DE DEBATTEN IN HET LAGERHUIS Chamberlain verwerft stevige meerderheid Churchill en Lloyd George botsen met den premier WOENSDAG 23 FEBRUARI 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 DE CIJFERS UIT DEN RIJKSDAG Gisteren gaven wq een deel der cijfers, welke Zondag in den Rijksdag werden gege ven door den Kanselier Hitier. De lezer zal wel reeds begrepen hebben, dat men bij het lezen van zulke cijfers zich even in vogelvlucht de economische ge schiedenis der laatste twintig jaar moet indenken. In de meeste landen is het aller diepste punt der laatste crisis gepasseerd. Ook daér kan men dus merkwaardige cijfers geven. Zoo wordt aan de N.R.C geschreven: Wie met statistieken werkt, gaat de ge tallen vaak zoo gebruiken, als dat het best in het betoog past Dit hebben we Zondag bij de groote rede te Berlijn weer eens kunnen constateeren. Daar werd als uitgangspunt genomen het jaar 1932, een jaar van zeer sterke depressie, toen alle bedrijven in alle landen minimaal produceerden en ook de geboortecijfers buitengewoon laag waren. Hiernaast werd gesteld 't jaar 1937, toen in de meeste staten der wereld 't oeconomisch herstel zich reeds flink afteekende. Zoo leverden de Duitsche steenkolenmij nen in 1932 totaal 105 millioen ton kolen (The Statesman's Yearbook); hierbij was 't Saargebied. met een jaarproductie van ruim 10 millioen. niet inbegrepen. In 1935 was hei totaal gestegen tot 143 mill, ton en in 1937 tot zoo iets van 180 mill, ton; het Saiargebied is hierbij wel meegeteld. Doch, in ieder ge val een mooie vooruitgang van vele percen ten. Maar.... in 1925 was de Duitsche pro ductie zonder de Saarmijnen 133 mill, ton, in 1927 154 mill, ton en in 1929 zelfs 163 44 mill. ton. Als we dit totaal overzien, dan kunnen we met vreugde constateeren, dat de Duitsche kolennijverheid de gevolgen van de oeconomische crisis heeft overwonnen. Als men er uit gaat afleiden, dat het tegen woordige regeeringssysteem beter is dan 't vroegere, zal niet iedereen hierop ja en amen kunnen zeggen. Ook bij ons en in verschillende andere landen, heeft zich de kolenmijnbouw vol komen hersteld. Zie maar: Onze mijnen leverden in 1931, toen de crisis intrad, 13 millioen ton kolen: deze hoeveelheid daalde tot 1188 mill, in 1935, toen het laagtepunt werd bereikt; 1937 leverde 14.321 mill, ton, een getal hooger dan ooit te voren, terwijl toch sedert jaren in ons land geen nieuwe mijnen zijn geopend. Wat zou men hieruit niet een prachtconclusie kunnen trekken voor 't bestaansrecht van een democratisch geregeerd land, waar de bevolking bij de stembus gelegenheid kreeg zich ondubbel zinnig uif te spreken, dat ze van anti-demo cratisch bedrijf niet is gediend. Het gaat met de andere statistische gege vens in Berlijn, voor zoover ik ze kan con troleeren, al precies als bij de steenkool. Bijv bruinkool: in 1927 160 mill, ton, in 1929 175 mill., in 1932 123 mill., in 1935 147 mill., dus de depressie in 1932. Ijzererts resp. 4.8. 6.37, 1.34, 6.04; 1932 leverde nog geen 25 pet van 2929. Aantal geboorten in dezelfde jaren: 1.273 mill., 1.22 mill.. 1 mill., 1.294 mill., ter wijl dit in 1925 (zonder de Saar) wel 1.336 mill, bedroeg. Het jaar 1937 gaf vergeleken hij 1932 een sterke stijging, doch het ge boortecijfer van 1925 werd niet overtroffen. Inderdaad, men kan de getallen zoodanig rangschikken, dat ze de schoonste perspec tieven openen. Geen wonder, dat menigeen de gevolgtrekkingen uit de statistiek wan trouwt. De Engelsche moeilijkheden in Britsch Indië De kwestie der politieke gevangenen Het ministerie voor Indië