TtEEN-'-KfttïA ig tot; omm. Het mond- en klauwzeervraagstuk PHILIPS' LAMPEN BESPAREN MEER OP UW STROOMREKENING DAN HUN AANSCHAFFINGSPRIIS BEDRAAG1 DINSDAG 15 FEBRUARI 1938 TWEEDE BL'AD PAG. 5 Land- en Tuinbouw ROFFELRIJMEh DE STAND VAN HET ONDERZOEK De Maatschappij voor diergenees kunde heeft te Utrecht een buitenge wone bijeenkomst belegd, gewijd aan het mond- en klauwzeer-vraagstuk. Op deze bijeenkomst hield dr. H. S. Free kei, directeur van het Staats- Veearteehij kundig onderzoèkingsinsti- tuut een voordracht over de tot nu 1ü9 verlichte onderzoekingen in ver band met het mpnd- en klauwzeer en over de daarbij bereikte voórloopige resultaten. Het verschil tusschen laboratoriumproef .ven en proeven in de practijk is voor den experimentator groot. Bij laboratorium-experimenten kan men zoolang als men dit wenscht en noodig acht de interpretatie der gegevens «n de uiteindelijke conclusies voor zich houden. Bij proeven in de praktijk is dit minder-ge makkelijk, omdat daarbij te veel personen betrokken zijn, waaronder wel schrijflusti- gen voorkomen, die er niet tegen opzien' reeds Yóór de experimentator zelf zijn con clusies getrokken heeft, deze te trekken en de uitkomsten eenerzijds te hoog, anderzijds .te laag aanslaan Er volgde em beschrijving van de me thode volgens welke het mond- en klauwzeer .virus gekweekt wordt. Men is thans in het staal6-veeartsenijkun- dig onderzoekingsinstituut zoover gevorderd, dat men groote kwantiteiten virus kan kwee ken, ruim voldojrcle, voor een enting met de smetstof als zoodanig om daarmede de Nederlandsche veestapel te enten. Het mond- en klauwzeer virus vertoont tot- heden 3 hoofdtypen, welke door den Fran- schen onderzoeker Vallée type o en a ge noemd werden, later voegde een Duitsche mond- en klauwzeerspecialist er nog een .type c aan toe Het smetstof-type a werd reeds gedurende SV2 jaar in ononderbroken passages door dr. Frenkel gekweekt. Het type c, welke de oorzaak is van de thans heerschende pi- zoütie, werd sedert het begin dezer epizoötie gekweekt. Met deze cultuursmetstof heeft spr. met zijn medewerker, de heer van Waveren, proeven in de praktijk genomen en wel studie gemaakt in de eerste plaats van de ,z.g. simultaan-enting, waarbij gelijktijdig z.g. reconvalescentenserum onderhuids en cultuursmetstof in het tongslijmvlies wer- schreven hygiënische maatregel, welke hier- gepaard met een door dr. Frenkel voorge schreven hyginisohe maatregel, welke hier in bestond, dat toet melkend personeel tel kens vóór het melken van een Koe de han den in een oplossing van een Yz procent na tronloog moest wasschen. Deze maatregel had uiterst gunstige gevolgen aangezien bleeks dat hierdoor in den regel het optre den van beipelblaren en de daarbü aanslui tende mastitiden (uierontstekingen) groo- tendeels konden worden voorkomen. Een zeer belangrijke hygiënische maatregel Dr. J. H. Picard, inspecteur van de vee- artsenijkundige dienst, die dr. Frenkel met verschillende veehouderijbedrijven in zijn ambtsgebied in verbinding bracht, voegde aan deze hygiënische maatregel nog een zeer belangrijke toe, nl. het vooraf in sterielen staat brengen van de klauw- randen en tusschen klauw- epl eet door middel van her haalde dagelijkse he pensee lingen met 10 procent j odiuna- tin c t u u r. Het is spr. gebleken dat deze maatre- gieil van zeer groote beteekenis was. Met de toepassing op strenge wijze van beide hygiënische hoofdmaatregelen konden echter steeds complicaties worden voorko- me en is aldois een groot aantal dieren ge ïmmuniseerd. Opmerkelijk was, dat de geënte runderen hoewel ze ziek werden, slechts gedurende enkele dagen minder melk gaven; de eetlust was meestal de 5e en 6e dag na de enting gering, maar keerde spoedig daarna weer geheel terug. Uit deze experimenten is ten duidelijkste gebleken, dat door een gecombineerde toe passing van Immuun se rum en cultuur-virus een