Ve«°o°*°men' feAYEm H DE ONBEWAAKTE OVERWEG MAANDAG 14 FEBRUARI 1938 EERSTE BLAD PAG. a Is U reeds gebruiker van Lunchkaas „DRIE TULPEN" Ze munt uil door fijne smaak, RONDBLIK ontmoeting te berchtesgaden Het weekeinde heeft ditmaal een verras sing gebracht in den vorm van een myste- rieuse ontmoeting, welke op Berghof, Hitiers buiten te Berchtesgaden plaats had. De Führer ontving hier voor een persoonlijke samenspreking den heer Von Schuschnigg, die vergezeld van zijn minister van buiten- landsche zaken Guido Schmidt, gevolg had gegeven aan een uitnoodiging van Duitsch- lands grooten man, om elkander in dit milieu te ontmoeten. Bij het zeer langdurige onderhoud waren bovendien aanwezig Duitschlands nieuwe minister van buiten- landsche zaken Joachim von Ribbentrop en Von Papen, de Duitsche gezant te Wee- nen, die den laatsten tijd wederom een ver hoogde activiteit heeft aan den dag gelegd. Zoo plotseling als dit gebeuren plaats jgreep, er was van tevoren In de wereld pers daaromtrent niets uitgelekt. zoo ge heimzinnig is het ook gebleven. Men ver diept zich allerwegen in gissingen, wat wel de onderwerpen van bespreking mogen zijn geweest, en waarom men zoo uren aaneen in beraad is gebleven. Het is overigens een merkwaardig feit, dat het juist anderhalf jaar geleden is 11 Juli 1936 dat tusschen Duitschland en Oostenrijk een soort van politieke wapen stilstand werd gesloten. Dit accoord be doelde, een einde te maken aan de zeer scherpe verhoudingen tusschen beide lan den, die zoowel in economisch als in politiek opzicht tot desastreuze gevolgen leidden. Toenmaals werd bepaald, dat Duitschland de volledige souvereiniteit van Oostenrijk erkende. Daaraan werd toegevoegd, dat Duitschland het nationaal-socialisme in Oostenrijk beschouwde als een Oostenrijk- sche binnenlandsche aangelegenheid, en hier tegenover stond, dat Oostenrijk in zijn bui- tenlandsche politiek zou toonen, een Duit sche staat te zijn. Met andere woorden, Berlijn en Weenen zouden zooveel mogelijk een parallel loopende buitenlandsche politiek yoeren. Men tast vermoedelijk niet ver mis in de Veronderstelling, dat het deze verschillende punten zijn, die opnieuw te Berchtesgaden aan een beschouwing zijn onderworpen. Het is slechts de vraag, in welken geest de dis cussies hebben plaats gehad. Oostenrijk is ook sedert dien Julimaand van 1936 een probleem tusschen Rome en Berlijn blijven vormen, al had het voorloopig niet meer dat gevaarlijke, tot agressiviteit prikkelende karakter. Het is een der merkwaardigheden van de huidige internationale situatie, dat dit verbrokkelde land zeer kwalijk geheel op eigen beenen kan staan, dat het zich kan noch wil voegen bij Duitschland, en dat het als een trait-d'union tusschen Hitier en Mussolini in ligt: het verdeelt en verbindt Jezelf der tijd. Wij zijn zeer benieuwd of binnenkort nog Sets zal uitlekken van den geest, waarin de jongste besprekingen zijn gevoerd en of er inderdaad iets van belang mocht worden bereikt. Wij zullen daaromtrent vermoede lijk nog wel wat in het onzekere blijven, doch ook wel niet langer dan tot den aan staanden Duitschen Rijksdag. Leverde Berch tesgaden iets van belang op, dan zal men het alsdan hooren uitklaroenen. HET LOT DER DRIJVENDE POOLEXPEDITIE vDe „Taimyr" is binnen gezichtswijdte Groente geestdrift heersóht onder de Russen aarat flboord vam den ijsbreker „Taimyr". Waanneer alles een vlot ver loop heeft, schijnt de redding vcun Papainin en de zijnen van hiuto in de Groenland-zee drijvende ijsschots nog slechts een kwestie van uren. Het con tact tusscfhen de overwinteraars en dien ijsbreker is perfect. Wamt niet. al leen, dat de