Begrooting in den Leidschen Raad I DE AAL-TAX VRIJDAG 18 FEBRUARI 1938 TWEEDE BEAD PAG. 6 HET ANTWOORD VAT BURGEMEESTER EN WETHOUDERS Velerlei Fabricagezaken Van 't sociale front weinig nieuws Belangwekkende rede van den Burgemeester Bij den aanvang van de gis voortgezette vergadering ter behande ling Van de Leideohe Gemeentebegroo- ting deelde de voorzitter mede, dat er een brief was ontvangen van den heer Beyerman, archivaris van Dordrecht, waarin deze voorstelt de benoeming van een archivaris in Leiden aan ïe houden ten einde hem gelegenheid te geven z'n sollicitatie bij de raadsleden toe te liohten. De heer Beyerman wijst er in zijn brief op, dat op de voordracht van B. en W. bij iden Raad ingediend, trwee rijks-archivaris sen en geen gemeente-archivarissen zijn ge plaatst. Wordt een rijksarchivaris benoemd, dan bestaat de mogelijkheid dat de daar door ontstane vacature niet wordt vervuld, terwijl bovendien de mogelijkheden voor rijksarchivarissen veel grooter rijn. Deze brief zal behandeld worden tegelijk met het deshettreffend agendapunt. .Wethouder Verweij gaat voort Wethouder Verweij zet daarna zijn af gebroken rede voort. Spr. leverde een uitvoerige bestrijding van het voorstel van de heeren Eikerbout en Würtz inzake de opheffing van het Genu Ongevallenfonds. Het is volledig financieel verantwoord, dat' de premie over de jaren 1937 en 1938 is gehalveerd. De rechten der verzekerden loopen niet het minste gevaar. Er is geen enkele reden om het risico bij de Rijksverzekeringsbank onder te brengen De kwestie van de premie kan elk jaar op nieuw onder oogen worden gezien. De vestiging van de nieuwe industrieën in onze stad wordt steeds met alle ten dien ste staande middelen bevorderd. Wat de contact-commissie betreft merkt spr. op dat een der peilers daarvoor, n.l. de bevordering van het Vreemdelingenverkeer, reeds be staat. Onder leiding van het gemeentebe stuur werkt n.l. de z.g. reclame-commissie reeds geruimen tij'd. Verschillende raadsleden hebben ge vraagd lioe men zal trachten de post van 10.000 voor alsnog te nemen maatregelen gamen te stellen. Hieromtrent deelt sprr mede, dat plannen worden voorbereid om de So ciale Dienst' en Maatschappelijk Hulpbe toon samen te voegen. Op de salarispófct van den gemeente-archivaris, den direc teur van de Lakenhal en een veearts bij het Slachthuis, behoeft in verband met het feit' dat deze vacatures pas vervuld rijn f1500 minder te worden uitgetrok ken. Voorts denkt het College van B. en W. aan conversie van nog enkele geld- leeningen, alsmede aan een vergoeding van de kosten van administratie voor het Bijlzonder onderwijs, waarmee f1200 zou kunnen worden gewonnen. De zaken van Fabricage De tijdelijk Wethouder van Fabricage, de heer Wilbrink beschouwt het niet als een nadeed, dat er in het college van B. en iW. verschil van meening heerscht. Het houdt de geesten scherp en wakker. Wat betreft de z.g.n. „nieuwe" dienst Voor zuivering van ongedierte, zegt spr., dat men hier alleen maar te doen heeft met een hetere organisatie en uitbreiding van den ouden dienst. Het is niet de bedoeling om particuliere zuiveraars te beconcurreeren. Een hygiënisch belang van zeer groote waarde ie hier in 't geding en de raad kan deze zaak in vol vertrouwen aan de direc tie van den betrokken dienst overlaten. Zeer binnenkort zullen maatregelen wor den genomen, die ook particulieren wel treffen, om de aantrekkelijkheid van de aankoop van gemeentelijke terreinen te verhoogen en de bespoediging daarvan te bevorderen. Wat de Stadhuisbouw betreft zegt spr., dat men dit werk niet moet beoordeelen zooals men particuliere utiliteitsbouw be oordeelt. Het brengt bijzonder overleg en bijzondere maatregelen mee en daarom gaat het altijd niet zoo vlot als men wel eens zou wenschen. Het werk is vandaag van wege de vorst stil gelegd. Maar daarvoor waren er 24 man aan het werk. (De heer Sdhülter had beweerd dat er 10 werkten). De heer S fih 11 e r: Met de steenhouwers mee. De heer Wilbrink: Met één steen houwer mee. Het aantal werklieden zal na tuurlijk langzamerhand belangrijk uitge breid worden, maar het aantal mag in dit stadium van het werk allerminst onbevre digend worden geacht. Wat den