EEN „KOUDE ANNEXATIE" KRUSCHENSALTS ricfori* vreter T xs9. VRIJDAG 18 FEBRUARI 193S EERSTE BLAD PAG. a De „toenadering" tusschen Duitschland en Oostenrijk Van onzen Duitschen correspondent Niet geheel ten onrechte spreekt men in de Duitsche pers over „de groote verras sing". Wij leven hier sedert een jaar of vijf in det land der verrassingen. Aanvankelijk doet dat eenigszins zonderling aan, maar op den duur gaat men ook daaraan wennen. Men glimlacht dan eenigszins ironisch over de diepe verontwaardiging onzer ger- maansche buren, wanneer er in de buiten- landsche pers al eenige dagen van tevoren veronderstellingen gepubliceerd worden, welke niet geheel en al met de latere „überrasschungen" overeenstemmen. „Völlig überrascht!" schrijft men op de voorpagina van een Berlijnsch blad en als tweede op schrift leest men „Het effect in de demo cratische landen". Daaruit blijkt dan, dat alleen Mussolini iets naders heeft geweten omtrent het doel van de besprekingen te Berchtesgaden, hetgeen voor de hand ligt, daar von Schuschnigg hoogstwaarschijnlijk eerst den Duce geraadpleegd zal hebben, al vorens den voor hem en zijn land zwaar wegenden tocht naar den Obersalzberg te ondernemen. Uit de berichten van eenige Weensche bladen valt zelfs duidelijk af te leiden, dat de Bondskanselier voor dit rencontre met den Rijkskanselier aanvan kelijk slechts weinig voelde, maar op aan dringen van von Papen stapte hij tenslotte dan toch maar in den kleinen „Separatzug'', die hem tesamen met Max Hoffinger, bui tengewoon gezant en hofraad Weber, pers chef der Oostenrijksche regeering en nog eenige andere hooge ambtenaren naar Salz- berg zou brengen. Hier werd in den trein overnacht en in alle vroegte ging de reis per auto naar den „Berghof" waar Hitier zijn hoogen gast en bondgenoot op het bordes persoonlijk begroette. Na een korte wan deling begon het gesprek onder vier oogen en dit heeft geduurd tot het middagmaal. Pas daarna hebben ook von Ribbentrop, ge neraal Keitel, generaal von Reichenau, en 'de commandant der luchtvaartafdeeling te München, Sperr, aan de besprekingen deel genomen. Tot elf uur in den laten avond werden de onderhandelingen voortgezet en uit het weinig zeggende officieele commu niqué van den Duitschen perschef, Dr. Die trich, viel af te leiden, dat het om beslis singen van ingrijpenden aard was gegaan. Thans weten wij iets meer en a.s. Zon- 'dag zullen wij omstreeks één uur in de tot Rijksdag ingerichte Kroll-Opera mogen luisteren naar de officieele verklaringen van den Führer. Voorshands wil ons net moreele effect hooger toeschijnen dan het practische resultaat. Tegenover het feit, dat in Oostenrijk plotseling amnestie wordt ver leend aan een paar honderd tot zware ker kerstraf veroordeelde nationalisten hoort men thans reeds beweren ,dat Hitier am nestie zal verleenen aan de in Duitschlana veroordeelde geestelijken en ambtenaren der katholieke en evangelische kerk. Onder deze omstandigheden zou het dus met on denkbaar zijn, dat Ds Niemoller in vrijheid wordt gesteld, een besluit, dat ongetwijfeld binnen en buiten Duitschland met instem ming zou worden begroet. t-w. Bij zijn terugkeer te Weenen heeft iJT. Schuschnigg zich direct naar den Bonds president van Oostenrijk, Miklas, begeven en het zal heel wat inspanning en overtui gingskracht gekost hebben, om dezen van de absolute noodzakelijkheid eener radi cale wijziging in het politiek beleid te over tuigen. In Oostenrijk wonen immers millioe- nen katholieken en duizenden protestanten, die afkeerig staan tegenover de in het Derde Rijk officieel gepropageerde „Weltanschau