radioverbinding uitste kend funotionneert, men kan thans ook door middel van vuurpijlen en zoekliobten aan elkaiudier seinen. De marconist van de Papanin-groep, Kren- kel, heeft bovendien medegedeeld, dat hij en zijn metgezellen reeds de rook pluimen van de „Taimyr" kunnen waannieanen, en hij voegde er schert send aan toe: „Ik zie een ijsbeer in uw richting galoppeeren". De „Taimyr" bevond zich volgens de laat ste berichten op omstreeks 20 mijlen af stand van Papanin en zijn kameraden. Doch de ijsbreker ziet zich tegenover ernstige moeilijkheden geplaatst Hij krijgt, zioh een -eg te banen door een korst, van eenige ja- m oud ijs, waarop zich in dezen Pool winter 'eer versdhe formaties hebben afgezet Springstoffen moeten hulp bieden De commandant heeft om deze laatsre 'hinderpalen te overwinnen besloten, zijn toevlucht te nemen tot springstoffen. De ijsmassa's zullen langs explosieven weg uiteengereten worden en op deze wijze zal een vaangeul geforceerd worden naar de schot6 van Papanin. Overigens gaat dit de bemaniming wel wat te langzaam naar den zin. De Russen kimmen nauwelijks het oogenblik afwachten, waarop de overwinte raars bereikt zullen zijn en zij hebben dar ook alles in het werk gesteld om dien kapi tein te overreden, hen in de gelegenheid te stellen, Papanin te voet over het ijsveld te bereiken en zoo aan boord te halen. Maar. zooals te begrijpen valt, is de commandant op dit punt onverbiddelijk. Een dergelijke expeditie zou te veel onnoodige gevaren met zich medebrengen, afgezien nog van de vraag, of het mogelijk is het voormalige „Eenzaamheidseiland" te voet te bereiken Er zal dan ook althans in dit stadium niets komen van een triomftocht over het Poolijs, met de „helden van het Poolstation' op de schouders der „Taimyr"-manraen Dit neemt niet weg, dat de gezagvoerder van den ijsbreker niets liever wil, dan de redding van Papanin en de zijnen zooveel mogelijk te bespoedigen. Hij laat onafgebro ken onderzoeken, of er geen ijsveld te ont dekken va.lt, dat geschikt is om als start plaats te fumgeeren voor de vliegtuigen welke hij aan boord heeft. Te meer, daar Ivrenkel heeft medegedeeld, dat het moge lijk is om in de nabijheid van de ijsschots een landingsterrein in gereedheid te bren gen. Tot dusverre heeft de kapitein van ae „Taimyr" nog tevergeefs het Poolijs afge speurd. De Palestijnsche regeering en de terreur Een ion aan aanbreng-premies De Palestijnsche regeering heeft een lijst met de namen van de 21 moordenaars ge publiceerd op wier arrestatie zij prijzen stelt, varieerend van 100 tot 500 pond ster ling. Op dezo lijst komt ook een zekere Issa Battat voor» een der terroristische leiders nit Hebron, die er van verdacht wordt, den moord op den archaeloog Starkey gepleegd 'Xe hebben. Verder komen eenige medeplich tigen aan den moord op Starkey en de moordeneaars van de inspecteurs van poli tie Lewis en Andrews pp de lijst voor. In totaal bedraagt do som der prijzen, iwelke de regeering in haar strijd tegen de terreur nu reeds uitgeloofd heeft, circa ■300.000 pond sterling. Tot dusver heeft ech ter nog nimmer iemand op zulk een prijs Een bende gemaskerde en in khaki-uni- ïormen gestoken Arabieren heeft te Attara nabij Nabloes het huis van een Arabischen hulpagent van politie overvallen. De indrin gers vuurden in 'het wilde weg op allen, die zij in het buis aantroffen, met het gevolg, 'dat de hulpagent en een van zijn broers ge 'dood werden, terwijl een andere broer, de Vader en een gast zware verwondingen op diepen. jDe Japansch-Chineesche oorlog Een Chineesche voorhoede ingesloten? De Japansche strijdkrachten in den front- 'sector van Zuid-Hopei hebben