B» ROOK DE BESTE NATUURLIJK in VOORBURG!! 1 CENT SIGARET ZATERDAG 26 FEBRUARI EERSTE BLAD PAG. a Buitenland DE „GROOTE INVENTARIS" WORDT OPGEMAAKT Duitschland houdt volkstelling op 17 Mei a.s. Een moment-opname van de bevolking (Van onzen Duitschen correspondent) Het typisch Engelsohe spreekwoord „sa- fetty in number" schijnt ook voor het tegen woordige Duitschland een bijzondere aan trekkingskracht gekregen te hebben, want bij iedere al of niet passende gelegenheid wordt men vergast op statistische gegevens En hoe grooter de ge-tallen, hoe liever! Met honderd- of duizendtallen komt men allang niet meer uit, want bij 'n volk van rond zestig millioen strijdlustige menschen schijnen alleen nog maar millioenen en mil Harden het gewenschte effect te berei- Onder het motto „Die Sicherheit liegt in der Anzahl" laten wij ons bij voorbeeld door dr. Ley vertellen, hoeveel millioenen arbeidende mannen en vrouwen in het af- geloopen jaar een reisje hebben gemaakt op uitnoodiging van „Kraft durch Freude" waaraan dan nog wordt toegevoegd, dat in het thans begonnen jaar alles nog onein dig veel fraaier georganiseerd za! worden. Het ligt voor de hand, dat er onder zulke rooskleurige omstandigheden voor kan keraars allang geen plaats meer is in het Derde Rijk, temeer, waar het probleem der werkloosheid met voorbeeldige doortastend heid is opgelost. Dr. Lev vertelde ons, dat er al meer .en meer tekort bestaat aan er varen vakarbeiders en dat de paar hon derdduizend, die nog geregeld voorkomen op het lijstje der werkloozen. tot de „abso luut onbruikbaren" geteld dienen te wor den. Die vindt men in alle landen en helaas ook nog in dit land van denkers en dichters! En nauwelijks zijn we op ons verhaal gekomen van deze imposante uiteenzettin gen, of reeds komt Kerr H i 1 g e n f e 1 d, de rijksleider van de „Winterhulp" ons verrassen met het jaarlijksche rapport van de „Winterhilfe" een typisch nationaal- socialistisehe organisatie, die geen mede lijden kent met het minder bemiddelde of het armste deel der bevolking, maar uit gaat van het principe, dat iedere staatsbur ger eerst diep doordrongen moet worden van de veelzeggende spreuk: „Gesamtnutz geht vor F.igennutz!" Het algemeen belang gaat vóór het eigen belang! Dus moet iedere Duitsche burger eerst zijn goeden wil bewezen hebben, voordat hij in aan merking komt voor bijstand van staats wege. Heeft hij aan dezen eisch voldaan, dan wordt hij principieel niet ondersteund, maar heeft hij zich het moreele recht ver worven op bet medeleven en het voorthel pen van den Staat. Het sterkst komt dit moreele effect tot uiting op den zoogenaain- den „Eintopf-Zondag". Dan ziet men in alle volkswijken van Groot-Berlijn duizen den mannen en vrouwen uit alle lagen der bevolking in hiervoor vrijwillig beschik baar gestelde zalen en ondanks de koude ook bij eenigszins gunstig weer op de stra ten en pleinen aan lange gedekte tafels erwtensoep met spek of hutspot eten en wanneer men bedenkt, dat deze maaltijden terzelfder tijd door millioenen „Volks genossen" in heel Duitschland worden ver orberd, dan krijgt men onwillekeurig den indruk van iets geweldigs. Op z'n Duitsch: e twas-n ie-da-gewesenesü De a.s. volkstelling Maar al deze feiten zijn niets bij de thans aangekondigde volkstelling in het gansche Derde Rijk, welke reeds officieel is vastgesteld op 17 Mei a.s. Als doodgewone buitenstaander vraagt men zich weliswaar af: waarom nu alwéér zulk een omslach tige onderneming? maar zulk soort vragen blijft onbeantwoord en het is ook niet onze zaak, dat er pas in het voorjaar van 1933 