VRIJDAG 18 FEBRUARI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 7 KATWIJK GEMEENTERAAD Plannen voor een berghavenkom Geen nieuwe Herv. School De raad dezer gemeente kwam Woensdag, avond in openbare vergadering bijeen. .Voorzitter was Burgemeester Woldringh d. Hoop. Aanwezig alle leden, behalve de beer Meerburg. De voorzitter memoreert de geboorte van Iprinses Beatrix. Spr. hoopt dat er een (zegenrijke invloed van moge uitgaan. De voorzitter houdt dan bij de eerste l,vergadering in 1938 .zijn Nicuwjaarstoe- jspraalc. Het jaar 1937 was voor Katwijk niet ongunstig vooral wat betreft het aantal Lwerkloozen. Door onzekere toestanden is het twijfelachtig of deze vooruitgang van blij venden aard' zal zijn. Na onderzoek geloofsbrieven van het pieuwe raadslid, de heer J. Hoek, door een (commissie tot onderzoek, adviseert deze tot toelating. De heer Hoek legt dan in handen van den Voorzitter de vereischte .eeden af. Tot leden der commissies van Toezicht op de Openbare Bewaarscholen worden be noemd voor Katwijk aan den Rijn Mevr. v Riessen—van Tol, voor Katwijk aan Zee blej. A. N. de Voogd. Wijziging der verordeningen betreffende (raadscommissies. Voorheen werden de ver schillende commissies, fabricage, grondbe drijf, gas, electriciteits- en duinwaterbedrijf werkverschaffing enz. voor een jaar ge kozen. Thans is door wetswijziging moge lijk dat de zittingsduur dezer commissies even lang duurt als het raadslidmaatschap. De zitting hebbende leden kunnen dan b.v. nu zitting houden tot Sept. 1939. De raad kan zich met deze wijziging volkomen ver- jaenigen. ITet voorstel tot verhuring van eenige perccelen grond aan C. v. d. Boon, C. van Dijk, N. Remmenvaal, C. Parlevliet, J. Grim bergen, J. Aanhaanen en Y. van Rijn op dezelfde voorwaarden als vorig jaar wordt gehoord de commissie van tuinbouiwdes- kundigen uit den raad, aangenomen. Er komt een berghavenkom Voorstel om een crediet beschikbaar te stellen voor het ontwerpen van plan nen voor een berghavenkom. B. en W. meenen dat het den raad bekend is, dat e»en door den raad ingestelde haven commissie de vraag bestudeert of aan leg van een zeehaven c.a. in deze gemeente economisch en financieel ver antwoord zou zijn. Het behoeft geen nadere motiveering dat, mocht de com- missie tot den aanleg van een haven adviseeren nog wel een aantal jaren zullen verloopen voor de Katwijkache yisschersvloot rechtsstreeks deze ge meente kan aandoen. De bestaande toe stand, waarbij de ter reparatie enz. naar Katwijk gebrachte visschersschepen, ligplaats moeten kiezen in het P. H. Kanaal, blijft derhalve nog voor min stens een gelijk tijdvak bestendigd. Intusschen heeft de practijk uitgewezen, dat genoemd kanaal als ligplaats voor deze schepen minder geschikt ie te achten. De voorgekomen kade-instortingen zijn daar voor een duidelijk bewijs. Teneinde het repareeren en vaartklaar maken van schepen in deze gemeente ge makkelijker te maken- zoodat minder schepen te IJmuiden of in andere visschera plaatsen blijven, achten B. en W. het meer in het belang van de gemeente, indien het voornemen tot het verbeteren van hei P. H. Kanaal niet wordt ten uitvoer ge bracht. B. en W. meenen thans een oplossing te hebben gevonden, waardoor aan de geuite klachten over genoemd kanaal op radicale wijze wordt tegemoet gekomen. Het plan dat B'. en W. thans ten uit voer willen brengen, beoogt onmiddellijk ten Oosten van de monding van het P. H. Kanaal en in rechtstreeksche aan sluiting met den Rijn een havenkom te graven, alwaar de loggers kunnen .wor den gemeerd, terwijl dan ter plaatse tevens een helling voor de schepen ware te maken. De uitvoering van dit werk kan bij wijze van werkschaffing plaats vinden. B. en W. beschikken echter niet over gedetailleerde plannen, terwijl ook de kostenbegrooting nog moet worden op gesteld. Teneinde deze gegevens te ver krijgen achten B. en W. het gewenscht een daartoe strekkende opdiracht te ver- leenen aan het adviesbureau voor Civiel-Ingenieurswerken, directeur Ir. Bongaarts, welk bureau reeds van voor lichting dient omtrent de havenplann'en Waar het uit een oogpunt van werkver schaffing aanbeveling verdient zoo spoedig mogelijk met de uitvoering van het om schreven werk aan te vangen, zal bij ver- lecnen van bedoelde opdracht op spoed worden aangedrongen. De havencommissie cn de commissie voor werkverschaffing kunnen zich met de plannen vereenigen. B. en W. stellen mitsdien voor de ver betering van het P. H. Kanaal niet te doen plaats hebben en (B. en W. te machtigen genoemd bureau genoemde opdracht te ver strekken voor teekeningen en kosten berekening. