KERK EN ZENDING rodtOD Voor het Bijbelgenootschap door Indië KOFFIE H/1G DINSDAG 15 FEBRUARI 1938 NED. HERV. KERK Drietal: Te Ritthem, cand.H. Bartlema ite Voorburg, cand. F. v. d. Berg te Gorssel en cand. E. P. J. Jebbink te Losser. Aangenomen: Naar Schraard, cand. D. J. de Reus, hulppred. te Joure c.a. Bedankt: Voor Heeg, J. H. Wessel te Buren. Voor Nieuwe Tonge, H. A. Leen- mans te Ede. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Wagenborgen, B. Timmer fe Hij ken. GEREF. GEM. Beroepen: Te Grand-Rapids (N. Am.), G. H. Kersten te Rotterdam. Te Genemui- den, W. C. Lamain, te Rotterdam-Zuid. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Capelle a. d. IJsel Zondagmorgen werd in de Geref. Kerk te Capelle aan den IJsel Ds. D. K. Wielenga, gekomen van Bellingwolde-Nieuwe Schans,' bevestigd door zijn vader Ds. J. D. Wielen- g a van Franeker met een predikatie over 1 Thess. 5 12 en 13, waarin God van de ge meente eischt recht te staan tegenover haar dienaars, welke door hem over haar gesteld zijn; hij wees achtereenvolgens op de grond tot, de inhoud van en de drangreden tot die opwekking. Na de bevestiging werd toegezon gen Ps. 119:9 (gewijzigd). 's Avonds hield de nieuwe leeraar een in- itrede-predikatie over 1 Petr. 2 9 „Het pro fetisch ambt aller geloovigen" en bepaalde le Wie tot het ambt roept, 2e. Op wie h,et ambt rust en 3e. de inhoud van het ambt. Na de predikatie richtte Ds. Wielenga zich 5n een toespraak tot zijn vader, den bevesti ger, den kerkeraad, de afgevaardigden van den kerkeraad en burgemeester en wethou- De gemeente zong haar dienaar toe Ps. Ü343. Ds. P. HAKKESTEEGT Naar wfj vernemen is door Ds. P. Hakke steegt, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Mastenbroek, tegen Mei 1938 eervol pmeritaat aangevraagd. Ds. Hakkesteegt is voornemens zich te (vestigen in Zelhem. in verband met het feit. dat hij in de*Ned. Herv. Gemeente aldaar, als hiuïpprediker werkzaam zal zijn. Ds. Hakkesteegt, die pias 38 J.iar oud is, en ïn 1931 candidaat is geworden, diende van 39311934 de gemeente van Kortenihoef en is sedert 27 Mei 1938 te Mastenbroek. [Verslapping over de geheele linie In aansluiting op wat wij hebben ge schreven in „Voor en achter de Kerkpoor ten" X (nummer van 14 Febr. j.l.) over het kwijnen der religieuze substantie (woorden Nan Dr. Lundgreen)lezen wij een treffende bevestiging in de Amerik. Wachter, waax de bekende missionaire arts in Shanghai, Dr Lee S. Huizenga naar aanleiding van den kerkelijiken westand in China schreef: >rDit j(n.l. dat het beestachtige van den oorlog in China elke liefdesgedachte uitbant) doet sommige Ghristenen vreeeen, dat de Chris telijke Kerk een bittere worsteling tegemoet gaat Men lette daarbij op het feit, dat over de geheele linie in de Christe lijke Kerk een verslapping is ingetreden; dat de groote anti-christelijke bewegingen in de wereld, als het comimiunisjne, naziisone fascisme en militairisme zich vervaarlijk Uitbreiden, op nationaal en zelfs internatio naal gebied, en zich als vuur verspreiden in nagenoeg alle deelen der wereld, waar door reeds meer dan de he.lft van de Chris telijke winst der laatste vijftig jaren ver loren is gegaan en waaraan reeds de helft .der wereld ten prooi vervallen is. „Zulk een worsteling kunnen de barens- (weeën echter zijn van een krachtige op rekking, die de Kerk uit haar slaap, haar diepingewortelde wereldzin en haar anti thetische stroomingen van een besmet mo dernisme en een koude orthodoxie, doet op staan en zóó haar verborgen krachten weer tot openbaring brengt. De Kerk, we Weten ihet, zal tenslotte overw innen. Christus, haar Hoofd, zal Zich Verwinnaar betoonen als het juiste oogehblik gekomen is. Wan neer de ware Kerk ontwaakt is en de bede, Kom, Heere Jezius! weer werkelijkheid wordt, zal de Kerk met haar gezegenden Heer