ung" en men wenscht onder geen omstan digheden in 't eigen land een feilen strijd tusschen staat en kerk, zooals die de laatste Vijf jaatf in Duitschland met toenemende scherpte wordt gevoerd. Niettemin schijnen er in de plotselinge toenadering tusschen beide „stamverwante" mogendheden niet slechts voor Duitschland, maar evenzeer voor Oostenrijk bepaalde voordeelen te schuilen, welke den doorslag hebben gege ven, want te Berlijn worden met dikke let ters berichten gepubliceerd, waaruit blijkt, 'dat maatregelen genomen zijn, welke een stap in die richting beteekenen. Met begrijpelijke opgetogenheid brengen de Duitsche bladen het Weensche bericht eener kabinetswijziging, waarbij de nadruk wordt gelegd op de benoeming van Dr. Ar- tur Seyss-Inquart tot Minister van Binnen- landsche Zaken, van wien men in Duitsch land gelooft, dat hij allang sympathie koes tert voor een nationale herleving in Oosten rijk en toenadering met Duitschland. Te- samen met Dr. Skubl, den hoogsten chef der Weensche politie, heeft deze ook het Veiligheidswezen voor zijn rekening geno men, dat vroeger direct onder den bonds kanselier ressorteerde en als eerste maat regel wordt meegedeeld, dat een paar hon derd politieke gevangenen zijn vrijgelaten, 'die tot zware kerkerstraffen waren veroor deeld, terwijl het besluit, dat aan deze arres tanten voortaan geen pensioen of financieels 'ondersteuning door den staat zou worden uitgekeerd, is ingetrokken. De behandeling van politieke conflicten met Oostenrijksche nationaal-socialisten wordt stopgezet en al deze maatregelen worden te Berlijn gety- Helder en wasgoed niet duur ZOWEL PER K.G. ALS PER STUB Bovendien zeex Voordelige abonnements prijzen. Beleefd aanbevelend: JAN SNEL STOOMWASSERIJ „NEDERHORST" HEDERHOBST DEN BEEG GARANTIE-STANDG RO EN GARANTIE - STAND BRUIN GARANTIE-STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW Speciaal product HET IJZER ROES HOUT. Wordt Levering tut! iTVRU en BESCHERMT HET 1 S JAAR GEGARANDEERD sluitend aar» den Handel peerd als een mijlpaal in de geschiedkundige verhouding tusschen beide landen. Geen wonder, dat von Papen direct na zijn terugkeer te Weenen in een voordracht zijn groote voldoening heeft uitgesproken over dit succes van zijn persoonlijke onder handelingen. Hij toch was de man, die er indertijd bij von Hindenburg op heeft aan gedrongen, aan Hitier een kansje te geven. En toen Hitler met de hooge functie van vice-kanselier naast von Papen, als kanselier niet tevreden bleek, was het dezelfde von Papen, die als vice-kanselier eenige maanden naast Hitier mocht optreden, om later ais buitengewoon gezant naar Weenen afgescho ven te worden. Vele Duitsche katholieken zijn hem voor deze succesvolle bemiddeling nooit erkente lijk geweest, want de verhouding tusschen Staat en Kerk is er in de laatste vijf jaar in Duitschland stellig niet beter op geworden. Nog Zondag 1.1. heeft kardinaal Faulhaber te München van den kansel af verkondigd, dat er wel degelijk gesproken moet worden Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Rheumatische pijn, spit, jicht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- oraanen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen, STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG over geloofsvervolging in het Derde Rijk. Rijk. Zoodoende is het verklaarbaar, da:t te Weenen de geestdrift voor deze interne om wenteling niet zoo algqmeen is als te Ber lijn. Velen spreken ironisch over „een nieu wen stap op den weg der koude annexatie" en wijzen op het effect, dat de Duitsche propaganda voor de Vrije Stad Danzig