HMBI ROOK De gebeurtenissen in Oostenrijk DE BESTE De Presidenfs-verwisseling in Argentinië 1 CENT SIGARET ZATERDAG 19 FEBRUARI 1938 EERSTE BEAD PAG. a VOLGENDE WEEK IS U W KIND JARIGf Het geschenki een kinderbijbel van VAN DE HULST I De Bijbelsche Geschiedenissen Id etempclbind f 7.90 (root 9.jangrn cr. onderen) BIJBELSCHE VERTELLINGEN voor onze kleintjes Gebonden f 5.75 - voor jong, kinderen (4—S Beid* werken met prachtig* Bij den boekhandel platen van ISINGS of bij de altgeverai N.v.H.J SPRUYr# UITG..MIJ, AMSTERDAM Postrekening 18657 Heerengracht 112 Telef. 45041 1 SLECHTE DAGEN VOOR HET ROODE KAMP IN ZWITSERLAND ^Vaadtland bant het communisme uit Prof. Dr. A. Noordtzy schrijft ons uit Lausanne: Gelijk na de vernietigende nederlaag van het Socialisme bij de in het najaar van '37 gehouden gemeenteraadsverkiezingen reeds wel te verwachten was, heeft het kanton IWaadtland zich met een overweldigende meerderheid van stemmen gevolgd bij haar zusterkantons Genève en Neuchatel en ook zijnerzijds het Communisme uitgebannen. Niet minder dan 24.000 Waadtlanders had den gevraagd om in de Waadtlandsche grondwet een artikel 8bis te doen opnemen yan den volgenden inhoud: „Op het grondgebied van het kanton zijn verboden alle Vereenigingen en organisa ties, die direkt of indirekt verbonden zijn met de communistische Internationale; ook iedere andere internationale of vreemde organisatie, wier werkzaamheid gevaarlijk is voor den Staat en de publieke orde." Gezien het groot aantal onderteekenaren, moest hierover beslist worden door een .volksstemming. De communisten hebben tegen dit voorstel stemming gemaakt door te beweren, dat dit verbod niet noodig was, omdat het Waadt landsche wetboek van strafrecht al vol doende bescherming bood tegen handelingen, „die met geweld de Waadtlandsche staats orde willen omkeeren". Merkwaardig van naïeveteit De socialisten hebben natuurlijk hun poli tieke broeders op allerlei wijze gesteund. Dat voorstel was, zoo heette het van socia listische zijde, „een wapen tegen heel den Werkenden stand" en mocht daarom niet worden aangenomen. Een pracht vinding I Maar het mooist was de bewering van een groep in Lausanne, die zich siert met den haam Esprit (geest). Deze beval zich aan als „altijd beslist gekant tegen het Marxistische communisme", maar des ondanks tegen dit Voorstel, omdatja omdat het commu nisme niet gevaarlijk is voor het kanton Waadtland, wijl in stryd met het Waadt landsche karakter! Dat wil dus zeggen: laat het communisme zich eerst nog maar wat ontwikkelen, dan kunnen we altijd altijd weer zien! Alsof het ook hier niet drie groepen omvatte: de com munistische partij; de vrienden der U.R.S.S.; 'de internationale roode hulp; afgezien dan nog van de overal geplaatste communisti sche cellen. De Waadtlanders hebben het gevaar ech ter begrepen. Met een overweldigend groote meerderheid is het voorstel aangenomen. Ze waren daarvan zóó zeker, dat slechts 40 der kiezers is opgekomen. Ze hadden blijk baar meer „esprit" dan de heeren van „Esprit" vermoedden. Het roode kamp beleefde hier slechte dagen! De Japansch-Chineesche oorlog GENERAAL MATSOEI IS TERUGGEROEPEN De guerilla maakt het den Japanners moeilijk De Japansche opperbevelhebber te Shanghai, generaal M a t s o e i, is maar Tokio teruggeroepen. Luitenant-generaal Kat a eal hem opvolgen, vermoedelijk omdat hij meer diplomaat is dan zijn voorganger, en omdat Tokio besloten zou hebben de buitenlamdsohe belangen in 't douanegebied van de Jang Tse meer te ontzien en de diplomatieke