STADSNIEUWS V00RJAARS-CAMPAGNE WOENSDAG 23 FEBRUARI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 KANTTEEKENINGEN BIJ HET RAADSVERSLAG II De begrooüngsdëbatten werden gekt merkt door e>en matte toon. Van de behan delde onderwerpen rees er geen een boven de middelmatigheid uit. Slechts tweemaal kwam er wat rimpeling in de vlakheid der besprekingen. Dat was in de eerste plaats toen wethouder J* e p c een 6oherp verweer leverde tegen de oe sohuldiging van den heer Goslinga, die in een vorige raadszitting het college van B. en W. een minder welwillende houding jegens het bijzonder onderwijs had verwe ten. Mogelijk is die heer Goslinga bij de be handeling van dit onderwerp wat ver ge gaan in zijn gevolgtrekkingen en was zijn terminologie niet gelukkig gekozen, maar men zal toch moeten toegeven dat er wel eenige reden tot bevreemding was over de houding van B. en W., speciaal in de kwes tie vat» de afkoop van de gebouwen der bij zond ere scholen. En het is waar, wat de heer Goslinga opmerkte, dat den voorstan ders van het bijzonder onderwijs de strijd yoor de Christelijke school in het bloed zit, zoodat zij bij elk symptoom van mogelijk oaredht voor dart onderwijs op de bres springen en daarbij niet altijd verstand ;n hart volkomen in evenwicht houdeDk Wij hopen, dat na deze kleine onweersbui de hemefl weer volkomen gezuiverd is. De tweede onderbreking ia de eentonig heid der raadsdebatten was het incidtent tusschen de heeren De Reede en Gro n e v e 1 d. De laatste had het doen voorko men alsof de Vereeniging voor Ghr. Onder wijs zich aan kinderexploitatie schuldig maakte door een propaganda-circulaire voor haar scholen door kinderen huis aan huis te laten bezorgen. De heer De Reede, lid van het schoolbestuur, ontstak daarover in toorn, omdait hij wist, dat de bezorging aan een firma in onze stad was opgedragen en over het hoofd ziende de mogelijkheid, dat de bezorgers hun kinderen hadden la ten helpen bij het bezorgen noemde hij den heer Groeneveld een leugenaar. Daar mee ging hij te ver en hij Jieeft dat ook teruggenomen. Maar met dat al kunnen wij itoch weinig bewondering hebben voor het feit, dat de heer Groeneveld, die zedde, da circulaire zelf uit een kinderhand te hebben aangenomen en van hooren zeggen te heb ben, dat ook in andere straten kinderen de circulaire hadden bezorgd, het zoo dringend noodzakelijk vond, dit, zander verder onder zoek, in de openbare raadszitting te moeten uitspelen. Groote mensohen doen dat toch De aanleiding voor dit incident was het voorstel van de heeren Groeneveld eu iVan der Laan om aan de ouders van leerplichtige kinderen een circulaire te zenden, zooals ook B. en W. van Rotterdam hebben gedaan, met met doel de aandacht te vestigen op de openbare school. Het spreekt varaizelf, dat de gdheele rechterzijde zich tegen dit voorstel verzette, omdat het nooit tot de taak van het gemeentebestuur kan behooren propaganda te maken voor de openbare school. Het principe der gelijk stelling zou ad dadelijk in gevaar komen, iwanneer men vaiw officieel e zijde voor hat ieen of andere onderwijs partij trok. Het voorstel werd met 18 tegen 17 stemmen ver worpen, waarbij de heer Würtz met de rechterzijde meestemde., zoodat zijn stem thans wel van bijzonder groot gewicht was. Van de andere voorstellen noemen we nog dat van de heeren v. d. Tas en Tobé om B. en W. uit te noodigen een verlaging van het electriciteitstarief voor middenstan ders aanhangig te maken. Het bleek, dat de directie der Lichtfabrieken zich reeds met diit onderwerp bezig houdt, zoodat B. en W. het voorstel in praeadvies namen. Het begrootingsdebat is ook steeds de ge legenlhead om de ledien van het college van B. en W. hun recensie te geven. Hoe hebben ze 't er In het afgeloopen jaar afgebracht? Welnu, de recensie was goed. Speciaal de beide sociaal-democratische wethouders, de heeren Vermey en VanStralen, werden ia het debat betrokken en ook zij