heeft beteekend. Voorshands zal dan ook met de vereischte kalmte afgewacht moeten worden welke practische beteekenis deze toenade ring voor Oostenrijk heeft I De Oostenrijksche koersverandering Seyss-Inquarts verblijf te Berlijn De regeling van het amnestie vraagstuk De -nieuwe Oostenrijksche minister van b: ntn-enlandsohe zaken Seyss-lnquart is te Berlijn aangekomen tot het voeren ran besprekingen inzake het accoord van Beroh- tesgaden, in het bizomcter wat betreft d-ö pers- en amnestie-vraagstukken. Te Berlijh acht men dit bezoek de eerste stap op den weg van een snel en intensief door te zetten koersverandering van Oostenrijk in natio- waal-socialistischen zin, op politiek, econo misch en cultureefl gebied. In sommige Duitsche politieke kringen verluidt reeds, dat waarschijnlijk niog vóór den zomer een tollinie tusschen Duitschlani en Oostenrijk tot stand zal komen, echter niet de formeele .Anschluss". Een militaire uiniie tusschen beide landen wordt niet onwaarschijnlijk geacht. Sien der eerste maatregelen in Oostenrijk zal, naar mien te Berlijn aanneemt, de opne ming; zijn in het Vaderlandsohe Front van de tot dusver illegale Oostenrijksche S. A., wier aantal op 150.000 man zou moeten wor den geschat. Ook verwacht men de aanstel ling van verscheiden nation aal - so cialis ti - sche dignitarissen op hooge partij posten, Kolonel Adam zou als perschef van het bondsland wel spoedig hebben afgedaan. Men kan in Duitschland ook nog de mee- niinjg vernemen, dat er nu groote mogelijk heid bestaat, dat Oostenrijk dien volken bond zal verlaten, reden waarom het ook overbodig zou zijn, dat de volkenbond zekere stappen zou doen in de Oostenrijksche kwestie. Afkondiging der amnestie-wet De officieele „Wiener Zeitung" heeft gis ter den tekst vain de amnestie-wet gepubli ceerd, welke daarmee is van kracht gewor den. Deze wet houdt o.m. in, dat ook de on geschiktheid op grond van de uitgesproken vonnissen, om bepaalde rechten, betrekkin gen en bevoegdheden te verkrijgen, wordt Deze bepaling heef betrekking op alle personen, die in den loop der laatste jaren wegens politieke delicten werden gestraft, om het even of zij hun straf reeds hebben ondergaan of niet De eerste politieke gevangenen zijn in middels los gelaten* Te Weenen zou hun aantal in het geheel 510 bedragen. Alle ontslagenen moeten een formulier teekenen, waarin er opgewazen wordt dat zij zich voortaan van alle politieke activi teit moeten onthouden. Goering naar Oostenrijk? Zooala men weet, ligt het reeds sinds October in het voornemen van Goering, een reis naar Oostenrijk te ondernemen, waar toe hij door Guido Sohimidit voor een jacht partij in Tirol is uitgenoodigd. In Duitsche poliieke kringen zegt men, dat Goering dit jachtbezoek wellicht tn Maart Mussolini's houding De ItaliaansdKe „Informazione Diiploma- tica", welke steeds de opinies van den dtuce weergeeft, publiceert over de gebeurtenissen in Oostenrijk o.m. het volgende: In verantwoordelijke Italiaansche krin gen worden het onderhoud van Berchtes- gaden en <fe besluiten van den kanselier Schuschnigg beschouwd als de natuurlijke ontwikkeling van de betrekkingen tus schen Duitschland en Oostenrijk, zooals deze in het accoord van 11 Juli 1936 werden vastgelegd op den grondslag van een weder- keerige oprechte samenwerking tusschen de twee landen, een samenwerking die door de regeering van Italië openlijk met welwil lendheid werd begroet als het begin van een nieuw tijdperk van pacificatie tusschen twee naties, die nauw met elkaar verhonden zijn door gemeenschappelijkheid van ïas. taal en cultuur. Italië