Qimwe grütsrljf (ïentrmit *"05 Oud-Minister Eden spreekt voor zijn kiezers Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cl. Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 26 FEBRUARI 1938 18e Jaargang gifoertentieprfcen: Van 1 tot 5 regels 1.17*/» Elke regel meer032'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 No. 6329 Het ontwerp-reorganisatie onderwijzers-opleiding Kort wil ik mijn oordeel over het nieuwe ontwerp saamvatten in deze woorden: het is een stap in de goede richting. D.w.z. in de richting, die scherp en duidelijk ons is gewezen door den grooten werker vo.or ons lager onderwijs: Dr. De Visser, in de wet-1920. Drie jaar hebben wij genoten van de schoone perspectieven; toen zakte die nieuwe wereld in; wij behielden de vier jarige kweekschool. Toch boekten we Jr 1923 een schoone winst; het schooleind- examen, een zaak van hoog belang voor alle kweekscholen, in 't bijzonder voor de vrije kweekscholen; voor welke ruimte scheen te dagen om dieper te kunnen leven uit eigen beginsel. Maar de practische opleiding, zoo noodzakelijk in dezen technisch gerichten tijd bleef in haar druk zitten. Daar zat zij al van ouds. In de 18de eeuw was het criterium voor den onder, wijzer der lieve jeugd: goed den catechis mus kennen, goed kunnen lezen en zingen. In 't midden van de vorige eeuw dringt zich meer de rekenkunst naar voren; wat met het „sommetje" niet goed overweg kon, had maar matige kans. Een nieuwe aera daagt: de leerboeken worden telken jare dikker; de veelweterij komt in eere. Maar de praktijk, de veel zijdige, veel eischende praktijk van het gewone, echte schoolhouden bleef in 't donker: dat leerde zich vanzelf. Er kwam eenig licht, toen een Kon. Besluit den onderwijzers der leerscholen een bijzon dere subsidie toekende. Maar ook dat licht trok na een paar jaar weer weg de toelagen raakten stop. Maar het ergste kwam nog. Na veler lei geschermutsel tusschen Regeering en Kamer kregen we de driejarige kweek school, volgens aller meening: een mogelijk instituut: wat te voren in vier jaar was gedaan, moest kortweg in drie jaar gebeuren. De practische opleiding kwam heelëmaal in 't gedrang. Het ge klaag weerklonk van allen kant. En, ziedaar, daar neemt nu de Regee ring in haar toelichting op het nieuw ontwerp zelf den klaagtoon over en zingt hoog mee het droeve lied. Dat is de verrassing van 't heden: de driejarige gaat verdwijnen, ze krijgt het heiliqe kruis na. De vierjarige kweek school komt terug. Maar en dat is het mysterieuze toover-motto meer kosten doet het zoo goed als niet. Enkel 'n 30000.Dat noem ik: royaal op koopje. Hoe de Regeering dat precies zal doen. hooren wij later. In hoofdzaak is de oplossing zoo: het getal gesubsidieerde lesuren van de tegenwoordige klasse III wordt verdeeld over de nieuwe klassen III en IV. Daardoor krijgen de leerlingen natuurlijk tijd vrij. Welnu, die kan be steed aan de practische opleiding en aan vrije studie. Al dadelijk rijst hier de vraag: kost die practische opleiding dan voortaan ook niets: die sterkere, verlengde opleiding tot practisch vakman? 'k Geef toe: zui nigheid is een deugd, knibbelen wordt zelfs wel geprezen. Maar ook geldt in Holland van ouds het Bijbelsch woord: de arbeider is zijn loon waard, ook zijn meerder werk is zijn loon waard. En dan weten wij: alle waar is naar zijn geld, en: voor wat. hoort wat, en: de liefde kan niet van eenen kant komen. Bovendien is zoo'n toelage op den duur noodig, om aan de leerschool bij benoe mingen een ruimere keus van candidaten te verzekeren: alle hout is geen leer schoolhout. Wat hangt er niet af van het goed natuurlijk exempel en de toewijding der leerschoolmenschen! Wat kunnen zij den jongelui niet meegeven voor hun leven! Hoe vaak ziet men in scholen niet, ook bij onderwijzers van goeden aanleg, ge brek aan de eenvoudigste techniek. Ook de lagere school heeft voor haar totaal werk. en voor elke les, vak na vak, haar techniek, die