kwesties te Shanghai op verzoenen der wijze te be handelen. Volgens een onbevestigd bericht zou Matsoei later benoemd worden tot am bassadeur bij' de centrale Chineesohe regeering, wanneer die te Nanking inge steld zal zijn- Het Chineesche blad „Ta Koen Pau" is Van meening, dat de werkelijke oorlog tus- schen China en Japan eerst thans is begon nen. Volgens het blad zijn de Chineesohe (troepen krachtig opgetredlen aan den bene denloop van de Jang Tse, aan de Hwai, In hot Noorden van Anhwei, in Sjangtoeng en in Tsjekiang. De kracht van de Chineeffien in de gtuerilla ïieemt eveneens mét den dag toe. Langs den spoorweg TientsinPoekau ontmoeten de Japansche troepen zul ken tegenstand, dat zij aanzienlijke troepenmachten worden verza melen. Ook elders bieden de Chineezen krachti- gen tegenstand. In het Noorden van Honan is de toestand nog gespannen, terwijl in Tsjekiang de Chineezen aanvallend optre den tegen Hoe Foe Tsau en Tsjang Hing. De „Peking and Tientsin Times" schrijft, dat in het Noorden van China de toestand gespannen is. De Japanners zorgen nog slechts voor het (bewaren van de orde en in de nauwe „corridors" langs het plateau van Sjansi, doch een groot gebied wordt aan zijn lot overgelaten. De Chineesche on geregelde benden vallen hier voortdurend de Japansche transporten aan. In deze omstandigheden is het dwaasheid ti' spreken van een economisch herstel en ever groote plannen tot ontwikkeling van Noord-China. Het blad noemt den toestand in China erger dan de toestand in Rusland tijdens de October-revolutie en den grooten (hongersnood. Het blad twijfelt er aan, of de Japanners [er in zullen slagen Noord-China geheel on- jder hun invloed te brengen. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Nieuw terrein bij Teruel bezet Aan het front van Teruel zijn de troepen van Franco weer opgerukt, nadat het weer beter is geworden. Zij zijn de Alfambra overgestoken en hebben de regeeringstroe- pen aangevallen in hun stellingen. De re- geeringstroepen moesten terugtrekken onder zware verliezen. In den middag waren de rechtsche troepen ongeveer 5 kilometer op- Dcn eersten dag van het nationalistisch' offensief aan de overzijde van de Alfambra is, naar die „United Press" uit Saragossa meldt, het leger van generaal Davila er in geslaagd, nog verder 90 vierkante kilometer te bezetten, een zeer moeilijk werk, daar ee.n deel ervan al klimmend moest worden veroverd. Niettemin duurde deze operatie, dan zij de schitterende ondersteuning door artillerie en luchtmacht, slechts iets me^r dan 3 uur. De nationalisten zijn in een uit stekende positie voor 'n verderen opmarsch. Een nationale colonne stak de Alfambra ten Oosten van Peralejos over en, nadat over den bergpas was geklommen, bezette doss colonne Cuevas Labrada. Een tweede colonne trok van Escorihuela op to* 8 kilometer van Ababuj en een Sde collonne trok verscheidene kilometers van E! Ccbo 'Vooruit. De internationale brigade vocht man tegen man met bajonetten, messen en handbom men op de oevers der Alfamibra-rivier in de nabijheid van Peralejos, waar de rooden de hoogten af de rivier domineerden De nieuwe koers in Roemenië De nieuwe Roemeensohe regeering heeft 25.000 personen, die tijdens de regeering van G o g a als ambtenaar waren aangesteld, onllslagen. Het betreft voor Boekarest alleen reeds 2400 personen. Voorts heeft het ministerie van binnen landsche zaken alle bladen, die in het Rus sisch, Poolsch, Oekrainsch, Hebreeuwsch en Jiddisch in het binnenland verschijnen, de finitief verboden. In totaal