ter overwinning gaan. Gods beloften zijn daartoe waarbong. Men moet zich dit sterkende en geloofs- krachtige woord geschreven denken door iemand, die tevens meedeelt: „Ik ben in 't door oorlog geteisterde deel .van Shanghai. De dooden ^jjn hier in zoo groote getallen dat men ze niet in tijds be graven kan. De kisten worden slechts op straat gezet. Ik zie op 't oogeniblik niet min der dan zes kisten met lijken op een straat voor mij. „Terwijl ik een van de kampen binnen ga, (waar drie duizend zonder huis en haard vertoeven en door lieföadigheidsvereenigin- gen gevoed worden, zie ik zes dooden, der kist in een klein kamertje naast elkaar liggen, wachtende op een „truck" die hen zonder kist of slechts in een ruwe kist buiten de stad in een open plein verplaatst, wachtende op doodgravers die de slacht offers begraven. „Cholera en andere gevreesde ziekten heerschen. 't Sterftecijfer is hoog. Door bemiddeling van de Internationale iRoode Kruisvereeniging hebben wij hier een hospitaal geopend, waar we eenigszins dn de worsteling des levens hulpe zoeken te geven. ,,'t Hongerige volk grijpt ons aan en Vraagt om brood. Kleine kinderen staren met holle oogen cms aan. Wat een ellende! „En dit is slechts een klein deel van 'China waar overal 't lijden onbeschrijfe lijk is." De Zending op school De gevolgtrekkingen waartoe de blad van 12 Febr. j.l. kort vermelde gegevens van de enquête der Onderwij zers-Zendings- commissie hebben geleid en die door den heer D. J. Coumou als rapporteur zijn onderteekend, missen, evenals de cijfers, een yolledigen grondslag, aangezien slechte 1/a gedeelte der gevraagde schoolhoofden geant woord heeft. Desniettemin zijn. ze van belang, vooral omdat nu eenig licht valt op de zwakke plekken. Het heeft de Commissie getroffen, dat op slechts weinig scholen er is hier natuur lijk alleen sprake van Ohr. scholen de Zending speciaal behandeld wordt. Mits nu het occassioneele maar niet gelijk staat met „af en toe", en „te hooi en te gras" zal hierin niet spoedig verandering komen, gelet ook op de overlading van het leerplan. Aan hen, die de oorzaak van de bescheiden positie van het Zendingsonderwijs zoeken bij de Kweekschool-opleiding, geeft de Commis- wel toe, dat daar reden voor is, maar acht zij het toch niet billijk, daarop alleen de schuld te schuiven. De hoofdvraag immers blijft: is er liefde voor de Zending? Zoo ja, dan zijn ook wel wegen te vinden. En voorts wijst de Commissie op de taak, welke uit de resultaten der enquête duidelijk is af te lezen. Voor de onderwijzersorganisaties allereerst dit: Bij de Regeering worde er op aangedron gen de studie aan de K.S. weer op vier jaren te brengen. Bij de tegenwoordige opleiding komen verschillende vakken in het gedrang. Dat is zoo op de Rijkskweekscholen, maar nog in sterkere mate op onze eigen K.S., waar specifieke vakken mede het loodje leggen.- Wordt de opleiding weer vierjarig, dan kan men alle vakken rustiger en grondiger behan delen en komen de specifieke vakken ook beter tot him recht. Eerst dan kan men met klem van redenen er op aandringen, ook de Zending op de K.S. een ruime plaats te geven. Dan ook zal de Onderw. Zendings Commis- e het schrijven van schoolboekjes over de Zending moeten bevorderen en het lezen van kinderzendingsblad op elke school moeten mogelijk maken. Vervolgens stelle zij zich in verbinding met de verschillende Corporaties Kerken, die Zendelingen uitzenden, de Vereenigingen voor de Zending onder de Joden en de C.O.V. in Ned.