heeft deze belangen voortdurend verdedigd tegen alle pogingen, In oentraal Europa de kiemen te zaaien van een con flict en daarom ook heeft het zijn steun steeds gegeven aan dit werk, dat kanselier Sohusohnigg in volledige overeenstemming met Italië moedig heeft voortgezet en dai hem de sympathie moet verzekeren van al len, die in Europa gunstig staan tegenover een politiek van toenadering en vredè Redevoeringen van Hitier en Schuschnigg Zooals gemeld, kornt Zondag a_s. om 12.20 Amst. tijd te Berlijn de Rijksdag bijeen, om te luisteren naar 'n rede van Adolf Hitler die. naar verluidt, anderhalf uur zal du-en.' In verband daarmede zijn in Duitschland een deel der sportgebeurtenissen afgelast Ook Von Schushnigg zal vermoale- lijk het woord voeren, en wel op Donderdag d a.v., ter gelegenheid van de bijeenkomsl van den Oostenrijkschen bondsdag. WILDEN DE DUITSCHE OFFICIEREN EEN „PUTSCH"? FANTASTISCHE VERHALEN UIT WEENEN Reuter meldt uit Weenen, dat aldaar vijf officieren van de Duitsche lucht macht zijn aangekomen, die verleden week naar Oostenrijk waren gevlucht in verband met Hitiers nieuwe „zuive ring" van het Duitsche leger. Het zijn vier tweede luitenants en één eerste luitenant. Zij dragen alle vijf aristocra tische namen, voorafgegaan door het woordje „von" en alle vijf verklaren tot de monarchistische beweging in de Duitsche weermacht te hebben behoord. Veel ophef van hun verblijf in Weenen maken zij niet, maar toch slaagde een Reu- ter-vertegenwoordiger er in, hen op te spo ren en met een hunner een onderhoud te krijgen. De eerste woorden van den vluchteling waren een schertsende toespeling op een Duitsche tegenspraak. „Goebbels zegt, dat wij op ski-vacantie zijn, maar wij weten beter!" Waarom, aldus vroeg de Reuter-ver- tegenwoordiger, hebt u Duitschland ver laten? Omdat wij ontdekt waren, luidde het antwoord. Bent u lid geweest van de Vrijheids-1 partij? Neen, die houdt meer verband met de kerken, wij waren monarchisten. Was er een groote monarchistische beweging onder de officieren? Ja. De correspondent informeerde toen, hoe de Duitsche officieren in Oostenrijk waren Wij kwamen bij Passau over de grens, vóór die gesloten werd. Sindsdien is het niemand meer gelukt, er over te komen. Ik heb een tegenspraak gezien van het be richt, dat de grens extra-scherp bewaakt werd, maar dat is ze natuurlijk wèl. Bent u allemaal te gelijk gekomen? Neen, ik was in gezelschap van een vriend. Wij hebben de anderen toevallig in Oostenrijk ontmoet. Wij zijn van geheel verschillende luchteskaders. De officier gaf hierop de volgende lezing van de jongste gebeurtenissen in Duitsch land: De meeningsverschillen, die allang bestonden tusschen het leger en de partij, spitsten zich toe, toen de nazi's gingen aan dringen op politieke controle op de weer macht, die grondiger doordrenkt moest worden met de nazi-leerstellingen. Natuurlijk verzette het leger zich tegen deze eischen, maar langzamerhand begon nen de partijmenschen hun zin te krijgen. Rijksweereenheden kregen opdracht, over de nazi-politiek lezingen bij te wonen, enz. Naar het oordeel van het leger deed de minister van oorlog, von Blomberg, niets, om deze stroomingen te keeren, als hij ze al niet aanmoedigde. Vandaar de eisch, dat hij zou worden ontslagen. In verband hiermede stelde een in hoofd zaak monarchistische groep officieren, on der wie vele generaals, een 'Putsch-plan op, dat o.a, de bezetting van een gebouw in de Berlijnsche Wilhelmstrasse door een leger- afdeeling omvatte. Dit moest op 17 Januari gebeuren. Maar op de een of andere manier was Himmler, de leider van