over heel Duitschland een volkstelling heeft plaats gevonden. Bovendien: ditmaal wordt het iets heel anders, althans volgens de gegevens, welke wij ons ter bevoegder plaatse lieten ver strekken. Sedert meerdere weken is men namelijk op het statistische bureau der stad Berlijn reeds druk doende met het voorbereidende werk en al maanden gele den heeft men proefnemingen ondernomen, om vast te stellen, of het thans gevolgde systeem beter voldoet dan het eertijds be nutte. Want zoo redeneert men in de afgeloopen vijf jaar is alles niet slechts heel anders, maar tevens veel beter gewor den en dus moet ook de volkstelling een beteren vorm krijgen! Niets minder dan het vier-jaren-plan on der Hermann Goering moet door het resultaat dezer volkstelling bevorderd wor den. Daarom moet zij tevens een beroeps- en een bedrijfstelling omvatten, want het resultaat hangt volgens onzen deskundigen zegsman nauw samen met het staats bewind, met de bevolkingspolitiek, met het openbare leven en met de beoordeeling van de bevolking ten opzichte van het econo mische leven. Met Pruisische nauwkeurig heid wil men van iederen burger onder meer het volgende weten: zijn geslacht en zijn leeftijd, zijn nationaliteit en zijn gods dienst,- zijn moedertaal en zijn „Volkszuge- liörigkeit", zijn beroep en zijn bijverdienste. Maar hiermede is men nog lang niet tevre den: hij moet alles vertellen, wat hij van zijn afkomst weet, van zijn afstamming, want men" wil nu eindelijk eens een be trouwbare statistiek opmaken van het aan tal heelc en halve joden in den nationaal- socialistischen eenheidsstaat! Op onze vraag, waar men al de men schen vandaan haalt, om in een land van zestig millioen menschen zulk een omvang rijke volkstelling door te zetten kregen wij het volgende antwoord: Deze volkstelling beteekent voor ons min of meer e>en mo mentopname van de bevolking en het eco nomische leven. Daarom moet alles ver meden worden, wat een normale weergave kan benadeclcn. Tijdens de volkstelling moeten derhalve jaarmarkten, groote de monstraties. feestelijkheden en omvangrijke processen zooveel mogelijk uitgesteld wor den. Bij de volkstelling van 1933 had men DUB5EUSE VORDERINGEN FIDUCIA INCASSO'S - UTRECHT STAAT TOT UW DIENST, zowe. op als zonder contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS •/G.500 ambtenaren noodig, maar ditmaal heeft men rond 40.000 onderwijzers, leeraren en ambtenaren hiertoe aangewezen, die eerst zorgvuldig op hun taak worden voor bereid. De meest moderne machines voor accurate boekhouding heeft men gereed staan, om 68 millioen doorslagkaarten zorg vuldig te bewerken. Alleen voor dit door slaan heeft men een paar duizend hulp arbeiders noodig en het benoodigde papier werd in niet minder dan 65 spoorwagons over het hcele rijk verdeeld! Zijn op den aangegeven dag alle kaarten met do ver- cischte nauwkeurigheid ingevuld, dan be gint pas het moeilijke werk der controle, want vooral daarvoor heeft men niet slechts goede oogen en geduld, maar vooral sterke zenuwen noodig! DE TOESTAND IN OOSTENRIJK Von Papen heeft afscheid genomen Nazi-betoogingen nemen toe De Duitsche ambassadeur te Weenen, Von Papen, is gisteren door den Oosten- rijkschen bondspresident in afsoheidsaudi- entie ontvangen. De vertrekkende ambassa deur zal eenigen tijd in de bergen door brengen. Het „Neues Wiener Tageblatt" meldt, dat de president der unie van Oosten rij ksche Joden, Oppenhei m, door bondskanselier Schuschnigg is ontvangen. Volgens het blad zou Schuschnigg tegeo- *er Oppenheim hebben verklaard, dat niets veranderd zal worden aan de