Jüriuiie $Viïtsdjr (Timrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Het levenskrachtig, moderne Indië _PEREZ_ abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i cL Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 56936 VRIJDAG 18 FEBRUARI 1938 18e Jaargang abbertentteprihm: Van 1 tot 3 regels t.171/* Elke regel meer0^2'lt Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend0.10 NO. 6322 Interessante causerie van Jhr Mr B. C. de Jonge Geen zelfoverschatting maar werkelijkheidszin Jhr B. C. de Jonge De oud-gouverneur-generaal van Ned.- ïndië Jhr. Mr. B. C. de Jonge zou op uitnoodiging van het Leidsch Comité voor Indische lezingen in het groot auditorium der Leidsche Uni versiteit een le zing houden wel ke was getiteld: Grepen uit de practijk. Onder de aan wezigen waren de rector-magni- ficus prof. Dr. J. IA. Barge, de pro secretaris van de Academische Se naat prof. dr. N. Krom, alsmede vele bestuurs ambtenaren uit Nederl.-Indië en zeer vele studen- Na een inleidend woord namens de uit- noodigende commissie, door den heer W. F. Zoetemeyer, ving Jhr. De Jonge zijn causerie aan. Spr. achtte het ge- wenscht om over z'n Indische ervaring hier te spreken, omdat er over Indië vaak zulke vreemde opvattingen gehuldigd wor den, waarbij men vaak nog te veel vast houdt aan de traditioneele opvattingen. Men heeft geen begrip van het levens krachtige en moderne Indië en Indië is over dit wanbegrip uiterst- soms over gevoelig. Het is alleszins gewenscht in dit centrum van toekomstige Indische be stuursambtenaren over het land hunner toekomst te spreken, vooral omdat deze opleiding hier toch steeds een theoretische moet zijn. Men vergeet, dat de omstandig heden in Indië geheel anders zijn dan hier, hetgeen hier goed is, is niet altijd goed in Indië. Spr. wil het hedenavond hebben over de positie van het land, de positie yan de volksvertegenwoordiging en de po sitie van Indië in verband met de regee ring. De positie van het land De positie van een koloniaal land is de positie van de overheersching, al valt er in ons Indië van deze overheersching slechts zeer weinig te bemerken. Men kan tot zelfs in de diepste binnenlanden door dringen en overal zal men een kalme, ijve rige en rustige bevolking ontmoeten, steeds gaarne bereid hulp en diensten te verrich ten. Toch komt het soms wel voor, dat de figuur van overheersching naar buiten treedt De volksvertegenwoordiging Spr. behandelde vervolgens de posi- I tie van den Volksraad, waarbij spr. er I op wees, dat deze een geheel andere positie inneemt dan de Tweede Kamer bij ons. Spr. heeft steeds het standpunt 1 gehuldigd, dat alle groepen uit de be volking in den volksraad vertegenwoor digd moeten zijn; bij het gedeelte van iden Volksraad, dat door de regeering wordt benoemd, heeft spr. alleen die- I genen geweerd, waarvan bekend was, idat zij voorstanders waren van een scheiding tusschen Indië en het moe derland. Aan hen van wie verwacht j kon worden, dat zij in de oppositie zou- den zijn, heeft spr. onder de zoo juist J genoemde restrictie toch een plaats in den Volksraad ingeruimd. Bij een conflict tusschen den Volksraad 'en de regeering treedt de conflicten-rege ling in werking, waarbij aan den G.G. de bevoegdheid wordt verleend besluiten uit te voeren, ook al zijn deze in den Volks raad verworpen. Dit wapen dient echter met groote omzichtigheid gehanteerd te worden, maar in jaren van crisis zooals spr. heeft meegemaakt, was het soms on vermijdelijk. Tijdens sprekers bewind is er wel be weerd, dat hij het volk tot razernij ge bracht en de ambtenaren rebelsch gemaakt heeft, maar daarna, toen men beter be greep waarvoor de getroffen