iodiO)) DINSDAG 22 FEBRUARI 1938 TWEEDÉ*BLAD PAG. 5 Oudergeluk in het Prinselijk gezin Door de groote welwillendheid van het Prinselijk Paar werd de Nederlandsche pers in de gelegenheid gesteldboven staande opname te publiceeren. MARINE EN WETENSCHAP De Koningin naar Den Haag Koplichten motorrijtuigen Koeten goedgekeurd zijn Monument te Den Helder opgericht Hulde aan Prof. Vening Meinesz In tegenwoordigheid van vele autoriteiten jen belangstellenden heeft op het terrein van !den onderzeedienst te Den Helder het lalgemeen Nederlandsoh comité „Onze Ma rine", het monument, opgericht ter herinne ring aan de samenwerking tusschen marine en wetenschap aan den onderzeedienst over gedragen. Dit monument is in de allereerste plaats bedoeld als een hulde aan Prof. Dr VeningMeinesz voor zijn wetenschappe lijken arbeid aan boord van Nederlandsche onderzeeërs. Het monument voor marine en weten schap bestaat uit een baksteenen bouwsel, in het midden waarvan een groote bronzen plaquette der grootte van 70 bij 50 centt meter is aangebracht, vervaardigd door de Koninklijke Begeer te Voorschoten naar het ontwerp van den Utrechtschen teekenaar yan der Zweep. Deze plaquette bevat als tekst: Samenwerking Marine en wetenschap zwaartekracht, metingen in alle oceanen over 100.000 zeemijlen per onderzeeboot door Prof. Dr. Ir. F. A. Vening Meinesz 1923 1937 Halverwege de plaquette zijn links een groot Marine-anker met kroon en rechts een slingerproefinstrument afgebeeld. Het monument is geplaatst in een speciaal 'daarvoor aangelegd bloemperk op het ter rein van den ondierzeedienst Geen genie te Soesterberg? Definitieve weigering «en Ged. Staten Ged. Staten van Utrecht hebben hun definitieve goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit van oe gemeente Soest d.d. 3 Februari, betreffende den aankoop van 5 h.a. grond te Soesterberg én om deze gratis af te staan aan het rijk voor de stichting van een kazerne voor de genietroepen. Ged. Staten achten het belang der ge meente Soest bij de vestiging van een gar nizoen niet voldoende, om het bedrag van rond 50.000, hetwelk met deze transactie is gemoeid, te motiveeren. In ae spoedeischende raadsvergadering, welke tegen hedenmiddag is bijeengeroepen zullen B. en W. den raad voorstellen van deze beschikking in beroep te gaan bij de Kroon. NED. HERV. J.V. OP G.G. De Bond van Ned. Herv. J.V. op G.G., af- deeling Gelderland, zal op 1 Maart in „Ons Huis" te Ede, onder leiding van Ds. C. B. Holland de jaarvergadering houden. De agenda vermeldt o.m.: referaat-Ds. Kalff over „Veel dokters concurrent om één pa tiënt" en referaat-J. de Rek over „Calvi- tofeten en Katholieken vroeger en... straks". Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin Maandag 28 Februari uit Soest- dijk naar 's-Gravenhage te vertrekken en daar tot na Paschen te verblijven. De contingenteeringspolitiek Wat bij de verlenging den doorslag geeft In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer orp het Voorloopig Verslag nopens de wetsontwerpen tot regeling van den invoer van verscheidene producten merkt de Minister op, dat in die gevallen, waarin reeds langen tijd wordit gecontingen- teerd, er uiteraard geen spake van is, dat de contingenteering wordt voortgezet op grond van daadwerkelijken overmatigen invoer, welke wordt geconstateerd bij" het overwe gen van de wenschelijfcheid der verlenging. Immers, indien de contingenteering doel he^eft getroffen, is dit ook niet mogelijk, doch wél bestaat in vele dgl. gevallen de verwach ting, dat bij niet-verlenging der contingen teering opnieuw overmatige invoer zal op treden. Deze verwachting moet dan zijn de grond van de beslissing omtrent de verlen ging der contingenteering. Daarnaast kun nen ook andere motieven verlenging wen- schelijk