantse schooltjes moeten gaan, dat zij daar hei grootste gevaar lopen hun jong katholiek leven totaal te verliezen, dat een rijk bloeiende Missie, die in enkele jaren vele duizenden leden gemakkelijk kan aan werven voor onze H. Kerk. door geldge brek de jeugd ten dele moet verwaar lozen en overlaten aan Protestantse scho P. AURELIUS, Kapucijn Regulier Missie-overste Helmond, Kapuciinenklooster JAPANLAKKEN, STAND» VEBVEN. MOFFELLAKKEN. EMULS1EVEBVEN SYNTHETISCHE ADTO- EN INDUSTRIELAKKEN, KBAS- VASTE MOFFELLAKKEN ED.SCHAEPMANE.00 Lees dit met aandacht en vergelijk het dan met het volgende: In Oost-Brabant en Noord-Limburg wonen een 7000-tal Hervormden en een 300-tal Gere formeerden, verspreid over een 130-tal (bur- gerl.) gemeenten. In de volgende 38 gemeenten bestaan Hervormde predikants-plaatsen: Engelen, Vlijmen. Berlicum, Dinther, Lith, Os, Oycn, Cuyk, Grave, Riavenstein, Vierlingsbeek. Boxtel, Helvoirt, Hilva- renbeck, St Michielsgestel, Oisterwijk, Vugiht, Bergcyk, Bladel, Buclel, Hooge loon, Valkcnswanrd, Veldhoven, Asten, Deurne, Gemert. Helenaveen, Helmond, St Oedenrode, Oirschot, Someren, Veghel Blitterswijk, Gennep, Roermond, Ste- vensweert Venlo. Weert (Onder deze opgave komen niet voor: Den Bosch, Tilburg. Eindhoven en de bij Eindhoven gelegen gemeenten Geldrop en Heeze en Boxmeer). Onder iedere ipredikants- plaats behooren meerdere burgerlijke gemeenten cn dorpen met R.K. kerken en R.K. scholen, onder Roermond zelfs veertig!). Voorzoover mij bekend bestaat er in geen •an deze 130 gemeenten een Chr. school cn voor zoover er no<r Openbare scholen z:jn, zijn het éénmans-schooltjps met een R.K.' hoofd. (Deze R.K. onderwijzers sturen hun eigen kinderen naar R.K. scholen. Denk U eens in: Openbare onderwijzers, die hun éigen kinderen naar Chr. scholen zouden zenden, of Chr. onderwijzers die hun éigen kinderen naar Openbare scholen zouden moeten zenden!). Al deze Protestanten zijn dus (door de wet verplicht!) hun kinderen naar R.K. icholen (althans naar R.K. onderwijzers) te zenden. Hier komen nog andere bezwaren b:j.Laat ij mijn eigen gemeente als voorbeeld mogen nemen: in Someren zullen wij door een verblijdend aantal geboorten weldra een 25-tal schoolgaande kinderen hebben in de gezinnen onzer geregelde kerkgangers (en doordat onze gemeente bijna uitsluitend uit landbouwers bestaat) in de toekomst op dit getal blijven. Deze kindaren z:jn verspreid over v ij f scholen, zoodat de eenige band onder deze kinderen ae Zondagsschool is. Verder liggen hier telkens schippers met schoolgaande kinderen aan Sluis XI, ter wijl ook zoo nu en dan bij uitvoering van wegen, uitbreiding electrisch net e.d., Pro testanten hier t jdelijk verbleven. En nu draaien wij rond in een noodlottige cirkel: hadden wij méér kinderen dan zou den' wij een éigen school kunnen stichten, maar omdat er geen eigen Christelijke scho len z:jn, komen ouders met kinderen zich alleen bij uiterste noodzaak hier vestigen, Bestonden er wél Chr. scholen, dan zouden toch zeker Protestantsche landbouwers zich hier op de ontginningen komen vestigen. Het zielental der gemeente Someren (6000' is in 25 jaar verdubheid door de ontginnin gen. die thans een eigen parochie met eigen school vormen (met Rijksgeldl). Er hebben