maatregelen Waren, heeft zich een algeheele evolutie .voltrokken. Uitvoerig toonde spr. hierna de nood zakelijkheid aan van de breideling van de Het is verheugend te constateeren, aldus spr., hoeveel verstandige Inlan ders men aantreft, die de verdiensten van de Nederlandsche regeering ten hoogste weten te waardeeren. Zij we ten dat het schild dat Nederland bo ven Indië houdt heel wat minder druk kend is, dan wanneer dat schild door een ander land zou worden opgehouden. Maar men hoede zich voor zelfover schatting en betrachte werkelijkheids zin, aldus spr. Men zij voorzichtig met het maken van plannen en het verkon digen van theorieën welke niet te ver wezenlijken zijn en welke op teleur stelling moeten uitloopen. Zoowel op staatkundig als op politiek gebied dienen Indië en Nederland meer naar elkander toe te komen. De aanstaande Indische bestuursambtenaren kunnen hier toe het hunne bijdragen, zij kunnen mede- arbeiden tot wedcrzijdsche samenwerking er derzijdsche waardeering. PRINS BERNHARD NAAR HET BUITENLAND? Verandering van lucht zou wenschelijk zijn Twee wiegen in gebruik op Soestdijk Naar het „Hbl." verneemt, is de waarschijnlijkheid groot, dat Z.K.H. Prins Bernhard binnenkort voor eenl- gen tijd naar het buitenland zal ver trekken. Het wordt n.l. gewenscht ge acht, dat Z.K.H. verandering van lucht ondergaat, om aldus de gevolgen van zijn ongeval geheel te boven te komen. Wel houdt, de Prins ook te Soestdijk nog rust, maar men is van meening, daA verandering van lucht meer tot het goede doel zal leiden. Prinses Juliana zou uiteraard haar echt genoot gaarne op reis vergezellen, maar... HK.H. neemt haar moederplichten zeer hoog op. Zij voedt haar dochtertje zelf dit beteekent een groote gebondenheid aan huis. Toch zal de Prinses niet geheel al leen op Soestdijk achter blijven, want als de reis van den Prins doorgaat zal H.M. de Koningin haar Dochter op Soestdijk g> schap houden. Gistermiddag heeft Prins Bernhard Prinses Juliana en het kleine Prinsesje Beatrix gefotografeerd. De mogelijkheid bestaat, dat deze foto uitsluitend voor de leden der Koninklijke Familie bestemd zal zijn. Twee wiegen in gebruik Wat natuurlijk alle moeders zal interes seeren is, dat er thans twee wiegen op Soestdijk in gebruik zijn. De wieg, waarin indertijd Prinses Juliana ook zelf heeft gelegen en die onlangs door een der dames van de afd. Baarn en Hil versum van „Tesselschade" alleraardigst werd bekleed, dient tot verblijf van Prin ses Beatrix gedurende den dag, terwijl de baby des nachts slaapt in de wieg, welke de zusters van het Haagsche Ziekenhuis „Bronovo" hebben gemaakt Hierbij zij op gemerkt, dat de nachtzuster geen dienst meer doet en weer naar „Bronovo" jg te ruggekeerd. Met de afsluiting van de verbouwing van het Paleis is men nog steeds bezig, doch hiervan begint het einde nu toch in zicht te komen. H. M. de Koningin heeft Prins Bernhard een groot aantal voorwerpen ge schonken, welke tot verfraaiing van het Paleis-interieur zullen dienen en gedurende de laatste weken reeds van Het Loo naar Soestdijk werden overgebracht. Uit den aard der zaak hebben deze geschenken nog niet hun definitieve plaats in het Paleis gevonden. Jubileum Burgemeester H. G. v. Kempen Gistermiddag vond te Woerden de huldiging plaats van den heer H. G. van K em pen, die zijn 25-jarig jubileum vierde als burgemeester. 's Namiddags drie uur was er een open bare raadsvergadering, welke door den oudsten wethouder, den heer G. Sonnen- v e 1 d t, geopend werd Deze complimen teerde den burgemeester op hartelijke wijze en achtte zich de tolk van alle Woerde- Achtereenvolgens voerden het woord de heer H. de Wit, weth.; J. Lunenburg, G. van Doorn en P. v. d. Lee, respec tievelijk namens de A.