-Indië om uit al deze kringen personen te krijgen, die tijdens hun verlof of na hun repatrieering genegen geschikt zijn op de scholen te vertellen van hun terrein. Natuurlijk is ook nauwer contact met de onderwijzers-organisaties noodig. Evenzoo het samenstellen van Zendingsfilms voor kin deren; het meer rondzenden van Zendingskis- Kortom, de enquête heeft haar doel niet gemist, wanneer in veel breederen kring op veel breeder schaal dan tot dusver het Zendingsonderwijs „voorwerp van aanhou dende zorg" wordt. Kun je nog zingen, zing dan mee! ORANJEBUNDEL 32 liederen met pianobegeleidingen en foto's. 1.90 IN ELKE BOEK- EN MUZIEKHANDEL P. NOORDHOFF N.V. GRONINGEN ONDERWIJS Prof. Dr. A. KLUYVER t In den ouderdom van 79 jaar is te Groningen overleden Prof. Dr. A. K1 u y v e r, oud-hoogleeraar in de Ned. Taal- en Letterkunde aan de Rijksuni versiteit aldaar. De naam Kluyver roept een der bekwaam ste en krachtigste werkers op het gebied der kennis van onze taal in de herinnering. Niet alleen als hoogleeraar, dooh vooral ook als lid der redactie van het Woordenboek der Ned. taal heeft hij veel bijgedragen tot de ontginning en bestudeering der taalschatten van Noord- en Zuid-Nederland. Ook het laat ste, wat geëerd is in zijn benoeming (in 1837) tot buitenlandsch lid van de Vlaamsche Aca demie. Van 1911 tot 1929 is Prof. Kluyver hoog leeraar te Groningen geweest. Hij was boortig uit een bekende Zaansche familie zag op 4 Dec. 1858 te Koog a. d. Zaan het levenslicht. Hij studeerde te Leiden en te Bonn en promoveerde in 1884 cum lauda te Leiden op een dissertatie, getiteld: „Proev eener critiek op het woordenboek va Kiliaan". Van 1883 tot 1887 werkte hij onder leiding van Professor Matthias de Vries aa: het „Woordenboek der Nederlandsche Taal' in 1887 werd hij mede-redacteur. Dan volgt in 1911 de Groningsche tijd. Vele artikelen en verhandelingen van prof. Kluyver zijn opgenomen in het reeds genoem de Woordenboek en in de „Verslagen en Me- dedeelingen" van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen, waarvan hij sinds 1892 lid is. Ook in verschillende tijdschriften, o.a. in het „Tijdschrift van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde" en in de „Zeit- schrift für deutsche Wortforschung" zijn bij dragen van zijn hand verschenen. In het jaar van zijn aftreden als prosessor zagen de „Ver spreide opstellen" het licht. Wij releveeren hierbij ook het aandeel, dat dr. Kluyver als taai-deskundige destijds heeft gehad aa uitgave der „Biblia" van dr. Abr. Kuyper met medewerking van dr. H. Bavinck ei F. L. Rutgers. Dr. Abr. Kuyper gaf in het voorbericht blijk van zijn erkentelijkheid voor de in talrijke gevallen door dr. Kluyver geschonken voorlichting by deze overzetting van de heilige schrifture in de thans gang bare taal. Prof. Kluyver heeft ook deel uitgemaakt van de Staatscommissies voor de spelling, in 1999 en 1916 ingesteld. Van de laatste spel lingscommissie was hij tevens voorzitter. In 1922 werd hij benoemd tot lid en voorzitter van de Rijkscommissie van Bijstand voor het Woordenboek der Nederlandsche taal. Van officieele zijde ontving prof. Kluyv de erkenning van zijn verdiensten door het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw, hem in 1928 verleend. J. C. HIETINK f Te Wassenaar is op 74-jarigen leeftijd overleden de heer J. C. II i e t i n k, die in zonderheid voor het onderwijs en de onder wijzers opleiding in Ned. Indië beteekenis heeft gehad. Hij werd in 1892 uitgezonden, was eerst leeraar Fransch aan het Gymna sium Willem III te Batavia, daarna direc teur van de opleidingsschool te Madioen, en keerde in 1916 met pensioen terug. In het vaderland was hij daarna directeur van het voormalige „Tehuis voor Indi9ohe studen ten" aan de Prins Mauritslaan in Den Haag en hij zetelde hier tevens als gedelegeerde van de Studiecommissie van Oost en West. Na een vergadering van een der ver eenigingen, in welker bestuur hij zitting had thuisgekomen, werd de heer Hietink onwel en alras kwam het einde. M. VAN ROOYEN Vandaag is de heer N. van Rooyen, rus tend hoofd eener Chr. school te Amster dam, 70 jaar geworden. Hij was een der eerste