zich uitsluitend R.K. geves tigd. En voor onze eigen Protestantsche boeren wordt uitgezien naar kolonisatie naar Argentinië, West-Indië, Nieuw Guinea! Er is nu weer een groot plan van Peel-ontginning. Blijft men slapen, dan zal ook deze ontginning (met Rijks- geld') uitsluitend R.K. zijn. Boeren voor de ontginningen hebben wij te zoeken onder de kinderrijke gezinnen. Kinder rijke gezinnen hebben wij te zoeken in kerksche landstreken (leege kerken, leege huizen). Maar welk meelevend Protestant zal zich buiten de uiterste noodzaak vestigen in een landstreek, waar hij zijn kinderen naar een R.K. school zal moeten zenden? van Brabantia Nostra hame ren er voortdurend in: wij. Roomsehen wil len als volwaardige Rijksburgers erkend worden. Daarop is óns antwoord: wij, testanten, ook! Het moest onnoodig zijn, maar met het oog op anti-Papisten moet ik mijn betoog even onderbreken met de opmerking: dit geen verwijt tegen Rome. Persoonlijk heb ik vah mijn Roomsche mede-burgers uitsluitend vriendelijkhedi ondervonden en onder mijn gemeente-leden zijn er, die op allerlei wijze door Room- ■schen (geestelijken, kloosterlingen, leeken) geholpen zijn, /.onder eenige merkbare bij bedoeling en zeker niet om hen tot hun kerk over te halen (het volk zegt hier zelfs: die overloopers worden nooit góéde Room- schen). Mijn verwijt richt zich tot vele Protestan ten. Onder Protestanten heerscht vaak t( veel slapheid. Onder de predikanten in de genoemde gemeenten heb ik er ook slecht? één aangetroffen, die zich voor deze dingen 3 maakte. Het is mij nog eens gelukt met z'n drieën een onderhoud te hebben met hoofd bestuurders van een onzer Chr. Onder- wijs-organisaties. Maar die maakten er zich af door te zeggen: „Welstand" is er tegen" Ik heb niet onderzocht of deze bewering juist is, maar vond 't al teekend genoeg, dat allen dit voldoende achtten, om verder geen moei te te doen. Zelfs in Helmond met een 700 Her- ormden, een 200 Gereformeerden en zeker nog wel 300 niet-R.K., is reen Chr. onderwijs omdat de fabrikanten dit niet willen mei het oog op hun neutrale school. In Eindho- met tienduizend Hervormden, is slechts één Hervormde school, omdat zelfs Chr. H. oormannen hun kinderen naar niet-Chr scholen zenden. Men ziet: de zaak is moei lijk. Maar wij moeten in plaats van op Rome te vitten, aan Rome een voorbeeld nemen: ook hun zaak leek wanhopig, maar ook bij hen hebben de volhouders het gewonnen. En waar ik in eigen om geving geen medestanders vind, richt ik mij tot U. Weet U alvast een goeden raad? R J. VAN DER MEULEN. Herv. ipred. Someren, 24 Febr. 1938 Naschrift Redactie. Goede raad is duur. zeker in dit geval. Wanneer Ds Van der Meulen. die al zoo lang zijn ge dachten liet gaan over de vraag, hoe Chris telijk Onderwijs is te verkrijgen voor de positieve Protestanten in Oost-Brabant en Noord Limburg, wanhoopt aan een goede oplossing, hoe zullen wij die dan aanwijzen? En toch, waarde dorriiné in de diaspora, .houd vol! God heeft ons een taak opgelegd, wadr wij ook wonen. Gelukkig is het iets gunstiger dan hier staat aangegeven. Roer mond en Venlo hebben beide een Christe lijke School. Eindhoven heeft te zamen zes Christelijke Scholen. Ook gaan er uit verre omgeving leerlingen naar de scholen te