vallen onder dit verbod 35 bla den. Koning Carol is voornemens in die der- dfe week van Maart een bezoek aan Londen te brengen. Er zullen tijdens dit bezoek on derhandelingen worden gevoerd tusschen de gouverneurs van de Roemeensche Naltio- nale Bank en de Bank van Engeland. De stad Rodessa. in den Amerikaanschen staat Noord-Louisiana, is door een tornado geteisterd. De electrische centrale werd ver nield en in het stadje heerscht 's avonds volkomen duislternis. Het zoeken naar de slachtoffers tusschen het puin der ingestorte huizen moet dan bij toortslicht voortgezet worden. Er zouden 25 dtooden en 3 vermisten zijn, benevens een 40-tal gewonden. Accountantskantoor R. KROL Haanplein 2, Telefoon 393826, 's-GRAVENHAGE Dorpsstraat 55, Telefoon 77, ZOETERMEER INRICHTEN In Stiermarken heerscht onrust en verwarring Interview met Von Papen Volgens „United Press" heerscht er üian.- ender de bevolking van Stiermarken onrusl en verwarring, in verband met de koerswij ziging van Von Schuschnigg. Zondag waren het de leden van het Vaderlandschc front die de gebeurtenissen met gejuich be groetten. terwijl de nationaal-socialisten te leurgesteld waren. Maandag, toen meer bij zonderheden cxver het accoord van Berch- tesgaden bekend werden, sloeg de stemming om en sindsdien verandert zij bijna ieder De monarchisten edjn hevig verontwaar digd. Sommigen beschuldigen er Schusch nigg zelfs van, dat hij hen „openlijk verrs den'' heeft. Onder de mijnwerkers en <$e verdere ar beidersbevolking neemt de onrust toe. Zou als men weet, bevindt izch in deze streek een dei grootste staalindustrieën van Europa Overigens schijnt het, dat de stemming in anoere provincies vrijwel met die in Stier marken overeenkomt De vrijlating van politieke gevangenen is thans in geheel Oostenrijk in vollen gang. Te Weenen werd reeds ongeveer de helft in vrijheid gesteld, o.m. Dr. Ta vs. Dr. vod Rintelen zal zich naar Graz begeven. Het concentratiekamp te Wollersdorf staa1 reeds geheel leeg. Volgens de „Relchspost" zal binnenkort een overeenkomst worden gesloten over do wederzijdsche toelating van Duitsche en Oostenrijksche bladen. Mogelijk zal ook de bestaande persover eenkomst worden aangevuld- De positie der nazi's Te Berlijn is volgens net D. N. B. offi cieus medegedeeld: Op grond van hetgeen op 12 Februari tus schen Hitler en Schuschnigg is overeenge komen, is thans den Oostenrijkschen natio naal-socialisten de mogelijkheid geboden van legale activiteit binnen het kader van het Vaderlandsche Front en alle andere Oosten- tenrijksche instellingen. Deze activiteit kan echter slechts binnen de perken van de grondwet, die politieke partijen nog steeds uitsluit, in gelijkstelling met. alle andere groepen, plaats vinden. Van de zijde van Duitschland worden ter uitvoering van het bestaande verbod maat regelen genomen, die inmenging van partij organisaties in de binnen]andsche aangele genheden van Oostenrijk uitsluiten, om ook hierdoor tot de bevredigende ontwikkeling bij te dragen. Een gelijkluidende mededeeling verspreidt ook de Oostenrijksche bondspresident. Von Papen's opinie In een inlterview, dat hij een specialen ver slaggever van de Angeriff heeft toegestaan, heeft de Duitsohe gezant te Weenen, vop Papen, nadat hij gezegd had, dat de amnes tie, waartoe de Oostenrijksche regeering HITLERS RIJKSDAGREDE Zondagmiddag, om 12.20 uur Am- sterdamsche tijd zaJ Adolf Hitler voor den Rijksdag te Berlijn een groote rede houden, welke vermoedelijk anderhalf uur zal duren. Uitzending over alle Duitsche zenders. heeft