Amsterdamschen steenhouwer be ïrcft, deze fungeert als voorman en inder daad is de aard van zijn werk aanvankelijk niet heelemaal juist aangegeven. De heer Jonge ie en: Is het in het be lang van het werk, dat hij aanwezig is? De heer Wilbrink: De directie acht 'dit in het belang van 't' werk. De heer J o n g e 1 e e n: Ik noem dat een smoesje. De Voorzitter: U heeft met eens het Svoord. De heer Wilbrink acht het zitting ne men van een of meer bewoners in de Stich ting „De Gemeente'-woning", zooals de heer Schüller voorstelt, overbodig Er wordt vol doende rekening gehouden met de belan gen der bewoners. Ordening in het bouwbedrijf Wat betreft de kwiestie van de orde ning in het bouwbedrijf, door den heer Sohüller aangevoerd, wijst spr. op een uitspraak van wethouder de Miranda van Amsterdam, die verklaarde, in de installatie-rede van de commissie die zich in Amsterdam met de bestudeering van deze zaak zou bezig houden, dat de ordening in het bouwbedrijf buiten het terrein der gemeentelijke bemoeiingen valt en dat er in dit opricht niets te doen valt als er wettelijk niets gere geld is. Zoo is het ook. bouwers zullen daardoor waarlijk niet over gaan van de middenstands- naar de arbei derswoningbouw. Den heer v. d. Kwaak antwoordt spr. dat het gemeentebestuur niet kan beletten, dat woonhuizen als winkelhuizen worden inge richt. Het college wil wel beloven toe te zien, dat dit kwaad zich niet al te zeer uit breidt. De lichtzuil van „De Eendracht" kunnen B. en W. niet gaan overnemen. Van een monument is hier geen sprake. Men zou wel in een zeer bijzondere positie komen als de gemeente allerlei liohtzuilen moest gaan overnemen, die vereenigingen ter ge legenheid van hun zooveel-jarig bestaan oprichten. De strubbeling bij de dienstcommissie voor Gemeentewerken is een gevolg van de animositeit, die bestaat tussohen de twee organisaties, waarin de straatmakers zijn vereenigd. (Wethouder T e p e interum- peert hier, dat B. en W. onder oogen zullen zien in hoeverre rij deze zaak onjuist be oordeeld hebben. Dat zal dan geschieden nè. het onderhoud dat de heer Schüller met spr. gehad zal hebben. De heer Schüller: Dat is tenminste een antwoord). Spr. geeft toe, dat bet misschien rationee- ler was geweest om de Kamerlingh Orrnes- laan door te trekken in plaats van daar een plantsoen aan te leggen. Deze plantsoen- aanleg is in tussohen allerminst weggegooid geld. De raadsleden, die het Levendaal wil len gedempt zien, moeten hiun verlangens nog maar een jaartje opschorten. De bedragen voor werkverruiming loopen, wanneer men de cijfers juist groepeert, in de laatste jaren niet veel uiteen. Het aantal menschen dat er werk door vond bedroeg gemiddeld 162 in 1935, 127 in 1936 en 151 in 1937. Bij het verstrekken van bouwvergunnin gen wordt de noodige spoed betracht en in bijzondere gevallen rijn de gemeente-ambte naren zeer welwillend om voor extra-spoe dige afdoening te zorgen. Sociale Zaken Wethouder van Stralen keurt het ook in 't algemeen af, wanneer men de on dersteunden bij M.H die nog een kleinig heid verdienen, aanraadt maar heelemaal in de steun te komen, maar in sommige ge vallen is het uit een oogpunt van controle noodig, In verband met de kwestie van het wer ken voor steun, zeg spr. dat van werk schuwheid geen sprake is bij de ondersteun den. Er wordt ook inderdaad wel een onder scheid gemaakt tussohen bonafide en be- roepswerkloozen. De laatste worden bij den socialen dienst niet gesteund. Spr.'s bezwaar tegen het werken voor steun is dat men er dan toe komt ook aller lei minderwaardig werk uit te laten voe ren en vakmenschen arbeid t'e laten doen, die rij nooit gedaan hebben en die voor hen vernederend is. Er is maar één aanvaardbaar systeem voor het werken voor steun, nl. het systeem dat in den Haag is toegepast, maar waar aan de Minister een einde heeft gemaakt. Hier werkte men tegen een bepaald uur loon met een toeslag zoolang tot men zijn steun verdiend had. Ook tegen werkverschaffing zijn zeer groo te bezwaren aan te voeren. Ook hier moet men ander werk uitvoeren dan waarin men ie opgeleid. Bovendien ontneemt men er werk door aan anderen Zelfs ook de werkverruiming is een klein middel tegen een groot