STADSNIEUWS Gemeenteraad van Leiden IDEAAL-TAX DINSDAG iS FEBRUARI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 Eerst nog een paar andere agenda-punten Afwijzen de prae-adviezen inzake verlaging lichttarieven voor kleine inkomens en groote gezinnen uitgesteld De heer van Eek laat stokpaardjes draven De heer Wilmer over het beleid der s. d. wethouders De a.r. fractie-leider stelt het beginsel voorop en bepleit handhaving der Chr. zeden Verklaring van den heer Würtz Propaganda voor het openbaar onderwijs Gistermiddag heeft de Leidsche ge meenteraad een aanvang gemaakt met de behandeling van de gemeentèbegroo- ting voor het dienstjaar 1938. Er ston den echter nog een aantal andere pun ten op de agenda, die eerst moestem won den afgehandeld. Dc voorzitter, de burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, herinnert bij den aanvang der vergadering (terwijl de leden zich van bun zetels verheffen) aan de voorspoedige bevalling van H. K. H. Prinses Juliana van een gezonde dochter. Ook de Leidsche burgerij neemt 'hartelijk deel in de blijdschap in de Kon. Familie Spr. uit den wiensch, dat deze jonge spruit moge uitgroeien tot een krachtige loot aan de Oranje-boom en dat God over haar Zijn almachtige besdhemiing zal gebieden. Benoemingen Na de behandeling der ingekomen stuk ken komt de gedrukte agenda aan de orde; Tot tijdelijk leeraar in de handelsweten schappen aan de H.B.S. voor Meisjes wordt benoemd de beer Th. v. Westerhoven te 's-Gravenihage; tot tijdelijk leerares in de natuurkunde en mechanica aan de H.B.S. Voor meisjes mej. A. P. Keesom; tot ge delegeerden van de uit den gemeenteraad in het bestuur der Vereeniging v. School kindervoeding en -kleeding mevr. Brag- gaar de Does en de heer E1 kerbouc. Hamerpunten De volgende punten gaan zonder bespre king onder den hamer door: 4o. Voorstel tot het verhuren van het per ceel grond, kadastraal bekend gemeente Lei den, Sectie K No. 6 aan den Haarlemmer weg, aan A. J. Kat, te Leiden. 5o. Voorstel tot het verhuren van het fa brieksgebouw met erf aan de Langegracht no. 113 aan de N.V. Leidsche Machinefa briek voorheen firma J. P. Jansspn, te Lei den. 6o. Voorstel: a. tot het beschikbaar 6teJlen van gelden ten behoeve van het-verbouwen van de per- ceelen Prinsenstraat nis. 3. 3a en 5; b. tot het verhuren van het perceel Prin senstraat no. 5 aan de Vereeniging Zuige lingen- en Kleuterzorg, te Leiden. 7o. Voorstel inzake het aangaan van kas- geldleeningen gedurende het 2e kwartaal 1938. 8o. Voorstel tot het vaststellen van een tweetal 6taten tot wijziging van de gemeen- tebegrooting, dienst 1937 en van een drietal suppletoire begrootingen van bedrijven of Instellingen. 9o. Voorstel inzake het inbrengen in hef gemeentelijk grondbedrijf van de tot de ge stichten „Ëndegeest", „Voorgeest" en „Rhijn- geest" böhoorende perceelen bouwterrein, kadastraal bekend gemeente Oeigstgeest, Sectie B no. 1926 (ged.) en no. 1935 (ged.), aan den Rijnziohiweg te Oegetgeest. 13o. Voorstel inzake het overnemen in eigendom bij de gemeente van den paarden stal in het woonwagenkamp aan den Lagen Morschweg en tot het bescihikbaarstellen .van gelden ten behoeve van het treffen van eenige voorzieningen aan dien stal en in dat kamp. 14e. Voorstel inzake het aan een drietal woningbouwvereenigingen en aan de Ge meentelijke Woning-Stichting beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het ver lagen van de huurprijzen van woningen dier vereenigingen en dier stichting. Van de suppletoire agenda: a. Voorstel tot het aankoopen van de per ceelen Weverstr. Nis 21 en 23, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie C. Nis 1774 en 1773 en tot het vfaststellen van den desbetreffende begrootingsstaat. d. Voorstel tot het vaststellen van een .Verordening, regelende de heffing en de in vordering van rechten voor diensten door den Gemeentelijken Reinigings- en Ont- smettingsdienst bewezen. Van de tweede suppletoire agenda werd goedgekeurd hK«t voorstel inzake vernieu wing der verwarmingsketel van de Stadsge- hoorzaaL De verbetering van de Witte Singel 10e. Voorstel: a. tot het beschikbaarstellen van gelden 'ten behoeve van het verbeteren van den jWittesingel, voor zoover gelegen tusschen de Witte Rozenstraat en het Noordeinds- plein; b. tot het' aangaan van een overeenkomst met den Staat der Nederlanden, waarbij aan de gemeente ten behoeve van het onder a genoemde werk een