maken. Het is niet zoo geweest, dat de handels politieke motieven in de plaats zrijn ge treden van het in de considerans van voornoemde wet genoemde criterium, doch wel hebben zij soms in twijfel gevallen den doorslag gegeven. Wet op de rechterlijke organisatie Enkele nieuwe voorzieningen In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het Voorloopig Verslag van de commissie voor privaat- en straf recht nopens het wetsontwerp tot wijziging van enkele artikelen van de wet op de rechterlijke organisatie en het beleid van de justitie zegt de minister van justitie, dat het in het algemeen niet juist moet orden geacht, dat lagere ambtenaren an ders dan bij uitzondering de functie van hoogergeplaatste waarnemen. Nieuw zijn opgenomen de volgende voor zieningen: a. een advocaat-generaal bij een gerechts hof zal als advocaat-generaal bij een ander gerechtshof kunnen worden aangewezen; substituut-officieren van justitie en ambtenaren van het openbaar ministerie zullen ook binnen het rechtsgebied van een ander gerechtshof tot wnd. officier van justitie kunnen worden aangewezen; c. ambtenaren van het openbaar ministe- e zullen als wnd. ambtenaar van het openbaar ministerie elders kunnen worden aangewezen. De financieele consequenties van de voor gestelde wijzigingen kunnen op het oogen- blik nog niet volledig worden overzien. Met ingang van 1 Januari 1939 zullen, naar men ons mededeelt, de koplantaarns van motorrijtuigen, voorzoover zij niet af zonderlijk zijn goedgekeurd, tot een door oen minister goedgekeurde soort moeten behooren. De keuringseischen waaraan 'n lantaarn soort moet voldoen om voor goedkeuring in aanmerking te komen, werden bekend ge maakt in de Staatscourant van 13 en 14 Augustus 1937 no. 155. Door dien minister van Waterstaat zdjn reeds 9 soorten (31 ty pen) van koplantaarns goedgekeurd. De automobilist, die weet dat zijn tegenwoor dige koplichten niet aan de wettelijke voor schriften voldoen (ib.v. ook in gedimden toe stand verblindend zijn), zal dus koplan taarns (of inbouwreflectorenvan een reeds goedgekeurde soort reeds thans kunnen aan schaffen. Hij verkrijgt daardoor de zeker heid dat zijn koplantaarns, mits op de juiste wijze geplaatst, ook in de toekomst aan de wettelijke eischen zullen voldoen. Eenige wijziging in de eischen ligt thans niet in het voornemen. MUSEUM NATUURWETENSCHAPPEN Te Amsterdam werd onlangs een ten toonstelling gehouden van Instrumenten en Apparaten op het gebied van Natuurkunde Techniek. Het comité, dat deze tentoonstelling organiseerde, besloot over te gaan tot de op richting van een vereeniging genaamd „Ne- derlandsch Museum voor Natuurwetenschap pen en hare toepassing". Het doel is het op richten en instandhouden van een museum, dat een aanschouwelijke voorstelling zal worden van de ontwikkelingsgeschiedenis der natuurkunde, door opstelling van de alleroudste tot de modernste apparaten. ROTTERDAM LLOTD RAPIDE De firma Ruys Co., Hoofd-agente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd meldt, dat de boottrein rijdende in aansluiting op het 22 dezer te Marseille verwacht wordend m.s. „Baloeran", den 23sten dezer om 6.16 te Roosendaal, om 7.12 te Rotterdam D.P. en om 7.38 te Den Haag H.S. zal aankomen. Aankomst Amsterdam C.S. 8.44. WATERPOMPSTATTON LOOSDRECHT Bij K.B. is bepaald, dait B. en W. van Loosdrecht terecht aan de stichting „de drinkwaterleiding Noord-West-Utrecht" te Breukelen vergunning hebben geweigerd tot het uitbreiden van haar pompstation in Loos drecht, op grond van de totale waterhoeveel heid, welke aan den bodem wordt onttrokken door de uitbreiding zou kunnen stijgen, ten gevolge waarvan de vrees voor schade door meerdere uitdroging vain den grond alleszins gemotiveerd is. Consulaten Aan den heer W. Jansen la eervol ontslag