kwaad. Door het uitvoeren van werken op veel grooter sohaal zou iets tot stand kunnen worden gebracht. De verhooging van de spoorbaan b.v. is een werk, dat de werkloosheid belangrijk zou drukken. Alles wordt in het werk ge steld om dat met spoed uitgevoerd te krij- £en- De spaarregeling had niet de sympathie van de minderheid van het college, zooals spr. uitvoerig uiteenzet. De Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen bereikt uitstekende resultaten Reeds 140 leerlingen dezer werkplaats zijn in het vrije bedrijf geplaatst. Het - aantal dat de Centrale Werkplaats bezoekt is echter te gering, Spr. noemt verschillende genomen sociale maatregelen, waarbij hij moet toegeven, dat in verreweg de meeste ge vallen het College van B. en W. in zijn geheel volledig achter hem stond. Bij den raad was een enkele maal aarze ling, als men schade voor de midden standers vreesde. De burgemeester aan het woord De voorzitter wijst ten aanzien van de optochten op Zondag er op, dat men eerbiediging moet hebben van elkanders standpunt. De heer van Eek moet er rekening mee houden, dat de Calvinis ten een volmaakt rusl'igen Zondag wen schen, die niemand aanstoot geeft, ter wijl hij zelff rumoer op straat wil brengen, dat in de huizen doordringt en waarmee aan een aantal burgers wèl aanstoot wordt gegeven. Spr. wijst er voorts op, dat het College inzake de toepassing van de Zondagsrust een zeer gematigd standpunt inneemt, zoo als meermalen is gebleken. De kwestie van de uitbreiding der ge meente naar do zijde van Oogstgeest, blijft de aandacht van het College houden. Het is een hooger college dat de voortgang van deze zaak tegen houdt De zaak van de contact-commissies zooals die in Nijmegen bestaan, is nog in studie. Spr. is nog niet geheel overtuigd van de wensohelijkheid dier commissies en het ook nog niet met zichzelve eens over de manier waarop deze zaak eventueel zou moeten worden aangepakt. Bij een bezoek aan Nij megen is spr. gebleken, dat daar de be hoefte aan contact-commissies grooter is dan hier, waar men reeds verschillende in stanties heeft, die men raadplegen kan. De resultaten van de commissies zijn in Nijme gen ook weinig bevredigend. Het lijkt spr. vruchtdragend, wanneer spr. met de heeren Wilmer en van Eek zou kunnen te rade gaan om in gezamenlijk overleg tot een resultaat te komen. Controle op de leesbibliotheken zal bin nenkort voorgesteld worden in dien vorm, dat het niet meer geoorloofd zal rijn aan kinderen beneden 18 jaar boeken uit te leenen, zonder dat de ouders daarvoor toe stemming hebben gegeven. De kwestie van het weigeren der Stads gehoorzaal aan bepaalde vereenigingen is gegrond op het feit, dat men niet aan orga nisaties die principieel de rechten en vrij heden der gemeenschap belagen, gelegen heid wil geven voor hun streven propagan da te maken rn gehouwen die aan de ge meenschap toebehooren. De organisatie van de luchtbescherming is een Ingewikkelde en ondankbare zaak. Men stuit telkens op allerlei onzekerheden. De regeering weet zelf nog niet hoe zij ver schillende dingen wil regelen. Ook in andere groote steden is men nog lang niet klaar. Er wordt aan deze zaak voortdurend en met ijver gewerkt, maar men is nog niet zoover dat men een plan vast kan stellen. Het voorstel van den heer Hessing om de maximum snelheid te brengen van 25 on 35 K.M. zijn B. en W. bereid in prae-advies te nemen. Streng vasthouden aan een maxi mum snelheid van 35 K.M. is echter prac tisch niet wel mogelijk. Ook het voorstel van de heeren v. d, Tas en Tobé inzake verlaging der elec- triciteitstarieven voor den middenstand nemen B. en W. in prae-adivies. Er is trouwens bij de directie der Lichtfabrie ken reeds een wijziging, die speciaal den winkelstand ten goede zal komen, in studie. De Radiodisjributie wordt zoo snel moge lijk afgeschreven. De belangstelling voor de radio is tanende, maar dat is geen won der, wanneer men bii het omdraaien van de knop weinig anders hoort dan: „Plaatsbe spreking aan de zaal" en: „Hebt u uw con tributie all betaald?" Spr. wijst er voorts op, dat de algemeen© beschouwingen wel eens te veel en te lang liie-pen over zalten, die in den Raad toch eigenlijk niet thuis hooren. Speciaal het