Eindhoven, Den Bosch, Boxmeer, Geldr-ip, Roermond en Venlo. Dat Helmond nog steeds geen School heeft, begrijpen ook wij niet. Dat moet daar torh mogelijk zijn. Onze raad? Zoo innig mogelijk samen verking tot stand zien te brengen tussrhen de positieve Protestanten van verschil lende Kerken. Is het verder niet mogelijk een Pro testantsche kolonie van landbouwers te krijgen op de straks aangemaakte gronden der nieuwe ontginningen? Ligt hier niet een taak voor den Chr. Boeren en Tuindershond? Ons blad heeft in deze diaspora nog al wat lezers Ook hen wekken wij op deze door Ds Van der Meulen aangesneden ernstige zaak lot de hunne te maken, door gebed en door hespreken en als het kan. door aanpak ken. Moge Ds Van der Meulen, die met hei klimmen der jaren niets verliest van zijn liefde t o t en ijver voor de zaak van Chris tus, het ritselen van het begeerde leven nog eenmaal beluisterenI De actie in de metaalnijverheid Organisaties aanvaarden de voorstellen Met groote meerderheid van stemmen De arbeiders, georganiseerd in den r-k. Metaal be werkersbond te Amsterdam, hebben zich met 163 stemmen voor en 42 stemmen tegen uitgesproken ten gunste van de voorstellen van den Rijksbemiddelaar, Mr. S. de Vries Czn. De cijfers van den Alg. Ned: Metaalbewer-i kersbond waren 1020 6temmen voor, 708 te-' pen en 9 blanco; die van den Christeliiken Mei'aalbewerkersbond: 161 voor en 48 tegen. Zaterdagmiddag is een bijeenkomst gehou den van de directie van de Fokkerfabrieken, den rijk6becniddelaar, vertegenwoordigers van den metaalbond en de drie arbeiders organisaties. Besloten werd aan de metaalbewerkers het volgende voorstel te doen: Aanvaarding van het Amsverdamsche voorstel, behalve voor het nieuw aan te nemen personeel, waarvoor de huidige regeling zal blijven gelden. De hoofdbesturen zullen deze rege ling in hun organisaties verdedigen. De conferentie met de Amst. Droogdok Mij. leverde het volgende resultaat: Voor de leeftijdgroep a (volwassenen) verhooging van het uurloon met twee cent. voor het eerst uit te betalen op 4 Maart, plus een verhooging van het uurloon met één cent. ingaande op 1 Juli a.s. Voor de leeftijdgroep t> (jongeren) was het voorstel gelijk aan het Amsterdamsohe. Beide voorstellen (d.z. Fokker en Amster damsohe Droogdok Maatschappij) zijn in middels door de drie metaalbewerkersbon den aanvaard. Verzekering geldelijke gevolgen van werkloosheid Commissie voor prae-advies samengesteld De voorzitter van den Hoogen Raad van Aitieid heeft benoemd tot voorzitter leden en plaatsvervangende leden van de commissie, welke prae-advies zal heb ben uit te brengén over het vooront werp-wettelijke regelen inzake de ver zekering Ugeii geldelijke gevolgen van werkloosheid: Voorzitter: mr. A. M. Joekes. Leden cn plaatsvervangende leden: L. At- tema (Ghr. Middenstandsbond), J- C. Berger (Ned. R-K. Middenstandsbond) mr dr E J. Beumer, H de Bordes, H. J. v- d. Born (N. V.