Ind ie s belang bepaalt onze koloniale politiek ZATERDAG 26 FEBRUARI DERDE BLAD PAG. 9 fweede Kamer VERTROUWEN IN DE REGEERING Geen uitgeput land Zedelijke roeping en Islamisme Minister Weiter aan het woord Vergadering van 25 Februari 1938 Overzicht „Ik bewonder Indië, na vele Oostersche landen te hebben bezocht en waarlijk niei als toerist; het heeft recht op onze belang stelling en sympathie". Oud-minister v. Lidth de Jeude, had wel gelijk, toen hij deze woorden sprak en we voegen er aan toe: het heeft het deel des IIijks in de tropen ook nimmer aan belang stelling en sympathie ontbroken. Daaronder rangschikken we uiteraard niet de gelegenheidshouding der communisten. Uit angst voor Japan hebben ze hun natuur lijk aangezicht veranderd en wenden thans voor. den band lusschen Nederland en Indië niet te willen breken. Wie gelooft dat nu? Zij zelf niet eens. Overigens hebben alle besprekers zich be ijverd om in den breede van hun welwil lende gevoelens te doen blijken. We willen niet alleen Holland houden, maar ook Indië en daarom zullen we met alle nauwgezetheid waken tegen alles wat aan onze souvereine rechten zou willen raken. Op dit punt waren de heeren Joekes en v. Lidth het roerend eens en ze keken daarbij beiden denzelfden kant uit. Kan de heer Wijnkoop in de Regeering niet het minste vertrouwen stellen, de heer Joekes deed dit wel. Dit vertrouwen strekte zich zoowel uit tot den nieuwen minister als tot den nieuwen gouverneur-generaal. Economisch zag de heer Joekes den toe stand niet zoo somber in als de heer v. Poll. Wel achtte hij terugkeer tot de ongebonden vrije concurrentie waarschijnlijk noch wen- schelijk, muar voor de groote uitvoerpro dücten is z.i. zekere stabiliteit ontstaan, waardoor de vrees voor ernstige inzinking k n verminderen. )e heer v. Lidth was intusschen van oor deel, dat de economische toestand alle aan dacht verdient. De bewering van prof. v. ONS FEUILLETON Korte inhoud van het voorafgaande. Het huwelijk van den schoolmeester Ver- duynen van 't dorp Woudewijk wordt eerst na veel jaren met een dochtertje Willy gezegend. Hannes de bakker, een „ingeleide", be weert, dat het kind niet afgebeden, doch afgedwongen is. Zoo'n kindje kon wel voor de hel geschapen zijn. Deze woorden van den bakker, die alge meen voor een geloovige wordt gehouden, veroorzaken de vrouw van den meester veel strijd, doch zij vindt tenslotte troost door te beloven, dat zij haar kind voor Jezus zal opvoeden. Dit brengt haar ertoe soms wel wat al te nauwgezet over Willy te waken. Al spoedig sluit de kleine vriendschap met Kobussie van Kobus-de-Koster, haar buurjongetje. Als vrouw Kukelaar, een van de vrouwen van het dorp, eens terloops opmerkt, dat zoo'n kindervrijerijtje wel eens aanblijft, wil zij zoo spoedig mogelijk aan die vriendschap een eind maken. Als de schooltijd ten einde loopt, besluit Kobus de Koster zijn zoontje onderwijzer te laten worden. Willy gaat naar het gymna sium in de stad en haar moeder hoopt hei melijk, dat zij dan door haar nieuwe ken nissen haar oude vriendschap wel zal ver geten. Deze wensch gaat ten deele in ver vulling. Als Willy in de hoogste klas van het gymnasium zit, verschijnt op de school Ella van Rees, een meisje, dat zich op ergerlijke wijze uitlaat over haar ouders, die geschei den ziin. Intusschen hoopt meester Verduynen, dat Willy uit zichzelf over zijn liefste wensch, verder studeeren, zal beginnen. Dat gebeurt echter niet, totdat zij bij mevrouw Wayboer. een vrouwelijke tandarts, haar gebit laat behandelen. Als Willy eenige weken later met haar moeder alleen