beleid der Regeering is nog al becritiseerd. Er zijn ook eenige onvriendelijke woor den gezegd over de pers, die dikwijls de nadruk er op legt, dat er veed gepraat wordt, zonder dat er zaken worden gedaan en die ook het gesprokene dik wijls niet juist zou weergeven. In 't al gemeen moet spr. zeggen dat de versla gen in de pers te loven zijn, terwijl hij zich heel goed kan begrijpen dat de pers menschen zich van het gepraat in den raad wel eens afmaken. Den heer van Eek geeft spr. toe, dat 't wel eens goed is om te praten, maar den journalist kan men niet verwijten, dat hij dat ge praat niet steeds uitvoerig en serieus weergeeft. De taak van den Raad Ook van de zijde van het publiek zou het ongetwijfeld op prijs gesteld wor den, wanneer de besprekingen wat za kelijker werden gevoerd. De gemeente raden zijn in een wat moeilijke positie gekomen. De raadscommissies rijn veel al belangrijker dan de raad zelf. In de commissie vindt men de juiste werk wijze en daar gaat alles heel wat ge makkelijker en zakelijker. Ook de wet houders voelen er steeds minder voor om lang te vergaderen. De toekomst van den raad zit ongetwijfeld meer in de commissoriale behandeling dan in de openbare behandeling. gemeente, maar ook eens vanuit het toren- der Regeering op de gemeenten inderdaad zeer scherp is geworden. Men moet dat echter niet uitsluitend zien van de zijde der gemeente, maar ook eens vanuit het boven1- Voor BETER ziekenvervoer elef. 5 Narmstraat 2 kamertje op het Binnenhof. Het beleid van vele gemeenten is ook vaak niet in alle op zichten goed geweest. En hoevele gemeen ten gaan er niet mee door allerlei maat regelen te nemen waaraan de Minister on mogelijk zijn goedkeuring kan verleenen. Zoovele al te kostbare plannen heeft men gemaakt. (Uitbreidingsplannen, erfpachte- De gemeente moet zich ook zelfbeper king weten op te leggen. De Raadsleden moeten méér met het College van B. en W. in samenwerking de dingen trach ten te bereiken die te bereiken rijn en minder de houding aannemen dat men van B. en W. zooveel mogelijk gedaan moet zien te krijgen. De wethouder van Financiën, die vroeger ook nogal eens kostbare dingen kon voorstellen, zal nu ook wel beseffen hoe moeilijk het is de geldkist te houden. Het bevorderen van de vestiging van nieuwe industrieën heeft de aandacht van het College. Helaas moet erkend, dat men hier een verkeerde weg heeft ingeslagen. De opzet' van het uitbreidingsplan waar bij industrieterreinen werden aangewezen, was aardig in theorie, maar in de practijk rijzen er allerlei bezwaren. De zaak is eohter opnieuw in ernstige studie. De vergadering wordt daarna geschorst tot 's avonds S uur. Avondvergadering Replieken 's Avonds namen de replieken een aan vang, waarover wij zeer kort zullen zijn. De heer van Eek (ë.d) verdedigt nogmaals zijn voorstel inzake medezeggenschap. Spr. treedt voorts in een uitvoerige bestrijding van de rede van den heer Beekenkamp. De s.d.a.p. heeft miet' de calvinisten dit gemeen, dat beide vurige democraten zijn. Volgens den heer Beekenkamp zou het met die de mocratie in strijd zijn, dat men de Stads gehoorzaal aan revolutionaire bewegingen afsvaat. Spr wil de democratie echter slechts met democratische middelen verde digen. Slechte op die wijze 'kan de kracht der democratie blijken. Wat betreft (je handhaving der Chr. zeden, zegt' sipr., dat het er voor hem niet op aan komt wat iemand gelooft, maar op iemands daden. Dat geen plaatselijk plan van den arbeid is ingediend door de s.d.a.p., noemde de heer Beekenkamp een vooruitgang. Maar spr. noemi' dit achteruitgang, waartoe de om standigheden dwongen. Een vurige verdedi ging van het plan van den arbeid is het slot. De heer Wilmer (r.k.) heeft met in stemming kennis genomen van de meening van wethouder van Stralen, dat het er niet op aankomt of wat meer of minder open bare werken worden uitgevoerd. De invloed daarvan op de werkloosheid is niet zoo groot als men dikwijls denkt. Deze meening is echteT wel in strijd met de indiening, eenige jaren geleden, van het Leidsche plan van den arbeid. Spr. constateert ook dat de heer van Stralen heeft toegegeven, dat er in Leiden niets méér voor de werkloozen zou zijn gedaan, ook al