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De keurloonen Punt 9 is een praeadvies met betrekking tot de keurloonen enz. In een verzoekschrift d.d. 31 Maart 1937 heeft de Slagersver. Kat Wijk en Omstreken voor de zooveelste maal om verlaging van keurloonen verzocht. B en W. zeggen niets voor de gevraagde ver laging te gevoelen en adviseeren afwijzend te beschikken. Waar ook de instructie van den hulp- keurmeester wijziging behoeft, zullen d&ar- toestrekkende voorstellen zoo spoedig moge lijk aan den raad worden voorgelegd. Dr. Lodder spreekt zich uit voor een andere regeling. De gemeente heeft jaar lijks een winst van 35 pet. op de keurloonen Dat is onrechtvaardig daar een bepaalde groep middenstanders hierdoor wordt ge troffen. Spr. stelt voor dat de winst niet i hooger mag zijn dan 10 pet. De voorzitter zegt dat niet is aangegeven waar het te missen bedrag dan gevonden zal worden. Het voorstel Lodder om den winst niet hooger te doen zijn dan 10 pet. wordt aangenomen met 10 tegen 6 stemmen. Tegen de wethouders, en de heeren v. d Zwan, v. d. Perk, Grimbergen en Van Tongeron. Geen medewerking voor een nieuwo school Prae-advics op het verzoek van de Com missie van Beheer der Hervormde scholen om medewerking voor de stichting van een school van 6 lokalen, voor 288 leerlingen. B. en W. zetten in een zeer uitvoerig betoog uiteen dat geen enkele omstandig heid aanwezig is, welke de stichting van een nieuwe school zou wettigen. De cijfers over 1931 tot en met 1938 (16 Jan. 1.1.) spre ken voor zichzelf. B. cn W. stellen dan ook voor de gevraag de medewerking te weigeren. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 9 tegen 7 stemmen. Tegen de hee ren Schoneveld, Hoek, v. d. Zwan. v. d. Bent, Kulk, v. Elk en v. d. Marei. Voorstel tot 't verleenen van een bijdrage ten behoeve van de voor- en nazorg voor krankzinnigen. Er is den laatsten tijd een onrustbarende toeneming van het aantal krankzinnigen, overal, ook in Katwijk. De gem. Kauwijk heeft 'n aanwas van 2.1 pet., liet aantal krankzinnigen steeg tot 6 pet per jaar. Een der middelen tot beperking is voor en nazorg van krankzinnigen. Een gemeen telijke subsidie van 1 ct per inwoner per jaar daarvoor, zal voldoende zijn. B. en W. adviseeren den Raad daartoe te besluiten. Aangenomen. Een voorstel met betrekking tot de verze kering van gemeentegelden, wordt goedge- Het voorstel tot het inbrengen van gron den in het grondbedrijf wordt goedgekeurd. Het prae advies op het adres van eenige ingezetenen betreffende de verhooging van het niveau van de Duinstraat, wordt voor kennisgeving aangenomen. Hiet voorstel tot wijziging van de verorde ning op de tapperijen, hotels, pensions enz. Deze aangelegenheid is van redactioneelen aard. Goedgekeurd. Het voorstel tot het andermaal vaststellen van de verordening, bedoeld in art. 10 dei- drankwet. wordt goedgekeurd. Dan is aan de orde een voorstel tot het nemen van een hesluit ten aanzien van gronden gelegen ten Noorden van den Zee weg. Achterkerkweg en ten Westen van den Noordwijikerweg. De Raad besloot te heipalen, dlat een plan van uitbreiding voor het bovenaangeduide gedeelte der gemeente wordt voorbereid. Mitsdien is het giet toegelaten op deze gron den binnen een zeker tijdvak te bouwen. Conform het voorstel besloten. Rondvraag. De heer v. E1 k vraagt in lichtingen betreffende de stagnatie van het werk der bestrating enz. in de Voorstraat. De Voorzitter antwoordt, dat het wachten is op de goedkeuring van Ged. Staten. Be treffende de medewerking der Tramweg Mij zegt de Voorzitter, dat de directie der N.Z. H.T.M. wel degelijk medewerking verleent. Hierna sluiting met gebed. KOUDEKERK a.d. RIJN KOUDEKERKS GEMENGD KOOR De Chr. Zangvereeniging „Koudekerk Gemengd Koor", gaf gisteravond onder led- ding van haar directeur den heer G. de Rook, te Leiden, in de Ned. Herv. Kerk al hier, haar 22ste openbare zanguitvoering met medewerking vap mevr. M. Spaargaren de Roode te Oegstgeest, piano. Het kerkgebouw was voor deze uitvoering goed bezet. Ruim 'half acht opende de Eere-voorzit- ter Ds. A. W. M. Odé