Vijf jaar nazi-bewind in cijfers DOUWE EGBERTS DINSDAG 23 FEBRUARI 1938 EERSTE BEAD PAG. 2 Passeeren hier Dubbeltjes GILDEXS? Van buiten zien alle lam pen er ongeveer hetzelfde uit. Maar op den dunnen gloeidraad binnen in den ballon en de zuiverheid van het edelgas waarmee de ballon gevuld is, komt het aan! Die gloeidraad kan zuinig met stroom omgaan of hij kan stroom verslinden. BUITENLAND DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Bezetting van Temel bijna voltooid Weliswaar bieden de regeeringstroepen in Teruel nog eenigen tegenstand, zoo deelt Franco's hoofdkwartier mede, doch niette min zijn nieuwe nationalistische colonnes de stad binnengerukt om de bezetting te "vol- Generaal Franco wa zelf van het offen sief zijner afdeelingen getuige (bericht werd reeds, dat de operaties door hem persoon lijk werden geleid) en toen zijn soldaten hem herkenden, werd hij geestdriftig toe- ge juiaht. In de nabijheid van het oude kerkhof werd heftig gevochten onder Franco's per soonlijk toezicht. De stad wordt met man nenmoed verdedigd, doch het ontbreekt den verdedigers aan verbindingen met de hoofd macht. In enkele huizen hebben zij zich .zwaar verschanst, doch, zoo is men bij de nationa listen van meening, bij den strijd in Dec. zijn de toegangen der stad zoo grondig op geblazen, dat een geheele beheersohing der stad sleohts een kwestie van uren is. De frontlinies der regeeringstroepen zijn thans 8 K.M. van de stad verwijderd. Do nationalisten sluiten de stad thans geheel in Meruchen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau In hospitaal of huis van bewaring.... Duitsche volksinkomen steeg van 45.2 tot 58 milliard Landbouwproductie van 8.7 op meer dan 12 milliard gebracht Geboortecijfer van 970.000 tot 1.270.000 gestegen! In zijn Rijksdagrede heeft Hitier, ge lijk zijn gewoonte is, speciaal den na druk gelegd op hetgeen het nationaal- socialistisch regiem aan Duitschland voor voordeelen heeft gebracht. Wij geven hier, in aansluiting op het geen wij daarover reeds publiceerden, nog eenige door hem genoemde cijfers. Toen ik aan het bewind kwam, zeide de Führer o.m.. waren er ruim 6 mil- lioen werkloozen en het aantal er door getroffen menschen bedroeg vijftien milliocn. Deze menschen moesten niet alleen geld ontvangen, maar ook de goe deren moesten geproduceerd wordeh ten einde dit geld te besteden. Ons program was geen geld, maar een productienro- Het Duitsche volksinkomen steeg van -15.2 milliard in 1932 tot 58 milliard in 1937. Tegelijk bleef het indexcijfer vrijwel gelijk, namelijk in 1932 120.6 en in 1937 125.1. Het volksinkomen steeg dus met 20 pet en het indexcijfer slechts met 4 pet De bcdrijfsproductie steeg van 37.8 mil liard in 1932 tot 75 milliard in 1937. De om zetcijfers van den detailhandel stegen van 21.S milliard in 1933 tot 31 milliard in 1937. De landbouwproductie bedroeg in 1932 8.7 milliard mark en in 1937 meer dan 12 milliard. Bovendien is het gelukt op de levensmiddelenmarkt de zelfverzorging be langrijk te vergrooten. In de vijf jaren van nationaal socialistische economie is de pa- pierfabri:atie gestegen met 50 pet, dieselolie 66. steenkolen 68. petroleum 90, kunstzijde 100. lichtolie 110. staal 167, smeerolie 190, benzine e.d. 470, aluminium 570 pet Deze activiteit vindt haar weerslag ook in den buitenlandschen handel. Zonder deel te nemen aan economische conferenties en zon der in bezit te zijn van de groote economi sche mogelijkheden van