bestond het heele college van B. en W. en de heele raad uit sociaal-democraten. Redevoeringen als door den heer Snel gehouden zijn in staat om de parlementaire democratie te vermoorden Spr. heeft gemerkt, dat men er ook bij de s.d.a.p. een eer instelt Christelijk genoemd te worden. Echter Christelijk is slechts hij, die Christus erkent als de Verlosser en de Wetgever der mensoliheid De heer Beekenkamp (a.r) merkt op, dat wanneer men ging discussieeren ovier de grondslag der democratie, wel zou blij ken, dat er een diepgaand verschil zou zijn ook op dit punt tueseen de a.r. beginselen en cte sociaal-democratie. Zoo is het ook met het gezag. In het a.r. beginsel wordt God als de bron vjp1 het gezag beleden, in de s.d.a.p. het volk. Daarom verzet de a.r. par tij zich tegen alles, wat het gezag onder mijnt. Eenzelfde kloof moet geconstateerd worden bij de kwestie van de eerbiediging van de Ghr. grondslagen van ons volks- Wat de financiën hef reft is in de per sonen van den heer van Eek en wethouder Verwey wel duidelijk het verschil tussohen theorie en practijk gebleken. Wanneer die heer van Edit, nog steeds huldigt de mee ning, dat het uitvoeren van openbare wer ken de crisis belangrijk kan bestrijden, dan begrijpt hij niet dat de beer van Eek niet weer met een plan van den arbeid is ge komen. Wethouder van Stralen heeft echter erkend dat deze werkverruiming maar een klein middel is ter bestrijding van het groote kwaad. Spr. dringt er nog eens op aan dat het college zoekt naar een voor Leiden geschikte methode van werken voor steun. De heer Van Weizen (comm.) verde digt' nog eens zijn voorstel om cte Een- draoht-lichtzuil in eigendom en onderhoud bij de gemeente over te nemen. Den heer Goslinga wil spr. de goede raad geven, dat hij zijn tegenstanders op een andere wijze moet behandelen. De heer Beekenkamp: Todh niet op de Russische manier. De heer Goslinga (a.r.) geeft toe, dat hij zich in de vorige raadszitting wel wat kras heeft uitgelaten, waarvoor hij den Wethouder zijn verontschuldiging aanbiedt. Het spijt spr. intussohen, dat, de Wethouder" geen enkel feit heeft willen toegeven. Het staat immers vast, dat in Protesten tech Ghristelijken kring ontstemming is gewekt door de houding van het Gemeentebestuur jegens het bijzonder onderwijs. Spr. gaat daarna nog eens de feiten na, De voorge nomen bezuiniging op het bijzonder bewaar school-onderwijs was reeds niet heel pret tig, terwijl de kwestie van de boventallige onderwijzers de bijzondere schoolbesturen duizenden\ guldens heeft gekost, B. en W. hebben voor de schoolbesturen (te meest ongunstige mogelijkheid toegepast. De meest voordeelige oplossing voor de ge meente is niet altijd de meest, juiste. Ook de manier waarop B. en W. de afkoop der bijzondere schoolgebouwen hebben afgewe zen, heeft ontstemming gewekt. De pas sage in de afwijzing waarin gesproken wordt over de principieele richting van de ouders der schoolgaande kinderen, waar mee cte gemeente niets te maken had, was grievend, evenals de passage over het ge val dat de scholen wei af zouden kunnen branden. Alsof de schoolbesturen dan het verzekeringsgeld zouden gaan opsoupeeren. Er was dus toch wel eenige reden om een onwelwillende houding jegens het bijzonder onderwijs te veronderstellen. De heer De R e e d e zegt, dat er maar dén motiveering is voor de verhooging van het electriciteitstarief en dat is een indi recte belastingverhooging. De veihooging van de kolenprijzen daarbij te halen is een denkfout. De verhooging der kolenprijzen is een afknabbeling van de winst der Lich- fabrieken. Maar die winst blijft hoog ge noeg. Wat de voorzichtige socailistieohe fi- nancieele politiek betreft, zegt spr., dat we hier alleen met Leiden hebben te maken en dan moet spr. constate eren, dat wan neer de plannen der sociaal-democraten in Leiden waren uitgevoerd, de zaak hopeloos in de soep zou zijn geloopen. Er was geen begrooting of de s.d.a.p. kwam met voor stellen, die schatten zouden kosten. Aan spr. is gevraagd of hij de consequentie van een belastingverhooging zou aandurven. Dat is de zaak verkeerd stellen. Maar wan neer het College met een voorstel tot be lastingverhooging kwam. zou spr. de con