besloten, algemeen moet zijn, ver klaard, dat meer en meer de overtuiging veld wint, dat de positie van Oostenrijk in Europa onafscheidenjijk is van zijn houding tegenover het Rijk. Nu de moeilijkheden voorbij zijn, gaat het er om het proces der assimilatie te ver gemakkelijken binnen het Duitsche gebied, dat het lot ons heeft voorbehouden. Wij moten den weg effenen. Hier en daar moe ten zich dezelfde intellectueele en gevoels- aandrang manifesteeren. In de voor het Duitsche volk gereserveerde ruimte moeten dezelfde denkbelden gelden over de nood zakelijkheden en mogelijkheden der ontwik- Hitiers a.s. Italiaansche reis Grootscheepsche prepraiieven De voorbereidende werkzaamheden en plannen voor het bezoek van Hitier aan Rome, Napels en Florence zijn nagenoeg vol tooid. In Rome zal een geheel nieuwe ver lichting worden aangelegd. Bovendien wordt een nieuwe toegang aangelegd tot den weg door het antieke Rome, waardoor de Führer waarschijnlijk zijn intocht zal houden. Te Rome zal de Führer als gast van den koning in het Quirinaal zijn intrek nemen. Na een bezoek aan Napels zal hy by zijn terugkeer te Rome hoogstwaarschijnlijk als eeregast van den duce zijn intrek nemen in een der historische paleizen van Rome. Ter eere van den Führer staat een groote müitaire parade op de Via del Impero te Rome op het programma. Voorts zal Hitier in de gelegenheid worden gesteld, demon straties van de verschillende deelen der Italiaansche weermacht in de omgeving van Rome bij te wonen. Te Napels zal o.a. een groote vlootparade worden gehouden- Een politieke aanslag te Brussel Oud-Russisch diplomaal gewond De uitgeweken Russische oud-diplomaat S o b o 1 e f f, die in een der Brusselsche voorsteden woont, is aldaar bijna het slacht offer van een laffen aanslag geworden. Toen Soboleff 's avonds thuis kwam, begaf hij zich naar de derde verdieping, waar zich zijn appartementen bevinden. Op de eerste verdieping werd hij plotseling aangevallen en met een hamer op het hoofd geslagen. Soboleff werd slechts licht gewond en was in staat zelf naar het politie-bureau te gaan om een klacht in te dienen. Hij heeft daar verklaard in zijn aanrander een man te hebben herkend, een zekeren V a c 1 a v e, die op de eerste verdieping van hetzelfde huis woonde. Men meent te doen te hebben met een politieke wraakneming, daar Soboleff des tijds vice-admiraal in sovjet-Rusland is ge weest en in laatste instantie als sovjet-di plomaat in het buitenland werkte. Hij was een der vele Russische diplomaten ,die hun post hebben opgegeven om zich in veiligheid te brengen. HET MOND- EN KLAUWZEER De sterfte vermindert In de week van 6 tot en met 12 Februari hadden de volgende aantallen sterfgeval len tengevolge van het mond- en klauw zeer plaats, waarbij het totale aantal sinds 19 September van het vorig jaar tusschen haakjes is vermeld: 27 (3033) runderen, 72 (3684) kalveren, 46 (2875) varkens en big gen, 0 (198) schapen en 1 (49) geit. OP 20 Febr. helaas op een Zondag zal de nieuwe President van Argentinië, Dr. Roberto M. Ortiz (klemtoon op de laatste lettergreep) zijn gewichtig ambt aanvaarden en op het geopende Evangelie den plechtigen eed afleggen, dat hij getrouw volgens de grondwet, zal regeeren. Tegelij kertijd eindigt dan de regeeringsperiode van Generaal Agustin P. Justo (spreek uit Goesto). Het is ons een eer en een ge noegen hierbij aan ónze lezers het portret te kunnen aanbieden, zoowel van den nieu wen als van den aftredenden President. Gaarne maken we van deze gelegenheid gebruik, om enkele, eenvoudige bijzonder heden mede te deelen. 