andere wereldmach ten slaagden wij er in, onzen buiten- landschen handel, wat den invoer be treft, te verhoogen van 4.2 tot 5.5 milliard en wat den uitvoer aangaat van 4.9 milliard in 1933 tot 5.9 milliard in 1937. I-Iet vertrouwen van het volk komt tot uiting in de inlagen bij de spaarban ken. welke stegen van 11.4 milliard in 1932 tot 16.1 milliard in 1937. De Rijksinkomsten zijn van 19:12 tot 1937 gestegen van 6.6 milliard tot 14 mil liard mark en in 1938 zullen zij 17 milliard bedragen. De steenkool productie steeg van 104.7 millioen ton tot 184.5 mlllioen ton en de bruinkoolproductie van 122.65 millioen ton tot 184.7 mill. ton. De staal- productie bedroeg in 1933 9.66 millioen ton, in 1937 19.2 mill, ton en zal in 1938 rond 21 millioen ton bedragen. Na de Ver. "Staten is Duitschland weer verreweg 't grootste staalland ter wereld geworden. De ijzerertsproductie hedroeg in 1932 1.3 milliocn ton. in 1937 9.6 millioen ton. Voor 1950 is zij op 20 mill, ton geraamd en daarbij komt dan nog de extra-productie van de Hermann Goering Werke, die in 1910 21 milliocn ton zal bedragen, zoodat het totaal dan tot 41 millioen ton stijgt Hitier somde daarop nog een reeks kleinere pro ducten op, waarvan de productie sterk ge stegen is. Van benzine bv. werd in 1932 386.000 ton geproduceerd, in 1937 1.480.000 ton en in 1938 zullen het er 1.700.000 zijn en daarbij zijn de groote werken van het jarenplan niet eens meegerekend. Zonder raad en zonder hulp van buiten aldus Hitier, hebben wij een noodtoestand overwonnen, waartegenover de rest van de wereld machteloos is. De machine-industrie produceerde in 1932 voor 37 millioen mark. in de eersto negen maanden van 1937 reeds voor 111 mil liocn. Het aantal motorrijtuigen en motor fietsen steeg van 1.5 millioen tot 3 millioen en de volksauto zal nog heel andere cijfers toonen. De cijfers van binnen- en zeescheep vaart zijn eveneens zeer sterk gestegen. Terwijl de Duitsche scheepswerven in 1932 voor 22.000 ton opdrachten hadden voor het binnenland alleen, staan er thans 370.000 ton voor het binnenland en 350.000 ton voor huitenlandsche rekening op stapel, terwijl aan opdrachten van in totaal 400.000 ton nog niet kon worden begonnen. Daarop gaf Hitier de sterk gestegen cijfers van de R ij ksspoor wegen en hun auto diensten, van de telefoon (3.8 tegen 29 mil lioen aansluitingen, luchtpost, luchtverkeer en wegenaanleg. Wat den woningbouw be treft, er zijn in 1933 in totaal 1.4 millioen woningen bijgebouwd. Wat er op sociaal gebied bereikt is, zoo resumeerde Hitler.beteekent.dat in Duitsch land thans sociale vrede heerscht, tegen economischen machtsstrijd en algemeene tevredenheid in andere landen. Stemmen uit de wereldpers HITLERS REDE EN EDENS DEMISSIE Het „Giornale dTtalia" ia van oordeel, dat de inhoud en de toon van de rede van Hitler Europa een duidelijken indruk geven van de maoht, waartoe het nationaal-socia- listisohe Duitschland is gestegen. Over deze macht kan het Italiaansche volk zdch vol gens het blad slechts verheugen. De „Tribuna" betoogt, dat de geheele Duitsche politiek, zooals zij uit de rede van Hitier blijkt, behearscht wordt door het hooge ideaal: Europa te verdedigen tegen de overblijfselen van Versailles en Gcnèy? en tegen Moskou en het politieke leven K» Europa weder op te bouwen op den grond slag van de autonomie van alle staten, die er deel van uitmaken. Het blad acht het voorts mogelijk, d«u Engeland een einde maakt aan zijm anti Italiaansche houding. Indien dit zoo is, aldus het blad, dan zou eindelijk het uur van den Europeeecnen wederopbouw hebben geslagen. De Japansohe bladen, aldus Domei, leggen den nadruk op de volgende punten in Hit 1. Duitschland keert niet terug naar Genève: 2. Duitschland erkent Marartsjoekwo. 