\.). H. Botterweg (Chr Workgeversbond), (plvv mr. A Hoekema). H. van Dugteren (N-V.V.), mr. dr. II. L van Duyl (plvv. mr H. Bijleveld) (Rijksverzekeringsbank), mr. A. C. van Eek (plvv. G. F. Evelein) (Ver bond van N'ed- Werkgevers). A. de Graaff (R.K. VV V.), mr. H. W Groeneveld, B Have naar (C.BT.B.), jhr mr P A van Holtlie tot Echten (Centraal Beheer). J Jeronimui» (N.V.C.), dr. L. G. Konenhorst (plvv- mr. B J M van Spaendonck) (Alg Kath. Werkge versvereniging), H J Kuiper (R-K. W.V.), prof. mr P Lieftinck, H Lindeman (N.V.V.), mr A N Molenaar (plvv mr B C Slotema- ker) (Verbond van Ned Werkgevers), mr H J Morren. H Oudekerk (C.N.V.), G J H Pe ters (Kath- Boeren- en Tuindersbond), mr dr A A van Rbijn. P J S Serrarens, C Spec (plvv F L v d Leeuw) (Kon Ned Midden standsbond), A Stapelkamp (C.N.V.), B M Takens (plvv. dr H Molhuysen) (Kon Ned. Land'b.-Comité), dr J v d Tempel, H A van Tongeren (R.K- W.V.). prof dr G M Verrijn Stuart, ir RA Verwey, prof mr C W de Vries, dr E B F F baron Witfert van Hoog land (plvv. I G Keesing) (Ver. van Raden van Arbeid). Het kasteel Wijchen Poging tot behoud van de bijgebouwen Door de Stichting „Het Geldersch Land schap" worden pogingen in het werk gesteld n te komen tot behoud var het bouwhuis m het kt» eel Wychen. Het slot zelf, dat in het water gebouwd is, dateert uit de 16e eeuw. In 1932 had de ver kaveling plaats van het kasteel met daarbij behoorende gronden. Het hoofdgebouw werd door de gemeente gekocht en tot gemeente huis ingelicht. De gemeente was evenwel niat bij machte nog meer kosten te haren Toen ontstand de gevaarlijke toestand dat de gemeente het kasteel bezat, doch dat bijgebouwen, de tuin en het par* in andere handen waren geraakt. Reeds was een bouwingsplan gemaakt, dat aan het ge- nieentebest'i ir tec goedkeur.ng werd aan geboden, toen in 1933 de Stichting „Het Geldersch Landschap" het pars ter grootte van 2y2 hectare kocht. Maar" hiermede was het werk tot behoud van het kasteel met naaste omgeving nog niet voltooid. Het bouwnuis, dat in de middelijke nabijheid van het slot gelegen is, alsmede de voormalige tuin waren nog in vreemde handen. Dezer dagen kwam een overeenkomst tot stand, waarbij het Geldersch Landschap het recht kreeg de bijgebouwen en de tuin te koopen voor de som van 12.500.mits de koop vóór 1 Juni 1938 wordt gesloten. De Stichting „Het Geldersch Landschap' beschikt nog niet over de middelen om d< koopsom en de verbouwing te bekostigen. Zij vertrouwt evenwel, dat een belangrijk deel van de benoodigde gelden bijeenge bracht zal kunnen worden. De Stichting doet daartoe een beroep op een ieder, die sympathie voelt voor haar streven. Bijdragen kunnen worden gestort op de postrekening nr. 150284 van het Geldersch Landschap te Arnhem. Een goede huisvrouw zegt altijd „Conserven „BLOM" is kwaliteit." Opheffing openb. lagere scholen Dwang zal niet worden toegepast Het Tweede Kamerlid Thijssen heeft' ilangs vragen aan den minister van On derwijs gesteld over het opheffen van eer openbare lagere school te Oost-Grafdijk, raarbii de procedure volgens de L.O. wet 1920 niet zou zijn gevolgd. De minister heeft thans medegedeeld, dat' er voor hem geen aanleiding bestaat deze ophefifng ongedaan te maken. Nu de wet van 22 Mei 1937 is tot stand gekomen, is de minister met zijn ambtge noot van binnenlandsche zaken van oordeel, dat ook in gesteunde gemeenten de ophef fing van kleine scholen moet worden over gelaten aan de werking van de bepalingen dier wet. Aldus wordt voorkomen, dat aan de comnromiswerking van de genoemde wet zijdelings een