erleend uit zijn betrekking van vice-consul der Nederlanden te Randers (Denemarken). Onderscheidingen •emd is tot officier In de orde van Oranje- Nassau de heer E. den T e x. te Hilversum. •bonden eerenmedallle, in brons, «"«n DE STAKING BIJ VAN HEEK Directie weigert Ioonen uit te betalen Sprake van contractbreuk In verband met de staking bij de N.V. Textiel Maatschappij L. van Heek en Zn. te Losser heeft zich in den loop van den middag gister een onverwacht inci dent voorgedaan. De directie weigerde nl. den stakenden arbeiders hun loon voor de afgeloopen week uit te betalen, op grond van contractbreuk. De arbeiders hebben onmiddellijk de te Losser aanwezige besturen van de arbeiders organisaties geraadpleegd, waarop deze gis teravond om zes uur in spoedvergadering, onder leiding van den bestuurder van „St. Lambertus", den heer A. Middelhuis, bijeen kwamen. Het resultaat van deze vergadering was, dat den arbeiders werd meegedeeld, dat zij zich over het niet uitbetalen van hun Ico nen niet ongerust behoefden te maken. Men was van meening, dat hier van contractbreuk geen sprake was. Veertien dagen geleden is het ultimatum gesteld en tot den laatsten dag van dit ultimatum hebben de arbeiders vol ledig en normaal gewerkt. Voor de gezamenlijke organisaties zou deze loonkwestie, waarbij ongeveer 230 arbeiders zijn betrokken, vandaag nader aan de orde komen. Behalve het kantoor- en machine- personeel, dat bij de staking niet is betrok ken, zijn gister in totaal vijftien arbeiders de fabriek binnengegaan. De stakers zijn vast beraden. Tot ongeregeldheden is het niet ge komen. De organisaties hebben er gisteravond nog eens uitdrukkelijk op gewezen, dat de rust in het verdere verloop van de staking volkomen gehandhaafd dient te blijven. De nieuwe Burgemeester van Doornspijk Heden geïnstalleerd Heden had de installatie plaats van den heer U. de Vries, voorheen ambtenaar van het bureau Bevolking te Dordrecht, tot Burgemeester der gemeente Doornspijk. Nadat de bevolking hem op velerlei wijze reeds een feestelijke entree in zijn gemeen te had bereid, vond hedenmiddag in een speciale raadszitting de plechtige installa tie plaats. De nieuwe burgemeester sprak daarbij een rede uit, waarin hij, na aan H. M. de Koningin dank betuigd te hebben voor zijn benoeming, zeide, het amht van Burge meester als een der mooiste in ons Vader land te beschouwen. Met gemengde gevoelens verklaarde hij het te aanvaarden. Gevoelens van vreugde bij het beginnen van dezen nieuwen werk kring, in deze mooie landstreek, van on zekerheid over de vraag of het hem zou gelukken, met dezelfde onpartijdigheid als zijn voorganger op te treden, en ook met gevoelees van spijt om het schoone oude Dordrecht te moeten verlaten, en daarmee vele vrienden. Maar vol hoop en verwachting, zoo ging spr. voort, onder biddend opzien tot Hem, uit Wien, door Wien en tot Wien alle din gen zijn, sta ik thans klaar, om de nieuwe, verantwoordelijke taak te aanvaarden. Geen redelijk middel zei spr. onbeproefd te zullen laten, om zich de onmisbare medewerking van den Raad te verwerven. Beschouw mij niet als de vertegenwoordi ger van een bepaalde partij. Met grooten ernst wil ik, zoo zei spr., er naar streven, mij boven de partijen te plaatsen, om met Gods hulp een Burgervader te worden, die voqe ieder toegankelijk is, tegelijk er naar strevend, een rustig maar krachtig beleid te voeren. De heer de Vries deed vervolgens een bij zonder beroep op de medewerking der wet houders, wier grijze haren spreker van le venservaring en levensrijpheid getuigen, en hoopte op een aangename samenwerking met den gemeentesecretaris, waarnaar hij van zijn kant oprecht zal streven. Ten slotte wenschte hij uit te spreken, zich er van bewust te zijn, niet in eigen kracht zijn taak