de Gestapo en de S.S. op het spoor van het complot gekomen en hij ging een dag te voren naar H i 11 e r met een volledige lijst van de officieren, die er bij betrokken waren. De aanvoerders werden daarop gearresteerd en de Putsch ging niet door. Na de wijzigingen van den 4en Februari, aldus besloot de Duitsche officier zijn mededeelingen, begon de „zuivering" van de weermacht en deze duurt nog steeds voort, volgens de lijst van Himmler. ITALIË EN HET JOODSCHE VRAAGSTUK De Italiaansche „Informazione Diplomatica" heeft onlangs een artikel gepublioeerd, waarin Italië zich voorstander toont van de oprich ting van een specifiek Joodschen staat, doch buiten Palestina. Tot de veronderstellingen over de plat in de wereld, waar Joden zich zouden moeten vestigen en die buiten Palestina zouden moe ten liggen, behoort die, waarbij gedacht werd aan Ethiopië, welks exploitatie buitenland- sche medewerking niet -ral uitsluiten. Men doet uitkomen, dat er verschil is tusschen de fascistische en de nationaal-socialistische op vatting en dat de Italiaansche traditie nim mer stelselmatig anti-semietisch is geweest. Zesduizend uit Duitschland gevluchte Joden hebben het recht gekregen zich in Italië te vestigen en er een beroep uit te oefenen. Overigens merkt men op, dat de eerste Italiaansche vrijwilliger, die in Abessinië gevallen, een Jood was, evenals de eerste Italiaansche legionair, die in Spanje den dood heeft gevonden. De anti-semietische stroo ming vindt van officieele Italiaansche zijde dus geen steun. De extremistische bladen zet ten nochtans hun campagne voort. De Japansch'Chineesche oorlog DE KOSTEN VAN HET ,CHiNEESCHE INCIDENT" De strijd om den Loentsj au-spoorweg De buitengewone Japansche militaire begrooting, welke begin volgende week den landdag behandeld zal worden, totaal niet minder dan 4850 millioen yen, t.w. 3250 millioen voor het ministerie van oorlog, 1050 millioen voor het ministerie van marine, en een re serve van 550 millioen. Het ontwerp voorziet in" de geraamde militaire uitgaven gedurende 12 maan den van 1 April a.s. tot en met 31 Maart van het volgende jaar. De totale uitgave van Japan wegens 't Chineesche conflict zal op 31 Mrt van het volgende jaar 7400 millioen yen be dragen, waarvan sinds het uitbreken van het incident tot 31 Maart van dit jaar jaar 2560 millioen. De uitgifte van staatsobligaties zal in het volgende fi- nancieele jaar in totaal bedragen 5700 millioen yen, waarvan 4300 millioen ter dekking van het tekort op de buitenge wone militaire begrooting en 800 mil lioen ter dekking van het tekort op de gewone begrooting. Volgens mededeelingen van het Chinee sche hoofdkwartier voeren de Chineesche troepen belangrijke strategische bewegingen uit, ten einde de Japansche pogingen te ver ijdelen, de Chineesche troepen, die de Loent- sjau spoorweg verdedigen, te omsingelen. Volgens deze mededeelingen zou de Japan sche opmarseh naar het Noorden door de provincie Anhwei reeds tot staan zijn ge bracht en langs den Tientsin-Poeliau-spoor- weg zouden de Japanners zelfs iets naar de Hwiairievier zijn teruggetrokken. Het verloop van den oorlog De correspondent van de „Daily Telegraph and Morning Post" te Tokio wijdt een be schouwing aan de tweede étappe van den oorlog in China, en aan de derde étappe, die nu binnenkort zal aanvangen. In Jiapan, zoo schrijft hij, houdt men het ervoor, dat Japan het thans in China hezette gebied met garnizoenen zal beschermen, ter wijl de Ghineezen van hun kant dan zouden overgaan tot de guerilla, gericht op het doel de Japanners uit hun posities te stooten. De huidige krachtige