geldleening uit het Werkfonds 1934 wordt verstrekt; c. tot het aankoopen van eenige etrooken afgesloten, en hei' om niet overnemen van eenige niet-af-gesloten grond aan den Witte- singel ,in verband met het onder a genoem de werk. De heer Jonge leen (s.d.) betreurt hei', 'dat de Singel vóór de perceelen 46—57 zal moeren worden verbreed naar de zijde van het talud. Daardoor zullen boomon moeten worden gerooid en komt er dus een leclijk gat in de beplanting. Spr, h!e«eft daartegen wel bezwaar on zou graag zien, dat de wet houder nog eens pogingen in het werk stel de, om de eigenaars, die weigerachtig ble ven een gedeelte van hun voortuin af te staan, daartoe alsnog te bewegen. De heer v. d. Laan (v. b.) wenscht uni formiteit in de afrastering der tuintjes. Wethouder Wilbrink (c.h.) merkt op, dat. wanneer men wegen gaat verbeteren ten behoeve van het verkeer, het stedenschoon daaronder wel eens lijden moet. Dat de bocht van de Singel ter plaatse ivat inge krompen wordi' is met het oog op het ver- heer van belang. Aan de bewoners die hun voortuin niet af wilden staan, mogen geen zeer ernstige verwijten worden gedaan. In elk geval was 'hier voor B. en W. het ver te ersbelang primair. Het voorstel wordt goedgekeurd. Een douceurtje of niet? Ho. Voorstel inzake hef beschikbaarstel len van een hoeveelheid puin en een hoe veelheid kooinsch aan de Leidsche Voetbal- v riviveunr U.V Sten behoeve van het in richten van een terrein nabij den Wasse- naTs-Iioweg tot voetbalveld. De h er T o b (r.k.) gelooft' dat we wel weten waar we hier beginnen, maar niet waar we uitscheiden. Elke vereeniging wil wel zoo'n douceurtje hebban. Spr. vindt het gevaarlijk dit precedent te scheppen. Webhouder Wilbrink zegt, dat' het de gemeente altijd geld heeft gekost wanneer een voetbal vereeniging aan een veld moest worden geholpen. De gemeente heeft er be lang bij, dat hei' voetbalveld dezer vereeni ging in Leiden blijft. Bovendien krijgen hier een twintig wcrkloozen weer eenigen tijd werk. Na nog eenige bespreking wordt het voor stel goedgekeurd. Eeu doode musch 12o. Voorstel tot liet bij wijze van werk verschaffing doen uitvoeren van de beplan ting langs hei' nieuw gegraven kanaal der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij on der Wassenaar en tot het vaststellen van den cksbevreffeilden begrootingsstaat. De het»r Snel '(s.d.) heeft er bezwaar te gen, dat dit' werk in werkverschaffing wordt uitgevoerd en verdedigt een voorstel om B. en W. te verzoeken zich tot de regeering te richten met het verzoek, hei' uurloon voor dit werk te brengen van fO.SS op f0.40 De hoer Be eken kamp (a.r.) be treurt dat do s.d.a.p. zich nog steeds tegen werkverschaffing blijfv verzetten. Dat de te werk gesteldm het zóó ongun stig zouden hebben als uit het betoog van den heer Snel zou kunnen worden opgemaakt, bestrijdt' spr. Zij hebben ver schillende voorrechten die arbeiders in normaal werk niet hebben. Het is wel zeer onwaarschijnlijk, dat een adres aan den ^linister succes zou hebben. Dc heer Wi 1 m e r (r.k.) wil de betrokken arbeiders niet blij maken met een dood-? musch. Het staat onomstootelyk vast dat met een eventueel adres niets' bereikt zal worden. De heer v. Weizen (comm.) onder steunt het voorstel-Snel. Wethouder v. Stralen (s.d.) meent, dat het onderhavige werk zich uitstekend leent om in werkverschaffing fce> worden uitgevoerd. De meerderheid van B. en W. verklaart zich tegen hei' voorstel-Snel. De minderheid kan er wol mee accoord gaan, hoewel zo ook gelooft dat wol van te voren vaststaat, dat een adres geen succes zal hebben. Wethouder Wilbrink (c.h.) licht hef meerderheidsstandpunt nog nader toe.. De loonon in de werkverschaffing kunnen mo menteel reeds böven die in het vrije bedrijf uitkomen. De Minister heeft het werkverschaffings- loon zeer onlangs vastgesteld. Het heeft geen zin nu weer te gaan adresseeren. Het voorstel-Snel wordt verworpen met 18 tegen, 14 stemmen. Voor de s.d.a.p, en de hew Van Weizen. 