kweekelingen aan de Geref. Kweek school, waarvan de heer H. Bijleveld diree teur was. In 1887 onderwijzer te Garijp, werd hij na korten tijd onderwijzer aan Geref. scholen te Amsterdam, waar in 1915 zijn benoeming tot hoofd van de Geref. schooi aan de De Wittenkade volgde. Intusschon was hij in 1920 ook leeraar aan de Chr Vormschool te Amsterdam geworden, daar na onder-directeur en in 1925 werd hij direc N.C.S.V. In verband met den algemeenen gebeds dag der Wereldfederatie van de C.S.V. heeft de N.C.S.V. samenkomsten belegd op 19 en 20 Februari a.s. Het algemeene onderwerp luidt: Onze gehoorzaamheid aan God in deze wereld. Zaterdagavond wordt gesproken door prof. dr. W. J. A a 1 d e r s uit Groningen over: „De zending als belijdenis en levens uiting der christelijke kerk", waarna de heer F. M. K o o y m a n, algemeen secreta ris der N.C.S.V.. zal sluiten met den Cali of praver in de Lutherkapel. Zondagmiddag sipreekt prof. dr. H. K r a e m e r uit Leiden over: „Het evangelie in de Oostersche reld", terwijl des avonds het woord gevoerd wordt door dr. E b e r h a r d M 11 e r, tot onderwerp heeft: „De eenheid van de nood van Nederland en die der geheele we reld". Dr. Müller is de secretaris der Duit- sche C.S.V. ONDERWIJSBENOEMINGEN Leerdam. Julianaschool. Tot onderwij zer: de heer J. de Wit aldaar. Tot onder wijzer zelfde school afd. U.L.O.: de heer G. Verhoef, afd. L.O. van deze school. Rotterdam. Chr. school B.L.O. (Noord). Tot onderwijzer: de heer J. Vrijhoef, kw. m. a. Arentschool der Ned. Herv. Gem. te Rotterdam. IJ m u i d e n Marnixschool. Tot tijdel. derwijzer: de heer P. Roodnat, onderw. Chr. School te Aalsmeer (Oost). Een wensch van Dr Kuyper De enorme vooruitgang van het werk x Het is nu bijna veertig jaar geleden, dat Dr. Kuyper eens in gesprek was met mijn vader over het zendingswerk. Het was in de eerste jaren na de be kende synode van Middelburg en nu werden de plannen gemaakt voor de nieuwe organisatie van het zendings werk. Daarbij kwam ook de medische zending ter sprake. Deze was toen in het allereerste beginstadium. Dr. Scheurer was reeds op Midden-Java werkzaam en Dr. Bervoets op Oost- Java, maar verder was er nog niets. Ook had Dr. Scheurer nog geen hospi taal. En nu ging het gesprek erover, dat er voor gezorgd moest worden, dat Dr. Scheurer voor zijn arbeid een zen dingshospitaal ter beschikking kreeg. Toen hoorde ik Dr. Kuyper zeggen, dat dit nu eens goed aangepakt moest wor den, dat het niet een gebouw moest worden dat toch feitelijk onvoldoende was, maar dat men nu voor dat hospi taal een flink gebouw moest zetten en dat de zendingskas daarvoor eens een bedrag van een twintigduizènd gulden moest uittrekken. Dan kon men een ge bouw van voldoende capaciteit voor een groot aantal bedden krijgen, waarvan in wijden omtrek zegen kon uitgaan voor den aendingsarbeid. Wat zou Dr. Kuyper wel zeggen, wan neer hij dat hospitaal nu nog eens zien kon? Het is wel zeer ver uitgegroeid boven wat men toen mogelijk achtte. Het groote hoofdhospitaal alleen met zijn moderne operatiekamers, zijn doelmatige inrichting en zijn honderden bedden heeft reeds eenige tientallen malen zooveel gekost als wat men toen een royaal bedrag voor een zie kenhuis achtte. Daaromheen die krans van een vijftiental hulphospitalen, door het heele sultanaat verspreid, zoodat zij samen met het hoofdhospitaal over een zeer groot terrein medische verzorging aan vele dui- zienden konden geven, elk dier hulphospi talen al weer met bijna zooveel bedden als in het eerste begin het hoofdhospitaal had. En dan nu buitendien hef kort geleden ge opende sanatorium voor longlijders te Pa kern, in de bergen bij Djokja gelegen, met zijn honderd bedden voor de lijders aan de ook in Indië zoo enorm veel voorkomende tuberculose. Zoo beschikt dit ééne zieken huis reeds over veel meer dan duizend bedden en loopt het aantal verpleegdagen in de honderdduizenden per jaar, waarbij dan nog de tallooze patiënten komen, die de poliklinieken bezoeken. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de invloed van dit eerste zendingsziekenhuis op Midden-Java zeer groot geweest is en dat deze pioniers arbeid rijke vruchten afwierp en al spoe dig op vele plaatsen navolging vond. Maar ook zal men uit zulk een groei be grijpen, dat niet alleen de gebouwen en het aantal bedden toenamen, maar dat de uit breiding van de staf daarmede gelijken tred hield. De tijd ligt zeer ver achter ons, dat Dr. Scheurer geheel alleen de zorg voor het ziekenhuis kon hebben. Dat is bij meer dan duizend bedden een absolute onmoge lijkheid. Van jaar tot jaar werd de staf dan ook uitgebreid, zoodat er nu negen doctoren aan dit ziekenhuis verbonden zijn met een staf van honderden verplegers en verpleegsters en verder personeel. Deze uit breiding van het aantal doctoren gaf tevens de gelegenheid tot een goede werkverdee- ling, zoodat de een zich op chirurgie kon toeleggen, een ander op röntgenologie, en weer een ander op de interne ziekten. Al dus kunnen de zieken de best mogelijke verzorging krijgen. Het is wel zeer verheugend om binnen enkele tientallen jaren zulk een groote vooruitgang te mogen waarnemen. En zoo als reeds gezegd werd, bepaalde deze voor gang zich niet alleen maar tot Djokja. Op alle zendingsterreinen van Midden-Java verschenen de hospitalen, die bijna alle door hun geregelden groei reeds met meer dere doctoren werken. Het zendingshospitaal te Solo vierde on langs juist zijn vijfentwintigjarig bestaan. Dat had Dr. Scheurer nog eens moeten be leven, die indertijd met zijn medisch werk juist in een eenvoudig huis in Solo begon nen was, maar toen naar Djokja moest ver huizen, omdat hij destijds in Solo zijn ar beid nog niet mocht verrichten. Thans staat er een aan de eischen des tijds beant woordend goed ingericht zendingshospitaal met honderden bedden en meerdere docto ren, dat algemeen zeer gewaardeerd wordt. Maar niet alleen op Midden-Java vindt men de zendingsziekenhuizen. Op Oost-Java is het oudste der zendingshospitalen. Toen werkte reëds voor meer dan veertig jaar de andere pionier der medische zending, Dr. Bervoets en het ziekenhuis te Modjowarno is het oudste der zendingshospitalen. Toen ik het in 1926 bezocht, was het 't eenige op Oost-Java, maar waren er plannen den maak om er zoo mogelijk ook te Ma- lang een te stichten. Thans waren deze ook al weer verwezenlijkt en was dit zie kenhuis zoozeer uitgegroeid, dat het nu met bijna vijfhonderd bedden van alle dingshospitalen het grootste aantal bedden in een enkel ziekenhuis, ongerekend hulp hospitalen, heeft. Over geheel Indië ging deze uitbrei ding voort en op welk ziendingsterrein ik ook kwam, overal waren de zen dingsartsen aan het werk. Op de Karo- hoogvlakte en in het Batakland, in alle verschillende deelen van Java, in Ma kassar, in Rante Pao op Midden-Cele bes, in de Minahassa en op de Sangihe- eilanden, overal kon ik het mooie werk van den zendingsarts zien. Het is bijna ongelooflijk, dat deze ont wikkeling van slechts enkele tientallen jaren dateert. Nog geen twintig jaar gele den was het totaal aantal zendingsartsen in heel Indië op de vingers van de twee handen te tellen en dan hield men nog vingers over. Ik herinner mij, dat in dien tijd een paar, toen in dienst zijnde, artsen een plan ontwierpen voor verdere ontwik keling van het zendingswerk, waarvoor tien artsen noodig zouden zijn. Een van hen zeide toen: „Stel je eens voor, dat ze kwamen!", maar uit den toon van zijn stem kon men al hooren, dat hij aan de mogelijkheid van zulk een uitbreiding niet geloofde. Thans echter zijn er niet tien of zelfs twintig zendingsartsen, maar het aantal is reeds tot een