POKON TUINDERS IN FRANKRIJK PIANTEN vxxn oJobzr on, tcMZÜote, wvr /oouMszr ojttudn. ZEGGEN 40 c per lies bij de bloem- en laadwmkelt Autarkie beteekent onheil Mr Paul van Zeeland in het bekende rapport. 23 FEBRUARI 1938 Geringe kansen voor Nederlanders In den laatslen tijd zijn de ennigratic- ideeën weer sterk op den voorgrond getre- Naar Zuid-Afrika, naar Argentinië, naar Chili, naar Suriname, naar Nieuw-Guinea. om nu van Canada, het emigratieland bij uitemendheid zouden wij haast geneigd zijn te zeggen, maar niet te spreken, overal wor den de oogen heen gericht, om na te speu ren of er geen plaats als landbouwer is ve vinden, waar met eenige kans een be- staantje verworven kan worden- Ook Frankrijk, met name Noord-Frankrijk trok de aandacht van de landbouwers, doch uitzonderingen daargelaten, de resultaten van hen, die zich daar reeds vestigden zijn niet van dien aard, dat maar dadelijk emi gratie naar dat land aanbevolen kan wor den. Ook tuinders uit ons land tonnen belang stelling voor eventueele vestigingskansen in Frankrijk. Daarom lijkt het ons nuttig om mede te deelen wat de Nederlandsch* Han- delsraad tp Parijs, Dr Sevenster. die als Riikslandb,..iwcnnsulent voor ons land de land- en tuinbouwtoestanden in Frankrijk door en door kent. over de kans»*n voor tuin ders in Frankrijk schrijft. Zooals bekend is. schrijft hii in ..Economi sche Voorlichting", staat de Fransche tuin bouw in ziin verschillende onderdeden: groententeelt. bloementeelt en boomkwee kerij, op een vrij hoog peil. In verband met het klimaat speelt de watervoorziening in het algemeen een zeer groote rol. De gron den, die in dat opzicht aan de gestelde eischen voldoen, zijn hoog in prijs- Geregeld komen er landgenooten, die van meening zijn, dat zij, ip het bezit van een klein kapitaaltje, op goedkoope bouwbedrijfjes wel met den tuinbouw kunnen beginnen. De resultaten beant woorden evenwel geenszins aan hun verwachtingen. Dit wil niet zeggen, dat iemand, die over degelijke vakkennis beschikt, tegen een leven van onafge broken arbeid niet opziet en met een primitieve leefwijze genoegen wil ne men, in Frankrijk niet vooruit zou ko men; ook al beschikt hij niet over een flink kapitaal, er zijn enkele voor- beelden om het tegendeel te bewijzen doch deze gevallen zullen steeds uitzon deringen blijven, want de economische toestanden zijn ook in den Franschen tuinbouw helaas niet zoodanig, dat daarin op gemakkelijke wijze voor niet- kapitaalkrachtigen een goed bestaan zou zijn te vinden In verband met deze aangelegenheid heeft schrijver dezes het vorig jaar nog een korte studiereis naar de Fransche Riviera ge maakt en de volgende ervaringen te boek gesteld: 1- Het is uiterst moeilijk in die streek op een tuinbouwbedrijf een plaats te vinden, met de bedoeling, alvorens zelf een bedriif te beginnen, daar eenigen tijd te werken In verband met de heerschende werkloos beid is het tewerkstellen en binnenkomen van vreemde werkkrachten zoo go^d als e-e- heel verboden Zelfs volontairs worden daar geweerd, zoodat men vrijwel niet anders zou kunnen doen dan zich daar te vestigen en zich te bepalen tot het bezoeken van door Franschen en Nederlanders geleide bc drijven. Aan de Rivièra zijn Nederlanders zoowel in het bloementeelt- als in het groenten teel tbedrijf werkzaam. Groot is hun aantal echter niet en hun toestand is niet zeer gunstig te noemen. Dit houdt verband met de sterk gedaalde prijzen, welke den laatsten tijd voor de producten kunnen worden bedongen. Men bleek van meening te zijn. dat in het algemeen slechts een bedrijf, dat afwijkt van het gewone Zuid-Fransche bedrijf, kans van slagen heeft. In het bijzonder werd gedacht aan de teelt in verwarmde serres. Daarmede zijn enkelen begonnen. Het gaat er om met producten ter markt te kunnen komen op een tijdstip, dat die van den kouden grond in Frankrijk en in Fransch