is, bekent zij haar, dat zij ook tandarts wil worden. Zij denkt toch niet te tróuwen en moet dan wel een bestaan hebben. Zonder de volle toestemming van haar ouders wil zij er echter niet aan beginnen. Moeder vertelt dit gesprek aan haar man en deze schrikt van dit plan, evenals zijn vrouw. Na eenige dagen zwijgen spreken ze er met Willy over. (Zie vervolg hieronder) Gcldcrcn, die Indië als een uitgeput land voorstelde, wordt door de feiten niet beves tigd. Het is wel zeer gevoelig voor conjunc tuur-invloeden. maar de beschikbare gege vens wekken den indruk, dat Indië een snel en krachtig herstel hoeft ondergaan, dat ook thans nog niet uitgewerkt is. Er zij bedachtzaamheid bij wat de minis ter heeft genoemd „gematigd optimisme". Met de in uitzicht gestelde maatregelen ten aanzien van de bevordering der nijverheid, den landbouw en de transmigratie van Ia vanen, was de oud-minister het eens. Krachtig bestreed hij ook een andere be wering van soc.-dem. zijde, nl. deze. dat we oils in het bestuur overtollig hebben te maken Prof. v. Geldcren heeft deze woor den niet in de Handelingen laten staan. Dat was voorzichtiger, maar de gedachte bli|fl even onjuist, als het spreken van „drainee- ren" van Indië door het kapitaal door dien zelfden afgevaardigde. Zulk een redeneering is zeer eenzijdig en vergeet, dat belangrijke winstpn steeds in Indië zijn gebleven en gebruikt voor be langrijke uitbreidingen van ondernemingen Zij kwamen dus aan het Indische volk ten goede. Dat samenwerking tusschen Nederland en Indië gewenseht is. erkenden zoowel mr Joekes als de heer v Lidth. Er dient in de belangenbehartiging zekere evenwichtigheid te zijn. Natuurlijk Maar een coördinatie lichaam, gelijk de lieer v. Poll voorstaat achtte de liberale woordvoerder onnoodig. Beide reeds genoemde sprekers schon ken pok nogal aandacht aan de rede van den heer Wagenaar. Dat is een goed teeken Zij was in de oogen van den heer Joekes ultra-conservatief. Waarom? De defensie-uit gaven zaten hem een beetje dwars in ver band met „andere volksbelangen". We ken nen deze „eenzijdige en onjuiste redenee ring" reeds sinds den zomer van 1937 na de Mei gebeurtenissen. De liberale spreker verklaarde zich voor stander van samenwerking tusschen den voorzichtigen huisvader en de zuinige huis moeder. die echter gelijk de heer Rutgers van Rozenburg den vorigen dag niet onaar dig had opgemerkt ook wel eens spilziek kan zijn. Hij erkende voorts te kunnen in- siemmpn met de wensc.hen van den heer Wagenaar. Het ls goed inventaris op te maken, al is het de vraag of we er veel ver der mee komen, zoo voegde de heer v. Lidth er aan toe. Dat langs politieken weg de volksbelan gen op harmonische wijze moeten worden verzorgd, zal niemand den heer Joekes tegen spreken. Of in dit verband aan zijn svmbo lischen Javaan-burgemeester zoo groote waarde moet worden toegekend, is mis schien voor discussie vatbaar. Een ronde tafel conferentie acht ook de vrijz.-dem. spreker niet gewenseht. Wel, zooals de heer Meverink o.a. reeds bepleit had, scherpe maairegelen tegen de N.S.B.