heeft een uit voerige verklaring van lord Linlithgow gepubliceerd aangaande de recente moeilijk heden in de Vereenigde Provinciën cc Bihar. Als motiveering van de weigering van een vrijlaten zonder onderscheid van alls politieke gevangenen wordt gezegd: „Een vrijlating van alle politiek© gevangenen zonder onderscheid en dus van personen, die een strafregister wegens zware mis drijven hebben, zou een aanranding van de wet en de orde van Indië zijn, het zou den vrede bedreigd hebben en de orde en rust zouden ernstig in gevaar gebracht zijn." De verklaring ontkent, dat lord Linlith- gows instructief aan de gouverneurs, de vrijlating te weigeren, de bedoeling gehad zouden hebben het werk en de positie der ministers die naar men weet zich ge noodzaakt voelden af te treden te onder mijnen. Frankrijks defensie-belangen Nieuwe credieten aangevraagd De Fransche ministerraad heeft besloten nieuwe credieten ten bedage van meer dan drie milliard tweehonderd millioen francs te vragen voor de landsverdediging. Een mil liard achthonderd millioen franc is bestemd voor het ministerie van luchtvaart, aangezien een krachtige luchtmacht moet worden opge bouwd. Achthonderd millioen zijn bestemd voor het departement van marine voor uitvoeren van het vlootprogramma 1937 en 1938, dat 58.000 ton omvat Bovendien is besloten twee slagschepen van 35.000 ton op stapel te zetten om te ant woorden op het op stapel zetten van gelijke schepen door Italië. Zeshonderd millioen worden bestemd voor het ministerie van oorlog voor het aanschaf fen van materieel tot bescherming van aan vallen uit de lucht. De gelden moeten worden verkregen door middel van een leening. DUITSCH POSTVLIEGTUIG VERGAAN Een Duitsch postvliegtuig, type Junker 52, dat op weg was van Berlijn naar Parijs, ie gister tijdens een dichten mist tusschen Sen lis en Parijs verongelukt, toen het, door do radio van Le Bourget geleid, de Parij- erhe luchthaven trachtte te bereiken. Het toestel vloog tegen een beboschten heuvel in het park van een kasteel en geraakte onmiddellijk in brand; de gendarmes heb ben later de verkoolde lichamen der drie inzittenden uit de wrakstukken te voor schijn geljaald. w C3IJ de hervatting van de debatten over Engelands buitenlandsche politiek, heeft de Lagerhuis-afgevaardig de Greenwood, namens de arbeiders oppositie, een motie van wantrouwen in Chamberlains beleid ingediend. Spreker had naar de woorden van den premier geluisterd en was verschrikt deze in 1938 te moeten vernemen uit den mond van een Britschen eersten minister. Cham berlain had noch den volkenbond ge noemd noch het principe der collectieve veiligheid. Italië had reeds zoo vaak zijn woord gebroken, dat Eden, volkomen terecht, thans eerst bewijzen had verlangd al vorens nieuwe besprekingen aan te van gen. De erkenning van de verovering van Abessinië zou Mussolini uit een goed deel van zijn moeilijkheden helpen maar zijn erkenning zou ons van de Vereenigde Staten vervreemden, waar president Roosevelt nu veel meer moei te zou hebben om den tegenstand der voorstanders van een isolatiepolitiek te breken. Ten slotte eischte spr. een verbinden de toezegging, dat er bij de komende besprekingen geen sprake kan zijn van een leening aan Italië, in welken vorm dan ook. Toen Chamberlain van zijn plaats opstond, om van antwoord te dienen, werd hem een groote ovatie gebracht, terwijl hier en daar van de banken der Labour-afgevaar- digden afkeurende opmerkingen werden ge maakt. De Minister-President begon met te verklaren, dat veel critiek, geoefend op zijn rede, blijkbaar