Noord-Afrika niet beschikbaar zijn. 3. De grondprijzen zijn sterk uiteenloo pend ip verband met de Iiggine en de wa tervoorziening. Grond, die niet over vol doende waier voor bevloeiing kan beschik ken. is vrijwel waardeloos. Zooals gezegd, werd in de koudegrondculturen weinig vooruitzicht gezien. Het voor een pachtbe drijf benoodigde kapitaal werd geschat op ten minste 10.000 gulden, waarvan een be langrijk deel noodig zou zijn voor kassen bouw. dien men zelf moet uitvoeren. D-1 materialen en de andere hulpstoffen zijn zeer hoog in prijs. Invoer is niet toege- Zooals men ziet waren de voor uitzichten destijds niet zeer hoopgevend, en groote verbete ring is sindsdien in den alge- meenen toestand niet gekomen. Behalve aan de Riviera, worden in de Provenoe. in het dal van de Garonne, en rondom Parijs, bekende tuinbouwcentra aangetroffen. Een beschrijving van de teelt in die streken zal achterwege moeten blij ven. doch in het algemeen valt wel te zeg gen dat het ook daar verre van gemakke lijk is aan den slag te komen. Dat voor de tuinbouwers een zekere leer tijd minstens even noodzakelijk is als voor de landbouwers behoeft geen betoog. De vrij primitieve wijze van verkoop der tuin bouwproducten (veilingen ontbroken ge heel) maakt, dat hierop wel biizondere na druk mag worden gelegd. Dit geldt even eens voor de boomkweekerii. waarin enkele Nederlanders met succes werkzaam ziin. Een zeer groote moeilijkheid is het vinden van een geschikte praktijk plaats, waar men als knecht of volon tair de noodige kennis kan opdoen. Men heeft reden tot groote tevreden heid. indien het gelukt een plaats re vinden- De kans op huis vesting bij een Nederlansch gezin is zeer gering. Het „blauw" bij aardappelen Het „blauw" bij aardappelen, in sommige streken ook wel het „Zwart" genoemd, blijkt in den oogst van het afgeloopen jaar op verschillende plaatsen in belangrijker mate te zijn opgetreden, dan in eenige jaren het geval geweest is. Vandaar, dat de Plan- tenziektenkundige Dienst het raadzaam acht, de aandacht van de verbouwers er op te vestigen, dat het „blauw'' geheel of grootendeels kan worden voorkomen door het toedienen van voldoende kali Daarom late men in de gevallen, waarin het optreden van „blauw" verwacht kan worden, de kalibemesting in geen geval achterwege. Nadere inlichtingen omtrent het „blauw" verstrekken de Plantenziektenkundig» Dienst te YVageningen en de bij dien Dienst werkzame ambtenaren, alsmede de Rijki landhouw- en tuinbouwconsulenten. Bij Ie consulenten kan ook advies ingewonnen worden over de aan te wenden kalimest stoffen en de te gebruiken hoeveelheden. FUCHSIA De Fuchsia'speciosa, in Friesland ei« misschien ook elders Beitjes- of bellenbloem genoemd, om den bloemvorm, die aan oor bellen doet denken, komt uit Midden- en Zuid Afrika en Nieuw Zeeland Ze is wel een zeer oude bekende, die een poosje uit de gratie is geweest, doch die w? in den laatsten tijd hoe langer, hoe mwi in de kamers en in de tuinen zien pronker, met de vele gracieus neerhangende bloemp jes, in verschillende mooie kleurencombi naties. De naam heeft ze gekregen als herinne ring aan prof. Leon. Fuchs. geb. 1501, arts later hoogleeraar en bekend plantkundige De eerste beschrijving is van zekercr Plumier en dateerl uit 1703 Plumier zou de plant in 1696 in Amerika gevonden Lebben. De groote invasie van fuchsia's in ons land dateert uit het midden van de I9e eeuw. Tusschen 1824 en 1850 zijn vele sooi- ten uit Peru. Chili en Venezuela naar Europa gezonden en met reeds hier be staande soorten gekruist, waardoor heel nieuwe variëteiten ontstonden. Veel licht en veel frissche lucht hebben deze planten, evenals trouwens de meeste kamerplanten noodig. Felle zonnestralen op het midden van den dag zijn ook vooi deze kamerplant niet goed, doch overigen1 houdt ze wel van een zonnestraaltje. Ook dient men de Fuchsia zoo nu en 'dan