belemmering in den weg wordt geleed- Wel is waar behoudt de regeering uiter aard de bevoegdheid, ook oo het terrein var het onderwijs de gemeentebesturen te vol ger. in hun financieele beleid, doch. in ver band met het vorenstaande, zal daarbij geen dwang worden toegepast. In voorkomende gevallen zal getracht moeten worden uit sluitend langs dvn weg van overleg tot een oplossing te geraken. Naar het oordeel van den minister en zijn ambtgenoot wordt, indien het financieele toezicht op de gemeentebesturen op dit ter rein aldus wordt opgevat en toegepast, geen afbreuk gedaan aan de rechten, welke ouders aan de Lager-onderwijewe. 1920 kunnen ontleenep. noch het pacificatie denkbeeld in gevaar gebracht. Ned. Jongelingsverbond Vanwege het Ned. Jongelingsverbond zal van Zaterdag 5 tot Maandag 7 Maart a.s. op de Ernst Sillemhoeve te Lage-Vuursche een conferentie worden gehouden tot ver dieping van het geestelijk leven onder lei ding van den bondsvoorzitter Ds. P. Veen, Ned. Herv. predikant te Utrecht. Zaterdagavond 8 uur zal de eerste zitting worden gehouden, waarin de heer M. C. F a 11 e n t i n, secr. van het N. J.V., spre ken zal over: „Ons geestelijk leven en de Bijbel". Zondagmorgen zal een gemeen schappelijke godsdienstoefening gehouden worden, waarna 's middags de tweede zit ting zal plaats vinden, waarin als referent zal optreden Ds. G. Bos. Ned. Herv. predi kant te 's-Gravenhage, met het onderwerp: „Ons geestelijk leven en ons persoonlijk gebed". Zondagavond om half tien zal Ds. Veen de conferentie sluiten. PROV. COMMISSIE ZUID-HOLLAND De voorjaarsvergadering van de Prov. Commissie Groningen van het Ned. Jonge lingsverbond zal Zaterdag 5 Maart a.s. ir het gebouw „Daniël" te Gouda worden ge houden. Na afdoening der huishoudelijke zaken zal als referent optreden de heer P. M. Legène, oud-zendeling en voorzitter van het zendingsgenootschap te Zeist, en referee- ren over: „Waarom zending juist nu?" De vergadering vangt om 4 uur aan. IN SI)AG 1 MAART 1LVBHSÜM I. 1875 cn 415.5 M. AVRO-TJItucn- ding. 8.00 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Jetty Cantors En semble. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.3Ï Vervolg concert. 12.30 Gram.muziek. 1.00 liet Omroeporkest. 1.45 Gram.muziek. 2.00 Het Omroeporkest en solisten. 2.45 Knipcursus. Pianovoordraoht 7.30 Engelsohe les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen en eventueel gram.muziek. 8.20 Bonte Dinsdagavondtreln. 9.20 Repo.tage. 10.00 VeTvolg bonte Dinsdag avondtreln. 10.45 Gram.muziek. li.00 Berich ten ANP. Hierna: Veres Lajos' Zigeuneror kest. 11.30—12.00 Eddie Oliver's Band. KRO-Melodisten, solist e Vrouwenuur. 3 00 Modeci ziek. 5.05 KRO-orkest. :zoek). 45* °F^li c Uatb- 7.D0 BeTloh- in. 7.15 Causerie „De sociaal-economische rdening in het Derde Rijk". 7.35 Sporthalf- iir. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingei ANP). 11.15—12.00 Grai (Om 10.30 BeTichten 1.50 Eni Banjo-orkest. 6.45 Zang en piano. 8.10 Decla matie. 8.20 Orkest en koor. 10.00 St Davlds- Dag Programma. 10.50 Piano. RADIO-PARIS 164S M. 12.40 Orkest 3.05 Piano. 3.20 en 4.20 Zang. 4.35 Cello. 5.20 Orkest 8.S5 Strijkkwartet 9.50 Radiotooneel. KEULEN 456 M. 7.50 Orkest 11.20 Reportage. 12.35 Dorpsmuzikanten en Orkest. 