sequentie van het tegen-stemmen niet aan durven. Wat de opmerkingen van den heer Goslinga over het onderwijs betreft, zegt spr., dat deze alleen voor zichzelf heeft ge sproken. De kwestie van de afkoop is in- tusschen op zeer ongelukkige -wijze behan deld. Een scherpe beschuldiging Aan het adres van den heer Groene- veld zegt spr. dat deze een aperte on waarheid heeft gesproken, toen hij zei dat de circulaire van die Vereen, voor Chr. onderwijs door schoolkinderen huis aan huis is 'bezorgd. De heer Groeneveld: Ik heb het zelf geconstateerd. De heer De Reede: Wanneer u dat vol houdt is u een leugenaar. Spr. toont de kwitantie van de instelling die voor de be zorging heeft zorg gedragen. De Voorzitter kan de uitdrukking leugenaar niet toelaten. De heer De Reede zegt dan dat de heer Groeneveld op zeer gespannen voet met de waarheid staat. De heer Groeneveld: Ik heb de cir culaire zelf aap genomen. De heer Van der Laan verdedigt nog eens „de Rotterdamsche circulaire" en be strijdt het denkbeeld der medezeggen schap. De heer Manders houdt nog enkele economische bespiegelingen en pleit voor werken voor steun. De heer Würtz heeft begrepen, dat het in de bedoeling lag, om met de premiever mindering voor het Gem. ongevallenfonds regelmatig van jaar tot jaar door te gaan. Nu dat' niet geval blijkt, verzoekt spr. B. en W. het voorstel, dat hij met den heer Eikeibout indiende, in prae-advies te ne- De werkloosheid weer minder Het werkloosheidscijfer is deze week ge diaald tot 4711. Op denzelfden datum Van 't vorig jaar bedroeg het 5055 en het jaar daarvoor 4947. Het cijfer is als volgt over de verschillende groepen verdeeld: bouwvakar beiders 1074, fabrieksarbeiders 218, kantoor personeel 214, hotel- en café-personeel 58, houtbewerkers 1S5, kleermakers 104, land en tuinbouwarbeiders 145, metaalbewerkers 008, sigarenmakers 27, technici, opzichter enz. 48, textielarbeiders 423. transportarbci ders 967, typografen 87. vo e-di ngsmi rï d e 1 en a r beiders 253, vrouwen 301. SCHOORSTEENBRANDJE De politie heeft gistermorgen een .-schoor steenbrandje gehlusöht ten huize van J. v. d. Z., Uiterstegracht 184. Vereen, tot bev. der belangen van slechthoorenden Lezing Prof. Baas Becking Gisteravond hield de afdeeling Leiden van bovengenoemde Vereeniging weer haar mjaandelij'ksche bijeenkomst, ditmaal niet in de Nutszaal, maar in de kleine Stadszaal. De presidente, mevr. T. Kranenburg- Siemens heette allën hartelijk wel kom, inzonderheid Prof. L. C. M. Baas Bec king, die zoo vriendelijk was dezen avond voor de afdeeling te willen spreken over zijn reis naar Australië, en wel in hoofd zaak over Flora en Fauna, die hij daar ,had aangetroffen. Vóór Prof. Baas Becking aanving met zijn causerie w.erd eerst eenigen tijd aan lip lezen besteed onder leiding van mej. M. Driessen. De spreker bracht de aanwezigen weldra naar het nieuiwe werelddeel en aan de hand van zeer mooie lantaarnplaatjes vertelde hij over plantengroei en dieren uit die streken, waarvan voor de meesten nog zoo weinig bekend is. Zoowel vóór als na de pauze wist spr., die voor de microfoon een zeer duidelijke stem blijkt te hebben, de talrijke aanwezigen te boeien, hetgeen zeker bleek uit het warm applaus aan het eind zijner rede. De pauze verliep als altijd zeer gezellig en na afloop van het reisverhaal bleef men nog wat bijeen en werden eenige interne zaken der afdeeling besproken. Leidsche Jeugd-Dam- kampioenschap 1938 De uitslagen der negende ronde zijn als volgt: J. Haasbeek F. Franken 02; K. Schipaanboord R. Smit 2—0; E. 't Hart K. Nievaart 0—2; J. Wagemaker J. Bar- then 2—0; W. Stoute J. Bosman uitgest.; W. Pieëte F. H. Klinkenberg uitgest.; K. Klein W. Wijsman 20. KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging. Firma J. C. van der Steen en Co. Leiden, Pieterskerkgracht 18-20, koek-, banket- en suikerwerkfabriek. Wijz. han delsnaam in: Voedings- en Genotmiddelen- bedrijf „Hei' Leydse Wapen", Firma J. C. v. d. Steen en Co. F. J. Schreuder. Noordwijk aan Zee, Hoofdstraat 9a, lood- en zinkwerken; winkel in huishoudelijke artikelen. Volmacht ver leend aan G. J. Schreuder, Noordwijk aan Zee. Firma Verheul en Los. Haizerswoude, Rijksstraatweg A 