Kai-Tsjoe (het vroegere Poe-Jang) bezet Hiermede Is het hoofdkwartier van de in dezen sector lopereerende Chineesche strijdkrachten in handen van de Japanners gevallen, die thans nog -vijf-en-twintig kilometer van de Hwang- Ho (Gele Rivier) verwijderd zijn. De spoor brug over de Hwang-Ho is tengevolge van de Japansohe luchtbombardementen ver hield. De Ghineesche tegenstand is volgens Japansche berichten niet noemenswaard meer. De Japansche troepen, welke zich zuid waarts langs de spoorlijn Peiping—-Hankau bewegen, zouden er in Ecslaagd zijn ruim 20.000 man der Ghineesehr voorhoede in een val te laten loopen, door om hun heen te trekken en hun een terugtocht onmogelijk te maken. Dit geschiedde te I-Kau-Tsjen, op 20 mijl ten z idon ven Tsjang-Teh. Tevens wordt beweerd, dat de Japanners in zuide lijk Hoped, Poe-Jang veroverd hebben. japans vlootbouw- programma Tokio houdt zijn gegevens geheim JDe Japansche regeering heeft thans de nota's ivan Engeland, Amerika en Frankrijk, van 5 Februari, betreffende d'e bewapening tea* zee, beaaitwoord, door de overhandiging van een nota aan de ambassadeurs dezer staten. In dit antwoord verklaart de Japan sche regeering, niet het voornemen te hebben, zich een bewapening aan te sohaffen, welke een bedreiging voor de andere landen vormt, en geeft zij als haar meening te kennen, dat het ver strekken van inlichtingen betreffende den vioolbouw niet tot een redelijke ont wapening zou bijdragen, aangezien een kwantitatieve 'beperking der bewapening ontbreekt. De Japansohe regeering is daarom niet bij machte aan den des- betreffenden wensch dezer staten gevolg te geven. In het feit, dal de Japansche regeering ld gevraagde inlichtingen niet wensoht te ver strekken, kan zij geen logische reden aien voor de veronderstellng der mogendheden, dat. de Japansche regeering bezig is aan een vlootbouwplan voor schepen, welker tonnen- maat de hij het verdrag van 1936 vastgestel de grenzen overschrijdt. De Japansohe regee ring maakt zich daarom dan ook niet be zorgd, indien de andere staten de escalator clausule zouden toepassen, zooals vervat in genoemd verdrag, waarbij Japan niet is aan gesloten. Wat betreft de mededeel ing der staten, dat zij bereid zijn hierna met de Japansche regeering te praten over eenige beperking van tonnenmaat en kaliber, vermeldt het Japansche antwoord, dat de Japansche rogeering van meening is, dat zulk een be spreking in geen enkele wijze aou leiden tot een verwezenlijking van de verlangens der Japansche regeering betreffende de ontwa pening. Niettemin is de Japansche regeering te allen tijde bereid besprekingen aan te gaan, waarbij een redelijke kwantitatieve beperking der bewapening een eerste plaats Gelijktijdig met dit antwoord aan de drie vlootmogendheden, heeft de Japansche re geering een medodeeling gepubliceerd, waar in zij o.a. het, volgende verklaart: „De Japansche regeering zou het diep be treuren, indien de groote vlootmogendheden tot een uitbreiding van haar bewapening en van haar vlootbouw zou overgaan. In dat geval zouden zij Japan geen ande re keus laten, dan wijziging te brengen in de bestaande japansche vlootbouwplannen. ten einde aan de nieuwe ontwikkeling het hoofd te. kunnen bieden". De Spaansche burgeroorlog Nieuw offensief tegen Madrid? Volgens berichten uit Salamanca heeft ge neraal Franco 300.000 man troepen op het front van Guadalajara geconcentreerd. Men concludeert hieruit, dat zeer binnenkort een nieuw offensief c»p Madrid zal worden ont ketend met als eerste doel de inneming van Guadalajara. Generaal Franco heeft zich gisteren naar Burgos begeven om met de le den der regeering te beraadslagen. Uit