dient onderwezen en ge oefend. De jongelui moéten bij hun ver trek van de kweekschool te pakken heb ben de beginselen en de praktijk van een goede les in elk der vaardigheidsvakken: in lezen en voordracht (straks ook in stemvorming), in schrijven, in zingen en teekenen, in gymnastiek (nu ook reeds geëischt), handwerken en handenarbeid. Vooral ook dienen zij te zijn ingeleid in de fijne gangen van de lastige vakken rekenen en zuiver schrijven. Verder dient hun ingeprent de noodzakelijkheid van voorstudie en methode voor lessen in de kennisvakken: Bijbelsche en Vader- landsche geschiedenis, aardriikskunde. plant- en dierkunde, natuurkunde. Men bedenke toch. jaarlijks worden in ons lager onderwijs miljoenen schats aan uren en guldens verknoeid, vergooid juist door het gebrek aan scherpe techniek. Na het 30ste iaar is daar weinig aan te doen: een ijverig schooltoezicht behoudt enkel het recht van op- en aanmerkingen, van De reden, waarom hij heenging Er waren diep-gaande verschillen van meening VOOR zijn kiezers in Leamington, in het graafschap Warwickshire, heeft oud-minister Eden een rede gehouden, waarin hij uiteenzette waarom hij zich als minis.er van buitenlandsche zaken had teruggetrokken. Spreker zeide dit besluit uit overtuiging te hebben genomen, en sinds hij het nam is er niets geschied, dat hem de overtuiging zou hebben bijge bracht, verkeerd te hebben gehandeld. Een van de voornaamste vragen was voor spreker of hij als minister van bui tenlandsche zaken moest aanblijven, ter wijl hij met zijn collega's van inzichten verschilde. Zelf was hij van oordeel van niet. Als minister was hij verantwoordelijk voor het parlement en het land en nie mand had een gelijke verantwoordelijk heid voor de buitenlandsche zaken. In dien hij niet was afgetreden, dan had hij in het Lagerhuis moeten zeggen: „Ik ge loof. dat dit de beste wijze is om het Britsch-Italiaansche vraagstuk op te los sen. Er is risico bij. doch ik geloof, dat het zal slagen en dat het tenslotte zal bij dragen tot versterking van den vrede in Europa". Ongelukkigerwijze kon hij dit niet ge- loovgn. Hij geloofde juist het tegendeel, hoe had hij dus deze wijze van handelen aan het Huis kunnen aanbevelen? Eden zeide verder, dat hij dan zeil de be sprekingen zou hebben geleid, de besprekin gen, wf.arvan het resultaat de meest ernstige gevolgen kan hebben voor de positie van Engeland in de wereld, dan zou hij een hui chelaar zijn geweest en zijn gedrag zou niet eerlijk zijn geweest ten aanzien van het par lement en het land. Bovendien heeft de minister-president vast staande inzichten niet alleen wat betreft het doel van de buitenlandsche politiek, doch ook ten aanzien van de wijze, waarop deze moet worden gevoerd en het is natuurlijk zijn goed recht die te hebben. Doch ook spreker zelf heeft dergelijke vaststaande opvattingen en beider meening is niet gelijk. Eden verklaarde zijn best te hebben ge daan, de kloof te overbruggen en hij heeft in volle loyaliteit samengewerkt en hij weet, dat aan de andere zijde dit eveneens het geval is geweest. In het afgeloopen weekeinde kwam spreker tot de overtuiging, evenals de minister-pre sident, dat dit verschil van meening diep gaand was en dat er voor den minister van buitenlandsche zaken slechts één weg open bleef, n.l. aftreden. Niemand kan de buitenlandsche zaken tot een goed einde leiden volgens de opvattingen van een ander. Spreker is overtuigd, dat de weg, welken hij volgde in het belang was van het land. Hij .