- schendtaal In Indië in krant en vergad" ring. Ook een ambtenaren-verbod roerde hij in dit verband aan. Tenslotte drong hij terwijl de luidspre ker-installatie het eerst ruischend en daar na knerpend begaf aan op instelling van een commissie, waarin ook Indische leden zitting zcuden hebben, om een herziening van de Indische staatsregeling te onder zoeken. Niet onvermeld zij nog gelaten de verkla ring van liberale zijde, dat een zedelijke roeping van ons gezag in Indië wordt er kond, maar onder een bevolking, die in overwegende mate den Islam aanhangt, is het moeilijk de anti rev. denkbeelden op 't gebied van Zondagsrust, onderwijs en hu welijkswetgeving e d. op te leggen. Minister Weiter heeft een begin gemaakt met zijn rede door enkele „losse punten" te hespreken; om a.s. Dinsdag de financiën, de politieke en economische toestanden te behandelen. Voorop stelde de Minister de stelling, dat sinds vele decenniën onze koloniale politiek bepaald wordt door het belang van Indië en Indië alleen. Internationale politiek liet de Minister rusten en de defensie stelde hij uit tot de desbetreffende afdeeling. Wat de kolonisatie, met name naar Nieuw-Guinea betreft verklaarde de Minister met bijzonderen nadruk, dat deze met ernst wordt ontraden. Van ipogingen tot kolonisatie wordt mislukking verwacht en bovendien ver lies van geld en gezondheid. Zal de N.S.B. zich laten gezeggen? Voor legeroefeningen zou de minister b'j voorkeur den Zondag uitgeschakeld zien. Om bij het pasarwezen Zondagsrust te or- donneeren, daarvoor is de minister huiverig. Het heele leven in Indië berust op de vijf- daagsche week. Ook aan den heer Idenburg is het indertijd niet gelukt op dit gebied iets te bereiken van wege de groote econo mische en sociale bezwaren, die samenhan gen met de levensopvattingen der bevol king. Het vraagstuk van de Zondagsrust in de havens is opnieuw in studie genomen. Vroe ger waren er groote concurreiitiehezwaren En overigens is Indië in de nieuwe bepalin gen van zijn Burgerlijk Welhoek, die eer lang in werking zullen treden, ons land vooruit. Die bepalingen zijn scherper. Ten aanzien van het optreden der nat.- socialisten wordt nagegaan of scherper maatregelen noodzakelijk zijn. Het belee- digend geschrift van zekeren heer Keuche- nius wordt in beslag genomen in Indië, ter wijl hier te lande een strafvervolging over wogen wordt. Gunstiger bepalingen voor voortijdig ge pensionneerde ambtenaren, waarop de hee ren Meyerink, Rutgers v. Rozenburg en aan het slot van den middag de heer Suring hadden aangedrongen, achtte de minister noodig noch billijk. Hervatten van de car- t is ten eenenmale uitgesloten met het oog op de jongeren. De lange rede van den heer v. Sleen met •itiek op de nieuwe salarisregeling, kon de Minister afdoen met de opmerking, dat deze zaak zoozeer tot de competentie der Indi sche Regeering behoort, dat het voor den Minister niet oirbaar is er zich in te men gen. De rede hoorde thuis in den Volksraad. Zonde van den verspilden tijd. e wachten na deze hors d'oeuvre's thans op de hoofdschotel van 's ministers verant- oording aan de Staten Generaal, welke naar we verwachten, stevig en welvoorzien zal zijn. B:fidriaan! Dat is geen manier van thuiskomen! Het is half 41* ^driaan! Waarom stuur je geen bood- schap4? Nu krgg je opgewarmd eten." <Sc Wat clsA*J&JhÜujCLaAJ? Htaa/r\ Verslag (v.d.) zegt, dat er ln Indië de uiterste waakzaamheid moet worden be tracht. herhaaldelijk moesten er den laatster tijd Japansche vlsschersschepen worden opge bracht. Voorzichtigheid moet er zijei ook to.v misch gebied. Spr. komt op tegen den blaam dlsche producten Indië wel zeer kwetsbaar. Spr. bepleit nauwere samenwerking tusschen Nederland en Indië. M.en trachte ook het per soonlijk verkeer te bevorderen, naast het za kelijk verkeer, waarbij tarief moeilijkheden meer De financleele ramingen ziet spr. aan den voorzichtigen kant De beschouwingen van den heer Wagenaar gingen spr. wel wat ver. Men moet zich ook hoeden tegen eenzijdigheid en naast de defensie zü" er nog vele andere belangen te behartigen. Spr. geeft