Madrid wordt door Havas gemeld', dat de rechtsche artillerie gisteravond tegen zeven uur de Spaansche hoofdstad weer begon te bestoken. Talrijke projectielen kwa men in de buitenwijken terecht. De Britsche marinebasis te Singapore HEDEN DE PLECHTIGE INGEBRUIKNEMING Drie Amerikaansche kruisers nemen er aan deel Vanrdlajag zal dloor die Britsche autoriteiten de nieuwe Britsche vdootbasis worden in ge bruik genomen, wellke het schiereiland Ma- lakka beheerscht en dien zeeweg, welke de verbinding vormt tusschen den Inddsohen Oceaan en de Stille Zuidzee. De nieuwe vlootbasis bevindt zich ten N.t vain de stad Singapore, in de z.g. Sjangizone, welke laatste gelegen is aan de Johore- straat; verder zijn in de onmiddellijke^ na bijheid van de oude vlootbasis versoheiden moderne vestingwerken aangebracht. Op uiterst hartelijke wijze hebben de of- ficieeüe instanties van Singapore de A-men kaansohe kruisers verwelkomd, die aan' de plechtige inwijding der nieuwe marmebasis zullen deelnemen, welker bouw 20 millioen pond sterling heeft gekost. Terwijl de Britsche kusJbatterijcn saluut schoten losten, stoomden drie oorlogsbo dems, „Memphis", „Milwaukee'' en „Trea- ton" de Straat van Singapore binnen, waar zij aan dien ingang der nieuwe vlootbasis het anker uitwierpen. Britsche loodsen ge leidden de Amerikaansche kruisers naar hun ligplaats en boven de oorlogsschepen cirkel-den vijf vliegtuigen, die neerdoken ten teeken van groet. „Wij zijn hier enkel gasten en toescnou w-ers", merkte admiraal Townse-ndop ln een onderhoud met den correspondent van de United Press. „Ik hecht geenerlei bijzon dere beteekenis aan het feit, dat de Ver- eenigde Staten het eenige eiet-Engelschê land zijn, dat zich bij de inwijding der vloot basis door oorlogsschepen laat vertegen woorddgen. Vermoedelijk hebben andere lan den de uitnoodiging niet aanvaard. De aan wezigheid der drie Amerikaansche oorlogs bodems weerspiegelt d-e Britsoh-Amerikaan sdhe vriendschap. Het is een fraaie vriend- echapsgeste, dooh mijns inziens dient men er niet te veel intermiatiomale beteekenis aan te hechten. Natuurlijk doet het ons genoe gen, getuige te mogen zijn van iets, wat van groot gewicht is in die Britsche strategie in het Verre Oosten". Fngelands strategische positie De macht der Britten steunt hoofdzakelijk op de strategische driehoek: Singapore Port Darwin—Hongkong. Singapore en Port Darwin zijn nu modern uitgerust Alleen over Hongkong maken de Enge-lschen zien nog bezorgd. Men aienlke hier aan de tegen- vlootsteunpunten van Japan. (Makoe en Keeloeng), de herhaalde luchtbombardemen ten op Kantong en de bezetting van verschil lende eilandjes in de Parelrivier. Evenals Engeland Singapore tot een ves ting heeft omgetooverd, besteden de Vereen. Staten veel geld aan de vestingwerken (fort „Mac Kiniley") in de booht yan Cavite. Alhoewel de V. S. de Philippijnen in 1935 onafhankelijk verklaard hebben, blijven deze nog 7 jaar medezeggenschap behouden, hetgeen niet wegneemt, dat Amerika nood de Philippijnen aaai de Japansohe invloed sfeer zal prijsgeven. Cavite en de kleine vlootbasis Zamlboanga blijven de hoofd-verd-edigingsbasie voor de Phi-liLppijnien. Met den strategdschen driehoek en de Phi lippijnsdie versterkingen wordt het verdere opdringen van Japan naar bet Zuiden belet. Met een bezorgd oog ziet Japan nog altijd de eilandengroep Goean in handen van Amerika, als een bescherming in den ring ten opzichte van de Philippijuien. Op de kaart ziet men het gebied hetwelk onder controle staat van de Japansohe ma rine. Op de Carolinengroep sticht zij schijn baar steunpunten. Van hieruit richt de Japansche politiek