Japansche actie aan do beide groote spoorwegen Peking-Hankou en Tientsin-Poekou moet de militaire positie van Japan consoüdeeren. Japan is ervan verzekerd, dat het die spoorwegen geheel in zijn bezit zal krijgen, maar het kan geen voorspelling doen over den tijd, die daarvoor noodig zal zijn. De Chineezen zullen dus in het derde sta dium een langdurige guerilla voeren, ter wijl Japai. defensief zal blijven ter bescher ming van wat het reeds verwierf. De Ghi neezen zien in, dat zij niet bij machte zijn Japan te ovenvihnen op het slagveld, maar wel gelooven zij, diat door verlenging van den strijd Japan oeconomisch en financieel kan worden uitgeput. De Chineesche ambtenaren jfeggen dan: „Den oorlog kunnen wij niet winnen, maar wij hopen den vrede te win nen. Over een halve eeuw zal het er in het Verre Oosten heel anders uitzien dan thans". De Japanners baseeren hun tactiek op de overtuiging, dat er in Chinia zelf geen afval van beteekenis zal zijn van de Chineesche zaak, terwijl Japan nooit kan hopen of ver wachten, het geheele land te bezetten en er garnizoenen te onderhouden. Bovendien re kenen de Chineezen op hulp van het buiten land, hetzij financieele hulp, hetzij in den vorm van oorlogstuig. Jf Het beste Natuurlijke Bronwater HET DRIJVENDE RUSSISCHE POOLSTATION Luchtverbinding met ijsschots thans verzekerd Overwinteraars genieten goede gezondheid De verbinding door de lucht tusschen het kamp van Papanin en den ijsbreker „Taimyr" is van nu af verzekerd* Nadat, zooals reeds gemeld, een klein amphibie-vliegtuig, bestuurd door T s j e- r ew i t s j' i n g, er in geslaagd was, op de ijsschots van Papanin te landen, heeft de piloot V1 a s s o f met het vlieg tuig U 9 eveneens het kamp weten te bereiken, waarbij de leden dier expeditie van levensmiddelen werden voorzien. Beide vliegers hebben medegedeeld, dat Papanin en zijn gezellen een goede ge zondheid genieten en vol goeden moed zijn. Zij schijnen zoo goed' aan hun omgeving ge wend te zijn geraakt, dat zij bezwaren ma ken, reeds nu hun ijsschots te verlaten en Papanin heeft er bij den commandant van de „Taimyr" op aangedrongen, dat eerst het wetenschappelijke materiaal en zijn aan- teekeningen in veiligheid worden gebracht Hij voegde hieraan toe: „Wij kunnen het hier nog wel drie maanden uithouden, wan neer dit noodig zou zijn. Het ijs is goed er zijn voldoende levensmiddelen". De piloot Vlassof beeft, naar 3e „United Press" nog meldt, een half uur met Papa nin en zijn gezellen gesproken, nadat hij bij hun kamp was geland. Hij heeft hun veertien mandarijnen en zes flesschen bier gebracht Men verwacht, dat de bekende Russische Poolonderzoeker, professor Schmidt die zich aan boord van den ijsbreker „Yermak" be vindt, zich op 20 Februari per vliegtuig naar Papanin zal begeven. STRENGERE MILITAIRE STRAFFEN IN DUITSCHLAND Op last van den Führer is in de Duitsche militaire strafgevan genissen een zeer strenge straf ingevoerd. De manschappen, die zijn ingedeeld bij de sfrafbataljons kunnen voor zekere misdrijven worden ges-traft met s' lute vrijheidsberooving, terwijl van elke drie dagen één moet worden doorgebracht z der voedsel of verwarming. Deze straf mag echter nooit langer dan tien dagen De Burgemeester van Woerdende heer H. G. van Kempen herdacht gisteren zijn, zilveren ambtsjubileum. Tevens werd door hem de nieuwe Rozenbrug officieel ge* opend. De Burgemeester met zijn familie als eerste wandelaars over de nieuwe brug Moskou blijft zich aanstellen Over de aankomst in Italië van Boeten- k o, den uit Boekarest ontvluchten Sovjet- diplomaat, worden nog de volgende