grond wet van Mei 1934 en dat ook de naturalisa ties niet zullen worden herzien. Intusschen neemt in Karinthië en Stier marken de nationaal-socialistische beweging met snelheid toe. Op het stadhuis van Grat is de hakenkruisvlag geheschen. Wel is daarop de burgemeester dezer stad met ver lof gezonden en zijn de colleges aan de uni versiteit van Graz gestaakt, doch de agita tie is daarmee niet verminderd. Thans wap peren in heel Stiermarken duizenden haken- kruisvlaggen en groenwitte vlaggen de vlag van Stiermarken waartusschen de rood-witte-vlag van Oostenrijk nauwelijks op te merken is. In Karinthic en een groot deel van Opper- Oostcnrijk is het evenzoo gesteld, o.a. in Linz en Wels. Daarentegen onthouden de nationaal-so- cialisten in Weenen, Salaburg, Innsbruck en in het algemeen langs de Duitsche gre»ns zich overeenkomstig de voorschriften an dergelijke demonstraties. De vroegere sociaal-deimocraten houden aan hun steun aan Schuschnigg -ast, doch de communisten hebben een heftige propa ganda tegen het bestaande regime geopend. In Weenen hebben zij roodgekleurde pam fletten uitgedeeld, waarop te lezen staat: „Schuschnigg heeft voör Hitier gecapitu leerd. Hij terroriseert de social irtischp ar beiders". DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Treinverbindingen met Teruel hersteld Sagunto gebombardeerd Naar de „Radio National' meldt zijn thans alle treinverbindingen met Teruel hersteld. De rechtschen zetten de zuivering der stad voort. Zij ontdekken vele lijken van vijanden i de huizen en de ruïnen. Al deze lijken jn van leden van de divisie „El Campesino" eiker commandant zich nog te Teruel zou bevinden. In een huis hebben de rechtschen goed gekleede lijken gevonden, die alle wond aan de slaap hadden. Men gelooft, dat het de politieke commissarissen van deze divisie waren. Verscheiden lijken hadden nog een revolver in de hand, hetgeen doet ver moeden, dat zij de hand aan zichzelf gesla gen hebben. Aan het front is de dag zeer kalm geweest. Britsch schip gebombardeerd Drie leden van de bemanning van het Britsche schip „Bremsen" zijn gewond tijdens een bombardement, dat door zes rechtsche vliegtuigen op Sagunto is gericht. Een der gewonden zou in zeer ernstigen toestand ver keer en. DE JAPANSCH- CHINEESCHE OORLOG Tokio's militaire begrooting De buitengewone militaire begrooting, die waarschijnlijk op 28 Februari bij den Japan- schen landdag zal worden ingediend, voorziet in uitgaven van 3.260 millioen yen voor het leger, 1040 millioen voor de marine en 550 millioen als reserve voor het ministerie van financiën. Hiervan zullen 4450 millioen worden ver kregen door de uitgifte van obligaties. Na het Roemeensche plebisciet De i i der tegenstemmers in de krant! De Roemeensche bladen publiceeren een lijst mot de namen van de Roemeensche slaatsburgers, die te Boekarest tegen de nieuwe grondwet hebben gestemd! Van de meer bekende politici, die niet aan de stem ming deelgenomen hebben, worden Cor dreanu, George Bratianu, Mihalache en Maniu genoemd. Goga en de liberaal Dinu Bratianu waren reeds van te voren naar het buitenland vertrokken. Op instructie van de Roemeensche Synode sullen op 13 Maart de geestelijken in at- kerken een herderlijk schrijven van den pa triarch voorlezen, dat een aansporing be helst tot kalmte, vrede, broederlijkheid en achting jegens de wetten en de auHoriteiten. Verder zullen alle geloovigen ontheven wor den van de eeden, die niet door de wettou des lands zijn voorgeschreven. De synode heeft voorts bepaald, dal de geestelijken uit alle partijen, waartoe zij be- hooren, moeten treden. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koopt tijdig eer» pot Sprutol. Bij alle Drogisten De Britsch-Iersche besprekingen Te Londen zijn de Britsch-Iersche han delsbesprekingen voortgezet. Een handels verdrag kan, naar de meening van Britsche kringen, elk oogenblik tot stand komen. Deze kwestie wordt afzonderlijk behandel'!, geheel afgescheiden van de kwerties van verdeeling en van landsveidediging. De Iersche delegatie heeft Voorloopig voor bereidingen getroffen om vandaag naar Du blin terug te koeren. De besprekingen t.o Londen zouden dan weer op 3 Maart worden voortgezet. Vier nationalistische leden van het parle ment van Noord-Ierland hebben de Valera een bezoek gebracht en hem erop gewezen, dat ruim een derde van de zes graafschap pen in Noord-Ierland de eenheid van Ier land wenscht. Ossietzky benadeeld Zijn Nobelprijs gedeeltelijk verduisterd Gisteren is te Berlijn het proces begonnen tegen zekeren Dr. W a n n o w, die ervan wordt beschuldigd een groot deel van den Nobelprijs voor den vrede, welken de be kende pacifist Ossietzky in 1935 heeft gewonnen, te hebben verduisterd. Ossietzky had den beklaagde een alee- meene volmacht gegeven om het geld, onge veer 100.000 mark, van Noorwegen naar Duitschland te brengen, tegen een provisi" van 20.000 mark. Wannow liet in Duitschland het geld evenwel op eigen rekening schrijven en leende aanzienlijke bedragen ervan aan zijn vrienden en bekenden. Toen de politie ingreep, kon zij nog slechts 16.000 mark voor Ossietzky redden. Aangezien Ossietzky nog niet sterk genoeg bleek om het getuigenverhoor te doorstaan, moest tenslotte gisteren de pro ces-zitting worden onderbroken. UIT OOST- EN WFST- INDIE Twee Bataksche moordenaars ter dood veroordeeld Bevolking dreigde hen ie lynchen Dezer dagen aldus de Deli Grt. van 16 Februari heeft in een kampong ach ver het Zendingshospitaal te Baligé een drie voudige moord plaats gehad, waarbij een Bataksche weduwe, haar zusje en een zoon tje op afschuwelijke wijze om het leven werde.n gebracht. De twee Inheemsche da ders, die spoedig daarna in hechtenis wer den gesveld, stonden Maandag j.l. voor den Grooten Rapat terecht. De eerste beklaagde is 47 jaar oud, de andere ongeveer zestien jaar. Beide beklaag den bekenden de ten laste legging, welke drie ernstige feiten noemt: moord, onteering der vrouwen en diefstal. Na de moorden hebben de misdadigers het huis doorzocht, waarbij zij een beurs von den, die f 15.50 bevatte. De Groote Rapat, vonnis wijzend, achtte de beklaagden schuldig aan moord met voorbedachten rade. verkrachting en dief stal. Verzwarende omstandigheden waren de feiten, dat de weduwe familie van de daders was, bij wie zij vaak op bezoek kwa men, en de slachtoffers weerlooze menschen waren, die in den slaap overvallen werden. Beiden werden veroordeeld tot de dood straf. Verder moeten de beklaagden ieder twee honderd gulden betalen voor dekking der begrafeniskosten en voor het slachten van een karbouw „horbo panampar". Dit slachten van een karbouw wordt noodzake lijk geacht omdat de ziel der kampong, waarin de moord geschiedde, geschrokken is van dit drama en men haar direct dient te smeeken, dat zooiets nimmer meer ge beuren zal. Onder strenge bewaking van gewapende Veldpolitie werden de veroordeelden na de zitting weggebracht, omdat er gevaar be stond dat de bevolking, die bij honderden samenstroomden, hen zou lynchen. Beschavingssubsidie voor Nieuw-Guinea In aansluiting op vroegere berichten meldt de „Javabode", dat het departement van Onderwijs overweegt een belangrijke