1. Volgens de grondwet duurt in Argen tinië de regeeringsperiode yan den Presi dent zes jareo. Da aftredende President heeft (n goede gezond heid en met on verflauwde werk lust die zea jarec mogen voleinden. Zonder vrees voor tegenspraak mag worden ver klaard, dat Pre sident Justo zich in aller ach thug en sympathie mag verheugen, dat hij zeer ge lukkig was in de keuze zijner ml nisters en dat de Republiek onder zijn bewind een tijdperk van rust en economischen opbloei beleefde, "ammer, dat er een zware schaduw viel op zijn gezin, doordat bij een vliegongeval op 9 Januari j.'. een volwassen zoon van den President het leven verloor. Bij die gelegenheid kwam dan ook wel uit, noezeer generaal Justo een plaats heeit in aller hart. Ook de Nederlandsche Kolonie te 'Buenos Aires zond een krans, als bewijs van sympathie en meeleven in dit verlies. 2. Dat de aftredende President een gene raal is, behoeft volstrekt niet de gedachte te wekken, dat wij sinds 1932 een soort militaire regeering hebben gehad. Niet alleen het feit, dat, behalve voor die depar tementen van Oorlog en Marine, geen enkele militair in het ministerie zitting had, maar Ortiz ook de persoonlijkheid van President Justo is daarvoor een sprekend bewijs. Hij maakt geheel den indruk en dat is hij ook van een joviaal, goedmoedig en goedhartig man, hetgeen de lezers misschien aan zijn portret ook wel kunnen zien. 3. Anders dan b.v. in Frankrijk, kiest en benoemt de President zelve zijn medewer kers; we hebben hier dus geen Minister- President. Zooals reeds is opgemerkt, was generaal Justo bij zonder gelukkig f*>m in de keuze zijner 'Wtfjf ministers; allen van talent en groote werk kracht. Met name hebben uitgeblon ken de minister* van Financiën, van Buitenland- sche Zaken en van Publieke Werken; door dit te zeggen wensohenwe ech ter niets te kor! te doen aan de bekwaamheid van de overige ministers. Ze vervulden allen met eere hun ambt. 4. De verkiezing van een President ge schiedt hier nog „trapsgewijze". De hoofd stad Buenos Aires en de 14 provincies kiezen namelijk door de stemgerechtigde kiezers 387 „electores" en het zijn deze 387 gekozenen, die tenslotte den President kiezen. Zoowel voor de hoofdstad als voor de onderscheidene provincies is het aantai „electores" vastgesteld, en dit staat natuur lijk in verband met het aantal inwoners. Bij de verkiezing van deze „electores" geldt eenvoudig de volstrekte meerderheid; de evenredige vertegenwoordiging wordt hier niet toegepast. Wanneer b.v. een provincie 25 „electores" moet kiezen, en de eene partij krijgt 80.000 stemmen en de andere 79.000, dan zijn de 25 „electores" voor eerst genoemde partij. Bij de in September j.l gehouden electie, verwierf Dr. Ortiz in 12 provincies de meerderheid; in de hoofd stad en 2 provincies bleef hij in de minder beid. Maar hij werd met glans gekozen. 5. Tegelijkertijd wordt natuurlijk ook d* Vice-President gekozen, zoo dat bij zulk een Justo ;erkiezing elke partij met twee candidaten uitkomt, een voor President en een voor vice-President Het is wel opmerkelijk, dat ditmaal beide candidaten zitting hadden in het ministerie; zoodra zij echter candi daat waren gesteld, traden zij als minister af, hetgeen te doen hier gebruikelijk is. De vice-President is ambtshalve voorzitter van den Senaat; voorts vervangt hij den Presi dent, wanneer deze zich korter of langer tijd buitenslands begeeft en eindelijk volgt hij hem bij overlijden op, om de zesjarige periode te voleindigen. Dit