haar blik naar het zuiden; daaronder ver staat zij niet de voormalige Duitsche kolo niën. Zij tracht invloedsferen te scheppen io die landen, welke rijk zijn aan grond stoffen. Davao en Palan, gelegen op de Carolinen- eilanden, zijn maar 1000 K.M. verwijderd van Nieuw-Guinea. i Het Japansche mandaat-gebied wordt streng ne-controleerd, vreemde schepen moe- rtitect ®en 'tl' gfVeP HITLER EN SCHUSCHNIG ONTMOETEN ELKANDER Consult in Berchtesgaden Op initiatief vain Adolf Hitler heeft Von Schuschnigg, verge zeld van Guido Schmidt, een be zoek aan den Führer te Berchtesgaden gebracht, ter bespreking van de Duitsch-Oostenrij'ksche verhoudingen. Bij dit onderhoud, dat eenige uren heeft geduurd, waren eveneens aaa*- wezig Von Ribben trop en Von Papen, de Duitsche ambassadeur te Weenen. Het plotselinge bezoek van bondskanselier Schuschnigg a-ara- den Führer heeft in Ber- liijnsohe politieke en diplomatieke kringen de levendigste sensatie verwekt. Men hecht een buitengewoon groote be^ teekenis aan de ontmoeting, welke zioh zal voegen bij de reeks „sens-ationeele Zaterda gen van het nationaal-socialistisch be wind. Het gewicht van de aa. bijeenkomst van den rijksdag wordt er door verhoogd en men verwacht belangrijke verklaringen van Hit- Ier over de betrekkingen met Oostenrijk. Te Berlijn gelooft men, dat het initiatief voor de ontmoeting van den Führer is uit gegaan, die een snelle en merkbare verbete ring der betrekkingen tusschen beide lan den wensoht Tn gezaghebbende Oosrtenrijksohe kringen geeft men te kennen, dat de reis van Schuschnigg en Schmidt naar Berchtesga den geen wijziging beteekent van de Oosten rijkeche politiek tegenover het Duitsöhe Rijk. Deze politiek blijft onveranderd. Men voegde hieraan toe, dat Schuschmlgg dien rijkskanselier o.a. zou spreken over de ilileg-aüe actie der nazie in Oostenrijk, en ver klaren, dat hij deze actie niet kan dulden Verwacht werd, dat na afloop der bespre kingen een communiqué zon worden uit gegeven, waarin het beginsel dei' niet-in menging van Duitschland in de aangelegen hedien van Oostenrijk opnieuw zou worden bevestigd. De aciviteit, welke Von Papen de laatste dagen heeft ontwikkeld, is zeer groot. Eeni ge d-agien geleden keerde hij uit B arch te? gaden terug met een uitnoodiging vara H1' Ier aan Schuschnigg en gisteren was hij weer derwaarts vertrokken om de ontmoe ting voor te bereiden. Hieruit blijkt der halve, dat het initiatief van Duitschland is uitgegaan-. Was Mussolini erin gemengd? Men wijst en* te Weenen op, dat de uitnoo diging voor de bijeenkomst uitging van Hit ler, doch dat, aangezien de telefonische op roep uit Berchtesgaden voorafgegaan werd door een telefotusoben oproep door Mus solini, het vrijwel zeker is, dat Rome, zoo wel als Von Papen de hand hebben gehad in het arrangeenen van de bijeenkomst. Bij de besprekingen was het, naar men gelooft, weer Hitler, die den wensch te ken- nien gaf met de Oostenrijkers schoorae lei te hebben, en S c h u s c h m i g g, die, hoewel hij instemde met dezen wensch, niet naliet aan te dringen op vrijheid voor de Oosten ten bij de Japarasche marine vergunning aanvragen, om hier haven§ aan te doen. Zooals de kaart weergeeft, heeft Japan vanaf het moederland, naar Noord en Zuid een reeks vlootsteunpunten. Het is niet uitgesloten, dat het komende voorjaar een Britsch eskader raar de Stille Zuid-zee gezonden zal worden, om deel te nemen aan de groote manoeuvres, welke de Vereten. Staten willen houden in het Zuid oostelijk deel van den Pacific; dit Britsch- Amerika-ansdh vlootvertoon zou dienen om Japans invloed en zucht naar expansie in den Pacific af te dammen. Japansche