310, graanhandel, zaden, peulvruchten; pluimveevoederfabriek. Wiiz. handelsn. in: G. Verheul. De zaak is ver plaatst naar Voorschoten, Oranjekade 53. De pluimveevoederfabriek is opgeheven. Nieuwe inschrijving. Firma A. Ladan. Leiden, Lage Rijndijk 28, handel in rijwie len, radio, kachels, wasöhmachines, wrin gers, stofzuigers, kinderwagens enz. E.: A. Ladan, Leiden. Handelskweekerij „Die Leythe" (B.P.). Leiderdorp, Hoofdstraat 46. Venn.: L. van der Sijs Jr., en J. van Wijick, Leiderdorp. Finma Ginjaar en Veerman. Leiden, Middelweg 15, meubelfabriek en loonzagerij. Venn.: L. Ginjaar en W. Veerman, Leiden. FLÈSSCHENTREKKER AANGEHOUDEN Door de politie is aangehouden de 34-jar. W. F. v. d. Wall uit den Haag, verdacht van flesschentrelckerij. Het blijkt dat de aange houdene op verschillende plaatsen in onze stad goederen heeft gekocht met de kenne lijke bedoeling deze niet te betalen. Hij gaf een adres op de Aalmarkt op. dat gefingeerd bleek te zijn, BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: H de Vries—Korswag-en d C Bennlngde Haas d A M G v d Welfdenv Mutjen d J M v d Vosv Leeuwen z F H UIT DEN OMTREK ALKEMADE RATTENBESTRIJDING Heden is in deze gemeente wederom een aanvang gemaakt met een campagne tegen de ratten Een aantal nijvere handen waren gister reeds vroeg in de weer om pakjes te maken voor de uitlegging van het vergif para-rat,, zoodat het niet lang meer zal du ren of in de gemeente Alkemade zal slechts sporatisoh een rat te vinden zijn. ALFEN a.d. RIJN Gisteravond hield de Alfensche Zwemcluib haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer P. v a n L e e u wen, in Hotel „Toer" aan de Stationsstraat. Na de gebruikelijke notulen en jaarver slagen van secretaris en penningmeester, waarbij de laatste van een niadeelig saldo van 135.17 melding maakt, werden de af tredende bestuursleden, de heeren C. Dusos- vva en G. Weijers, met algemeene stemmen herkozen. Voorts werd het bestuur uitge breid met twee dames-leden, waarvoor ge kozen werden Mevr. J. Soeteman en Mej. T. Bonte. De technische Commissie werd sa mengesteld uit Mej. T. Bonte en de heeren G. Kaltenecker en J- Raaphorst. Besloten werd met twee zeventallen deel te nemen aan de K.N.Z.B.-Competitie en zoo mogelijk met één zevental aan de Com petitie in den Goudsohen Zwemkring. Voorts werd ook besloten, dat ook de dames leden in de toekomst enkele polowedstrij den zullen spelen. De school- en onderlinge zwemwedstrijden voor leden zullen ook het komende seizoen worden georganiseerd, ter wijl er getracht zal worden verschillende bekerwedstrijden te doen houden tussohen A.Z.C. I en andere zeventallen uit den K.N.Z.B. Nadat door den voorzitter allen werden aangespoord om zooveel mogelijk propagan da te maken en leden en donateurs ve wer ven voor A.Z.C., verbleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. HOORNSCHE DAMCLUB VIERT le LUSTRUM In verband met haar eerste Lustrum hield de Damclub in wijk Hoorn, H.D.C., gisteravond een drukbezochte en uitste kend geslaagde Propaganda-feestavond in Jonathan. Een groot gedeelte van het programma werd verzorgd, of stond onder leiding, van den heer J. J. Stafleu uit Leiden, hier beter bekend als Vad. Gesch. Leeraar aan de Oranje-Garde, terwijl de heer J. J. v. d. RADIO-DISTRIBUTIE VRIJDAG 18 FEBRUARI Programma 3: 8 Keulen; 9.20 Parüs R; 12.05 Radio PTT Nord of dlv.; 12.20 Parüs R; 13.20 Brussel VI; 13.35 Keulen; 14.20 Radio PTT Nord of dlv.: 15.05 Parijs R; 15.20 Keulen; 16.20 Droit wich; 16.50 Keulen; 17.20 Brussel Fr; 18.20 Brussel VI; 18.35 Brussel Fr; 19.20 Brussel VI; 19.35Boc-dapest of dlv.; 22.05 Keulen; 23.20 Pa rüs R. Programma4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 London Reg; 12.50 Droitwieh; 13.20 Lon don Reg; 17.20 Droitwieh;20.20 Gram.muz. GRD, 22.10 Droitwieh; 22.55 London Reg; 23.20 Droit wieh ZATERDAG 19 FEBRUARI Programma 3: 8 Keulen; pl.m 9.20 Parb's RJ 9.40 Radio PTT Nord; 10.35 Parüs R; 11.05 Lon don Reg; 12.35 Keulen; IS.2-0 Brusel VI; 15.20 Keulen; 17.20 Brussel VI; 17.50 Radio PTT Nord of div.; 18.20 Keulen; 21.20 Motala of dlv.; pl.m 21.50 Keulen Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen? 10.35 Droitwieh; 21.55 Boedapest of div.; 23.20 Droitwieh Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst de* apotheken wordt van Zaterdag 12 lot en met Vrijdag 18 Febr. a.s. waargenomen doop de apotheken: W. Boekwijt, Breestraat 74, telef. 