kregen ver schillende pluimen op den hoed Dat was Wöl merkwaardig. Zij kregen, de pluimen van de rechterzijde omdat zij in het oude reohtsche spoor vooruit wanen gegaan. Zij kregen pluimen van de linkerzijde, omdat zij.... ja waarom? Waarschijnlijk omdat zij ten slotte toch nog partijgenooten waren. Men trachtte wel aan te toonen, dat er in sociaal opzioht, dank zij de socialistisch? wethouders, bijzondere dingen waren be reikt, maar deoe vlieger ging niet op. De heer Wilmer kon zelfs zonder tegenspraak constateeren, dat ook het feit, dat de ».d. wethouders nog in de minderheid zijn, geon verschil maakt en dat al bestond het heele Leidsdhe gemeentebestuur uit socialisten, er niet meer zou kunnen worden gedtaan dan er gedaan wordit. Het was dan ook eenigs- zlns ridicuul, dat men van de zijde der s.d. raadsfractie meende speciaal de s.d. wet houders hulde te moeten brengen voor het gevoerde beleid. Men moet hun dit echter ede ail te kwalijk nemen. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Bovendien is het s.d. bestuur nog zoo jong. De fractiegienoo- ,ten zijn er nog zoo grootsch op. Het was niet aardig van den heer De Reede, dat hij de voldaanheid zoo'n akelig bijsmaakje moest geven door er ween eens op te wijzen, dat de tegenwoordige wethou der van financiën niet zoo'n betrekkelijk gemakkelijke taak zou hebben, wanneer voor eenige jaren do dure en onverantwoor delijke socialistische begrootingsvoorstellen •waren aangenomen. Ja, wat was daar nu 'tegen te zeggen? Niets. Wat kan iemand? verleden toch hinderlijk zijn. Burgemeester kondigt Grondwetswijziging af Slechts weinig belangstelling Ook in onze stad, evenals in allo andere gemeenten, heeft gistermiddag te half drie de plechtige afkondiging van de grondwets wijziging plaats gehad. Vanaf de stoep van het Gemeentehuis las de Burgemeester met luider stem het betreffende Koninklijke be sluit voor om te besluiten niet een „Leve de Koningin". Er was slechts weinig belangstelling. Een aantal gemeente-ambtenaren en en kele toevallige voorbijgangers woonden de plechtigheid bij. Wethouder Splinter weer in functie Naar wij vernemen hoopt de Wet houder van Fabricage, de heer J. Splin ter Gzn. op 1 Maart a.s. zijn werkzaam heden als zoodanig weer te hervatten. Leidsche aquarium en terrarium- vereen. „De Natuurvriend" Propaganda-filmavond in „Zomerlust" Er bestond gisteravond een buitenge wone belangstelling voor de propagan da-avond van bovengenoemde vereeni ging. Dp groote zaal van ..Zomerlust" was geheel gevuld met belangstellen den. Deze belangstelling gold in hoofd zaak de groote film van de Pterophyl- lum eiemekei of in het Hollandsch de Braziliaanscne Maanvisch. En terecht, want deze film heeft niet alleen de in teresse van den volbloed liefhebber op gewekt, maar ook in universiteitskrin gen heeft deze film waardeering gevon den. Er is dan ook jarenlang met einde loos geduld gewerkt aan de totstandko ming van de film. Vele opofferingen en hindernissen moesten overwonnen wor den maar het uiteindelijk resultaat is een groote belooning géwordén voor de makers van de film, de heeren W. J Deutz en M. G. Bron. De avond stond onder leiding van den voorzitter van de vereeniging, den heer W Zwart Voor de pauze draaiden een aantal kleine filmpjes o;a-: „Op den bodem van de Oce aan" en „Menschen en dieren op Borneo". Na de pauze kwam de firn van de Brazi- ziliaansclie Maanvisch. De film laat duide lijk zien de natuurlijke afzetting der eieren op .het blad van een waterplant, de Sagit- tfaria chincnsis, en niet zooals sommige kweekers doen, Od groen geverfd lampe glas. Een heele reeks wetenswaardigheden vertoonde de film verder, zooals het be waaieren van de eieren. De onbevruchte eieren vallen na verloop van eenigen tijd vanzelf af door beschimmeling en worden door de ouders verwijderd. Na vier dagen begint het blad bijkans te leven van de uit gekomen eitjes. Na tien dagen reeds gaan de jongen zwemmen en aangezien de ouders hun kinderen dan niet meer hij el kaar kunnen houden, worden zij verwij derd. De versohillende levens-stadia rollen dan aan het oog van de toeschouwers voor bij en door microscopische opnamen wordt een en ander nog verduidelijkt. Het was geen wonder, dat er maar één roep was over deze rolprent en dat de dankbaarheid luide werd geuit. WATERPOLO In een fraaie en spannende kamp won Poelmeer I verdiend van de Zijl I met 20. .