eens een douche te geven met dg bioemenspuit. In den zomer is het aan te bevelen de plant buiten te zetten in den tuin of od het ba Icon. Met September of Octoner brengt men dan de plant binnen In den winter, in den rusttijd, geeft men toch nog wel wat water,, dw.z niet zooveei als anders, doch uitdrogen zooals bij gera niumn geen kwaad kan is voor de fuchsii niet goed. Men kan ze-in den winter wei tamelijk donker zetten. De pot van de fuchsia mag niet al ts klein zijn. De plant In het voorjaar geregeld van versche aarde voorzien is zeer aan te be velen. In den groeitijd volop water en ge regeld bemesten met vloeimest of met kamerplantenraest eneen douchje met te vergeten. In het voorjaar is het de tijd van stekken. Ook in het najaar kan het gebeuren. Men neemt jonge scheuten van 5 k 6 c.M. lengte en vlocht deze een paar c.M. in zandig0 aarde, liet vlug wortelen van deze stekjes wordt bevorderd door over de stekjes een glas te plaatseiv een drinkglas b.v. Het gebeurt wel dat als men een bloeiende Fuchsia koopt en deze in de kamer plaatst dat de bladeren en vooral de bloemen en knoppen afvallen. Dit komt veel door drog lucht. Als men de plant maar Iaat staar, gewoon verzorgt, gewent d9 plant mn nieuwe omstandigheden en begint weer bloeien, wat een normaal verloop za' hebben. EEN KAS VOL NIEUWE PRIMULA'S Dat ook Engeland wel wat presteert op het ge bied van de bloemen teelt blijkt wel uit het feit dat daar pas een rose-roode primula den handel is gekomen, die „Hertogin van Kent" werd genoemd. Wij zien hier een groote kas geheel gevuld met deze primula's. OORDEN V ra a g 13: Hoe moet ik toch Mimosa, die mooie gele bloempjes, goed houden? Ze zijn bij mij steeds na één of twee dagen we g. K. Antwoord: Daarop gaf dezer dagen het weekblad Floral ia een goed antwoord Dit bekend blad voor liefhebber co vakman gaf de raad om 's avonds de Mimosa uit de bloemenvaas te nemen, en in een emmer met water te zette».; zóó dat de stelen c.a. 15 c.M, in het water staan. De emmer zet men toege dekt met een doek op een koele plaats. Ze staan dan 's nachts in een koele vochtige omgeving en drogen niet zoo spoedig uit Alleen de vaas met. bloe men op een koele plaats zetten gee.it niet Vraag 14: Hoe moet men bandelen met een Hortensia, welke meu verkleurea wil? Ik heb een roze, gaarne zou ik eei- blauwe kleur hebben, is deze te Ver krijgen en hoe? Z. K. Antwoord. Alleen de rose en roode laten zich. kleuren, de witte niet Eer rose kan lila een roode blauw worden Men moet dan de plant in den herfst een eetlepel ammoniak-aluin gever: (voor enkele centen bij den drogist te krijgen) en in het voorjaar di' nog eens herhalen. U kunt thans nu de herfstgift niet gegeven is, probeeren dadelijk een eetlepel te geven en over een week oi zes nog eens. De boer en stedelijke Inkomens Het „Overijselsch Landbouwblad" schrijft onder dit opschrift: Meerdere malen hebben wij de aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat de be steding van het inkomen zich schijnt >e ontwikkelen in eer. richting, die voor den landbouw niet veei goeds voorspelt. De uitgaven voor voedingsmiddelen gaan op het totale budget in verhouding tot ui4 gaven van anderen aard. steeds minder beteekenen Dit verschijnsel doet zich niet alleen voor in ons land, doch blijkbaar ook elders. Een Amerikaansch Landbouwblad wijst er op, dat de boeren zich zeer goed bewust zijn, dat, indien de stedelijke be volking met een behoorlijk inkomen heelt, zij ook een slechte afnemer moet zijn van vleesch en zuivelproducten. Maar daaru.t volgt nog niet, dat iedere verhooging van de stedelijke inkomens een voordeel betee kent voor den boer. Als een stedeling zijn verdiensten ziet stijgen met 100 dollar per jaar. hoeveel van deze 100 dollar zal hi, dan besteden voor voedsel Een hieromtrent ingesteld onderzoek leert het volgende: 1. huishoudingen met een inkomen be neden 1500 dollar per jaar, zullen waar schijnlijk 20 dollar voor voedsel besteden van een vermeerdering van hun inkomen met 100 dollar. 