immunisatie der runderen tegen mond en klauwzeer is te bereiken en dat men door toepassing van bovengenoemde hy giënische maatregelen secundaire infecties kan uitschakelen, welke in hoofdzaak de groote schade bij de dieren teweeg brengen. Voor toepassing op groote schaal, als be- strijdingsmethode, kan echter aan deze z.g. simultaanenting geen beteekenis worden toegekend wegens de groote hoeveelheden serum die ervoor zouden noodig zijn. In verband hiermede besloot spr. een ex periment ie verrichten waarbij geen serum, doch slechts virus werd toegepast. Door strenge inachtneming van de hygiënische maatregelen, zou getracht worden een im munisatie der runderen te bewerkstelligen met de intralinguale virusenting zonder meer. Spr. verdunde tot dit doel zijn cul tuurvirus tot de uiterste grens, welke door middel van entingen op caviae kon worden 'asfgesteld. Ook bij deze proeven waren de resultaten gunstig en verliepen tot volle tevredenheid van de bedrijfshouders. Niettemin worden ook hier de geënte dieren ziek en kan wor den opgemerkt, dat de jonge runderen het sterkst op de enting reageeren. De experimenten met virus (zonder se rum) omvatten ca 220 runderen en dienen nog te worden vóortgezet. Men kan echter wel verwachten, dat op deze wijze een rsteem voor immunisatie is op te bouwen. Er kleven voorloopig echter enkele bezwa- n aan beide methoden, waarvoor men niet blind mag zijn. Met betrekking tot de si multaan-enting is reeds het groove kwan tum serum, dat er voor noodig is. naar vo ren gebracht. Voor beide methoden geldt, dat de dieren soms vrij ernstig, gedurende enkele dagen, ziek zijn. Ook al tracht men door vergaande verdunning de aanval van de smetstof zoo zwak mogelijk te doen ziin. De juiste toepassing van de hygiënische maatregelen vordert, met name wat de klauwprophylaxis en klauwbehandeling be treft, veel ingespannen arbeid, terwijl ook de verpleging in het algemeen der dieren veel meer zorg vereischt. Ook zullen er ze kere eischcn van hygiëne aan de stallen moeten worden gesteld. Lang niet od alle stallen zal men zonder gevaar voor compli caties deze entingen in toepassing kunnen brengen. Er ziin echter ook nog commercieele be zwaren. welke sneciaal betrekking hebben op de export van vee, die, indien mogelijk, tot een bevredigende oplossing zouden moe ten wordmn gebracht. Hebben deze experimenten naar dr. Frenkel's overtuiging ons reeds veel ge leerd en ons inderdaad nader gebracht tot de oplossing van dit zoo hoogst moei lijk vraagstuk, zijn streven blijft erop gericht een immunisatie-methode te vinden, waarbij de dieren zeer weinig of niet ziek worden, hetgeen hij met behulp van gekweekt mond- en klauw- zeervirus hoopt te bereiken. Voorts deed dr Frenkel mededeeling van de toepassing van z.g. reconvalescentense rum, gewonnen bij herstellende runderen. Voor het eerst is in Nederland dit serum bedrijfsmatig gewonnen en op groove schaal in toepassing gebracht. Hiertoe was door het staatsveeartsenijkundig onderzoekingsinsti tuut een dienst georganiseerd, die belast was met het tappen vandit bloed. De re sultaten welke met het hieruit bereide se rum verkregen ziin. konden volgens de in gekomen rapportefi als regel zeer gunstig genoemd worden speciaal waar het jongvee betrof. Tot slot werd een film vertoond, welke van de gevolgde viruskweekmèthode een duidelijk beeld gaf Een hierop gevolgde zeer geanimeerde dis cussie besloot deze hoogst interessante en belangrijke bijeenkomst'. BINNENLAND Het eeuwfeest der Nederlandsche Spoorwegen Cultnreele film van „Visie" In opdracht van de „Nederlandsche Vereeniging voor Cultureele Films" is naar wij vernemen de Neder- landsohe Filmassociatie „Visie", onder leiding van Max de Haas, begonnen met de voorbereidingen van een cultu- reel-documentair filmwerk van het Spoorwegwezen. Deze film, welke in verband met het a.s. honderdjarig bestaan der spoorwe