■elke stand reeds bij- de rust bereikt was. In de Regentes te Den Haag speelde de Zijl I tegen H.C.Z. I. De Hagenaars wonnon met 3—2. Stand bij de rust 11. RUZIE IN EEN CAFE Gisteravond te half twaalf is in een café aan de Steenstraat ruzie ontstaan tusschen den 35-jarigen W. P. C., uit Den Haag, en den caféhouder. Bij het handgemeen, dat het gevolg van deze ruzie was, is de café bezoeker, die onder den inivlloed van drank verkeerde, met het hoofd tegen een punt de leestafel gevallen. Hij werd bloe dend gewond, terwijl de dokter van den E H. D. bovendien een lichte hersenschud ding constateerde. De man is naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht, KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND Wijziging. 7030. 22 Febr. Mode-Union, Leiden, Breestraat 4. Hoofdzaak: 's-Graven- hage, damesconfectiezaak. Van het filiaal te Leiden is thans eenige eigenaar: Chr. Lie bersz, 's-Gravenhage. 6819. J. P. Meyer, Voorschoten. Leid- scheiweg 76. Handel in granen en pluimvee voeders enz. Bovengenoemde zaak is omge zet in een vennootschap en commandite on der den naam: Meijer en Co. Beh. Venn.: J. P. Meter, Voorschoten. Venn.: b.w.v. geld- sch.: één. Nieuwe inschrijving. 7105. 22 Febr. Firma Wed. Kooreman, Leidon, Oude R'jn 51. Han del in lompen, metalen; en schuitenver- huurderij. E.: J. Kooreman. Leiden. COMPLOT VAN RIJWIELDIEVEN Door de politie zijn aangehouden de 27-ja- rigo P M. K. en de 27-jarige T. A. M., bel den alhier woonachtig, als verdacht ran rijwieldiefstal. Zij vormden met den giste ren aangehouden W. F. B. één complot. EEN MOOIE OPBRENGST De gisteren iten bate van die Ghineesclit (burgerbevolking gehouden collecte hoeft puim f 700 opgebracht. Burgerlijke Stand BEVALLEN: A v d Broek—De Wit zn J H d PluUm—Bonte dr E G E v Heekeren— Hoogkamer dr. OVERLEDEN: W Verhoeven—Ter Helde vr. 60 jr - S M C Geüer—Kouwenhoven wede. 5» Jr H Boom m. 76 Jr D E HeneGrlmber- vede. 76 jr. UIT DEN OMTREK PROPAGANDA-AVOND NED. BIJBEL- GENOOTSCHAP In de Ned. Herv. K-eirk Julianastraat wordt Donderdagavond om half 8 een pro pagan da-samenkomst gehouden voor het Ned. Bijbelgenootschap- Ds. Seheers, Ned. Herv. pred.. spreekt' een openingswoord Vervolgens 6preken Ds. van Beusekom. Ned. Herv. pred te Aarlanderveen, over „Bijbel en Kerk"; Ds. G. Mulder, Geref. pred., over „Bijbel en Zending"; de heer J. A- Vel- lekoop. voorganger Vergadering, over „Bij bel en persoonlijk leven"; het slotwoord spreekt Ds. J. Hartkamp. Geref. pred. De toegang is vrij. Het eenrichting-verkeer Adres aan den Raad Door de contact-commissie van de drie plaatselijke Middenstandsvereenigingen, n.l. de Kon. Ned. Middenstandsbond, de R.-K. Middenstandsvereen. „De Hanze" en de Qir Middenstandsvereeniging is het volgende adres aan den Raad gezonden, waarin op nieuw aaai B. en W. verzocht wordt de verkeersregeling zoodanig te wijzigen, dat de Raadhuisstraat en de Van Mandersloo straat in beide richtingen wederom voorliet rjj wiel verkeer worden opengesteld. Bij dit adres is een toelichting gevoeg 1. waarin de gronden voor dit verzoek worder aangevoerd. Men wijst er o.a. op, dat nu negen maanden duidelijk is gebleken dat deze maatregel gunstig werkt met het oog op het .snelverkeer", maar dat dezelfde maatregel tegenover de wielrijders, voor oe winkeliers in bedoelde straten funest i' Een gedeelte van het koopend publiek, dat voorheen deze straten per rijwiel bezocht en daar inkoopen deed, gaat deze straten mij den, vanwege