3.20 Or« kest. 8.20 Orkest BRUSSEL 322 en 484 M. 322 Orkest. 8.20 Operette. 12.50 Orkest, - w^erette. 2 ¥v„1?;50 0rk'est- 1-30 Orkest. 5.23 Kwarc tet 8.20 Radiotooneel (32 HOOFDSTUK XIV Gelukkig! Eindelijk alleen! Willy Verduynen, moe weggedoken in een leikleurige fauteuil begon haar eerste avond in de oude bisschopsstad. Nu was het dan zoover. Morgen zouden de colleges be ginnen. morgen ging de poort van het nieuwe leven open, nee feitelijk heden al. Bij het nieuwe leven toch hoorde het, dat ze hier in een gehuurde kamer zat, dat ze een hospita had, die haar om de twee minuten „juffrouw" noemde, als ze het twijfelachtige genoegen beleefde, in haar gezelschap te zijn, dat ze in het bezit was gesteld van een huissleutel, dat ze al leen gezeten had aan een gedekte tafel en getracht had te eten van de netjes opgediende, maar weinig smakelijke gerech ten, die mevrouw had bereid. Mevrouw! Ja dat was héél nieuw. Je kon vrouw Zwaans- wijk minstens zoo goed mevrouw noemen, als deze pafferige babbeltante in haar vlekkerige flodderjapon, maar wanneer iemand zich voorstelde als „mevrouw", ging het niet aan. jufrouw tegen haar te zeggen. Jammer, dat moeder haar met alle geweld hier had willen hebben. Kamer noch mevrouw hadden Wilty aangestaan, maar om moeder had ze toegestemd, hier haar intrek te nemen. De kamer, eens de mooie kamer van 't gezin Berendse, vertoonde alle kenmerken der snel tanende glorie van ,con- curreerende prijzen". Moest je de stoffeering zien. Zeil, waarvan op de meest betreden plaatsen het patroon verdwe nen was, een karpet, dat een oud tafelkleed geleek, vitrage, die te smal en te kort was, overgordijnen, waar je door kon kijken, stoelen, die kraakten, als je er op neerviel, een tafel, die vervaarlijk waggelde, om van de wandversiering maar te zwijgen. Trouwens, die schilderijen en familieportretten gin gen er af, al knalde mevrouw Berendse van woede. Willy had zelf wel wat beters. Als ze dat kakelbonte behang achter een paar aardige doeken had verborgen en haar eigen dinget jes had opgehangen, was ze al een flinke stap in de goede richting. Haar bureau en boekenkast zou ze ook nog een ander plaatsje zien te geven. De meneer moest daar maar aan te pas komen, wanneer hij er althans niet te deftig voor was. „Me man is op keteur" had mevrouw verteld, om toch vooral de indruk van goeden stand te geven en te doen begrijpen, dat ze alleen maar voor de gezelligheid een kamer ging verhuren. O nee. Vergis je niet. 't Was niet in de eerste plaats voor de gezelligheid. Dat je het edel doel nu zoo maar zou vergeten. Mevrouw deed het voor haar zoon, een eenige, een jonge man van omstreeks negen jaar, die het vér zou brengen, als zijn moeders verwachtingen werden vervuld. Niets zou voor hem onbereikbaar wezen; zijn moeder zou het wel voor hem verdienen, ging daarom nu al vast een kamer verhuren. O. de stroom, die was gaan vloeien, toen déze bron werd aangeboord. „Altijd zoo de Heere wil en wij leven" had mevrouw er bij gevoegd. „En omdat ze zóó is zit ik nu hier", overdacht Willy met een zucht, „Wanneer dat mensch geen vrome praatjes had opgehangen, zou moeder haar en haar kamer even onuitstaan baar hebben gevonden, als ik. En als die Mevrouw Van Wijk beter haar