1-Iet voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd. De begrooting Bij don aanvang van de algemeene be schouwingen over de gemeente-begrooiïng verdedigt de heer Bergers een voorstel om de punten B. iem G der suppleaire agen da (afwijzend prae-aclvies inzake voorstel en verzoek om verlaging electriciteitstarieven voor kleine inkomens en groote gezinnen) uit te stellen, omdat de raad zich nog niet genoeg in deze materie heeft in kunnen wierken. De voorzitter deelt mede, dat B. en ,W. gen bezwaar tegen uitstel hebben. Tot aanhouding wordt besloten. Oudergewoonte worden daarna de alge meens beschouwingen geopend door den fractie-leider der s.d.a.p., den heer v. Eek, die (eveneens oudergewoonte) een vloed van socialistische klanken van algemeenen aard laaat hooren. Spr. bepleit ordening (betere verhouding tusschen verbruik en productie) en zet uitvoerig uiteen, waarom de s.d,a.p. tegen werkverschaffing is. Voorts zegt spr., dat de gemeente in groote financieeie moeilijkheden verkeert, maar dat er toch alles op gezet moet wor den om den nood der werkloozen te lenigen door het uitvoeren van groote werken. Snel le afbouw van het Stadhuis en spoedige op lossing van het overwegvraagstuk is ge wen scht. Spr. herhaalt de woorden in de sectics geuit dat speciaal de Wethouders van Financiën en Sociale Zaken hulde ver dienen voor het gevoerde beleid. Zij heb ben de moeilijkste po sten. Bekende klanken Spr. blijft overtuigd van het nut van contact-commissies, voor verschillende on derdeden van het maatschappelijk leven, zooals die ook in Nijmegen bestaan. De gemeente moet hier het initiatief nemen. Voor dc zooveelste maal verdedigt spr. jn voorstel om optochten met muziek en banieren als regel op Zondagmiddag toe te staan. Do weneciheliikheid van de herziening der gemeentegrenzen vooral aan de zijde van Oegsvgeost wordt steeds meer urgent De toestand wordt bijna onhoudbaar. Ook het voorstel inzake invoering van de mede zeggenschap voor het gemeente-personeel verdedigt spr. weer uitvoerig. Als zijn goed gezelschap beriep spr. zich thans op Prof. Romjme. De r.k. fractie leider aan 't woord De heer Wilmer (rk.) acht het van 't allergrootste belang, dat men, de oorzaken kent van het feit, dat cLei economische toe stand in Leiden zich ongunstig onderscheidt van den algemeenen toestand. B. en W, zeggen in de Mnimorie van Antwoord dat deze oorzaken gemakkelijk aan te geven zijn. Zij laten het echter na. Wat zij als ooi-zaken noemen zijn slechts verschijnse len. Het verheugt spr., dat het rapport van de commissie-Mandors weer in studie zal worden genomen. Spr. bepleit dc instelling van contact commissies van deskundige personen uit hef bedrijfsleven voor verschillende bcdrijfs groepen. De politiële van B. en W. inzake de werkverruiming kan de goedkeuring van dein Raad hebben. Toch heeft spr. de indruk dat ten opzichte van de werk verruiming de activiteit verslapt is. Dit verwondert te meer, omdat bij het op treden van de s.d.a.p. in het' College van B. en W. dc socialistische fractie als voorwaarde stelde dat door de an dere partijen con amore aan werkver ruiming zou worden meegewerkt. Dit wekt dc verwachting dat' er meer aan werkverruiming zou worden gedaan. Met de cijfers toont spr. dan aan, dat er in 1935 voor een belangrijk grooter bedrag aan openbare werken is uitge voerd dan in 1937. Spr. heeft veel waardeering voor de acti viteit van Wethouder van Stralen, maar moet omkwamen dat deze Wethouder tegen werking zou ondervinden van de minder heid van liet College van B. en W. en de meerderheid van den Raad. Dat is niet waar. En toch wordt hen: telkens beweerd. Laat Wethouder van Stralen nu eens lo yaal erkennen dat hij alles heeft kunnen bereiken wat voor hem mogelijk was te be reiken. Dat Wethouder Vcrwey hef zoo be trekkelijk makkelijk heeft bij het slui tend maken der bcgrooting dankt hij voor een niet gering deel aan zijn voor ganger. den heer Goslinga en diens be leid. Als de denkbeelden van het raads lid Verwey eenige jaren geleden waren in vervulling gegaan zou wethouder Verwey het' thans niet zoo gemakkelijk hebben. Spr. bepaalt daarna zijn houding ten op zichte der verschillende voorstellen. Het voorstcl-Elkorbout en Würtz (opheffing Gem. ongevallenverzekering enz.) kan spr. niet' steunen, evenmin als het voorstel- Elkerbout en v. d. Voort zake het stellen op wachtgeld. Spr. hoo-pt, dat de Raad ook het voorstel-Groeneveld cn v. d. Laan in zake bevorderen van bet O. L. O. niet zal aannemen. Men wil de Rovterdamsche cir culaire aan do ouders zenden. Spr. begrijpt niet dat men adhaesie kan betuigen aan deze circulaire, die eenzijdig voor het open baar onderwijs propaganda maakt. De vergadering wordt daarna geschorst tot 's avonds 8 uur. Avondvergadering Rede van den heer Bcekenkamp In do avondvergadering is allereerst hef