te kunnen verrichten. Daartoe is noodig hulp en bijstand van Hem, die de Bron is van alle kracht Wan neer we dit bedenken, en ook op staatkun dig terrein Hem willen dienen, dan, aldus besloot spr. zijn rede, mogen we met vol vertrouwen met elkaar de toekomst tege moet treden. Moge God onzen gemeenschappelijken arbeid zegenen! Van het verdere verloop der plechtigheid hopen we morgen verslag te geven. EINDHOVEN IN HET DONKER Grootsch opgezette Luchtbeschermingsoefening Proefneming met afgeschermde richtlampen In tegenwoordigheid van bijna 300 autori teiten uit alle deelen van Nederland heeft gisteravond te Eindhoven een grootsch opgezette verduisteringsoefening plaats ge vonden van bijzonderen aard. Het doel van deze oefening was (in samen werking met de Philipsfabrieken), het be proeven van verschillende straat- en huis- verlichtingssystemen in oorlogstijd. Daartoe waren zeer uitgebreide maatregelen getrof fen. Behalve een speciaal aangebrachte huis- verlichting werd o.a. een straat van fluoresr ceerende kwikverlichting voorzien, terwijl in verschillende wijken een zeven-tal typen Philips „Protectorlampen" als voorbeelden van noodverlichting waren aangebracht. Met behulp van een K.L.M. toestel, dat om kwart over negen startte, werd het effect van de verduistering gecontroleerd. Men kwam tot de volgende conclusie: De duisternis was niet zoo volledig, dat Eindhoven niet meer was te zien. De verschillende soorten afgeschermde lampen bleken niet in gelijke mate te vol doen. Sommigen wierpen slechts een flauw schijnsel op den grond, wat echter voldoen de wgs om uit de lucht te worden waarge nomen en een geheele straat, zelfs een geheel huizenblok te markeeren. Vooral de blauwe lampen waren goed zichtbaar. Het minst kon worden waargenomen in die straten, waar de zwarte protector-lampen, die een violet licht uitstralen, waren opgesteld, vooral als zij voorzien waren van een matten ring, die een doorlaat-opening van slechts 5 mM. had. Terreinen en gebouwen van het Philips- complex waren met uitzondering van een rij blauwe lampen bijna niet waar te nemen. Daarentegen zag men den hoogen witten gas houder van Eindhoven zelfs bij volkomen duisternis. Het stationsemplacement was zoodanig verlicht, dat het uit de lucht een lichte plek in het donkere Eindhoven leek. Ook al slaagde bij deze oefeniftg de opzet niet altijd zooals men verwacht had, niette min blijft zij belangrijk, omdat het van de grootste beteekenis is dat onze steden ver duisterd kunnen worden volgens een systeem dat de bewoners in de gelegenheid stelt, de noodzakelijke werkzaamheden te verrichtep bij zoodanig licht, als daartoe noodig is, zonder dat dit door een aanvaller uit de lucht kan worden waargenomen. Het beschikken over goede richtlampen maakt het dan mogelijk ook militaire trans porten voortgang te doen vinden, terwijl het feit, dat men niet geheel in duister zit. er toe zal bijdragen een paniek onder de be volking te voorkomen. Dreigend conflict in de metaalindustrie Begin van een oplossing? Nadat de besprekingen tusschen den rijles— bemiddelaar en de partijen, betrokken bij het dreigend conflict in de metaalindustrie te Amsterdam de vorige week Donder dag zonder resultaat waren gebleven, zajn de "besturen van den metaalbond en de metaal bewerkersbonden gistermiddag wederom bij eengekomen onder leiding van den rijksbe middelaar, Mr. A. W. Prins. Na ampele besprekingen is tenslotte over eenstemming bereikt, intzake een voorstel, dat door de afgevaardigden in hun kringen zal worden verdedigd. De C.A.O. in de Sigarenindustrie Loonsverhooging van 15% gevraagd De vier ■ties In t Maart as. eindigend eenkomst d.d. 27 Jam tot i organisaties ingediend. Tevens werd aan de patroonsorganisaties medegedeeld, dat het 'n de bedoeling van de