-R., R.-K., Gemeente belang en S.D.A.P. Hierna verkreeg de Secretaris het woord namens het gemeente-personeel en bood den burgemeester een stoel en leeslamp voor de burgemeesterskamer aan. Tevens werd het geschenk vun Gemeentenaren, be staande uit een filmtoestel, aangeboden. De Burgemeester heeft tenslotte allen dank gezegd voor de goede woorden, die gesproken werden. Na deze huldiging heeft de heer Van Kempen de nieuwe Rozenbrug in gebruik gesteld. Om ongeveer 5 uur begon de receptie, waaraan tal van vooraanstaande ingeze tenen en diverse vereonigingen en corpo raties deelnamen. Het geheel werd besloten met een diner in de „Dubbele Sleutel", KOMT ER WEER FORENSENBELASTING? Tenminste voor sommige gemeenten Onlangs heeft Minister de Wilde in de Kamer gezegd, dat er maatregelen in voor bereiding zijn, waardoor de gemeenten wat meer armslag op financieel gebied zouden krijgen. Naar wij thans vernemen, is die w ederinvoering van forensenbelas ting in den een of anderen vorm een onder deel van dit plan. Sommige gemeenten zou den onder bepaalde omstandigheden de be voegdheid krijgen hoogere belasting te hef fen dan de wet thans toestaat Deae b* voegdheid zou worden verleend, indien de desbetreffende gemeenten alles in heit werk zouden hebben gesteld om hun budget slui tend te maken. De bedoeling zou dus ntet zijn de Rijksinkomsten te versterken, maar wel die van de gemeenten. Naar wij verne men, maakt dit punt thans ten Depa'.e- rnente een punt van studie uit. TEELTHEFFING CONSUMPTIE AARDAPPELEN Groote bezwaren van het Kon. Ned. Landbouw-comité Verlaging van f 50 tot f 30 per h.a. noodzakelijk Het Kon. Ned. Landbouw-Comité heeft een adres doen toekomen aan den minister van Economische Zaken, in welk adres het co mité mededeeling doet dat er in den boezem zijner organisatie zeer groote bezwaren be staan tegen het besluit der regeering om de teeltheffing van consumptie-aardappelen te verhoogen van f 30 tot f 50 per ha. Adressant wijst erop, dat het toegepaste systeem van teeltheffing in zijn uitwerking onbillijk is. Immers wordt bij een zoodanige heffing van de met aardappelen beteelde oppervlakte onvoldoende rekening gehouden met de ver koopwaarde en de opbrengst van het ver kregen product. Een heffing op het product overeenkomstig de steunregeling, welke aaiii vankelijk gold. drukte meer in evenredig-- heid van de opbrengst en de verkoopbaar heid der aardappelen, derhalve meer naar draagkracht. In verband met de groote administratieve bezwaren van cïat stelsel is men destijds overgegaan tot het instellen van een heffing bij de bron, welke alleen naar de mét aard appelen beteplde oppervlakte wordt geheven. Een zoodanige heffing zal echter slechts tot een beperkt bedrag kunnen worden ge heven, daar anders voor de zwaarst belaste gronden de heffing tot een last wordt, welke de voordeelen der regeling overtreft. Met een verhooging der teeltheffing van f 30 tot f 50 per ha. Nu wordt naar het oordeel van het Kon. Ned. Landbouw-Comité de toelaat bare grens overschreden. Deze verhooging van de vaste lasten zal volgens adressant worden gevoeld als een onbillijkheid en zal leiden tot een' inkrim ping van de aardappelteelt op de minder goede gronden. Daardoor zal de vruchtopvol" ging, welke op deze gronden toch reeds wei nig rationeel was. nog slechter worden, het geen tot een verderen achteruitgang-van den minder goeden cultuurstand zal leiden. Voorts zal naar de stellige overtuiging van adressant het innen van de verhoogde hef fing tot groote moeilijkheden aanleiding ge ven, gelet op de groote bezwaren der prac tijk. Gevreesd moet worden, dat