eind boven de vijftig gestegen, die aan bijna dertig zendingshospitalen verbonden zijn, terwijl er buitendien ver schillende dorpen voor melaatschen ge sticht werden. Voor het geheele zendings werk is het zeer verblijdend, dat deze ont wikkeling zoo geregeld kon voortgaan, dank zij het feit, dat er zoovele artsen be reid waren zich aan den dienst der zending te geven. In de laatste jaren van crisis hebben ook de zendingshospitalen een zeer moeilijken tijd gehad. De subsidies gingen met tien duizenden guldens naar beneden. De daar door ontstaande tekorten waren zoo groot, dat het voor de zendingskassen niet mo gelijk was deze bij te passen. Zoo werden verschillende hospitalen met ondergang be dreigd. Maar toen waren het weder de artsen die ze in stand hielpen houden. Eenerzijds hebben zij ook af deelingen voor betalende patiënten ingericht, waardoor de inkomsten der hospitalen stegen. En an derzijds gaven zij uitbreiding aan hun particuliere ipractijk. De geheele ontvang sten daaruit worden in de zendingskas ge stort en zoo is op menige plaats de arts verre de grootste contribuant aan het zen dingshospitaal. Daardoor wordt dan het hospitaal in stand gehouden, maar op en kele plaatsen trof ik artsen, die zelf dien tengevolge te zwaar belast wiaren en in groot gevaar van ovenverken verkeerden. Dr. H. C. RUTGERS. IX stond in ons blad van 9 dezer. S.S.R.-CONGRES Van 12 tot 14 Februari Van Zaterdag tot Maandag j.l. hield de Unie Societas Studiosorum Reformatorum de tweede maal haar Uniediescongres op „Woudschoten" bij Zeist. Behalve refera- :n discussies werden Zaterdagmiddag en Maandagmorgen de jaarlijksche huishoude lijke Unievergaderingen gehouden. Zaterdagavond werd het congres door den congresleider den heer Drs. T. Delhaas officieel geopend. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de Unie der S.S.R. nu bijna tastbare verwerkelijking ging vinden in haar jaarlijksche congres en sprak voorts als zijn overtuiging uit, dat de S.S.R. in de crisis, waarin zij zich bevindt, behoort vast te houden aan haar grondslag. Daarna sprak Prof. Dr. W. J. Aalders (Groningen) over: Enkeling en Gemeenschap. Referaat Prof. Aalders Tussohen enkeling en gemeensciiap, aldus spr., bestaat de betrekking van cor-relatie, niet van re-latie. De laatste is éénzijdig, de eerste tweezijdig, wederkeerig. Leven is bin ding, sterven en dood zijn ontbinding. Bij deze correlatie kan het accent liggen op wat den enkele onderscheidt van de gemeenschap en op wat hem met haar verbindt. Dit wordt historisch en psychologisch bij enkeling gemeenschap aangetoond. Het gevaar daarbij is, dat of de gemeenschap wordt overschat of de enkele. Het Christendom komt op het bestaan, de rechten en de plichten beide. Men denke aan erfzonde en persoon lijke verantwoordelijkheid, aan verkiezing roeping. In verschillende tijden valt 't accent verschillend; middeleeuwen en Reformatie, Humanisme en Socialisme. Zoo ontstaan spanningen op politiek, so ciaal, kerkelijk en godsdienstig gebied. Dit wordt toegelicht. De oplossing is in deze wereld niet te wach ten. Zij is een zaak van geloof en hoop. Want enkele en gemeenschap zijn niet de laatste grootheden. Zij zijn afhankelijk van God. Daarom kan de enkele niet alleen zijn. Dit is onwerkelijk, onmogelijk, ontoelaatbaar. Hetzelfde geldt van de gemeenschap. Alles wijst naar Boven, waar de verbinding ligt ir de hand van God. Daarom geldt: „Uw Konink rijk kome", voor het geloof en voor de leve- practijk eenerzijds: „Draagt elkanders las! anderzijds: „Ieder ral zijn eigen pak drage. Hierna volgde een discussie, waarin de ge loofshouding tegenover het probleem „enkele en gemeenschap" werd besproken. TWEEDE DAG Des Zondagsmiddags sprak de Uniepraeses de heer A. Keizer over het onderwerp: Grondslag en doelstelling der S.S.R. met de beteekenis