2. huishoudingen met een inkomen tua schen 1500 en 3000 dollar zullen ongeveei 10 dollar voor hun voeding uitgeven var een inkomstenvermeerdering van 100 dollar. 3. huishoudingen met een inkomen tus schen 3000 dolla- en 7500 dollar geven on geveer 3 dollar meer uit voor voedsel van een verhooging var. hun inkomen met 100 Aaneezien 60 pet. van de Amerikaansche families minder dan 1500 dollar per jaar verdienen, is het duidelijk waar hier her belang van den boer ligt, aldus het Amerik. Landbouwblad Wallaces' Farmer, dat eer oyertuigd aanhanger is van de politiek var, Roosevelt. De margarinetrnst bedreigt den boer Onder het opschrift: Toenemende trust- vorming schrijft „de Boerderij" in h?t Economisch weekoverzicht: Wij gevoelen ons het meest bedreigd doo^ de margarinetrust. Allereerst lsvert deze de margarine als de gevaarlijkste concur rent van de boter op de binnenlandschc markt Gevaarlijk vooral, omdat wordt toegelaten dat de margarine als zuiver u&maakproduct van de boter wordt bereid. De kleur van het product de inkleeding der reclame, het bedrieglijk gebruik van t woord „boter", overal waar dit maar even kanieder onbevooroordeelde zou dit o.i. als oneerlijk moeten gevoelen. De r> volgen hiervan èn van de gevolgde prijzen politiek hebben reeds bewerkt, dat het margarineverbruik ten onzent veel grooter is dan de boterconsumptie. Verder ontmoe ten we den margarinefabrikant als leveran cier van veevoeder, als fabrikant van de Unox vleeschwaren, als exploitant van winkelmaatschappijen, als eigenaar van baconfabrieke.n en waar niet al. Als enkeling vermag de boer weinig tegen de macht der trust; goed vereen igd veel en in bondschap mei een krachtigen midden .stand zeer veel, ook omdat dan de kans grooter wordt om invloed op de wetgeving uit te oefenen. Daar zonder toch is afdoend verweer tegen de macht van de trustlichamen on mogelijk. Het Rapport-Van Zeeland In de Tuinderij wordt besproken het Rap port van Van Zeeland, dat in een wereld, die hoe langer hoe meer verstrikt is ge raakt in de drogredenen der autarkische gedachte, de vaan van den vrijen handel weer omhoog hield. Het blad eindigt het ar tikel: Er is inderdaad geen reden om luidruch tig te doen. Het is een knappe economische studie, waarvan de verdienste niet ligt in het brengen van „nieuws", maar in het on vervaard naar voren dragen van oude be ginselen. waarvoor de wereld ziende-blind en hoorende doof was geworden. Het komt ons voor. dat deze verdienste door beoor deelaars, die teleurgesteld schijnen te ziin. omdat Van Zeeland niet 9en nieuw ?oorv van aspirine tabletje heeft uitgevonden, dat tegen alle economische kwalen van dezen tijd baat geeft, eenigermaie wordt onderschat. Het rapport is niet alleen voor vandaag geschreven, zoodat men het ook niet uitsluitend mag meten met de krom me maatstaven van vandaag. Het wijst, over de verblinding van dezen tijd heen. den weg uit de dwarrelingen, waarin do werpld economie is verzeild geraakt. Het teekenv opnieuw de zuiverheid van het zichzelf eenvoudige beginsel, dat de men- schen elkander moeten vertrouwen, dat zij elkander wéderkeerig de diensten moeten bewijzen en de producten moeten verkoo- pen, die elk het best kan doen en voort brengen en dat zij op die manier elkander kunnen helpen en gelukkig maken- Het is van belang, dat dit gezegd is op de z e wijze door dezen man in onzen rijd. Op anderen rust nu de taak te trach ten, de aanbevelingen tot practische wer- kelijkneid te maken. Het „vuur" in de tulpen In de laatste jaren wordt de bespuiting van tulpen der bestrijding van het vuur in toenemende mate toegepast Door deze be spuiting blijft het loof langer groen en daardoor nemen de opbrengst in gewicht en de grootte der bollen toe. In verband