het denkbeeld in overweging tot van het vraagstuk der verandering van de In dische staatsregeling. Meer persoonlijk contact tusschen Nederland en Indië -ok op staatkun- Spr. betoogt, dal i op den duur nde tafel-confei alle pogingen doen Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Bennekom door de Spanjaarden genomen Ze werden ontvangen als pensiongasten Een int erne ering die vol te houden is (Van ccn eigen verslaggever) /ANUIT hotel „Neder-Veluwe" te Bonnekom heb je een aardig uit zicht op het dorp. Aardig klein plaatsje. De huizen groepeeren zich rond den Romaanschen kerktoren van de Ned. Herv. Kerk; het is alsof ze er hulp en vasuheid tegen zoeken. De toren spitst vriendelijk omhoog uit de behoechte om geving en domineert over het geheel. Bennekom is een parel van de Velu- wezoom. De bosschen grenzen eraan. Verschillende buitenplaatsen verhoogen de schoonheid van het landschap en el ders liggen de boerenwoningen tusschen de ruischende peppels. Hotel „Neder-Veluwe" is aan de rand van het dorp gelegen op de splitsing van de we gen naar Wapeningen en Arnhem en daar wachtten we gistermiddag de komst van de 36 Spanjaarden af, die hier nu voorloopig als geïnterneerden zullen worden onderge bracht. Medeleven in het dorp In het dorp verhaalt men van alles. In de sigarenwinkel annex coiffeurssalon weet men ve vertellen dat het erom gegaan is dat deze menschen, toen de regeering een aan vankelijke bestemming zocht, in Lunteren of Bennekom zouden worden geplaatst. Het zou bij inschrijving gegaan zijn en Benne kom (de Neder-Veluwe) heeft het „gewon- nen". Naast dit berichï zijn nog allerlei offi cialise berichten machtig te worden. De ge- interneerden zullen onder bewaking staan van een achttal mannen van de militaire politie, die ook in Neder-Veluwe zijn onder gebracht'. Onder dit toezicht mogen ze zich bewegen in de gemeenten Ede en Wagenin- gen. Men vindt dat zoo kwaad nog met t Is een in ternee-ring die vol te houden is. want ze worden als gewone pensiongasten ont vangen. Daarbij Ede en Wageningen hebben een gezamenlijke oppervlakte van 35.000 ha in een prachtige beboschte omgeving, waarin tenminste zes behoorllijke be bouwde kommen zijn. De bewegings vrijheid strekt zich uit van de Rijnbed- ding tot op het hartje van de Veluwe voorbij Lunteren. Me dunkt daarover hebben 36 menschen toch niet te klagen. Van officieele zijde was men minder vrij gevig met de berichten. Men was niet be reid om ook maar een enkele inlichting te veisohaffen betreffende het verblijf en de aankomst. Er is dus slechts te melden wat er officieus vernomen werd en te zien was. Vroolijke aankomst Werd er druk in het rustige Benne kom. 't Liep tegen vier uur toen de Span jaarden, die omstreeks twee uur uit Gor- k u m vertrekken zouden, er werden ver wacht. De jeugd begaf zich toen de school deuren zich ontsloten hadden naar de Ne der-Veluwe. Ze wilden de Spanjaarden, waarvan ze reeds zooveel gehoord hebben, en die ze zich ongetwijfeld voorstelden als gehellebaardierde boosdoeners, wel eens zien, vooral nu ze met zulk een vreedzaam doel in het dorp kwamen. Maar Rijksveldwacht en gemeentelijke ei£ militaire politie waren op hun posten. Do wegen om het hotel werden afgezet, journa listen werden vprdreven en persfotografen werd zelfs een fotografeerverbod opgelegd. Ze konden echter niemand verhinderen uit de oogen te kijken en toen om kwart over vier de twee bussen uit de richting Wageningen naderden rekten de halzen Wat ze zagen? Twee bussen, gevuld met keurig ge- kleede Jonge frissche kerels van een zuidelijk type, die rustig