ïoopt evenwel dat niemand zal gelooven dat het een gemakkelijke weg was. De feiten waarover het ging Vervolgens overgaande tot de feiten, zeide Eden: „Men heeft mij gezegd, dat de gang van zaken, die ik voorstond, gelijk stond met aan de eene partij in de onderhandelingen te vragen, het boete kleed aan te trekken. Ik heb nooit zoo iets voorgesteld. Al wat ik beweerd heb en nog beweer, is, dat eerst vorderingen dienden te worden gemaakt met de ver vulling van verplichtingen, die reeds waren aangegaan, alvorens te willen on derhandelen over andere overeenkom sten, die dezelfde kwestie dekken. De procedure, die de regeering heeft gekozen, is een bewijs van de oprecht heid van haar wensch tot overeenstem ming te geraken, maar behoeft niet noodzakelijkerwijze een bewijs van ver standig beleid in internationale aange legenheden te zijn. Naar mijn gevoelen was het zeer goed mo gelijk, op alle eischen te blijven staan en dezelfde resultaten te verkrijgen indien zij verkregen kunnen worden zonder de ge varen aan de thans gevolgde procedure bonden. Eden merkte vervolgens op, dat hij in zijn rede in het lagerhuis met opzet niet gespro ken had van bepaalde documenten, in ver band met de onmogelijkheid, deze thans te publiceeren. „Echter" zeide hij, „handhaaf ik ieder woord, dat ik in het lagerhuis heb gezegd. Tijdens het weekeinde ben ik defini tief tot het oordeel gekomen, dat de betee- kenis van bepaalde mededeelingen van een buitenlandsche regeering was „nu of nooit" en dat aan deze mededeelingen, gelezen in verband der jongste gebeurtenissen geen andere uitleg kan worden gegeven. Het denkbeeld is geopperd, dat ik mijn collega's, die een andere meening waren toe gedaan, hierop zou wijzen, doch dat wil ik niet, daar ik zulks niet in het belang van het land acht. Ik stel mij er mede tevreden, te wachten en mij bij den loop der gebeurtenissen neer teleggen." Eden voegde hier nog aan toe, dat het op het gebied der buitenlandsche aangelegen heden thans de plicht der regeering is, waak zaam en standvastig te zijn. Het is goed te streven naar het doen ver dwijnen van oude vijandschappen, doch na- DE „ALGEMEENE FRIESCHE" is de GROOTSTE ONDERLINGE LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ IN NEDERLAND Alle winsten komen aan verzekerden (en goede tuurlijk niet ten koste an oude vriendschap pen. Aan den kant der groote democratieën van Europa en Amerika moeten onze ".uurlijke verwantschappen liggen. Wij moeten ons houden aan onze opvat ting van internationale orde, zonder welke geen duurzame vrede mogelijk is. HALIFAX WORDT EDENS OPVOLGER De benoeming van Lord Halifax tot Britsch minister van buitenlandsche zaken en van Richard Austen Butler, die totdusver parlementair secretaris van het ministerie van arbeid was. tot onder staatssecretaris van eerstgenoemd depar tement, is officieel bekend gemaakt. Tevens wordt medegedeeld, dat. aan gezien de nieuwe minister lid is van het hoogerhuis, de minister-president voor nemens is, in het lagerhuis alle belang rijke aangelegenheden op het gebied van de buitenlandsche politiek persoonlek te behandelen. Lord Halifax zal de fnnctie van Iord- president van den raad blijven waar nemen. Kazernebouw te Ermelo De beslissing van den Minister van Defen sie. om op het terrein „Sparrendal" te Ermelo een kazernecomplex te bouwen oor het achttiende regiment infanterie, dat thans te Amersfoort is gelegerd, kan elk oogenblik tegemoet worden gezien. Door de Genie is reeds een lokaliteit gehuurd om als teekenkamer te worden ingericht en voor ofifcieren en technisch personeel der Genie is reeds pension besproken. De verkoop van dennen op het terrein „Sparrendal" onder leiding der Génie, werd reeds door de Domeinen aangekondigd. Het terrein, dat door de gemeente Ermelo aan het Rijk voor kazernebouw werd aange boden, ligt aan den weg E r m e 1 oL e u- venum. dicht bij den in aanleg zijnden grooten asfaltweg, welke Harderwijk met Apeldoorn rechtstreeks zal verbinden. terechtwijzingen envan menigvuldige ergernis. Dat is niet te wijten aan de onderwijzers, aan wier ijver ik niet twij fel. maar aan hun slordige opleiding, aan een allereerst door de Overheid valsch gesteld criterium. Juist de Overheid heeft dezen wat, ja veel goed te maken. Vooral in de laatste 30 jaar is er op het gebied van paedologie, van algemeene en bijzondere didactiek zooveel gegeven, dat eere