hiermede kan de bespuiting thans door den Plantenziektenkundigen Dienst algemeen worden aanbevolen. Uit de door de ambtenaren van dct< Dienst in het Bloembollendistrict en ir Noord-Holland gedane waarnemingen is gebleken, dat in 1937 zeer goede resultaten verkregen zijn met: in alphabetische volg orde OB72, Shirlan AG. en fulisan. Deze middelen kunnen gebruikt worden in de volgende sterkten: OB72 0.8 pCt Shirlan A.G. 1.2 pCt en Tulisan 0.8 pCt. Om gunstige resultaten te verkrijgen is het noodig, dat verscheidene malen gespoten wordt en wel: 1. Dadelijk als het dek er af Is; 2. Mestal binnen 14 dagen daarna (dl» hangt af van de weersomstandigheden en van den groei der planten; 3 Kort vóór den bloei. 4. Na den bloei met tusschenruimten vat- 10 14 dagen, nog minstens tweemaal. Het is gewenscht telkenmale een flinke hoeveelheid vloeistof te verspuiten en we! minstens 3 liter per bed van 10 meter lengte als de planten vol in blad staan (in het begin kan ook met iets minder volstaan worden). Nadere inlichtingen worden verstrekt dooi den Plantenziektenkunstigen Dienst te Wa geningen en de daarbuiten werkzaam ge stelde ambtenaren van dezen Dienst. DE SMAAK VAN DE MELK Invloed van zon en voeder daarop Wetenschappelijke onderzoekingen in den Arnerikaanschen Staat Pensylvanie heWien aldus Dr. Ir P. Schoorl in het Weekblad voor Zuivelbereiding en Handel zich be zig gehouden met de vraag in hoeverre het zonlicht en het veevoeder den smaak van de melk kunnen beïnvloeden. Het feit, dat de eerste vraag juist; in Amerika heeft opgeworpen kan verklaard worden door het ele gebruik, dat daar van flesschenmelk gemaakt wordt; de verkoop van losee melk komt bijna niet voor. De bezorgers geven de flesch bovendien niet aan de bewoners af, doch zetten ze voor de deur neer en zoo blijft de melk vaak urenlang bloot gesteld aan het zonlicht Over dit onderzoek zegt de schrijver: ..By de bestudeering heeft men allereerst opgemerkt, dat de slechte invloed va de zon op den smaak der melk ïweeledig is: le. k a n e r e e n s m a a k ontstaan als die van licht aange brande melk en 2e kan de z.g. talk- smaak optreden". De eerste fout kan voorkomen worden door in plaats van melk- flesschen gebruik te maken van een verpak king van geparaffineerd papier; ook dan blijft echter de valksmaak merkbaar. Proe ven, waarbij mep volle melk of room in fles schen van verschillende kleur bewaard heeft, hebben ook niet tot een goede oplos sing geleid. „Wel is komen vast te staan, dat niet iedere melksoorv' even spoedig een minder goeden smaak krijgt tengevolge van de in werking van het zonlicht, maar dat dit af hankelijk is van den aard van het voedsel, dat het melkvee krijgt Maïssilage en in de zon gedroogd pièèfij2en en en in de zon gedroogd Alfa fa-hOo 1 zijn ongunstig voor hev bewaren van den goeden smaak, terwijl daarentegen kunstmatig droogd hooi van alfafa en worte len de bewaareigenschappen va de melk begunstigen". Men heeft getracht de verklaring voor dit laaiste verschijnsel op te sporen, tot dusver echter zonder resultaat Melkproductie en voedselvoorziening In vergelijking met Januari 1937 was de melkproductie in de afgeloopen maand voor het geheele land ongeveer 3 pet. lager. Bii beschouwing vap de afzonderlijke gegevens voor de verschillende provincies blijkt dat de melkproductie in Noord-Holland in de maand Januari 1938 gemiddeld ongeveer 2 pet grooter is geweest dan in het ovo. eenkomstige tijdvak van verleden jaar. in Gelderland en Zuid-Holland was de melk productie gemiddeld ongeveer gelijk aan die in Januari 1937, terwijl voor de overige provincies een vermindering van de melk gift viel te constateeren. Deze vermindering bedroeg in de provincies Friesland. Drenthe Overijssel en Utrecht gemiddeld 25 pel en in de provincies Groningen, Zeelanu, Noordbrahant en Limburg gemiddeld b—IC pet. Do vermindering van de melkproductie