3. Duitschland versterkt dien moreelen steun aan Japajn in het conflict met China. 4. Duitschland versterkt het anti-kon in tern-pact De bladen beschouwen Hitiers rede ah een „ddplomatieken genadeslag' voor de regeering Tsjiang Kai-sjek. De erkenning van Mantsjoekwo door Duitschland, aldu6 schrijft het vooraanstaande Handelsdagblad in Tokio, vestigt niet sleohts diplomatieke betrekkingen tusschen deze landen, maar zal leidien tot een drievoudige handelsover eenkomst tusschen Duitschland, Japan en Och mx* nkandveMeheMnQ j*. <MUI«N iNjotoiii i*Noeouw»is«cot) tcijl S \Deiullcatsq Hiaat tJ\afpi{ SmJl Mantsjoekwo. Hitlers mededeeling zal een donderslag bij helderen hemel blijken te zijn voor de regeering Tsjiang Kai-sjek, wePker internationale status snel bergaf waarts gaat. De hoop op een nieuw bewind in Chiaa wordt hierdoor versterkt. De rede van Hitier heeft te Londen een vrij onaangenamer, indruk band met den bitsen toon der betrekking hadden op Engeland. Do aan de lagerhuisleden gegeven „raad' een onderzoek in te stellen naar de van- nissen, uitgesproken door de militaire rechtbanken in Palestina, in plaats van verzoekschriften aan den Fuehrer te zenden ten gunste van in Duitschland veroordeel den, heeft tal van parlementsleden zeer geprikkeld. Over het algemeen echter is, ten minste lot op dit oogenbllk, do belangstelling voor de rede niet groot, aangezien de aandacht meer getrokken wordt door de kabinete- Volgens de New York Tribune zuliLen te Londen de belangrijke besluiten genomen worden, die den koers der Europeesche historie voor het komende tijdvak bepalen. Niet Hitlers rede was van belang, maar Edens aftreden. Dit kan wellicht leiden tot een tijdelijke verzoening in Europa, maar ten koste van een toenemen van de macht en het aanzien van Duitsohland en Italië er van een vermindering van de macht en hei prestige van Frankrijk. In L'Oeuvre schrijft mevr. Tabouis: „Op het oogenblik, dat geschikt was om tot een definitief samengaan met Frankrijk te ko men, doet Engeland een stap terug. Maar men kan van meening zijn, dat het bij één pas zal blijven en dat Engeland 6poedig tot ons terug zal keeren. De Italiaansche eischen zullen zoo groot zijn en de spil BerlijnRome zoo onwrikbaar, dat all® avances van Chamberlain en zijn ministers verloren moeite zullen zijn. In ieder geval is het aftreden van Eden van internationale beteekenis. Het zal steeds een van d? zwartste verantwoordelijkheden van de ge schiedenis op de schouders van de conser vatieven blijven drukken". Het Journal (nationalistisch) betreurt, da' de politiek van EdeD dikwijls als dekmantel diende voor kuiperijen van internatioraa! demagogie. De Petit Parisien (o-nafh.) meent, dat de Geen demonstraties meer in Oostenrijk Nadat gfeheel Oostenrijk een paar dagen lang verontrust is geweest door allerlei politieke betoogingen, als gevolg van de conferentie te Berdhtesgaden, heeft thans het kabinet te Weenen een decreet uitgevaardigd, waarbij alle ver gaderingen en optochten, met uitzonde ring van die, welke door het vaderland- sche front zijn georganiseerd, voor den tijd van vier weken worden verboden. Melaatschen ontvluchten uit