voortkomt uit veronderstel lingen, welke niet door de rede van Eden werden gerechtvaardigd Er mag geen mis verstand bestaan. In tegenwoordigheid van Eden moet ik thans zeggen, zoo vervolgde Chamberlain, dat ik mij niet kan herinne- t, dat hij ooit tegen mij heeft gezegd, dat het vraagstuk van internationaal goed ver trouwen een belemmering was voor bespre kingen met DuitschLand en Italië. Vervolgens zette de Minister-President zijn standpunt inzake de collectieve veiligheid uiteen. Hij beschouwt dit als een overeen komst tusschen een aantal staten, om een aanval te voorkomen en indien een aanval is gedaan, hieraan een einde te maken en den aanvaller te straffen. Spreker vroeg, of iemand van zijn hoorders geloofde, dat de Volkenbond, zooals deze thans bestaat, col lectieve veiligheid verzekert. (Toejuichin- gen). Ten aanzien van de bewering, dat 't aan- knoopen van onderhandelingen vernedering beteekent voor Engeland, zeide Chamberlain dat dergelijke praatjes hem niet raakten. (Luide toejuichingen in de banken van de regeering). Deze praatjes overtuigen spre ker slechts van één ding, nl., dat zij, die ze verkoopen, zich niet bewust zijn van de grootheid van him land. (Wederom toejui chingen en tegenwerpingen hij de oppositie). Dit is een sterk land, waarvan vele mil- lioenen leiding verwachten, omdat zij het hoogachten. De Volkenbond is niet in staat, collectieve veiligheid te verschaffen en men moet niet trachten zichzelf en anderen een rad voor de oogen te draaien of kleine mo gendheden doen denken, dat zij door den bond beschermd zullen' worden tegen een aanval, wanneer men weet. dat iets derge lijks niet kan worden verwacht. Spreker wenschte lid van den bond te blijven, omdat hij vertrouwen heeft, dat deze hervormd zal worden en omdat er waarde vol werk door den bond kan worden ge daan. Hij twijfelde er evenwel aan, of de bond zijn beste werk zal doen, zoolang de leden verplicht zijn, sancties toe te passen of geweld aan te wenden, om de beginselen van den bond te steunen. Indien de bond zijn vermomming af wilde werpen, aldus Chamberlain, welke een ieder kan zien en duidelijk uiteen zou zetten, waartoe hij bereid is, dan zou zijn moreele kracht als samenvatting van de openbare meening sterk toenemen. Het zou misschien enkelen, die het vertrouwen in den bond hebben verloren, tot inkeer brengen en de toekomst van den bond zou bewaard blijven tot heil en welzijn van de mensóhheid. Spreker gelooft, dat de (politiek van de Labourpartij, wanneer deze blijft een poli tiek van het toesteken van de hand of het toekeeren van den rug en het houden van redevoeringen zonder iets te doen. naar oor log zal leiden. Een zware verantwoordelijkheid, aldus be sloot Chamberlain, ligt op den man, die zoo als ik voel, dat indien wij niet handelend optreden, wij kunnen komen te staan voor het verschrikkelijke vraagstuk van een oor log en die voelt, dat door thans handelend op te treden, een oorlog kan worden voor komen. Ik zou in mijn plicht tekort zijn ge schoten, wanneer ik niet gehandeld zou hebben, zooals ik op liet oogenblik doe. De rede van den Minister-President werd luide toegejuicht Churchill spreekt Churchill, die bij zijn opstaan reeds met luid applaus door de oppositie werd aangemoedigd, zeide, dat er drie redenen waren, waarom hij het gedrag van Eden on voorwaardelijk goedkeurde. De tijd was inderdaad niet rijp om thans besprekingen te beginnen. Eden had het standpunt van recht en eer verdedigd en had ten slotte de consekwentie van zijn eigen innerlijke over tuiging aanvaard. Het was