ontstemming Naar „Docmei" meldt, is men in Japan ont stemd, dat slechts aan één Japanner, dien consul-generaal O k am o to, uit diploma tieke hoffelijkheid is toegestaan de plech tigheid te Singapore bij te wonen. Er is niet één Japansohe journalist uitgenoodigd. Niemand kan ontkennen, zoo vervolgt dit Japansohe persbureau, dat Groot-Briitannië, na er vóór den wereldoorlog in geslaagd te zijn, Duitschland te isoleer-en, thans streeft naar een isolement van Japan, door in de Stille Zuidzee een gemeenschappelijk Britsch-Amerikaansoh-Nederlandsch front te vomen. Ondanks h-et feit, dat Frankrijk wegens dien delicaten internationalen toestand ge weigerd heeft, zich bij zulk een frorait aan te sluiten, zal, naar het bericht uit Singapore voonspelt, Groot-Brittannië zijn streven naar collectieve pressie o-p Japan niet opgeven. rijkeche regeering, met haar eigen nationaal socialisten te haimdelen, zooals zij wensohc- lij'k ooi-deelt. Men wijst erop, dat Oostenrijk waarschijn lijk geen verandering zal brengen in den koers, dtien het de laatste vier jaar in mid den-Europa heeft gevolgd, ofschoon in het kabinet enkele wijzigingen zouden kuranen worden gebracht. De Duitsche Jood betaalt zwaarder belasting Geen kinderaftrek meer Naar de „Courant" meldt zullen de Duitschland wonende Joden voortaan geen bela&tingfaciliteiten meer mogen genieten. Evenals bij de inkomstenbelasting wordt ook wat de loonbelasting betreft geen be lasting-aftrek meer toegestaan voor Jood- sche kinderen. Terwijl voor niet-Joden be lasting-vrijdom bestaat voor de ondersteu ningen ter gelegenheid van een huwelijk of geboorte, blijven voortaan Joodsche werk neemsters van deze belastingvrijstelling verstoken. Ook belastingverlagingen, welke worden toegestaan, indien een aanvrager bijzonder zware lasten heeft te dragen, zul len in de toekomst niet meer worden toe gekend, als deze zware lasten zijn ontstaan door Joodsche kinderen of andere Joodsche verwanten. Een auto-tunnel EngelandFrankrijk Plan van een jong Fransch. ingenieur Een jong Fransch ingenieur. André I devant, heeft volgens de „Petit Parisien" plannen ontworpen voor een autoweg onder het Kanaal, welke in twee jaar aangelegd zou kunnen worden. Deze autoweg zou gelijk worden aan de route, die uitgedacht was voor een spoorlijn. Een daling van 1 op 20 ten Oosten van Folkestone zou de automobilisten 360 voet dien in de kalksteen van de Kanaalbedding voeren. Tot aan het midden van 't Kanaal zou de weg langzaam stijgen tot een diepte van 294 voet, om dan weer iets dieper te gaan naar de kust van Sangatte, ten Wes ten van Calais, waar hij langzaam, met een glooiing van 1 op 50, naar de oppervlakte zou terugkeeren. De muren van den tunnel zullen circa 68 centimeter dik moeten zijn. In ieder geval biedt de kalksteen zelf ge noeg weerstand tegen den druk van buiten. De bouw zal volgens Basdevant weinig moeilijkheden opleveren. De kalksteen is veel gemakkelijker te bewerken dan het graniet van den Simplontunnel. Wel zal de ventilatie nog eenige moeilijkheden met zich meebrengen. De kosten worden geraamd op tien mil lioen ipond sterling. Het denkbeeld is ge opperd dit bedrag aan beide zijden vlan het Kanaal bijeen te brengen en de onderhouds kosten goed te maken met de passagegelden. VEERBOOT KAPSEIST IN DE HAVEN VAN SYDNEY Er waren 150 personen aan boord Vermoedelijk dertig dooden In de haven van Sydney heeft zich een scheepsramp voorgedaan, welke aan tal van personen het leven heeft gekost. Vast staat, dat vijf opvarenden van een veerboot zijn gedood, doch er worden nog 24 anderen vermist en men heeft weinig hoop, dat zij op een of an dere wijze gered zijn. Bovendien