gesticht De bewoners langs den beneden Donau en die van Bessarabië zijn verontrust over de aanwezigheid in hun gebied van een honderdtal leprozen, die uit een gesticht zijn ontsnapt De leprozen hadden zich al eenigen tijd beklaagd over de behandeling en de voeding waren voortdurend in verzet gekomen 120 hunner waren ten slotte ontvlucht, toch 18 waren weer gepakt Er wordt nog gezocht naar de anderen. De toestand in Roemenië Koninklijk gezag versterkt AJle Roemeensche bladen hebben gisteren in extenso den tekst gepubliceerd van de nieuwe grondwet. De nieuwe grondwet heeft evenals de pro clamatie des konings geen merkbare reactie gewekt in het land. De nieuwe grondwet geeft den koning een doeltreffend toezicht op het wetgevende lichaam. Het statuut van het koninklijk huis is in de grondwet vast gelegd en zal slechts door den wil des ko nings kunnen worden gewijzigd. In politieke kringen acht men het mogelijk dat na het aannemen van deze nieuwe wei het kabinet gewijzigd zal worden. De pa triarch zou dan als minister-president af treden. Voor het premierschap worden Tatarescu, Vaida-Voivod en zelfs Jorga genoemd. Naar voorts verluidt, zou Calinescu minister van justitie en Argetonianu minister van huiten landsche zaken worden. Corneliu Codreanu heeft de partij „alles voor het vaderland" ontbonden en alle on derleiders van de legionnairsbeweging (de ijzeren garde) van hun taak ontheven. Co dreanu zal zich naar Rome begeven om daar het tweede deel van zijn boek „Voor legton- ïirs" te voltooien. De nationale boerenpartij heeft haar leden opgewekt, Donderdag niet aan de verkie zingen deel te nemen. Maak'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten in Kruschen Salts sporen Uw Ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig alnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. KRUSCHENSALTS STRALENDE GEZONDHEID VOOR l CENT PER DAG Komen er werkkampen in Denemarken In Denemarken overweegt men de invoe ring van een algemee-nen werkplicht voor alle jeugdige werkkrachten. Deze werk plicht zal een half jaar duren. Men overweegt dezen maatregel om niet alleen de jeugdige werkloozen in kampen bijeen behoeven te brengen, omdat men meent dat men ze daardoor van de maat schappij afzondert inplaats van ze erin te brengen. Daar de Deensohe weermacht tot een nimum is ingekrompen, dient deze arbeids plicht tevens om den vroegeren dienstplicht eenigszins te vervangen. Uit anti-nationaai-socialistische overwe gingen opponeert men van verschillende zij den tegen deze plannen. GEMENGD NIEUWS GROOTE BRAND TE LOSSER Zondag brak brand uit in een groot za kenpand, staande aan de Markt te Los ser en bewoond door een drietal gezinnen. De brand nam spoedig een ernstigen om vang aan. Van een der bewoners van het pand, den manufacturier N. K., die afwezig was, is de geheele inboedel in de vlammen opgegaan. Verzekering dekt de schade. omstandigheden zullen nopen tot d« dragslijn van Eden terug te keeren, zij het op ©en gunstiger tijdstip; ale Austen Cham berlain nog leefde zou deze crisis niet ui-V gebroken zijn. ECHTE FRIESCHE HEER EN-BAAI EN OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK GEVONDEN GRANAAT ONTPLOFT Een doode en een ernstig gewonde Op het terrein van de N.V. Boele's Scheepswerven en Machinefabriek te Bolnes is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan jeugdige on voorzichtigheid is te wijten. De twee zoons van schipper Breukelmans an het sleep6chip Pieternella