woord aan den heer Beekenkamp (a.r.) Spr. begrijpt, dat de voorstanders van het openbaar onderwijs alles doen om de catostrophale teruggang van het aantal leerlingen tov staan te brengen. Het voorstel van de heeren v. d. Laan en Groeneveld, om de R'dameohe circulaire aan de ouders te zenden behoeft dan ook geen verwondering te wekken. Het is niet zoo vreemd, dat de heeren Groeneveld en v. d. Laan elkaar hier gevonden hebben, als men let op uitspraken van liberale voormannen in den laatsten lijd. Het behoeft geen betoog, dat de rech terzijde zidh tegen dit voorstel verzet. De circulaire, die in Rotterdam is ver zonden is misleidend om de inhoud en om de wijze waarop zij wordt verspreid Spr. weet niet of de heeren v. d. Laan cn Groeneveld «het al eens zijn over de typografische verzorging van een pam flet, voor O.L. school maar hij raadt hen in elk geval aan daarom niet hei' oranje-blanje-bleu te misbruiken, zooals elders is gebeurd, maar liever een grijs kleurtje met een paar roode strepen er door. Men moet dit pamflet echter niet willen drukken op gemeentekosten. De wederzeggcnschap, die de heer van Eek wil kan momentcel maar het best op geborgen worden. Het is oen utopie. Het beginsel voorop! Spr. wdjst er vervolgens op, dat de a.r. fractie ten opzichte van het beginsel één lijn wil trekken, waarbij intussohen niet mag worden verpeten dat het beginsel geen schablone is. Er kan zijn een divergentie van opvattingen maar in het beginsel zijn de fractie-leden één. Als wij het begüusel op den voorgrond schuiven dan blijkt telkens opnieuw de antithese. Wel zeer duidelijk bleek zulks tijdens de rede van den beer van Ecik, die zeide: I'k ben geen Christen Daar over vvenscben verschillende leden een andere belijdenis ie stellen en dan kan van de groote tegenstelling in principiën blijken. Spr. betreurt bet dat een minderheid van het College van B. en W. nog steeds revo lutionaire bewegingen wil steunen, daar ze erklaard heeft dat ze bereid zou zijn de Stadsgehoorzaal voor een revolutionaire be weging beschikbaar te 6tellen. Het voorstel-van Eek om optochten met muziek op Zondagmiddag toe te staan moet worden afgewezen. Verdraagzaamheid houdt op waar zij ingaat tegen Gods gebod. Spr. hoopt dat B. en W. zich wat de kwes tie van het gemengd zwemmen betreft zoo zuiver mogelijk aan de Ghr. zedewei' zullen houden. Voorts bepleit Spr. een deugdelijk toezicht op den aard der lectuur in de lees bibliotheek. Spr. prijst het voorzichtig beleid, van den weihouder van financiën, maar heeft wel bezwaar tegen het opmaken van allerlei potjes. Daaraan zal toch spoedig een eind moeten komen. Als de toestand zoo blijft zal men ook niet aan belastingverhooging kunnen ontkomen. De Wethouder erkenne dai'. De vraag rijst ook of de gemeente haar bemoeienis niet in velerlei opzichten zal moeten inkrimpen (Spr. denkt b.v. aan schoolkindervocding en -kleeding.) Spr. laakt het. dav van de zijde van amb tenaren van M. H. tegenover gedeeltelijk ondersteunden meermalen de opmerking wordt gemaakt, dat zij maar heter heele- maal bij de steun konden komen. Het kwee ken van een dergelijke mentaliteit is funest Den wethouder van Sociale Zaken zou spr. de vraag willen stellen of er al eens ge probeerd is een onderscheid te maken tus schen bonafide en niet-bonafide werkloozen, waaruit dan eventueel consequenties zouden kunnen worden getrokken. Het weaken voor steun moet verre worden verkozen boven het doelloos en moreel-neer drukkend stempelen Welke gegronde argu menten kan de Wethouder van Sociale Za ken tegen 't werken voor steun aanvoeren? Wanneer wordt eindelij!; eens overgegaan tot den aanleg van sport- en speelvelden in den Leidsohen Hout? Aan diet eind zijner rede maakt Spr. nog enkele principieele opmerkingen. Het getij verloopt De heer van Weizen (comm.) verde digt een voorstel dat hij met den heer Schüller heeft ingediend jpn het monument van de Woningbouwvcreeniging „de Een dracht" in eigendom bij de gemeente te brengen en de kosten van onderhoud en verlichting voor rekening van de gemeente te nemen. Spr. komt er tegen op dat de Communis tische partij niet dc beschikking kan krij gen over de Stadsgehoorzaal. Daarna verde digt hij een voorstel om B. en W. te verzoe ken, zoo noodig in overleg met de Vereeni ging van Nederlandsche Gemeenten, bij de Regecring aan to dringen op herziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente ten gunste der gemeente. Zooals het nu is gaat de eene gemeente na de an dere in noodlijdenden staat verkeeren. De communistische partii wil de directe partij belangen op den achtergrond schuiven otn den strijd voor de rechten en vrijheden van het volk op den voorgrond te stellen. De C.P weet de bakens te verzetten als het getij verloopt. Dq Voorzitter: Is hef nu eb of yloed? De h er van W e 1 z en zegt dat de C. P. een reëele partij is. Spr. steunt het voorstel van Eak inzake medezeggenschap. De heer VV r t z (nat. berst.) zegt, dat de financieele toestand zeer zorgelijk is. De kans, dat Leiden gaat behoort'n tot de. nood lijdende gemeenten ie niet denkbeeldig. Een radicaal middel tot verbetering zou zijn tot belastingverhooging over te gaan. De Wethouder maakt thans de nalaten schap van zijn voorganger op. 't Is de vraag of hij ons uit het moeras zal kunnen helpen, als we daarin terecht gekomen zijn. Het ligt op den weg van hot gemeentebestuur om handel cn industrie zooveel mogelijk ter wille te zijn. Er moet meer onderling over leg worden gepleegd. Het rapport van de Commissie-Mandeis is nog heden actueel. 1-aten wij er spoedig weer iets van mogen hooren. Ook een contact-commissie tusschen de gemeenten en handel en industrie zou naar spr. meent, veel nuttig werk kunnen doen. Spr. maakt bezwaar tegen het opnieuw halveeren van de premie voor liet Gem. ongeyallcnfonds. De rechtvaardiging daar van is heel zwak. Vermindering der premie moet leiden tot afknabbeling van het re serve-fonds, zooals Spr. met de cijfers aan toont. Spr. zal zich 'blijven verzetten tegen de post van f 10.000 op dc bcgrooting. 1-Iij verdedigt zijn voorstel om het Gem. onge- vallenifonds op te heffen, het risico te verr zekeren bij de Rijksverzekeringsbank en de vrijgekomen gelden te voegen bij de Alg. Reserve. Spr. vreest, dat er niet 't oog op de Lucht bescherming in onze gemeente niet genoeg gedaan wordt en verzocht nadere inliehtin- Tenslotte legt de heer Würtz een verkla ring af, waaraan het volgende is omieend: Het heeft Spr.'s aandacht getrokken in het Secticverslag, dat 2 raadsleden zich de vrijheid hebben veroorloofd om eenige op merkingen te plaatsen ten aanzien van zijn positie ale gemeenteraadslid in verband met zijn verhouding tot het Verbond voor Nationaal Horstel. Spr. ontkent het recht dier leden om daar over te spreken, maar wil zich ni« in neve len hullen. Zonder op de details van de zaak in te gaan wil Spr. er daarom op wijyen dat het ten eene male onjuist is dat hij door de partij zou zijn geroyeerd. Dat royement is, om een meeningsver- scihil over do interpretatie van een be sluit dat met de grondbeginselen in goenorlei verband staat, willekeurig en eigenmachtig geschied door het Hoofd bestuur, dat demissionair was. en werd, alleen reeds uit dien hoofde, door de afdeeling Leiden niet erkend, blijkens Teneinde echter aan dien zwevenden toe stand oen einde te maken is spr. op 1 De cember uitgetreden. Inmiddels zijn van de zijde an het Hoofdbestuur bij herhaling pogingen aange wend hem weder terug te doen koeren, van welke aanbieding Spr. geen gebruik wens oh t' te maken. De grondbeginselen en het programma waarop Spr. werd vtkozen b'ijft hij ten, volle getrouw. En daar dc afdeeling Leiden van bet Ve-vo ul \oor Nationaal Herstel op zijn aanblijven ala Raadslid bepaaldelijk heeft aangedrongen, meent hij geen vrijheid te hebben zich aan dien aandrang i'e ont trekken. Het gevaar der pokken De heer Key fv.d.) verklaart te streven in de gemeente-politiek naar sociale gerech tigheid en omwikkelt ook verder het pro gramma der vrijzinnig democratische partij. Het opteren der reserves in dezen crisis-tijd acht Spr. niet onjuist'. Het was voor Spr. een verbazingwekkend feit. dat de s.d.-frac- tie stemde voor verhooging der liehtfarie- ven, omdat daarmede de lasten der bevol king op onzichtbare wijze werden verdeeld. Spr. wijst er verder o.a. op, dat wat de volksgezondheid betreft, het gevaar van de pokken op de loer ligt, nu het aantal vac cinaties zoo onrustbarend Is afgenomen. Ook van gemeentewege dient de vaccinatie beneden het eerste levensjaar, gepropageerd te worden. De kwestie van de zwemgeleffen heid dient de aandacht van B. en W. te blijven houdien. De Rotterdamsche circulaire Dc heer v. d. L a a n verdedigt het voorstel om aan de ouders van leerplichtige kinde ren een circulaire- te richten in den geest van die, welke door B. en W. van Rotter dam is verzonden. Spr. leest de circulaire voor en verdedigt haar. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft alleen een aankondiging inzake de aangifte yan leerlingen willen geven in wat meer populairen vorm. Het doel was zoo spoedig mogelijk van het aanval leerlingen op de hoogte te komen en daardoor de ad ministratie te vergemakkelijken. Ook vol gens den minister zijn B. en W. van Rotter dam hun boekje niet te buiten gegaan. Het gemeentebestuur dient' alle maatregelen aan te welfden om hot O.L.O. zoo goed moge lijk ve dóen functioneeren. B. en W. willen 't voorbeeld van Rotterdam, volgens het sec tie-verslag, niet volgen. Spr. betreurt dat. Do simpele aankondiging der inschrijving in de dagbladen mag niet als voldoende worden beschouwd. De vergadering wordt' daarna verdaagd tot hedenmiddag 2 uur. De electriciteitstarieven en de Middenstand Door de Leidsche Middcnstandscen- trale is een adres aan den Raad ge richt, waarin o.m. het volgende wordt opgemerkt: Met grooto instemming namen wij kennis van het voorstel clor heeren P. van der Tas en H. L. J. Tobé, waarbij Uwen Raad wordt verzocht de electri citeitstarieven voor Middenstandsbedrij- ven te willen verlagen. De handeldrijvende en industrieele mid denstand als geheel is een belangrijke afne mer der Electricitcitsfabriek en do betaalde bedragen voor electriciteitsverbruik vormen een groote post op de onkostenrekeningen, een post. die met andere zware lasten, het moeilijk maakt de middenstandszaken, in dezen tijd van geringere omzetten, loonend te drijven. Noodzaak gebiedt dan ook toe te zien. dat Voor BETER ziekenvervoer Narmstraat 2 c voor bepaalde onkosten niet te hooge be dragen worden betaald en zoo is nauwkeu rig nagegaan, of voor het product der elec- triciteitsfabrieken een niet te groot bedrag wordt berekend. Gebleken is, dat dit inderdaad wel het ge val is; in verhouding tot andere catego rieën verbruikers betalen middenstandsbe- drijven een veel te hoogen prijs voor elec- triciteit. Wij willen niet beweren, dat men den middenstand bewust te veel laat betalen, doch de samenstelling der electriciteits tarieven is zoodanig, dat particulieren be voordeeld en onze zakenlieden benJadecld worden. Sterk hebben wij den indruk gekregen, dat de leden van Uwen Raad dit niet vol doende beseffen en de meening zijn toe gedaan, dat er tarieven zijn, waarvan alle middenstanders gebruik kunnen maken om ap goedkoope wijze electriciteit te kunnen gebruiken. Dit laatste is niet het geval, hetgeen wij bereid zijn met voorbeelden aan te toonen. Vele middenstanders zijn ge noodzaakt gebruik, te maken van het enkeltarief a 20 cent per K.W.U., en zelfs bij winkel- en duhbeltarief beta len zij in vele gevallen niet veel minder dan den enkeltariefprijs. Vergelijken wij hiermede den prijs, die vele kleine particuliere verbruikers be talen, een K.W.U. prijs van 8 a 9 cent, dan bewijst dit wel, dat te weinig de belangen van onzen stand in het oog worden gehouden. Vragen wij dus in dc eerste plaats een billijker tarief voor middenstanclsbcdrijven, wij moeten tevens een woord van waarsohu wjng uiten tegen het hoog houden der elec triciteitstarieven in het algemeen. Allereerst onderschat men de kansen op een geweldige toename van het electrici- teitsgebruik na een radicale tariefsverla ging. Tariefsverlaging behoeft nog niet winstderving ten gevolge te hebben, wij zijn overtuigd van het tegendeel. Overigens zou de Maatschappij bij zeer lage tarieven ten zeerste gebaat zijn; nieuwe mogelijkheden zouden ontstaan, nieuwe in dustrieën gesticht cn nieuwe verkoop- en werkgelegenheden verkregon worden. Het zou meerdere welvaart ten gevolge hebben en een intensieve bestrijding der werkloos heid beteekenen. Dit alles wordt teniet gedaan, indien men een welvaartsapparaat (hetgeen de Electrici- teitsfaibrick zou kunnen zijn) door winstont trekking en door het voorschrijven van hoo ge tarieven belet zich vrij te ontwikkelen. Chr. Hist. Vrouwengroep De Christ. Hist. Vrouwengroep te dezer stede hield gisteravond in het gebouw „Rehoboth" haar jaarvergade ring. Zeer velen woonden deze samen komst, die een eenigszins feestelijk karakter droeg, bij. Onder hen bevon den zich afgevaardigden van den C.-H. Kamerkring, C.