overbodig te her halen, dat Mussolini zich in een moeilijke positie bevond en daarom is het gemakke lijk te begrijpen, dat Grandi zulk een haast had met de opening van de onderhandelin gen. Waarom moet Engeland zulk een haast maken om Mussolini uit zijn moeilijkheden, die het niet veroorzaakt heeft, te helpen? Wat bleef voor Eden over toen de premier het buitenlandsoh beleid in eigen handen nam en waarom is de premier niet achter dochtig geworden, nu een buitenlandsche mogendheid met zooveel aandrang het af treden van Eden verlangde? De besprekin gen tusschen Eden en Grandi zouden onge twijfeld langer geduurd hebben en mis schien had Eden wel gevraagd of Italië be reid was te vechten voor het behoud van Oostenrijks onafhankelijkheid en dan zou den we een heel andere basis voor onder handeling gehad hebben dan de magere toe zegging, die de premier heeft verkregen en het succes, dat Bari nu werkelijk sinds drie dagen zijn mond houdt. Wel, Bari kan ge rust zes maanden sluiten. Zooveel propa ganda had het onmogelijk kunnen maken, als nu door 't ontslag van Engelands minis ter van Buitenlandsche Zaken voetstoots be reikt is. In de Vereenigde Staten vooral zul len onze vijanden het hoofd opsteken en spotten met het arme Britsche idealisme, dat voor een schotel linzen zijn beginselen ver kocht heeft! Churchill eindigde met een opmerking, die op alle banken gelach deed losbarsten: „De premier en sommige andere sprekers heb ben gezegd, dat Eden eigenlijk voor zoo'n kleinigheid niet had behoeven heen te gaan, maar spr. zou dan wel eens willen weten, wat hij (Eden) dan wel had moeten doen. daar we het instituut van een minis ter met een chaperonne in Engeland nog niet kenden!" Ook na de verklaring van den premier verwachtte spr. niet het geringste resultaat van de besprekingen, noch voor Engeland, noch voor den Europeeschen vrede. Lloyd George valt den premier aan Vervolgens nam Lloyd George het woord. Hij wenschte Eden en Cranborne ge luk met hun zeer dappere houding. De ver antwoordelijkheid van Eden is niet geëin digd met zijn aftreden. Er zijn in Engeland millioenen in alle partijen, die naar hem opzien om leiding te geven en spreker hoopt dat Eden het zijn plicht zal achten dit te doen. De regeering volgt een nieuwe poli tiek en de democratische landen zijn ont moedigd en verschrikt. Zij betreuren dit af treden. Aan de andere zijde verbergen de dictatoren hun vreugde niet, zij weten, dat zij een groote overwinning hebben behaald. Duidende op het telegram van Grandi, dat het antwoord van Italië bevatte op de vraag of de Britsche formule zou worden aan vaard, zeide Lloyd George, dat het telegram Zondagochtend is aangekomen. In den mid dag was er een vergadering van het kabinet, doch daar was het telegram niet. Chamberlain viel den spreker in de rede en zeide, dat Grandi hem den inhoud van het telegram had medegedeeld Zondag ochtend vroeg. Nu vroeg Eden het woord en zeide, dat de premier inderdaad den inhoud van wat nu bleek een belangrijk telegram te zijn ge weest, had medegedeeld, maar spr. had tot het oogenblik van zijn ontslagneming niet geweten, dat deze mededeeling van den pre mier op een telegram uit Rome aan den Ita- liaanschen gezant sloeg en geen enkele mededeeling noch telegram had 't depar tement van Buiten 1. Zaken op dat oogenblik bereikt, welks óhef toen spr. nog geweest was. Onder stormachtige toejuichingen der oppositie voegde Eden er bij, dat de wetenschap, dat het telegram van Mr. Neville Chamberlain. En geland's minister president op weg naar Buckingham Palace. waar hij in verband met het aftreden van Eden als minis ter van buitenl. zaken rapport ging uitbrengen over den politie- ken toestand. Grandi afkomstig was. hem natuurlijk niet meer van besluit zou hebben doen ver anderen. Voortgaande, zeide Lloyd George, dat hij nog nooit zulk een gedrag heeft gehoord. Er was een belangrijk document, dat nooit in handen van een minister werd gegeven, ?r zoo groot belang in stelde, dat hij aftrad. De M i n i s t e r-P resident stond op en zeide, dat Llovd George blijkbaar bedoelde, dat de Min.