deze bijeenkomst met gitbed, waarna een welkomst- en een toepasselijk inleidend woord door hem werd gesproken. Inzonderheid heette hij welkom den Burgemeester en zjjn echtgenoote. Het koor heeft volgens spr. een zekere traditie op te houden, gezien de vele prijzen die het in de loop der jaren heeft verworven. Het programma vermeldde vóór de pauze een elftal zangnummers, terwijl na de pauze het hoofdnummer Psalm 96 van Men delssohn werd uitgevoerd. Er werd met animo en bezieling gezon gen. In verband met het a.s. vertrek van den eere-voorzitter, werd hem in de pauze als blijkt van waai;deering en aandenken door de vereeniging een fraaie boekopemer geschonken. Na afloop dankfte Ds. Odé het koor en directeur alsmede de aanwezigen voor hun aandachtig gehoor, waarna 'hij deze bijeen komst sloot. LEIDSCHENDAM C. B. T. B. Maandagavond heeft de afd. Leidschen- dam van den Chr. Boeren- en Tuindersbo-ni haar 8ete jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer H. de Ruyter, opende op gebruikelijke wijze, de vergade riaig, en heette de aanwezigen van hart? welkom, in het bijzonder den heer Ohr. v. d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer en 2de voorzitter van den Bond, als spreker van den avond. Daarna volgden verschil lende huishoudelijke zaken en jaarverste, gen van tien secr.-pemniingmee9ter. Tevens werd het aftredend bestuurslid, de heer D. Borst, bij acclamatie herkozen. De benoe ming werd aangehouden. Hierna gaf de heer Chr. van den Heu vel een practisdhe toelichting over enkele Voorontwerpen van wet en over de Pacht- Achtereenvolgens behaniaelde hij op on derhoudende en duidelijke wijze de wets voorstellen tot afschaffing van den arbeid der gehuwde vrouw, tot invoering van een kindertoeslag en tot instelling van een werkloosheidsverzekering, terwijl als hoofd schotel de nieuwe Pachtwet werd opg* dtLend. Er was ruime gelegenheid tot het stellen van vragen zelfs buiten het behandelde om waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt Tot slot wekte de spreker de boeren en tuinders nog krachtig op zich aan te slui ten bij de bestaande organisaties. welke aansporing door den voorzitter werd onder streept Na een woord van hartelijken dank van dezen laatste aan den spreker werd deze goed bezochte vergadering, na dankgebed van den heer Van den Heuvel, gesloten. DE R.K. LIJST VOOR DE RAADSVERKIEZINGEN Voor die komende gemeenteraadsverkie zing is de groslijst van de R.K. Staatspartij als volgt opgemaakt: 1. L. C. de Koning aftr. wetlh.; 2. A. J. Sehrader aftr. weth., 3. J. C. van den Bosch aftr. weth., 4. Th. J. Blokland aftr.. 5. J de Largen aftr., 6. H. Smits aftr.. 7 N. J. M Wil'lemsen aftr., 8 J. C. M. van Wijk aftr weth., 9. W. G. Blonk aftr., 10. F. J. Zuid- wijk aftr., 11. A. Waayer aftr., 12. Th. II. Raaphorst, 13. A. Langeveld, 14. C. Havik, 15. C. J. Nieuwenbroeki 16. J. B. Uytenhout aftr. De heeren W. G. Blonk, A. Waayer, J. B Uytienhout en F. J. Zuid wijk zuilen niet inoer in den Raad terugkeeren, daar hoog 6tens op 8 R.K. leden mag worden gerekend. Voor den heer Zuidwijk staat zulks ïog nog niet geheel vast, daar er plannen be staan met een vrije lijst voor hem uit te komen, indien zijn herverkiezing langs den gewonen weg als uitgesloten moest worden geaoht. Voor de K.D.P. zijn camdddaat gesteld de heeren 1. v. d. Broek: 2. v. d. Zwaan; 3. LEIMUIDEN Gemeenteraad Aanschaffing nieuwe brandspuit. De verbouwing van het raadhuis. Donderdag 17 Februari 1938 des va te 10 uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Afwezig zonder kennisgeving, de heer W- Koot. De Voorzitter, de heer J. A. Bakhuizen, houdt een korte nieuwjaarsrede en hev denkt de geboorte in het Huis van Oranje. De Voorzitter deelt mede, dat de gemeen teraad wat de hondenbelasting betreft, door Ged. Staten in de reclames A. van Poel geest en J. van Velzen in het ongelijk is gesteld. De heer Visser vindt het noodig, om de verordening op de heffing van honden belasting te hei-zien. Den Secretaris wordt opgedragen om een nieuwe verordening te ontwerpen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de overeenkomst met het N.V. Destructie bedrijf Gekro te Ouwerschio opnieuw aan te gaan gedurende het tijdvak 1 Jan. 1939 tot en met 31 December 1941. De gemeente zal 1V2 cent per inwoner en V/2 cent per H.A. blijven betalen voor de verleende diensten. Aan de orde komt dan het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening groot 6000.rente 3^ pCt. af te lossen in 10 jaren met de N.V. Mij voor Gemeente-Crediet te Amster dam voor den aankoop van een nieuwe autobranrlspuit De Voorzitter doet mededeeling van het rapport, uitgebracht door den Z.H. 1 rov. Brandweerbond. In dit rapport weidt in overweging gegeven om de opdracht tot levering te verleenen aan de firma Bikkers N.V. te Rotterdam. De totale kosten van aanschaffing zullen 5691.92 bedragen, wordt hierbij nog toegevoegd een bedrag van 300 voor het aanschaffen van kleeding dan zal rond 6000.