uitbreiding van de z.g. .ybeschavingssubsi- dies" voor Nieuw-Guinea. Deze vorm van subsidies treedt in 3e plaats der elders toegekende onderwijs- subsidies. Het is gebleken dat voor zeer primitieve streken meer vrijheid ten aan zien van het onderwijs is gewenscht; het onderwijs aan den Papoea kan moeilijk worden gebonden aan te strakke Wester- Reeds worden op het Frederik Hendrik Eiland en hier en daar in Zuid Nieuw- Guinea zulke „beschavingseubsidies", niet of minder vastzittend aan tal van Wester- sche voorschriften, toegekend. Het is nu de bedoeling dit systeem ook in te voeren voor diverse plaatsen in Noord Nieuw-Guinea. Longpestgevallen op Java CHERIBON, 25 Febr. (Aneta). Van 6 tot 12 Februari zijn in de dessa Koeloer, dis trict Madjalen, 21 gevallen van longpest voorgekomen, alle met doodelijiken afloop. LAND- EN TUINBOUW Biggenmerken Nog oude van 1937 toegekend icht in do toekenning 1937 zijn aange- >ekennlng, groot 2.162.608 I1n dientengevolge ln totaal gebruikt 2.096.43Ó biggenmerken. Het totaal 1936 was 2.250.918, La werd bericht, dat tot 12 Februari 1938 11.034 biggen van merken van de toekenning 1938 zijn voorzien, tegenover 23.769 biggen Har. nkomstlge tUdatlp -rlge GEMENGD NIEUWS Bestelauto omgeslagen Gisteravond omstreeks half negen is op het Pretorius'plein te Amsterdam een kleine bestelauto, welke gedeeltelijk geladen was, in de bocht omgeslagen. ITet ongeval is waarschijnlijk toe te schrijven aan het feit, dat de bestuurder het stuur te snel en te ver had omgegooid. Toegesnelde voorbijgangers hebben den chauffeur en een naast hem gezeten persoon uit den wagen gehaald. Eerstgenoemde, die over zijn hoofd klaag de. is door den Geneeskundigen Dienst naar huis vervoerd. Waarschijnlijk heeft hij een lichte hersenschudding opgnloopen. Zijn metgezel bleef ongedeerd. De auto was slechts licht beschadigd en kon gemakkelijk weer overeind worden ge zet. Het voertuig is door de politie in be slag genomen. Aanvaring op de Waal Gister is op de Waal bij N ij m e g e n het schip „Christina" van schipper Peperkamp, dat gesleept werd door 't sleepschip „Mawi", opgevaren tegen het schip „Maria", van schipper Poppelier, dat aan de Lentsche zijde beneden de spoorbrug met de Fransche sleepboot „Turgot" gemeerd lag. De „Maria" was bestemd voor Rotterdam. De botsing was vrij hevig. De „Maria" werd midscheeps geraakt en maakte on middellijk water. Óm zinken te voorkomen heeft het Fransche sleepschip de „Maria" tusschen de kribben aan den grond gezet. De „Christina" kreeg ernstige averij aan den voorsteven. Ook dit schip moest aan den grond worden gezet. De opvarenden kwamen met den schrik vrij. Beide schepen waren geladen met grint. Zij zullen gelost worden, waarna overwogen zal worden welke maatregelen er verder moeten worden genomen HIJ ZORGDE ZELF VOOR DE BELOONING Deze week verloor de melkhaudelaar K. te Ouderkerk a. d. IJsel 6 bankbiljet ten van f 10. Gisteren ontving hij een brief, waarvan de naam van don afzender onlees baar was, mpt poststempel Krimpen a. d. IJsel, waarin zich 5 van de 6 biljetten bevon den. Het zesde biljet had de eerlijke vind-jr blijkens het begeleidend schrijven zelf maar gehouden als belooning. IN AMSTERDAM? Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA Makelaar - Bouwkundige Expert HASSAUKADE 118-119, Tel. 82521-85421 Wij koopen en verkoopen, huren en verhuren, administreeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden Woninglijst en inlichtingen GRATIS NATUURLIJK te HEEMSTEDE Belastingen laag. Verbind, met Amsterdam en Den Haag prima Vraagt gellL Woninggids bij: HEEMSTEDE's WONINGBUREAU CORN. L. KWAK - HEEMSTEDE DREEF 270 WONINGBUREAU „G OOILUS T" P. Huitzing Zn., Bouwkundigen HILVERSUM Bij vestiging ln het Gooi verschaffen wij U kosteloos deskundige voorlichting bij het koopen of huren van Uw woning. JOH. GER.WEG 92 Telefoon 6674 kl 111 '1111 HH'H '11 '147^3 f ENIÏII mei IJIKEN w IXCFEN m f ONINCMJEEAU ICLF4 UILLDC0NDA5TB. 7 TELBP00^2596 Will U een rustige GELDBELEGGING KOOP DAN HUIZEN de ideale randgemeente der Residentie 1 Kostelooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN' Park Vronesteyn 61, Pr. Marlannelaan 272 Economie en Financiën Financieel weekoverzicht Naar betere verhoudingen? Herstel op goederen- en effectenbeurzen Rubberrestrictie vijf jaai verlengd De machtsverhoudingen op de beleggingsmarkt Vrijdaga ER is in de politieke toestand van Europa een nieuwe phase ingetreden en dit beteekent zoo goed als zeker ook een wij ziging in de financieele en economische ver houdingen. Het valt in hooge mate te betreu ren dat het kleine Oostenrijk de dupe van de historie dreigt te worden. De wakkere Bondskanselier Schuschnigg moge met klem en kracht staande houden dat het land zijn onafhankelijkheid niet heeft verspeeld, dit neemt niet weg dat er in zijn groote rede een toon viel te beluisteren, welke moet in gegeven zijn door den moed der wanhoop. Het zich vastklemmen aan het eerewoord van Hitler eenerzijds, het „getrouw tot in den dood" anderzijds belooft niet veel goeds in de toekomst. Schuschnigg heeft bovendien geen blad- voor den mond genomen en het is geen wonder dat de Duitsche autoriteiten de rede zeer ongunstig hebben ontvangen. Alleen al het uitbundige enthousiasme moet be paalde reacties hebben opgewekt! De verbor gen, gedurfde toespelingen op toestanden in het Derde Rijk zullen ook verder de stem ming van de Duitsche machthebbers er niet op verbeterd hebben. Men zal natuurlijk wel oppassen deze ontstemming te laten blijken buiten, maar of Schuschniggs positie door deze rede versterkt is, blijft vooralsnog de vraag. In elk geval is zijn taak door de concessies die hij Hitier doen moest nog veel zwaarder geworden. Naar een comprofaiis? Op de beurs hebben de gebeurtenissen in Centraal Europa minder invloed gehad dan het aftreden van Eden. De tegenstellin gen tusschen de vier groote Westersche mo gendheden hadden zich de laatste jaren voortdurend toegespitst en besprekingen op economisch gebied volslagen onmogelijk ge maakt. Al zal het plan van Zeeland voorloo pig nog wel tot de vrome wensehen blijven behooren,toch is het perspectief de laatste week heel wat aangenamer geworden en dit heeft zich gekristalliseerd in een niet onaan zienlijk hooger koerspeil. Daarvoor was alle reden want tenslotte stuit men wanneer men de oorzaken van de terugslag in het laatste jaar gaat opsporen telkens weer op het wan trouwen op internationaal politiek gebied. Niet het minst is ook daaraan de depressie in de V. S. te wijten. Zal ditmaal het herstel van de Oude Wereld uitgaan? Zal er dan toch eindelijk eens iets komen van een her stel van de internationale credietmarkt? Van een vrijer ruilverkeer van goederen en pro ducten? Van een stabilisatie van de wissel koersen en een algemeen herstel van den gouden standaard? Wellicht is de beurs op al deze dingen wel wat al te snel vooruitgeloo- pen. Maar toch: gesteld eens dat men er in zou slagen in de politiek tot overeenstemming te komen, dan volgt immers de rest vanzelf wel! In ieder geval: een betere stemming in Europa kan niet zonder invloed blijven op de V. S. en wellicht dat zoo het bedrijfslef daar