den hinder, dien men van de verk eers verorden i ng on der v in dlt CHR. KUNSTKRING Martien Beversluis over eigen werk Voor een flink aantal belangstellen den sprak gisteravond in het IJsclub- clubgebouw de bekende dichter Martien Beversluis, daartoe uitgenoodigd door den Chr Kunstkring alhier. De avond werd met gebed geopend door den voorzitter Dr. K. Fokkema. De lieer Beversluis hield een interessante causerie over zijn leven Spi- wees er eerst op dat zijn literaire opleiding niet achter de redactietafel ligt, zooals bij vele anderen. Van zijn jonge jaren af was zijn 6treven om de gedachten des harten dichterlijk te vertolken. Voor spr. persoonlijk waren zijn verzenbundels meer zijn dagboeken. In deze dagen wordt vaak meer gecriti- seerd dan geschreven. En hierbij valt op dat maar zeer weinigen een gedicht naar waar de kunnen beoordeelen. En ook de dichters onder elkaar waardeuren zeer weinig elkan ders werk- In dit verband wees spr. op zijn contact en nauwe vriendschap met de over leden dichteres Alice Nahon. Het kunstenaarsschap ziet spr. als een speciale opdracht van God. Toch past hier schuchterheid. Spr. meende vaak Gods stem te verstaan terwijl het slechts de persoon lijke stem was. Vervolgens wees spr op de drie perioden in hut leven van de dichter nl. de kunst- roes, de levensroes, de bezinningsroes. Vooral in het tweede doel wees spr. er met. nadruk op dat' het noodig is voor de Christendiehters om zich neer te buigen tot het volk wil hun werk door ons Christen volk gewaardeerd en gelezen worden. Na de pauze declameerde spr. voor een groot doel zijn laatste groove werk ,.De kracht van het land bestaat", waaruit dui delijk zijn veranderde levenshouding tegen over den Christus wordt geveekend. Spr wees dit werk aan ale het begin van een nieuwe periode van werken voor hem Het was ef<n mooie avond. ZIEKENHUISVERPL. „DE VOLHARDING" De Vereen, voor Ziekenliuisverpleging „De Volharding", hield Dinsdagavond in hotel „De Vergulde Wagen" haar elfde jaarver gadering, die zeer druk was bezocht. De heer Best, releveerde in zijn openingswoord de aanhoudende groei der vereeniging. Uit het jaarverslag van den secretaris-penningmees ter, den heer A. v. Emmerik, bleek, dat het ledental in 1937 was gestegen van 2154 tot 2754. Ondanks het bijzonder groot aantal ziektegevallen, sloot het financieel verslag met een voordeelig saldo van f 152.S2, het extra-tarief met f 168.25 en het dubbel-tarief, dat kortgeleden is ingevoerd mot f 10.24. De aftredende bestuursleden, de heeren M. Broekman, W. van Leeuwen en J. Ouds hoorn, werden met groote meerderheid her kozen. In de controle-commissie werden de heeren Joh. Koren en H. Griffioen benoemd. In de pauze vond een gratis verloting plaats van eenige kunstvoorwerpen en van door de firma Jongenburger aangeboden brand stof. Een geanimeerde rondvraag besloot deze prettige jaarvergadering. ALFENSCHE SCHAAKCLUB Het 2de tiental van de A.S.C. speelde voor de competitie tegen de Studentenschaak club II uit Leidein- Wederom behaaldè men een stevige overwinning. A.S.C. II Stud. Sch.-club II J. KempenW- Boe 0—1 D. VroomH. Versloot 10 H. VerschuurJ. A. Noordzij 01 A. Bre dijkJ- J. Teidel 10 A. H. Balk—J. A. Driesen 10 B. SchmidtH. Tjerkstra y2y2 J- v. d. LindenC. H. de Heus 10 J. van WijkB. Grijner 10 H. VerhagenJ. J. de Jong 10 H. SchuurmanH. v- d. Wel 10 Totaal 71/2—21/3 De uitslagen van de borden wedstrijden in het eerste tiental zijn: W. RoestJ Brunt 01; F. v. OordtG. v- d. Honst 10. HAZERSWOUDE GEMEENTEVERGADERING Donderdag a.s- des avonds half 8 uur zal in het lokaal achter de Geref. Kerk een ge meentevergadering worden gehouden. Door dein heer A. Warnaar zal worden behandeld „Zekerheid des geloofs". A. VAN GEEST f Dinsdag is alhier op bijna 9-1-jarigen leef tijd overleden de heer A. v- Geest. De over ledene, die de oudste ingezetene dezer ge- mente was, heeft voorheeD lange jaren vele kerkelijke functies