-President iets oneervols heeft gedaan. Lloyd George antwoordde: „Ja". Lloyd George Chamberlain stelde vervolgens vast, dat dit een aanval op zijn persoonlijke was. Vervolgens gaf hij een uiteenzetting van de onderhandelingen Od Vrijdag, hierbij ingesloten de beide gesprekken met Grandi Hij voegde hieraan toe, dat hij Zondag ochtend van een vriend, die Grandi kende, ernoraen had, dat Grandi een gunstig ant woord had ontvangen uit Rome. De Minis ter-President vertelde dit in de vergadering van het kabinet Niettegenstaande werd geroepen „terug trekken", zeide Lloyd George, dat hij zijn woorden niet! terugtrok. Het document werd den minister van 3uitenl. Zaken niei getoond. Chamberlain zeide kwaad: „Lloyd George wil nauwelijks luisteren naar de ver klaring, dat ikzelf het document niet heb gezien, voordat Grandi het mij Maandag bracht en daarom kon ik het Zondag nie mand overhandigen. Ik had gehoord, dat 't antwoord van de Italiaansohe regeering gunstig was en bevestigend. Dit was alles, wat ik het kabinet zeide. Een document Opnieuw weigerde Lloyd George gevolg te geven aan de aansporingen, zijn woorden terug te nemen. Hij verklaarde te veronder stellen, dat dit belangrijke document met een verklaring over de politiek van de Ita liaansohe regeering werd achtergehouden tot Maandagochtend, nadat Eden was afgetre den. De M i n I s t e r-P resident werd woe dend, stond op en vroeg: „Wat is de beschul diging tegen mij?" Lloyd George antwoordde: „Het docu ment liad gehaald moeten worden en aan Eden overhandigd, voor hij aftrad. De minis ter-president deed geen moeite 't document in handen te krijgen en Grandi deed geen moeite het te overhandigen," want hij wenschte den minister van Buitenl. ZaJten kwijt te raken". Lloyd George is overtuigd, dat de dicta tors besloten hadden, den Minister van Bui tenlandsche Zaken te verdrijven, omdat hij de eenige man in de regeering was, die hun kon weerstaan. Labour-motie verworpen Tenslotte werd nog gisteravond de motie van wantrouwen tegen Chamberlains beleid, welke door Labour was ingediend, in stem ming gebracht. Chamberlain behield een meerderheid van 330—168 stemmen. De Japansch Russische spanningen De concessies op Noord-Sachalin Tijdens het begrootingsdebat in het Japan- soli e hoogerhuis vormden de Japansche petroleum- en steenkolencon cessies <".p Noord-Sachalin onderwerp van bespreking. Baron Milsjitomo Iwakoera verklaarde, dat de petroleum- en steenkolenconcessics op Noord-Sachalin door Sovjet Rusland aan Japan zijn verleend als compensatie voor de ontruiming van Nikolaiefsk door Japan, dat bezet werd gehouden als garantie voor de tenuitvoerlegging der vriendschappelijke regeling van de moordpartij te Nikolaielsk Iwakoera zeide verder, dat de Sovjet- Unie bij verdrag op zrich genomen heeft, de Japansche petroleum- en steenkolenconces- sies te beschermen, hetgeen echter thans niet gebeurt. De interpellate zette uiteen, dat meer dan dertig Japansohe ambtenaren en arbei ders van de concessies op Noord-Sachalin door de