gen in Nederland wordt vervaardigd, zal een beeld geven van de techni sche-, sociale- en cultureele beteekenis voor ons volk van de spoorwegen in Nederland. Naar wij verder vernemen, zal de inlei ding een historisch juiste weergave bevat ten van het rijden van den eersten Neder- landsohen trein in 1839. Tot dit doei zal een speciale locomotief met wagens worden vervaardigd, zooals deze op den gedenk- waardigen datum 20 September 1839 van Amsterdam naar Haarlem reed. Eveneens zal in verband hiermede een speciaal baan vak met het „antieke" breedspoor worden aangelegd. Het scenario der film is geschreven door Max de Haas, die tevens voor regie en pro ductieleiding verantwoordelijk is. De „Nieuw Amsterdam"Neerlands grootste schip, ligt thans in het droogdok van Wilton-Fïjenoord te Schiedam, waar het roer en de schroeven worden aangebracht STORM Als je wilt bluffen, menschenkind, En je verbeeldt dat je wat bent, Ga dan eens aan de zeekant staan Wanneer de storm de kust berènt, De golven opzweept tot een heir, Een horde niet te temmen kracht, Die alle menschelijke werk In woeste razernij veracht. Ja, strek gerust je sterke vuist Ten hemel, tot een knots gebald, Maar houd je met de dndre vast Opdat je niet ter aarde valt! Verhef je machtig stemgeluid, Schreeuw uit je klacht, je felle spot, Maar laat geen mensch het hooren, want Men mocht je houden voor een zot! Als je wilt bluffen, menschenkind, En je verbeeldt dat je wat bent, Wel, méét je met één ademtocht Van God, Wiens almacht je ontkent, Wiens leiding je zoo diep mishaagt, Wiens rechte weg je niet verkiest, Maar als je móéd hebt, mannenmoed, Erken dan ook ais je verliest! Erken dat niets Zijn sterke hand, Zijn sterke stem kan wederstaan. Ja, breek je botte trots en zwijg, En buig het hoofd, en bid Hem aan. (Nadruk verboden) LEO LENS BEGRAFENIS H. V. d. TEMPEL Administrateur van de Rudolphstichting Ontroerende plechtigheid Onder groote belangstelling werd op het kleine, rustige kerkhof van de Rudolph stichting ie Achterveld (U.), gelegen te midden der vruchtbare akkers, ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer H. v. d. Tempel, in leven administrateur dezer stichting. Vooraf werd er een rouw- dienst gehou-den in de Gerei Kerk, waarin voorging Ds. N. 't Hart, Geref. pred. van De Glind. Het kerkgebouw was tjokvol. On der plechtige stilte beklom Ds. 't Hart den kansel en liet zingen Ps. 42 1. Naar aan leiding van Job 19 25, 26, 27: „Want ik weet mijn Verlosser lèeift" enz. werd gewe zen op le de verzekerdheid van het geloof van den overledene, 2e de heerlijke vrucht er van en 3e het geheim der liefde. Ten slotte wordt een van zi,.i lievelingsgezangen voorgelezen, waarin het heimwee naar het leven met God wordt vertolkt. Hierna sprak Dr. A. A. L. R u t g e rs, voor. zitter van het bestuur der Rudolphstichting. De geachte spreker wees op het jonge leven, dat hier weggenomen werd. Het bestuur meende in dezen jongen man iemand gevon den te hebben, die als uitstekend financier en administrateur de Stichitng een lange reeks van jaren zou kunnen dienen. Hij was de rechte man op de Teohte plaats. Zijn ge loof in zijn Goddelijke roeping was voorbeel dig. Hij was één Schriftuurlijk' Christen. Vervolgens sprak de heer M. G r a s d ij k namens de vereen. „Het Centrum". Spr. sprak met groote waardeering van den over omgang. Daarna sprak de heer D. Boers ma, na mens de vereen, v^n pleegouders „Dient elkander". De heer G. H o ge weg voerde het woord namens de Reciteervereen. „O.K.K.", waar van de overleden voorz. was. Ten slotte 6prak de directeur der Stichting, de heer B. Geleynse. Deze wees op de prettige sa menwerking met den overledene, die hem als raadsman en vriend trouw ter zijde stond. Met groote ontroering sprak de di recteur van het ziekbed, dat een verhooring was van de bede van den overledene om te mogen getuigen tot aan het einde van zijn