-H. Statenkring en G-H. Jongerengroep en Kiesvereeniging. Na opening las de presidente, mej. Mary L a n g m an, Ps. 126 en oen gedeelte uit Ps. 127, waarna zij allen welkom heette en verder met een enkele gedachte wees op de noodzakelijke belangstelling welke een vrouw voor de politiek dient te hebben. In dit verband herinnerde spr. aan de op richting, op 15 October 1936, van de Chr. Hist. Vrouwengroep te dezer stede. Vele vrouwen, die voorheen heel weinig be langstelling voor de politiek toonden, leven thans, dank zij het werken der Vrouwen-, groep, actief incde. Onze vrouwengroep, al dus spr., wli aan onze vrouwen voorlichting en scholing geven. Met groote blijdschap maakte mej. Langman gewag van de ge stadige groei der troep om tenslotte uiteen te zetten, dat de vrouwenstemmen bij de verkiezingen van grooten invloed zijn. Prof. Dr. J. de Z w aan, lid der Eerste Kamer en H.B. lid der Chr. Hist. Unie, kreeg in aansluiting op dit inleidend woord gelegenheid te spreken over: „De toekomst der Chr. Hist Unie". Spr. begon met de actualiteit van dit onderwerp te rechtvaardigen door verwij zing naar den achteruitgang in procenten van het totaal der stemmen, zooals deze zich ten aanzien van 1929 in 1933 en 1937 heeft vertoond. Derhalve verdienen de oor zaken, die to.t ondergang van een staats partij leiden kunnen, onder oogen gezien te worden. Spr. noemde er drie, nl. over bodigheid, onbekwaamheid, onbekendheid Ieder dezer drie punten werd door spr. op beknopte wijze besproken in verband met actueele vragen dor huidigo situatie. Hel vraagstuk van „onbekendheid" is tenge volge van het algemeen kiesrecht en den aanwas der bevolking bizonder brandende geworden voor alle partijen, daar de grooto aanwas van het kiezerscorps en het afster ven der oudere generaties de werfkracht van gevoelselementen en van oppervlakki ge leuzen relatief veel sterker heeft ge maakt. De moeilijkheid ligt zoowel in den natuurlijken aard van de jonge generatie als in den aard van alle serieuze staat kundige beginselen, die nu eenmaal niot geschikt zijn om als romanlectuur to boei en en wier vitale beteokenis eerst recht wordt beseft als men van een zware ma terie, n.l. van wetgeving, staatsregeling, betrekkingen tusschen staat en maatschap pij, staat en kerk enz. cenig begrip heeft. Prof. de Zwaan eindigde met de be tuiging, dat hij geloofde in de toe komst der C. H. Unie om vier rede nen, waarvoor de laatste z.i. de ge wichtigste is: le omdat dezo volkomen beantwoordt aan het karakter van ons volk; 2e. omdat zij in haar midden het intellect heeft» dat de staatkundige noodzakelijkhedea te een veranderende wereldsituatie met kennis van zaken kan overwegen; 3e. omdat deze bewe ging zoo democratisch is georganiseerd, RADIO DISTRIBUTIE 15 FEBRUARI Programma 3: 8-19 Keulen: pl.m. 9.20 Parjjs R 9.50 Keulen; 10.35 Parijs Radio; 12 Radio PTT Nord of div.; 15.05 Paria R; 14.20 Radio PTT Nord o div.; 15.05 Parijs R; 15.20 Keuion; 16.20 Parijs R: 17.20 Brussel VI; 18.50 Keulen; pl.m 21.20 Brussel Fr; 32.20 Brussel VI; 22.30 Brussel Fr.; pl.m 23.15 R. Danmark of div. Programma 4: 8 Brussel Vi; 9.20 Diversen: 10.56 London Reg; pl.m 13.05 Droltwich; 14.20 London Reg: 17.20 Droitwlch; 19.50 London Reg 2-9.10 Droitwich; 21.40 London Reg; 22.20 Droit wlch; pl.m 23.05 Boedapest of div.; 23.20 Drolt wich WOENSDAG 16 FEBRUARI Programma 3: 8.— Keeulen, 9.50diversen, 10.40 Parijs R., 12.05 Radio PTT Nord ofdly.. 12.20 Parijs R„ 13.20 Brussel VI., 14.20 Radio PTT Nord o div., 15.05 Parus B.t 15.20 Londen Rep., 15-50 Keulen, 17.20 Parijs R.. 18.2U .Keulen, 19.20 Brussel VI., 19.50 Keulen, 21.20 Boedapest of div., 22.20 Brussel VI., 22.30 Keulen, 22.29 div. Programma 4: S.— Brussel VI., 9.20 diversen. 10.35 Lodnen Reg.. 11.20 Droltwich. 11.50 Londen 12.35 Droltwich, 14.05 Londen Keg., 15.20 itw-ich, 18.40 div 19.— Droltwich. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 12 tot en met Vrijdag 18 Febr. a.s. waargenomen doop de apotheken: W. Boekwjjt, Breestraat 74, telef. 552 en J. Doedens. VViihelminapark S, Oegstgeest, telef. 274. dat het oefenen van gezag in dit mi lieu een zaak is van levend vertrouwen, wortelende in eenheid van beginselen en idealen en 4e. omdat bij de C.