zijn vijftien menschen zoo ernstig gekwetst, dat zij in het ziekenhuis ter verpleging moesten worden opgenomen. De veerboot, die 150 menschen aan boord B had, was een salonvaartuig met twee dek ken. Het schip bevond zich in de nabijheid v van den Amerikaanschen kruiser „Louis- s' ville", die juist de haven verliet. a De boot begon eensklaps over te hellen. De oorzaak van het gebeurde staat op het M oogenblik nog niet vast, maar een feit is het, dat het vaartuig kapseisde en snel be gon te zinken. Onder de opvarenden ont-1 s stond een paniek. De meesten sprongen irf ih het water, om niet met de veerboot in de s diepte te verdwijnen. De matrozen van de „Louisville" aarzel den geen oogenblik op radicale wijze hulp u te verleenen. Zij sprongen in het water, hetgeen op zichzelf al gevaarlijk is, daar g] zich in de haven van Sydney dikwijls haaien vertoonen. De matrozen slaagden er nog in verschillende ruiten van de zinken- 111 de salonboot in te slaan, ten einde den passagiers het verlaten van het vaartuig te mogelijk te maken. <j. Ook op het land was alles in rep en roer. Alle ambulances werden op de kaden ge concentreerd, waar zich inmiddels ook dui zenden verzameld hadden, die het schouw- s< spel ontzet gadesloegen. Er is druk werk vi geweest voor de ambulances. Vijf en zestig personen werden, na aan wal te zijn ge- bracht, naar de ziekenhuizen vervoerd; vijftien hunner, die ernstig gewond waren, a' bleven er in verpleging. Gelijk reeds gemeld, worden nog 24 per- „Noc sonen vermist. Men neemt aan, dat deze ?are ongelukkigen geen kans hebben gezien tijdig van de veerboot te komen en even-* eens in de diepte verdwenen zijn. Li- Duikers zullen thans in de haven afdalen!; en het wrak onderzoeken. Gepoogd zal wor-1 den, het vaartuig weer aan de oppervlakte te brengen. JOH's JOL - SCHEVENINGEN: TKEILERWEG 49—51, Telef. 550521^° HARING- en VISCHHANDEL Lg Specialiteit in gerookte Bokking eneWa gestoomde en gerookte Makreel. De beslissing der Ned. Spoorwegen viel: de wachthuisjes werden afgebroken, bet personeel ontslagen en de overwegen onbe waakt. Er was geen veranderen meer aan, het publiek moest maar door schade en dood wijs worden. De schade kwam en de dood kreeg zijn deel een zeer groot deel zelfs maar de onbewaakte overweg vraagt elke week nieuwe slachtoffers. Verschillende groote steden maken sta tistieken van verkeersongevallen: bestaat er ook zoo'n overzicht van allen, die op de onbewaakte overwegen omkwamen? Het moet een ontzettend getal zijn. Helaas, getallen maken op ons niet zoo veel indruk meer. Zelfs niet als het dooden en gewonden betreft. We lezen immers da gelijks van rampen met auto's, vliegtuigen en schepen, waarbij velen omkomen; we zien groote getallen van gevallenen in oor logen, welke niet zóó genoemd worden; en zoo wennen we ook aan het dooden- register van de onbewaakte overwegen. Maar, als het ons zelf eens treft? Dan verscheurt de droefheid ons hart, zooals we in een ingezonden stuk lazen over de oude moeder in Lange Ruige Weide, die op 1 Januari haar kinderen verwachtte... tever- daar in die stille boerenwoning heeft Moeder met haar kinderen haar leed uit gesnikt als een klacht tegen de Overheid, evenals elke mokerslag een aanklacht was, toen daar de hechte en sterke wachthuizen met dien grond werden ge lijk gemaakt (ook daar waar onze auto bus 10 A 12 keer bij mist en gladde we gen moet asseeren) in plaats eenige wachtgelders een levensdoel te geven. De onbewaakte overwegen zijn een nationaal gevaar. En ernstige protesten bij de overheid geven niets. Aldus schreef ons een abonné in arren moede. Heelemaal waar is dat niet. Want hier en daar worden weer overwegen be waakt, al vallen sommige zeer gevaarlijke plaatsen er buiten. Die bij Lange Ruige Weide blijkt er een van te zijn. Want reeds vielen er 7 dooden. Bij Kethel zijn niet minder dan drie on bewaakte overwegen. Het aantal slacht offers loopt in de tientallen,. Wij kennen families, waar de rouw niet wil wijken. Maar... bewaking kost geld en dus gebeurt het niet. In de gemeente Kethel was men zoozeer van de noodzakelijkheid van bewaking overtuigd, dat men een gedeelte van de kosten, n.l. de helft van 4000.