in de verschillende provincies moet namelijk worden toegeschreven aan dei nadeeligen invloed van het mond- en klauwzeer, dat den laatsten tijd evenwel sterk afnemende is. De voedselvoorziening van het melkvee is in de afgeloopen maand voor het geheeie land goed. in sommige deelen zelfs zeei goed, geweest. Op dc gemengde bedrijven er. ook op enkele andere worden op vele plaatsen bieten en aardappelen bijgevoerd Da vooruitzichten van de voedselvoorziening van het melkvee in de naaste toekomst zijn over het algemeen gunstig te noemen. Op de meeste bedrijven wordt nog over een ruim voldoende hoeveelheid hooi en ander veevoeder beschikt Ontvangen Geschriften Krijg Ik ook een eigen tuintje door P. Gaardenier. Uitgave van de Penka Handelsonderneming to Den Haag. Een niet-grafis uitgave van een wel aardig geschreven verhaaltje, doch dat door het al te veel noemen van een bepaalde meststof begint ïe vervelen en daardoor de bedoelde reclame zal verzwakken. WEET GE dat reeds vele dankbetuigingen inkwamen van de padvinders, die ter gelegenheid van de Wereldjamboree allen, in totaal 20.000, een doosje met drie hyacinthen D.VAN DEN BOSCH Telefoon 28 NAALDWIJK Tuinbouw gereedschappen KASSENBOUW IN IJZER VERWARMING - WATERLEIDING STALEN WAGENS en BURRIES P. DE VOGEL Pzn, TELEF. 53 BERKEL Z.-H. Huisbrand- en IndustriekoiRn .GRONINGEN" Alg. Onderl. Manisch, tot Verzekering van Paarden en Rundvee. Catbarijnesingel 75 UTRECHT TELEFOON 12138. Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaarden, tegen lage onderlinge of vaste premie, RESERVE: 178.799.44 Deskundige vertegenw. gevraagd! RAAMLIJSTEN SYSTEEM ..NYHOF" 5 punten waar het om gaat: Speciale ruitenhouder. Stalen hoeken. Koperen nagels. Langere levensduur. Goedkooper In 't gebruik Wie ze gebruikt, bestelt aa. Vraagt vrij blijvend inlichtingen: J^ BAK, H. BAK DE JONG EEUDRIK-IDO-AMBACHT Telel. 3 Ook alle andere soorten van raamlijsten. Tuinderglas, L.O.B. en kasglas. Laat U raden en koopt DORDRECHT Prijscourant Voor Tuinders, Landbouwers of Particulieren wordt gaarne gezonden. bollen, een roode, een witte en een blauwe, mee naar huis kregen dat deze wijze van onpersoonlijke reclame wel goed ingeslagen is en vermoedelijk goed succes zal hebben, daar hierdoor onze bloembollen nog meer dan tot dus ver groote bekendheid en roem verwor ven hebben; dat de tuinbouw export over Januari 1938 voor het voornaamste product van dezen tijd, de sluitkool, wel wat tegengevallen is (hoewel de afzet belangrijk grooter, was dan in Januari 1937) bij wat aan vankelijk verwacht werd; dat vooral het zachte winterweer de vraag naar kool in Januari deed verminderen; dat de hoeveelheid groente die in Januari uitgevoerd werd terugliep met 7 pet. van 26.319.000 kg. in Jan. 1937 tot 24.512.000 kg in Jan. 1938) doch dat de waarde opliep met 141 pet. (van 962.000 gld. tot 2.317.000 gld.) wat vooral door de hooge uienprijzen kwam (waarvan ruim 8 millioen kg. minder uitgevoerd, doch waarvoor bijna 900.000 gld. meer werd ontvangen). dat in Januari veel minder boter en kaas is uitgevoerd, dan in Januari 1937 en m Januari 1936, maar dat de prijs voor beide producten hooger was; dat in Oostenrijk het aantal melkkoeien met 38 pet. en de melkproductie met 62 pet. steeg, wat dus zeggen wil, dat per koe de productie steeg met bijna 25 pet.; dat het voor zaadwinning van zoete lupinen goed is vroeg te zaaien, eind Februari, begin Maart, waardoor mede voorkomen wordt, dat het gewas wild opgroeit en gaat legeren; dat de wereldproductie van vlaszaad in 1937- '38 geschat wordt op 25.6 millioen quin- talen (100 kg. tegen 29.1 millioen 'm 193ü-'37 en 27.6 millioen gemiddeld over de laatste vijf jaren. Freesia ..Prinses Beatrix" een nieuwe fresia met zacht lila-kleur en wit hart. zooals die op de „Winterflora" te Haarlem te zien W€s.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10