verdient, dat kweekschool en leerschool. Regeering elk op haar wijze niet koud mag laten. Reeds de akte Paed. M.O. A van onder wijzers der leerschool diende geprezen te worden, ook door stoffelijke blijken. De practische opleiding dient gezet op hooger peil, beide theoretisch en prac tisch. Dat nu is een van de schoone. verblij dende kansen, die het ontwerp biedt, een kans. die beide de kweekschool en de leerschool moéten uitbuiten en die de Regeering op haar wijs moet vergrooten. Er zijn meer van die schoone stukken het ontwerp. Maar daarover in een slotartikel. H. J. VAN WIJLEN. R.K. STAATSPARTIJ Mr T. J. Verschuur tot Voorzitter gekozen Onder leiding van den waarnemend voor zitter, Mr. J. J. A. Hou ben, begon gister avond de partijraad van de Roomsch-Katho- lieke Staatspartij zijn A-ergadering in het Jaarbeunsrestaurant te Utrecht. In geheime vergadering is, na een korte beraadslaging, Mr. T. J. Verschuur tot partij-voorzitter gekozen met 82 van de 11b stemmen. Tot lid van het dagelijksch bestuur wer den gekozen: de heeren Mr. Dr. P. J. W11- t e m a n te Overveen, A. C. d e B r u i n te Utrecht, Mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst te Ubbergen en Mr. J. J. A. H o u b e n te Breda. brouck hem als minister van Arbeid, Han del en Nijverheid op in zijn derde minisf.' ne. Bij besluit van 8 December 1931 wvd de naam \an dit departement gewijzgd in „Economische Zaken en Arbeid". In Mei 1933 werd hij opnieuw benoemd lot minister van Economische Zaken in het kabinet-Colijn. Na zijn afltreden als Minister heeft Mr erschuur verschillende belangrijke func ties in den lande waargenomen. Hij was o.m. commissaris-generaal van de wereld tentoonstelling te Brussel. Voorts maakte hij naam met bet rapport inzake den toe stand in den Nederiandschen mijnbouw, dat echter destijds door de depreciatie \-an don gulden werd achterhaald. Mr. T. J. Verschuur werd IS Maart ISoti te Utrecht geboren. Hij studeerde aan de Universiteit aldaar in de rechtswetenschap pen. In 1910 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschappen, waarna hij Dot 1919 verbonden was aan de redactie van De Maasbode. In 1919 werd hij voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda. In de zen tijd werd hij ook lid van den Radioraad Jn 1929 aam wijlen Jhr. Ruys de Beeren- De actie in de Metaalnijverheid Overeenstemming te Amsterdam De arbeiders te Amsterdam, ge organiseerd in den Alg. Ned. Metaal- bewerkersbond, hebben zich met 1016 stemmen voor, 767 tegen en 9 blanco, uitgesproken ten gunste van de voorstel len van den Rijksbemiddelaar, Mr S. de Vries Czn. Dit resultaat kon worden vastgesteld, na dat gisteravond was vergaderd met de per- soneelen van de Ned. Scheepsbouw Mij Simplex, Kromhout en eenige kleinere be drijven. Van de dertien ondernemingen, welke bij de gezamenlijke actie zijn betrokken, heeft het personeel van tien bedrijven de voor stellen met een vrij groote meerderheid aanvaard. De arbeiders van drie bedrijven, nl. de Nederl. Scheepsbouw Mij, de Nederl. Dok Mij en Verschure Co, verzetten zich met een kleine meerderheid tegen de voorstellen. Ook de vergaderingen van den Chr. Metaalbewerkersbond hebben een grootf meerderheid voor de voorstellen opge leverd. De uitslag der stemming zal aan den Rijksbemiddelaar worden mede gedeeld. Naar wij voorts vernemen heeft gister middag een conferentie plaats gehad met den Rijksbemiddalaar aangaande het perso neel der Fokkerfabrieken. De besprekingen leidden ook hier tot overeenstemming. Van middag zou dit resultaat aan de ledenver gaderingen der vakorganisaties worden voor gelegd. DE KWESTIE MET Dr DENIS MULDER Commissie van onderzoek brengt rapport uit Gebeurde er niets onredelijks? De Minister van Koloniën heeft thans eei brief gezonden aan den voorzitter van de Tweede Kamer, welke brief is vergezeld van het verslag der commissie, ingesteld bij be sluit van den gouverneur-generaal van Ned. Indië. tot het