naderden en de parkeerplaats bij het hotel opreden. Ze zongen lustig en ze waren met hun lov in ons vrije Nederland schijnbaar nogal verzoend. Er werd uitgestapt en allen verdwenen in de zij-ingang van het hotel. Zoo werd Bennekom zonder slag of stoot door de Spanjaarden genomen. Minder geheimzinnig De Spanjaarden zelf bleken minder ge heimzinnig te zijn dan de officiëele bescher ming diie hen omringde. Deze wilde, naar werd medegedeeld, geen „Kijkspul" van deze menschen maken, doch de vroolijke Span jolen hadden nogal schik in het geval. Nau welijks waren ze op hun kamers in het ho tel aangekomen, of ze verschenen op het balcon, vanwaar ze vriendelijk wuifden naar de eenige honderden belangstellenden* Toen deden ook de fotografen hun plicht* wikkeling ook der __>elen. M •olledtge oog gericht zijn Bn bltfven. Men moge Indië een uitgeput land alle verschijnselen wlJr1 - ische herstel. Vre heerschen. Economisch noc Ook defensief zullen we do 'nder opzicht al actief blü- voor de kofflecultui Spr. vreest, da tief-Chrlsteltjke L positieve toepasslni dcrheld zö. die kinderen hebben, die nog nie op eigen beenen kunr getroffen door de ger SLEEN (S.D.) De meeste ambtenaren blijven in treurige omstandigheden. Met name de groep der onder- wijzers Is getroffen geworden. Spr. dringt aan op verschillende gronden, op verbetering van hun positie en op het wegnemen van onblllUk- DE MINISTER AAN HET WOORD ran Indië alleen, Spr. heeft zün 1 ian Indië. dat spr. gemaakt heeft t De heer Bajetto klaagde, dal luropeesohe kolonl i Lau. Het departement waarschu regeld tegen blanke emlgra Kolonisatie van Nederlander e In Indië. Veel ver- De Zondagsrust ln het leger berust op e uitgebreide regeling; de dienst des Zondags tot het uiterste beperkt. Om economische sociale redenen zal het moeilijk zijn, onze Zon dagsrust te Interpoleeren In de lnheemsche sfeer. Dit geldt ook ten aanzien van de passars. De Zondagsdienst ln de Indische havens wordt opnieuw ln studie genomen door de Regeering. Tegen beleedlgende geschriften wordt streng z^ch op de cul- ren behoorlijke -effende den afzet nd heeft de aandacht. Het v tures. Gel iTkkl gerookt de °j Met de Fransche regie ls overeenkomst afgesloten Over de belangen, bv. O' ambtenaren, hebben eenl Spr. bepleit de bllltikheid slocnregelingen. Het wedei Historische artikelen vinden altijd vele belangstellende lezers. Daarom ook geeft ons Zon dagsblad gedurig weer herinneringen uit de rijke geschiedenis van Vader land en Kerk. Zoo werd deze week opgenomen: Doopplechtigheden in het Huis van Oranje, door M. J. Leen- dertse, en Brakel en het duizendjarig rijk, door Dr H. Kaajan. Van de verdere lectuur noemen we: Van Boeken en Schrijvers, verzorgd door A. Wapenaar. Binnen- en Buitenlandsch Weekoverzicht. Me ditatie. Crisis in de harten, ver volgverhaal door K. Jonkheid. Kort verhaal: Zeemansdood. Ruil beurs, Damrubriek, Postzegelruil- De drie pagina's Kinderkrant zullen ook deze week bij onze jongens en meisjes en kleuters weer best in den smaak vallen. Elk kind zal er wat in aantreffen, wat 't mooi en prettig Bewaar de losse nummers van 't Zon dagsblad. Jaargang 1938 wordt weer een praeht-boek! gepenslonneerden ls onbillijk Jegens de wach tende Jongeren. Intnsachen gelooft spr., dat eenige ver betering der aalarlaacn wel gewenacht Is. egeerlng. tot Jubileum D. J. H. van Wijk Zooals gemeld hoopt 1 Maart a.s. de heeft D. J. H. van VV ij k te herdenken, dat hij 25 jaar geleder» zijn vaste aan stelling als brie ven besteller bij de Posterijen to Rotterdam kreeg* Na sinds 16 Jan* 1921 werkzaam te