Sovjet-autoriteitien zijn gearresteerd op grond van doorzichtige of willekeuri/e beschuldigingen. De mterpel'lant eischte, dat de minister van buitenlandsche zaken strenge diplomatieke maarregelen zal ne men, om den toestand te verbeteren. In zijn antwoord verklaarde de minister an buitenlandsche zaken, H i r o t a, te weten van de gevallen van onderdrukking, die door den interpellate zijn opgesomd. Hij zeide, dat de overeenkomst tusschen Japan en de Sovjet-Unie, bepaalt, dat de Sovjet- Uniie Japan in Noord-Sachalin concessies geeft, om tegemoet te komen aan het tekort aam natuurlijke hulpbronnen van Japan. De minister zegde toe, zijn best te zullen doen, opdat langs diplomatieken weg een oplos sing over de met Sovjet-Rusland hangen-le kwesties zal worden verkregen, hoewel 'iet mogelijk zal zijn, dat daarmede eenige JJa gemoeid zal zijn. De Spaansche burgeroorlog NOG 1500 LINKSCHEN IN TERUEL Fransche schepen beschoten Gistermorgen om acht uur hebben de rechtsohe troepen de stad Teruel bezet; de straatgevechten waren spoedig teneinde; om tien uur was de orde geheel hersteld. Er zouden 2600 linksdie manschappen ge vangen zijn genomen. Volgens berichten van andere zijde hou den in het centrum van Teruel nog steeds 1500 man linksche militie tegen de mannen van Franco stand. Incidenten ter zee Het Fransche schip „Regina Pacis" zou op 12 mijl ten oosten van Valencia zijn gebombardeerd. In dezelfde omgeving zou een andere Fransche bodem, het s.s. „Prado", door vliegtuigen uit machi negeweren zijn beschoten. De Fransche torpedojager „Epervier" heeft zich naar deze wateren begeven. Nieuwe linksche lichtingen Het staatsblad te Barcelona publiceert een decreet, waarbij alle officieren, onderofficie- en manschappen van de lichting 29 en 9e recruten van de lichting 40, die op 1 Maart 19 jaar zullen zijn, op dien daltum onder de wapenen worden geroepen. A.S. BRITSCH-ITALIAANSCHE BESPREKINGEN Lord Perth bij graaf Ciano Men vermoedt dat tegen het einde van de volgende week te Rome de ofti- cieele Britsch-Italiaansche besprekin gen zullen beginnen, welke gevoerd zullen worden tusschen graaf Ciano en den Britschen ambassadeur lord Perth. Lord Perth wordt Donderdag a.s. te Londen verwacht, om van minister president Chamberlain zijn instructies te ontvangen. Alvorens naar Groot-Brittannië af te reizen heeft de ambassadeur een on derhoud met graaf Ciano gehad, dat langer dan twee uur heeft geduurd. Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt van bevoegde Italiaansche zijde, dat de radiozender van Bari, in tegenstelling met andersluidende berichten, zijn voor het Nabije Oosten en de Arabische wereld be stemde uitzendingen geenszins gestaakt heeft, doch onafhankelijk van de plannen inzake Britsch-Italiaansche besprekingen doorgaat met het omroepen van berichten. Havas meent verder te weten, dat de Duitsche zaakgelastigde te Londen, Wör- mann, op het Foreign Office namens zijn regeering adhaesie heeft betuigd met de door de Britsche regeering opgestelde be middelingsvoorstellen inzake de terugtrek king van vrijwilligers, de uitzending van commissies naar Spanje en de erkenning van de rechten van oorlogvoerenden. Grandi had te Londen reeds eerder de instemming der Italiaansche regeering be tuigd. Deze Italiaansche aanvaarding wordt te Rome als een bewijs van goeden wil beschouwd. Het schijnt overigens, dat de Italiaan sche voornemens beheerscht worden door twee belangrijke punten: de erkenning der verovering van Abessinië en een volledige eerbiediging van de spil RomeBerlijn. De ontspanning in de