uit Vlijmen, dat daar ter plaatse ligt, vonden op de werf een voorwerp, dat een granaat van Engelsch fabrikaat bleek te zijn, die waarschijnlijk door een voorbijgaand 6ohip overboord is geworpen. De jongens hebben gepoogd het ding te demonteeren en gebruikten daarvoor een metaalzaag, die zij in het midden van oe romp van de granaat plaatsten. Toen zij hiermede eenigen tijd bezig waren, bleef het onvermijdelijke niet uit, een hevige ontplof fing volgde, waardoor beide knapen werden getroffen. Het bleek, dat de 19-jarige A. Breukelmans door de explosie op slag was gedood en dat zijn jongere broer levensgevaarlijke verwon dingen had opgeloopen. Personeel van ae werf verleende onmiddellijk de eerste hulp, doch de in allerijl uit Slikkerveer ontboden dokter Heringa kon slechts bij den een den dood constateeren en den ander naar het ziekenhuis brengen. Een nauwgezet onoerzoek naar de her komst van het moorddadige voorwerp wordt ingesteld. Vrachtauto van den weg gegleden Twee gewonden In N i e z jj 1, gemeente G r y p s- kerk is gister een ernstig auto-onge val geschied. Een Friesche vrachtauto, die aldaar moest uitwijken voor een G.A.D.O.-bus, is door de gladheid van den weg naar den berm van den weg gegleden. Op dat oogenblik bevonden zich op het rijwielpad drie wielrijders. Twee van hen, de 58-jarige heer Hoek en zijn dertienjarige zoon Jan, wonende te Kommerzjjl, werden door den auto gegrepen. De heer Heek werd ernstig gewond. Hij heeft o.a. een hersen schudding en zware hoofdwonden opgeloo pen. Nadat hij door twee doktoren voorloopig verbonden was, is het slachtoffer naar het academisch ziekenhuis te Groningen ver voerd. Zijn zoon bekwam lichte verwondin gen en kon na verbonden te zijn, naar zijn woning worden vervoerd. De derde wielrijder bekwam geen letsel. Tegen den chauffeur is proces-verbaal op gemaakt. De heer P. A., rijksontvanger te Valken burg. die in den avond van 21 Januari door een motor op den Houthemmerweg werd aangereden en zoo ernstig werd ge wond. dat overbrenging naar het hospitaal te Heerlen noodzakelijk bleek, is al daar Vrijdagavond tegen IOV2 uur over leden. Het was juist vier weken geleden en in dien tijd is het slachtoffer bijna al tijd zonder bewustzijn geweest. LAFFE OVERVAL Onbekende vroeg om vuur Jongeman van portefeuille beroofd Gisternacht heeft aan den Waarddijk, nabij de gem. Oterleek, een laffe overval plaats gehad, waarbij de 24- jarige J. Snel, uit Bergen, die een be zoek aan zijn verloofde te Boven-Kiarspel had gebracht, van zijn overjas en col bertjasje, waarin een portefeuille met tachtig gulden was geborgen, werd be roofd, terwijl hem zes messteken werden toegebracht S. keerde per rijwiel huiswaarts en werd op genoemde plaats door een onbekende aangehouden, die hem om vuur vroeg. Toen S. dit wilde geven, ontving hij een slag, waardoor hij kwam te vallen. Hij geraakte met zijn overvaller in een worsteling, docli deze laatste kreeg hulp van twee andere mannen, die S. een zestal messteken toe brachten. S. werd bewusteloos en toen hij na eenigen tijd bijkwam, ontdekte hij, dal hij was beroofd. Al spoedig werd hij opgemerkt door eer veldwachter van Oterleek, die hem per auto naar dr Heringa te Stompetoren vervoerde) waar hem medische hulp werd verleend. De veldwachter vond later op de plaati van het misdrijf de leege portefeulle en 'I Tot nu toe slaagde de politie er niet in d« daders op te sporen. De Duitsche vliegtuigen Geen spionnage of opzet