bekleed bij de Ned. Herv. Gem. en maakte vele jaren deel uit' van het bestuur der werkverschaffing alhier OUDERAVOND NED. HERV. SCHOOL De ouderavond der Herv school werd gie teravond gehouden in het lokaal Salvatori, bijgewoond door vele belangstellenden. Vooraf hadden velen gebruik gemaakt van de gelegenheid het werk der leerlingen in de school te bezichtigen. Om 8 uur opende de voorzitter, Ds. P. L. Kiehl de vergadering. Hierop volgden jaar verslag van secretaris en financieel verslag van den penningmeester. De heer A- v. d. Bosch zorgde voor een toepasselijk lied, door hem zelf vervaardigd. Het hoofd der school had voor een uitgebreid jaarverslag gezorgd en de onderwijzeressen behandelden elk een onderwerp. De heer M. Jansen sloot de bijeenkomst met dankgebed. SCHAKEN De Hazcrswoudschc Schaakclub „H.S.C." I speelde gisteravond een competitiewed strijd voor den Leidschen Schaak bond tegen .Inter Nos" I van Boskoop, in hotel „Het Oude Raadhuis"", met het volgend resultaat: H.SlC. I Inter Nos I >h. v- VeenA. Sytsema 10 G. Ruys—J. A. Loef afgebr. d- ToornT. N Kolster 1—0 C v VeenC v Veen x/2 Cok—K. Trimp 1—0 J. v. Gorkuni—II Radder 01 B- CokD. v. Ottcrloo y2V2 C. BuitenhuisJoh. de Ruyt'er 10 N. v. d. BoschM. Schrijver 10 M. J- RavensbergW. J. Spaargaren afgebr. Totaal 0-2 Met deze wedstrijd ie een einde gekomtin aan de bondscompetitiewedstrijden van het le tiental. „H.C.S." I won alle wedstrijden 'behalve de remisewpdsrrijd togen „Alfen". HILLEGOM PATRIMONIUM Maandagavond vergaderde de plaatselijke afdeeling in haar gebouw aan de Van de Endelaan, onder voorzitterschap van den heer J. O. Vermeer. Na de gebruikelijke opening kreeg de heer H- Rikkers gele genheid om het onderwerp „Heeft een werk- looze recht op steun of arbeid?" in te lei den. Sprekende over het recht van steun of arbeid, verdeelde inleider de werkloozen in twee groepen, nl. degenen die door de Re geering uit het bedrijf zijn genomen en de genen die door de tijdsomstandigheden werk loos zijn geworden. Onder de eerste groep worden verstaan de militairen en de Zui- derzee-visschers e.d. Deze hebben recht op steun- Zij die echter door de crisis werkloos zijn geworden hebben hier geen recht op. fn de bespreking kwam echter tot uiting dat zij wel zedelijk recht op steun hebben De heer H. Rikkers sloot de vergadering met dankgebed. STAND DER WERKLOOSHEID Bij de gemeentelijke arbeidslxurs stonden per 21 Febr. 611 werkloozen ingeschreven, tegen 651 op dezelfde datum van het vorige KATWIJK a.d. RIJN AANRIJDING G. P. werd door een auto aangereden, kwam met zijn fiets te vallen, brak een been en liep nog meer verwondingen op. Per ziekenauto is hij naar huis vervoerd, waar dr. Hueting hem behandelde, om hem vervolgens naar het Acad- Ziekenhuis te Leiden te doen vervoeren. KATWIJK AAN ZEE Ledenvergadering „De Verpleging" In hotel „Du Rhin" kwamen de leden van bovengenoemde vereeniging in Jaar vergadering bijeen. De opkomst was zeer groot. De voorzitter, de heer D. C. v. Leeuwen, opende deze vergadering met een kort openingswoord, waarin hij zeide dat de vereeniging heden haar 3e lustrum viert. De secretaris, de heer Dijkdrenth is 15 jaar onafgebroken als secrearis der vereen, werkzaam. Dezo omvangrijke arbeid eisoht veel opoffe ring. De secretaris stelt zich twee maal per week een geheele avond beschik baar. Een hartelijk woord van dank is hier zeer zeker op zijn plaats. Jammer is dat dit jaar met een tekort wordt ingegaan. Vorige jaren was er steeds nog een klein batig saldo. Sipr. hoopte dat door contributie-verhooging hierin verande ring moge komen. Hierna werd het jaar verslag uitgebracht, waaraan wij het volgen de ontleenen. Het afgeloopen jaar is niet gunstig voor de vereeniging geweest, Groo te aderlatingen vonden plaats. Er is een tekort \an f3000. Het ledental steeg van 14324 tot 14833. een vermeerdering van 509 leden. Januner is dat velen nog niet aangesloten zijn bij het