— benoodigd zijn. De Raad besluit tot aankoop van een autobrand spuit bij de firma Bikkers te Rotterdam. Besloten wordt om het toezicht tijdens den bouw op te dragen aan den Zuidholl. Prov. Brandweerbond. Aan de orde komt dan de financieele regeling inzake den raadhuisbouw. Voor den bouw is indertijd een geldleening aan gegaan groot 12.000.t.w. 11.000. voor den verbouw gemeentehuis en 1000. voor de politiewoning. Het blijkt thans dat door bijwerk en onvoorziene werkzaam heden het gedeelte noodig voor het ge meentehuis met 3800 verhoogd moet wor den, terwijl voor den verbouw van het brandspuitenhuis en de cellen een meer der bedrag noodig was van 1700. De Raad besluit op voorstel van B. en W. de geldleening te verhoogen met 5500. De Raad zegt eveneens crediet toe voor het meubileeren van de raadtzaal en voor het afbreken van de oude secretarie. Deze gelden zijn reeds in het bedrag van 5500 begrepen. De Raad der gemeente besluit om, na eenige mededeelingen van den voorzitter, als de raadzaal klaar is, in een officieele Raadszitting het gemeentehuis op beschei den manier te openen. NOORDWIJK PATRIMONIUM JUBILEERT Gisteravond hield Patrimonium in het Vereenigingsgebouw aan de Hoofdstraat haar 25e jaarvergadering. De zaal was eenigszins met het karakter van deze bij eenkomst in overeenstemming gebracht. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer D. M. Passchier, eenige feiten uit de geschiedenis der vereeniging. herdacht in het bijzonder de oprichters en eerste leden, waarvan er gelukkig nog vele in leven zijn. Enkele broeders, die reeds zijn overleden, werden eenige waardeeren- de woorden gewijd. Het jaarverslag van den secretaris ver melde de voornaamste gebeurtenissen van het afgeloopen jaar. De penningmeester van de vereeniging en van haar ziekenkas zagen leans in een kort bestek iets over den financieelen toe stand van die twee gedurende de afgeloo pen kwanteeuw te zeggen, waarbij de hu moristische noot niet ontbrak. Het overzicht van den secretaris rele veerde de beteekenis van Patrimonium vooral ook met betrekking tot het sociaal leven in deze gemeente. Wel was de ver eeniging steeds klein, maar dat bleek toch geen reden te zijn om haar invloed gering te schatten. De heer Poortier gaf in rijmvers eenige grappige momenten weer uit de afgeloopen periode, waaruit bleek dat er overal humor is als men. er maar oog voor heeft. Ds. B. Bouma sprak een kort woord van felicitatie en bemoediging. Ook de heer M. Hoek verkreeg nog het woord om iets te zeggen over de beteekenis der vrouw voor den arbeid, die Patrimo nium bedoelt. De voorzitter sprak tenslotte nog over het onderwerp: „Wat zeggen de vrouwen van Patrimonium?" Gelukwenschen werden uitgesproken door een tweetal J. V.'s, terwijl Ds. H. B Visser schriftelijk van zijn gevoelen blijk gaf. Ook de heer H. de Boer, oud-hoofd der Chr. school, alhier, die in de aanvangs jaren een groote steun voor de vereeniging was geweest, had in een schrijven zijn groote waardeering voor alle verrichte arbeid neergelegd. Ook de heer Kok, het tegenwoordige schoolhoofd, sprak zijn ge lukwenschen uit. De heer C. v. d. Wiel sprak een bezielend slotwoord. NIEUW RAADSLID BENOEMD Naar wij vernemen, heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau in de vac.