bizon- denheden gemeld: De Russische diplomaat overschreed met een valschen pas den llden Februari de Joegoslavische grens te Postumia en begaf zich naar Milaan, waar hij aan de Italiaan sche politie zijn identiteit bekend maakte. Ter verifieering van zijn verklaringen ont boden de Italiaansche autoriteiten eenige leden van de Italiaansche legatie te Boeka rest, die Boetenko kennen. Nadat door deze confrontatie de juistheid van Boetenko's mededeeling gebleken was, werd hij naar Rome vervoerd, waar hij Maandagavond is gearriveerd. Intusschen doet men in Moskou, of zijn neus bloedt. Men spreekt daar de meening uit, dat de zaakgelastigde zich in het ge heel niet in Italië bevindt en dat hier sprake is van een „witgandist", die zich voor Boe tenko uitgeeft. De sovjet regeering is er dan ook van overtuigd, dat Boetenko zich nog in Roe menië in de macht zijner ontvoerders be vindt en dat hij misschien reeds vermoord is De sovjet-regeering handhaaft haar pro testnota van 10 Februari derhalve geheel en blijft op de algeheele inwilliging harer eischen staan. Tegelijkertijd heeft Litwinoff, aldus ó'e officieele mededeeling, den Roemeenschen zaakgelastigde te Moskou verzocht, zijn re geering er van in kennis te stellen, dat de sovjet-gezant te Praag naar Boekarest is gezonden om het verdere onderzoek in de zaak Boetenko gade te slaan en zoo noodig met de Roemeensche regeering onderhande lingen te voeren. UIT OOST-INDIE Een Ned.-Indisch Luchtvaartfonds Opleiding van sport- en oorlogsvliegers Bij de regeering is thans ter goedkeuring een voorstel tot stichting van een Nederl.- Indisch Luchtvaartfonds, waarin gestort zul len worden Ned.-Indië's defensie-bijdragam van ruim f 80.000 (de groote inzameling) en subsidies der regeering. Het voorstel, aldus het N. v. <L Dag van N.-I., doorloopt thans de laatste advies-instanties, wordt ver moedelijk volgende week door den Raad van Indië behandeld en zal wel de instemming der regeering ontvangen. Het ligt in de bedoeling dart, het N.-I. Luchtvaartfonds zal worden gecontroleerd door een Raad van Beheer, waarin zitting zuilen hebben vertegenwoordigers van leger en marine en van het departement van Fl :iën, alsmede van de N.-I. Vereeniging voor de Luchtvaart. De opzet van het fondis is, de beoefening ■an de vliegerij door de sportclubs flink aan te pakken, zoo mogelijk met militaire instructeurs, prima vliegmateriaal dat in oorlogstijd zijn nut behoudt, en met als leer lingen jonge menschen, die tegen een sterk verminderd lesguld zullen worden opgeleid en in tijd van oorlog de militaire en mari tieme luchtvaart goede hulpdiensten kunnen bewijzen. GEMENGD NIEUWS Vossenplaag in Drente Den laatsten tijd heeft men in Drente zeer veel hinder van de vossen, die zioh in deze provincie sterk hebben vermenigvuldigd en in de kippenhokken ware slachtingen aan richten. De directie van het Staatsboschbe- heer heeft reeds eerder aan de houders van z.g.n. konijnenvergunningen ontheffing ver leend van het verbod vossen te schieten, doch dit helpt niet voldoende. Daarom is thans ook toestemming gegeven voor het or ganiseeren van drijfjachten. Voor de eerste drijfjacht, die dezer dagen in de bosschen bij Noord-Barge werd gehou den, kwamen, ondanks het ongunstige weer, ruim dertig jagers op, waarbij niet alleen liefhebbers uit de naaste omgeving, maar ook uit Overijsel, Noord-Drente en Gronin gen. Binnen enkele uren vertoonden zich aan de jagers ten minste een dozijn prachtige dieren, waarvan er slechts twee geschoten werden, mede doordat de vossenjacht voor de meeste deelnemers iets eeheel onbekends