te lande uit de impasse zal geraken. Het wordt niet altijd toegegeven doch een feit is dat men in de V. S. net zoo goed van de rest der wereld afhankelijk is als om gekeerd. Herstel allerwege Zoowel de goederenmarkten als de effec tenbeurzen over de geheele wereld hebben ditmaal een verbetering te zien gegeven, al was deze dan niet van indrukwekkenden aard. Op de rubbermarkt vierde men ten onzent de ontvangst van het nieuwe rub ber restrictieschema dat voor Ned. Indië kelijk goede perspectieven opent omdat het quotum voor de eerstkomende vijf jaren gelijk wordt gesteld met Malakka hetgeen beteekent een stijging der standaardproductie van 540.000 ton in 1938 tot 631.500 in 1939 651.000 ton in 1943. Een stijging der produc tie beteekent echter nog niet altijd afzet De emissies Noordholland Een enorm succes Bij de gister gehouden Inschrijving op de 33V2 pet. obligatieleening Noord holland, groot 34.883.000,—, is der mate van het voorkeursrecht gebruik gemaakt, dat op de vrije inschrijvingen slechts een gering percentage zal kan nen worden toegewezen. De toewijzing op de 2y2 pet. 8-jarige obligatieleening Noordholland, groot 8.895.000,zal wegens de enorme overteekening slechts minimaal zijn- Nieuwe Leening Groningen 2.304.000 3 obligaties tegen 100 De Twentsche Bank. Nedêrl. Handel-MIj, In casso-Bank, Ned. Ind. Handelsbank en R. Mees en Zoonen, berichten, dat zij de Inschrijving op 2.304.000 nominaal obllgatiën der tweede 3 geldleening van 1938 der gemeente Gro ningen, ln stukken van 1000 aan toonder, voorzien van halfjaarlijksche coupons per 1 Maart en 1 Sept., openstellen op Vrüdag 4 Maart tot den koers van 100 Houders van de niet uitgelote, per 5 April 1938 aflosbaar gestelde 3» obllgatiën 1936 U laste der i icht De betaling der op de vrije lnschrüvl toegewezen obllgatiën moet geschieden Dinsdag - April a.s. De offl.-leele noteering ter beurzo van Am sterdam zil worden aangevraagd. De leening is it pari aflosbaar uiterlijk 1 Maart 1963 volgens het aflossingsplan. De gemiddelde looptijd oe- j -i gemeente behoudt zich llen tüde tot aflossing iveel obllgatiën als zij I De aflosbaar gestelde 3J leening 1936. oorspronkelük groot 2.540.000, la pró resto I groot 8.423.090: i 12 jaa: tegen bevredigende prijzen, zoodat wat dit betreft de toekomst voor onze Indische rub- berondei nemingen, welke momenteel voor een groot deel toch al niet geheel rendabel meer werken wegens de gestegen kosten (verscherping restrictie) onzeker blijft. Daar voor had men echter ditmaal geen oog en per saldo kon een niet onaanzienlijke koers winst worden geboekt. De betere berichten uit de Amerikaansche en Engel- sche kunstzijdeindustrie misten hun uitwerking niet op de A.K.U.-aandeelen. Scheepvaartaandeelen waren stil. Petroleum aandeelen gevraagd. Philips en Unilevers waren vast gestemd. Op de Amerikaansche afdeeling waar tijdelijk een vacantiestemming heerschte, be stond ook een vaste stemming. Men beweert dat de I. C. C. de Amerikaansche spoorwegen een tariefsverhooging van 10 pCt. zal toe staan en niet van 15 pCt. De beleggingsmarkt had ditmaal een uiterst kalm verloop. Enkele emissies zijn mislukt tengevolge van de actie van het beleggingsfront. Toch moet desondanks do belangstelling voor de uitgiften niet gering zijn geweest. De restantjes zullen gemakke lijk „over de toonbank" kunnen worden ver kocht. Al deze emissies, den Haag, Haarlem, Zuid-Holland en thans weer Rotterdam zijn te beschouwen als proefballons die de markt peilen. De „machtsverhoudingen" op debeleg- gingsmarkt zijn nog allerminst uitgebalan ceerd. De stemming was prijshoudend. Do koersen bleven op peil zij het dat de omzet ten ditmaal zeer klein waren. 