zijn geweest als conducteur aan 't Spoorwegpostkart toor no 2, is hij van 1 Nov. 1933 af werkzaam op 't bureel van do diyectie van dat kantoor. Hij is voorzit ter van de afdee ling R'dam vaif den Bond van Chr. P.T T. personeel en be kleedt in het Bondsbestuur de functie vaU 2e secretaris en administrateur. Voorts heeft de heer v. Wijk zitting in d« commissie voor georganiseerd overleg bij het Staatsbedrijf der P.T.T. en is hij pl.v. lid van den Raad van Beroep inzake ongevallen verzekering te Rotterdam, alsmede bestuurs lid van den Chr. Besturenbond te Rotterdam, In zijn woonplaats Schiebroek is de heer v. Wijk voorziter van de Oranjevereeniging „Oranje Getrouw". Mede onder zijn leiding kwam te Schiebroek de Geref. jeugdbewe ging tot stand. „Het is ook juist om het lijden op te heffen, vaderl U schijnt wel een rare voorstelling te hebben van de tandheel kunde. U denkt zeker aan die oude plaat van een middel- eeuwsche markt. Het hoofd van den patiënt tuschen dokters knieën en dan met een nijptang maar trekken, liefst bijgestaan door een trommelslager, die het gekerm van het slachtoffer moet overstemmen. Nee hoor vadertje, 't gaat tegenwoordig anders. Trekken is niet meer hèt werk, dat is enkel iets bijkomstigs, 't Lijkt me prachtig, het gebit van je patiënten zóó te behandelen, dat trekken onnoodig is, of een hooge uitzondering blijft. U moet trouwens bedenken, dat bij een vrouwelijke tandarts niet iedereen verschijnt. Het zijn enkel dames en kinderen, over het algemeen menschen, die goed hun gebit onderhouden." „En die enkel bij een tandarts komen, om te laten zien, hoe puik het in orde is. Vrouw Velders is op jouw advies ook naar mevrouw Wayboer gegaan. Wat een keurig onderhouden ge bit zal dié hebben kunnen toonen. Jij, die zoo gauw praat van onhygiënisch, je zou, vrees ik onpasselijk worden, als je zoo'n mond te behandelen kreeg. En verder de een is verkouden, de ander heeft een kwaal, de derde een onaangenaam luchtje" ,,'t Is allemaal waar. vader, maar als je nou eenmaal je zinnen op zooiets hebt, wat doe je er dan aan? U hadt, als u dokter geworden was, vrij wat viezer baantjes moeten op knappen. Een dokter komt voor heel wat erger dingen te staan en toch hadt u dat er voor over gehad. Zoo gaat het mij ook. Ik weet de bezwaren wel, maar die wegen toch niet op tegen de mooie kanten. Ik kan het niet helpen, ik voel enkel voor de tandheelkunde. Maar laten we er liever verder niet meer over praten. Moeder zal u wel gezegd hebben, hoe ik haar tegenstand wou beschouwen, haar en uw tegenstand. Ik wil er in berusten en zal wel leeren inzien, dat u het beste voor me gekozen hebt". „Dat klinkt anders, dan wat ze de vorige week zei", dacht moeder en voelde, hoe het anker langzamerhand werd los- gpmaakt". „We zullen er nog wel eens over denken", zei vader. „Als we er dan maar niet meer op zoo'n onvruchtbare ma nier over hoeven te praten", dacht Willy, ,,'k Heb aan twee gesprekken meer dan genoeg". 't Scheen werkelijk, dat die wensch vervuld zou worden. De dagen werden tot weken en vader noch moeder roerde het onderwerp meer aan. Alles leek weer als voorheen, 't Was of er nooit een tijd van zoo groote spanning geweest was. Toch moeder scheen het lachen verleerd, bij moeder was het of elke week haar maanden ouder maakte. Vader vermeed het alleen-zijn met z'n dochter. Willy voelde zich verre van gelukkig, 't Verlangen had dieper geworteld, dan ze zelf had geweten en het uit te ruk ken deed pijn. Hoe benijdde ze Ko. die niets anders te dragen had dan wat ongemotiveerde examenangst. Ko was de glorie van zijn