houden van een onderzoek naar de schuldvraag in het conflict tusschen dr Denis Mulder en den dienst der Volksgezondheid. Zooals uit het verslag blijkt aldus zegt de Minister in zijn schrijven is de com missie tot de volgende conclusies gekomen: a. dat het hoofd van den dienst der Volks gezondheid in October 1928 niet zijn goed keuring heeft gehecht aan voorwaarden van een tusschen het Leger des Heils en dr Mul der gesloten overeenkomst inzake licht therapie te Plantoengan onder dr Mulders leiding, doch dat dit hoofd uitsluitend daar tegen geen bezwaar heeft gemaakt, mits dit zou geschieden in overeenstemming met den kolonie-arts, dr Sitanala, en voorts, dat noch van tegenwerking noch van onvoldoende medewerking van genoemd hoofd en zijn ambtenaren is gebleken en dat derhalve niet daarin de oorzaken zijn gelegen, dat de proeven met die therapie geen voortgang konden vinden; b. dat het diensthoofd na een aan redelijke eischen beantwoordend onderzoek op alles zins deugdelijke gronden op 17 Juni 1930 aan dr Mulder den toegang tot de installatie voorloopig heeft ontzegd; c. dat bij de verbouwing der installatie en de daarop geA'olgde demontage van een deel der oude installatie en bij ingebruikneming der nieuwe, van afbraak, vernieling of ont takeling geen sprake is geweest; dat de wij ze, waarop de verbouwing (de z.g. afbraak, vernieling) en ingebruikneming van deel der oude installatie is geschied, stellig den toets der critiek kan doorstaan; zij is met name niet geschied op een wijze, waar aan dr Mulder aanstoot kon nemen. Voorafgaand aan deze laatste conclusie constateert de commissie nog, dat de in stallatie door schenking, waaraan hoege naamd geen voorwaarde was verbonden, de volle eigendom van het Leger des Heils was geAvorden en dat de ingebruikneming daar van door den dienst der Volksgezondheid was geschied met goedkeuring van het Leger des Heils en met instemming van de erven Bosscha. Gecompliceerde aanrijding te Oegstgeest Gistermorgen omstreeks half twaalf heeft zich een gecompliceerde aanrijding A'oorge- daan op den nieuwen rijksAveg onder Oegst geest bij het kruispunt Vinkenweg. De 47-jarige wissellooper J. Marijt, wonen- 3 te Leiden, kwam per rijwiel van den Vinkenweg en moest den nieuwen rijksAveg dwars oversteken. Op het zelfde oogenblik kwam uit de riohving Amsterdam een per sonenauto. bestuurd door den heer G. Hunik uit Wijhe (Overijsel), met groote snelheid aangereden en een aanrijding was niet meer te voorkomen. De Avielrijder AA'erd door de auto gegrepen en over den Aveg geslin gerd. De man bleef met een gecompliceerde onderbeenbreuk en verdere inAvendige kneu zingen liggen. Een passeerende geneesheer verleende de perste hulp. Toen deze daarmede bezig was, kwam uit de richting Den Haag een perso nenauto, bestuurd door den heer A. S Overvliet, wonende te Voorburg. Deze auto wilde ter plaatse stoppen. Een achter hem rijdende personenauto, bestuurd door den heer Glazer uil' Amsterdam, die met zeer groote snelheid reed, wilde tusschen de uit Den Haag en Amsterdam komende auto's passeeren. De heer Glazer zag op het laatste oogenblik dat dit niet ging en remde uil' alle macht Deze Avagen sloeg echter over den kop en kAvam tegen den wagen A-an den heer Overvliet terecht, waardoor deze auto even- rns kantelde. De vwee Avagens bleven beiden op den berm van den weg liggen. De inzittenden, "e auto van den heer Overvliet zaten twee passagiers, liepen geen noemenswaar dig letsel op. De wielrijder, die later door dr. Hugen- holtz uit Oegstgeest is verbonden, is per ziekenauto naar het Academisoh Ziekenhuis te Leiden vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Van de tAvee auto's zijn alleen de carrosse rieën beschadigd. Het rijwiel is totaal ver- DE STAKING BIJ VAN HEEK Weer een stakersvergadering te Losser Bondskassen schieten ingehouden loon voor Gister is weer een vergadering gehou den te Losser met de stakende arbei ders, betrokken