- W. Schelvis benoemd verklaard tot lid van den Raad dezer gemeente, den heer J. G. v. Eeder». Oude Zeeweg 58 te Noordwijk aan Zee, directeur van het bondsbureau van den R.K. Slagershond. De heer van Eeden (r.k.s.p) is zoowel in den Raad als in het college van B. ep W. geen onbekend. In den zomer van 1923 werd hij reeds gekozen als lid van den ge- n.v het amsterdamsche effectenkantoor Anna Paulownastraat 49, DEN HAAG Wij belasten ons in het bijzonder met emitteeren en converteeren van obligaties van KERKEN, SCHOLEN, e.d. Wij hebben nog eenige soliede 31/2% obligaties a 100% beschikbaar meenteraad, terwijl hij in dc eerste zitting van de nieuwe vierjarige periode, alzoo in September 1923, onmiddellijk tot wethou der werd benoemd, welke functie hij tot September 1931 onafgebroken bekleedde. Na een hiaat van twee jaren werd hij van September 1933 tot September 1935 ander maal met het raadslidmaatschap bekleed. Na een onderbreking van iy2 jaar zal hij thans wederom deze functie vervullen. De heer Van Eeden is sedert September 1927 onafgebroken ambtenaar van den bur gerlijken stand, belast met de voltrekking van huwelijken en menig paartje werd door hem in den echt verbonden! OUDE WETERING BELANGRIJKE OPDRACHTEN Naar wij vernemen zijn aan den heer N. van Wieringen, aannemer alhier een twee tal belangrijke opdrachten verstrekt. De eerste opdracht' betreft den bouw van een villa te Wassenaar voor 45.000 voor reke ning van den heer P. J. van Ommeren te Panje, terwij'l de tweede opdracht betreft den nieuwüjouw van een boerenwoning te Leimuiden voor rekening van de Sf. Alysius Stichting te Amsterdam. ROELOFSARENDSVEEN PROPAGANDA-AVOND B.V.L. Op Vrijdag 4 Maart e.k. izal in het Vei- ldngsgetbouiw alhier een groote propaganda- avond worden gegeven, uitgaande van den Bijzonderen Vnjwilligen Landstorm. Als spreker zal optreden de welbekende rede naar Prof. Pater Otten O.P. SASSENHEIM Gemeenteraadsvergadering De benoemingskwestie opnieuw aan de orde Voorzitter Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Bisschops. De burge meester spreekt bij de opening de beste wenschen uit voor het jaar 1938 en herdenkt de blijde gebeurtenis in het Huis van Oranje De heer v. Zonneveld spreekt namens den ra/ad eveneens, de beste wenschen uit. De notulen worden met eenige verande ring goedgekeurd. De heer Schrama meent gezegd te hebben dat hij zijn benoeming in afwachting van het besluit van den Minister niet aaiï zal nemen, maar in beraad houden. De heer v. Breda meende dat deze notulen te veel gezeefd waren. Bij de ingekomen stukjien deelde de voor zitter mede, dat het beroep op de Kroon inzake de niet-goetdkeuring in het besluit tot verhoogjng van de vergoeding van den administrateur van het Burg. Armbestuur dngegrond is verklaard. Tegenover een aanvrage tot toetreding van de Comm. van Toezicht en Advies voog Voorzorg en Nazorg voor Krankzinnigen in Zuidiholland. stonden B. en W. niet afwij zend. De kosten voor de gemeente komen op f 60 per jaar. De heer Schrama is bang cüat later de kosten hooger zullen worden en blijft liever bij het oude systeem. De Voorzitter wijst er in dit geval op dat het alsdan weer opgezegd kan worden. De heer Beekman vraagt wat er met het bedrag van f 20.000 voor Zuidholland wordt gedaan, waarop wethouder Warnaar uitvoerig de kwestie nader toelicht. De raad kon zich hierna met het voorstel van B. en W. verecnigen. Het voorstel van B. en W. om dyemaande- lijksche kasgeldleeningen aan te gaan tegen ten hoogste 1 pet., wordt goedgekeurd. Inzake de verlaging der rente van vaste leeningen wordt een conversie" aanvafcrd van 41/0 of 31/2 pet. bij denzelfden geldschie ter. Deze leening duurt nog tot 1973. Wat de aanvrage-subsidie voor Buitenge woon Lager Onderwijs te Leiden betreft, meent B. on W. deze kwestie tot nader datum uit te moeten stellen en van de agenda af te voeren. Dit geschiedt na verzet van den heer V e r k 1 ey. Dc wijziging in het contract met het Destructiebedrijf te Overschie bleek van redactioneelen aard te zijn. Bouwvergunning wordt verleend voor aanbouw keukens aan perceelen Hoofd straat 299 en 301. Op advies van den Inspecteur van de volksgezondheid wordt een besluit om de herziening van het uitbreidingsplan te be vorderen (ex art. 36. 