laatste is in de historie van Argentinië eenige malen voor gekomen. J. Zooals reeds duidelijk is uit de om standigheid, dat Dr. Ortiz en ook de vice President Dr. Castillo, ministers waren van generaal Justo, zal de nieuwe regeering feitelijk een voortzetting zijn van de oude; wel andere personen, maai- dezelfde politiek en koers. De politieke verhoudingen zijn m Argentinië natuurlijk geheel anders dan in Nederland Laat mij volstaan met te zeggen, dat ei sedert 1930, het jaar waarin een kleine revolutie een einde maakte aan de regeering van Hypólito Irigoyen, een soort coalitie is van drie partijen: de radicalen, die zien van Irigoyen afkeerden, de conservatieven, die zich thans nationaal-democraten noemen en een kleine groep van onafhankelijke socialisten; de laatstgenoemde groep is ech ter al sinds jaren niet meer in het ministerie vertegenwoordigd. Ook generaal Justo is radicaal, maar tevens „goed katholiek." Het is nog niet bekend, welke personen Dr. Ortiz als minister zal kiezen, maar waar schijnlijk zal zijn regeering steunen op de twee eerstgenoemde groote partijen. 7. Tenslotte moet nog vermeld worden dat de President niet onmiddellijk kan her kozen worden. Een geval als in Noord- Amerika, waar de President meerdere periodes aan het bewind blijft, kan m Argentinië niet voorkomen, hetgeen mij echt democratisch toelijkt. Wel kan iemand meerdere malen tot dit hoogste ambt wor den gekozen, maar dan steeds met een tusschenruimte van zes jaren. 8. Het is onze hartelijke wensch en bede dat de nieuwe President en zijn ministers door den Heere gesterkt en bekwaamd mogen worden voor hun gewichtigen arbeid en dat dit zuider-zonneland zich blijvs ontwikkelen op stoffelijk en vooral op gees telijk gebied. We hopen, dat deze eenvoudige mededee Iingen op politiek gebied van het belang rijke en' steeds nog vrijwel onbekende Argeytinië niet geheel onwelkom zullen zijn. Buenos AireB. X c s. UIT OOST- EN WEST- INDIE De geboorte van Prinses Beatrix Een adatleestdag te Makassar Bij de feestelijkheden naar aanleiding van de geboorte van Prinses Beatrit heeft te Makassar ook een „adatspel" plaats gehad, onder leiding van den heer Dutrieux. Wij betwijfelen aldus schrijft de Ma- kassaarsche Crt. van 2 Febr. hierover of men elders in Ned.-Indië een huldiging heeft gehouden die het adatpsel te Makassar na bij kwam en waarbij zoovele bevolkings proepen waren betrokken. Het is het hoold- punt van de feestelijkheden geworden. Tusschen 7 en 8 uur kwamen de verschil lende bevolkingsgroepen in adatcostuum het terrein opmarchceren en toen om circa half negen het doek geheschen werd, door ont plooiing van de nationale vlaggen met de lettere W., J. en B. ,op heit midden-terrein, zagen wij de landkaart van Ned.-lndië voor ens uitgespreid, in de geologische volgorde Sumatra, Java, Madoera. Lomlbok, Kleine Soenda-eilanden, en daarboven Borneo, Ce lebes, Halmaheira, Ambon en Nieuw-Guinea. Het eerst maakten de Makassaren en Boe- gineezen zich van de landkaart los, om zich op 'Ie stellen voor het officieele gedeelte van de tribune, waar o.a. de Regeeringscommid- saris voor de groote Oost en de Resident van Zuid-Celebes haddien plaatsgenomen. De stoet stelde de plechtigheden yoor, die bij de geboorte van een vorstelijk persoon in de Makassaarsohe landen worden gehou- Hierna volgden de Toradja's, de meisjes in orayje sarong en blauwe jak, die eenige volksdansen uitvoerden, terwijl zij in een lied uiting gaven aan hu-n gevoelens van vreugde en eerbied. De Javanen boden hun gelukwenschen