betrekkingen met Enge land mag niet ten koste van het samen gaan met Duitschland tot stand komen. Men toont zich dan ook niet ontevreden over Chamberlains toespeling op een pact van vier. UIT OOST- EN WEST- INDIE Ernstig auto-ongeluk bij Bandoeng BANDOENG, 21 Febr. (Aneta). Gisteren heeft een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad op den dr. De Grootweg. Hier reed met groote vaart de Mercedes van den heer De Ruyter de Wildt, employé van de on derneming Simboengoer. In een bocht sloeg de wagen om met het gevolg, dat van de drie inzittenden mevrouw Krijgsman en de heer de Ruyter de Wildt op slag werden gedood. De heer Krijgsman, correspondent van „De Koerier" te Bandoeng, werd niet- ernstig gewond. Hij werd naar het Borro- meus-ziekenhuis overgebracht. Vervaardiging van rubberpoeder Uitgebreide proefnemingen Naar het „Nieuws v. d. dag v. N.-I." ver nam, is het Proefstation West-Java thans bezig met uitgebreide proeven voor vaardiging van rubberpoeder. De resultaten zijn van dien aard, dat van een geslaagd experiment gesproken kan worden. Bij de proeven is gebleken, dat uit latex rubberpoeder in vrijwel zuiveren vorm kan worden afgescheiden. Thans wor den nog andere proeven genomea Voorts zijn goede resultaten bereikt met een methode voor aanwending van rubber voor wegbedekking, onder meer door men ging van latex met asfalt Mededeelingen van deze laatste proeven van het Proefstation West-Java zullen ge daan worden op het Internationale Wegen congres dat over eenigen tijd in Den Haag zal worden gehouden. Katoencultuur op Nieuw-Guinea Verleden week ls zoo schrijft het Nieuws de landbouwkundige expeditie van den dienst der Gouvernementsland bouwbedrijven, welke onder leiding van den heer Carbasius naar Nieuw-Guinea is vertrokken, teruggekeerd. Het onderzoek gold hoofdzakelijk de mo gelijkheden te bestudeeren om in bepaalde streken van N.-Gulnea een of meer plan tage-cultures te beginnen, waarbij dan in de eerste plaats aan katoen werd gedacht. Het bodemonderzoek heeft uitgewezen, dat over het algemeen de gronden wel ge schikt zijn, doch aan den anderen kant zijn de klimatologische omstandigheden zoodanig, dat aan het succes van een op groote schaal opgezette katoen-cultuur moet worden getwijfeld. De Japansche aanplantingen welke zich in dezelfde streek bevinden, hebben dan ook geenszins die resultaten gehad, welke men zich gedacht heeft. Het is echter zeer wel mogelijk, dat an dere exportgewassen, zooals sisal, op groote schaal in cultuur gebracht, bevredigende resultaten zullen opleveren- TECHNIEK IN DE SPONTANEÏTEIT Onder dit opschrift schrijft ons de heet! W. de Zwart te Dordrecht: In de „Leipziger Neueste Nachrichten" laa ik in extenso de rede, die Hitier Zondag heeft uitgesproken. Bij de lezing trof het mij, hoevele malen er in den tekst werd ge zegd, dat de vergadering haar instemming betuigde met het gesproken woord. Maar meer nog viel mijn aandacht op de variatie van de bijvalsbetuigingen. Cuniositeitahalve deel ik deze aan onze Duitsch-kennende lezers mede. De 61 betuigingen van instemming zijn in genoemd blad verdeeld in 32 soorten. De onderverdeeling is aldus: 11 maal was er „BeifalT'. 7 maal „stürmischer" Beifall. 1 maal „langanhaltender stürmischer" Beifall. 2 maal „brausender" Beifall. 2 maal „lebhaiter" Beifall. 6 maal starker" Beifall. 1 maal „sehr starker" Beifall. 3 maal „starkster" Beifall. 1 maal „starker und langanhaltender" Beifall. 2 maal „langanhaltender" Beifall. 1 maal „sehr stürmischer" Beifall. 