— per jaar, wilde dragen. Zelfs toen de Ned. Spoor wegen nóg eens rekenden en tot 6000 kwamen, was de gemeente in beginsel be reid er 2000.— bij te doen als het moest Want men zit voortdurend in vrees, hoe veel slachtoffers de dag of de week zullen brengen. Echter, het gemeentebestuur hoorde vans <i- een goedkooper systeem. Want ook dit is jen van belang: toen de Spoorwegen moesten erkennen, dat hier en daar toch i e t s^nn diende te gebeuren kon men natuurlijk de Gi afgebroken wachtposten niet weer opbou-jNoc wen en nieuwe seinwachters aanstellenen hoe waakzaam deze ook gedurende jaren,-an waren geweest: men moest het nu mechanisch doen. He De resultaten zijn niet schitterend. De en overweg bij Steenwijk bewijst het. En de raki prijs is niet laag. Gerekend met rente, af-tan schrijving en onderhoud zal de bezuiniging Ora gering zijn. ten Maar als het dan toch mechanisch enr automatisch moet gebeuren, dacht de heer' H. G Teunissen te Schiedam, danjj^, weet ik een beter systeem. Hij ontwierp entt001 verbeterde het, hij maakte het bedrijfs-pu klaar, hij demonstreerde het op de Jaar- De beurs... het werkte perfect En nu vroeg hij toa den vorigen Minister van Waterstaat om'5311 het aan de praktijk te toetsen, bij een over*'00^ weg dus. Die toestemming werd niet ge-, makkelijk verleend. Want de Spoorweg directie krijgt zooveel uitvinders op visite,n 111 dat ze er beu van wordt en dus een af- poelerïngssysteem heeft ingevoerd. T-» rr, fan De heer Teunissen, die werkelijk^ iets had. liet zich daardoor niet ont-ve&r moedigen. Hij hield aan en kreeg het, napn allerlei hindernissen overwonnen te hebben^ari1 zoover, dat Minister van Lidth de Jeude. e hem een eerlijke proefnem i ngjortl beloofde. De directie der Spoorwegen wees0^ den overweg aan de Condorviastraat te^ Utrecht aan en de heer Teunissen maakteje r de proefinstallatie op eigen kostenedd reeds op 4 November 1937 klaar. laar Echter, de Spoorwegen verstaan onder0!?'1 een onpartijdige keuring dat zij zelf11^0 de resultaten zullen nagaan en de conclu-' sies trekken. De heer Teunissen voert daar-j^. tegen terecht aan, dat de Directie part ijLg in het geding is en dat dus een werkelijkieflie onpartijdige instantie, b.v. de Kema con-iailf tröle moet oefenen. Maar wat hij ook pro-^'l beert, hij stoot overal het hoofd en vindt?n"> tot heden nergens medewerking. Dit stelt te Leur. Wij kunnen natuurlijk^ niet oordeelen over de doelmatigheid vanun het systeem, maar wanneer iemand er dui-J^e zenden aan besteedt en tot dit resultaat'chitK komt, dan heeft hij o. i. volkomen rechte R op een eerlijke, onpartijdige controle, welke D'e absoluut vrij tegenover de spoorwegen staat.,en- Is er dan niemand, die dit bevorderend wil? 'lak Intusschen wacht Kethel op uitsluitsel. Het gemeentebestuur heeft er geld voor e£ over om de veiligheid te verhoogen. Maar w wanneer het systeem van eran particulier re minstens zoo sekuur en f 2000— goedkoo- d' per is, waarom mag d&t dan niet gebruikt m< worden? Neen, waarom neemt men geen h eerlijke proef op de moeilijke som?.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2