aan met gamelan-muziek. De Ambonneezen vormden een uitsteken de groep. Op energieke wijze zongen zij hun liederen en men voelde, dat wat zij zongen, recht uit het hart kwam. Zeer veel 'belangstelling trok de groep Bali, Lombok, Kleine Soenda-eilanden, waar bij de Balineczen door symbolische dansen hun gelukwenschen aanboden. Twee kleine Balineesjes stelden een Prins en een Prinses voor, terwijl de Prinses de baby in haar armen hield. De Sumatranen vormden door hun ver schillende adat-costuums een belangwekken- groep; verschillende dansen werden uitge- De kains van de Timoreesche vrouwen wekten wederom algemeene bewondering en de krijgs- en oogstdansen door den groep Timor gedemonstreerd, vielen zeer in den smaak. De fijne, specifiek Timorees-.-he muziek werd met genoegen aangehoord. Een van de levendigste demonstratie? werd gegeven door de Minahassera. die krijgsdansen en spiegelgevechten ten beste gaven. Als laatste groep verschenen de Bandja- reezen, die met zang en muziek hun heil wenschen aanboden. Alle groepen hadden zonder onderscheid een levendig applaus in ontvangst te nemen Inmiddels hadden zich op het terrein duizenden Goaneesche ruiters opgesteld, die thans langs de tribune kwamen defileeren. Het was een grootsch gezicht, deze gal .ppee- rende ruiter-benden. Het Adat-spel ondervond groote belang stelling en waardeering van de zijde .an het publiek. De werving voor het Indische leger Weinig animo onder Enropeanen in IndiC Informeerende op het Departement van Oorlog te Bandoeng naar de resultaten van de werving in Januari j.l. vernam Aneia het volgende: Met de werving in Januari j.l. had het departement van oorlog op het oog de ui»- breiding van de infanterie met 75 man Europeesch personeel. 144 candidaten meld den zich aan; van wie 57 overbleven. De infanterie komt nu 18 man tekort. Bij de twee wervingen in het vorige jaar kwam men 32 man tekort. Op het oogenblik heeft men dus totaal 50 man tekort bij die in fanterie. Uit het bovenstaande blijkt dat de animo onder de Europeanen hier te lande om dienst te nemen in het leger niet groot u. De volgende werving voor het leger zal op 1 April aanvangen. Geworven zal dan worden voor de artillerie, de cavalerie, de genie en den hospitaaldienst. Onder de Inheemschen schijnt wel veel animo te zijn voor dienstname in het leger. Men kan zooveel menschen krijgen als men wenscht. In het tweede halfjaar van 1937 werden rond 800 Inheemschen voor leger geworven. Ook in Nederland is nog steeds groote belangstelling voor dienstname in het Indi sche leger. Vergelijkenderwijze gesproken echter, aldus werd ons medegedeeld, vallen bij keuring in Europa meer candidaten af dan in Indië het geval is. Ook over de be langstelling voor de hoogere rangen (offi cier) in het leger valt niet te klagen. MUTATIE BIJ „DE INDISCHE POST" Anea verneemt dat de heer A. P e 11 e- boer met ingang van 1 Maart as. aftreedt als hoofdredacteur van „De Indische Post' en per dienzelfden datum opgevolgd word! door mr. W. F. de Waal. Mr. de Waal is advocaat en procureur te Soerabaja en verrichtte reeds publicisti- schen arbeid, o.a. door artikelen in Int „Soer. Hsbl.", de „Ind. Courant" en ver schillende periodieken. Aan boord van het s.s. „Van Linschoten' van het m.s. „Christiaan Huygens" lig. gende te Soerabaja, hebben Woensdag 9 Februari j.l. twee ongelukken met doodj- lijken afloop plaats gehad. Aan boord van de K.P.M.