4e lid der Woningwet) aangenomen. Eenige spoed zal betracht worden, daar het bestaande slechts voor 10 jaar geldt en deze spoedig verstreken zijn. De verordening der pensioneering der wet houders wordt in die voege gewijzigd dat bij een andere classificatie der gemeente de betrokkenen geen nadeel ondervinden. De heer Schrama is het met deze ver ordening niet geheel eens. Hij ziet er een onbillijkheid in voor zoover het liet betalen der premie aangaat. Spr. meent dat na 't bereiken van den 65- jar. leeftijd indien een wethouder in func tie blijft geen premie meer moet worden be taald. De voorzitter is van meening, dat momenteel hierin geen verandering moet worden gemaakt. Later kan hierover nog wel beraadslaagd worden. Aldus wordt be sloten. De reclame schoolgeld gaf stof tot dis cussie Het bleek dat er met twee maten gemeten werd. Een reclamant heeft zijn reclame te laat ingediend. De vraag geldt hier: „Wordt men aangeslagen volgens de personeele be lasting of volgens de gemec-nte-hoofdsom! Volgens welke norm men wordt aangeslagen blijft een puzzle. Men neemt het hoogste' Wijziging begrooting 1937 De heer Vogelaar maakt ernstige be zwaren tegen de post: Telefoonkantoor. Hij moont dat te veel particuliere gesprekken op rekening van de gemeente komen welke niet worden terugbetaald. Een bedrag van ruim f 400,— is volgens spreker abnormaal hoog. De heer v. Zonneveld wenscht een re gister aan te leggen. Behoudens enkele op merkingen inzake restauraties centrale ver warming wordt de wijziging Begrooting 1937 goedgekeurd. Ook de begrooting 1938 wordt volgens het voorstel van B. en W. gewijzigd. Dit betreft de schade toegebracht aan de telefoonkabel bij het aansluiten van de rioleering van de huizen in Ter Leede. De gemeente is door P. T. T. aansprakelijk gesteld, en nu moeten de kosten op den bouwer verhaald worden. Benoeming ambtenaar Steunverleening, cor- respondent Werkloosheidsverzekering cn Arbeidsbemiddeling Eervol ontslag werd verleend aan den heer Schram op zijn verzoek als agent Ar beidsbemid'deling, nu deze werkzaamheden samengevat wordeij bij den ambtenaar steun verleening. De heer Breda opent de discussies over deze benoeming. Hij doet vooreerst een be roep op den heer Schrama om deze benoe ming alsnog te aanvaarden en verzet zich tegen de benoeming van den heer Beekman daar genoemd persoon het salaris voor deze functie best kan missen en er in onze ge meente voldoende jjersonen te vinden zijn die voor deze functie geschikt zijn en voor wie deze functie een bestaansmogelijkheid opleveren zou. Ook den heer Vogelaar spijt het, dat de heer Schrama zijn benoeming niet heeft aangenomen. Ook dieze spreker is tegen de benoeming van den heer B. Hij had liever gezien, dat B. en W. een advertentie hadden geplaatst. De heer Da n n ij s verzet zich eveneens tegen de benoeming van den heer Beek man. Ook deze spreker is van meening dat er personen in de gemeente te vinden zijn welke deze functie kunnen aanvaarden. Dc voorzitter bepleit de candidatuur Beekman. De heer v. Zonneveld vraagt of ook deze benoeming geschiedt op dezelfde voor waarden als oorheen besproken, hetgeen de voorzitter beaamt. De heer v. Zonnevel.', is voor de benoeming van den heer Beek man Weth. Warnaar brengt verslag uii van de opdracht aan de wethouders door den raad gegeven, om omtrent deze benoe ming bij den minister te gaan spreken. Het bleek, dat Minister Romme geen bezwaren had, en het speet ook Wethouder Warnaar dat de lieer Schrama zich had terugge trokken. Nu dit echter het geval is, stelt de heer Warnaar voor dien heer Beekman te benoemen. Het spijt ook wethouder Baden, dat de heer Schrama zijn benoeming niet aan- ru>mt. Spr. hoopt, dat eventueele beloftCD aan den heer Schrama gedaan nageleefd zullen worden. De heer Kortekaas vraagt, dat indien de werkloosheid van den heer Schrama geen bezwaar is, hoe het dan mogelijk is dat hem een anrere functie is beloofd. Hij doet alsnog een beroep op den heer Schra ma, hetgeen wethouder Warnaar onder streept.. De discussies tusschen den raad en den burgemeester worden scherp. Een uitdruk king van den burgemeester, die deze zaak een „Rechthaberei" noemde, stuitte op verzet van alle raadsleden. De heer Breda meent, dat de heer Schrama het slachtoffer is van ambtenarij en stelt voor de zaak uit te stellen en nog maals naar den minister te gaan. De Heere Schrama persoonlijk is van raeening, dat hij het volste vertrouwen heeft in de belofte hem toegezegd. Spr. be veelt de candidatuur Beekman ten volle De Voorzitter is het met den heer Schrama eens. Spr. meent, dat de zaak als zoodanig en mede de persoon van den heer Schrama, het meest gediend is door over te gaan tot de benoeming van den heer (Beekman. Na langdurige algemeene discussies wordt tot stemming overgegaan. Daar de heer Schrama zich niet herkies baar stelt wordt de eenige candidaat de heer