1 maal „stürmischer anhaltender" BeifalL Alzoo dus 12 soorten „Beifall". Arme Jour nalisten, die hebben moeten uitmaken, tot welke soort „Beifall" de betuigingen van in stemming behoorden! Voorts was er: 1 maal „leidenschaftliche", 1 maal „stür* mische", 1 maal „langanhaltende stürmische" Zustimmung. 1 maal „groszer Beifall und leidenschaft liche Zustimmung". Ook waren er: 1 maal „stürmische" en 1 maal „grosze" Beifallskiundgebungen. 1 maal „leidenschaftliche", 1 maal „lang anhaltende stürmische". 1 maal „brajusende" Zustimmungskundgebungen. 1 maal „starkste begeisterte", 1 maal „er- neute jubelnde" Zurufe. 1 maal .stürmische Bravorufe". 1 maal „nicht endenwollender Beifall unxj stürmische BTavorufe." Gelukkig ontbrak in het betoog de vtoo- lijke noot ndet. 4 maal was er „Heiterkeit". 1 maal .schallende" Heiterkeit. 1 maal „erneute stürmische" Heiterkeit. 1 maal „erneute" Heiterkeit. 1 maal Heiterkeit und lebhafte Beilalls- rufe. 1 maal Gelachter und Beifall, en 1 maal erneute Heiterkeitsbrüche. Nogmaals: arme journalisten, om dat alles uit elkaar te moeten houden! Of geeft men van hoogerhand, tegelijk met de rede, de graden en typeeringen der bijvalsbetuigingen aan? Maar: wie zou voor een dergelijk voca bularium geen respect hebben? Spaak wordt uitgejouwd Zondag werd te La Louvière (België) een socialistische betooging gehouden voor de 40-urenweek en het pensioen van 6.000 frs. Toen de stoet het „Maison du Peuple" had bereikt, verscheen, aldus meldt de Belgische „Standaard", minister Spaak op het balkon om het woord te voeren. Maar bij het eerste woord ging uit de rijen der jonge wachten, socialisten en commu- nisten, een oorverdoovend gejouw op. Men hoorde hoofdzakelijk roepen: „Ita* lië" en „Spanje". Nadat de betoogers met moeite tot beda- ren waren gebracht, kon Spaak zijn rede houden over de rol van de socialisten in de regeering. Er deden zich nadien geert incidenten meer voor. EDEN SPREEKT VOOR ZIJN KIEZERS Men verneemt, dat Eden Vrijdag voor zijn kiezers zal spreken over de motieveni van zijn aftreden. Hij zal den nadruk erop opleggen, dat. zijn gezondheid niet tot die motieven gerekend moet worden, en dat zijn heengaan niet beschouwd mag worden als een probleem van ondergeschikte be- teekenis. Dat kost geld en. menschenlevens De Minister van Waterstaat heeft onthef- fing van de verplichting tot afsluiting van den overweg in de spoorlijn Arnhem- Zwolle aan den Laarweg te V e 1 p ver* leend. Behalve een automatisch waarschuwings- sein zullen bij dezen overweg voor-waar schuwingsborden worden aangebracht. NALATIG TREINPERSONEEL De Rechtbank te Rotterdam heeft vonnis ge wezen in de zaak van den 24-iarigen stoker B. D. uit Middel harnis en den 45-jarigen machi nist L. W. uit Sommelsdijk, aan wier nalatig heid het te wyten zou zijn geweest dat op 11' Oct. een tramtrein van R.T.M. te Den Bom- gon was gebotst, met het gevolg, dat de loco motief ontspoorde en er materieele schade ont stond. De schuld van den stoker was hierin ge legen, dat h;j verzuimd had, na het vertrek van den tramtrein naar Ooltjensplaat het wissel in den juisten stand te brengen, waardoor de tramtrein, toen later uit de richting Ooltjens plaat het station Den Bommel werd binnenge reden, op verkeerd spoor was gekomen. De schuld van den machinist was dat hij, wetende dat de mogelijkheid bestond, dat het wissel niet goed lag met onverminderde snelheid is blijven doorrijden. De rechtbank heeft D. veroordeeld tot 1 week gevangenisstraf en W. tot f 25 boete subs 10 dagen h^ohtenis. benevens 1 maand gevan genisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2