bij het confict bij de N.V. L. van Heek en Zn. De heer A. Middelhuis, bestuurder van „Sint Lambertus", opende de vergadering. Hij uitte zijn vreugde over de groote op komst. Over de staking op zichzelf kon spr. niet A'eel zeggen. Het A\reinige nieuws dat er was. was de mededeeling, dat de firma in erband met het geringe aantal werkAvilli- gen. gister de ploegen had uitgeschakeld, zoodat de dagploeg met de ongeveer vijftien AA-erkAvilligen in bedrijf moet worden eehou- Vervolgens deelde de heer Middelhuis mede. dat juist de vergunning voor het col- leeteeren met lijsten voor ongeorganiseer den in de gemeente van den burgemeester onder gunstige voorwaarden is binnengeko- In de Donderdag gehouden vergadering der afdelingsbesturen met de hoofdbestu- N.V. GRONINGSGHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 31/2 Pandbrieven a 1003A (Koers van omwisseling l001/2 VOORNAAMSTF NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD. De Eerste Kamer heeft de behandeling van de Indische begrooting voortgezet. Verschenen is het rapport der Com missie inzake de kwestie met Dr D. Mul der betreffende de lichttherapie te Plan toengan. Tot voorzitter van de R.K. Staatspartij' is gekozen oud-Minister Mr Dr T. J. V erschuur. In de Amsterdamsche metaalindustrie is overeenstemming bereikt. Het stakingsconflict te Losser verscherpt De emissiès Noordholland, rentende en 3J^ pCt., zijn een groot succes ge worden. Financieel Weekoverzicht: Naar betere verhoudingen? Lord Halifax is thans officieel be noemd tot Eden's opvolger aan buiten landsche zaken. Een deel van Ossietzky's Nobelprijs verduisterd. Eden's rede in zijn kiesdistrict. BETONHOUT KISTENHOUT HOUTHAN DEL „ALBLAS"N.V. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te 's-Gravenhage, Fahrenhett- straat 343. Rotterdam. Zwaanshals 119-121 JRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN J. M. VAN OSNABRUGGE KR00SWIJK (bij Oud-Beijerland) Telef. O.-B'land 108 ASSURANTIES EFFECTEN WOTÉL TEl 31660 CAÊÉ ■ÜAA QlJKS-rtHrOON STAOOMEN» WAAM EN KOUD WATtn OP ALLE KAMCHS KAMEQ5 HET ONTBIJT-P-3.-HET BADKAMER -F-Ar Generaal Agent ANDRE KERSTENS, Tilburg ren te Enschedé is een besluit gevallen om allen, die bij het conflict betrokken zijn, het loon, dat de directie heeft ingehou den over de vorige week. uit de bondskassen in voorschot uit te betalen. Hiervoor moeten allen een kwitantie teekenen. welke inhoudt, dat. wanneer de firma eventueel tot uitbe taling gedAAungen wordt of dit uit zichzelf doet, het geld Aveer in de kas teruggestort moet worden. De komende Aveek zal even zoo gehandeld worden met het loon. dat iedere arbeider nog te goed heeft, overeen komende met tAvee-en-een-halve dag loon, indien de directie uitbetaling weigert. Tn opdracht der organisaties moeten allen zich Maandag a^. op normale wijze ten kantore der directie vervoegen om dit geld op te vorderen. Direct na afloop van dfi vergadering ge schiedde de uitbetaling. Een schrijven Avas binnengekomen \»an den rijksbemiddelaar, Avaarin doze zich bereid verklaarde tot het voeren van besprekingen met een van beide partijen om tot een op lossing van het conflict te komen. De hoofdbesturen der organisaties zijn van meening. dat zij in het huidige stadium van het conflict geen besprekingen kunnen poeren, aangezien de directie door de weige ring van het uitbetalen van het verdiende loon, den toestand verscherpt Toch slaan zij op het standpunt, het schrijven te be antwoorden en te vermelden, dat de direc tie zelfs verdere concessies ann de arbeiders heeft gedaan, dan aan den rijksbpmiddelnar op 14 Febr. j.l. Dinsdag a.s. zal begonnen worden mol de eerste staking-uitkeering door de organi saties en. indien mogelijk, ook aan do nnce- organiseerden. Dit zal gos-hiodon uil het collectefonds. Maandag a.s. zal opnieuw een vergadering in de R.K Werkliedenvereeniging met da arbeiders gehouden worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1