-er, zoo meldt de Ind. Crt., kreeg een koelie een zak cement, wegende 40 kg., op de borst. Het vrachtje viel van twaalf meter hoogte en de koelie overleed tijdens het transport naar da C B. Z. Een zware hersenschudding en een kaak- fractuur waren de gevolgen van die onvoor zichtigheid v.an een anderen koelie toen hij werkende in ruim 2 van de „Christiaan Huygens", achteruit liep en in het onderruim tuimelde. Ook hij heeft er het leven bij ingeschoten. BINNENLAND Het conflict bij van Heek Door de samenwerkende besturen der tex- tiel--arbeidersbonden „De Eendracht". „Uni- tas" en „St. Lambertus" is aan de arbeiders werkzaam bij de N.V. L. van Heek en Zoon te Losser, een circulaire uitgereikt, waar in zij worden aangespoord niet in te gaan op de pogingen der directie om buiten de besturen om met de arbeiders te onderhan delen. De concessies, welke de directie ge daan heeft, zijn onaanvaardbaar en niet verstrekkend genoeg om het ultimatum op te heffen. De besturen zouden hedenmiddag met de arbeiders vergaderen. Dan zal al of niet tot staking worden besloten. Veel resultaat heeft de circulaire niet ge had, want de twee vergaderingen, welke gis- tei door de directie der N.V. Textiel-maat- schappij L. van Heek en Zn. met de arbei ders zouden gehouden worden, zijn doorge gaan. Het resultaat der besprekingen was, dat ;n commissie uit het personeel is gevormd, welke als fabrieksraad zal optreden. Deze bestaat uit veertien personen, die de ver schillende afdeelingen van het bedrijf verte genwoordigen. Hedenochtend om tien uur zou de directie met dezen fabrieksraad een nieuwe bespre king houden en wel uitsluitend op de basis van de aan de organisaties toegezegde con- cessie. Harderwijk als garnizoensplaats Kazerne voor geheel regiment veldartillerie De gemeenteraad van Harderwijk is tegen Woensdag a.s. te tien uur vju. bijeen geroepen ten einde o.m. een besluit te nemen inzake den kazernebouw. B. en W. stellen den raad voor aan het Rijk kosteloos af te staan een groot terrein liggende langs den Leuvenemschen weg en loopende van het hotel „Stadsdennen" tot aan den dwarsweg, welke leidt naar den uit kijktoren. Aldaar zou dan komen een ka zerne voor een geheel regiment veldartille rie. Voorts bevat de voordracht ook nog en kele bepalingen betreffende den aanleg vaiï toegangswegen, riolen en verwijdering van bosch aanplant. B. en W. zeggen, dat Harderwijk hierdoor een garnizoensplaats eerste klasse zal wor den. Omtrent de kazernebouw vernemen wij nog, dat het de bedoeling is een complex van paviljoens met paardenstal te stichten voor elke batterij afzonderlijk. Begin September zal het eerste regiment veldartillerie uit Utrecht zijn intrek te Harderwijk nemen. Dit zal tijdens den kazernebouw tijdelijk worden gehuisvest op het terrein Kranenburg, dat oorspronkelijk voor de veldartillerie bestenyi was. Deze dagen hebben overste Bartels en en kele officieren van zijn staf een bezoek aan Harderwijk gebracht om de situatie iü oogenschouw te nemen. IN AMSTERDAM? Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA Makelaar - Bouwkundige Expert NASSAUKADE 118-119, Tel. 82521-85421 Wij koopen en verkoopen, huren en verhuren, administreeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden Woninglijst en inlichtingen GRATIS NATUURLIJK te HEEMSTEDE Belastingen laag. Verbind, met Amsterdam en Den Haag prima Vraagt geïlL Woninggids bij: HEEMSTEDE's WONINGBUREAU CORN. L. KWAK - HEEMSTEDE DREEF 276 BIJ vestiging In het Gooi verschaffen wl) U kosteloos deskundige voorlichting bil het koopen of huren Sran Uw woning. JOH, GER.WEG 92 Telefoon 6674

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2