Beekman gekozen met 5 stemmen; 3 stemmen op den heer Schrama en 1 blanco. Na rondvraag sluiting. VOORHOUT Gemeenteraad Burgemeester G. Bulten maakt bekend, dat hij als burgemeester heengaat De raad kwam in openbare vergadering bijeen. Voorzitter burgemeester Buitien maakte bekend, dat de leden Witteman, v. d. Nouland en weth. v. Reisen met kennis geving afwezig waren. Ingekomen waren eenige rapporten van het verificatiebureau. De voorz. was van zins deze in comité-generaal te behandelen, doch het lid Kruithof maakte hiertegen een bezwaar. Hij kreeg daarna het woord. Door het verificatie-bureau was een rapport opgemaakt over de kas van het waterbedrijf, hetgeen spr. voor den betrok ken ambtenaar wel eenigszins blameeriend vond. Het betrof hier een kwestie over oude kwitanties, welke nog niet geïnd bleken te zijn. Hij vroeg B. en W. ophelde ring omtrent dit geval, want men zou de gedachte gaan krijgen, dat de betrokken ambtenaar té drukke werkzaamheden had, óf dat deze niet bekwaam genoeg bleek voor zijn taak. Op een antwoord van den voorzitter, 'dat genoemde ambtenaar wel bekwaam genoeg is voor zijn werk. maar dat hij den tijd, welke hij voor werk verkrijgt, niet goed verdeelt, vroeg het lid Kruithof toezegging van B. en W„ dat ze zullen verbieden, dat langer dan noodig is op de secretarie ge werkt wordt. Hierna volgt, punt drie der agenda: Vast stelling van de pensioen-grondslagen voor G. Bulten, ambt burg. stand op 36.van A. Eggen als deurwaarder op 121,voor mej. Diemei als concierge 498,al deze grondslagen ingaande op 1 Januari 1938. Dit punt werd z. h. s. aangenomen. Punt vier, vaststelling voorschot art. 101 der Lager Onderwijswet van 1920 aan schoolbesturen over het jaar 1938. Hierbij maakt de voorzitter beleend, dat 100 procent uitgekeerd zal worden, hetgeen wordt goedgekeurd. Volgen nu eenige voorstellen tot wijzi ging van begrootingen. Nu kwam het laatste punt in behan deling: Verzoek van burgemeester G. Bulten om eervol ontslag als ambte naar van den burgerlijken stand in deze gemokte. De V o zi 11 e r deelt mede, dat hij, aan hei einde gekomen van zijn derde periode als burgemeester en in verband met zijn 66-jarigen leeftijd, aan Hare Majesteit de Koningin, eer vol ontslag heeft aangevraagd tegen 1 Mei a.s. Dienovereenkomstig verzoekt hij den raad ontslag als ambtenaar van den burgerlijken stand. Goedgekeurd. Zoowel de leden De Groot, Kruithof en v. d. Geer vragen eenige aandacht voor den slechten toestand van eenige wegen in de gemeente. O.a. wordt de toestand van de Mr. Broerestraat veelvuldig besproken. Het lid Spierenburg spreekt zijn waar deering uit over het vele licht, hetwelk de electrische straatverlichting aan den Rijns- burgerweg levert. De voorzitter maakt bekiend, dat er plan nen bestaan om de verlichting in de ge meente op dezelfde wijze te doen plaats vinden. Reeds zijn inlichtingen ingewon-i nen omtrent de kosten hiervan. Hierna sluiting. BURGEMEESTER G. BULTEN GAAT HEEN In de gister gehouden raadsvergadering deelde de voorzitter, burgemeester Bulten, persoonlijk mede. aan H.M. Koningin Wil- helmina met ingang van 1 Mei a.6. onvslag te hi 'bben aangevraagd uit zijn functie als zoodanig. Burgemeester Gerardus Gulten werd ge boren te Rheden (Gld.) op 3 November 1871 en is dus ruim 66 jaar oud. Na doorloopen van de lagere school werd hij opgeleid tou onderwijzer en was van 1S91 tot 1918 bij het lager onderwijs werkzaam, waarvan van 1898 tot. 1918 als schoolhoofd Laatstelijk to Noord wijkerhout. In het openbare leven heeft de scheiden de burgemeester een werkzaam aandeel ge had, o.m. als hoofdredacteur van „De Ka tholieke Onderwijzer" (later het Katholieke Schoolblad), daarna van uDe Katholieke Schooi1 (samen,gesmolten met het Katho liek Schoolblad). Sedert vele jaren was Jij als hoofdbestuurslid der Katholieke onder wijzersorganisatie, van het Diocesaan Kruis, verbond in het Bisdom Haarkim; van 1929 tot 1934 Voorzitter der Algemeene R.K. Ambtenaren vereeniging in Nederland (A.Rj K.A.). Voorts was hij eenige jaren redacteur van: „De R.K. Landarbeider". De heer Bul ten was medewerker van verschillende pae- dagogische tijdschriften om. van het Katho liek .tijdschrift voor: „Onderwijs en Opvoe ding". Hij is nog redacteur van het R.K.