-H. Unie het tweespan der beginselen, ge zag en vrijheid, staat onder de autori teit van het christelijk geweten, dat zich gebonden weet aan Gods Woord. Koers houdende, aldus spr., naar een meer christelijke maatschappij, vreezen, noch wanhopen wij, omdat de toekomst niet in onze, maar in Gods hand is. Na de pauze heeft mevr. J. C. v. Amstel-i van Löbcn Seis gesproken over „Beschou wingen rondom een wereldvraagstuk dep menschheid". In deze rede behandelde mevr. Van Amstel uitvoerig het vrouwen vraagstuk en wel speciaal de taak en de plaats van de vrouw in de menschelijke samenleving. Zorg voor niet-volwaardige arbeidskrachten Het vraagstuk van het verschaffen vart arbeid aan wegens geestelijke of lichame lijke gebreken niet volwaardige arbeids krachten heeft reeds geruimen tijd de aau- dacht van hei gemeentebestuur. Tot nog toe bepaalde zich de worg van de gemeente met betrekking tot de niet-vol waardige arbeidskrachten tot het subsidiee ren van een werkinrichting voor blinden, voorheen die van de Vereeniging tot Verbe tering van het lot der Blinden in Nederland en zijn Koloniën, thans die, onder beheer van een door Burgemeester cn Wethouders ingestelde commissie. Ten einde zich omtrent het vraagsltuk ten aanzien van de geestelijk niet-mol waardige arbeidskrachten te doen voorlichten, hebben. Burgemeester en Wethouders, naar wij ver nemen, een commissie ingesteld. Deze commissie zal gegevens moeten ver zamelen met betrekking tot de geestelijk niet-volwaardige arbeidskrachten en aan do hand van die gegevens moeten advise eren aangaande de te nemnn maatregelen. Dc commissie bestaat uit: het hoofd van de R.-K. school voor buitengewoon lager on derwijs, mej. A. M. Smits; den geneesh.-dir. van de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest". te Oegstgeest, den heer Dr. F. J. Stuurman; den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst, den heer Dr. M. D. Horst; den directeur van den Georneentelijkcn Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, den heer Dr. S. Rozemond; den wnd. directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Za ken, den heer C. R. L. Oostveen, den secret taris van den Armenraad, den heer Mr. P, A. van Tooremburg; het hoofd van de open bare school voor buitengewoon lager onder wijs, den heer P. Boet en Dr. A. van Voort» huvsen, te Utrecht. De directeur van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst heeft zich met het voor zitterschap belast terwijl de heer P. Boet het secretariaat op zich heeft genomen. Tegelijkertijd hebben Burgemeester en Wethouders Stappen gedaan om ook in Lei den te komen tot de oprichting nam een af- deeling van de Vereeniging voor Arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten (A. V, O.), welke afdeeling de zorg voor de licha melijk niet-volwaardige arbeidskrachten zal kunnen organisereen en eventueel later ook met de zorg voor de geestelijk niett-volwaar- dige arbeidskrachten kan worden belast Vertrouwd wordt, dat de oprichting van de afdeeling Leiden van de A.V.O. spoedig zaï kunnen worden tegemoet, gezien. De bovenbedoelde commissie inzake da zorg voor de geestelijk niet-volwaardige ar beidskrachten is in de afgeloopen week door den Wethouder van Sociale Zaken ge ïnstalleerd. Leidsche Slagers Vakcursus Officieele opening Gistermiddag heeft in de foyer van „Den Burcht" de officieele opening plaats gehad van den eersten Lcidschen Slagers-Vakcursus, uitgaande van de beide Slagers Patroonsvcrecniigingen, on der leiding van de Vereeniging tot be vordering van Slagersvakonderwijs tc Utrecht. Bij deze opening waren o.m. tegenwoordig mr. De Hoo, vertegenwoordiger van den Mi nister van Economische Zaken, mr. P. G. Knibbe, secretaris van de K. v. K. voor Rijn land, de heer J. G van Eeden, directeur van het Slagers Hanzebureau, dr. Sperna Wei land, vertegenwoordiger van den directeur van het abattoir alhier, diverse slagersver- eenigingen uit Leiden en Omstreken, van do R.K. Slagerspatroonsbond, leeraren en cur sisten. Namens de Commissie van Bijstand, heet te de heer G. Bergers alle aanwezigen hartelijk welkom. Het feit, dat hier een sla gerst' akcursus wordt geopend, wijst erop, dat Leiden, nadat de minister de gelegen heid geboden heeft om betrokkenen beter vakonderwijs te verschaffen, niet wil ach terblijven. Namens de S.V.O. hoopt sprdat deze cursus aan aller verwachtingen zal voldoen. De heer Th. Koekenbier. voorzitter van den R.K. Slagerspatroonsbond wijst er op, dat het moeilijkheden opleverde voor do Slagersvakschool te Utrecht om het ge- heele land 'te voorzien. Daarom werd do wensch tot het organiseeren van cursussen geuit en de minister van Economische Za-

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6