waarvan de Unie zich het afge- loopen jaar in het bijzonder heeft bezig ge houden. Spr. bepaalde het begrip grondslag aldus: de grondslag van een vereeniging is de om schrijving van datgene wat aan alle leden gemeen is. In wezen onderstelt elke doelstel ling een grondslag. Daar ligt het verband. Meeningsverschil over grondslag sluit in meeningsverschil over doelstelling. Vervol gens werd meer uitvoerig besproken de be teekenis die de Belijdenisschriften als grond slag van de S.S.R. voor haar hebben, nadruk leggend op de noodzakelijkheid de Belijdenis, verstaan in Reformatorischen zin, te hand haven. De S.S.R. heeft daartoe de plicht, ten einde haar oorspronkelijk karakter niet te verliezen, als vrije vereeniging heeft ze daartoe het recht, ze kiest daarbij principieel positie tegen „dialectische" opvattingen. Tenslotte werd besproken de beteekenis der doelstelling als: het in stand houden en be vorderen van Gereformeerd Studentenleven, •hetgeen gezien moet worden als een ernstig willen houden aan Gods verbond in het stu dentenleven. Deze verbondsverhouding is geen crisishou ding van overgave op genade of ongenade, maar een rotsvast vertrouwen op Gods be loften die vastheid en zekerheid geven. Daarna volgde een discussie over princi- pieele kwesties in de Unie levend. Het zwaar tepunt van dit zeer geanimeerde gesprek lag in de bespreking van de beteekenis van den grondslag van de S.S.R. tegenover de buiten wereld en in eigen kring. Referaat Prof. Dijk Des avonds sprak Prof. Dr. K. D ij k (Kampen) over: Wetenschapsideaal. Spr. begint met op te merken, dat het we tenschapsideaal bepaald wordt door wat wij onder wetenschap verstaan. Hij be spreekt daarbij de omschrijvingen, welke door Kuyper en Bavinck e.a. gegeven worden, bespreekt het onderscheid tusschen kennis en weten, en toont aan, dat het ware weten gaat om de waarheid. Is dit, ideaal te berei ken? Spr. wijst erop, dat van die bereiking geen sprake kan zijn noch in het Rationalis me (bewustzijns philosohie) noch in het po sitivisme, dat bij de exacte wetenschappen blijft staan, evenmin in de dialectische theo logie en de existentie-philosophie (Heidèg- ger). De Gereformeerde opvatting gaat hier van uit, dat de waarheid, die ons de gedach ten Gods openbaart omtrent den Kosmos, ge geven is in de Heilige Schrift, zij werpt haar licht over den geheelen kosmos; over elk ter rein, en zij wijst voor iedere wetenschap de principieele richtlijnen aan, die het uitgangs punt en het ideaal bepalen. Spr. licht dit nader toe. Hij is van overtui ging) dat niet alleen van Christelijke beoefe ning maar ook van Christel ij ke weten schap moet kunnen worden gesproken, al is het moeilijk om voor elk vak hier de juiste lijnen te trekken. Hier ligt een zware taak voor allen, die levende uit de Gereformeerde belijdenis, zich aan den arbeid der weten schap wijden. Mits wij bedenken, dat het hier de wereld der onvolkomenheid blijft en wij ten deele kennen; de nawerking der zonde doet zich ook hier gelden. Spreker roept op tot samenwerking vai allen, die de Gereformeerde belijdenis lief hebben, waarin ook S.S.R. een belangrijke taak te vervullen heeft. Ook op dit referaat kwamen vele tongen los. Het was reeds laat toen de congresleider het congres na het lezen van 1 Joh. 4 vs. 16 officieel voor gesloten verklaarde. Nog lang bleef men in groepjes naboomen. Gisteren heeft het Uniebestuur te Utrecht gerecipieerd na de rede van Ds. D. J. C vee, waarvan wij gisteren verslag gegeven hebben, en werd het tweede Uniediescongres der S.S.R. met een feestelijken maaltijd be- Wanneet fuvd en zenuwen genoeg AeMen van de ptik- dan wijding. 10.20 Voor Arbeid' bedrijven. 11.30 .Industrl: 12.00 Gram.platc de Vrouw. 3.00 Voor de Kinderen Hodlnrs. 6.45 De Ramblers. 6.15 Tl: 6.30 Psychologische causerie. 