de loyale me dewerking der betrokkenen, zoo onmisbaar voor het slagen der aardiappelteeltregeüng. zal ontbreken. Adressant acht het dan ook ten volle gewettigd, dat er ten behoeve van het handhaven van de consumptie-aardap pelteelt een offer wordt gebracht uit het landbouwcrisisfonds, zoodanig dat het mogelijk zou zijn de teeltheffing terug te brengen op f 30 per ha. Het lustrum der Landbouwhoogeschool Wetenschappelijke voordrachten Op initiatief van den Senaat van het Wageningsch Studentencorps worden ter ge legenheid van het vierde lustrum der land bouwhoogeschool door de gezamenlijke Wa- geningsche studenten, een reeks wetenschap pelijke voordrachten georganiseerd over: de sociaal-economische invloed van Nederlandsch Indië op Nederland. Deze voordrachten den gehouden op 9, 10 en 11 Maart as. Ter gelegenheid van dit lustrum heeft zich een eere-comité gevormd, dat als volgt is samen gesteld: Exc. dr. H. Colijn, min. van Algem. Zaken, Exc. Mr. M. P. L. Steenberghe, min. van Econ. Zaken, Exc. C. J. I. M. Weiter, min. van Koloniën, Mr. S. Baron van Heem stra, commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland. Jhr. S. van Citters, presi dent-curator der Landbouwhoogeschool, Dr F. E. Posthuma, oud-min. van Landbouw, Nijverheid en Handel, Mr. Dr. L. N. Deckers, oud-min. van Landbouw en Visscherij, Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff, en Jhr. Mr. B C. de Jonge, oud-gouverneurs-generaal. Diphterie-epidemie te Ouderkerk Reeds acht gevallen geconstateerd Te Ouderkerk a. d. IJssel heerscht in hevige mate diphterie. Gister zijn 3 nieu we gevallen geconstateerd. Twee dezer *>a- tienten zijn nog denzelfden avond naa Goudsche barakken overgebracht. In to'aa' zijn te Ouderkerk reeos 8 gevallen voorgeko men, waarvan één mn» doodelijken afloop. De O.L. school aan dei Kerknet» is defini tief voor 14 dagen gesloten. LORRIE DOOR WERK- TREIN GEGREPEN Telegraaf werker ontsnapt aan den dood Tegenwoordigheid van geest redde hem het leven Gistermiddag omstreeks kwart voor vier bevond de 26-jarige telegraafwerker der Ne derlandsche Spoorwegen, E. Hardeveld. wo nende te Den Haag, zich alleen op een mo torlorrie nabij blok 11 aan de Achterwil lens bij Gouda, op het spoor Gouda Utrecht, voor het verrichten van werkzaam heden, toen van Gouda een werktrein aan kwam, die de aan den weg werkende arbei- &ers naar Utrecht vervoert. De machinist van dezen werktrein merkte de lorrie niet op en de telegraafwerker zag den trein eerst aankomen, toen een aanrij ding onvermijdelijk was. De man had de tegenwoordigheid van geest op het moment, dat de locomotief, die een snelheid had van 45 m, de lorrie greep, op de machine t-3 springen, waarbij hij achter de lampen voor den ketel terecht kwam. Door den schrik viel hij neer en bleef daar liggen. De lorrie werd vermorzeld. De machinist, die het ongeluk had zien gebeuren, deed den trein onmiddellijk stop pen. Met in de nabijheid werkende spoor wegarbeiders, die waren toegeschoten, werd het slachtoffer gezocht, dat naar allen meenden, van de spoorlijn moest zijn ge vlogen. Men vond den man niet, ook het dreggen in de spoorslooi gaf geen resultaat. Bij de machine terue-gekeerd werd de man achter de lampen voor op de machine lig gend ontdekt. Hij bleek niet buiten bewust zijn te zijn. Terstond reed de trein langzaam den kor ten afstand naar Gouda terug, terwijl een spoorwerker naast het slachtoffer op de voorplaat van de machine had plaats ge nomen. Aan het station Gouda constateerde een inmiddels daar verschenen medicus, dat de man alleen een schaafwond had aan het hoofd. Hij klaagde over pijn in den rug. Per auto van den geneeskun digen dienst werd