- Tijdschrift van: „Kerk, School en Zieken huis". Van 1918 tot de verkiezingen van 1929 was de heer Bulten als vertegenwoordiger der R.K. Staatspartij lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in welke periode, nl. in 1920, hij benoemd werd tot Burgemees ter der gemeente Voorhout. De heer G. Bulten hieeft o.m. nog steeds zitting in de verschillende Commi6siën van Beroep voor het Katholiek Bijzonder Onder wijs in het Bisdom Haarlem, is Voorzitter van den Raad van Toezicht voor de RK. LandbomvwinteTSchool in het Bisdom Haar lem te Voorhout en Hoofdbestuurslid van den R.K. Vredebond. In 1926 werd hem de onderscheiding toe gekend van Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. Thans heeft dsze onvermoeide werker zich genoodzaakt gezien om zijn ambt, het welk hij met eere vervulde, wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd en be ëindiging der derde ambtsperiode (27 Mei 1938), neer te leggen. Wat Burgemeester G Bulten zooal in de gemeente heeft gepresteerd en wat er alzoo onder zijn eminente leiding in het Bestuur der gemeente is tot stand eekomen, daarop hopen wij nog nader terug te komen DE EERSTE JEUGDDIENST In de Ned. Herv. Gem. alhier zal Zondag des namiddags om vijf uur de eerste jeugddienst worden gehouden. Deze zal geleid worden door ds. Verwaal uit de Kaag. VOORSCHOTEN VERBOND „VRIENDEN VAN SONNEVANCK" Het Suppletiefonds van het Chr. Sanato rium „Sonnevanak" te Harderwijk heeft? dringend behoefte aan steun. Steeds meeredre t.b.c. patiënten die daar verpleegd worden, doen een beroep op dal? fonds voor tegemoetkoming in d e kosten voor verpleging, waardoor een groot tekort in de kas van dat fonds is ontstaan. Om het werk van het Verbond ook iii Voorschoten zoo goed mogelijk te doen sla gen, hebben enkele leden het plan opge vat een Voorschovensohe afd. van het Ver bond op te richten. Daartoe worden allen, die belang stellen in het welzijn van „Son- nevanck". uitgenoodigd tot' een bijeenkomst welke D.V. wordt gehouden in Voorschoten op Woensdag 23 Febr., 's avonds 8.15 uur in di? kleine zaal van het wijkgefcouw der Ned. Herv. Kerk. De heer F. de Kwaadsteniet van Rotter dam, voorzitter van het Verbond en redac teur van „Contact" iet maandblad van „Sonnevanek" zal spreken over: „Sonne- vanck" roept ook Ui UITBREIDING POLITIE PERSONEEL Door den Commissaris der Koningin van Zuid-Holland is het aantal veldwachters dat in deze gemeente behoort te zijn, op vijf ge steld. Uit de 33 sollicitanten, die zich voor deze bert rekking hebben aangemeld, is be noemd de marechaussee Th. van Drumpt te Wormerveer. DIEFSTAL De dienstbode van huize „Berbice" hee.'t bij de politie aangifte gedaan, dat in den laatsten tijd meermalen lampies werden vermist uit de lantaarns van de rijwielen die achter het huis stonden. En gisteren werd ook een portemonnaie met geld ver mist uit een tasch van een damesrijwieü. D* politie heeft de zaak in onderzoek. NOG EEN DIEFSTAL Op den tuin van de heeren R. B. en E. v d. H. is diefstal gepleegd van kool en sprui ten. De dader, W. van J„ uiit Leiden, is door de politie aangehouden »n heeft bekend. WARMOND OUDERAVOND SCHOOL MET DEN BIJBEL Gisteravond werd alhier de jaarlijkscho ouderavond gehouden. Te half acht opende Ds. de Bel als voorzitter de bijeenkomst en heette de talrijke ouders hartelijk wel kom. De heer De Vries hoofd der school, gaf hierna een inleiding over: „Het huis gezin van Izaük" en toonde hierin duide lijk aan hoe hev wel en her het niet moet zijn in\het huisgezin. Daarna volgde do pauze waarin gelegenheid was het werk der kinderen te bezichtigen en zich met het personeel der school te onderhouden. Ver volgens gaf de heer v. d. Linden een refe raat over: „Wat verwacht de school van de ouders". Een leerzame bespreking volg de op beide onderwerpen. Alvorens tot sluiting over te gaan, sprak De. de Bel nog een kernachtig slotwoord en ging voor in dankgebed WOUBRUGGE INRRAAKJE De verlofhouder de B. deed bii de politie aangifte van het feit. dat in zijn consumo- vietent. staande aan den Kruisiweg in dorr polder Vierambacht, was in-rehroken. Feu hoeveelheid bier, melk. sigaren en sigaret ten was medegenomen 81 RGERI I'M STAV" KATWIJK. Bevallen: H A v d AnkerKrijs man d: A Ouwehand—v d PHs d: M J Fennes— Lange z. C Kuilt—Brouwer z; Ondertrouwd: W de Mo' er v d Plas Gehuwd: W Houwaart en A Tlokker Overleden: H de Jong man 94 J.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7