7.00 7.30 Cyclus „Ons werk en ons g« Herhaling SOS-Berlchben. 8.03 ANP. VARA-Varia. 8.16 „Die Tat! rette-selectle. 8.45 Radlotooneel. spel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 F soliste, en de „Four Blue St Utrechtsch Stedelijk Orkest en sol: PRO. 6.307.00 Gram.muziek. 10.00 Morgen- 12.30 VARA-orkeet. 1.30 2.00 Kniples, 2.30 Voor loof". 8.0( Berlchter ope- 0 Orgel- itasia en rs". 11.00 (er.pl.). HILVBR51IM NCRV.-lUtzendlng. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gev 8.30 Gram.platen. 9.30 Gelukwc Gram.muziek. HI.30 Morgendlem 12U00 Berichte: (Om 1 en 12.15 Gram.muziek). 1.30 .45 Orgelspel. 2.45 Gram.muz. 3.00 Chr. Dectu' Alt en piano. 4.45 Felicitaties, b.uu voor se jeugd. 6.45 Gram.platen. 6.90 Land- en tuln- bouwhalfuur. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanvarlngs-reglement. 7.00 Be richten. 7.15 Caus-erle „Vestigingswet Klein bedrijf 1937". 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berlchten. 8.15 NCRV- 9.00 „Mannenwerk i 3 rniu1"'schriftlezing. 10.00 Bertch- 11.00—12.00 Grt 11.20 Oi 1.50 Wesj .20 Vesper land. 6.40 Band en 8.35 Symphonie-or- STUDENTENCORPS V. U. In de vacature van Assessor II van den Senaat van ,het Studentencorps aan de Vrjje Universiteit onder de zinspreuk „Nil Despe- randum Deo Duce" is benoemd de heer J. Bij leve ld. AOIO-PARIS 1648 M. 12.20 Orkest-, 1.59 Zantr. 2.05 Concert. 3.05 Piano. 3.20, 4.20 en 4.35 Zang. 5.20 Orkeöt. 8.50 Viool. 9.05 Piano. 9.20 9.31 Proclamatie Prins Carna- kest en Planoduo. en 484 l»f- 322 M.: 12.50 Orkest. I rkest. 6.40 Zang en piano. 5.55 8.35 Symphonle-orkeet. 9.40 dito. i DEUTSCHI.ANDSENDER 1571 M. 6.30 7.20 Orkest en Koor. 8.20 Radlotoom Cello en piano. 10.20 Orkest. DE WERELDTAAL EN DE PERS Het aantal groote bladen, dat voor Espe ranto interesse gaat toonen, vermeerdert steeds. Volgens de laatste opgaven zijn nu ook het Bulgaarsche blad „Zarja", dat te Sofia verschijnt, en het Fransche dagblad „Lyon Republicain" uit Lyon, aangevangen met het publiceeren van kolommen in het Esperanto. O. L. SCHOLEN Ged. Staten van Gelderland hebben het besluit van den Raad der gemeente Rozen- daal, dat het bestaan der O. L. school kraoh- tens art. 19 der L. O. wet gevorderd wordt, goedgekeurd. De school blijft derhalve ge handhaafd. Examens 's-Gravenhage. Machinisten, i voor diploma B: de heeren J. W. Baten te Vlissingen, J. Wuister te Amsterdiam en E* C. ten Veen te Haarlem. Voor het eerste ge deelte vian diploma B: E. A. Plouvier te Vlissingen. De Unie-Collecte Wlntors-wUk Delft Deidschentkun Nleuwland bij Deerdam Noorden (Z.H.) 230.34 157.87 50.76 231.60 76.26 54.80 Totaal van 625 J.ooale comité's 73.322.03 Mr J. J. HANG EI.BROEK, secretaris van de Unie „Ken School met den Bijbel' Ingezonden Stukken (Bulten verantwoordelijkheid van de Redactie). „EEN GEREFORMEERD KERKJE TE SCHAGEN!" We zouden kunnen schrijven: „hoe dank baar we zijn en hoe noodig het is!" Het eerste wilt U wel aannemen. Het laatste ver klaart de Classis Alkmaar (verg. 2 Febr. '38") nog eenis nadrukkelijk. Van de Gereformeerde Kerken, die hulp zonden, is ook een verantwoording in de maak. Echter komt de grootste „helft" nog met een collecte, wat ook maar goed is. Im mers we zijn nog niet op de helft der bouw kosten en mogen werkelijk niet op een te groot bezwaar komen. We blijven op stevige hulp aandringen. Verder zijn we begonnen met persoonlijke verantwoording te zenden, zooals ook beloofd I was. Er is tevens het verzoek aan toegevoegd, vriend en maag en metgezel op te wekken tot het zenden van een bijdrage. Enkelen gaan in hun woonplaats of bij vrienden voor ons doel eën kleine inzame ling houden, zie de verantwoording in dit nr. U ook? Onze danktoon vinde uitdrukking in het: Ebenhaëzer, Hem dus de eere! DE COMMISSIE. Schagen, 12 Febr. *36.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8