hij daarop naar het van Iterson ziekenhuis ter verder on derzoek overgebracht. Uit het door den stationschef van Gouda, den heer J. C. Muren en den commissaris van politie te Gouda ingesteld onderzoek, bleek, dat voor motorlorries op de lijn geen onveilig sein wordt gegeven, daar het arbei dend personeel in het bezit is van de volle dige dienstregeling op de lijn en tijdig, voor dat de treinen komen, moet zorgen, dat de lorrie van de baan is. Hier geschiedde het ongeval met een werktrein. welke facultatief rijdt en aan dezen trein had de telegraafw-- ker niet gedacht. Dit verzuim had hem bijna het leven ge kost Chr. Werkgeversverbond Feestvergaderlng ln Kasteel „Oud-Wassenaar" Gelijk reeds vroeger werd me zal op 7 Maart a.s. 't twintig-jarig bestaan van het Verbond van Prot.-Chr. Werk gevers in Nederland in een buitengewone algemeene ledenvergadering worden her dacht. Thans is vastgesteld in tegenstelling tot vorige berichten dat dpze vergade ring zal plaats vinden in Kasteel „Oud Wassenaar", waar ook de feestmaaltijd zal worden aangericht De Verbondsvoorzitter, de heer A. Borst P.zn., zal een rede uitspreken. Voorts zul len o.m. nog het woord voeren de heeron J. Bakker namens de Chr. Hist. Unie en J. Schouten namens de A.-R. Partij. Doodelijk ongeval Vijfjarige knaap 0nder een tram Gistermiddag te ongeveer vijf uur is in de Stuwstraat te 's-G raven- hage een ernstig ongeluk gebeurd. Juist nadat een tramwagen van lija 10 was gepasseerd, wilde het 5-jarig jongetje J. A., wonende in die straat, den rijweg over steken, waarbij het kind waarsohijnilijk niet op he-t verkeer heeft gelet, want nauwelijks had het eenige pas9en gedaan, of het werd door een uit de andere richting komenden tramwagen gegrepen, met het gevolg, dat het onder oen baanschuiver terecht kwam De verwondingen waren zoo ernstig, dat de knaap vrijwel onmiddellijk moet rijn overleden. Na opvijzeling van den tramwagen is het deerlijk verminkte lijkje door den Geneeskun digen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuid/wal vervoerd. Als tragisohe bijzonderheid kan nog wor den gemeld, dat de moeder van het kini uit haar woning het ongeluk zag gebeuren 'T MOND- EN KLAUWZEERVRAAGSTUK Voor een talrijk gehoor heeft Dr. Frenkel directeur van het Staats veeartsenijkundig onderzoekingsinstituut, daartoe uitgenoo digd door de kantonnale vereenigingen van dierenartsen en biologen te Zürich en Bern in de groot-auditoria der universiteiten resp. op 14 en 28 Januari een voordrachl gehouden over het kweeken van het mond en klauwzeervirus en de resultaten, welke in omvangrijke experimenten met dit ge kweekte virus bereikt werden Beide voordrachten werden door de be trokken kantonnale ministers bijgewoond. EENHEID DOOR DEMOCRATIE Na ir Ritmeester ook dr H. Faber heengegaan Meeningsverschillen tusschen hoofdbestuur en afdeelingen Dr. H. Faber te Schiedam heeft gister middag naar aanleiding van een tusschen hem en de commissie van redactie van hol propaganda-orgaan gerezen conflict mede gedeeld, dat hij het voorzitterschap van de Nederlandsche beweging voor eenheid door democratie neerlegt Dc- heer H. D. L o u w e s, uit Ulrum, tree it thans in zijn plaats als voorzitter op. Het heengaan van ir. Ritmeester Het botert den laatsten tijd niet erg in deze beweging, waarin vogels van diverse plui mage zitiling hebben. De „democratie", waar ooi men eensgezind wilde optrekken, blijkt tenslotte toch het groote stuikelblok te wor den voor een goede samenwerking, omdat men nu eenmaal over het begrip „democra- opvatting verschilt. Merkwaardig »s wel, wat ir. Ritmeester, die reeds onlangs ale secretaris van de vereeniging optrad, mededeelde