werklled-enorganlsatles ligt, tz.t. met de patroonsorganisaties de noo- dige stappen te doen om tot verbindendver klaring van d< INTERPROVINCIALE LUCHTBESCHERMINGSOEFENING Op Maandag 4 April zal met machtiging van den Minister vap Binnenlandsche Za ken, in Drente, Friesland en Groningen een interprovinciale luchtbeschermingsoefening worden gehouden. ROFFELR1JMEN STEEDS BETER kanariezang volmaakt Imiteert. Tante Grietje heeft een pietje In een glanzend koopren kooi. En dat pietje zingt zijn liedje Altijd even lief en mooi. Tante Grietje kan genieten Als haar piet zoo vroolijk zingt En zijn roller en zijn slagwerk Heel haar kamertje doordringt. Tante Grietje praat met pietje; Tante geeft hem zand en zaad, En haar schatje krijgt een badje Waar hij zich in laaft en baadt. Tante Grietje's leege leven Wordt door Pieterman gevuld. Piet geniet van Grietje's liefde En verdraagt haar met geduld Een geleerde heer in Weenen Vond een instrumentje uit: De electrische kanarie, Die volmaakte trillers fluit. Een markante imitatie Van het edel zangersras Dat sinds eeuwen voor zoovelen De intieme huisvriend was. De electrische kanarie Heeft natuurlijk alles voor: Eet niet, drinkt niet, laat niets vallen^ Ruit niet, slaat niet altijd door Ja hij is weer eens het toppunt Van het menschelijk genie, Ook al is hij 't roemloos einde Van de zoetste poëzie: Van de vreugd van tante Grietje En de raskanarieteelt 't Kooitje met het microfoontje! Ken je schooner toekomstbeeld (Nadruk verboden) LEO LENS 1 23 FEBRUARI HILVERSUM I. 1875 t 6.307.00 RA muziek. 9.30 wuding. 10.20 Voor Arbeiders in de Con; 415,5 M. VAKA-Uitxen- i. VPRO. 11.00—11.30 ca -8.00 VPRO. 8.00 Gram - tje. 10.00 Morgen- bedrjjven. 11.00 Causerie „Kinderen eiden ouders". 11.30 Causerie: „Kan autar- n?" 12.01 kle de werkloosheid doen verdwijn* i.muziek. 12.30 VARA-Orkest. 1.15LIS muziek. 2.00 Knlple» vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 6.30 Grom.- muziek. 6.00 De Ramblers. 6.30 CauserieS „Weten, begrijpen, handelen". 7.00 Zang. 7.30 Cyclus: „Ons werk en ons geloof". 8.00 Her* haling SOS-Berlchten^( 8.03 Berichten ANP, RA-Orkest. ÏÖ.45^TJ—- 1L00 Utrechtsch Stedelijk Orkest 11.55<12.00 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 9.45 Gram.mu; 11.00 Gram.muziek. 11.15 Tenc. de pauze: Gram.muzlek. 12.00 Berichten. 12.1S Gram.muziek. 12.30 All-Round-Sextet In de pauze: Gram.muziek. 2.00 Gram.muzlek. 2.1S Pianovoordracht en Gram.platen. 8.00 Gram. muziek. 4.00 Chr. llederenuurtje. 5.00 Felici taties. 5.15 Voor de Jeugd. 6.00 Land- en tuln- bouwhalfuur. 6.30 Causerie vanwege de Ver eeniging voor Waterstaatspersoneel „Een dracht maakt macht". Taalles en Causerie over het Binnenaanvarlngsreglement 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Het Evangelie in het Nieuwe Land". 7.45 Reportage. Event* Gram.muziek. 8.00 Berichten ANP.. Herhaling SOS-Benichten. 8.15 Arnhemsche Orkestver eniging en solist. (8.55—9.25 Causerie „De Wederkomst des Heeren". Om 10.05 Berich ten ANP). 10.20 Dampraatje. 10.35 Gram. muziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00—12.00 Gram.muziek. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.20 Orgel. 12.05 Orkest, 1.35 Damesorkest. 3.20 Orkest. 4.20 Ves per. 5.40 Band. 7.00 Harmonie-orkest 7.35 Variété. S.20 Declamati kest. 10.00 Concert. 8.50 Harpeextet 9.20 Variété. phonie-orkesten 8.20 Rijkszending. 9.50 Ca- Orkest 484 M.: 12.50 Orkest 6.20 Kwartet 6.35 Or kest. 8.20 Music-Hallprogramma. 8.50 Sym- phonie-orkest phonie-Orkest. 10.20 Orkest De manschappen van het corps dec Gele Rijders te Arnhem maakten gisteren op den llSsten veriaardan ,,.n - tocht door de stad. waarbij voor de militaire autoriteiten werd gedefileerde corps een

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5