tong»in toom had weten te houden, was ik daar gekomen". Het kamers zoeken had nogal wat te doen gegeven. Vader had et zich niet mee bemoeid, had het vrouwenwerk genoemd. Met moeder was Willy de adressen langs gegaan, die de beste schenen uit de geweldige massa, die een advertentie had ge leverd. Moeder was kieskeurig geweest Hier leek het onfrisch, daar lag de kamer op het Noorden, ergens anders was het een beroepspension, bij een vierde waren ook kamers aan mannelijke studenten verhuurd och. 't kwam er ook zóó precies op aan Bij die Van Wijk had het Willy bizonder aangestaan, maar mevrouw roemde het voordeel van bioscoop en dancing in de onmiddellijke nabijheid. „Een jong meisje kan niet altijd blokken, wat u" Nee, maar het jonge meisje uit Woudewijk mocht niet zoo dicht naast de tenten der ijdelheid gehuisvest zijn, al betoogde ze nog zoo krachtig, dat ze er niet aan dacht dergelijke ge legenheden binnen te gaan. Wel wist moeder geen antwoord op haar: „als ik naar bioscoop en dancing wou, zouden die paar straten verder er me ook niet van terughouden", maar ze vond het zoo heerlijk dat het gezin Berendse van Christe lijke richting was. ze noemde dat een bestiering en zag daar door alle bezwaren over het hoofd. Willy had er toen niet veel meer van gezegd, wat haar nu speet. Het is iets anders een kamer te bekijken, dan er in te wonen; het is anders, een zakelijk gesprek met je aanstaande hospita te voeren, dan aan haar kookkunst en babbelzucht overgeleverd te zijn. „Maar ik ga weg, als het me niet bevalt", nam ze heel stellig zich voor. De laatste maanden thuis hadden Willy meer veranderd dan de zes gymnasiumjaren, die er aan voorafgingen. Ze wès met meer het gedweeë kind van voorheen, er was iets in haar gegroeid, iets, dat ze zichzelf slechts vaag bewust was én waaraan ze geen naam wist te geven, maar dat een lust tot verweer in haar had gewekt. Die laatste maanden! Hoe was zij ze doorgekomen! Als vader haar niet had geholpen, vader, die het toch ook zelf zoo moeilijk had, dan zou ze ziek zijn geworden van al dat akelige, dat sombere in huis en dat vijandige er buiten. Vader! Ja. hij had het zwaar gehad, buiten zoowel als binnen. Buiten was er de bemoeizucht van Woudewijk. dat niet kon zwijgen, dat zijn verontwaardiging luchten moest. Binnen was moeder met haar stil verdriet Dat verdriet van moeder, ondraaglijk werd het je. Daar had je dan een schitterend eindexamen voor gedaan, een examen, waarop weliswaar een fuif was gevolgd, een fuif, waarop je getracht had vroolijk te zijn. als de anderen, maar die dan ook je eenige glorie was en waarvan je de wrange nasmaak proefde al die lange weken door. Willy kon niet blij zijn. als ze wist. dat een ander om haar leed en toen ze beter begon te begrijpen, welke de bodem was, waarin dat leed wortelde, werd het haar moeilijk, die bodem niet te haten. Als kind al had ze soms afkeer gevoeld voor moeders te groote ernst. Moeders goedbedoelde lessen hadden dikwijls het jonge hartje overvoerd. Wat te vaak had Willv haar kleine ondeugendheidjes zonden hooren noemen, om vergeving moeten bidden voor overtredinkjes, die een ander kind hoog stens een berisping zouden bezorgen. L(Wordt vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9