over het meeningsverschil dat tusschen het hoofdbestuur en de afdeelin gen bestaat Ir. Ritmeester en degenen die aan zijn zijde staan, zijn van oordeel, dat de demo cratie zich moet herzien. Er moet meer de aandacht worden gevestigd op orde, tucht opofferingsgezindheid.. De heer Ritmees ter verwacht nog moeilijke tijden. Het zal echter noodig zijn, dat men in dien tijd gaat naar wat Prof. Bonger genoemd heeft de intellectualistische democratie. In het hoofdbestuur stond hij alleen. Slechts werd hij gesteund door den heer H. D. Louwes. Men wilde niet, wat ir. Ritmees ter bepleitte, dat Eenheid door Democratie leiding zou nemen in de door hem voor gestane richting. Dat zij dan succes zou heb ben, daarvan is hij overtuigd. Ir. Ritmeester wees in dit verband op Transvaal, waar in 899 geen orde en tucht heerschte, wat tot erlies van onafhankelijkheid geleid heeft, In drie jaar had men zich daar op dit ge bied weliswaar reeds herzien, maar toen was het niet meer mogelijk daarvan de vruchten te plukken. Nu het hoofdbestuur niet wilde gaan in den door hem aangewezen koers, kon hij zijn kraohten niet meer aan deze vereeni ging geven. Geruchtmakende zaak in Naarden Gisteren diende voor den Centralen Raad van Beroep de ontslagkwestie van den keu ringsveearts E. ter Beék te Naarden. In Augustus van het vorige jaar heeft deze zaak in Naarden groote beroering gewekt. Eerst was aan den heer Ter Beek een be risping gegeven, daarna werd hij geschorst en tenslotte werd hem door den gemeente raad niet-eervol ontslag verleend. De motie ven waren onder meer, dat inkomend levend vee en vleesch niet gekeurd werd op kwaliteit of exterieur, dat de heer Ter Beek koeien aan de Naardensche slagers ver kocht, die hij dan zelf keuren moest enz. De heer Ter Beek was in beroep gekomen bij het ambtenarengerecht te Naarden. dat hem in het ongelijk stelde. Nu diende de zaak voor den Centralen Raad van Beroep, welks werd gepresideerd door Mr. Dr. E. J. Beu- mer. Voor de zaak bestond veel belangstelling uit Naarden. O.a. was de burgemeester de heer Boddens Hosang aanwezig. Gehoord werden een slager uit Naarden en diens knecht, over uitlatingen welke de heer ter Beek over B. en W. zou hebben gedaan. Zij zeiden, daA de heer ter Beek slechts de woorden had herhaald die een ander ge sproken had, maar ze niet tot de zijne ma kende. Een wachtmeester van de mare chaussee en een klerk hij de politie legden een verklaring af omtrent de wijze, waar op zij de getuigen hadden gehoord. Daarna werd op verzoek van Mr. Mulder Massis gehoord de veehouder Keijer, die meedeel de, dat wethouder Küyer hem aangeduid zou hebben, dat hij er winst van zou heb ben, als hij veearts ter Beek ertoe kon brengen om in het openbaar bcleedigende uitdrukkingen over B. en W. te doen, dat zou getuige schelen, had de wethouder ge zegd in de opbrengst van zijn boerderij, als deze zou moeten worden gekocht in ver band met de doorbraak van de wallen. Mr. Muller Massis bepleitte vernietiging van de uitspraak van het ambtenaren gerecht. Mr. Van Urk, die namens de gemeente optrad, wees er op, dat klager in zoodanige mate de hoogheid van het gezag heeft on dermijnd, dat hij niet te handhaven viel en ook niet eervol ontslag kon krijgen. Hij vroeg verwerping van de door klager in gestelde beroepen. De Centrale Raad van Beroep zal 8 Maart a.s. uitspraak doen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De oud-gouverneur-generaal, Jhr. Mr B. C. de Jonge heeft te Leiden een cause* rie over Indië gehouden. De Eerste Kamer heeft de debatten over de weermacht voortgezet. De overgangsmaatregelen voor het slagersbedrijf. Er schijnt sprake te zijn van de weder* invoering