18 Febr. 25 Febr. H.V.A. A.K.U. Philips Unilever Koninklijke H.A.L. Deli-Mij. A'dam Rubber Shell Anaconda Copper U. S. Steel 430 3814 303'4 152J4 35354 10754 302 21514 11A' 2454 401» 443M 4214 307H 156?4 36154 10854 310 219H 111» 24 M 4054 Geref. Kerk Rotterdam-Centrum De Rotterdamsche Boazbank, de fa. Ingwer- sen en Co. te Amsterdam en de Boazbank te Groningen berichten, dat bij haar kantoren de gelegenheid tot Inschrijving la op-mgescoid op de 3è obligatieleening der Geref. Kerk Rot terdam-Centrum. groot 190.000 ln stukken van 1000. 500 en 100, tot den koers van 100 Coupons 1 Mei •1 recht op de toew|j 4J obligaties Ad. 191G de 148.500. De nieuwe leening wordt bo- -endlen aangegaan ter aflossing eener hooger entende hypotheek ten laate van het Tehuis 'oor Ouden van Dagen groot pro resto 29.10° jttpt zal nakomen. De lee ning wordt afgelost in 36 Jaar. Voor 1942 zal echter niet versterkt of vervroegd mogen worden afgelost. 1955/1959 1 4500 per Jaar. 1969/, 1964 5000 per Jaar, 1965/1970 6000 per Jaar. 1971/1914 7000 per Jaar. terwijl het restant ad 25.009 ln 1974 Ineens zal worden afgelost. De dienst der leeningen, een aflossing ten bedrage van ƒ8000 inbegrepen, vraagt na de conversie deT bovengenoemde leeningen, een jaarlUksch bedrag van ca 28.000. De uitgifte der huidige leening en de In Oc tober 1.1. uitgegeven conversie-leenlng geven KALE1DOSCOOP De New-Yorksche beurs opende gister gedrukt in verband met de dividend-pas seering van de Chrysler Corp. Daarna trad een krachtig herstel in onder leiding van Staalwaarden en Vliegtuigaandeelen. In de middaguren liepen de noteeringen verder op, doch tegen het slot trad een reactie in als gevolg van de aankondiging der General Motors, dat de salarissen der employé's wor den verlaagd in verband met het voortduren der depressie. De beurs sloot echter hooger. Koerswinsten tot 1 punt konden behouden blijven. De omzet bedroeg 900.000 aandeelen. De M ij voor G eme ent e-C r ediet sloot 1937 af met een winstsaldo groot f 447.153 (u.j. 428.208) vóór afschrijvingen op koersrekeningen ad f 224.250 95.388). Op de aandeelen serie A wordt f 28 (u.j. 48) en op de aand. serie B 60 80) uitgekeerd. Naar wij vernemen zal op de alge- meene vergadering van aandeelhouders van de T w ent s ch e Bank N.V. worden voor gesteld een dividend uit te keeren van óy2 procent (u. j. 5 procent Bij de gisteren gehouden emissie van 1.500.000.3 pCt. obligatieleening der gemeente 's-H ertogenbosch 1938 werd het aangeboden bedrag geheel ge plaatst. In de gister gehouden bestuursvergade ring der V er einigte Stahlw erke A. G., te Dusseldorp, werd de balans over het boekjaar 1936/37 overgelegd, waar uit blijkt, dat de nettowinst bedraagt 27 mil lioen mark, makende met het onverdeeld saldo van het vorige boekjaar een totaal van 50.8 millioen mark. Aan de op 30 Maart ie houden algemeene vergadering zal worden voorgesteld het dividend te bepalen op 5 pet. Door de N.V. Unie van IJ sf a br. edenHaag, wordt per 1 Maart betaalbaar gesteld een tweede interimdividend over het boekjaar 1937 uan 2 pet. Het eerste interim-dividend werd 1 No vember jl. betaalbaar gesteld en bedroeg 2y2 pet. Over 1936 werd een dividend uitgekeeid Volgens ter beurze loopende geruchten, zou de Amsterdamse lie Droogdok M ij binnenkort overgaan tot de uitgifte van f 600.000 aandeelen tot den koers van 125 pet. Naar nog verluidde, zou de Mij over 1937 een dividend van 10 pet. geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2