operati'efonds. dat buitengewoon goed werk verricht. Het aantal leden van het ojjeratiefonds steeg van 13776 tot 139S0. Dit fonds heeft een groot nadeelig saldo, wat zijn oorzaak vindt in de vele dure foto's en Röntgen- behandelingen welke pLaats hadden. Een verzoek van de Vereen, gedaan bij den Directeur van het Acad. Ziekenhuis betreffende het spoedig helpen van breuk patiënten, die veel onder de visschers voor komen, kon niet worden ingewilligd. Wel zullen ernstige gevallen op de spoedlijst ge plaatst worden. Een controleerend genees heer die sinds een half jaar aan de vereen, is verbonden heeft prachtig werk verricht. Enkele patiënten konden thuis be handeld worden, wat de vereen, financieel ten goede komt. De penningmeester bracht hierna zijn fi nancieel verslag uit. De kas-commissie bestaande uit de hee ren v. d. Berg en Van Duvvenbode hadden boeken en bescheiden in volmaakte orde be vonden. Als nieuwe kascommissie-leden wer den benoemd de heeren C. A. Veltkamp, CL van Rijs en B. van de Bent. De voorzitter lichtte het bestuursvoorstel contributie-verhooging met 1 cent fier lid boven 16-jarigen leeftijd nader toe. Spr. toon de de noodzakelijkheid van dit voorstel aan. Bij niet aanneming .hiervan zal 't bestuur zich genoodzaakt zien geen geldelijke bij drage meer te verleenen. Na uitvoerige discussie werd het voorstel tot contributie- verhooging als proef voor het jaar 1938 aan genomen. Het vorstel om (als proef) alleen voor foto's te betalen bij klinische hulp werd eveneens aangenomen. Het voorstel om voor ziekenauto een kleine bijdrage te heffen voor poliklinische hulp, had de instemming der vergadering. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heeren D. C. van Leeuwen, H. Dijkdrent en D. van de Plas herkozen. Deze vergadering werd in Casa Cara ge houden. De voorzitter, de heer C. v. Ton geren gaf in zijn openingswoord een kor te uiteenzetting van de zgn. Prettig Koopen Actie, welke actie de goedkeuring van som mige leden niet kon wegdragen. Een be- middelings-commissie is reeds in het leven geroejien om beide partijen weer bijeen te brengen. Besloten werd om een „Midden standsactie" op touw te zetten, met als at tractie een mooie boottocht De duur van deze actie werd vastgesteld tot einde September. LEIDERDORP MUZIEKAVOND DOOR BLINDEN Wij brengen den avond in herinnering welke Donderdag a.s. door blinden wordt gegeven in de Ned. Herv. Kerk alhier. Voor bijzonderheden zie men de advertentie in ons nummer van Zaterdag 1.1. LEIDSGHENDAM DE RAAD VERGADERT DONDERDAG Donderdag 24 Februari des avonds te 7.15 uur komt de raad der Gemeente Leidschen- dam in openbare vergadering bijeen. De uitge breide agenda vermeldt o.m.: voorstel tot vaststelling van de vergoeding per leerling, bedeeld in artikel 101 der L. O.-wet 1920 voor en voorstel tot verleening van een voor schot op deze vergoeding; voorstel tot verle ning van een aanvullend subsidie aan het Bur- Wie zich heden op de Nieuwe Leidsche Courant abonneert, ontvangt de tot 1 APRIL a,s. verschijnende nummers met het prachtige ZONDAGSBLAD, een weekblad op zichzelf GRATIS. Wie een abonné aanbrengt voor minstens één jaar, ontvangt als premie den zwaren zilveren Lepel Wervers, die het achtereenvolgens brengen tot zes abonné's, ontvangen daarna HET PRACHTIG ETUI. Zie de bon, elders in dit nummer. DE ADMINISTRATIE NIEUWE LEIDSCHE COURANT gerfijk Armbestuur der voormalige gemeente Veur en goedkeuring der rekening 1937; voor stel tot vaststeling van een wapen voor de gemeente Leidschendam; voorstel tot wijziging en opnieuw vaststelling van de gemeentelijke regeling enz. van de drinkwaterleiding „De Vlietstreek" en een voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met het destructiebe drijf »De Gekro" te Ouwerschie. TEGEN EEN BRUG GEBOTST Gisteren reed een zandauto, bestuurd door W. van B. uit Gouda, tegen de Knipbrug den Stompwijkschenweg, waarbij de geheele brugleuning werd vernield. Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt. DANKBETUIGING NAMENS PRINSELIJK PAAR Door den heer H. den Baars en echtgenoote werd heden een schriiven ontvangen van den particulier secretaris van H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard waarin namens, H. K. H. werd dank gebracht voor de kennis geving van en gelukwenschen werden overge bracht met de geboorte van hun dochter Anna Grietje Beatrix op 31 Januari 1938 Terzelfder- tijd ontving de heer de B. bericht van de N.V. Kinderwagen- en Carrosseriefabriek G. Werven te Meppel, dat hij' bij loting tot van de 50 gelukkigen behoorde en zoodoende in het bezit zou worden gesteld van een gra tis kinderwagen. VOORSCHOTTEN AAN SCHOOL BESTUREN Onder verwijzing naar het ontweifi-besluit, alsmede naar dezerzijds voorstel tot bepaling het bedrag, stellen B. en W. voor de door de Schoolbesturen aangevraagde voorschotten te verleenen als volgt: R.-K. Jongensschool, Damlaan f5.172.87; R.-K. Meisjesschool, Dam straat f 3.425.62; St. Josephstraat (f 10.66 per leerling f 1401.79; school met den Bijbel f 2555.62; R.-K. Jongensschool, Dr. van Noort- straat f 1725.50; R.K. Meisjesschool, Dr. van Noortstraat f 2066.25. BURGERLIJK ARMBESTUUR Blijkens schrijven van het Burgerlijk Arm bestuur der voormalige gemeente Veur, zullen de uitgaven over 1937 bedragen f 13.369.98. Aan subsidie werd genoten f 12.000, terwijl aan overige inkomsten kon worden verantwoord f 932.09, in totaal f 12.932.09, zoodat nadeelig slot is te verwachten van f 437.89. In verband met den wensch van Ged. Staten stellen B. en W. den Raad voor aan het Bur gerlijk Armbestuur voor 1937 een aanvullend subsidie van f 437.89 te verleenen. A.R. KIES VEREENIGING LISSERBROEK Gisteravond vergaderde de A.R. Kiever- eeniging te Lisserbroek voor de laatste keer in dit seizoen onder leiding van den 2den voorzitter den heer A. Brakel. Be sloten werd dat de bezorging van „Neder land Waakzaam" niet per post maar van uit de vereeniging zou geschieden. Daarna werd door den heer H. S c h 011 e een in leiding gelevert over „Autarkie". Door alle tijden heen zag spr. een autar kisch streven, waarvan een toesplitsing zou komen in het laatste der dagen, hetwelk we nu ook alreeds in Duitschland op kun nen merken. Ook verschillende maatrege len door onze regeering genomen waren van autarkischen aard. Deze inleiding lokte nogal eenige bespre king uit, waarbij bleek dat de opvatting van den inleider niet door allen werd ge deeld. O.m. kon niet worden toegegeven dat de regeering door haar verschillende crisismaatregelen een autarkisch streven kan worden toegedacht, 't Was een leer zame avond. Jammer dat deze laatste keer de opkomst niet grooter was. Nog zij opgemerkt dat niet (gelijk in ons blad van 22 Februari werd vermeld) op Woensdag 23 Februari de vergadering der Bonds-Kiesvereen. te Hoofddorp gehouden wordt maar dat deze is uitgesteld tot Dins dag 1 Maart, zelfde plaats en gebouw. De zelfde tijd, 7 uur, zal wel voor velen be zwaarlijk zijn. VEREEN. „JONG HERVORMDEN" De Vereen. „Jong Hervormden" hield in de Ned. Herv. Kleuterschool een lichtbeel denavond. Er werden een drietal mooie films vertoond, waarvan de aanwezigen veel ge noten- GEREF. JEUGDVEREENIGINGEN De Geref. Jeugdvereen. „Van knop tot bloem em „Samuël" houden hedenavond een gezamenlijke feestavond in de Ned Herv- Kleuterschool. POLITIE-AGENT KROMHOUT Naar wij vernomen is de toestand van po- litie-agent Kromhout goed vooruitgaande- Hij wordt nog steeds in het Acad. Zieken huis ve Leiden verpleegd. UITSLAG AANBESTEDING De uitslag der Dinsdag gehouden aanbe steding voor het verbouwen van het trans formatorenstation ..Hillegom-Noord" voor het Electriciteitsbedrijf alhier is als volgt: Veenman en Vink, Hillegom f 1439; E. Srliuyt, Hillegom f 13S8; C- v. d. Wilde, Hil- legom f 1385; C. J Jansen, Hillegom f 1333; A. Meeuwissun, Lisse f 1325. Begrooi'ing (f 1293. Dc gunning is aangehouden. RADIO-DISTRIBUTIE WOENSDAG 23 FEBRUARI Programma 3: 3 Keulen; 9.20 Parüs R; 9.40 Diversen; 10.40 Parb's R: 12.05 London Reg; 12.35 Keulen; 13.20 Brussel VI: 14.20 Radio PTT Nord: 15.05 Parüa R; 15.20 Deutschl.s of dlv.; 15.50 Keulen: 17.20 Parüs R; 18.20 London Reg; 19.05 Keulen: 20.20 Pari. Rome of dlv. Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Gram.muz. GRD; 10.36 London Reg; 12.05 Droitwich; 14.20 London Reg; 15.20 Droltwch; 18.40 Dversen; 19 Droitwich 12.05 Radio PTT Nord, 12.20 Parüs R.. 12.40 Brussel VI. 13.35 Keulen. 14.20 Radio TTT Nord. 15.05 Londen Reg. 16.35 Keulen, 17.20 Brusstl VI.. 18.30 Keulen. 21.20 Radno PTT Nord of div., 21.40 Keulen. 23.20 diversen. Programma 4: 8.— Brussel VI.. 9.20 diversen,, 10.35 Londen Reg.. 13.2o Droitwich. 1420 Londen Reg,. 15 10 Droitwich, 18.55 Londen Reg., 19.— Grammuziek GRD, 20.— Droitwich. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst dep apotheken wordt van Zaterdag 19 tot en met Vrijoag 28 Febr. as. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken. Hoogewoerd 171, telef. 502; G. F. Reyst, Steenstraat 35. telef, 136 en Wed. J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. PREDIKBEURTEN A.S. DONDERDAG Chr- Geref. Kerk: 7.30 uur Ds. Ponstein. Geref. Gem.: 7 uur De. Ligtmberg. Oud-Geref. Gem. 7 uur 'leeskerk. RIJNSBURG Landstormcorps Motordienst Propaganda-samenkomst In gebouw Flora werd oen Propaganda-» samenkomst gehouden vanwege het vrij-i willige landstormkorps „Motordienst", on-» der leiding van den heer E 1 s g e e s t. Deze verwelkomde alle aanwezigen inzon-» derheid luit. Struiken als afgevaardigde van den Leidschen garnizoen-commandant,- Weth. Kralt als vertegenwoordiger van he4l Bestuur van Rijnsburg, de plaatselijke pre-» dikanten en afgevaardigden van de afd. Rijnsburg der B.V.L., van 't veilingbestuur en van bevriende organisaties. Na 't zingen van 't Wilhelmus sprak Pa ter Borr. de Greeve over: Waarom het gaat". Deze begon met op te wekken dat de B. V.L. Motordienst en Burgenvacht in dezen tijd van groote venvarring van groote waar de zijn. Waarom zijn deze eigenlijk opge richt? Om het gezag te handhaven, dat is de on- misbare voorwaarde voor alle wereldgeluk. Het prediken van de revolutie vindt nog steeds een goede voedingsbodem in ons door crisis geteisterde volk. Moskou wroet voort in heel de wereld om straks de groo te slag te slaan. Ook in ons land wordt do revolutie openlijk gepredikt. En de socia-i listen zijn die ook reeds ten volle te ver trouwen? Zij staan nog steeds de volks fronten voor, zij helpen nog steeds de pro-» paganda voor een nieuwe verderfelijke hu welijksmoraal. En dan is daar ook nog het nationaal- socialismc. Over do beweging van Mussert hoeven we eigenlijk niet meer te spreken! na de verkiezingen. Toch blijft hiertegenover waakzaamheid geboden want deze beweging is internatio naal nog aan 't opkomen. Zooals voor het gezag moeten wij ook pal staan voor het gezin en voor ons Vorstenhuis, zooals spr. nader uiteenzette. Spr. eindigde met op te wekken tot groo-t te eenheid, tot saamhoorigheid en tot gods-* vertrouwen want de toekomst is aan God. Het verdere van deze goed geslaagde avond werd door de Stafmuziek van de Haagsche Burgenvacht afgewisseld door den humorist-declamator C. Spaanderman, die welwillend zijn medewerking verleende Ook werd nog het woord gevoerd door lste luit. Struicken. commandant der Sectie Leiden van den Motordienst. BIDDAG GEREF. KERK Donderdag wordt in de Geref. Kerk de jaarlijksche Biddag gehouden. In beide kert ken is 's morgens om» 10 uur en 's avonds SASSENHEIM AUTO-ONGEVAL Doordat de chauffeur van een vrachtauto plotseling voor een wielrijder moest uitwij ken, kwam de auto op de tramrails te slip pen «:in reed zij via het trottoir tegen da kapsalon van mej. v. d- V De pui werd beschadigd, de auto werd eveneens zwaar beschadigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6