Gistermiddag hebben wij een onderhoud gehad met een der autoriteiten van het de partement van defensie, die naar Friesland zijn gekomen voor het instellen van een on derzoek inzake de noodlanding van de drif militaire Duitsche vliegtuigen. Ons werd medegedeeld dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat van opzet, spionnage of iets aergelijks geen sprake is en dat de vliegers gewoon uit de koers zijn geraakt mede als gevolg van het feit dat zij alleen koers gevlogen hebben op het kompas en dat zij zich niet naar den grond hebben ge oriënteerd. De machtiging om naar Duitschland teru* te vertrekken, zal dan ook zeker gegeveg worden. VIJFTIG JAAR BIJ EEN FIRMA De heer G. Klumpers te N e e d e hoopt heden den dag te herdenken waarop hij vooi 50 jaar in dienst kwam bij de N.V. katoen en linnenweverij v.h. A. J. ten Hoopen en Zn te Neede. VROUW VERDRONKEN Gistermiddag isteOudesluis, gemeenti Z ij p e. een 40-jarige gehuwde vrouw, moe der van twee kinderen, bij het spoelen van kledingstukken, op een zgn. stoep nabjj haar woning, te water geraakt en verdron ken. Noot In ons nummer van gisteren is een gedeelte van het ïeuilleton uitgevallen. Het nu volgende hoort te 6taan vóór de laatste alinea van de 'derde kolom. Scherp klonk Willy's stem, maar ze kon dat niet aan- hooren. Als moeder gezegd had: „ik heb je liever thuis of: „het kost te veel", had ze het kunnen verdragen, maar dit Juffrouw Verduynen voelde zich verslagen. Disputeeren met je kind, met een gymnasiaste, dacht ze niet zonder bitterheid, is te veel voor een oude ongeletterde moeder. Toch e— Willy moest niet denken, dat het zóó ging. „Je hebt groot gelijk, kind", hernam ze, „maar toen ik naar de stad kwam, wist ik niet, dat we bij een dame zouden aanlanden. Je zult je herinneren, dat ik weinig anders kon doen, nu je enkel dit adres had. Ik blijf het onvrouwelijk vinden, als een meisje tandarts wordt" „Dan liever gewoon arts?" U zult het moeilijk onvrouwelijk kunnen vinden, als de eene vrouw aan het ziekbed van de andere komt. Ik begrijp niet, dat onze fatsoenlijke, degelijke voormoeders zich nooit hebben geërgerd over het feit, dat er alleen maar mannelijke dokters waren. Dus als u liever hebt, dat ik medicijnen kies?" Bijna had ze er aan toegevoegd: „dan doen we vader een plezier", maar nog bijtijds die woorden teruggehouden. Ze had, pratend voor zich gekeken, doch nu ze moeder aanzag, nu ze zag, hoe in-bedroefd moeders oogen stonden, nu had ze spijt, zoo heftig te zijn geweest. „Moedertjelief, niet zoo treurig kijken, hoor", zei ze op geforceerd vroolijke toon. „Je dochter zal niets tegen je wil ondernemen. Maar je moet niet zulke malle dingen zeggen, zie jel Ik heb er zoo'n idee van, dat mijn mamaatje voor geen enkele studie voelt. Zeg eens, als ik een degelijke leerares aan een nog degelijker meisjeskostschool werd, zou dat uw hoog mogende goedkeuring wegdragen?" „We hadden ons iets anders voorgesteld, Willy! Ik dacht nu eindelijk mijn eenig dochterke eens bij me te krijgen. Ik dacht ook. dat mijn dochterke dit zelf wou. Het is een groote teleurstelling, te moeten hooren, dat ik het mis heb gehad." Willy voelde een sterke neiging, haar moeder om den hals te vallen en te roepen: „Stil maar, ik wil er geen woord meer over zeggen, ik wil er zelfs niet meer over denken," maar ze bedwong zich. Hoe het ook verder liep, nooit moest ze er zich van kunnen beschuldigen, dat ze door aan haar gevoel toe te geven, zelf