leven. Spr. eindigde met het leizen van Gez. 25 der Geref. Kerken, waarna de aanwezi gen zongen Ps 72 11 en de stoet zich op weg begaf naar het kerkhof. Hier werden dooi den predikant gelezen de 12 Geloofsartike len, waarna de vader van den overledene enkele woorden van dank richtte tot allen die blijk hadden gegeven van hun belang stelling en hun medeleven. Na een kort dankgebed verliet de schare den dooden- akker. Kazernebouw te Soesterberg Soest handhaaft raadsbesluit In de gistermiddag gehouden raadsverga dering der gemeente Soest is met twaalf stemmen voor en twee tegen besloten, het op 3 Februari j.l. genomen raadsbesluit tot aankoop van vijf ha grond voor rond f 50.000 om deze grond gratis af te staan aan het rijk voor kazernebouw voor h«-t w pen der genie, te handhaven. Zooals bekend hadden Ged. Staten der provincie Utrecht op de verschillende na- deelen van het raadsbesluit van 3 Februari gewezen en den raad in overweging gege ven, dit besluit te herzien, omdat de voor- deelen daarvan de nadeelen niet zouden overtreffen. Fokkers naar Soesterberg Gister heeft de nieuwe, tweemotorigc luchtkruiser voor de Nederlandsche lucht macht, de Fokker T 5, zijn eerste be zoek gebracht aan zijn toekomstige bestem ming Soesterberg. Het doel van dit bezoek gold voornamelijk de hestudeering van de schutkleuren, welke het vliegtuig zoo veel mogelijk aan het oog van den vijand moeten onttrekken, wanneer het op een open terrein staat. De T 5 is nl. het eerste Nederlandsche vliegtuig, dat met deze kleuren is beschilderd. Het toestel werd van Schiphol overge vlogen door den fabrieksvlieger van Fok ker, den heer L e e g s t r a, die vergezeld was van den heer J. E. v. Tijen, onder directeur der N.V. Nederlandsche Vliegtui- genfabriek Fokker. Tegelijk met de T 5 landde ook het nieu we lesvliegtuig van Fokker, d-c S 9, om zich aan de luchtvaartafdeeling Soesterberg voor te stellen. De S 9 werd bestuurd door ir. Stok. Evenals voor de T 5 bestond ook voor dit vliegtuig groote belangstelling. Beurt om beurt werden talrijke vluchten gemaakt en allen waren het er Qver eens, dat dit nieuwe lesvliegtuie de eigenschap pen bezit, welke aan een dergelijk type moeten worden gesteld. In den namiddag keerden beide vliegtui gen naar Schiphol terug. De geboorte van Prinses Beatrix De vlag in top! Bij de N.V. Handelsdrukkerij H o 1 d e r t en Co. te Amsterdam verscheen een her inneringsalbum, uitgegeven bij de geboorte van Prinses Beatrix. Deze album is van hetzelfde formaat als die werd uitgegeven bij het huwelijk van enze Prinses. Na een geïllustreerd artikel „Van Wil lem den Rijke tot heden" en dc stamboom van de Huizen Oranje, Nassau en Lippe (12491938) volgt een rijke verzameling foto's, betrekking hebbende op het eerste huwelijksjaar van ons Prinselijk Paar. Ook de bekende serie eerste foto's van Prinses Beatrix is nog in dit album op genomen. De uitvoering is keurig; de groote fotos komen op 't mooie, heldere papier uit stekend uit Dit album is een mooie blijvende her innering aan het hoogtepunt in ons natio nale leven, dat we zoo pas hebben door leefd. Oranjenummer „Historia" „Historia" is wel een van de mooiste tijdschiften die we kennen. In de drie jaar, dat dit maandschrift voor Geschiedenis en Kunstgeschiedenis bestaat, is genoegzaam gebleken, dat hij medewerkers en uitgeef ster het vaste voornemen bestaat uitsluitend superieur werk te geven. En gelukkig was de belangstelling voor deze cultureele uit gave zoodanig dat de uitgeefster gedurig weer pogingen in 't werk kon stellen dit maandschrift naar inhoud en vorm op nog hooger plan te brengen. Natuurlijk verscheen ook „Historia" in verband met de blijde gebeurtenis met eer extra verzorgd nummer. Van de artikelen noemen wij: Prinsen en Prinsessen uit het Huis van Oranje, te 's-Gravenhage geboren, door II. Ch. G. J. van der Mandere; Blijde dagen te Brussel in Februari 1817, door Joh. Ruys; Hoe blijde gebeurtenissen vroe ger werden aangekondigd en bekend ge- maaikt, door A. Hallema; De hetrekkingen van het Huis NassauWeilburg tot het Huis NassauDillenburgOranje, door J Steur; Het karakter en de persoon van Prins Willem V, door Mr. S. M. van Haersma Buma. Wij bevelen kennismaking met dit mooie maandschrift hartelijk aan. 