familie en zou binnen weinige maanden een werk kring hebben. Leuk moest het zijn, zoo'n klas kinderen om je heen. kinderen, die van je hielden en die je stap voor stap verder brengen mocht. Ze had er nooit voor gevoeld, onder wijzeres te worden, dat was zoo, maar als kind was je ge woonlijk slechts dat, wat er van je gemaakt werd. Van haar vroegste jeugd af had ze hooren zeggen, dat ze geen onder wijzeres zou worden, dus had ze zich die mogelijkheid nooit gesteld. Zou het dan toch moeder enkel maar te doen zijn ge weest om haar bij zich te houden? Willy wóu dat niet denken, ze wou blijven gelooven aan edeler motieven, maar soms viel haar dat mogelijk, soms was het haar onmogelijk mêehj te hebben met moeders bleek zorgengezicht. soms was er in haar een gevoel, dat ze niet onder woorden wou brengen, om dat er voor moeder een vonnis in lag. Er waren ook oogenblikken, waarin toch haar meelij weer domineerde, meelij met vader en moeder beide. Twee teleur gestelde menschen waren het, die geen troost konden vinden bij elkaar, omdat ze in hun leed niet naast, maar tegenover elkaar stonden. Dan voelde ze zich schuldig, omdat zij er de de oorzaak van was en voelde ze tevens het tragische, dat deze twee, die altijd-zoo eensgezind waren geweest, op hun ouden dag van elkaar afgroeiden en dan juist door hun kind. 't Was een heel ander soort van huwelijksmisére dan bij de ouders van Ella van Rees. maar het versterkte haar in de meening, dat b«t 'I veiligste was, alleen door het leven te gaan. Het eene mtMchcnpaar verknoeide eikaars leven hiermee, het andere daarmee, maar verknoeien deden ze het allemaal, dat stond vast. Als je alleen was. kon je tenminste enkel je eigen leven verknoeien. „Pessimiste" noemden haar tegenwoordig soms de klasse- genooten, om opmerkingen, die ze vroeger nooit van haar hadden gehoord, 't Liet haar koud. Had ze geen reden, om pessimistisch te zijn? Onder al haar zwarte gedachten verdween nooit geheel de verwachting, dat ze toch ten slotte wel toestemming zou krij* gen, maar wat had je aan een toestemming, die je slechts noode werd gegeven? Je moest die weigeren, wanneer je nog eenig gevoel bezat. Toen echter eindelijk het oogenblik daór was. toen vader in het bijzijn van moeder haar zei, dat haar wensch vervuld zou worden, weigerde ze niet. Het lange wachten had haar geestkracht verlamd. Verblijd noch verrast antwoordde ze: „O ja?" „Waarom toont ze nu geen vreugde", vroeg vader zich af? „Herinnert ze zich misschien, hoe ze zei niet dan met mijnt volle instemming te willen studeeren?" klampte moeder zich vast aan een laatste kans. „Ben je soms van plan veranderd?" verbrak vader de druk* kende stilte. „Dat niet, vader, maar het lijkt me toe, dat moeder en u het er niet heelemaal mee eens kunnen worden en dat hin-» dert me". „Hoor eens lieve kind", haastte vader zich te zeggen, eer moeder antwoorden kon, „je moet niet van ons verwachten* dat we ineens ons standpunt wijzigen. We geven toestem* ming. omdat we jouw geluk niet in den weg willen staan. Dat moet je genoeg zijn. Mogelijk gelukt het je later, ons enthou* siasme op hooger peil te brengen. Doe daar je best maar voor"* „Dat zal ik, dat zal ik zeker", antwoordde Willy, terwijl ze opstond, om haar ouders met een kus te bedanken. Geen kus was juffrouw Verduynen ooit minder aangenaam geweest, dan deze kus van haar kind. Deze kus doodde haar laatste hoop op verhooring van de vele gebeden, die ze in de voorbije weken opgezonden had. De kans om haar gelofte te houden was haar ontnomen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9