haar toekomst had vernietigd. „Moeder, u moet me goed begrijpen", hernam ze, nu op ernstigen toon „ik heb het zelf ook altijd heel gewoon gevonden, dat het zoo gaan zou. Ik heb er tot ongeveer een jaar geleden niet over nagedacht, dat mij nooit eens gevraagd was wat ik worden wou, zooals dit bij anderen altijd gebeurt. Ik heb aanvaard, wat u voor me had uitgedacht. Wel ben ik me gaan afvragen, wat ik op het gym deed, als ik toch niet studeeren zou. Ik vond al die moeite en kosten tamelijk over bodig voor een meisje, dat in de huishouding kwam. Zoo'n meisje wordt eerder naar een huishoudschool gestuurd, niet? Ook is er wel eens door een leeraar tegen me gezegd, dat het zonde was van mijn goed stel hersens, als ik niet verder ging. Door een leeraar één keer, moeder, maar door de lui van ae klas heel vaak. Diep geroerd heeft het me niet. Ik had immers geen andere wenschen? Maar je wordt ouder, je gaat vooruit zien. Anderen praten over een goeie baan, over de noodzakelijkheid van een onafhankelijk bestaan. Dat is een noodzakelijkheid, moeder! Veel meisjes blijven ongetrouwd, en ik ben er van verzekerd, dat ik dat aantal ga vergrooten. De liefde heeft mijn hart nog nooit geraakt en bovendien hoor je hier en daar zulke onverkwikkelijke staaltjes van huwelijksmisère, dat je dankbaar moogt zijn, wanneer je maagdelijk hart onberoerd blijft. Zegt u nou zelf, wat moet ik later? Ik hoop, dat u allebei erg oud wordt, maar eens zal ik u missen. Wat moet ik dan? Dan zou ik meer hebben aan een acte, zooals Kobus straks krijgt, dan aan mijn verouderd einddiploma. Ik zou dan moeten zien, hier of daar een betrekking als huishoudster te krijgen en, wanneer het geen heel klein gezin was, tot de ontdekking komen* dat mijn handen verkeerd stonden. Verleden jaar moeder, werd er gedacht, dat ik er slecht uitzag vanwege het harde werken, maar het kwam door het piekeren. Het speet me toen, dat ik niet, net als de anderen, warm kon loopen voor de een ol andere studie. Ik kón dat niet, leerde het overgeven, meende, dat het tóch mijn bestemming was, bij u thuis te komen. Maai toen bij mevrouw Wayboer dat ze me zoo prachtig hielp dat ze veel menschen en vooral veel kinderen van die ellendige kiespijn afhielp, zonder ze pijn te doen, o, dat vond ik iets in de klas zouden ze zeggen: iets om voor te knielen, De volgende week heb ik haar het een en ander over de studie en de practijk gevraagd, bijna in de hoop op antwoord in ongunstigen zin, maar mevrouw Wayboer raakte in vuur, zei, dat als ze opnieuw zou moeten kiezen, ze weer tandarts werd. Dat is sterk gezegd, moeder! Ik hoorde eens zeggen, dat tachtig procent van de menschen elke andere werkkring betel vonden dan de hunne. Dat is misschien wat overdreven, maat het is toch waar, dat weinig menschen bepaald in geestdrift raken over hun eigen vak. Maar nog eens, moeder, ik wil niet, dat u er verdriet van hebt. ik zou met geen halve toestemming naar Utrecht willen, het zou moeten gebeuren met uw volle wil en anders heelemaal niet." „Met mijn volle wil gebeurt het nooit." „Laten we het dan voor afgehandeld houden, moeder! tl hoeft niet bang te zijn, dat het mijn hart zal breken en ik ben ook niet van plan. met een lang gezicht uw hulp in de huis*' houding te worden. Uw tegenstand is voor mij een aanwijzing dat mijn leven op een ander doel is ingesteld. Koster Kobus zou zeggen: „het is zeker de weg niet" XWordt vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2