was. Hevige regen- en sneeuwbuien noopten al vroeg tot afbreken der vervolging. Deze eer ste drift heeft ruimschoots laten zien hoe het er bij staat. Er kwamen vijf, zes vossen tegen één haas uit de dekking. Een tweede drijfjacht wordt morgen in de bosschen van het Weerdingerveld gebonden aan den Noordkant van Emmen. MET LUCIFERS GESPEELD Gistermiddag heeft te Apeldoorn op het erf van den heer F. J. Veeneman. aan den Ericaweg. een vijfjarig meisje, dat met brandenae lucifers speelde, een groote hooi berg in brand gestoken De geheele voorraad, ongeveer 10.000 pond is in vlammen opgegaan. Verzekering dekt de schade. VAN DE TRAP GEVALLEN In Haarlem viel een 72-jarige man zijn woning aan den Jansweg in het donker van de trap. Hij kreeg een schedelbasisfrac tuur en werd naar het ziekenhuis St. Joan nes de Deo vervoerd. Den volgenden dag overleed hij aan de bekomen verwondingen. Ik kan er niet ge noeg op hameren I Niet alleen bij ver-j koudheid, maar oof) bij fheumatletc er» griep is Aspirin het; middel bij uitne mendheid! is een - pro duet. Oranjebanden»fl^ve*«-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid OPLICHTING VAN 28.000 Verzekeringsagent staat terecht 'Anderhalf jaar geëischt Gister had zich voor de Haarlemsche rechtbank, wegens valschheid in ge schrifte, te verantwoorden de 54-jarige verzekeringsagent P. Vn die de Algem. Friesche Levensverz. Mij. te Leeuwarden voor ruim f 28.000 heeft benadeeld. V. vroeg onder een voorwendsel van zijn] klanten de polis, welke hij met een verzoek om leening naar het hoofdkantoor in Leeuw* arden zond. Daar werd de vereischte clau sule op de polis aangebracht. V. plakte hier echter een strookje ipapier over. Vervolgens maakte hij een valsche schuldbekentenis* De verzekerden kregen hun polis terug en! koesterden geen argwaan, evenmin als dö maatschappij, die de gevraagde geldsom prompt uitbetaalde. Toen echter een familie in Haarlem-Noord geld op haar polis wilde opnemen kreeg zij van de maatschaippij bericht, dat reeds f 300 was geleend. V. werd aan den tand gevoeld en trachtte nog den polishouder om te koo-» pen, hetgeen hem echter niet gelukte. Ongeveer een maand geleden wilde men hem arresteeren. doch bij bleek de vlucht to hebben genomen. Den volgenden dag werd' hij bij Spaarndam aangehouden. De officier van justitie eischte een gevan genisstraf van anderhalf jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis. De rechtbank zal oD 3 Maart uitspraak doen. Wrakstukken aangespoeld Van een Duitsch schip? Aan het Noorderstrand op Ameland zijn wrakstukken aangespoeld, waar schijnlijk afkomstig van een Duitsch schip, o.a. een luik, een gedeelte van een brug, een afgebroken wit bordje, waarop staat „Kartenzimmer" en een deel van een sloep. SCHAKEN Kampioenschap van Nederland Dr. Euwe zal er aan deelnemen Naar wij vernemen zal dr. M. Euwe deelnemen aan de wedstrijden om het schaakkampioenschap van Nederland, welke wedstrijden waarschijnlijk in Juni a.s. door den K.N.S.B. zullen worden georganiseerd* De titel is. naar men weet, op het oogenblilc in het bezit van S. Landau. Dr. Euwe zal, indien hij van het spelen van voorwedstrijden zou worden vrijgesteld, zelf aanbieden ook in de voorwedstriiden te spelen, omdat hij dit, ter vaststelling van dei onderlinge krachtsverhouding, iuistpr vindt* WAAR WERK TE VINDEN IF AANBESTEDING VAN TFLUFOON GEBOUWEN De rijksgebouwendienst tv stei-dde aan nei bouwen van een telefoongebouw te St. Anna- parochie. Laagste inschrijver was' J. v. d. Wa i-Gravenhage be n het telefoonge Laagste in-

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2