van een forensenbelasting. Nabij Gouda is een motorlorrie door een trein gegrepen. Het ongeval is bizonder goed afgeloopen. Het verblijf van Seyss-Inquart te Berlijn. De strijd in China spitst zich toe om het bezit der spoorwegen. De toestand der Russische Pool-over* winteraars is uitstekend. Voor veiliger en boter rijden: 1 de beate band van alle ttiden; het tooverwoord FISK SAFTI FLIGHT beteekent hetzelfde ala ALL RIGHT PERZISCHE TAPIJTEN •-GRAVENHAGE, NOORDEINDE 140C Tot een goed milieu behooren 00STERSCHE KLEEDEN Ernstige aanrijding Op den Rijksweg te Overschie Gisteravornd even 10 uur reed een wagen van de N.V. Reederij Sta-nfries, bestuuro door A. J. Hulstein, langs den rijksweg te Overschie naar Den Haag. Bij den Tempel brak de achteras. De wagen blee> met roode achterlichten aan de rechterzijd' van den weg staan en kon raiet meer ver haald worden op de parkeerbaan. Tegen half 12 kwam Mr W. C. Feldkamp uit Lei den met een personenauto ook uit Rotf-w dam om naar huis terug te keeren. Dooi het donkere wegdek en de bijzondere don kerte van den nacht zag Mr Feldkamp den wagen niet en botste er in volle vaart teger aan. De voorzijde van rijn auto werd tn gedrukt» Mr Feldkamp werd ot» den weg neslinorerd Hulp was spoedig tei n laats® De burgemeester de gemeente- en rijks oolitie verschenen en Dr Bremer verleen 1< de eerste hulp. Mr Feldkamp bekwam ^er ï'epp schenrwond aan het hoofd en eer riatrn tiTl'iko hloedine boven den slaap ai werd per Roode Kruisauto naar hei ziekenhuis ..Eudokia" te Rotterdam ver De luxe auto werd aan de voorzijde totaal vernield. I.O.B. PI ooi werken en UzerconsbucHes lefcae*t UTRECHTENAAR VERMIST In Duitschland in arrest gesteld Te Utrecht wordt sinds 31 Januari j.l. vermist de heer A. van Alp lven, die naar Duitschland was gegaan om werk te zoeken. Dezer dagen heeft zijn familie echter een briefkaart ontvangen, waaruit blijkt dat hij zich in een gevan genis bevindt. Over de reden van zijn gevangenhouding tast men in het duister, temeer daar de heer A. eer sympathie dan antipathie voor Duitschland koes terde. LANDBOUWHOOGESCHOOL Op initiatief van den senaat van het Wa geningsch Studentencorps zullen de geza menlijke Wageningsche studenten een reeks wetenschappelijke lezingen organiseeren over den sociaal-oeconomischen invloed van Nederlandsch-Indië op Nederland op 9, 10 en 11 Maart ter opluistering van het vierde lustrum der Landbouwhoogeschool. Gorkum als garnizoensplaats Onlangs deelden we mee, dat het garnizoen te dezer stede zou worden uitgebreid met het bataljon geneeskundige troepen le en 2e compagnie uit Utrecht en 3e en 4e comp. uit Breda en met de militaire gasschool te Utrecht. Thans dealt het departement van defensie aan het gemeentebestuur mede, dat het vol* gens de aanhangige plannen in de bedoeling ligt tot bovengenoemde uitbreiding over te Politieke strubbelingen in Japan Twee partijgebouwen bezet Ongeveer 400 leden van het z.g. verdedi gingscorps tegen het communisme hebben gisteren te Tokio de partijgebouwen van de Minseito en van de Seiyoekai, welker afge vaardigden zich in den rijkscag bevonden, bezet. Zij eischten ontbinding van deze beide partijen en vorming \an een groote natio nale eenheidspartij, waartoe zij onderhande lingen met de besturen dezer partijen wilden openen. Daar onderhandelingen echter werden afgewezen en de bezetting voortduurde, richtten de partijbesturen zich tot den mi nister van binnenlnndsrhe zaken, admiraal Soey etsoegoe, die na overleg met den hoofdcommissaris van politie, de 400 de monstranten liet arresteeren. De Japansche bladen noemen het voorval ernstig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1