't Verschijnt bij Uitgevers-Mij. Broekhof!' N.V., v.h. Kemink en Zoon, Domplein 2, Utrecht. GAZELLE VERKEERSBOEKJE In aansluiting op het vorige week in ons blad opgenomen artikel over het Gazelle Ver- keersboekje deelen we onzen lezers nog mede dat dit alleraardigste boekje gratis verkrijg baar is bij den agent G. P. van 't Hoff, Aert van Nesstraat 21 alhier. Hou Maet-brochure Onder den suggestieven titel „Hou Maet toomt resultaat" heeft het bekende reclame adviesbureau „Hou Maet" te Ams'erdam, een forsche brochure uitgegeven, Wc.arm een aan tal door dit bureau ontworpen folders en reclame-campagne's zijn saamgebonden, als mede een reeks lezens- en behartigingswaar- dige artikelen over reclame in het algemeen De manier van uitgave van deze brochure, de druk, de opmaak van de pagina's, de af wisseling in lettertype, papier- en inktkleur imponeeren al bij eersten oogopslag. Het doel van „Hou Maet" om eigen bedrijf te presen teeren als één, dat in de moderne reclame- middelen door middel van den druk volko men thuis is, wordt daarmee al met één slag bereikt. En wie even bladert in de brochure en van bladeren komt tot aandachtig bezien en geïnteresseerd lezen, vindt dien eersten indruk volledig bevestigd. Het slagwoord waarmee de firma zich tooit kan hiervoor als symbool beschouwd worden: maat houden, gerekend als het weten te vinden van de juiste maat: niet te veel en niet te weinig. Bijzonder helder instructief zijn de artike len, over reclame, die tusschen de beproefde reclamevoorbeelden door zijn gedrukt. Daarin wordt gewezen op het voortreffelijke van „de idee", de intuïtie bij het adviseeren voor reclame boven het uitsluitend „verstand hebben van reclame", op de beteekenis van de originaliteit tegenover het navolgen van firma Zus of Zoo, op de noodzakelijkheid van den breeden kijk op het volle menschenleven als men een reclame-campagne wil concipi- eeren, op de reclame-psychologie tegenover de veronachtzaming daarvan, op den eisch die aan de teksten gesteld wordt, afgezien van lengte of kortheid enz. enz. "We hebben van deze aardige, leerzame bro chure met veel genoegen kennis genomen en kunnen er lezing en beschouwing van aanbe- STAKING OP MEUBELFABRIEK Gister is een arbeidsconflict uitgebroken bij de firma H. J. Tvsseling, meubelfabriek te N ij k e r k. De arbeiders wenschen een betere loon- en vacantieregeling. De pogin gen van den rijksbemiddelaar, om .partijen tot elkaar te brengen, hebben nog geen re sultaat gehad. De stak'ng omvat negentig Officieele Berichten der Koningin in de provincie Noordbrabant t het bijeenroepen van de Staten dier provincie buitengewone zitting op Vrijdag 25 Febr. 19: BURGEMEESTERSBENOEMING Benoemd ls tot burgemeester der gemeen Weeneldlnge A. C. 1 BENOEMINGEN Benoemd is tot electro-technisch ingenieur t 's Rijks kustverllchtlng in vasten dienst de het Ir M. H. W. Moorrees. LEGER EN VLOOT eervol ontslag verleend uit den j Eervol ontslag uit den militairen dienst ter zake van langdurlgen dienst Is verleend aan ka pitein T. J. Lagerwerf, van het reg. Jagers. De kapitein ter zee C. E. L. Helfrich is belast met de betrekking van directeur der Hoogere Marine Krijgsschool te Den Haag en luitenant ter zee der le kl. F. S. W. de Ronde Ls eervol ontheven van de waarneming dezer betrekking. De beruchte onbewaakte overweg bij Nootdorp is eindelijk voor goed afgesloten. De omwonenden moeten nu wel een heel eind omrijden, maar ongelukken kunnen hier tenminste niet ipeer gebeuren

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5