552 en J. Doedens. WiLhelmina/park S, Oegstgeest, telef. 274. HOUANSOC1eieit A° 1807 Heerengracht 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN R e y d e n eveneens uit Leiden, voor de mu ziek zorgde, wat heim heel goed was toe vertrouwd. De avond werd geopend door den heer E. Megchelse, eere-voorz. van H.D.C., die een kernachtig openingswoord sprak en da vereeniging feliciteerde. In het verdere ver loop van den avond werd de heer Megchelse benoemd tol' eere-lid van den Dambond „Da Rijnstreek", onder aanbieding van een schilderij.. Mevr. Megchelse kreeg bloemen., H.D.C. was opgericht met aanvankelijk 8 leden Dat er voor deze vereeniging plaats was, is wel gebleken, daar zij nu, na 5 jaren 80 leden telt. Hierna declameerde de heer Stafleu eeni door hein zelf vervaardigd stuk, dat veel succes verwierf. De voorzitter van den Dambond „De Rijn streek", de heer J. Boei en ga uit Zwam- merdam, hield een enthousiaste propaganda rede. Spr. schetste de geschiedenis van den Dambond en stond stil bij de oprichting van „De Rijnstreek" nu twee jaar geleden met zeven vereenigingen. Thans telt zij er vijftien. Wij vermelden voorts nog de goede ver tolking van het' blijspel: „Schuiven gaan] ze". De heer Stafleu, auteur van het stuk, had eer van zijn werk. 25-JARIG JUBILEUM Deze week was de heer J. de Kleyn 25 jaar lid van de Chr. Muziekvereeniging „Arti et Religioni". Op den repetitie-avond is hij met dilt feit gehuldigd door den voorzitter, den heer J, Basie en den directeur den heer Smolders, uit Leiden. Als stoffelijk bewijs van waar- deering werd hem een boekenkast aange- EXAMEN Bij de te Den Haag gehouden examens Machinieschrijven slaagden o.a. Mej. J. den Ouden en de heer F. M. Bocxe, opgeleid aan de Inrichting van den heer G. Klok, alhier. VOETBAL A.R.C. I speelt ^Zaterdag op heit terrein aan de Steenstraat tegen S.C.O. I uit Oegst geest, BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 75 ALPHEM AAM DEM RIJM - Telef. 44 Beveelt zich beleefd aan v. d. levering van EERSTE KWALITEIT BRANDSTOFFEN HAZERSWOUDE DUIM VERBRIJZELD Het 3-jarig zoontje van den heer H. H.' had het ongeluk bij het weighalen van een pen die onder helt. raam stond, het raam op zijn linkerduimpje te krijgen, waardoor het (bovenste lid van dien duim werd verbrijzeld. Dr J. C. K. Zoete verleende heelkundige hulp. Het ventje zal dit deel van zijn duimpje moeten missen. HILLEGOM HILLEGOMSCHE MUZIEKSCHOOL De gisteravond in het Nutsgebouw gege ten uitvoering der Hillegomsche Muziek school was zeer druk bezocht, toen de heer Mijnen, voorzitter van het accordeon-gezel schap „Excelsior" het welkomstwoord uit sprak Zoowel voor als na de pauze traden ach tereenvolgens op het Hillegomsche Mando line-gezelschap, het voornoemde Accordeon- ensemble en 't gemened koor „Enitre Nous", alles onder leiding van den heer M. van Marsbergen. Bij het Mandoline-gezelschap werkten nog mede een violiste, pianiste en xylophoniste. De beide laatste instrumenten waren oor zaak dat de muziek der mandolines eenigs- zins in de verdrukking kwam. Er werd ta melijk goed gespeeld; „La Falconötte", van Kok, was het beste. De tempi kunnen vlug ger genomen worden, hetgeen ook goed is voor het accordeon-ensemble. Hier klonk vooral frisoh de Excelsior-marsqh, een com positie van den dirigent. Bij „Enter Nous" doet zich het verschijn sel voor dat de diames in de minderheid zijn; versterking der sopranen tegenover de itenoren en bassen is gewcnscM. Fraai werd hier gezongen het „Jubilate" van Beethoven. Verder hoorden wij nog een paar aller- aardigste piano-debutantjes. Waar de pauze eerst te half twaalf eindig de. hebben wij de rest van he programma niet meer bijgewoond. KATWIJK a.d. RÏJN OUDERAVOND GEREF. SCHOOL Zooals de opmerkzame lerer wellicht reeds bemerkt zal hebben, is door een vergissing op de drukkerij het verslag van den gehou den Ouderavond van de Geref. School in ons blaid van gisteravond geplaatst onder Kou dekerk a. d. Rijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6